Legfrissebb filmes kommentek (összes)

2020-08-04 05:39:05 Pesti balhé (2020) bambula (?) #4

Azért az tényleg szép,hogy 3 ember csak azért regisztrált a KT-n,hogy felhúzhassa a film átlagát. :)

Szerintem a téma sokkal szomorúbb és komolyabb annál, mint, hogy egy ilyen bágyadt, vacak film készüljön belőle. Erőtlen és soványka. Inkább a gyenge hármas, de lefelé görbülő még az is.

2020-08-04 03:03:30 Pesti balhé (2020) Benny Bug (?) #3

Más nagy valószínűséggel úgysem fog arra nyomni. :D

előzmény: Ragemarci (#2)

2020-08-03 22:49:00 Ying (2018) / Árnyék Ragemarci (3) #3

...és nem is ver át. Az egész film képi világa pont ilyen. Ráadásul okosan is van használva

előzmény: budaik (#2)

(majd frissen újraírom..most még túlságosan fáj)

2020-08-03 22:21:26 Ying (2018) / Árnyék budaik (?) #2

Nagyon szép a plakátja :=)

2020-08-03 21:37:26 Pesti balhé (2020) Ragemarci (?) #2

A pesti trollok megtámadták a zseniális gombot?

2020-08-03 21:21:43 Pesti balhé (2020) Doc (2) #1

Nagyon alacsony elvárásokkal ültem be a moziba, de azokat legalább teljesítette.
A főszereplő nem olyan gügye, mint amilyennek az előzetesek és a sztori alapján vártam, de így meg a sztori áll nagyon gyenge lábakon. A főszereplő időnként gondol egyet, és teljesen mást csinál mint ami várható lenne.
Emlékszem, hogy felnevettem egyszer vagy kétszer, de nem tudnám már megmondani, hogy min. Szóval nem túl vicces film, kicsit olyan beleszarok a zongorába jellegű.
Haboztam a "rossz" és az "oké/elmegy" között, de ez egy rossz film.

Nincs stáblistás jelenet.

2020-08-03 21:09:46 Ying (2018) / Árnyék Ragemarci (3) #1

Érdekes, de kihívás nézni. Leginkább olyan, mint egy hagyományos Xìjù és egy shakespeare-i királydráma ötvözete. Ez még akár jól is hangozhatna, de szerintem túl lassú és (bár persze szeretjük a karakterépítést) elnyújtott. A csatánál meg mindenki döntse el maga, hogy a "gyilkos esernyő harcmodor" menő vagy inkább vicces

Semmilyen film. 3 percre rá már el is felejtettem...

2020-08-03 20:19:33 The Gentlemen (2019) / Úriemberek biri (3) #18

Aki már látott Guy Ritchie filmet, annak ez nem tud újat mutatni. Inkább unalmas, pedig a sztárok jól játszanak, de túl erőltetett az egész, számomra nem tudta hozni azt, amivel pl. a Ravasz meg tudott venni.
"Újszülötteknél" persze teljesen működhet, egy próbát megér.
Ja, a zenéje is remek.

2020-08-03 19:11:18 Magnum Force (1973) / A Magnum ereje tomside (4) #16

Callahan szétlövi, aki niggerezik, ázsiai spinét hemperget, és a melegek mellett is kiáll (csak tudjanak így lőni!). Tényleg látványosan visszajött a PC irányába. Ezt lekövetni külön élvezeti faktor. :)

Mindent, és többet is leírtak alább a filmről, mint kellett volna, csak az olvasson korábbi hozzászólásokat, aki már látta a filmet, mert sajnos többeknél nem fogott a spoiler gomb.

2020-08-03 18:55:05 Becky (2020) Ragemarci (4) #9

Na meggyőzni azt azért nem akarlak. Szerintem baromság lenne. Röviden le is írtam miért. Ennyi.

2020-08-03 18:47:51 Becky (2020) BonnyJohnny (4) #8

Visszás lenne, vagy értelmetlen? ;)
Szerintem igen is lenne értelme. Ütősebb is lenne. És, én egyáltalán nem éreztem volna erőltetettnek. Persze, az totálisan más hangulatba helyezte volba az addiagakat is, de működött volna úgy is.

előzmény: Ragemarci (#7)

Messze van a hibátlantól, de az előző három után igazi felüdülés. A Moore-éra eddigi legjobbja. A főgonosz érdekes, a történet sem ül le annyiszor és kellemesen elszórakoztatott. Nem veszi magát komolyabban a kelleténél, mégsem önmaga paródiája. Nem a legerősebb négyes, amit adtam, de eléri az alsó határát. Ja, majd elfelejtettem: Barbara Bach!

2020-08-03 15:30:44 Becky (2020) Ragemarci (4) #7

Szerintem meg totál értelmetlen lett volna. gondoljatok csak bele mennyire lenne visszàs, ha a kiemelten náci villain után így zárná a filmet

2020-08-03 15:05:09 Becky (2020) Xuja (4) #6

Remek felvetés, ez tényleg ütős lett volna! És akkor máris okafogyott lenne felesleges karakterekről beszélni:)

2020-08-03 14:52:52 Mid90s (2018) / A gördeszkások Ragemarci (5) #2

Reznor&Ross világbajnok OST pakolt össze(és a Gyöngyhajú lány sem lóg ki!).

2020-08-03 13:56:58 Megint tanú (1995) manuva (3) #14

Szerintem az akkori valóságot jól látta Bacsó, ezzel együtt nem túl jó a film, igaz, rosszabb is lehetne. Maga az ötlet jó, hogy megnézzük Pelikánt csetleni-botlani a rendszerváltás utáni zűrzavarban is. Nyilván egy ilyen klasszikust ennyi idő után folytatni szinte biztos kudarc valamilyen szinten, de ebben az esetben mégsem akkora, mint pl. a Macskafogó 2. esetében.

előzmény: Fonghi (#12)

2020-08-03 13:14:14 Clockstoppers (2002) / Időstoppolók Doc (3) #1

A Látogatók minisorozatban volt egy időstoppoló készülék, erősen az az érzésem, hogy az ihlette ezt a filmet.
A látvány jó, de nem igazán gondolkoztak el a következményeken vagy éppen a felhasználási lehetőségeken. Tinifilm, de annak nézhető.

2020-08-03 12:59:03 Megint tanú (1995) Doc (4) #13

Nekem annak idején tetszett. Akkoriban ezek az erőltetetten nemzethyes dolgok elég újak (és elég idegesítőek) voltak. A szocialista mutyi és a rendszerátmenet okozta káosz keveredése is teljesen új botrányokat hozott, ami Pelikán szintjén kb. annyira lehetett érthető mint ahogy a film mutatja. A kárpótlási jegyes, pártalapításos és hasonló "üzletek" évekkel később lettek érthetőek, és aki nem fejezte be ezeket amikor megérkeztek a nagybani játékosok, az könnyen végezhette koporsóban.

Azt hiszem ennek a filmnek két baja van. Az egyik, hogy nem töltött egy-két évet dobozban, hogy a közönség visszatekintve nézhesse. A másik, hogy nem várt egy-két évet az elkészítésével is.
Igazából ez az átmeneti időszak nem volt sem elég fontos, sem elég hosszú, hogy tényleg filmet kelljen róla csinálni. Az MDF-időszakra elég jellemző volt, azt szerintem egész tűrhetően megrajzolta. De aztán az MSZP ciklus teljesen új balhékat hozott (legalábbis a felszínen) és a közös jellemzőket nem sikerült megragadni.

Úgyhogy azt mondanám, hogy "igen, jogos" a válasz a kérdésedre.

előzmény: Fonghi (#12)

2020-08-03 10:57:30 Shadowed (2020) mimóza (3) #2

Náluk már vállfának sem volt egyszerű lenni egy szekrényben. :))
Nézem!

