Legfrissebb kommentek (csak filmes)

2019-10-23 09:06:08 [Általános fórum] tomside #8140

Isten éltesse sokáig! 18 évesen vajon applikáció korba lép...?
(Nekem tökéletes így, ahogy van - azt leszámítva persze, hogy növeszthetne már magának egy rendes ignoráló funkciót, ilyen korban már illik, főleg, hogy korábban már volt neki -, csak adta magát a kérdés.) :D

Nem tudom, ki milyen élvezeti faktort vizionál egy filmbe, ahol egy végig rezzenéstelen arcú Angelina Jolie játszik valami erőltetett karaktert egy erőltetett mesedrámában. Volt valamikor egy olyasmi listám, hogy filmek, amiket nem értem, miért néznek emberek. Ezzel meg lehetne toldani. (Tudom, látatlanba felelőtlenség, de hàt ez a film ontja magából az érdektelenséget.)

Fura egy film, sokszor úgy éreztem, mintha a Disney talált volna egy Angyalok háborúja forgatókönyvet, ami nagyon megtetszett nekik, de nem tudták, hogyan lehetne biztosan eladni a nézőknek, mígnem valakinak eszébe nem jutott a 2014-es Demóna, amivé át lehet írni kisebb átalakításokkal. Et voilá, megszületett eme felesleges filmecske :(.

Ok, már fent van, véletlenül kimaradt. Bocs!

előzmény: sleepingdancer (#970)

2019-10-22 22:40:41 [Általános fórum] Ragemarci #8139

2019-10-22 22:21:13 [Általános fórum] BalaKovesi #8138

Az egyik legjobb dolog az interneten! <3 Ha a KT ember lenne, lassan már szavazhatna, vásárolhatna alkoholt/dohányt, illetve lottózhatna. :D Boldog szülinapot!

előzmény: cucu (#8137)

2019-10-22 22:12:12 [Általános fórum] cucu #8137

Ma 16 eves a KT. Boldog szulinapot!

2019-10-22 21:39:40 10x10 (2018) Ragemarci (1) #2

"Nem tudom ki ez a Suzi Ewing,de tuti sok pénzt örökölt Jockeytól,hogy ha ismert nevekkel készíthetett filmet"

10/10 komment

Egyetértek hogy kicsit túl sok volt a feleslegesen megoldott cameo és flashback plusz a vége olyan semmilyen módon zárult és hirtelen. Vannak azért itt is emlékezetes feszültséggel teli jelenetek, de a komplexitás persze hogy sokkal jobb volt egy hosszú jól felépített sorozatban. A Better Call Saul nekem nagyon sokszor parodisztikus míg a BB-ben ritkán volt humoros jelenet de az se paródia volt hanem humor.

Le lett írva a kommentekben.

Kétségkívül, és el is olvastam őket.
Csak éppen nem értem...
A te kommentedből is csak a "gyakran fárasztó módon viselkedő főszereplő" van meg nekem, a többi mintha valami más filmről szólna.

A főszereplő marha idegesítő, és annyi mentsége sincs mint az Egy nap-nak, hogy legalább egy hihető karakter lenne.
A sztori sem egy nagy eresztés.

Úgyhogy továbbra sem értem. Valószínűleg már így is maradok...

előzmény: The Cortez (#73)

2019-10-22 21:28:22 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró HejjaX (2) #17

A Rambo - First Blood-ot és a Terminator-t (az első részt) én is javaslom, hogy fuss nekik még egyszer. Egyrészt már nem vagy kislány :) , másrészt biztosan teljesen más filmek, mint ahogyan az emlékeidben élnek. Értsd: nem agyatlan akciófilmek. A legkevésbé sem azok.

előzmény: mimóza (#16)

2019-10-22 21:23:12 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró mimóza (2) #16

Dehát... én ezeket már láttam kislánykoromban, és azóta tart az ellenszenvem...

Hátha azonban megérek valaha arra is, hogy megtaláljam benne az értékeket. Köszönöm a bátorítást! :)

előzmény: dikalosz (#15)

2019-10-22 20:04:05 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró dikalosz (3) #15

Azért a helyedben a Rambo - First Bloodnak adnék egy esélyt :) Ugyanez a helyzet a Terminatorral is.

előzmény: mimóza (#5)

Koszi, hogy utananeztel. Rotten linkek javitva. Legyszi csekkold majd.

Manualis lehetoseg: jo otlet, felirom.

előzmény: xaladu (#13126)

2019-10-22 16:46:54 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró mimóza (2) #14

Nem, a Ponyvaregényt nem nyomtam ki, végignéztem, nagyon kíváncsi voltam arra, hogy miért szereti a KT-s közönség (mert a KT tagjainak értékítéletében általában nem szoktam csalódni).
Annyira sajnálom, de sehogysem tudom befogadni őt. A Pulp Fiction minden egyéb erénye és kiválósága ellenére ott sem voltam képes rá. :(
Az általad említett másik filmjét nem láttam még, azt hiszem. Kap egy esélyt, ígérem. :)

előzmény: McCl@ne (#13)

2019-10-22 16:40:16 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró McCl@ne (2) #13

De mi van olyankor, amikor mást játszik? Például a Ponyvaregényben vagy az A Love Song for Bobby Longban? Egy elvonatkoztatást csak megérne, gondolom a Ponyvaregényt azért nem nyomtad ki miatta automatikusan.

előzmény: mimóza (#11)

2019-10-22 16:36:21 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró mimóza (2) #12

Csak azért írtam pont ezt a hármat, mert ezeket láttam az elmúlt két napban a tévében. :)
A másik kettőt hajlandó lennék újranézni, hátha hármasról négyesre is felmennének. De azokban is sok az erőszak és a brutalitás. Fellinit meg Bergmant, továbbá Bogdanovichot néztem mostanában leginkább, és túl nagy a kontraszt. :D

előzmény: Ragemarci (#10)

2019-10-22 16:30:57 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró mimóza (2) #11

Egészen világosan nem tudnám neked elmagyarázni, de ők hárman egészen apró kislánykorom óta egy dobozban vannak az agyamban. :) Ja, s ha nagyon töröm a fejem, még Hasselhoff is ott van köztük. (Ezért most végképp leszeditek a fejemet. :D) Lehet, hogy Travolta KT-s megítélés szerint jobb színész a többinél, (ezt - oké! - elismerem), de ugyanúgy hidegen hagy a lénye és az általa eljátszott karakterek, mint a többi említett sztáré. Tudom, hogy egy normális nőnek oda kellene lennie az erőt, védelmet képviselő szép szál izomkolosszusokért, akik rettenthetetlenségükkel minden veszélyes elemet keményen legyőznek, de engem nem tudom, honnan szalajtottak, nem szeretem ezt a típust, na. Bocsi tényleg. Ezek totál szubjektív dolgok. :)

