Vapiti előtt - Szerinted 2023 milyen filmes év volt? 👁

Ágó kérdése, 2024. január 10.

• [33] Semmi különös, alapvetően rendben volt
  • [10] Az utóbbi évek leggyengébbje
  • [23] Hullámvölgyben vagyunk, elég rossz filmes év volt - hasonlóan az előzőkhöz
  • [0] Az évszázad eddigi csúcsa
  • [2] Az utóbbi évek legjobbja, sok emlékezetes filmmel
  • [1] A filmtörténelem mélypontja, abszolút csőd
  • [0] Más, kommentben kifejtem:

2024-02-23 13:31:16 Ágó #15

Remek statisztika, talán majd egyszer én is csinálok hasonlót! Egyébként egyetértek. Mindkét tendencia helytálló, amiről írsz.
1. Minél későbbi az évtized, annál több az osztályozott film. Minél korábbra megyünk vissza az időben, annál kevesebb alkotás állja ki az idő próbáját. (Pedig minden valószínűség szerint minden évtizedben hasonló arányban készültek zseniális - jó - közepes - rossz - nézhetetlen filmek.)
2. Minél több az osztályozott film, annál kisebb az osztályozások átlaga. Az idő előrehaladtával egyre lejjebb kerül a léc, tehát romlik az átlag. Ahogy Te is írtad: "Manapság minden szart megnézek, de minél inkább vissza megyünk az időben, annál inkább szelektálok."

A napokban néztem rá egyébként, és meglepődve tapasztaltam, hogy a 2000-es évek (főleg eleje) arányaiban nálam is gyengébben teljesít a többi évtizedhez képest. De még nem tudom ilyen alapos statisztikákkal alátámasztani, csak azt vettem észre, hogy abból az időszakból arányaiban kevesebb kiemelkedő film került ki (a saját filmes naplóm szerint).

2024-01-14 19:56:29 BonnyJohnny #14

Az évtizedes ízlés statisztika nálam így néz ki:

'20-as évek 4,1 50
2010-es évek 2,7 2554
2020-as évek 2,7 442
2000-es évek 2,6 2118

Ebből két tendencia látszik:
Az első tendencia alapján minél későbbi évtizedet nézünk, annál több filmet osztályoztam. Ebbe a relációba két érték "rondít bele", egyrészt az 1920-as évek előtti időszak, ami (kicsivel) több, mint az 1920-as évek... de ugye az ÖT különböző évtizedből jön össze, és ha lebontom évtizedekre, akkor egyébként (majdnem) illeszkedik a sorba: 1870-es évek 1, 1880-as évek 10, 1890-es évek 17, 1900-as évek 11, 1910-es évek 21 (az 1890-es évek beelőzik az 1900-as éveket). A másik kakukktojás pedig a 2020-as évek, de abból még csak négy esztendő telt el (érdekes módon viszont, ha beszorzom időarányosan 2,5-el, akkor is csak a negyedik lenne...). Szóval, ha ezt a két értéket kiveszem a listából, akkor évtizedenként növekvő lesz az osztályozott filmek száma (érdekes módon MESSZE nem arányosan növekvő, de az egy részletesebb elemzés tárgya lehetne).
A másik tendencia, ami látszik, hogy minél több filmet osztályoztam, annál kisebb az osztályozások átlaga. Ebbe a sorba pedig az 1940-es és a 2000-es évek "rondítanak bele". Ezekről majd később.

A két tendencia egyébként természetes. Minél korábbra megyünk vissza az időben, annál kevesebb film állja ki az idő próbáját. Van, ami ténylegesen is elveszik, akad, ami feledésbe merül, és többsége pedig csak simán érdektelenné válik. Ne legyenek kétségeink, minden évtizedben hasonló arányban készültek zseniális - jó - közepes - rossz - nézhetetlen filmek, de minél inkább vissza megyünk az időben, a minőségi szűrő alapján egyre inkább eltolódik a "fennmaradó" filmek száma. Magyarán: manapság minden szart megnézek, de minél inkább vissza megyünk az időben, annál inkább szelektálok.
És ebből következik a második tendencia magyarázata is... mivel az idő előrehaladtával egyre lejjebb kerül a léc, egyre romlik az átlag.