2020-08-03 07:55:02 Shadowed (2020) oscarmániás (3) #1

Izgalmas lehet David és Lotta rokonának lenni :I

Az alapötlet (támadás IT vonalon az infrastruktúra ellen, és mindezt elterelésként) nem lenne egy rossz ötlet, és még a Die Hard szériához is illik.
A két főszereplő összetalálkozása is szinte hihető, szóval a film eleje egész jó.
Viszont az akciójelenetek próbálják túlszárnyalni a korábbiakat, és ettől annyira hihetetlen lesz, hogy már csak röhögni lehet rajta.
Az hogy egy helikoptert megsemmisít egy autóval - hááát, ezt kár volt.
Aztán mikor a vadászgépet is sikerül túlélnie - a lövéseit, aztán meg a felrobbanását, na akkor végképp komolytalanná válik.
Pedig ebben a filmben benne volt hogy versenyre keljen az első résszel...
Mindegy, ezzel együtt is nézhető mozi, talán még egy négyest is megér. De nem nekem.

Nagyon megosztó film lenne... de szinte senki nem látta és a hype gyakorlatilag nulla körülötte. Egyébként, szerintem ahány néző, annyiféleképpen csapódik le a story. Engem vitt magával a különös-borongós, némiképp elvont, lassan építkező hangulat, az olasz helyszínek szintén jók. A főbb karaktereket érdekesnek találtam, a cselekmény inkább dráma, a végén egy kis thriller beütéssel, illetve szimbolikával. Donald Sutherland most is remek, Mick Jagger pedig színészként is egész meggyőző. Majd elfelejtettem: Elizabeth Debickit minden filmbe, félelmetesen nagy színésznő!
Személy szerint, eddigi legjobb moziélményem, mióta újranyitottak. Betonbiztos négyes.

2020-08-02 21:14:01 Couch surf (2014) bambula (3) #11

Eléggé. :)))))

előzmény: metal_face (#10)

2020-08-02 21:13:09 Couch surf (2014) metal_face (?) #10

:DDDDD ezt vastagon benézték

előzmény: bambula (#9)

2020-08-02 21:11:32 Couch surf (2014) bambula (3) #9

Nagyon tetszik a film rövid tartalom leírása az imdb-n.Csak valahogy egy másik film jut eszembe róla. :)

2020-08-02 20:04:01 The Fixer (1968) / Az ezermester JcWh (5) #4

Egy felirat nem lenne rossz hozzá. :) Csak az a baj, hogy még angol feliratot sem találtam hozzá, ami kissé megnehezíti a dolgot.

2020-08-02 18:55:01 Becky (2020) Ragemarci (4) #5

Imádom ezt, amikor nincs megalkuvás és finomkodás(nyilván, hiszen akkor már nem is lenne exploitation vagy jelen esetben teensplotation) és örömteli, hogy egy-két éve virágkorát éli a műfaj. Kíváncsi vagyok, hogy a Kevin James fanok közül mennyien nézték végig, mert ez az akció/thriller besorolás nem igazán jelzi, hogy mire is számíthatnak

2020-08-02 18:40:31 Ser du månen, Daniel (2019) / Daniel ryood (5) #2

nem számított nagyon, hogy ismertem a "sztorit", mert annyira életszerűen volt megcsinálva, olyan hiteles benne minden, hogy engem letaglózott, és egy másodpercre nem tudtam unatkozni. nem váltja meg a világot, és mégis rettentően fontos, emberi alkotás.
a végén kissé szentimentális már az amerikai rész, de még ezzel együtt is bőven zseniális osztályzatot érdemel nálam.
PS: gondolkoztam, hogy melyik a jó "kormány"? amelyik tárgyal a terroristákkal, és kifizeti az állampolgáraiért a váltságdíjat, vagy amelyik erre nem hajlandó? arra jutottam, hogy nem tudom ezt eldönteni...

Ezt jól elhuztak. Sajnálom, de valóban kevés volt....

2020-08-02 17:20:56 The Fixer (1968) / Az ezermester zéel (?) #3

:) vagy kalóz-feliratot? (vagy az van?)

2020-08-02 17:14:38 The Fixer (1968) / Az ezermester tomside (?) #2

Készítsünk neki egy amatőr szinkront. Kalóz-szinkron. Van ilyen?

előzmény: JcWh (#1)

2020-08-02 16:58:32 The Fixer (1968) / Az ezermester JcWh (5) #1

Egészen megdöbbentő mennyire ismeretlen ez a film, pedig az egészet Budapesten forgatták le, ami nem kis szó figyelembe véve, hogy a 60-as évek Magyarországáról és egy brit szuperprodukcióról (ami Alan Bates letaglózóan erős játéka által Oscar-jelölést is kapott) van szó.
A Mafilm Stúdió mellett többek között a Hősök terén, az óbudai Fő téren és (valószínűleg) egy óbudai téglagyár területén vették fel a jeleneteket, továbbá néhány magyar színész neve is megtalálható a statiszták között. Nem is igazán találtam magyar forrásokat a neten a film forgatásáról, kivéve pár képet az mtva archívumában és egy fotót Alan Bates-ről és baráti társaságáról városnézés közben a Budai Várban, háttérben a Parlamenttel.

A film Bernard Malamud A mesterember című életrajzi-fikciós regényén alapszik, melyben egy ukrajnai zsidó mesterembert jogtalanul börtönöznek be a cári Oroszországban, akit egy vallomásért két éven keresztül fizikailag és lelkileg kegyetlenül megkínoznak. Az eset valóban megtörtént egy Menahem Mendel Beilis nevezetű emberrel 1913-ban. Nem tökéletesen megvalósított a film (főszereplő hangos gondolkodása és egy-két elég gyenge mellékszereplő miatt), viszont Alan Bates erőteljes játéka, a sokkoló kínzások, valamint a film üzenete nagy hatással volt rám és elgondolkodtatott. Főszereplőnk is nagyon érdekes, ugyanis nem igazán érzi magát zsidónak és nincsenek politikai nézetei sem, csak dolgozni szeretne, végül akaratlanul mégis a vallások és ideológiák célpontjába kerül. A film vége pedig mégiscsak kicsit árnyalja a cárizmus megítélését, ami azért egy hajszállal jobb lehetett a szocialista rendszernél. Bates nagyszerű játékát a mellékszereplők közül Dirk Bogarde, Hugh Griffith, Elizabeth Hartman és a nemrég elhunyt Ian Holm is megtámogatja.

Ahogy láttam a regény egészen ismert, viszont a film még nemzetközileg sem nevezhető felkapottnak, pedig Bates játéka és a budapesti helyszínek miatt nagyobb ismertséget érdemelne. Egy Budapesten forgatott angol szuperprodukció, amit hazánkban be sem mutattak és későbbi leszinkronizálásáról sem találtam információt.

2020-08-02 14:22:40 Starfish (2018) Ragemarci (2) #1

Ígéretes kezdés után ez az extinction horror vonal megtöri a film lendületét hangulatát és bár értem én a szimbólumokat, nincs elég mondanivalója A.T.-nek és így indokolatlaná válik ez a lassú, merengő tempó is. Gond még, hogy a szenzációsnak beharangozott OST unalmas és egysíkú és ugyan ez igaz Virginia Gardner játékára, pedig, ha egy ilyen one man showt(bocs ez már nem pc így) nem tudott kihasználni, akkor nem sok keresnivalója lesz a továbbiakban sem nagyobb volumenű filmek közelében.