2019-10-22 16:22:48 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró Ragemarci (2) #10

Ennyire más és más az ízlésünk, de nekem például Az igazság ára, A holnap határa, Dredd(2012) trió egy tökéletes délután
Csak vicces, hogy amiket írtál pont "ötösök" nálam, azért írtam

2019-10-22 16:17:04 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró BonnyJohnny (2) #9

Az akciófilm zsáner nem olyan uralkodó a filmográfiájában, mint a másik két úriembernek. Illetve az akciófilmjeiben is más karakter (most, hogy belegondolok legtöbbször antagonista).
De főleg testalkatban lehetnek különbségek... ;)

előzmény: Ragemarci (#8)

2019-10-22 16:12:47 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró Ragemarci (2) #8

LoL

Amúgy Travi is akciós sztár, gondolom erről van szó

2019-10-22 16:10:11 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró Ragemarci (2) #7

"Az igazság ára, A holnap határa, meg most ez a ... Dredd bíró"
Miben hasonlít utóbbi az első kettőre?

;-)

2019-10-22 16:08:39 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró BonnyJohnny (2) #6

Stallone, Schwarzi, Travolta
???
Miben hasonlít utóbbi az első kettőre?

2019-10-22 15:56:34 Judge Dredd (1995) / Dredd bíró mimóza (2) #5

A minap gyanútlan lelkemre orvul lecsapott - a tévéműsor.
Tudni kell ugyanis, hogy kb. 26 éve nincs tévénk (pontosabban: a készülékben adás). Nem is éreztük hiányát. Nemrégiben azonban halódó internetkapcsolatunkat orvosolandó másikat láttunk szükségesnek beköttetni. Ekkor jött a tévé-támadás. Ugyanis az internetelőfizetés-csomaggal tévéelőfizetés is járt. Mire észbe kaptam volna, előásták a családtagok egy poros sarokból a már relikviának számító Alien televíziót. Sajnos működik.
Ez a kis sztori idekívánkozott magyarázatképpen, hogy miért is bukkannak most fel hirtelen az értékeléseim között olyan filmek, mint... Az igazság ára, A holnap határa, meg most ez a ... Dredd bíró című történet.
A tévé a hibás! :) Én ugyan önszántamból elő nem vettem volna ezeket a műveket sehonnan...

A filmre térve: ez az alkotás az én értékrendemben a nézhetetlen kategória egy tökéletes példánya (lenne, de erre később kitérek). Stallone, Schwarzi, Travolta (nálam egy kalap alatt) az a hármas, akik közül bármelyikük monumentális alakja tűnik is fel bármilyen képernyőn, monitoron, azonnali késztetést érzek a menekülésre és/vagy a készülék falhoz csapására. Bocs' minden rajongótól! Sajnos (?) zsigerből jön...

Ennek a filmnek adtam volna most egy esélyt, hátha olyan a sztori, ami miatt végül a széken maradok - esküszöm, megpróbáltam ráhangolódni! -, de a folyamatos gyilkolás és erőszak, ami itt zajlik, úgy kiverte a biztosítékot, hogy 30 perc után kikapcsoltam az egészet. Értem, hogy a téma miatt ennek így kell kinéznie, értem, hogy ez egy képregényadaptáció meghatározott hangulattal és kemény világgal, de köszönöm szépen, irtóztam a jelenetek nyers brutalitásától.

Már csak egy apró momentum maradt hátra: kifejteni azt a logikátlanságot, hogy ha fél órát láttam belőle, miért kap karó helyett kettest.

Max von Sydow miatt - természetesen. Az ő arcát viszont bárhol bármikor szeretem nézni - s ahogy mondani szokás - akár a telefonkönyvet is olvashatná, azt is örömmel venném.

Ennyi volt csöppet sem elfogult, ill. - eléggé elítélendő módon - személyeskedésbe torkolló véleményem. :)

A tévé pedig ezek után kapcsolja be magát, aztán ugorjon elém, ha azt szeretné, hogy nézzem.
Kizárólag akkor leszek hajlandó megszánni, ha olyan filmet sugároz, ami a KT-s kívánsláglistámon szerepel. :D

2019-10-22 15:52:47 Magical Mystery Tour (1967) Planetkamino (5) #3

Beatles és Monty Python rajongóknak kötelező darab, köztudott h a Pytonokok sokban lelki közösséget ápoltak a Beatlesszel, és hát anyagit is lásd Brian élete. :D

2019-10-22 14:27:03 The Hallow (2015) / The Woods Edwest12 (4) #9

Korrekt szörnyes horror nyomasztó atmoszférával. Hogy mennyire eredeti az ötlet (nem az!), azzal nekem speciel nincs problémám. Nem lehet mindig valami tökújat alkotni. És valljuk be, ha láttunk egy élvezetes horrort, szívesen néznénk meg valami hasonlót. A szörnyek jók, és szerintem kellően félelmetesek; örülök, hogy nincs a néző szájába rágva, kik vagy mik ők tulajdonképpen, mi a valós motivációjuk, mi jelenti az igazi veszélyt. Szóval kellően homályos a fenyegetés mibenléte, és ezáltal sokkal félelmetesebb tud lenni.

2019-10-22 13:23:33 A birodalom iskolája (2003) oscarmániás (4) #2

Akár az egész filmet be lehetne írni az idézetek közé.

2019-10-22 13:21:40 Joker (2019) caulfield (3) #151

Az őrület megítélése olyan, mint a szerelem behatárolása, nem igazán lehetséges, mert személyenként más és más. Na meg határtalan. Így az ábrázolása sem nagyon lehet objektív, csak töredékes.
A film vége felé, mikor Joker beül a showba, sokan megjegyzik, hogy Franklin mennyire egy papírvékony karakter. Annak ellenére, hogy jogosan vádolja önsajnáltatással a bohócot, mégis mint ellenszenves érdekemberként csapódik le a nézőben. Azért, mert megalázza a vendégét és nevetségessé teszi? Tegyük fel, hogy ez így van. Akkor viszont ezzel Joker (ál)anyjának kívánsága, miszerint örömet kell hoznia a világba mégis beteljesülni látszik. Egy bohóc mi többet is akarhatna, mint hogy mosolyt csaljon az emberek arcára, akár azzal, hogy csetlik-botlik előttük, odaadva magát. Franklin azon vádja viszont, hogy Joker sajnáltatja magát, illetve a humortalanságának leleplezése egyfajta „vitát” okoz.
A megalázás és nevetségessé tétel valójában nem Jokert éri, hanem a helyzet kifacsart természetéből fakad: az, hogy Murray megérteni igyekszik őt, illetve megértetni vele, hogy mit művelt, az, mint szembesítésre tett kísérlet eleve hamvába holt próbálkozás. Aki itt nevetséges, szánalmas, megalázott, vagyis gyámolatlan - antipatikus - az Franklin, mert azt hiszi, hogy egy valódi beszélgetést folytat valakivel és nincs tisztában azzal, hogy vak. Más őrületét (akárcsak szerelmét) sem megérteni, sem átélni nem lehet, az ember a saját élményeinek a rabja, a másikkal együtt lenni lehet legfeljebb. Murray Franklin itt a média nagy hazugságában, az igazmondás látszatában él, személyében a ferdítés ölt testet. Ő a tükör, nem pedig Joker, mert a bohóc a fullánk, amely a tükröt széttöri és vihog. Ezért ellenszenves a showman, mint kivétel nélkül mindenki - leszámítva a képzelt szomszédlányt -, aki bármilyen kapcsolatot, vagy hidat próbál ácsolni önmaga és Joker közé.

