Javier Bardem

Blanco El buen patrón
A jó főnök
2021 Fernando León de Aranoa dráma, vígjáték 34 3,6
Javier Bardem El Hormiguero: Vacaciones en el Titanic

2019 Jorge Salvador - Pablo Motos rövidfilm, vígjáték 1 ?
Leo The Roads Not Taken
Molly
2019 Sally Potter dráma 5 ?
Paco Todos lo saben

2010 Alejandro González Iñárritu dráma 365 3,9
Felipe Eat Pray Love
Ízek, imák, szerelmek
2010 Ryan Murphy (I) dráma, szerelmi történet 365 2,8
Javier Bardem Milos Forman: Co te nezabije...
Milos Forman: Amibe nem halsz bele...
2009 Milos Smídmajer dokumentumfilm 14 4,1

Mielőtt leszáll az éj
2000 Julian Schnabel dráma, életrajzi film 143 3,7
Javier Entre las piernas
Lábad között
1999 Manuel Gómez Pereira - Victoria Abril dráma, szerelmi történet, thriller 48 3,8
Diego Segunda piel
Második bőr
1999 Gerardo Vera dráma, szerelmi történet 7 ?
biliárdozó férfi Torrente, el brazo tonto de la ley
Torrente, a törvény két balkeze
1998 Santiago Segura krimi, vígjáték 616 3,7
David Carne trémula
Eleven hús
1997 Pedro Almodóvar dráma, szerelmi történet, thriller 348 4,0
Romeo Dolorosa Perdita Durango
Démoni szeretők - Perdita Durango
1997 Álex de la Iglesia akciófilm, dráma, horror, ... 34 3,4
Camillero El amor perjudica seriamente la salud
Love Can Seriously Damage Your Health
1996 Manuel Gómez Pereira szerelmi történet, vígjáték
Rober Éxtasis
Extázis
1996 Mariano Barroso dráma 4 ?
Victor Ventura Boca a boca
Szájból szájba
1995 Manuel Gómez Pereira szerelmi történet, vígjáték 34 3,8
Lisardo Días contados
Megszámlált napok
1994 Imanol Uribe dráma, thriller 7 ?
Limpiabotas El amante bilingüe
The Bilingual Lover
1993 Vicente Aranda dráma, vígjáték 1 ?
Benito González Huevos de oro
1990 Bigas Luna dráma 14 3,1

Díjak

Díj Év Kategória Film Megjegyzés
BAFTA 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Boston-i Filmkritikusok díjai 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Broadcast Film Critics Association Award 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Cannes-i Filmfesztivál 2010 Legjobb színész Biutiful
Chicago-i Filmkritikusok díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Dallas-Forth Worth-i Filmkritikusok díjai 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Detroiti Filmkritikusok Társasága 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Európai Filmakadémia díja 2004 Legjobb férfi főszereplő Mar adentro
Floridai Filmkritikusok díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Golden Globe 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Goya-díj (Spanyol Filmakadémia díja) 1995 Legjobb férfi mellékszereplő Días contados
Goya-díj (Spanyol Filmakadémia díja) 1996 Legjobb férfi főszereplő Boca a boca
Goya-díj (Spanyol Filmakadémia díja) 2003 Legjobb férfi főszereplő Los Lunes al sol
Goya-díj (Spanyol Filmakadémia díja) 2005 Legjobb férfi főszereplő Mar adentro
Goya-díj (Spanyol Filmakadémia díja) 2011 Legjobb férfi főszereplő Biutiful
Independent Spirit Award (USA) 2001 Legjobb férfi főszereplő Before Night Falls
Kansas-i Filmkritikusok Körének díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Las Vegas-i Filmkritikusok Szövetségének díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
National Board of Review, USA 2000 Legjobb férfi főszereplő Before Night Falls
National Society of Film Critics Awards, USA 2001 Legjobb férfi főszereplő Before Night Falls
New York-i Filmkritikusok Szövetségének díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Online Filmkritikusok Szövetségének díja 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Oscar 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Phoenix-i Filmkritikusok Szövetségének díja 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
San Sebastian-i Filmfesztivál 1994 Ezüst Kagyló a legjobb színésznek Días contados
Satellite díj (International Press Academy) 2012 Legjobb férfi mellékszereplő Skyfall
Saturn díj (Sci-Fi, Horror és Fantasy Filmek Akadémiája, USA) 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Screen Actors Guild Award 2008 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Southeastern Film Critics Association Awards (USA) 2001/1 Legjobb férfi főszereplő Before Night Falls
Southeastern Film Critics Association Awards (USA) 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Toronto-i Filmkritikusok díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men
Velencei Filmfesztivál 2000 Legjobb színész (Volpi Kupa) Before Night Falls
Velencei Filmfesztivál 2004 Legjobb színész (Volpi Kupa) Mar adentro
Washingtoni Filmkritikusok Szövetségének díja 2007 Legjobb férfi mellékszereplő No Country for Old Men

