Vapiti után. Az eddigi győztes filmek közül melyik áll a legközelebb hozzád? 👁

Ágó kérdése, 2021. március 3.

• [8] Jojo Nyuszi
  • [8] Millió dolláros bébi
  • [14] Egy makulátlan elme örök ragyogása
  • [11] Kill Bill: Vol. 1

2021-03-15 22:39:17 Ágó #26

Tegnap a Jojo Nyuszi nyert a Grammy díjátadón. Ezzel a filmnek meglett a rangos VOG elismerés:
Vapiti, Oscar, Grammy. Kevés film büszkélkedhet ezzel. :)

2021-03-08 06:37:29 oscarmániás #25

Köszönjük az infót:)

előzmény: cucu (#24)

2021-03-08 00:09:11 cucu #24

Megneztem, hogy a Vapiti torteneteben hogyan viszonyultak a gyoztesek az osszes indulo filmhez. Konkretan az erdekelt, hogy atlag es nezettseg szempontjabol hanyadikok voltak az adott evben. Hiszen minden evben visszatero kerdes, hogy a legjobb, a legnepszerubb, vagy (amit en szoktam hangsulyozni) a nepszeruek kozt a legjobb nyer-e.

Annyi extraval, hogy nem a mostani atlagokat es nezettsegeket vettem, hanem csak azokat a szavazatokat, amik az adott ev Vapiti-eredmenyhirdeteseig erkeztek. Oriasi kulonbsegek ugyan nincsenek az akkori es a mostani atlagok kozt, de az latszik, hogy a legjobb filmek atlaga egy picit csokken, a rosszake pedig egy picit no az idok soran, ahogy egyre tobb szavazat erkezik be. Vagyis pont a legjobb filmek eseten szamit, hogy a szavazaskori vagy a mostani atlagot vesszuk.

Mivel 2006 decembere ota vannak datumozva az osztalyzatok, az elso Vapiti, ahol egyaltalan lehetett csak a regi szavazatokat figyelembe venni a 2007-es volt. Mellesleg, ha jol emlekszem, 2007-tol van a tapasztalat + 25x kompetencia rendszer, elotte sokkal inkabb egy-ket ember szavazatan mult/mulhatott az eredmeny.

Az atlag szerinti sorrendezesnel mindig kerdes, hogy milyen minimum nezettseget kovetelunk meg. 10 osztalyzatot mindenkepp, hiszen ez alatt atlagot sem szamolunk. A toplistakon 10, 50 illetve 100 szavazat a minimum (attol fuggoen milyen evrol van szo), ugyhogy ez kapasbol letrehoz 3-fele sorrendet. Ezen kivul megneztem a legalabb 200 es legalabb 500-as listat, mert ezek mar eleg jol szurnek a nepszeru filmekre.

Szoval 2007-tol 2020-ig a gyoztesek az adott evben indulok kozt:
- a nepszerusegi listaban atlag 4-edikek voltak
- a minimum 10-es szavazatu atlag szerinti listan 4,4-edikek
- az 50-esen 3,5
- a 100-ason 3,0
- a 200-ason 1,7
- az 500-ason 1,2

Mar ebbol is az latszik, hogy a gyoztes:
- nem a legnepszerubb film (atlagban csak a 4-edik legnepszerubb)
- es nem is a legjobb (atlagban csak a 3-adik, ha a 100-as limitet szamoljuk)
- hanem a nepszeruek kozt a legjobb (atlagban 1,2-edik, 500-as limitnel)

Ket film van, ami latvanyosan kilog a tobbi kozul:
- 2012-ben a The Dark Knight Rises
- 2020-ban a Jojo Rabbit

Ezeknek 4-es az atlaga (szemben a tobbi ev 4,2-4,5-os atlagaival). A 100-as limitu listan pedig 9-edik illetve 7-edik helyet ertek el, szemben a tobbivel, ami elsotol harmadikig.

Ha ezt a ket filmet kivesszuk, akkor a maradekra a fenti szamok:
- a nepszerusegi listaban atlag 4,4-edikek
- a minimum 10-es szavazatu atlag szerinti listan 2,9-edikek
- az 50-esen 2,6
- a 100-ason 2,2
- a 200-ason 1,4
- az 500-ason 1,1

Vagyis a ket kiveteles film nelkul is az latszik, hogy nem a legnepszerubb, nem a legjobb, hanem a nepszeruek kozt a legjobb nyer.

