Melyik Star Wars film sikerült a legjobban? 👁

Olórin kérdése, 2006. szeptember 4.-2006. december 6.

•   52% (13) A Birodalom visszavág
  •   40% (10) Új remény
  •   8% (2) A Jedi visszatér

2006-10-08 13:42:19 Thanatos #73

A Birodalom visszavágra szavaztam, annak ellenére, hogy a legtöbb logikai bukfenc bizony abban van. Gondoljátok csak meg Luke Skywalker egész csinosan fejlődik Yoda mellett a Dagobán (ehhez szerintem nem kevés idő kell), míg ugyanezen idő alatt Han Solóék menekülnek, igen gyorsan. A két időtartamot valahogy nem tudom összehozni... :o)

2006-09-16 23:47:31 deviant #72

igazad van, elfogalmaztam magam, de hát érted! :) ebben tényleg egyet kell, hogy értsünk. a jedi csak a negyedik legjobb star wars.

1. a birodalom visszavág 10/10
2. egy új remény 9/10
3. a sith-ek bosszúja 8.5/10
4. a jedi visszatér 8/10
a folytatást nem tudom biztosan. újra kelle már nézni őket, de olyan rosszak!!! :)

2006-09-16 22:51:02 Olórin #71

Ajjaj, csak óvatosan az EP6-os véleményekkel, mert még a végén mindannyian egyet fogunk érteni;)

2006-09-16 18:11:09 Hannibal Lecter #70

"néhán jelenete a baljós árnyakat idézi."
Nem inkább a Baljós árnyak idézi a Jedi néhány jelenetét? :)
A befejező rész egyébként tényleg gyengébb lábakon áll az előző kettőhöz képest, de szélesebb viszonylatban így is óriási film. A története sajnos kevésbé mozgalmas, mint pl. a Birodalomé, hiszen itt csupán egy tatuini kiszabadításjelenet, egy yodás búcsúzás és egy nagy, végső, birodalomellenes sikerinvázió szolgáltatja a vázat. A csatajelenetek dinamikája és az ikonná vált karakterek közötti mágikus humor és báj azonban szerencsére harmadszorra is tökéletesen működik, Vader búcsúja pedig tényleg emlékezetes.
Az ewokok tényleg gyorséttermi mellékterméknél többre nem igazán való "meglepetései" a történetmenetnek, szerintem, ha már a Star Warsba bele kellett őket passzírozni, eleve rajzfilm formájában kellett volna körvonalazódnia az őket felvonultató koncepciónak. (Ja, ez megint egy "mi lett volna ha"?) :D
Szerintem is jobb A Sithek bosszúja, sőt... na mindegy, a többihez már nem viszonyítom!

2006-09-16 17:58:22 Hannibal Lecter #69

Szerintem akkor is innovatívabb a T2! :)

2006-09-16 16:53:10 Olórin #68

Ajjaj, ez most úgy hangzott, mintha utálnám a filmet, pedig erről szó sincs:P Pusztán nem olyan erőteljes, mint a az előző kettő, és sztem a Sithek is felülmúlja. De egyébként a negatívumai ellenére is imádom, láttam már vagy 100szor és valszeg még 100szor fogom is, és valóban vannak hatalmas csúcspontjai.

2006-09-16 16:49:55 Olórin #67

Hannibal: szerintem is jobb a T2 az elsőnél. De ez nem jelenti azt, hogy innovatívabb:)

Jedi: egyértelműen a trilógia leggyengébb darabja, bizony vannak hibái. Jobban örültem volna, ha az aranyos, McDonald's menü mellé tehető ewokok mellett az eredetileg tervezett vukik vannak a filmben, itt már tényleg semmivel nem tudják gazdagítani a karaktereket (sőt, Calrissianét sablonhőssé degradálják) és a történet is kissé kifulladt, az egész annyi, hogy megmentik Solót, és aztán mennek seggberúgni a Birodalmat.

2006-09-16 13:54:46 deviant #66

nos, a jedi azért érdekes, mert egy-egy jelenete a trilógia legjobbjai között van (vader érzelmes búcsúja pl.), de néhán jelenete a baljós árnyakat idézi. az okés, hogy az ewokok aranyosak, sőt bátrak is, de soha nem fogom elfogadni, hogy egy-két mackó megroppantja a sötét oldalt. szövetségesként rendben lennének, de a jedi egyszerűen azt sugallja, hogy az ewok a kiválasztott nép, ők az über-ewokok. no és a végén a party a los andinosos zenére, mintha nem is john williams komponálta volna, hanem a gipsy kings. azon az utolsó jeleneten mind a main napig felröhögök. a dvd verzión pedig nem lett volna szabad anakint belerondítani luke látomásásába. ezek után mi következik? lucas újrajátszatja ewan mcgregorral az idős ben kenobit?! tudom, az ő filmje, de akkor is!

2006-09-16 11:50:24 Hannibal Lecter #65

Okay, let's talk! :)

2006-09-15 21:18:25 deviant #64

de a jediről még nem is beszéltünk! :)

2006-09-15 19:04:39 Hannibal Lecter #63

Jó, hát ti így gondoljátok, de a Terminátor tényleg innovatív, mert Cameron a már-már horrorisztikus képvilágú, nyomasztó eredeti történetből egy viccesebb, kommerszebb, és ugyanakkor nem kevésbé zord jövőképpel rendelkező folytatást kreált. Egyébként a legtöbbször a második részt szokták méltatni itt is, ahogy a Birodalomnál. Úgyhogy deviant, lehet, hogy itt a kt-n most a néptömeg a Birodalom felé hajlik, de az emberek a Terminátor-trilógiával is valahogy így vannak. :)
Egyébként ez már szerintem meddő vita, lassan zárjuk le, mert unalmas ezeket a fárasztó köröket róni.