Portré

2009-03-01 Esteban

Javier Ángel Encinos Bardem 1969 március 01-én született Las Palmas de Gran Canaria-ban a Kanári szigeteken. Testvérei Carlos és Mónica.
Színészcsaládból származik, anyja Pilar többször is szerepelt már vele és testvérével Carlos-szal együtt filmekben. Nagy hatást gyakorolt rá nagybátja Juan Antonio is, aki rendezö volt és Franco heves kritikusa, aki emiatt többször is bebörtönözte.
Már 6 évesen szerepet kap az El Pícaro címü tévésorozatban, 20 évesen Superman-t alakítja, szintén a televízió számára.
Fiatalkorában a spanyol rögbi nemzeti válogatott tagja. Eredetileg a festészet iránt érdeklödik, de amikor rájön, hogy csak középszerü tehetség abbahagyja tanulmányait Többek között kidobóként, íróként, de még sztriptíztáncosként is dolgozik.
Az áttörést a “Jamón, jamón “ címü film hozza meg számára, ahol egy vérbeli spanyol macsót alakít. Ezalatt a forgatás alatt ismerkedik meg Penelopé Cruz-zal is, akihez ma is szoros barátság füzi. A siker eredménye, hogy megpróbálják hasonló szerepekre szerzödtetni, de nem akarja, hogy színészként beskatulyázzák, ezért akarattal más irányba próbálja terelni karrierjét.
A “Perdita Durango“-ban Alex de la Iglesia filmjében Romeo Dolorosát, egy sátáni kultusz elöljáróját alakítja.
Úgy véli angol tudása nem elég jó ahhoz, hogy külföldön is sikeres lehessen, ezért eleinte a hazai filmiparra szorítkozik. Barátnöje Cristina Cales tolmács tanítja meg angolul.
Julian Schnabel rendezönek sikerül meggyöznie, hogy elvállalja a föszerepet a “Before Night Falls” címü filmben, amely Reinaldo Arenas homoszexuális kubai költö életét dolgozza fel. A szerep kedvéért megtanulja a kubai akcentust és számos kilót hízik, hogy hitelesen tudja alakítani a komplex müvészt. Az eredmény 2001-ben egy Oscar-jelölés. De leginkább az teszi büszkévé, hogy amikor Schnabel megmutatja a filmet Al Pacino-nak, az pozitívan nyilatkozik Bardem alakításáról. „Két dologban hiszek, Istenben és Al Pacino-ban.” – foglalja össze a spanyol színész hitvallását.
2002-ben John Malkovich a “The Dancer Upstairs“-hez spanyol anyanyelvü szinészeket keres, és Bardem ismét föszerepet kapo egy nemzetközi produkcióban. A filmet eredeti helyszínen, Peruban, készül el.
2004-ben a Belsö tenger újabb kiemelkedö szereppel ajándékozza meg. Egy tragikus balesetben megbénult galiciai halászként, aki 27 éven keresztül küzd, hogy véget vethessen életének, a spanyol színész ismét a kritikusok ámulatát vívja ki. Ekkor aggatják rá a “spanyol Brando” jelzöt is. Bardemnek mindössze hat hét állt rendelkezésére, hogy felkészüljön a szerepre. Közben karaktere nézeteit is elsajátította: “A világ tele van olyan emberekkel, akik megpróbálnak másokat manipulálni a vallás segítségével. Ramón Sampedro síkra szállt azoknak az önteltsége ellen, akik azt mondják: Isten a mi oldalunkon áll! Azt mondta: Nincs Isten. Tiszteletben tartom mások hitét, de ne mondd azt nekem, hogy van valaki, aki birtokolja lelkünket.”
