A 2010-es évek a sorozatreneszánsz jegyében teltek. De melyik volt a legjobb az évtizedben? 👁

kaamir kérdése, 2020. február 24.

• [3] Better Call Saul
  • [10] Black Mirror (Fekete tükör)
  • [6] BoJack Horseman
  • [14] Breaking Bad (Totál szívás)
  • [5] Bron/Broen (A híd)
  • [17] Chernobyl (Csernobil)
  • [4] Fargo
  • [3] Fleabag
  • [14] Game of Thrones (Trónok harca)
  • [5] Homeland (Homeland: A belső ellenség)
  • [2] House of Cards (Kártyavár)
  • [0] Mad Men (Reklámőrültek)
  • [2] Mindhunter (Mindhunter – Mit rejt a gyilkos agya)
  • [3] Mr. Robot
  • [2] Narcos
  • [3] Orange is the New Black (Túlélni a női börtönt)
  • [1] Parks and Recreation (Városfejlesztési osztály)
  • [2] Sherlock
  • [5] Stranger Things (Különös dolgok)
  • [2] The Americans (Foglalkozásuk: Amerikai)
  • [0] The Crown (A Korona)
  • [3] The Fall (Hajsza)
  • [0] The Handmaid's Tale (A szolgálólány meséje)
  • [2] The Knick (A sebész)
  • [4] The Leftovers (A hátrahagyottak)
  • [2] The Night Of (Aznap éjjel)
  • [10] True Detective (A törvény nevében)
  • [17] Twin Peaks
  • [2] Westworld
  • [3] When They See Us
  • [3] Más, megírom kommentben

2020-03-17 16:50:08 lizardking #26

Black Mirror, Breaking Bad, True Detective (ezek a legjobbak), Twin Peaks, Chernobyl + Rick and Morty, Dark, Dexter, Maniac és Taboo. A Swamp Thing-ből akár még lehetett is volna valami, remek alapokat fektetett le, a Stranger Things pedig a harmadik évaddal kiverte a biztosítékot. Vár még a Better Call Saul, a Punisher, a Game of Thrones, a Too Old to Die Young és a Westworld, meg talán a Fargo.

2020-02-26 10:08:19 Adam Taylor #25

Sajnálom, hogy ennyire kevés szó esik a vígjátékokról, illetve a 40 perc alatti sorozatokról - a fenti listán talán ha három ilyen van, és a kommentek között is csak néhányan említik ezeket. Pedig szerintem az egyik legfontosabb trend volt a szitkomok partvonalra szorulása és a comedyk dramedyvé változása. A Fleabag jó példa, de ott van a Masters of None vagy az Atlanta is, amelyek szerintem simán ott vannak a legnagyobb tévés tejesítmények között. Ja és ha a Parks and Rec felkerült, akkor muszáj megemlíteni a zseniális Community-t, vagy az American Vandal-t.
Fentiek közül a legjobbnak a Braking Bad-et, a The Leftovers-t és a Chernobyl-t tartom, kedvencem a Stranger Things volt, legnagyobb hatású a Game of Thrones, személy szerint engem pedig a When They See Us érintett meg leginkább.

2020-02-26 08:52:26 flake #24

Vannak jobb sorozatok, mint a The Knick, de mivel csak 1(!) szavazatot kapott úgy éreztem, muszáj rá szavaznom. Pláne hogy Soderbergh olyan egyedi hangú szériát készített, amihez fogható azóta sem készült. Valószínűleg nem is fog. Ami nincs a listán és mások még nem említették az a BoJack Horseman alkotójának tavalyi sorozata az Undone, ami végre úgy mindfuck, hogy közben nincs túltolva és minden különcsége ellenére képes végtelenül emberi maradni. A tavalyi év egyik legnagyobb meglepetése volt számomra.

2020-02-26 08:00:44 Dió #23

Egyetértek tomside kollégával, a Sliders az etalon. :-)

De komolyabbra fordítva a szót, a legjobb sorozat szerintem máig a 24. Pont egy hónapja kezdtem megint újranézni, és olyan kibaltázott függőséget képes okozni, hogy mindenkinek ajánlom, aki épp próbál leszokni valami másról, mert Jack Bauer mellett garantáltan nem lesz ideje semmire. :)

De mivel az csak részben lóg bele az évtizedbe és nincs a listán, a frissebbek közül a Breaking badre ment a szavazat, mert amit annak főleg az utolsó két évada produkált mélységben, drámában, izgalomban, feszültségben, kompexitásban és tökéletességben, arra sorozatokban szerintem nagyon ritkán van példa.
Azt minőségben talán csak a Black mirror közelítette meg, illetve a House on the haunted hill és az örök személyes kedvenc Silicon valley (még az erősen hullámzó színvonal ellenére is).
Nem utolsó sorban emellé fontos még behozni a Terápiát, mert remek ékköve és bizonyítéka annak, hogy kicsiny hazánk is tud remek sorozatokat gyártani.