Na és itt kanyarodnék vissza a második tendencia kivételeihez: Elsőnek a 2000-es évekhez. (Kicsivel) kevesebb osztályozott film ellenére is (kicsivel) alacsonyabb az átlaga, mint a 2010-es éveknek. Mivel összesen 4672 filmről beszélünk, igen komoly munka lenne belemélyedni a miértekbe, de csak ha a statisztikát nézzük, akkor egyértelmű, hogy számomra a 2000-es évek gyengébb évtized volt, mint a 2010-es évek.
És jelen állás szerint még a "csonka" 2020-as éveknél is rosszabb az átlaga! (Bár ez is abból adódik, hogy kevesebb megtekintett filmbe nem fért bele annyi átlagot romboló alkotás.) Ha a 2020-as éveket összehasonlítom a hasonló méretű filmes merítésből összeadódó '60-as (aminél kicsivel több) és '70-es (aminél kicsivel kevesebb) évtizedekkel, akkor rettenetes a lemaradása. De ez természetesen azért van, mert a jelenlegi évtizedben kevésbé szelektálok, több rossz film is belekerül. Vica versa viszont elmondható, hogy nem láttam annyi átlagot javító alkotást.

És akkor visszakanyarodnék a másik kivételhez: az 1940-e évekhez, ami kicsivel több osztályozott film ellenére is kicsi (tízes pontosságnál nem is látható) különbséggel megelőzi az 1930-as éveket.

Ha érkezne a lentebb említett közkérdés, én ezek alapján az 1940-es évekre szavaznék, mint csúcs időszakra, és a 2000-es évekre, mint mélypontra.

előzmény: BalaKovesi (#13)

2024-01-14 18:21:04 BalaKovesi #13

Semmi gond, én értettelek félre! :) És egy felfelé ívelésnek azért én is maximálisan örülnék, magáról az évről pedig valószínűleg néhány évvel később tudnék egy "megfontoltabb" véleményt mondani, amibe már bele van kalkulálva az idő, és a felejthető filmek szelektálása (mert azért adtam már jópár filmre úgy négyest, hogy azóta kicsit sem gondolok rájuk). Jelenleg továbbra is többnyire elégedett vagyok, de azért kíváncsi vagyok arra is, hogy mi lesz néhány éven belül, a képregényfilmek népszerűségének csökkenése valószínűleg akarva-akaratlanul is változásokat fog hozni a filmiparban. Azért az túl szép lenne, ha eredeti filmekkel próbálnák meg betölteni a tátongó űrt, az álomgyárat ismerve valószínűleg ennél sutább dolgokkal fognak próbálkozni (ahogyan az eddigiek alapján a Barbenheimer jelenséget sem sikerült megérteniük).

Az évtizedes kérdéshez kapcsolódva: már a számok szintjén is érdekes lenne megvizsgálni, hogy melyik évtizednek milyen átlaga van itt az oldalon. Mert ugye profilonként léteznek ezek az átlagok, de nem tudom, hogy vannak-e ezekről az összes felhasználóra kiterjedő adatok. De egyébként én is esélyesnek tartom, hogí a 70-es évek jönne ki győztesként, a mélypont pedig a 2000-es, vagy a 2010-es évek lenne.

2024-01-13 20:54:44 BonnyJohnny #12

20-25 év nem hiszem, hogy lehet mélypont (a közkérdés szóhasználatában legalábbis). Hullámvölgy, vagy (ha csak mindig rosszabb lett) szakadék, amiben van egy mélypont (szakadék esetében ez nyilván az utolsó tárgyalt év).

előzmény: supernadal (#11)

2024-01-13 19:42:17 supernadal #11

"Érdekes lenne arról is majd egy közkérdés, hogy melyik időszakasz, évtized (vagy akár divatirányzat) volt a filmtörténet mélypontja. Meg egy olyan is, hogy melyik volt a csúcs."