A bohóc szerintem nem egy árnyalt karakter, hanem maga az árny. Mintha a filmet nézve az árnyékával beszélgetne az ember. Rémisztő, de vicces is.

fárasztó.

Köszi, megtörtént!

Ezt és ezt össze lehetne kötni.

„fel nem foghatom, hogy mi tetszik rajta azoknak akik zseniálisra értékelték.”

Le lett írva a kommentekben.

előzmény: Doc (#72)

Lenne honnan ihletet meríteni.

előzmény: Kempesbaba (#94)

Az új film beküldésénél a The Capture minisorozatnál egy enter megnyomása bezavart. Azt a félig kész bejegyzést töröljétek, kérlek. Azt követően már feltettem az összes, általam fontosnak vélt információval. Köszönöm.

2019-10-22 11:07:00 [Star Wars - The saga is complete] Kempesbaba #94

Mert Linda nem adta kölcsön :D

előzmény: oscarmániás (#93)

2019-10-22 11:04:21 The Search (2014) / A keresés zéel (5) #6

Még egy pár napig újra elérhető ITT!

Végülis ..., ha eshetnek emberevő cápák az égből az egyik filmben, akkor miért ne galoppozhatnának csatalovak az űrhajó (?) külső borításán. Biztosan látványos, patetikus csúcsjelenet lesz. :) (Miért nem Jawa Babettával csapatják?)

előzmény: Kempesbaba (#92)

2019-10-22 10:12:52 [Star Wars - The saga is complete] Kempesbaba #92

A 7.-8. rész tükrében bennem sincs már sok bizakodás,de ez alapján a trailer alapján én még nem fikáznám

előzmény: oscarmániás (#91)

"ahogyan rohamoznak egyszarvú csillámpónikon"...
jaj ne :(

2019-10-22 00:17:20 Catch-22 (2019) / A 22-es csapdája necksprain (2) #2

ami eszembe jutott kozben, hogy a majdnem mindenki altal lesajnalt war machine sokkal jobban működik, mint ez. ez erolkodik, az nem görcsöl annyira. lagymatag, szeretne csak szatirikus lenni a maga modjan, honaljszagu erolkodesnek hat.

2019-10-21 23:54:23 [Könyvajánló] critixx #375

Én sem kötekedni akartam. Valóban jó könyv arra, hogy valakit bevezessen a filmtörténetbe, megismertesse vele a nagy alkotókat és műveket. Én a 17. születésnapomra kaptam annak idején ajándékba az első magyar kiadást.

2019-10-21 23:37:33 Joker (2019) pietro (3) #150

Én ezt elfogadom árnyalásnak, persze úgy egyetértek, hogy annak kicsit felületes és homályba van hagyva. Én úgy éreztem az akta fényében egyfajta revelációja volt az anyjával kapcsolatban, ott és akkor tudatosodott benne, hogy az élete mekkora hazugságokon alapult, meg hogy mi mivel függ össze (pl. nevetéskényszer - anyja állandó elvárása, hogy mosolyogjon, még a traumatikus bántalmazása során is, stb.) ami oda vezetett, hogy afféle bosszúból megölte. Előtte láthattuk, hogy kevesebbért is ölt már. A megrendültség egy egészséges(ebb) elme normális reakciója lett volna, ő viszont nem egészséges. De ez a sírva röhögés is általában érzelmileg stresszes helyzetekben jött elő belőle, tehát felfoghatjuk a megrendültség patologikus formájának. Azért kíváncsi lennék egy pszichiátriai véleményre, hogy mennyire konzekvens és hiteles Joker őrülete.

előzmény: caulfield (#148)

2019-10-21 23:20:34 [Könyvajánló] ryood #374

nem akarok kötekedni ezekkel a sorokkal, biztos így van. számomra ez akkor is egy rohadt fontos könyv/válogatás, mert gyakorlatilag ez hozta közel hozzáma filmimádatot, ez ismertetett meg velem számos nagy rendezőt, filmet, és vitt el sok továbbihoz. szóval ennek a könyvnek a hatására szerettem bele a FILMBE..és azért ez nem kis dolog...:)

2019-10-21 22:48:57 [Könyvajánló] budaik #373

Amúgy én az Oscar díjjal kapcsolatban szoktam megfogalmazni, ami itt lenne konklúzió: első bevezetésnek jó. Nem kell aranylapra írni, nem kell szó szerint venni, nem kell minden szavát elhinni, de ha ezeket a filmeket megnézed, akkor elindulsz egy olyan úton, ami már jó (mert el lehetne indulni a box office alapján is ,de az nagyon nem jó :) )

2019-10-21 21:56:55 Midsommar (2019) / Fehér éjszakák Xaos (4) #84

Mintha egy Suspiria&Texasi láncfűrészes ötvözete lenne a film. A szerelmi szál túl sok volt, ahhoz képest, hogy horrorfilm. Emiatt (sem) ötös.

2019-10-21 21:42:01 Toy Story 4 (2019) / Toy Story 4. BonnyJohnny (5) #11

"A 3. rész után az ember el sem tudta képzelni, hogy lehetne ezt a sztorit úgy folytatni, hogy ne tűnjön rókabőrnek, de sikerült."
Egyébként már ez is elismerésre méltó, szerintem. :)
(Mindamellett, hogy zseniális film.)

előzmény: Edwest12 (#10)

2019-10-21 21:05:37 [Könyvajánló] critixx #372

Az 1001 film azért érdekes, mert a szerzők láthatóan már-már görcsösen igyekeztek a lehető legpolkorrektebbek lenni, és minél szélesebb körből meríteni, mind náció, mind műfaj esetében. Direkt tettek bele kísérleti filmeket, B-filmeket, exploitation-t és más, általában mellőzött és/vagy réteg dolgokat. Nagyon ügyeltek rá, hogy reprezentálva legyenek a női rendezők, a feketék, a meleg téma, stb. Ezért pl. bekerült Ida Lupino egyik rendezése, egy nagyon felejthető kis noir, miközben pl. olyan alapmű mint Chaplin Diktátora hiányzik a kötetből.