2006-09-15 18:17:33 deviant #62

nem akarok hencegni, de 6:3 arányban vezet a birodalom. :) rengeteg szavazat érkezett! :D

2006-09-15 17:13:19 Olórin #61

Szerintem Robert Patrick azért jól pótolta az első rész Arnie-ját:) De tény, hogy Sarah Connor és fia karakterén kívül sok újítás nincs a filmben, csak nagyobbat, látványosabbat (és szerintem mindezek ellenére jobbat) csinált UGYANAZZAL a sztorival. És azért az, hogy szórakoztatóbb, élvezetesebb, nem egyenlő azzal, hogy innovatívabb.

Ja, és deviantnak igaza van Calrissiant illetően, és a már meglévő karakterek is változnak, de ezt már írtam...

2006-09-15 15:56:40 deviant #60

lando calrissian.

a halálosztó a király, mert egy szörnyetegből ne legyen már plüssmackó! ugyanígy vagyok az aliens második részével. amellett, hogy jó filmnek tartom, nem tudom annyira értékelni a mégnagyobb, még látványosabb elvet. bár ott ripley karaktere tényleg izmosra sikeredett.

2006-09-15 14:36:15 Hannibal Lecter #59

Igen, ezt értsd pontosan úgy, hogy azt gondolom, hogy a Terminátor második része minden szempontból élvezetesebb és szórakoztatóbb az elsőnél. Nemcsak a büdzséről van itt szó (nem mindig ez a film zsenialitásának mértéke), hanem arról, mennyiben átértelmezte az egész atmoszférát, hangulatot és karaktereket Cameron alkotása. És mekkora újítás Schwarzenegger érzelemmentes halálgépezetét egy szófukar, de humoros "mentőlovagra" cserélni, vagy az ügyetlen, tapasztalatlan, egyszerű éttermi felszolgálóból világmegmentő vezért csinálni.
A Star Wars ötödik részében nincsenek ilyen volumenű redukálások, maximum a hangulat változik a negyedikhez képest, de a főszereplők leosztása ugyanaz, míg a T2-ben a fiatal John Connor személyében új főhőssel gazdagodunk, nem is szólva a többi mellékszereplőről.

2006-09-15 09:53:03 deviant #58

Hannibal, te tényleg azt gondolod, hogy a t2 innovatívabb az elődjénél? technikai értelemben mindenképpen, mert a folytatás mindenidők addigi legdrágább mozija, míg a halálosztó zavarbaejtően kis büdzséből készült. tartalmilag? hm, nézzük mi lett a 2-ből! a horrofilmet felváltotta a vegytiszta akció. a sötétséget a jópofizás, arnold hátborzongató gyilkológépét egy mindenki kedvence óriásmackó. az elesett sarah connorból petőfi sándor lett (lásd: director's cut: "talpra katona!"). nincs itt semmi fejlődés egyik irányban sem, mindössze annyi történt, hogy jimmy camaron megrendezte ugyanazt több pénzből, egy másik zsánerben.
a keresztapa érdekes kérdés, mert lehet-e jobbat alkotni a tökéletesnél? :) ebben az esetben igen, de attól még az első rész ugyanolyan tökéletes marad. a harmadik rész már elmarad, de szerintem mindenképpen el kellet készíteni, már csak michael karaktere miatt is.

2006-09-15 01:12:47 Olórin #57

Hát, az annyiban, hogy komorabb mint az első, meg ugye töréntetileg összetettebb, de sztem az sem igazán, vagy legalábbis korántsem annyira, mint az EP5:)

2006-09-14 22:57:15 Ivan/ #56

Esetleg Vissza a jövőbe 2?

2006-09-14 22:01:06 Olórin #55

Nem, mert a Birodalom valóban innovatív;)
De hogy a T2 miben innovatív tartalmilag (technikailag az, de ez igazán nem nagy dolog), az nem világos nekem. Ugyanaz az alapsztorija, mint az elsőnek.

2006-09-14 21:56:47 Hannibal Lecter #54

"Ez persze még csak véletlenül sem negatívum, pusztán egy megállapítás."
Én a Birodalommal vagyok ilyen kapcsolatban. Most már érezzük a hasonlóságot? :)
Egyébként a kommersznél maradva: szerintem a Terminátor második része kifejezetten innovatív az elsőhöz képest - mind technikailag, mind tartalmilag.

2006-09-14 21:29:42 Olórin #53

Ötletesen, okosan viszi tovább, de nem mondanám, hogy innovatív. Ahogy a hangulata, a stílusa, a karakterkezelése sem az. Ez persze még csak véletlenül sem negatívum, pusztán egy megállapítás.

2006-09-14 21:19:47 limupei #52

Akár azt is tekinthetjük annak, de szerintem elég innovatív az egész családtörténet továbbbonyolítása.

2006-09-14 21:09:01 Olórin #51

Az jobb. Nem feltétlenül innovatív, hacsak a Michael-Vito párhuzamot nem tekintjük annak.

