Ki a kedvenc forgatókönyvíród? 👁

kaamir kérdése, 2021. január 23.

• [5] Aaron Sorkin (A Few Good Men, The Social Network)
  • [3] Akira Kurosawa (Rashomon, Seven Samurai)
  • [7] Billy Wilder (Sunset Boulevard, Some Like It Hot)
  • [5] Charlie Kaufman (Being John Malkovich, Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
  • [0] Christopher McQuarrie (The Usual Suspects, Jack Reacher)
  • [5] David Lynch (The Elephant Man, Blue Velvet)
  • [0] David Mamet (The Untouchables, Glengarry Glen Ross)
  • [2] Ernest Lehman (North by Northwest, West Side Story)
  • [15] Ethan & Joel Coen (Fargo, The Big Lebowski)
  • [0] Francis Ford Coppola (Patton, The Godfather)
  • [7] Ingmar Bergman (The Seventh Seal, Persona)
  • [0] Jean Luc-Godard (Breathless, Band of Outsiders)
  • [0] Joseph L. Mankiewicz (All About Eve, Citizen Kane)
  • [1] Matthew Weiner (Mad Men, The Sopranos)
  • [0] Nora Ephron (When Harry Met Sally…, Silkwood)
  • [1] Orson Welles (Citizen Kane, Touch of Evil)
  • [2] Paul Schrader (Taxi Driver, Raging Bull)
  • [21] Quentin Tarantino (Reservoir Dogs, Pulp Fiction)
  • [0] Robert Towne (Chinatown, Shampoo)
  • [6] Shane Black (Lethal Weapon, Kiss Kiss Bang Bang)
  • [1] Spike Lee (Do the Right Thing, Malcolm X)
  • [3] Stanley Kubrick (2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange)
  • [1] Steven Zaillian (Schindler’s List, Gangs of New York)
  • [3] Vince Gilligan (Breaking Bad, Better Call Saul)
  • [0] William Goldman (Butch Cassidy and the Sundance Kid, All the President’s Men)
  • [11] Woody Allen (Annie Hall, Manhattan)
  • [4] Más, megírom kommentben

2021-03-20 20:03:43 sajoferenc #15

Az én sorrendem: Woody Allen - Orson Welles - Billy Wilder - Akira Kurosawa

2021-03-13 20:02:57 Mizi #14

Linklater, Nolan, Jodorowsky...

2021-01-27 14:39:44 ryood #13

Anders Thomas Jensen

2021-01-27 13:00:40 kaamir #12

Eredetileg úgy terveztem, hogy csak főállású forgatókönyvírók lesznek, de aztán menet közben kiderült, hogy egy csomóan kiesnek, mert már rendeztek is (Kaufman, Black, McQuarrie, Sorkin). Ráadásul egy ilyen kérdés Q és Coenék nélkül :)

2021-01-27 12:53:12 The Cortez #11

Tarantino. David Lynch egyébként a Lost Highway-el és a Mulhollanddel minden idők egyik legjobb thrillerjeit írta meg, csak valószínűleg nem tudott elég ütős befejezést kitalálni a végükre, ezért csinálta velük azt, amit.

2021-01-27 12:30:18 Tenebra #10

Ez a lista úgy lenne igazán érdekes, ha olyan nevek kerültek volna fel rá, amelyek főállású forgatókönyvírókhoz tartoznak. Persze sok esetben a rendező írja a forgatókönyvet is, de azért akik rendszeresen így tesznek, azokat "filmszerző"-nek tartják inkább, nem külön forgatókönyvírónak vagy rendezőnek. Így Orson Welles-re, Godard-ra, Tarantinóra, Kubrickra, Bergmanra, Fassbinderre, Lynchre, Kubrickra stb. nem is szavaznék. Schrader határeset, de végül rá adtam le a voksomat a Taxisofőr miatt - az a film nagyban köszönhető neki.

Mellett még mindenképp megérdemelt Vince Gilligan is egy szavazatot, mert ő azon kevés sorozatkészítők egyike, aki egy több évados sorozatot tisztességesen le tudott zárni, és nemhogy nem kúrta el a finálét, de minden idők egyik legemlékezetesebb, legfájdalmasabb befejezése lett a Breaking Badé.

2021-01-27 10:17:26 kaamir #9

Nemcsak azért a Coenék a kedvenceim, mert egy rakás mesterművet alkottak, hanem azért is, mert erre 4 különböző évtizedben is képesek voltak. Ez egészen egyedülálló szerintem.

2021-01-24 21:55:39 Ágó #8

Coenékre ment a szavazat.

2021-01-24 13:06:41 dikalosz #7

A Reservoir Dogs forgatókönyvét java részt Ringo Lam írta.

2021-01-24 12:57:03 csabaga #6

Woody Allenre szavaztam.

A 2001 forgatókönyvét Arthur C. Clarke írta, hogy Kubrick húzott belőle, attól még nem lett szerző, ahogy zeneszerző sem Alex North zenéjének kukázása után (még szólni is elfelejtett, a neves mester a bemutatón hiába kereste a művét), csak a zene összeállítója.

2021-01-24 12:11:13 Ugor #5

Tulajdonképpen Tarantinot jelöltem, mert sokáig - és talán még ma is - úgy gondoltam/om, hogy bizonyos külön, kategória-feletti művek fűződnek hozzá, amiknek az alapkoncepcióját azért mégis ő termelte ki magából, de állandóan itt döngeti a trónt bennem a másik különkategóriás zseni, ez a Yorgos Lanthimos nevű páratlan, és igaz ugyan, hogy Efthymis Filippouval közös káprázatok fűződnek hozzá, de a királyság vitathatatlan. Szóval, kösz a kérdést, éjszaka újra megnéztem ezért a Homárt és igen, erre szavaznék.

2021-01-24 12:07:42 franci #4

A listából a Coen-ekre szavaztam. Lenne kit felsorolni még, de aki nagyon hiányzik, és eléggé úm. alap valamint sokak ált kedvelt, az Wes Anderson.

2021-01-23 22:32:50 mimóza #3

Mohammad Rasoulof a Nincs gonosz c. filmjéért már egészen biztosan. Örökre.
+ Milcho Manchevski az Eső előtt c. alkotásáért.

2021-01-23 21:21:07 critixx #2

Ingmar Bergman és Rainer Werner Fassbinder

2021-01-23 17:14:45 Ágó #1

Újabb remek kérdés, ezen töprengeni fogok egy darabig, az biztos. :)