Persze, hogy divatirányzat volt. A hollywoodi stúdiók így harcoltak a tévé ellen, ami akkoriban fekete-fehér, kicsi és 4:3 volt.

Engem a mindössze 78 perces Spencer Tracy film, az Igazság napja zavart a legjobban ebben a tekintetben.
Szinte egy párbeszédekre épülő kamaradarab, de 2.50:1 a képaránya, teljesen mellőzve a premier plánokat.
Mintha egy divatirányzat lett volna az 50-es években a szuper széles kép, használták, ha kellett, ha nem.

Tényleg jól jött Leone, aki aki a totálképeivel "műfajt" teremtett.

2020-08-02 13:24:42 Flock of Dudes (2016) / Kocsmatúra Kempesbaba (1) #1

Ez egy borzalom.
Sokáig kínlódtam vele,mert tele van olyan színészekkel akiket kedvelek. De amikor a csónakázó tónál hősünk és kis kiszemeltje előtt kezdett el recskázni egy ürge,akkor feladtam. Remélem hogy ez a spoiler mindenki kedvét elveszi eme műremek megtekintésétől.

2020-08-02 12:26:56 Opening Night (1977) / Premier somogyireka (4) #7

Művésznek hívom azt az embert, aki az alkotásért képes behatolni önnön legmélyebb, legfájdalmasabb, legbizarrabb tereibe, nem kímélve a műért önmagát, mert talán az alkotást tartja fontosabbnak, mint a saját életét..ami persze nem biztos, hogy okos dolog..S tudja, noha eredeti nem lehet, hisz nincs itt semmi új a nap alatt, de hiteles még igen. (köszönöm ryood a mai idézetet) És alkotni csakis abból a tartalékból, feltárt világból érdemes és szabad, mely az övé, a többi másolat, valódi erő híján, ami persze csillogó és szép is lehet, de nem üt oda a falhoz igazán.
És olykor egy-egy mű olyan világokat kér tőlünk, ahol addig még nem jártunk, mint például a filmben bemutatott 45 körüli színésznő, akinek egy idősebb szerepet kell eljátszania.Ő pedig komolyan veszi a hivatását és bizony vért izzad, beleszakad abba, hogy összeszedje a készülő műhöz a "kellékeket", vagyis hogy saját öregedésével szembenézzen. Hirtelen jön rá, talán a művészet túl sokat is kér tőle, de nincs semmilyen más hely a földön, ami megtartja, ahova bebújhat, ami megvédi, úgyhogy a kínok kínja árán, de létrehozza a művet.
Az már más kérdés, hogy noha az ötlet zseniális, de maga a kivitelezés, a forgatókönyv az végül elég közhelyes lesz és ahogy a színésznő részegen besétál a premierre az már kb. előrevetíti a váratlan, fordulatoktól mentes véget.

Igen. David Lean és Sergio Leone mindketten igazi mesterei voltak a szélesvásznú komponálásnak. A harmadik a fiatal(abb) Jancsó Miklós. A negyedik bizonyos filmjeiben Kuroszava. Ezekben a filmekben az a szép, hogy tényleg kihasználták az elnyújtott képmező adta lehetőségeket, ellenben a "scope" arányú filmek többségével.

2020-08-02 01:52:34 Crawl (2019) / Préda The Cortez (3) #7

Izgalmas, nagy részt egy pecóban játszódó aligátoros survivor horror, amiben egyszerre 3 veszélyforrás fenyegeti a főhősök nem túl érdekfeszítő életét. A film látványban, durvulásban, kiváló ötletekben bővelkedik, ráadásul az alkotók kreatívan kihasználták a főhelyszínben rejlő lehetőségeket. Gyenge pontjai a gyengébb CGI, a kiszámítható fordulatok, na meg a tipikus hollywoodi klisék. Összességében közepes osztályzatot érdemel Alexandre Aja 2. állatos bohóckodása.

amit hirtelen eszembe jut: Híd a Kwai folyón és Sergio Leone spagetti-westernjei. ezeknél mondjuk szerintem működik a széles vászon.
én mondjuk annak, hogy mozifilmeknél van egy ilyen törekvés, kifejezetten örülök. bár, akkor lenne igazán jó, ha tényleg lenne "funkciója" is a szűkebb képnek. nem csak azért, mert most "mi legyünk mások", mint a tévések, vagy mert ez annyira hipszter. (1:1 meg aztán pláne).
de pl. a Saul fiánál érzékeltem konkrétan, hogy kell az a nem széles kép, valóban sokkal fullasztóbb lett az egész a szűkség által.

Szerintem a 2.35:1 "scope" képaránynak nem sok értelme van, kivéve, ha valami nagyon látványos panorámaszerű dolgot akarnak filmre vinni. Sajnos manapság iszonyúan átestek a ló túloldalára, minden vígjátékot és drámát ilyen szélesben komponálnak, teljesen feleslegesen (a szobabelsőkhöz és emberi arcokhoz minek szélesvászon?). Lehet, hogy azért, mert mára a 16:9 lett a tévé képaránya és a mozifilmek kényszeresen próbálnak eltérni tőle, "nem tévésnek" látszani, nem tudom.

2020-08-02 00:06:29 The Shining (1980) / Ragyogás Charlie O'Brian (5) #194

A horror. Nagyon becsülöm, mert szakít klisé gyűjteménnyel. Sötétből jövő támadás, primitív jump-scare ijesztgetések, na ezek nincsenek, vagy minimálisan használva. Őszintén utálom a jump-scare-eket, lehet öregszem, de nem tartom egészségesnek a brutális dörejeket a hangsávban és a bevágott ócska ijesztgetéseket. Messze nem ez a legfélelmetesebb film amit láttam, de eléggé izgalmas és zseniális. Sőt, állítom, hogy a félelmetesség szempontjából sok film lekörözi, lényegesen primitívebbek is. (A legfélelmetesebbre is kénytelen voltam ötöst adni, de az egy sokkal kevésbé elismert film és szerintem is film szempontokból sokkal gyengébb.)

2020-08-01 22:49:37 Ordinary People (1980) / Átlagemberek zéel (5) #13

Sok év után újra néztem, ezúttal eredeti hanggal. Ugyanolyan felkavaró, megrendítő, mint elsőre. A barátnőknek, "szomszédoknak" megfelelni vágyó anya továbbra sem a kedvenc figurám.

egyre inkább úgy vagyok vele, hogy sokkal jobban kedvelem, és érdekesebbnek tartom a 4:3, 3:2 (avagy ebben az esetben 1.66:1) arány körüli kompozíciókat, vizualitást, mint a szélesvásznút.
a film meg persze csodálatos, és olyan szuggesztív atmoszférája van, ami az 50-es évek tájékán egészen ritka, de tulajdonképpen amúgy is...

Elsőrandis film tiniknek. A horror kategóriát meg felejtsük el.

2020-08-01 20:09:02 The High Note (2020) / Pont az a dal Benny Bug (4) #1

Kedves film, gyakorlatilag a Csillag születik popzenére hangolt változata. Semmi új a nap alatt, de az LA-hangulat remek, a képi világ szép, a történet pedig épp a megfelelő húrokat üti meg, nem szól hamisan. Kis túlzással a tavalyi Yesterday testvérmozija is lehetne, zenekedvelő nézők nem lőnek vele mellé. Dakota Johnson alakítása pedig nagyon természetes és szimpatikus. Ajánlott, néha jólesik egy-egy ilyen is!