Ha már a nagyokról van szó ugyanakkor, szerintem egy kicsit a másik oldalon is érdemes nézelődni.

A listáról nagy pofára esés volt a Westworld és a Leftovers, számomra egy üres cliffhangerekbe kapaszkodó, de közben értelmes sztorival is alig bíró, zavaros, blöffszagú katyvasz volt mindkettő.

Ezeknek legalább volt valami hangulata és pár frankó momentuma, de amit tényleg nem értek az az, hogy hogyan kerülhet vezető pozícióba egy ilyen listán a számomra az overhype non plus ultrájának számító Games of thrones. Már a Narcosnál is utáltam, hogy teljesen feleslegesen és öncélúan építik erőszakra és olcsó gyári pornóra az egészet, de a Games of thrones aztán már tényleg olyan lelkifurdalás nélkül emelte ezt a kettőt károsan szadista szintre, hogy én nem hogy rá sem raknám ilyen listákra, de maximum a wc-m kilúgozására használnám azt, ha a Domestos kacsa már elfogyott. A jelek szerint ezzel mindazonáltal egyedül vagyok. :)

Maga a lista amúgy remek és köszönet kaamir kollegának, ide még biztos visszanézek, ha épp új sorozat kell.

2020-02-25 22:36:46 The Cortez #22

Tényleg, a Penny Dreadful. Lett volna még benne egy csomó potenciál, de azt is elkaszálták, mint a The Deuce-t (Fülledt utcák). Ha már horror, akkor az American Horror Story is fent lehetne a listán.

előzmény: guybrush (#19)

2020-02-25 22:03:09 dézi #21

a fentiek közül: Black Mirror, Bron/Broen, GoT, Homeland, Twin Peaks, OITNB (első pár évad)
és amik még kedvencek:
Enlightened, UnREAL, The Killing, Broadchurch, Line of Duty, Happy Valley, Scott & Bailey, Top of the Lake, Big Little Lies, The End of the F***ing World, Graceland, Banshee, Animal Kingdom, About a Boy, Rita, Welcome to Sweden, No Tomorrow, Ground Floor, The Divide, Raised by Wolves, 3% + egy csomó brit minisorozat

2020-02-25 20:17:47 Rorschach #20

BoJack... Horseman, obviously.

Őszintén meglep, a tavalyi szégyen után hogy szerezhetett ennyi szavazót a GoT amúgy.

2020-02-25 20:12:14 guybrush #19

Jogos, tényleg majdnem mindegyiket remake-elték.

+ Hogy magára a szavazásra is reagáljak, a felsoroltaknak talán az 1%-át láttam, úgyhogy tényleg fogalmam nincs, de ezeket bírtam: Penny Dreadful, Euphoria, GLOW, Fleabag.

2020-02-25 19:42:19 DevilTakeU #18

Dexter..?

2020-02-25 19:29:33 ryood #17

igen (én legalábbis), és lehet nem csak te :)
mellesleg nincs magyar címe, és azt se tudom, van-e angol, de jobb elkerülni az angol címet, mert könnyen a remake-hez vezethet, és mindenképpen az eredeti az ajánlott, akárcsak a híd esetében (Broen).

előzmény: guybrush (#15)

2020-02-25 19:26:16 elzablues #16

Hehe, pont a minap jutott eszembe, h de jó lenne az a narancsszerű gyümölcs, amit abban ettek, és olyan íze volt, mint amit az ember elképzelt. Imádtam anno a Sliders-t jó ideig.

2020-02-25 19:18:33 guybrush #15

Ti ezekre élő szóban is az eredeti svéd címmel hivatkoztok? Csak én vagyok akkora tuskó, hogy ilyenkor mindig rá kell gugliznom, miről van szó?

előzmény: kaamir (#5)

2020-02-25 18:58:42 elzablues #14

Több lehetőségre is szavaztam, de a BoJack Horseman-t emelném ki külön. Számomra hibátlan.
Aminek nincs helye egy legjobb listán, de a legtöbb évadját és a karaktereit (főleg Gilfoyle-t és Jared-et) eléggé bírtam, az a Silicon Valley. Rengeteget röhögtem rajta, a sok ócska nemiszerves poén után pedig a "dick jerk algorythm"-ös S01 évadzáró lökött valami újat ebben a témában is. A kedvenc kb. totál lúzer bandám voltak.