2006-09-14 21:00:24 limupei #50

Hannibál, súgok: Keresztapa :-)

2006-09-14 20:58:00 Olórin #49

Igaz. De azért azt még mindig várom, hogy mondj egy trilógiát, aminek a második része innovatívabb, mint a Birodalom:)

2006-09-14 20:54:58 Hannibal Lecter #48

Olórin, most te is leírtad ugyanazt, amit korábban. Hogy a Birodalom mekkora egy óriási innováció. :)
Egyébként szerintem ennek így semmi értelme, mert csak a saját igazságainkat szajkózzuk már egy jó ideje. Legalább is én érzem, hogy a magamét szajkózom, csak nincs semmi foganatja, és mi tagadás, ez visszafelé is igaz. :(

2006-09-14 20:46:37 Olórin #47

Hannibal, most megint leírtad mindazt, amit már korábban:) Nem baj, ha nem reagálok rá ugyanazzal, amivel korábban?:)
"Semmiképp sem olyan briliáns innováció ez a történet, hogy könnyű szívvel azt mondhassam, a Birodalom egy különálló remekmű"
Hogy különálló, azt én sem mondanám, de: mutass nekem még egy trilógiát, vagy sorozatot, aminek a második része ennyire innovatív az elsőhöz képest! Csak egyet. Szóval még mindig nem tudom felfogni, hogy pont az SW-t "kicsinyled le" ilyen szempontból, holott pont ennek a második (V.) része nyújtja a legtöbbet az első után.
A Jedi visszatért ne is keverjük ide, abban úgysincs vita köztünk, meg az már a Baljós árnyak előszele, azt meg még mindig nem értem, miért kell a 9 részt felemlegetni, vagy akár az első két rész kapcsán minek itt "mi lett volna ha"-fejtegetésekbe bocsátkozni. Arról beszéljünk, ami van, még abban sem értünk egyet, mi lenne ha a nem létezőkön is vitázni kezdenénk?:)

2006-09-14 20:25:59 limupei #46

Jaj, ez nem szemrehányás akar lenni, hanem dicséret. Az egy nagyszerű és alapos mű, így kerekedhetett Az új reményből egy precíz és élvezetes mese.

2006-09-14 20:13:45 limupei #45

És ne felejtsük ki, hogy Lucas tanulmányozta Vlagyimir Propp A mese morfológiája c. művét, és az első rész (Az új remény) e szerint halad szépen pontról pontra.

2006-09-14 19:27:22 Hannibal Lecter #44

Deviant hozta fel, hogy egy külön kis extázis a Birodalom visszavág.
"az egyik pillanatban könnyen bírálod a történet hiányát, megjegyzed, hogy a birodalom és a jedi tulajdonképpen csak remix, míg a következő pillanatban már egy óriási mese."
Van történet, de csak éppen annyi, hogy egy jó folytatásnak tartsam. Semmiképp sem olyan briliáns innováció ez a történet, hogy könnyű szívvel azt mondhassam, a Birodalom egy különálló remekmű. Márpedig Deviant tényleg így jellemezte, idézem: "a birodalom nemcsak remek kalanfilm, hanem igazi sorstragédia is, a sorozatban egy önálló értékű történet tragikus végkimenetellel."
A Birodalom szerintem egy korrekt folytatás, amelyben az Új Remény szereplői még látványosabb keretek között, némi helyzetbonyolítással és árnyalatnyi romantikával nyakonöntve folytatják birodalomdöntögető missziójukat hősi küldetéstudatuknak megfelelően. Ki mondta, hogy "óriási mese?" Én azt mondom, egy fantasztikus trilógia második és harmadik darabja, bár a Birodalom kétségkívül jobb, energikusabb és karizmatikusabb, mint a Jedi visszatér, ezzel én is egyetértek.
Ami a történetet illeti (merthogy én állítólag ennek hiányát bíráltam): a Star Warsnak SOSEM a bonyolult sztorija volt az erőssége (most megint azt fogom kapni, hogy ismételgetem, hajtogatom a dolgokat), hanem az atmoszférája, a látványvilága, az a kultusz, amelyet megjelenésével, galaxisával, kohéziójával megteremtett. Így az Új Reménynek sincs marhára kidolgozott cselekménye, és a folytatásoknak sincs. Hiszen Lucas mitológiai, vallási elemekből és némi egyedi fantázia segítségével alkotta meg az egész eseményfolyam narratív vázát. Nem azt mondom, hogy szemérmetlenül lop, csak bizonyos vallási, történelmi és mitológiai igazságokat modern, csillagközi távlatokba helyez.
A kilenc részesre tervezett koncepció igenis több drámaiságra ad(hatott volna) okot. Igen, ez egy "mi lett volna ha", de a "mi lett volna ha" már előkerült a Baljós árnyak és A klónok támadása esetében is. "Mi lett volna, ha" jobban sikerülnek? Ha másról szólnak? Valaki egyszer azt írta, hogy az első epizódnak Anakin tanoncéveivel kellett volna kezdődnie, mert izgalmasabb lett volna, ha az ifjú padawan pályafutását részletesebben megismerhetjük. Na, ez is egy tipikus "mi lett volna, ha."

2006-09-14 17:09:03 Olórin #43

Ki beszélt itt különálló egységekről? És mi köze mindehhez az eredetileg tervezett kilenc résznek? Semmi. Van ez a hat film, erről beszélünk, ennyi, felesleges idekeverni a többit, ki tudja, milyenek lettek volna? Nem olyasmihez kellene hasonlítani a filmeket, ami sosem készült el.
(amúgy érdekes, hogy Lucas még a '90-es években is beszélt arról, hogy talán megcsinálja a 3. trilógiát, ami finoman szólva is érdekes húzás lett volna a Jedi után).