2020-08-01 19:54:02 Gyula vitéz télen-nyáron (1970) Kempesbaba (5) #4

Duc de Richleau alább jó pár éve már tökéletesen összefoglalta mindazt amit én is gondolok erről a filmről.
Döbbenetes látni hogy 1970-ben hogy mutatja be (és parodizálja ki zseniálisan) a média nézőkre gyakorolt hatását. Valahol olvastam hogy A Tanú című filmhez is hasonlítják,talán nem is alaptalanul. Remek kor és jellemrajz a kádári szocializmusról,hogy már akkor is mekkora hatalma volt a televíziónak és ezt a hatalmat mennyire szerette a saját hasznára fordítani az aktuális rendszer és mennyire rettegtek attól hogy ez nem sikerül.
A színészi alakításokat igazán nem emelném ki,valahogy mindenki úgy játszott érzésem szerint mintha valami nyári jutalomjátékban szerepelnének,de ezt bőven kárpótolja a briliáns forgatókönyv.

Életem egyik meghatározó mozis élménye,mikor randevú címén egy délután alatt,közvetlenül egymás után sikerül letudni két viszonylag lassú,csendeskés,már-már visszafogott,hovatovább a nyugodtság határán egyensúlyozó,elsősorban a legkülönfélébb korosztályú férfiakat megcélzó amerikai művészfilmet.

Na ez a kettő volt a Kardhal,és a Halálos iramban. :P

Óriási szerencsémre ez utóbbit követően még beiktattunk egyéb programokat is a közös ismerkedős-plázázós este folyamán - mondom szerencsémre,mert bár már Travoltáék is belém állították a maszkulin feszültséget, de az autós inverz Holtpont után a teremből adrenalintól remegő lábakkal,fülemben Ja Rule Furious című dalának taktusaira lépdelve azonnal rükvercben akartam száguldozni a Nagykörúton, tonhalas szendviccsel a számban,minden rosszarcú ázsiainak középső ujjal szalutálva, nemlétező nitróadagolómat a - nyilvánvalóan miattam hadrendbe állított - rendőröket lerázandó a végkimerülésig pumpálva. Néhány tag hasonlóképpen gondolhatta,ha valamikor,hát ott és akkor a kijáró előterében a férfias összenézések száma éves rekordot döntött - és egyáltalán,valahogy minden fiatal srác,melós,igazgató,szingli,apuka eltökélt ábrázattal, sokkal határozottabban lépdelt valós vagy képzeletbeli szívecsücske oldalán.

Még a bringások is.

Végül az aznap estét sikeresen túléltük,a hölgy nevére már nem emlékszem,de azóta is minden évben megtartom a magam kis F&F maratonját,amiről szerintem álmában sem gondolta volna senki,én sem,hogy 20 évvel később már 9 filmnél jár majd,és egyben minden idők egyik legjövedelmezőbb franchise-a lesz. A szemtelenül fiatal,kölyökképű Paul Walker,és az akkor még remek formában leledző Vin Diesel közti bromance epikus,ahogyan a jól felvezetett rosszcsont ázsiai banda,vagy a dögösséget négyzetre emelő Jordana Brewster és Michelle Rodriguez (oldalzsebes hosszúnaci alól kivillanó tanga!) szintén. Ludacris helyett van Ja Rule,a verdák igazi szörnyetegek,hasítanak ahogy kell,a zene dübörög ezerrel,a legelső verseny pedig maga a nagybetűs Ben Hur,csak lóerőkkel. Vagy nem. Számít ez?

Csak egyetlen dolog számít igazán.

Mindegy hogy egy centivel nyersz vagy egy mérfölddel. Ha nyersz,nyersz.

Tartozom egy vallomással: minden túlkapása és hülyesége ellenére én kedvelem a szériát. A hagyományosan rossz magyar szövegeket illetve szinkronjukat leszámítva mindegyik epizóddal el tudok lenni,jók a csajok,a tempó,a zene,szépek a helyszínek,elfogadható a humor,még az azóta mémmé nemesült,a negyedik résztől fokozatosan építgetett család-tematika is elmegy szódával. Valahogy az egészet körbelengi egyfajta debil báj,ami miatt szórakoztatóvá,ugyanakkor komolyanvehetetlenné is válik egyben,a legnagyobb zúzások ellenére sincs túlságosan nagy okunk az izgalomra,legfeljebb a jobbnál jobb verdák indokolatlanul nagy számban történő ripityára törése okán gördülhet le egy könnycsepp minden férfiember arcán - illetve Paul Walker hiánya miatt,aki egy meglehetősen jóképű,laza,mégis kemény,tetőtől talpig vagány srác volt már 20 évvel ezelőtt,az első részben is. Nem tagadom,kifejezetten kedveltem,Ő volt az a szöszi,kékszemű, kölyökképű,teliszájjal vigyorgó srác,akiről bármikor elhittem hogy két perc alatt ugyanúgy lenyúlná bárki nőjét (ha akarná),mint ahogy elsőként ugrana fejest a legnagyobb bunyók közepébe.

Bocs a hosszú bevezetőért,csupán meg akartam indokolni,hogy miért térek vissza évről évre a sorozathoz - illetve tudatni,hogy fentiek alól egyetlenegy kivétel volt mindezidáig: a Tokiói hajsza. Filmek terén nem vagyok egyszerű eset,az összes felvonást évente újrázom,de hogy az elmúlt 14 év során miért nem indítottam el eddig egyszer sem a harmadik részt,arról halvány fogalmam sincs. Tényleg. Oké,nincs Diesel,nincs Walker,de azért 100 perc nem a világ,ám valahogy mégis,mindig is ódzkodtam Justin Lin rendező úr alkotásától. Bárcsak írhatnám hogy tévedtem,de nem,nagyon nem.

A történet (a mi?) nemhogy egyszerű,tulajdonképpen nincs is,a gimnáziumi környezet meg szimplán agyrém. Az első ránézésre 25 évesnek simán kinéző,amúgy a forgatás idején 24 éves Lucas Black alakítja a kiskorú (!) Sean-t,aki körül zajlanak a - szinte random - események,és aki egyébként a következő részben ismét csatlakozik a többiekhez. Nincs vele bajom, szimpatikus,nyilván kell egy Brian 2.0,de ha ez a maximum amit nyújtani tud,akkor sajnos az Arany Málna jelölés garantált. (A magyar hangnak hozzá választott, kifejezetten modoros-statikus Széles Tamás pedig legalább annyira elbaltázott döntés,mint a borzasztóan sz@rul erőlködő mélyítő Galambos Péter Dieselnek.) Rettenetesen rossz film,a széria leggyengébbje,nemrég fejeztem be,de már egyetlenegy értékelhető jelenetre sem emlékszem belőle. Talán az egyedüli pozitívum Han bevezetése a szériába,illetve az utolsó 2 perc,amin őszintén meglepődtem,előzetesen semmi infóm nem volt róla. Érdekesség,hogy az immáron kilenc filmet számláló széria egyetlen darabja,ami Amerikában bukott,méghozzá nem is kicsit,bár ez nem csoda,számomra érthetetlen módon még nagy nevek nélkül is az első rész büdzséjének több mint a duplájába került.

A tavalyi Joker kapcsán merülhet fel ez a film, mint előkép. Legalábbis számomra adott a párhuzam. Amit Kubrick csinál itt az a filmes trollkodás magasiskolája. Módszeresen húzza ki a szőnyeget a néző alól, kivétel nélkül valamennyi figurát bedarál az a bizonyos “gép”, mert mindegyiknél elesik a néző bármilyen azonosulás lehetőségétől. (A szándékosan papírmasénak írt szereplők nem számítanak.) De az igazság az, hogy Kubrick mégsem árul zsákbamacskát, bele lehet helyezkedni egy a rendező által vitt fanyar nézőpontba. Szóval végül nyújt egyfajta fogódzkodót, más dolog, hogy rendesen próbára teszi vele az ember gyomrát.