Talán egy ilyesfajta megnyilvánulás az oka, hogy abban az évben nem jelölik Oscar-ra. 2001-es jelöléséröl következöket mondja: “Jó érzés volt. Esélyt kaptam, hogy megismerjem az egészet belülröl és hogy felfigyeljenek rám azok az emberek, akiket tisztelek. Ez csodálatos volt. De a jelölés egy dolog. Nagyon szeretttem volna nyerni, de amit tennem kellett, annyira felkavaró. Olyan mint egy politikai kampány. Ajtóról ajtóra kell járnod és azt mondanod: Szavazzatok rám! Én ezt nem csináltam, de láttam olyat, aki igen. Egyikük nem csak jó színész volt, de mások reputációját is tönkretette. Amikor ezt láttam, azt gondoltam: Le van szarva. Ennek a díjnak semmi jelentösége, ha ez az ára.”
2008-ban aztán mégiscsak megkapja megérdemelt Oscar-díját “A nem vénnek való vidék” – ben nyújtott alakításáért.
Pedig eleinte vonakodott elvállalni a szerepet, mert nem kedveli az eröszakos filmeket. De az esélyt, hogy a Coen fivérekkel dolgozzon, akiknek már régóta nagy rajongója volt, nem hagyhatta ki. Mint mindig ezúttal is gondosan elökészítette a szerepet minden nehézség ellenére: “Elvittek, hogy gyakorolhassak fegyverekkel, igazi töltényekkel, hogy lássam milyen érzés. Majdnem elsírtam magam, mire a fickó, aki tanított, azt kérdezte: Biztos vagy benne, hogy képes vagy erre?” Végül sikerült utat találjon karaktere lelkivilágába is, amit következöképpen fogalmaz meg:
“Èn vagyok az eröszak. Szimbólikus vagyok. Nem vagyok emberi lény. A semmiböl jövök, sehová nem megyek. Nincsenek kifogásaim, nincsenek szükségleteim. Nincsen értelmem, mint magának az eröszaknak. Megpróbálnak elpusztítani még több eröszakkal, de ezzel csak olajat öntenek a tüzre. “
Annak ellenére, hogy körültekintöen próbálja megválasztani szerepeit, karrierje nem mentes a bukásoktól sem, mint ahogy azt a 2006-os “Goya´s Ghosts“ mutatja. Bardem valahogy sehogy nem illett Milos Forman filmjébe, annak ellenére, hogy igazi tözsgyökeres spanyol karaktert kellett játsszon. Az inkvizitorból nagyvilági politikussá avanzsált jellemtelen köpönyegforgatóként alakítása már az akaratlan komikum határát súrolta.
Szintén kudarcba fulladt 2007-es regényadaptációja, “A szerelem a kolera idejében“ is. Mike Newell kezeiben Gabriel Garcia Marquez regénye lagymatag kosztümdrámává vált, amit a föszereplö se tudott megmenteni.
Nagyon élvezte Woody Allen vígjátékában, a “Vicky, Cristina, Barcelona “-ban való szereplését. Nemcsak azért mert újra hazájában forgathatott. De ismét együttdolgozhatott (ex?-)barátnöjével Penelopé Cruz-zal is. És a forgatás alatt még régi szenvedélyének, a festészetnek is hódolhatott (A filmben látott vásznak Bardem saját munkái). Így alig nyom a latban, hogy karaktere, José Antonio a gátlástalan nöfaló spanyol macsó, az a tipusu szerep, amit álmában is el tudna játszani, és nem jelentett különösebb kihívást számára.
Jelenleg éppen Alejandro Gonzalez Inarritu legújabb filmjét, a Biutifult forgatja Barcelonában.
Bardem ma Madridban él, ahol két étterem tulajdonosa.