2006-09-14 16:19:11 deviant #42

azért is írtam idézőjelben, mert zavart, hogy mindig azt hajtogattad, hogy miért várjunk ettől bravúros fordulatokat. nem értelek, az egyik pillanatban könnyen bírálod a történet hiányát, megjegyzed, hogy a birodalom és a jedi tulajdonképpen csak remix, míg a következő pillanatban már egy óriási mese.
az eredetileg kilenc részesre tervezett sw-ről pedig olyan "mi lett volna, ha..." érzésem van. szerintem mind a mai napig van a régi trilógia és az új, még akkor is, ha a sith-ek jól sikerült. az más kérdés, hogy abban már csak szálellvarrásokról volt szó, de azok sem sikerült mind jól.

2006-09-14 15:53:48 Hannibal Lecter #41

Vártam, hogy ezt hozzátok fel. Nem olvastatok az eredeti, kilenc részesre tervezett sorozat és az elkészült trilógia közti különbségekről?
Na, hát, ha Lucas tényleg ennyi érdekességet tudott volna belecsempészni három részbe (kilenc helyett :-))), akkor kibaszottul különálló egység lenne az 5-6. epizód.
Mi az, hogy csak mese? Én ilyet nem mondanék, hogy "csak egy mese." Hiszen az egész mozi egy nagy mese, ezen nincs is mit magyarázni, botorság valamit leinteni, hogy "csak mese."

2006-09-14 13:14:54 deviant #40

"Ez ugyanaz az attitűd, ami mondjuk a képregényeket vagy a rajzfilmeket sajnálja le."

egyetértek. most néztem újra bruce timm batman animációs sorozatás, s azt kell mondja, talán a legjobb batman-feldolgozás. egyszerre szól kicsinek és nagynak. nem nézi hülyének a felnőttet, ugyanakkor bátran ajánlható bármely gyermeknek. egy ilyen produkció után írom le bátran egy animációs filmről, hogy film.

2006-09-14 13:10:54 deviant #39

ez az, csak egy mese! ilyen alapon nagyon sok film nem is eredeti. mese az asszony illata, tanmese az ütközések, a számkivetett, a forrest gump stb. a birodalom ereje abban mutatkozik meg, hogy történet kimenetele nem banális, mint a legtöbb "csak mese" esetében. olyan szinten elbaszott és komor, hogy az ember belefeledkezik, hogy ez "csak mese". nem az történik, aminek történnie kell, hanem valami sokkal gyomorforgatóbb. ma már ezt nehéz érzékeltetni, mert egy harry potter film is éjfeket és depresszív, de a birodal a maga idejében igenis bátor folytatás volt.
"foglald össze, mi változik bennük az Új Reményhez képest?"
egyszerű a kérdés: minden. egydimenziós karakterek kapnak mélységet. a főhős felnőtté válik, a rossz már nem csupán rossz, hanem tragikus hős. a macsó többé nem csak macsó, hanem férfi, aki felelőséget vállal másokért.

2006-09-14 01:29:05 Olórin #38

"foglald össze, mi változik bennük az Új Reményhez képest?"
De jó, hogy feltetted ezt a kérdést! Az EP5 pont azon kevés folytatások egyike, amik éppen hogy NEM pusztán továbbviszik az eredeti fonalát, hanem mernek új iránybe elmenni, újraértelmezni azt. A Biradolom sokkal sötétebb, drámaibb (ha kell még százszor leírom:)), komolyabb, spirituálisabb, átgondoltabb, és igen, nagyon is fontos elem, hogy a Luke-Vader kapcsolat itt épül ki, ahogy Vader karakterében is elég komoly változások vannak. Így aztán a Birodalom szinopszisa minden, csak nem statikus - sem önmagában, sem az Új Reményhez képest.
Ja, és korábban többször is voltak itt olyan megjegyzések, hogy "csak egy mese" (ha nem is szó szerint), amit nem értek: mintha egy mesének nem lehetnének mélységei, mondanivalója, értéke, drámaisága. Ez ugyanaz az attitűd, ami mondjuk a képregényeket vagy a rajzfilmeket sajnálja le.

2006-09-13 18:49:06 Hannibal Lecter #37

Persze, hogy szinte minden többrészes filmre "ráhúzható", csak nem mindegyik esetében igaz. Én továbbra is azt tartom, hogy a Birodalom és a Jedi az Új Remény történetét és karaktereit próbálja újravariálni. Ezzel nem minősíteni akarok, mert mindkét folytatás zseniális a maga nemében, csak éppen most foglald össze, mi változik bennük az Új Reményhez képest? A helyszínek mindenképp, kicserélődik néhány karakter, más megvilágításba kerül a Luke-Vader kapcsolat, ez kétségtelenül igaz. És ezen kívül?
Egyébként ezt nem akarom negatívumként felróni, hiszen a Star Warsnak sosem a története és a bravúros fordulói voltak az erősségei, csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy - lehet, hogy bennem van a hiba - az 5-6. rész szinopszisa túlságosan statikus az Új Reményhez képest. Ettől függetlenül mindkettőt kiemelkedő filmnek tartom, hiszen kiaknázza az eredeti karakterológiát, kiszolgálja a szemet és a szívet, csak éppen azt ne mondjuk rájuk, hogy olyan baszottul eredeti alkotások.
Össze sem hasonlíthatóak a már felhozott Mátrixszal, ahol a remek első részt két CGI-be folytott, teljesen felesleges, tűzrevaló utórezgés követett.