2020-08-01 15:03:52 Kaidan (1964) / Kwaidan Wasp (1) #6

Jót aludtam rajta.

2020-08-01 14:45:14 Srpski film (2010) / A Serbian Film Benny Bug (2) #44

Eléggé bajban vagyok vele...
Én általában nagy lelkesen üdvözlöm az összes olyan filmet, ami el mer térni az átlagtól, meri piszkálgatni a határokat és valami újszerűt mondani. Na, a Szerb film viszont nem csak piszkálgat, hanem páros lábbal át is ugorja őket. A készítők azonban egy nagyon fontos dolgot felejtettek el: ha nincs mögötte épkézláb történet vagy karakterek, akkor a minden undormányt magába foglaló ál-művészieskedés sem menti meg azt. Ez így hatásvadász, undorító, beteg és gyomorforgató. Nem mondom, hogy hetekig rémálmaim lesznek tőle, de az biztos, hogy soha az életben nem akarom újra látni. Ki az a normálatlan, aki egy ilyet megír és rendez?
Persze lehet mondani, hogy burkolt mondanivaló, társadalomkritika, ehhez hasonló dolgok tényleg megtörténnek, ilyen-olyan üzenet satöbbi, de ez a film számomra nem több, mint a hatásvadászat iskolapéldája. Ha nincsenek körülötte a botrányok, a kutya nem nézte volna meg, de jogosan...

2020-08-01 13:58:40 Norway (2018) / Július 22. bromi (5) #2

En megneztem mindkettot es ez a verzio sokkal jobban tetszett. A masikban hianyzott az elozmenyek bemutatasa. Bar borzaszto volt , amit bemutat mindket a film, a masik megis kicsit unalmas volt sajnos.
Persze egy ilyen esetrol nehez olyan filmet csinalni, amire azt mondjuk izlessel h jo film.
Nagyon szeretem a norveg filmeket egyebkent. Vhol ertheto, h sajat tragediajukrol egy kivulallo jobb filmet tud kesziteni.

2020-08-01 13:19:44 Greta (2018) / The Widow KicsiPeti (2) #6

Teljesen egyetértek veled,én agyaltam a nézhetetlem osztályzáson is,de mivel végig szenvedtem adtam rá egy 2-et. Végtelenül unalmas egy film volt,végig kiszámitható, talán csak egyszer kaptam fel a fejem ,amikor egy ujjal kevesebb lett :) pedig a főszereplőket is szeretem..

előzmény: Ragemarci (#5)

2020-08-01 12:46:13 Greta (2018) / The Widow Ragemarci (2) #5

Jordan megmutatta egy tucat horror után, hogy tucat thrillert sem tud rendezni. Nálam bérelt helye van egy túlértékelt rendezők Top10 listán. Ráadásul a sztori is végtelen unalmasra sikerült, szóval könnyen csaphat át az esti borzongás egy pihentető alvásba.

Nagyon nehéz megfogalmazni, mit is érez az ember a Mechanikus narancs után. Annyi biztos, hogy megérte megnézni. Mikor évekkel ezelőtt kilőttem az első harmad után, nem hittem volna, hogy egyszer ilyet fogok róla írni - pedig akármilyen undorító, öncélú mocsokságnak is hat a bevezetés, nem véletlenül van ott.

Kubrick vérprofi volt, aki nagyon-nagyon értette a mesterségét, erre pedig talán ez a filmje a legjobb példa, legalábbis számomra - formanyelvi bravúr a Clockwork Orange, aprólékosan eltervezett, tudatos film kb. felesleges képkocka nélkül. Nagyon tudta az öreg, mit akar mondani és szerintem meg is találta a módját, hogyan mondja el, még ha ez elsőre nem is egyértelmű, a maga taszító, polgárpukkasztó mivoltával.

Nekem nagyon tetszett, hogy effektíve nem tudjuk meg, hol vagyunk, mikor vagyunk, melyik párttal vagyunk, viszont egyrészt így is kellően ismerős volt a miliő, plusz ez a fogódzkodó nélküli címkézetlenség belöki az egész történetet az univerzális tanmesék kategóriájába.

Továbbá nagyon bejött az, hogy nem húzták fel az egész filmet Malcolm McDowell (egyébként zseniális, brutális, kendőzetlen, undorító, alpári, vastaggal szedett gonosz) játékára, pedig Kubricknál kisebb rendezők ezt simán megtették volna. Szolgaian követi a történetet és mindig pont annyit kapunk belőle, amennyit kell. Irgalmatlan lelki erő kellhetett ahhoz, hogy ezt az alakítást visszanyessék a vágószobában a nagyobb egész érdekében, nagyon értékelem.

Kicsit zavarban vagyok egyébként, hogy X bekezdést írok a film érdemeiről, mégis négyesen tartom - ez egy zseniális film. De az igazság az, hogy ez nekem sok. Szerintem nem arrogancia leírni, hogy értem, mit akart mondani, és sikerült is elmondania; viszont olyan gusztustalan féregségek történnek ebben a filmben költői igazságszolgáltatás nélkül, amik miatt a filmre gondolva elfog a szorongás.

Létezik egy legbelső gát, ami ekkora szemét lélektiprásra nem enged ötöst adni. Fantasztikusan összerakott film, de nem tudok rá gondolni anélkül, hogy görcsbe ne rándulna a gyomrom. Disztópiát így még nem nagyon láttam filmen; vagy nem volt ennyire erős, vagy volt mellette humor, és tudom, hogy papíron a Mechanikus narancs is szatíra, de... én nem nevettem. Kurvára nem. És akármekkora felületes erkölcsrendész kijelentésnek is hat, szerintem ezen a filmen nem is egészséges nevetni.

Az egyetlenegy "negatívum" amúgy, hogy hiába van kvázi tökéletes helyen elvágva a film, módfelett kíváncsi lettem volna arra, hogy most aztán innen hova tovább. Nem gyakran mondok ilyet, főleg nem két óránál hosszabb filmek esetében, de itt nem bántam volna egy extra negyvenöt percet. A madarak azt csiripelik, hogy a könyv továbbviszi a szálakat, hát kíváncsi leszek...

Mindenképpen megéri megnézni, zavarba ejtő film.

Megtörtént eseményeken alapuló, sikkasztós bukássztori az HBO-tól. A főszereplő rohadtul modoros, buziskodik és van, hogy hisztizve vágja ki magát a kínos helyzetekből, de legalább van egy állandó kettőssége. Egyébként Jackman jól játssza el a figurát, míg a többiek alakítások terén, messze elmaradnak tőle. Összességében egy kiváló téma közepes feldolgozásának lehetünk a szemtanúi.

2020-08-01 02:27:44 En la cama (2005) / Az ágyban The Cortez (3) #8

Miért, hányszor kellett volna?

előzmény: Lady Ópium (#7)

Fantasztikusan jó házibuli-film. Meglepően épkézláb sztorival megáldott, viszont túl komolyan vett és borzasztó röhejesen előadott vásári gagyi a Truth or dare egy olyan lezárással, ami után még csak véletlenül sem lehet rá megadni a hármast.

Ámde végig pörög a film és mindig lehet röhögni/fejet fogni/izgulni valamin, így házibulira spicces társasággal nagyon ideális.

Ja, a humor faktort az pedig csak növeli, hogy valami megmagyarázhatatlan okból nem csak a sima moziváltozat került fel ebből Netflixre, hanem rögtön az Extended director's cut, amire egy tucat trash horrornak nyilván kurva nagy szüksége van, hogy kellően ki lehessen domborítani a karakterek és a sztori mélységeit.