DE eközben mégis nagyon érződik a könyvön az amerikai-angolszász szájíz és perspektíva. A nem angol nyelvű országok filmterméséből csak azok a művek és alkotók kerültek be, melyeket / akiket ismernek és elismernek az USA-ban. Marco Ferreri például, aki valamiért teljesen ismeretlen odaát, nem szerepel a könyvben*, ugyanígy rengeteg olyan film kimaradt, melyek itthon / Európában népszerűek / elismertek, odaát viszont ismeretlenek. És fordítva is igaz: sok olyan film került be, melyek Amerikában kultfilmek (A Christmas Story, Muppet Movie, stb.), más országokban viszont nem annyira vagy egyáltalán nem népszerűek.

* A nagy zabálást a magyarok rakták be az itthoni változatba.

előzmény: coles (#371)

2019-10-21 20:45:43 [Könyvajánló] coles #371

Nekem csak a 2007-es Az 501 leg... van meg. Az első filmes könyvem. (Azóta három polcnyira dagadt a gyűjtemény.) Sajnos abban is rengeteg a hiányosság - bár kezdő löketnek megteszi -, animáció sehol; egy 1918-as film, elvétve pár gyöngyszem a '20-as évekből; műfajkavalkád; fércművek (pl. Aludj csak...), ismeretlen darabok (pl. Ride in the Whirlwind), hiányosságok és hibák...

De idén is tűrhetőekkel gazdagodtam: az 52 kultfilm egynek elment, a McQueen-életrajz "narratívája" nem túl szerencsés; Streep asszonyé épp ott ér véget, ahol be(le)melegednék, Makk (ön)életrajza olvasmányos (keresek még közhelyeket), P. Newmané izgalmas, Jackie Chané feleslegesen terjengős, Lucasé informatív, Lynché viszont telitalál(l)at... (Stan Lee kiadványa pedig roppant rövid. De talán ez érthető is!)

2019-10-21 20:11:43 Egy nap (2018) / One Day ilozka (4) #25

Rég láttam ilyen jó filmet a nagy semmiről - ez az igazi művészet!

2019-10-21 19:26:14 Prospect (2018) / A lelőhely Bogár Bence (4) #6

Nah, csak sikerült moziban elkapni, s azt mondom, meg is érte a jegy árát. Kellemesen kreatív kisköltségvetésű sci-fi, ami kifejezetten egyedi képi világgal, illetve remek hangulattal bír. Pedro Pascal alakítása is tetszett. Simán ajánlott kategória, meg egyben nagy bizonyítéka annak is, hogy nem kell egy jó sci-fi mozira rákölteni a világ összes pénzét. 80%

2019-10-21 19:16:55 Dracula 3000 (2004) Bateman (1) #2

Gyakorlatilag teljesen nézhetetlen baromság - lenne - ha nem találtam volna benne 3! pozitívumot is, de először a feketeleves:

A színészek:

- Casper Van Dien teljesen nulla... olyannyira, hogy még Coolio is lejátssza a színről, ami azért elég durva dolog.
- Erika Eleniak elvan, ő csak majdnem nulla.
- Tommy Lister jelenléte észlelhető, de csak azért, mert nagydarab és egyfolytában nyomja a kúl tesódumát.
- A jobb sorsra érdemes Udo Kier rutinból hozza a nyúlfaroknyi szerepet. Szinte láttam, amint a teljes játékidőből kb. két percet kitevő szereplése után bontotta a műholdas összeköttetést, megvárta a bank sms-ét az apanázs érkezéséről, majd beült egy osztrák kocsmába, hogy elfelejtse mihez is adta az imént a nevét.
- A címszereplő pocsék, a többieket sem érdemes még csak említeni sem.

A rendezés:
semmi, zéró, nulla - x1

Sztori & forgatókönyv:
Semmi, zéró, nulla - x2
- Casperék megjönnek és ide-oda futkároznak. Nehéz úgy filmet forgatni, hogy nincs forgatókönyv. Na meg az (a váratlan, ezt nem vonom kétségbe) az irgalmatlanul ratyi és lusta befejezés... pff
--- --- --- --- --- ---

És akkor a pozitívumok:

Fényképezés:

Itt nagyon meglepődtem, mert az esetek többségében a hasonló színvonalú mozik gagyi operatőrökkel bírnak: semmilyen beállítások, gagyi kameramozgás ...stb. Ennél a filmnél viszont hangulatos kompozíciókat, szép fényeket, értő kamerahasználatot láttam. Világos, hogy profik rakták össze. Komolyan mondom, vannak sokkal szarabbul kinéző mozifilmek a Dracula 3000-nél. Ízléses, na.
Sajnálatos, hogy jobb sorsra érdemes szakemberek ilyen ótvar filmre pocsékolták el a tehetségüket.

Vágás:

Nincsenek szarrá szaturált, vagy épp fakó színek; ide-oda kapkodó, félmásodpercnyi villámképek (pl. Taken 3), magyarul az agyunknak van ideje kényelmesen felfogni a látottakat.

Helyszín:

Első ránézésre fura, hogy a Demeter belsejét, amelyre a csapat átszáll, tulajdonképpen egy gyárban és szvsz egy szállítóhajón, vagy olajfúrón vehették fel, esetleg egy kiszuperált anyahajón. Hülyén hangzik, de működik. Nagyon hangulatos.

Csak olyan mazochistáknak ajánlom e remekmű megtekintését, akik képesek egy jó operatőri munkáért olyannyira lelkesedni, hogy megnéznek egy egyébként hipergagyi filmet is. A másik oldalról viszont azt is simán el tudom képzelni, hogy aki csak egy kis szórakozásra, vagy egy "annyira szar, hogy már szinte jó"-szerű mozira vágyik, negyed óra után kínjában inkább kirakja a Hellraiser-kockát és sírva kéri a kenobitákat, hogy szabadítsák fel.

Úgy tűnik, hogy ma kissé engedékeny vagyok és meglódult a kezem a pontok szórásában, de az a kettő az említett pozitívumok miatt bizony jár.

Látványos harcok vannak benne és a történet se rossz.

2019-10-21 17:08:08 [Könyvajánló] csabaga #370

Igen, hogy ezeknek a szócikkeknek magyar szerzője van, ez onnan kiderül...:)

Too Old to Die Young bár sorozat, de mini, mint az Elit alakulat, vagy a Csernobil, tehát valójában egy 13 órás film. Szerintem fel lehet venni.

Köszönöm!