2006-09-10 16:53:55 deviant #36

mert ezek az érvek nem állnak biztos lábakon, s minden, az átlagosnál jobban sikerült filmre ráhúzhatók. először is, luke nem túl erős karakter, ezért mark hamill sem parádézik ebben a szerepben. solo és kenobi tényleg ott van az új reményben, de a birodalomban pedig ott van yoda mester a galaxis legnagyobb jedije, aki mindig a frankót mondja és háromszor bölcsebb, mint kenobi. aztán ott vam vader nagyúr, aki a birodalomban kap csak mélységet a karaktere, s ott van a titok, ami őríz. ez a titok viszont láncszerűen luke-nak és leiának is mélységet ad. a birodalom nemcsak remek kalanfilm, hanem igazi sorstragédia is, a sorozatban egy önálló értékű történet tragikus végkimenetellel. a jedi, azt már lehet szídni, a végletekig elkapkodott és az új reményt ismételgeti csak. miért ne lehetne mélységeket keresni benne? a legtöbb film, amit látunk tömegtermék, ezért találták ki a mozit. aztán, hogy ez még tanítja is az embert az egy plusz adalék. a mátrixba is annyi mindent belelátnak, akkor kezeljük a star wars filmeket is a helyén.

2006-09-10 02:06:34 Hannibal Lecter #35

És, bár te inkább a vita lezárását sürgetted, mégis továbbra is dörgölöd a csőrödet az én piszkosul szemellenzős, gyenge érvembe? :)
Pokolian szemellenzős vagyok, mert az Új Remény az újdonság erejével hatott rám, és mert annyira szemét vagyok, hogy továbbra is azt vallom, hogy ez a rész sikerült a leghangulatosabbra és legszórakoztatóbbra. Rendkívül jó a szereplőösszetétel, a karakterológia (Luke-Kenobi-Solo számos humor- és konfliktushelyzetet biztosító "aranyhármasa", Vader és Tarkin Halálcsillagon való rémuralma, Leia, aki itt még "csak" büszkeségtől hevített, rideg hercegnő), és valljuk be, a szinopszisa is ennek a filmnek a legbájosabb, és ugyanakkor a legtisztább, legegyértelműbb. Hogy miért? Talán azért is, mert önmagában is kerek egészet alkot, hiszen a-jófiú-elindul-útján-és-megküzd-a-gonosszal-majd-győzelemre-viszi-ügyét-barátai-segítségével alaphelyzet kifordított, látványos leképezése.
Tulajdonképpen itt is bezárulhatna a kör, hiszen a Birodalom rettenthetetlen zsarnokságát jelképező Halálcsillag atomjaira hullott, a főhőst pedig tömegek ünneplik, persze folytatni kell a kalandot, de A Birodalom és a Jedi számomra, bár igen jó folytatások, mégsem érnek fel az Új Reménnyel, ami a pontos tervezés, emlékezetes mozzanatok, pillanatok és kurvajó szerepek (Obi-Wan Kenobi karaktere ebben a filmben a LEGERŐSEBB, Guinness hihetetlenül jó!!) olvasztója.
A Birodalom visszavág számomra kevésbé meghatározó, de ettől még kiváló folytatás. Egyébként mi az, hogy szemellenzés és gyenge érv? És egy "rágógumi termékben" miért kellene drámai mélységeket keresni? :)

2006-09-09 15:30:46 deviant #34

a vita elment egy olyan irányba, amikor már csak egymás szavát forgatjuk ki. nem ezen kaptam fel a vizet, az b@szta a csőrőmet, hogy hannibál lesajnálta a birodalom visszavágot, mert csupán az eredeti történetet gondolja újra, s az eredeti figárakkal dolgozik. ez bizony nagyon szemellenzés és gyenge érv, főleg egy olyan rágógumi terméknél, mint a star wars.

2006-09-09 13:47:41 Olórin #33

"Hát ha kitalált figura hal meg, az nem is ráz"
Ebből (tévesen ezek szerint) arra következtettem, hogy ha valódi, akkor igen. De így még kevésbé tudom megérteni. De hagyjuk, mert tényleg nagyon másképpen állunk hozzá ehhez..

2006-09-09 13:14:33 limupei #32

deviant: A meglepetés erejével hatott rám, mert nem számítottam ilyen csavarra.

Olórin: Mi az, hogy valós karakter? Azt mondtam, hogy az megrázó, ha a VALÓ ÉLETBEN történik valami rossz, vagy meghal valaki, akit ismersz és szeretsz, de az nem, hogy...de nem írom le újra. De hagyjuk ezt, rátok ez "mélyen megrendítő lelki hatással" volt, rám nem, de attól még nagyon szeretem a filmet, maximum más szemmel, mint ti.

2006-09-09 12:50:10 Olórin #31

Nem tudom, a Te leked hogy működik, de nagyon másképp, mint az enyém, mert azt még most sem tudom felfogni (voltaképp elinni sem nagyon), hogy téged max egy valós karakter halála tud megrázni...
és persze a mélyen megrendítő azért nem a mélydepresszió szinonímája:)

2006-09-09 11:34:35 deviant #30

igazad van, inkább meglepő. amikor először láttam felsikoltottam, s azt mondtam: "juj, úgy tudtam, most aztán meglepődtem, hú!"