Elgondolkodtató, stílusos, (borongós) sötét tónusú és emlékezetes film. A témái fontosak mind a mai napig (ha nem különben). A színészi alakítások sem olyan rosszak. Látványában nagyon szép a film. A benne lévő akció is tetszetős. Izgalmas a sztori, nem kevés drámai és nehéz pillanattal megfűszerezve.

Erős 4 csillagos a film. Nagyszerű történet, remek akciójelenetek, kiemelkedő színészi alakítások.

2020-07-31 21:29:03 Croc-Blanc (2018) / Fehér Agyar slawter (4) #3

A legújabb The Call of the Wild-nál szitne egyből azt gondoltam, hogy ha már ennyire CGI cuccot csináltak, akkor lehetett volna belőle egy komolyabb animációs film inkább, ahol a főszerep tényleg az állaté. Erre kiderült (tegnap akadtam rá a filmre), hogy itt volt a tökéletes példa arra, hogyan is kell Jack London állatos műveit adaptálni.
Hangulatos grafika és remek megvalósítás, ráadásul fiatalabbak épp úgy élvezhetik, mint az idősebbek.

Nápolyt látni és - újjászületni?

Szokatlan volt a nagy háborús drámák (Róma, nyílt város; Paisà; Németország, nulla évben) után ezt a lassan csordogáló melodrámát nézni. Egy megromlott házasság képei a világ talán legszebb díszletei között. A megöröklött villa teraszáról Nápoly, a Vezúv, Pompei, Sorrento, Capri szigete látható. És ezt akarják minél kevesebb időt itt töltve eladni. Legalábbis a férfi. Az asszony melankólikusabb, még maradna, érzi, hogy már nem szeretik. De sokat tenni a kapcsolat megmentéséért már ő sem tud vagy akar. Az Utazás hét nap története. A nő a helyi szépségeket egyedül fedezi fel, míg férje a világon mindenhol elérhető egyszerűbb élvezeteknek hódol. Eljutnak a válás kimondásáig.

Azután San Gennaro ünnepén megtörténik a váratlan fordulat. Nem egyszerűen happy end, hanem a csoda. Mondjuk egy ilyen házasság megmentéséhez valóban csodára van szükség… Vajon ez a befejezés levon a film értékéből? Mint valószínűtlen, szentimentális fordulat? Vagy éppen felemeli? Mint az adott helyzetben, környezetben egyetlen adekvát lehetőség? És miért tekintették a Cahiers du Cinema-ban akkor még inkább csak írogató fiatalok (Truffaut, Rohmer, Rivette) a modern film megteremtőjének ezt az alkotást? Amelynek megjelenésével „minden film hirtelen tíz évet öregedett”. Nem vagyok biztos a válaszokban. Azt azonban érzem, hogy ennek a rendkívül tehetséges rendezőnek az akkori élete benne van ebben a filmben. Benne van az európai, az olasz és a férfi büszkesége, aki elhódította Amerikától és a férjétől az ünnepelt színésznőt, Ingrid Bergmant, aki büszke a hazájára, annak kulturális örökségére. És talán benne van ennek a kapcsolatnak a megsejtett jövője is.

Jelenleg megtekinthető itt (angol felirat).

Nagyon gyenge. Számomra még a jump scare sem tudott működni. Az alap sztori nem rossz, de amit kihoztak belőle, az egy összecsapott katyvasz. Ráadásul rövid is, nagyjából egy éjszaka alatt lezavarták az egész drámát. A főszereplő csaj tetszett, jó választás volt. Sikeresen végignézette velem ezt a szösszenetet.

Akik szoktak bármilyen szert film mellé, azok ennek biztosan szerelmesei lesznek.

Gyanítom, ezt józanul nem lehet megérteni/átvenni/átérezni - legalábbis nekem nem sikerült. Láttam ezt a ... valamit, ami amúgy tetszett, és 1-2 okos(kodó) gondolatot tudnék rá építeni, de felesleges volna, ez valószínűleg mindenkinek mást ad ki.Nekem például egy egyházi-Hieronymus-szürreál-bacchanália-kriptakuplerájt.
De holnap már mást mondanék.

2020-07-31 10:53:21 Randevú a Deák téren (1975) oscarmániás (3) #3

Minden mondata aranyat ér, a honpolgárnak meg kijön ettől az aranyér.

2020-07-31 10:38:26 Randevú a Deák téren (1975) Kempesbaba (?) #2

Rosszul emlékszem,vagy ezt tényleg vetítették anno moziban a nagyfilmek előtt?

2020-07-31 09:57:05 Becky (2020) BonnyJohnny (4) #4

Korrekt exploitation film, ami a végén lankad le... gyenge négyes. Ha Becky megöli a nőt és a gyereket és úgy látjuk a végén az Anthony Perkinst idéző mosolyát, akkor erős négyes lenne...

Én amúgy lehet szentségtörő leszek, de szerintem ez egy viszonylag élvezetes rész. Persze inkább a paródiajellegű részek sorába tartozik, és egy kicsivel több komolyság (már persze a sorozat keretein belül) elfért volna, valamint kevesebb hülyéskedés. A seriffet nem kellett volna visszarángatni (sőt már az előző részbe se hiányzott), Nick-Nack-et is nehéz komolyan venni, ahogy a kung-fus részeket is. Viszont Moore nem rossz, Lee korrekt főgonosz, ahogy az Ekland - Adams páros is szemrevaló (ha már másban nem is erősítették a filmet, főleg Ekland). A főcímdal is korrekt, pedig azt is érték kritikák, de lehet, hogy csak én szeretem jobban a pergősebb főcímdalokat a sorozatban. Moore esetében a Holdkelte a mélypont, de számomra még a Polipka is gyengébb, mint ez. A teljes sorozatot nézve pedig a lentebb említett Halj meg máskor! mellett még Connery utolsó két hivatalos (Csak kétszer élsz, Gyémántok az örökkévalóságnak), valamint a nem hivatalos Soha ne mondd, hogy soha filmje is gyengébb ennél.

2020-07-31 09:05:41 Vedreba (1968) / Kérelem oscarmániás (3) #1

A bő kétsoros tartalomleírás majdnem mindent elmond a film lényegéről. Filmköltészet, képi stílusbravúr, fekete-fehér tónus, Jó-Rossz küzdelme, vallásos babonaság, grúz történelem és irodalom allegóriái, Kaukázus láthatatlan zárt szépsége: nem habkönnyű mozgóképi élmény.
Aki látott már SZSZSZK, vagy "üzbég művészfilmet", tudja "mire" számíthat, akinek kötelező az operatőri remeklés miatt a megtekintés, töltse el bizalommal, hogy csak 70 perces.
(Az M%-ön leadott szinkronizált verzió - képminősége főleg - elég gyatra, előtanulmányozást és utánaolvasást ajánlanék a bátor filmfüggőknek.)

2020-07-30 22:44:44 Balkanski spijun (1984) / A kém dikalosz (5) #16

JFK kollégának köszönhetően végre átlagott kapott e remekmű. Ne legyetek szégyenlősek, akit érdekel minden idők egyik legerősebb alakítása, vagy csak szimplán vonzza a tragikomédiák emberközeli, csodálatos világa, írjon bátran. Nálam mindig segítő kezekre talál! :)

2020-07-30 22:00:29 Zombi 2 (1979) / Zombi Raul (3) #15

Az a jelenet fergeteges :)
Amúgy nekem tetszett a film, hozza azt, amit az ember egy 70-es évekbeli olasz
exploitation horrortól elvár.