2019-10-21 16:40:03 Rossz versek (2018) / Bad Poems leplesbitang (2) #40

Igazán nagyvonalú a rendezőtől, hogy az eggyel korábbi filmjét (gondolom a nagy sikerre való tekintettel) megcsinálta még egyszer. Emellett őszintén szurkolok neki, hogy túl legyen a szakításán. Ez egyszer majd talán arra is lehetőséget ad neki, hogy kilásson a mikrokörnyezetéből, és befejezze ezt a tágabb külvilágra bántóan vak, giccses, kommersz nyavalygást.

2019-10-21 15:56:22 Toy Story 4 (2019) / Toy Story 4. Edwest12 (5) #10

Végig, ahogy néztem a filmet, az járt a fejemben, hogy ezt a mesét tuti nem a gyerekeknek készítették, hanem azoknak a felnőtteknek, akik együtt cseperedtek a sorozattal. Persze annyira hajlamosak vagyunk lebecsülni a gyerekek intelligenciáját! Oké, maradjunk abban, hogy ez a film nem csak a gyerekeknek készült, hanem legalább annyira a felnőtteknek is (ahogy már a 3. film is). Sokáig féltem, hogy ugyanaz lesz a sztori, mint az előző részben, de Gabby Gabby végül nem bizonyul gonosznak, csak egy olyan játékbabának, aki kétségbeesésében nem a jó utat választja. Woody cseppet sem statikus karakter, és ezért hatalmas pirospont az alkotóknak, mert hihetetlen karakterfejlődésen ment keresztül. Ugye emlékszünk még, hogyan próbálta kifúrni Buzz-t Andy kegyeiből? Tetszik, hogy a játékok végül nem azokat a tanulságokat vonják le az eseményekből, amit olyan nagyon a szájunkba próbálnak rágni, és többekben van bátorság, hogy végül ne azt az utat válasszák, amire addig mindent feltettek. Ilyen a nyúl és a csibe, Woody, de valahol Gabby Gabby is. Bo igazi kalandornőként áll már előttünk, de végeredményben az ő tetteit sem a sértettség, hanem a szabadságvágy motiválja. És tudjátok miért is olyan nagyszerű film ez? Mert itt ülök, és azon kapom magam, hogy tök komoly arccal rajzfilmhősök személyiségfejlődéséről pötyörészek... :D

2019-10-21 15:33:46 Joker (2019) terika (4) #149

Nagyon tetszett a film, nagyon élveztem, voltak igazán zseniális pillanatai is. Csak a címe nem jó, Arthur-nak kellett volna elneveni a filmet.

Ok. Már látom. Nem értékelsz. Akkor csak más a véleményünk, olyan meg van, nyilván

előzmény: Calavera (#6)

Láttam mindegyiket.
2000es évek legjobb King adaptációja biztos hogy nem a Gerald's game. Hanem az IT - hamár.
De egyébként ott van a Dreamcather is, ami eléggé le lett húzva, mert gagyi, meg régi, meg hasonlók, de mindenki tudja, hogy miről van szó és az is jó.
Amit most Stephen King horror vonalon a Netflix mozgat, az pontosan olyan fröccsöntött műanyag, mint maga a Netflix 80%-a. Elnézegeti az ember, de azért csaknem állja ki az idő próbáját, mint mondjuk egy régi fapados Kedvencek temetője, vagy a Carrie Brian de Palma-tól.

2019-10-21 13:51:21 Rossz versek (2018) / Bad Poems ilozka (2) #39

Úgy látom, elkél ide egy ellenvélemény. Az a tipikus magyar, múltba révedő, a kis elért eredményt is tönkretevő főhős esete. Öncélú művészkedés, helyenként nagyon unalmas történetvezetés, kiszámítható poénokkal, bármiféle tanulság, útmutatás nélkül. A végén legalább felköthette volna magát, hogy kapjunk valamiféle befejezést a két és fél órának tűnő 90 perc után. "Rossz filmek".

Mivel későbbi kérések teljesültek, de a 957-es nem, szeretnék finoman érdeklődni, hogy mire számíthatok, köszönöm szépen.

2019-10-21 11:32:21 [Könyvajánló] budaik #369

En inkább Szabó Istvánt írtam volna, de tudom, hogy Jancsó tanított is kint, illetve új hullámos rendező, ami azért elég jól fel volt kapva.

2019-10-21 11:30:36 Joker (2019) caulfield (3) #148

De a gyerekkori bántalmazás nem igazán tekinthető árnyalatnak, maximum egy árnynak. Nem kapcsolódik a karakterhez direkten. Ha valakinek sanyarú a gyerekkora, abból még nem következik magától értetődően ez az állapot. Talán, ha taglalták volna, hogy miért is került be az Arkhamba... Amikor elolvassa az aktát akkor sem a megrendültségét látjuk, hanem a betegségét, röhög és sír egyszerre. A (nevelő)anyja tette lóg a levegőben. Ezért az, hogy brutálisan megfojtja a párnával értelmezhetetlen.

előzmény: pietro (#135)

A 3 film közül láttad vmelyiket? Mert ha nem, nincs miről beszélni. Ha ezt láttad és a másik kettőt nem, akkor se nagyon van, mert teljesen más színvonal
A Gerald's game például a 2000es évek legjobb King adaptációja a The Mist mellett.(Atlantiszt nem láttam)

előzmény: Calavera (#4)

Köszönjük szépen, egyszer is sok volt.
Ezek a Netflixet elárasztó """horror""" filmek, Stephen King nevével fémjelezve, pont olyanok mint a TVShopban egy totál ergya és feleselges konyhai terméket egy híres szakács reklámozna.
Teljesen felejtős, pont úgy mint a lentebb említett Gerald's game és a 1922.

2019-10-21 10:24:50 The Irishman (2019) caulfield (?) #10

Vajon Pacino járhat úgy, mint anno Nicholson, hogy egyszerre jelölik Arany Glóbuszra és Arany Málnára is a szerepért? Hoffa eljátszása tűnhet nettó ripacskodásnak.

előzmény: w.e.g.a. (#7)

2019-10-21 10:01:17 [Könyvajánló] critixx #368

Ne felejtsd el, hogy ezt a könyvet amerikaiak írták. A tanú külföldön egyáltalán nem ismert, a tengerentúlon pedig pláne nem. Szerintem egy amerikai néző még csak nem is értené a filmet. Fogalmuk sincs arról, mi volt itt az '50-es években, plusz a film tele van olyan utalásokkal, amiket csak a magyarok értenek.

Jancsó és Tarr igazából a két magyar rendező, akit ismernek (persze a vájtszeműbbek) nyugaton és az USA-ban. Amúgy a 303 Filmrendező című kötetben négy magyar rendező szerepel: Jancsó, Tarr, Szabó István és Mészáros Márta.

előzmény: budaik (#367)

Sziasztok! Nem tudom, ez belefér-e, mert sorozat, de egyelőre 5 része van és egészen zseniális: Genndy Tartakovsky's Primal

Köszönöm!