Meg egy megjegyzes: a "tulertekelt" termeszetesen szubjektiv jelzo, de ha szigoruan a Vapiti rendszeren belul nezzuk, akkor a The Dark Knight Rises es a Jojo Rabbit tekintheto annak, vagyis ezek erdemeltek meg legkevesbe a Vapitit.

2021-03-06 23:24:27 Ugor #23

Nem tudom, miről folyik itt a szó... a Vapiti a filmes világ legrangosabb díja. Nem kaphatja túlértékelt, vagy értéktelen vagy rossz film... bármelyik kapja meg az adott évben, automatikusan az év legjobb filmjévé válik. Minden más csak köntörfal.

2021-03-06 23:20:27 The Cortez #22

„Én sem tartom zseniális alkotásnak, de, ha túlértékeltnek nevezném, azzal többek között a számomra legfontosabb filmértő közönségnek a véleményét söpörném le egy legyintéssel.”

1000 ember nem tévedhet? Meg ott van a sok légyről szóló szöveg is... Itt nyilván nem erről van szó, és senkinek a véleménye nem lett lesöpörve.

2021-03-06 22:08:18 Ágó #21

Inkább Gellérttel értek egyet, de a kommentek között valaki előhozta az előzetes elvárások problémáját. Én azzal a véleménnyel tudtam leginkább azonosulni..
A válaszcikk (mármint, amit a Válasz Kovács Gellértnek) szerintem teljesen félrement. Nem értették meg, hogy mit akart írni.

előzmény: The Cortez (#19)

2021-03-06 21:56:58 BonnyJohnny #20

Interstellarra 487 zseniális és 456 jó értékelés érkezett, az összesen leadott 1197-ből, ami 4,1-es átlagot jelent. Ezzel a bemutatás éve szerinti 5. legmagasabb átlagot produkálja az az évi legmagasabb nézettsége mellett. Az előtte lévő négy film közül csak egy van, ami több mint fele ennyi (nagyjából háromnegyede) szavazattal képes előtte maradni.

Jojo Rabbit helyzet már nem ilyen erős, "csak" 4,0-ás átlaga van, az évi 7. legmagasabb a 2. legtöbb szavazattal. Érdekes módon a Knives Out több szavazattal is magasabb átlagot produkál.

2021-03-06 21:33:33 The Cortez #19

Vannak igazságok abban, amit a csávó ír, de azért rendesen duzzog is. Nem olvastam végig a kommenteket, de láttam született válaszcikk.

előzmény: Ágó (#18)

2021-03-06 20:48:46 Ágó #18

Abban meg tudunk egyezni, hogy szerinted igen, szerintem nem. :)

Valószínűleg itt a KT-n is linkeltük már be ezt a vitát négy évvel ezelőttről, még most is tanulságosnak érzem. Főleg az elvárásokra vonatkozó részt.
Vajon mi a túlértékelt?

előzmény: The Cortez (#17)

2021-03-06 20:31:27 The Cortez #17

Nagyszerűen túlértékeltek :)

előzmény: Ágó (#16)

2021-03-06 20:20:14 Ágó #16

Melyek szintén nagyszerű filmek. :)

előzmény: The Cortez (#15)

2021-03-06 20:16:28 The Cortez #15

„úgy látszik akármilyen film nem kaphat vapitit :)”

Bár így lenne. Nézd meg a 2020-as díjazottat, régebbről meg ott van az Interstellar.

előzmény: MicaHiro (#12)

2021-03-06 12:29:46 Ágó #14

Ez csak érdekesség, de ez a lista áll össze, ha azt nézzük, hogy az egyes filmekre adott összes szavazat szempontjából mennyi a zseniális értékelés. Nagyjából visszaigazolja a mostani szavazateloszlást.
1. A vadászat
16. Jojo Nyuszi
17. Az ember gyermeke
18. A sötét lovag: Felemelkedés