2020-07-30 21:18:50 En la cama (2005) / Az ágyban Lady Ópium (?) #7

Csak 3-szor dugtak?
Meg se nézem.

előzmény: The Cortez (#6)

2020-07-30 19:07:14 Gwoemul (2006) / A gazdatest Norbert Simon (4) #26

Határozottan nem rossz a film. Mesteri abban ahogy képes vegyíti a műfajokat. Úgy érzem a négy csillagot megérdemli a film. Egész elszórakoztatott ez a szörnyecskés film.

Nagyon egyedi és nagyon különleges alkotás. A film 150 perce elejétől a végéig lekötött. ( Szinte alig vettem észre ,hogy ez ilyen hosszú leszámítva az első kb fél órát.) Amellett ,hogy nagyon izgalmas a sztori még nagyon érdekes is. Ahogyan a filmben láthatjuk ezeket a különböző hitvilágokat és különös rítusokat az nekem nagyon nagyon tetszett a filmben végig. Itt a helyi hitvilágtól kezdve a keresztény ( katolikus) hitig bezáróan találunk sok sok minden érdekességet. ( A sámán nálam különösen vitte a prímet, illetve a fiatal katolikus pap is.) Erős a film és eléggé hatásos mint dráma. Sok jelenet szívbemarkolóan hat. Nem rossz egyáltalán mint horror sem a film. A főhősünket alakító színész nagyszerű és sokszor meggyőző alakítást nyújtott végig. Én nekem nagyon tetszett az ő játéka. De szerintem a mellékszereplők is abszolút profin nyomták. Nekem a tájak a falu bemutatása szintén hamar elnyerte a tetszésemet. A rendezés nagyon szép. Kiváló munkát végzett a rendező úr. Zseniális! Megy rá az öt csillag.

Szerintem a Moonraker, a Halj meg máskor és ez a három leggyengébb Bond-film a hivatalos sorozat darabjai közül.

előzmény: Benny Bug (#29)

Köszönöm az ajánlást!

előzmény: Ragemarci (#2)

2020-07-30 13:19:37 En la cama (2005) / Az ágyban The Cortez (3) #6

2 szereplő, 3 baszás, 1 helyszín ebben az erotikus kamaradrámában, ami az agyzsibbasztó Egy éjszaka Rómában c. film eredetije. A parittyázásokat hosszú, mindenféléről szóló dialógusok szakítják meg, de időhúzás végett, az alkotók beleraktak egy szánalmas, szekunder szégyenérzetet keltő éneklős-táncolós jelenetet is. A mozi dokumentarista jellegű, összevissza zoomolós operatőri munka jellemzi, a faék egyszerűségű sztorija pedig tartalmaz néhány fordulatot.

Aniston nagy "kitörési" kísérlete is jobb szerintem, mint az átlaga: Cake (2014)
Valamint a tv-s visszatérése is figyelemreméltó: The Morning Show (2019-)

előzmény: hollyaudreyanne (#1)

Érthető, miért nincs túl jó átlaga sehol. Könnyed, de nem sziporkázó, életközeli, de nem húsbavágó és nincs benne semmi emlékezetes. Én mégis szerettem, leginkább a szereplőgárda miatt. Jennifer Aniston kellemes meglepetés, sokkal jobban állt neki ez a szerep, mint bármi más, amiben eddig láttam.

2020-07-30 09:46:03 The Rental (2020) hollyaudreyanne (3) #4

Nem igazán értem, hogy mi olyan megosztó a végében.
Nagyobb csavart vártak az emberek? Esetleg azt, hogy nem egy elmebeteg idegen, hanem valaki közülük a gyilkos? Szerintem pont az tette teljesen vállalhatóvá, hogy semmi ilyesmit nem erőltettek bele. Az is pozitív, hogy a szereplők nem mentek át szuperhősbe. Talán ha összefognak, van esélyük, de az első egy óra pont a széthullásukat alapozta meg.
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy jövő héten is emlékezni fogok még erre a filmre, de viszonylag kellemes másfél órás időtöltés volt.

2020-07-30 02:51:47 The Prodigy (2019) / A csodagyerek Benny Bug (1) #5

Fú. Szekunder szégyenérzet. Nincs mire kettest adni. A történet nulla, horror létére semmi ijesztő vagy felkavaró nincs benne, hangulata pedig szánalmasan semmilyen. Nem is beszélve a fapados színészi játékről, az ezer kliséről és azokról a dolgokról, amiket innen-onna lopkodtak össze a készítők. Ha moziban nézem, lehet meglett volna az első film, amiről kijövök...
(Félúton már alig bírtam így ittam egy kis sört. Finom volt, ez nem is kétséges, de ez a trágya még ettől sem lett jobb vagy nézhetőbb... :D)
Karó. Kerüljétek, mint babonás középkori ember a fekete mágia által megszállt kecskét.

2020-07-29 23:13:54 Stand by Me (1986) / Állj mellém! Sziez (2) #31

Meglepett ez a sok jó értékelés, mert nekem egyáltalán nem tetszett ez a film. Közrejátszhat ebben az is, hogy minden erőfeszítésem ellenére sem tudtam szabadulni a folyamatos áthallástól Kramer: "Áldd meg az állatokat és a gyermekeket" című filmjére, mert annyi hasonlóságot véltem felfedezni. A végére már biztos voltam benne, hogy King felhasználta Swarthout regényét, és bizonyára Kramer abból készült filmjét is a történetéhez. De Kramer zseniális filmjéhez képest ez a film szörnyen amatőr és gyenge. A narrátoros megoldás nagyon gagyi, vagy pl. a gyerekek olyan gondolatokat fogalmaznak meg, ami teljesen irreális kiskamaszok szájából. Amit Kramer finom érzékenységgel, művészien ábrázolt, mint pl. a gyerekek társaikhoz, szüleikhez, és a felnőttekhez való viszonyát, azt ez a film szájbarágósan és gyatrán fogalmazza meg, ugyancsak főleg flashback technikával, ám itt az is sokkal ramatyabb. És sok jelenet, mint pl. a vonatos is, teljesen életszerűtlen. Általában a gyerekek is hiteltelenek. Sutherland figurája pl. a csapatával együtt teljesen sarkított. Ilyen alakok ugyancsak megjelennek Kramer filmjében is, de nem főgonoszként, és sokkal hitelesebben. Számomra a holttestnek semmiféle szimbolikus jelentősége nem jött át, nem úgy, mint Kramernél a bölények, amik valóban nagyon erős szimbolikával bírtak, szinte azonosultak velük a gyerekek.
A film csak azért tartotta fenn az érdeklődésemet, mert vártam valamiféle csúcspontot, azt a katarzist, amit Kramer filmje olyan szenzációsan hozott, de ebben a filmben ez teljesen elmaradt. Lapos, eseménytelen, unalmas cselekményvezetés megy végig. Az egyetlen, ami ért a filmen valamit, a végén Ben King dala, aminek viszont semmi köze a filmhez. Bocs az összehasonlításért, de a két film annyira ugyanaz, hogy nem tudtam ezt a filmet a másiktól függetlenül értékelni.

nincs igazán vége itt semminek, nem ért véget semmi sem.
hiába zárulnak le hamar ezek a kis rövid szkeccsek, mindegyik halad még tovább az ember fejében.
ez történik kerek-e világon mindenhol, ez van, ez a létezésünk: végtelenség.

láttam egy filmet, mely szomorú volt és közben végtelenül boldog.

2020-07-29 19:06:17 Hwanghae (2010) / The Yellow Sea Norbert Simon (4) #4

Adom rá a 4 csillagot! Valóban aláírom én is, hogy helyenként már túlzásokba estek főként a hajós résznél. De én végig nagyon élvezni tudtam a filmet. Az izgalomból nem vont le. Az eleje a filmnek lassú ugyan de második része már bizony beindul és rendesen. Kiválóak azok az akciójelenetek és végig tudtam élvezni őket még úgy is ,hogy persze tudtam ,hogy irreális már. Továbbá a srácnak a saját küzdelme és drámája is megtudott hatni.