Amerika szerint nem kell, ezért is úszta meg a bűnös.

előzmény: Havierez (#10)

2019-10-21 08:31:14 Scarborough (2018) biri (4) #1

Nem meglepő (ha csavar akart lenni, az nem működött), de meglepően elgondolkodtató film. Bár lehet, hogy csak "aki hülye, az is marad". Szerintem megér egy próbát.

2019-10-21 07:55:52 [Könyvajánló] budaik #367

Azért szerintem furcsa, hogy 2 Jancsó film belefért, de mondjuk A Tanu, vagy valami közérthető nem. Jancsó amúgy is egy hatalmas kérdőjel számomra.

2019-10-21 07:07:27 Another Year (2010) / Még egy év biri (3) #20

A vége (a tél és Ronnie) felhúzza, de nekem pár karakter (főleg Mary, de Ken is) már túlzás, és inkább hiteltelenné teszi az egészet. A kezdés viszont tényleg nagyszerű én is szívesebben néztem volna Imelda Stauntont és azt a szálat

Az említett csavart már vágtam, a legelején. Kiszámítható volt. Na ennek ellenére egy baszott nagy ötös. Nincs kvázi főszereplője, a hálózatra koncentrál. és mégsem szálazódik szét, nem veszik el a karakterek között, végig tart egy feszes tempót roppant ügyes dramaturgiával.
Inváziós zsánerbe csomagolt kémfilm, ami lefest egy aktuális állapotot, hangulatot.
Fontos és kényelmetlen film.

Leírás a The Room-hoz (IMDb ferdítés):
"Miközben költöznek be új otthonukba, egy pár felfedez egy furcsa titkos szobát, amelynek belseje bármit képes valóra váltani amit akarnak. Egy nap úgy döntenek, hogy azt gyereket kérik a szobától amely nekik nem adatott meg. De az áldás okozta kezdeti boldogságuknak előre nem látott következményei vannak. Ahogy mondják: vigyázz mit kívánsz."

2019-10-21 01:31:49 The Irishman (2019) w.e.g.a. (?) #9

Micsoda? Hogy Jimmy Hoffa-t meggyilkolták és a film e köré épül? Ha máshonnan nem (20. századi amerikai történelem?), ez már az egy soros IMDb ismertetőből is kiderül. Ha az illetékesek úgy gondolják akkor tessék nyugodtan kispoilerezni, de nem hiszem hogy lelőttem volna akármilyen poént vagy részletet.

előzmény: miraculum (#8)

2019-10-20 22:08:13 The Irishman (2019) miraculum (?) #8

Combos kis spoilerek.

előzmény: w.e.g.a. (#7)

2019-10-20 19:53:26 The Irishman (2019) w.e.g.a. (?) #7

Sokat szidjuk a stúdiókat meg a producereket a kreativ rendezők cenzurázása miatt, de időnként azért jön egy-egy film ami rámutat hogy nem mindig kártékony ám rövidebb pórázon fogni az alkotókat... és itt nyilván a film maratoni hosszáról beszélek.
A felvezetés is kicsit bő lére lett eresztve, lehetett volna vágni pár jeleneten, a legzavaróbb viszont a finálé indokolatlan elnyújtása, ami nagyon lelassítja az amúgy sem TGV sebességgel száguldó filmet. Amikor De Niro a gyilkosság után hazamegy, (out-of-focus) leül a fotelbe a TV elé miközben a lánya (in-focus) nézi... na az egy tökéletes kép lett volna a befejezésre. Helyette kapunk még fél óra (szó szerinti) szenvedést, aminek egyszerűen semmi hozzáadott értékét nem látom.

Ennek ellenére a film jó, a rendezés, zene, operatőri munka mind ott van a szeren, De Niro és Pesci nagyot játszik, csak Pacinon éreztem hogy néhol kicsit túltolja. A gyilkosság maga is mesterien lett megcsinálva, a felvezető fél órában a légkör duzzad a feszültségtől, annak ellenére hogy a forgatókönyv ott sem kapcsol magasabb fokozatba.

A Nagymenők / Casino hangulat megvan, de feszességben elmarad tőlük az Irishman, és emlékezetes jelenetből is kevesebbet kaptunk úgy érzem. Kár érte, ez akár lehetett volna egy zseniális 2.5 órás film is.

2019-10-20 19:36:18 Gisaengchung (2019) / Élősködők Rituska (5) #9

Nehéz kiemelnem azt, hogy mi az, ami leginkább megfogott benne. Tetszett a stílusa, már önmagában az, hogy dél-korai film adott neki egy ízt, profi munka. Talán egy dolgot említenék: nagyon ritka az a fajta dráma, amiben ilyen sok a humor. De mégis az első perctől az utolsóig átitatja valami nyomasztó légkör. A mélyszegénység szaga.... könnybe lábad a szemem a kilátástalan helyzetektől, a nyomortól, az irtózatos társadalmi különbségektől. A periférián élők lelki elkorcsosulása először megvetést váltott ki belőlem, majd ahogy egyre mélyebben és mélyebben haladt előre a történet átváltott sajnálatba, és a nagy kérdésbe: vajon én milyen ember lennék, ha egy nyomornegyedben kellenne élnem, a létminimum alatt?
Súlyos film, szomorú látlelet egy nem mindennapi, fordulatos sztoriba öltöztetve.

Véleményem szerint minden korszaknak meg vannak az ilyen nagy nevei. KAP szerintem bőven ide tartozik,ahogy pl Bödőcs is. Ha meg minden áron a hibákat keressük, bőven lehetne találni a régi nagyok produkcióiban is.

előzmény: PG (#2629)

2019-10-20 19:24:09 [Könyvajánló] critixx #366

Az benne sem volt. Az eredeti angol nyelvű könyvben összesen három darab magyar film szerepel: Csillagosok, katonák, Még kér a nép, Sátántangó (két Jancsó + egy Tarr). Illetve a legújabb verzióba beletették a Saul fiát. Így már négy.

A magyar fordításba az itthoni szerkesztők tettek bele még néhány, itthon híresnek és jelentősnek számító magyar alkotást, cserébe kiszedtek olyan darabokat, melyek az USA-ban ismertek, itthon viszont nem.

Sőt, pl. a Muppet Movie-t is kicserélték a Picasso kalandjaira. A Sörgyári capriccio is csak a magyar kiadásban szerepel.

Hat, az uzenete szamomra az utolso ket mondatos vicc, nem artana, ha vegre megtanulnak, hogyha par perces felvezetot tartanak elotte, akkor annak is megfelelo szinvonalunak kell lennie.