2021-03-05 21:16:34 offerus #13

Testről és lélekről. Zéel írta valahol, hogy a filmek értékelésében milyen sokat számít a filmélmény, a pillanatnyi személyes hatások (nem pontosan idéztem, de valami ilyesmit mondott). Nekem ehhez a filmhez három személyes élményem is kötődik. A filmeket általában jóval a megjelenésük után szoktam megnézni, gyakran csak akkor, miután lemezen is megjelentek. Ezt a filmet volt szerencsém a bemutató előtt látni. Továbbá ez lett eddig az egyetlen Vapiti nyertes film, amelyre a második körben szavaztam. Végül majdnem nyertem a filmmel két pontot a mostani Játékban (pár másodperccel maradtam le Ugor mögött), ahol az esélytelenek nyugalmával szoktam megnézni a képeket vasárnap esténként, mielőtt elnavigálok máshova.

+1: végül, de nem utolsósorban eddig ez az egyetlen hazai Vapiti nyertes film…

2021-03-05 14:56:33 MicaHiro #12

Tényleg kifejezetten erős lista, úgy látszik akármilyen film nem kaphat vapitit :)

Btw én a Becstelenekre szavaztam, de lehet más hangulatomban a Fekete Hattyú nyer. Esetleg az Élősködők vagy Az ember gyermeke vagy a Kill Bill.

(A legkevésbé meg a Csillagok között)

2021-03-05 14:32:46 Ágó #11

A nyertes filmek közül A vadászat átlaga a legjobb, illetve az összes szavazat arányában ott a legtöbb a zseniális értékelés.

2021-03-04 11:44:30 BonnyJohnny #10

Engem amúgy meglep a Vadászat vezetése. Bár nem tudok nézőszámokat / átlagokat. :)

2021-03-04 11:03:53 Xuja #9

Egy makulátlan elme örök ragyogása, de a Faun és a Vadászat is erős jelölt. Majd újranézések után tudok biztosat mondani, meg párat még nem is láttam.

2021-03-04 10:58:40 Tenebra #8

Whiplash, egyértelműen. J. K. Simmons egyszerűen annyira zseniális seggfej ebben ikonikus, idézhető mondatokkal, hogy bemutatója óta számos alkalommal újranéztem már Damien Chazelle művét. Meg persze más szempontból (vágás, rendezés, zene, Miles Teller játéka) is nagyon rendben van a film. Zenei analfabétaként meg pont nem érdekel, hogy mennyire hiteles a dobolás benne. :D Nagy kár, hogy Chazelle nem nagyon tudta ezt megismételni, és úgy tűnik számomra, hogy lassan-lassan bedarálja Hollywood őt is (igen-igen, a musicalje és az Armstrong-filmje sem nyerte el a tetszésem :P). Ne legyen persze igazam!

2021-03-04 09:27:08 kaamir #7

Nehéz döntés volt, de végül az Egy makulátlan elme örök ragyogása lett a kedvenc.

A sorrend pedig így néz ki nálam:

1. Egy makulátlan elme örök ragyogása
16. A sötét lovag
17. A sötét lovag: Felemelkedés
18. Kill Bill: Vol. 1

2021-03-03 23:13:11 franci #6

A legtöbb helyen a női főszereplő keresztneve a felhasználónevem, ezzel is jelezve a kapcsom ehhez a filmhez. Rengetegszer láttam. Ha az lenne a kérdés, melyiket tartom a legjobb filmnek, mást választanék (valószínűleg a Three Billboards-ot), de most az Eternal Sunshine-é a szavaztom.

2021-03-03 23:07:45 Mizi #5

Több kedvencem is van a listán, de a voksom egyértelműen az Interstellarra ment.

2021-03-03 21:22:10 Ugor #4

Ezen elrágódtam egy darabig, mert nem biztos, hogy az áll hozzám a legközelebb, amelyik a legjobb vagy leginkább tetszett. Nagyon nehezen összevethetők. De szorul a hurok.

2021-03-03 20:42:27 csabaga #3

Millió dolláros bébi.

A legmesszebb az Eredet.

2021-03-03 20:40:24 BonnyJohnny #2

Whiplashre ment a szavazatom... de nagyon szoros a mezőny... máskor talán mást mondanék.

2021-03-03 20:19:35 Ágó #1

A bőség zavarában. :)