2006-09-09 10:19:19 limupei #29

Hát kösz szépen...Most akkor oda jutottunk, ha valaki nem esik mélydepresszióba egy jelenettől, akkor az nem is szereti a filmet. Mert ugye a megrázó szótári jelentése ez: "Olyan, ami mélyen megrendítő lelki hatást kelt."

2006-09-08 15:36:25 deviant #28

érdekes vélemények hangzottak el. egy mese egyben nem lehet dráma is? ugyan már, már hogyne lehetne. a legdrámaibb fordulatok a mesékben történnek mindig! számtalan példát lehetne említeni, de legyen csak kettő. ott van az ezeregyéjszaka meséi, a grimm-mesék, na jó, legyen három példa, andersen meséi is. rövidek, drámaiak (miért nem lennének azok?) és sok esetben tragikusak, a birodalom is ilyen. mert mi történik benne? a szegény gyermek kitanulja a kardforgatás mesterségét, hogy legyőzze a sötét, gonosz, addig egydimenziósnak hitt ellenséget. luke odaér vaderhez és mi történik? örületeset kardoznak, minden látványos, izzik a levegő, sercegnek a kardok, s luke megöli vadert. szerencsére ennyire nem banális a végkifejlet. sokkal komorabb és húsbavágobb. örületesest kardoznak, izzik a levegő, sercegnek a kardok, amikor luke elveszti karját (ez azért nem várt fordulat!), vader bejelenti, amire senki sem számít (ez már megrázó!). ez nemcsak hogy drámai, ez maga dráma. nem akarok senkit megsérteni, de ha valakinek ez csak "meglepő", akkor nem szereti igazán a star wars-filmeket. ez nemcsak egy történet továbbgondolása, hanem egy komoly fordulat kidolgozása. egyébként szerintem a jedi a nem hivatalos új remény remake.

2006-09-07 23:41:18 limupei #27

Igen, mert másképpen látjátom a filmet. Egyébként én sem érzem de ezt már mondtam :-)

2006-09-07 22:55:54 Hannibal Lecter #26

Dehogy veszünk össze! :) Csak egyszerűen nem tudunk dűlőre jutni, de ennek semmi köze az ízlésbeli különbségekhez. Egyszerűen csak én nem érzem át annyira a jelenet drámaiságát.

2006-09-07 22:47:45 limupei #25

Jaj, hagyjátok már abba, ez nem vezet sehova :-)

Amennyire ismerlek benneteket (így a szavazataitok alapján), teljesen más az ízlésetek és a filmekhez való hozzáállásotok (a Star Warshoz meg pláne), szóval úgysem juttok előbbre, viszont jó esély van rá, hogy durván összevesszetek. Kell ez? :-)

2006-09-07 22:15:52 Olórin #24

Ne várj varázsszavakat... egyszerűen az előtörténet, a karakterek, a hangulat, a zene, a képek, a szituáció miatt. Engem képes emocionálisan megérinteni a jelenet, ennyi - persze azért, mert ez az ötlet, hogy egy mesében a főhős apja a "mumus", fantasztikusan van felvezetve és kivitelezve.

2006-09-07 21:20:38 Hannibal Lecter #23

Hanem, mitől?

2006-09-07 19:59:53 Olórin #22

Nem azért "hepciáskodom" mert nem értünk egyet, hanem mert csak hajtogatod a magad igazát, ahelyett, hogy legalább egy pillanatra elgondolkodnál azon, amit írok.

"De tessék, akkor mitől olyan drámai?"
Bizonyosan nem attól, hogy esetleg "melankolikus" volna, nem attól, hogy 3, 9 vagy 364 részes az SW, és nem is attól, hogy az ember "várja" vagy sem, hogy drámai legyen, mert mindennek ehhez semmi köze.

2006-09-07 19:34:30 Hannibal Lecter #21

Baromira nem tudom, hogy egyáltalán miről is beszélünk, illetve miről kéne még beszélnem, de azért még nem kell hepciáskodni, mert nem vagyunk egy véleményen. De tessék, akkor mitől olyan drámai?

2006-09-07 19:21:12 Olórin #20

Baromira nem arról beszélsz, amiről én, és nem is arra reagálsz. Mindegy, még mondd el párszor, hogy szerinted nem drámai, biztos azt hiszed, hogy ha sokat hajtogatod, majd egyetértek vele...

2006-09-07 17:59:11 Hannibal Lecter #19

Ezzel persze nem azt akartam mondani, hogy az új részek tragikusak, természetesen ez a jelző kizárólag A Sithek bosszújára érvényes.

2006-09-07 17:57:41 Hannibal Lecter #18

A Star Wars mítoszt teremtett, és az "Én-vagyok-az-apád" replika a SW részeként "honosodott meg." Hogy a fenébe ne volna mérföldkő, amiből az emberek úton-útfélen merítenek?
Az én véleményem a jelenetről, hogy egy megjegyeznivaló nüansz egy olyan mesefolyamban, aminek az ember úgyis tudja a végét; egy olyan hatáselem, amely csak "megpróbálja" elfeketíteni a Star Wars optimista meseklímáját, és próbálkozásnak mindenképp jó, de semmiképp sem DRÁMAI.
Gyerekeim, ahhoz egy drámai óriástörténetet kellett volna készíteni, egy olyat, amin Lucas eredetileg törte a fejét - a kilenc részes verzióra gondolok. Ott talán előfordulhatott volna, hogy egy jelenetre azt mondjam, "hú de szíven ütött, milyen melankolikus."
Más a helyzet a legújabb részeknél, ahol az ember "várja" a katasztrofikus záróstrófát; számol vele, ami nem maciszerű Ewokok rajzfilmszerűen vidám énekébe torkollik.