Bocs, aki nem tudna, en Abody Bela, Tabi Laszlo es Orkeny Istvan humoros muvein szocializalodtam, nem beszelve Karinthy Frigyes es masok irasairol es Kazimir Karoly es tarsai rendezeseirol.

előzmény: Kempesbaba (#2628)

2019-10-20 18:35:16 [Általános fórum] PG #8136

Off:
Ket napja hir, hogy Coppola Lumiere dijat kapott, most lattam, ahogy atvette.
Szornyu, ahogy kinez, mintha felig bena es felig vak lenne.:-((

2019-10-20 18:24:51 [Könyvajánló] csabaga #365

Inkább kikerültek, pl.a 2000-2004 közötti 46 filmből csak 14 maradt...

A magyar filmek közül a Kontroll tűnt el.

előzmény: PG (#363)

2019-10-20 18:10:18 The Purge (2013) / A bűn éjszakája Fatupi (1) #24

Úgy érzem, tanultam valamit. Ezidáig elgondolkoztam a filmben ábrázolt rituálé létjogosultságán, de a film rávilágított, hogy azért ez mégse jó, na.
Komolyra fordítva, nevetséges agyszülemény ez, és jócskán felkúrta az agyam, de már alattam kifejtették, miért baromság a film gondolatisága. Mindenesetre van 364 nap, hogy mindenki elhagyja az országot, aki nem egy szociopata/pszichopata vérengző vadállat.

2019-10-20 18:05:12 [Általános fórum] pietro #8135

Scorsese után Coppola is beleállt:
"Martin még kedves volt, amikor azt mondta, hogy ezek nem is filmek. Ő nem mondta ki, hogy ezek megvetendő produkciók. Hát én kimondom."

forrás

2019-10-20 17:26:41 Gisaengchung (2019) / Élősködők dikalosz (5) #8

Tessek javitani a spoilert, plz.

előzmény: dittike (#5)

2019-10-20 17:19:18 Taxidermia (2006) TheDriver (4) #148

Nagyon figyeltem, de azt elmondaná valaki, hogy a katona aki az első harmadában szerepel a filmnek, és akinek a fia lesz a zabálóbajnok...nos ő neki kitől született meg a fia?? Mert a film során csak állatokkal szexelt, nem?? :D

Hátborzongatóan gyönyörű film, melyből egyértelművé válik, az élet önmagában még nem lét. Élni nem élethossziglan tartó eufória, azzá - a film után az ember ebben már biztos - akkor válik, ha egy pillanatra az élet megszűnik életté lenni. Filmszakadás, snitt. A 18. év hetedik hónapját nem egyenes vonalban folytatja a 18. év nyolcadik hónap..Vajon "mi történik" e senki földjén?

Létté válni csak a lét felől lehet, csak a lét tudja az életet önmagához emelni, ehhez kevés az emberi akarat, és némelyeket kiválaszt magának..Senki soha nem fogja megtudni, a közel harminc főnyi(nem emlékszem pontosan, mekkora létszáma volt a családnak) családból, miért ment mondjuk 27 jobbra, hogy először a leggyengébb haljon meg a gázkamrában, majd a legerősebb a hullák kupacának tetejére állva közel húsz percig könyörögjön a levegőért.. és miért egyedül Éva mehetett balra, mely útról, ma már tudjuk, ugyan a legmélyebb kínokon át, melyhez egy soha be nem gyógyuló sebű élet is tartozik, a létbe vezet.
Igen, páran élnek köztünk olyan lények, melyek élete már létezés, ők már tudják ez az út irdatlan fizetséget kér. Csendben is vannak azóta...

2019-10-20 12:04:41 [Megérdemelte-e az Oscart...] MicaHiro #11220

Örülök, minél több embert sikerül megóvni annál jobb ;)

előzmény: PG (#11215)

2019-10-20 11:34:28 Joker (2019) Fujimi (4) #147

Elég hatásvadászra sikeredett, meg néhol szájbarágósabbra a kelleténél. Nyilván ennek célja az volt első sorban, hogy mindenkihez érthető módon szóljon. Így nem is tudok rá annyira haragudni, de rám nagyobb hatással lett volna, ha nem tolják túl ennyire pár helyen, illetve több az elhallgatás. Az operatőri munka és a színészi játék viszont kiemelkedően pazar. Gyönyörűen játszottak a színekkel és a fényekkel, erős kontrasztok és kiváló kameramozgás emelt be minél inkább a filmbe. Az egyedüli probléma azzal, hogy mindenkihez szól, hogy olyanok is magukra vetíthetik Joker alakját, akik nem önhibájukon kívül kitagadottak a társadalomból. Ezen kívül azt hiszem, remekül közvetített fontos gondolatokat.

2019-10-20 08:15:05 [Megérdemelte-e az Oscart...] limupei #11219

Ennyivel tudok neked segíteni. Meg azzal, hogy a fesztiválokra nem az országok neveznek, vagy ha igen, akkor sem egy filmet. Hogy oda mi kerül be, arról a fesztiváligazgató dönt (és nyilván az ő csapata).

Ami a Hét szamurájt illeti, 1955-ben még tényleg nem volt Legjobb idegen nyelvű film kategória, csak különdíj, amit egyébként egy japán film kapott. Magát a filmet viszont csak 1956 nyarán mutatták be Los Angeles-ben, szóval az 1957-es Oscaron kaphatott volna más kategóriákban jelölést (ekkor már volt kategória a nem angol nyelvű filmeknek, az Országúton nyert) és ami azt illeti, kapott is kettőt: Legjobb látványtervezés és Legjobb kosztümtervezés

Nem angol nyelvű filmek az Oscar a 8 fő kategóriáiban:

(legjobb film)

1938: A nagy ábránd
2018: Roma

megjegyzés: a Bábel, a Traffic és a Farkasokkal táncoló is csak részben volt angol!

(legjobb rendezés)

2006: A faun labirintusa
2006: Babel
2011: Nader és Simin
2018: Roma

(színészek - nem angol nyelvű szerep)

1961: Egy asszony meg a lánya
2016: Elle
2017: Szólíts a neveden!

előzmény: PG (#11218)

2019-10-20 00:42:34 Egy nap (2018) / One Day Doc (3) #24

Hát ez engem nem fogott meg.
Nem rossz film, de valahogy nem érzem azt hogy érdemes volt megnézni. Hogy mondott volna valamit, hogy elgondolkodtatott volna.
Kifejezetten irritált, hogy a gyereket nem hallgatják végig. Hogy egymással nem beszélnek. Hogy az asszony nem bírja utolérni a férjét, nem tud egy SMS-t küldeni neki, akár a másik nő telefonján keresztül, vagy munkahelyi számon vagy bárhogy. Hogy nem bírja azt mondani neki, hogy "fontos nekem hogy ne menj el arra a találkozóra". Vagy megy el ő is rá. Hogy nem mondja ennek a Gabinak, hogy "szállj le a családomról vagy kikaparom a szemed!"
Simán elhiszem, hogy ez a "család" létezik. Csak nem érzem őket családnak.
Elhiszem ezt a filmet. Hiteles. Ismerek ilyen tutyimutyi asszonyokat és faszkalap férfiakat.
El tudom képzelni, sőt azt is, hogy ezek után továbbra is együtt maradnak és még a csap is marad megjavítatlan.
De kicsit sem éreztem hogy gazdagabb lettem azzal hogy megismertem a történetüket.
Úgyhogy ez most "elmegy" lesz - de nem az a "hozta a papírformát" fajta, hanem a "jócskán van benne jó is meg rossz is" fajta.