A csúcs számomra a 60-as, 70-es évek (illetve nagyon kedvelem még a 40-es, 50-es évek olasz neorealista filmjeit, valamint a német, dán némafilmeket korábbról). A mélypontot pedig szerintem mostanában éljük, már úgy jó 20-25 éve. Sokkal ritkábban születik igazán jó film mostanság, hiába készül mennyiségre jóval több film világszerte.
Ami a magyar filmgyártást illeti, ott is a csúcs a 60-as, 70-es évek volt, ekkor született a legtöbb magyar filmklasszikus, volt még egy Tarr Béla később már a gengszterváltás után, azt nagyjából ennyi is.
Illetve a II. világháború előtti korszakból kiemelném Fejős Pál, Kertész Mihály, Radványi Géza, Balogh Béla néhány filmjét).
A mélypont pedig itt is az elmúlt 20-25 év magyar filmtermése (leszámítva egy apró fellángolást az Andy Vajna korszakban, amikor jött jó pár rangos nemzetközi díj is) nem született túl sok jó film.

előzmény: Ágó (#9)

2024-01-13 10:31:25 MicaHiro #10

Egy ilyen szavazás szerintem is érdekes lenne...tippem szerint a hollywoodi reneszánsz időszaka nyerné a legjobb időszak címét, de ki tudja. A rosszat viszont ki sem érdemes írni, ott szerintem mindent elsöprő lenne a képregényfilmeket elvből gyűlölők haragja.

2023 pedig szerintem sem nagyon pocsék, sem különösen jó nem volt. Szerintem 2021-nél jobb, 2022-nél rosszabb. Optimista kedvemben vagyok, ezért még azt hozzáteszem, hogy ha szerencsénk van a Barbenheimer-jelenségből érdekes következtetéseket vonnak majd le a fejesek, amik akár tök jó folyamatokat indíthatnak el. Persze a realista énem szerint nem fognak.

előzmény: Ágó (#9)

2024-01-12 20:45:57 Ágó #9

2024-01-11 08:55:10 BonnyJohnny #8

Jaj, nem is feltételeztem ilyesmit. Bocsánat, ha így jött le!
Csak azt akartam mondani, hogy pont, hogy én sem hallgattam a saját véleményemre, hanem próbáltam objektív döntést hozni (pont, hogy ne befolyásoljon a langyos év vége érzete, sem a későn bemutatódó filmek torzítása). De a számok nem hazudnak. 2020 után (számomra) hullámvölgyben van a filmgyártás, és három év tendenciája ráadásul eső nálam. Szóval én úgy gondolom (remélem), hogy mélyponton vagyunk, és innen már csak feljebb van. Akár írhatnám is, hogy filmtörténeti mélypont. De annak viszont nem érzem.

előzmény: BalaKovesi (#7)

2024-01-11 08:15:05 BalaKovesi #7

Ezt nem is szerettem volna kétségbe vonni, meg a véleményedet sem megkérdőjelezni, ezek inkább rám vonatkoztak. És igen, a Babylon és az Aftersun is alapból 22-es, ahogyan pl a Sziget szellemei is, meg igazából az itthon 2023-ban bemutatott, 50+ szavazattal rendelkező 10 legmagasabb átlagú filmből csupán 3 idei eredetileg is, csak én a hazai bemutatók szerint néztem a kérdést.