2006-09-07 16:56:14 Olórin #17

De azt a jelek szerint még mindig nem érted, hogy miről beszéltem... Mérföldkőnek nevezed a jelenetet, és azt mondod azért az, mert sokat idézik. Szerintem EZ óvodás magyarázat:)
Azt már megintcsak szubjektíve teszem hozzá, hogy bizony nekem gyerekként kisebbfajta megrázkódtatást jelentett, de nem hiszem, hogy anno a moziban ülők is "csak" egy fordulatként élték meg.

2006-09-07 16:45:22 Hannibal Lecter #16

Nem hinném, hogy ellentmondanék a korábbi fejtegetésemnek. Egyáltalán nem mondtam, hogy zavaró az "Én vagyok az apád" fordulat, még a jelenet iránti kultikus tisztelet sem bosszant, mert én a Star Warsra sosem tekintettem drámaként. Ezért fenntartom továbbra is, hogy nagyon jó, közönségbarát replika az, amit Vader a vonagló, félkézzel csimpaszkodó Luke-nak mond, csak épp számomra nem drámai. Ettől még Lucas történetépítkezése, karakterológiája, galaxisképzete, atmoszférateremtése nagyon tetszik, az egész trilógia (plusz A Sithek bosszúja) egy hatalmas stílbravúr.
Csak épp nem könnyeztem meg a régi trilógiát, mert számomra A Sithek bosszúja maga a nagybetűs TRAGÉDIA.
Egyébként az, hogy óvodás magyarázat, szintén egy szubjektív vélemény, és én sem akarlak meggyőzni róla, de nem akartam fellengzős, nagyzoló lenni, az nálam mást jelent. :)

2006-09-07 15:13:35 Olórin #15

Nem is nagyon érdekel, hogy meggyőzlek-e, ez szubjektív vélemény volt, csak nem vártam volna, hogy nagyzolóan, fellengzősen "leóvodásozod".

"Nézd, ez egy jól hangzó mondat tulajdonképpen, ami bármelyik brazil szappanoperában elhangozhatott volna, tehát drámai értéke számomra kétes. A rajongók viszont "felkapták""

Ezzel meg éppen a lentebb, fél oldalon át kifejtett véleményednek mondasz ellent. Ahogy írtad is, az egész SW ilyen elcsépelt, ezerszer használt panelekből építkezik, és furcsamód a jelek szerint egyik sem zavar téged, csak pont ez. Egyébként a magam finom módján arra próbáltam utalni, hogy létezik ok és okozat. Az, hogy ez a jelenet mérföldkő, okozat. Az, hogy "legtöbbet előszedett, legmélyebb tisztelettel övezett" blabla, az is okozat, az, hogy a rajongók felkapták, az is okozat. Az OK pedig egyszerűen az, hogy baromi erőteljes jelenet, talán a legerőteljesebb az SW-ben, MEGRÁZÓ és DRÁMAI, és nem érdekel, ha valaki ezekbe a szavakba megint beleköt vagy akár röhög rajtuk. Számomra az, és én is fejtegethetném fél oldalon keresztül, hogy miért, de nem hiszem, hogy szükség volna rá.

2006-09-07 13:28:22 Hannibal Lecter #14

"Akkor engedd meg, hogy én erre azt mondjam, lesz*rom, minek tartod, számomra az és kész."
Ez nem túl meggyőző.
"Persze. A faágról leszakadó alma pedig azért esik le a földre, mert nem marad a levegőben."
Nézd, ez egy jól hangzó mondat tulajdonképpen, ami bármelyik brazil szappanoperában elhangozhatott volna, tehát drámai értéke számomra kétes. A rajongók viszont "felkapták".

2006-09-06 23:24:13 limupei #13

Hát ha kitalált figura hal meg, az nem is ráz meg légy nyugodt. De igazad van, attól téged még megrázhat...

2006-09-06 23:16:57 Olórin #12

"egy kitalált félrobot bejelenti egy másik kitalált alaknak, hogy ő az apja"
nem világos, hogy a '"kitalált" szó emlegetésével mi is a célod, szinte minden film kitalált figurákról szól, ennyi erővel az sem megrázó, ha meghal valaki. Amúgy a "kitalált félrobot"-tal is ügyesen próbálod lenézni a dolgot, ahogy tetszik, de engedd meg, hogy én megrázónak nevezzem, mert bármily meglepő, számomra nem csak arra lehet ráaggatni ezt a szót, ha valaki meghal.

"valóban filmtörténeti mérföldkő, de nem azért, mert tényleg olyan megrázó, ezt óvodás szintű magyarázatnak tartom"
Köszi. Akkor engedd meg, hogy én erre azt mondjam, lesz*rom, minek tartod, számomra az és kész.
"Azért lett mérföldkő, mert a SW-univerzum legtöbbet előszedett" stb stb.