2019-10-20 00:28:51 [Megérdemelte-e az Oscart...] PG #11218

Jogos, elvezem az idoutazast, hogy hozzaferek eleozo evezredben keszitett remekmuvekhez is, es megfeledkezek rola, hogy akkor a kivalasztasi es ertekelesi szempontok egeszen masok voltak.

Jo lenne egy osszefoglalot olvasni valahol - magyarul, please, danke ;) - arrol, hogyan valtozott a berlini, parizsi, stb. filmfesztivalok presztizse, hogyan nezett ki az "eloszelekcio" es a dontesi, zsurizesi folyamat, stb.

Nagyon nem ertem, hogy a "Het Szamuraj" miert nem kapott egyetlen dijat se, mikozben szinte filmtorteneti alapmunek tekintik, bar igaz, hogy akkor a "12 duhos ember"-rel kellett volna versenyeznie, es bizony ilyen esetben en magam se lennek szivesen zsuritag.
(szerk: most latom, hogy egy altalam ismeretlen japan rendezo meg ezen a weboldalon is ismeretlen filmje ment akkor Berlinbe Japanbol, igy a japanoknak lehetett valami gond a kivalasztassal...)

2019-10-20 00:17:43 Il traditore (2019) / Az első áruló dittike (5) #1

Igazi maffiamozi a javából.

Nagyon tetszett Vlad Ivanov visszafogott színészi megjelenése.

Erősen haboztam az oké (3) és a jó (4) között, de végülis elég jókat röhögtem rajta.
Mondjuk a moziban mögöttem ülők olyan jókat viháncoltak a filmen, hogy az feldobta a hangulatot.
Úgyhogy megkapja a kegyelemnégyest :)

Habkönnyű vígjáték, nem is próbál más lenni.
Egy kicsit lassan indult, de a gyerekeket már akkor is jó volt nézni. Aztán belelendül, és meglepően sok poén jön, de a francia vígjátékok jó szokásának megfelelően egyiket sem tolják túl. Igazából az egész kellemesen hihető, mintha bevonnának bennünket egy jó hangulatú családba.
Amúgy az volt az érzésem, hogy a család bonyolultsága Franciaországban nem egetrengetően szokatlan, mert erre jószerével nem építettek poént.

Két stáblistás jelenet van, mindkettő az elején. A vacsorázós után nincs semmi - kivártam a legeslegvégéig, hogy nektek ne kelljen :)

2019-10-19 23:17:48 Gisaengchung (2019) / Élősködők ryood (4) #7

tőle ne várj túl sokat.

előzmény: Yuriko-chan (#6)

Egyszer fenn, egyszer lenn (Louise Brooks-ot látni kell!)

Vannak különleges találkozások az életben. Ilyen volt Georg Wilhelm Pabst osztrák rendezőé és Louise Brooks amerikai színésznőé. Összesen két filmet csináltak együtt, ráadásul ugyanabban az évben (1929), ezt és a Pandora szelencéjét. Talán kimondható, hogy mindkettőjük legjobb filmjeiről van szó. [Ezzel a kommenttel jelenleg már mindkét film meg is felel a KT ismeretlen gyöngyszemek feltételeinek]. Mindkét alkotás a filmes szempontból akkor szabadabbnak számító Németországban készült. Amúgy mindketten próbálkoztak Hollywoodban is, de valahogy nem illettek bele a rendszerbe. Louise Brooks a némafilmkorszak egyik nagy sztárja volt. Greta Garbohoz hasonlóan pályafutásának csúcsán vonult vissza a filmezéstől. Az említett két film is némafilm, ugyanakkor 1929-ben már inkább a hangosfilmekért tódult moziba a nép, ezért igazából csak az 50-es években fedezték fel őket újra és azóta nagy becsben is tartják. A cenzúra, illetve a producerek egyik filmet sem kímélték, jelen filmnek a rendező által megálmodott jóval kritikusabb verziója el sem készülhetett amelyben Thymian a vagyonából egy luxusbordély tulajdonosa lett volna, mintegy fricskát adva a nyárspolgároknak, maradt a polgári morálhoz jobban illeszkedő megoldás, a jótékony adományozás, amelynek jutalma nem is maradt el. De még így is jó a film. Amelynek majd minden jelenetét betölti a maga korában kifejezetten modernnek számító színésznő. Sokan emlegetik a frizuráját – Ebert szerint Sassoon 35 évvel később tőle lopta el az utóbb róla elnevezett frizurát, mások azt mondják, hogy a bob frizura már korábban is létezett. Mindegy is, végül is frizurát akárki csináltathat magának, szemet azonban (még) nem. Thymian (Brooks) pedig elsősorban a tekintetével uralja a jeleneteket (milyen fontos adottság a némafilm korában). De rajta kívül is jellegzetes karakterek vonulnak még fel: a cinikus, kegyetlen mosolyú patikavezető (a film alaphangját megadja az elsőáldozó Thymiannak a film címében is szereplő naplójába elsőként írt beírása találkozunk este ½ 11-kor a patikában, a leánynevelő (-javító) intézet vezetőnője és felügyelője, (az intézeti jelenetek a német expresszionizmus fénykorát idézik), a bordélyház a nagymama-madámmal, a lányokkal és a vendégkörrel, amelyek szintén zseniálisak. De említhető a hasznavehetetlen, másokon élősködő grófúrfi, a gróf, a cselédek is. Tanulságos, hogy az erkölcs és a vagyon torz szabályai hogyan okozzák a szereplők hirtelen felemelkedését, vagy bukását (vagy mindkettőt). Drámai (melodrámai) fordulatok követik egymást. Brooks később leírta, hogy a rendező direkt nem beszélte meg a színészi játék részleteit sem vele, sem a többi színésszel. Azt akarta, hogy az élet megrázkódtatásai spontán érzelmeket váltsanak ki. A film ma is frissnek hat.

Dicséret illeti a jó minőségű felújítást. Jelenleg megtekinthető itt (angol felirat).

Köszi a spoilert.

előzmény: dittike (#5)