2020-07-29 18:53:10 Chugyeogja (2008) / Az üldöző Norbert Simon (5) #30

Mostanság nagyon rá vagyok kattanva az ilyen koreai filmekre. Az Üldöző az egyik legnagyobb és legjobb thriller film Koreából melyet valaha láttam. Elképesztően kemény és erős a hangulata a filmnek. Végig izgalmas de nehéz és drámai a történet. Ki kell emelnem a színészek teljesítményét. Valami hihetetlenül jók a karakterek és nagyon izgalmasak és jól felépítettek. Egyformán tökéletes a két színész. A rendezés nagyon nagyon helyén van. A helyszínek kitűnőek. Nem csupán nagyszerű mint thriller de drámának is tuti jó. Így összességében részemről a film értékelése: 5 csillagos azaz zseniális!!! Köszönjük Dél-Korea!

Az elején valamikor megállapítottam, hogy ez a film már nem lehet ennél kínosabb és elcsépelten pátoszosabb, aztán három órán keresztül cáfolt erre rá újra és újra.

2020-07-29 16:03:06 The Highwaymen (2019) / Útonállók Rorschach (4) #6

So-so film, amit egy nagyon erős Woody Harrelson-monológ billent felfelé. Nagy megfejtésekre semmiképp nem érdemes várni, de tisztességes munka a The Highwaymen.

Abszolút jó dokumentumfilm, csak ajánlani tudom. A világ első számú metal bandája története legnagyobb válságát éli át, hogy aztán főnixmadárként feltámadjon. Nem is értem, miért nem harapott rá eddig Hollywood. (Zárójel: azt most hagyjuk, hogy maga a St. Anger album mennyire kalap kaki, főleg, amit Lars művelt a dobok terén, büntetés. De ha ez kellett ahhoz, hogy megmaradjon a banda, ám legyen.)

Egy picit a mélységet hiányoltam a filmből, valószínűleg azért, mert nagyon sok mindent be akartak mutatni (Cliff halála, Newsted kilépése, James alkoholizmusa, Napster elleni per, plusz az akkor készülő új album), és egy kicsit a sokat markol, keveset fog esete forgott fenn.

Vannak azért nagyon kemény pszichológiai mozzanatok: amikor James bevallja Lars-nak, hogy nem szívesen zenél vele egy szobában, vagy amikor Lars Dave Mustaine-el próbálja kibeszélni a sérelmeket (legfőképpen Mustaine sérelmeit). Egyébként az egész film szinte Lars körül forog, néha legszívesebben adna neki egy taslit az ember, hogy mit akar ez a kis mitugrász figura, de aztán rájössz, hogy Lars egoja ide vagy oda, nélküle nem vált volna a Metallica azzá, ami, ő az alap mozgatórugója az egész zenekarnak. Egy zenei Napóleon. Aztán ott van James, a sebzett lelkű arc, aki rájön arra, mennyire ki van égve, és mit veszíthet, ha továbbra is szarik bele a családjába. Persze ott van a háttérben Kirk is, a csendes Buddha, aki csak egyszer(!), a szólók elhagyása miatt veszíti el a türelmét. Továbbá ne feledjük a zenekar akkori tiszteletbeli basszerét, a producer Bob Rockot, aki tűzön-vízen át ott van a banda mellett, és a havi 40.000 USD-ért dolgozó pszichológust is, aki valljuk be, becsülettel megdolgozott a pénzéért.

2020-07-29 13:37:16 Palm Springs (2020) Ragemarci (4) #2

Bemutató dátuma: 2020. szeptember 3. (Forgalmazó: Mozinet) Nézzétek, remekül megírt time loop fantasy.

Az van, hogy önmaga a film nem lett a kedvencem, de rögvest rákerestem a rendezőre, és találtam is egy jó nagy interjút vele, aminek majd a negyedét értem talán, mert svédül van, de legalább lekötöm az agyam egy ideig. Majd néztem pár videót a filmforgatásról, illetve hallgattam arról is beszélgetést vele, miért unja a lineáris mozit, és bizony ez egy nagyon édes fickó. Nem is tudtam, hogy ilyen derűs, nyílt, szinte már közép-európai, cseh típus létezik ott Skandináviában. Igen, megint az ember érdekel az alkotás mögött, a titkai, melyeket egytől egyig felfed a művészetében. Sejtem, remélem, ahogy megláttam a mosolygós pofiját.
Mert maga a film így nyersen, Roy Andersson "személyes" ismerete nélkül bizony egy száraz, összevissza tákolmány, kicsit blöff is, elnézést. Még azt mondanám, közhelyes így ebben a mennyiségben. De persze a sajátos díszlet és az egyéni hang nagyon tökéletesen elfedi ezt. És most pont utálom magam ezért, de nem akarok itt maradni, úgyhogy hadd keressek a rendező személyében tovább. És majd hadd írjak ódákat róla, ha megismertem a személyt. (úgyhogy remélem, jövök még e témában tovább)
Az más dolog, hogy végre újra a svéd nyelv van a kicsi szívem közepén és nem a dán, és most megint nem a filmről írok, hanem, amit kivált. De abból vagytok itt sokan, akik szép kritikákat írtok, nekem csak a lenyomat, az érzet maradt. De talán egy ilyen film pont ezt akarja, hogy ne okoskodjak már.
És most várom, hogy megnézhessem a többi filmjét is, már kettőt láttam.

Annak az esetnek a tipikus példája ez a film számomra, amikor a közepére kb. eldöntöttem, hogy ez egy "meh", túl lassú, eseménytelen (lehet, csak az adott pillanatban nem ilyesmire voltam vevő), de a végére azért egészen ráhangolódtam és volt valami szépsége ami csak-csak elragadott. :) Úgyhogy felkerekítettem négyesre, és egy alapvetően pozitív összbenyomással álltam fel, amihez persze nagyban hozzájárult Perlman prof gyönyörű beszéde a fiához.

Aztán most, kb. 2 héttel később, sokadszorra jut eszembe a film, gondolkozok el (vagy inkább merülök bele gondolatban) 1-1 jelentén, valahogy leülepedett, letisztult az egész. Rengeteg jelenet van, amire csak szeretek visszagondolni, és meghatódottsággal, valami igazinak gondolt szép érzéssel tölt el. Úgyhogy, visszajöttem, adtam rá egy 5-öst, és még hangot is adok ennek a folyamatnak, hátha valaki más is "járt így". :)

2020-07-29 03:54:06 Les fauves (2019) / Nagyvadak Benny Bug (3) #2

Még egy film, amit szinte senki nem látott. :D (pl. 500 alatti IMDb szavazat) Pedig egyébként nem volt rossz. A hangulata vitt magával, a történe sem volt rossz. Bár igaz, többet is kihozhattak volna belőle. Művészfilm, pszicho-thriller és tinihorror egyszerre akar lánni, bár utóbbi annyira nem kellett volna. A lezárás viszont tetszett, sikeresen meglepett. Johnny Depp lányában van valami különleges, de meg nem tudom mondani, pontosan mi. Viszont egyszer még lesz belőle valaki a szakmában, ebben biztos vagyok. Erős hármas nálam. Messze nem tökéletes, de ennél sokkal több nézőt/szavazót érdemelne, már csak azért is, mert nem egy újabb "12 egy tucat" kategórás sablontermék.

Fontos tudni, hogy a klisé túladagolást leszámítva, a mozinak nem sok köze van a meglepő dolgokhoz. #Destroyer

előzmény: The Cortez (#5)

Messziről kerülendő.