2024-01-11 06:18:20 BonnyJohnny #6

Babylon és Aftersun is 2022-es.
És ezzel kapcsolatban jegyezném meg, hogy nem érzés alapján írtam, amit írtam, hanem megnéztem az általam osztályozott filmeket, és rászűrtem évekre. Így sem az általad említett "nem túl izgalmas" utolsó pár hónap, sem az átcsúszott bemutatók nem befolyásolták a véleményemet.

előzmény: BalaKovesi (#5)

2024-01-11 01:17:07 BalaKovesi #5

Nálunk ez kicsit csalóka szerintem, mert a nemzetközileg alapvetően év végén bemutatott, díjvárományos filmek itthon átcsúsznak a következő év elejére, és úgy vettem észre, hogy elég sok téren számít az utolsó benyomás (például egész mozifilmek megítélését tudja megmenteni egy erős befejezés, és igen, most rád nézek Zsivány egyes), így ha az adott év vége nem olyan erős, akkor hajlamos vagyok az egész évet gyengébbnek tekinteni. Pedig jobban belegondolva (és főleg a 2022-ből megkésett év eleji bemutatóknak hála) voltak azért erős nevek itthon 2023-ban: Chazelle, Aronofsky, Nolan, Gerwig, Aster, Scorsese, Fincher, McDonagh, Scott, Cronenberg, Koreeda, Anderson, Mann, Haynes, Ritchie, Spielberg, Gunn jelentkezett új Őrzők-filmmel, kaptunk egy remek Pókverzum folytatást, és még biztos lehetne sorolni tovább is. Nem mindegyiket láttam, nem mindegyik filmnek jó az általános megítélése, és nekem sem tetszett mindegyik maradéktalanul, de azért ritka az olyan év, amikor ennyi nevet fel lehetne sorolni (úgy, hogy még kaptunk új Indiana Jones filmet is, meg Mission Impossible-t, Evil Dead-et, Reisz Gábort, John Wick-et, klasszikusnak mondható vígjátékot, de mostmár tényleg leállok a felsorolással). Tudom, a név nem garancia a minőségre, és a felsorolásuk sem számít önmagában érvnek, meg tudnék is innen pár filmet sorolni, ami nem tetszett, de valószínűleg többet tudnék, ami igen. És azért az is figyelemre méltó, hogy a mozikat nem a marvel/disney-filmek uralták idén, de nem is kizárólag a reboot-ok, folytatások (ezekből azért volt egypár), hanem teret kaptak eredeti filmek is, köztük olyanok, amikről amúgy már a bemutató előtt sejteni lehtett, hogy anyagilag nem lesznek nyereségesek. Szóval bár az utolsó pár hónap nem volt túl izgalmas filmes fronton (A Dűne halasztása sem segített a helyzeten), én összességében nem tartom egy rossz évnek 2023-at, főleg 2022-höz mérve. A Babylon-t, az Aftersun-t és az Oppenheimer-t legalábbis én mindenképpen kiemelkedőnek tartom. Ahhoz viszont valószínűleg kicsit több idő kell majd, hogy a 2019-es év minőségileg meg legyen közelítve.

2024-01-10 21:52:29 BonnyJohnny #4

Héj, ez az én kérdésem szokott lenni (csak én díjszezon után szoktam feltenni). :P

Amúgy én úgy gondolom, hogy az utóbbi évek leggyengébbje, úgy, hogy maguk az utóbbi évek (mondjuk 2020 után) is hullámvölgynek érződnek számomra. :/

A filmtörténelem mélypontja, abszolút csőd statisztikailag akár lehetne is... de érzésre nem mondanám annak.

2024-01-10 20:39:59 Atréyu #3

Semmi különös, kevés kiemelkedő film volt. Most valahogy nem olyan nehéz legjobbakat választani.

2024-01-10 20:37:40 macready #2

A tavalyi év filmes szempontból rendben volt, számos kiemelkedő címmel.
Nem leszek gondban, amikor a Vapitire kell szavazatot leadni. :)

2024-01-10 13:33:22 Ágó #1

Utóbbi évekhez képest szerintem kifejezetten gyenge volt.