2006-09-06 20:56:39 Hannibal Lecter #11

Ugyanmár, ne vicceljetek, persze, hogy az Új Remény a legjobb! Ez a rész a kiindulópontja a galaxis legismertebb és legnépszerűbb kalandfolyamának, itt teremtődnek meg a fantasztikus karakterek és gegjeik, itt rajzolódnak ki először a Birodalom és a Szövetség eléggé egyenlőtlen erőviszonyai, és bizony itt nyújt Oscar-jelölt alakítást minden idők egyik legnagyszerűbb színésze.
Zseniális az Új Remény, sosem győzöm hangsúlyozni, annak ellenére, hogy a legtriviálisabb, legismertebb népmesei paneleket preferálja. Lucas végig ebből építkezik, mégsem érezzük plágiumnak a filmet, amit egyébként előtte rengetegen reménytelennek tartottak, Lucas is rettegett a premiertől, hiszen ebben az évben jött a New York, New York (meg is bukott Scorsese filmje), de ez a Star Wars mágikus kezdőéve lett. Egy felejthetetlen, emlékezetembe örökre belevésődött film napja.
Ehhez képest A Birodalom visszavág, a Jedi visszatér, vagy akár az új trilógia lehet bármennyire jó, már "csak" továbblendítése a nagy sztorinak. A klasszikus részek tovább variálják a történetet, új pozíciókba, élethelyzetekbe sodorva a három főszereplőt és Darth Vadert, újabb és kétségkívül fejlettebb digitális technikákkal aládúcolva. Persze a Birodalom vérfagyasztó vallomásjelenete valóban filmtörténeti mérföldkő, de nem azért, mert tényleg olyan megrázó, ezt óvodás szintű magyarázatnak tartom. Azért lett mérföldkő, mert a SW-univerzum legtöbbet előszedett, legmélyebb tisztelettel övezett (és kétségkívül a filmtörténelemben legtöbbször kikarikírozott) mozzanata; igen komoly pillanattöredéke a SW évtizedek óta kígyózó, popkulturális mítoszának.
A klasszikus trilógia további két része szintén nagyon jó, persze a Birodalom visszavág nekem is jobban tetszik A Jedi...-nél, de azt nem jelenteném ki, hogy első helyezett! Számomra mindig az eredeti a legnagyobb érték, hatványozottan igaz ez a SW-ra, ahol számomra mindig is az Új Remény ártatlanabb, rózsaszínebb, tündérmese-szerű klímája számított igazán KLASSZIKUSnak, és csak utána következett az énvagyokazapád világvége hangulata, s ez máig így van nálam.
Egy évvel ezelőtt viszont alaposan megváltoztatta a SW-ról alkotott képemet A Sithek bosszúja, amit az utóbbi évek kiemelkedő filmjének tartok. Óriási teljesítmény ez az öreg, pénzsóvár gazembernek kikáltott Lucastól, aki megmutatta, hogy eposza örökérvényű.

2006-09-06 14:13:03 limupei #10

Köszi:-)
SPOILER!
Szóval az megrázó, ha megtudom, hogy meghalt valaki, vagy történt valami rossz dolog, de az semmiképpen nem okoz megrázkódtatást, hogy egy kitalált félrobot bejelenti egy másik kitalált alaknak, hogy ő az apja. Ez inkább meglepő...

2006-09-06 10:44:23 Olórin #9

Ez teljesen szubjektív, de ha ezzel neked ilíN kelelmes perceket szereztem, hát örülök neki:) De ugyan miért ne lehetne megrázó?

2006-09-06 09:03:11 limupei #8

Azok egyáltalán nem nevetségesek. Illetve ez sem nevetséges (mi több, imádom), csak nem megrázó, főleg nem a filmtörténet egyik legmegrázóbbja...

2006-09-06 07:10:32 deviant #7

furcsa, nem furcsa ez így van. a psycho vagy a majmok bolygója csattanója ugyanilyen nevetséges lehet, csak hitchcockot ma nem divatos lesajnálni.

2006-09-06 01:45:01 limupei #6

"a filmtörténet talán legmegrázóbb fordulatát"

Most megnevettettél :-)

2006-09-06 01:34:08 Olórin #5

Szerintem nem igaz, mert ha már egyszer az a kérdés, hogy melyik sikerült a legjobban, akkor ezeket bizony külön kell szemlélni, még ha összetartoznak is. Ha az lenne a szempont, amit mondasz, kikiálthatnánk az EP1-et is a legjobbnak, mondván, hogy folyton vissza(előre)utalgat a briliáns eredetire. De szerintem a Birodalomban jobbak a dialógusok, jobbak a trükkök, erőteljesebb a hangulat, érettebb a cselekmény, és nem mellesleg szállítja a filmtörténet talán legmegrázóbb fordulatát. És akkor arról még nem is beszéltem, hogy Vader karaktere sokkal durvább ebben a részben, mint az EPIV-ben.

2006-09-05 13:54:04 deviant #4

ez igaz is és nem is. mert akkor ilyen alapon a sith-ek csak azért sikerült jobban, mert előtte elkészült a tökéletes epI és epII. de igaz is, mert utána következik a remény, s tudjuk, hogy a sith-ek azért jó, mert inkább hasonlít a régi filmekre, mint az újakra.

2006-09-05 09:15:55 Daemiaen #3

Azért ez neház kérdés, elvégre A Birodalom csak úgy sikerülhetett olyanra, hogy elkészült a tökéletes előzmény, nem? :) Úgyhogy bármennyire is A Birodalom a leghatásosabb, filmként az EPIV jobb.

2006-09-04 19:35:50 Olórin #2

Bizony.