2020-02-25 17:26:44 MicaHiro #13

"szigorúan epizodikus felépítésben gondolkodtak és cliffhangerekre építették a történetet"
Ez nekem így nagyon fura együtt. Vannak persze átmenetek, de szerintem a cliffhangerekre építkező sorozat (mint a Prison break vagy a 24 vagy a Lost) azért általánosságban pont, hogy elválik az epizodikus sorozatoktól.

előzmény: kaamir (#8)

2020-02-25 17:11:52 tomside #12

Mindet veri a régi Sliders. :D

2020-02-25 16:50:40 BonnyJohnny #11

Ettől függetlenül a sorozatreneszánszt a 2000-es évektől számolják (a Tenebra által említett sorozatok alapján). De, amit írsz, az is igaz. A 2010-es éveket hívhatnák sorozat barokknak. :D

előzmény: kaamir (#8)

2020-02-25 15:50:00 Interracial Facial Creampie #10

Az Utopiából hamarosan remake készül.
Egyébként nem vagyok nagy sorozatfaló, de amennyire tudom, egészen ritka az olyan sorozat, amit sikerül színvonalesés nélkül végigvinni.

2020-02-25 12:23:29 bruce #9

Nem láttam az összes itt felsorolt sorozatot de a amit láttam abból a When They See Us számomra mindenféle kép kiemelkedik a mezőnyből, valamint a Narcos első 2 évada is.

2020-02-25 10:39:04 kaamir #8

Én ezt egészen másképp látom. Sztem az általad felsorolt 2000-es években készült sorozatok alig-alig próbálkoztak bármiféle formabontással. Igen, felnőttek a filmekhez látvány tekintetében, mert sok pénzből készültek, de kb. ennyi. Ezek közül a legtöbbnél hagyományos, elcsépelt sorozat-dramaturgiát használtak, szigorúan epizodikus felépítésben gondolkodtak és cliffhangerekre építették a történetet.

Ezzel szemben a 2010-es években jöttek az olyan valóban formabontó sorozatok, mint a Fargo, a The Knick vagy a The Night of. És persze a Breaking Bad, ahol a 2-3. évadtól egyértelmű volt, hogy itt nem az a cél, hogy olcsó eszközökkel rávegyék a nézőt, hogy jövő héten is kapcsoljon ide.

Arról nem is beszélve, hogy a közönség igazán a '10-es években harapott rá a sorozatokra, és ebben az évtizedben történt, hogy a sorozatkészítés nem a film mostohatestvére volt többé. A legnagyobb nevű rendezők és színészek vállaltak sorozatban munkát, míg korábban a legfeljebb a bukott filmsztárok kötöttek ki sorozatokban (kivételek persze voltak).

2020-02-25 10:10:22 Tenebra #7

Sorozatreneszánsz? Az inkább a 2000-es évek, illetve az ezredforduló. Oz, A drót, The Shield, Lost, 24, Pirson Break, Róma, Maffiózók, Az elnök emberei, Az elit alakulat - hogy csak a legfontosabbakat említsem, amelyek elindították a tévésorozatok megújulását. Ami "csak" annyit tesz, hogy innentől kezdtek el tömegesen a nagyjátékfilmek színvonalához felnőni a sorozatok, természetesen néhány korábbi előzmény után (az 1989-1991 között futott Twin Peaks ugye az egyik úttörő volt). Ráadásul ezek tényleg sok szempontból formabontók voltak. A 2010-es években ez legfeljebb folytatódott, de reneszánszról én már nem beszélnék. Illetve nemcsak én, a kritikusok sem, akik megalkották ezt a fogalmat, hogy "sorozatreneszánsz".

Mindenesetre hiába, hogy egyik sem a 2010-es évek sorozata, de én a Breaking Badre és a Twin Peaksre voksoltam. Ugyan mindkettő jóval korábban indult, de az biztos, hogy a BB fináléja zseniális volt, a Twin Peaks 3. évada pedig sorozattörténelmet írt. Legalábbis ekkora avantgárd trollkodást se ezelőtt nem láttam, és szerintem ezután sem nagyon fogunk látni. :D Persze ezek mögött szorosan ott van a Csernobil és az Utopia is. Ez utóbbi szerintem a legjobb David Lynch-sorozat, amit nem David Lynch csinált. :D A Fekete tükör is remek, meg igazából a Trónok harca is ott szerepelne a legjobbak között, ha nincs a 7-8. évad. A 8. évad után viszont semmi kedvem nincs soha többet semmilyen Trónok harcához. :D A Fleabaget most kezdtem, az sem rossz, de arról még nem tudnék nyilatkozni. A Sherlock és a Narcos is ott voltak, bár ezek annyira nem rántottak be, mint a Breaking Bad. Szintúgy a True Detective. A szolgálólány meséje és a Westworld is csak 1-1 évadon keresztül tartottak ki, de már az utolsó részeik is annyira neccesek voltak, hogy ezeket semmiképp sem nevezném még csak jóknak sem. A Stranger Things-ben is csak egy minisorozat potenciálja volt ott, a 2. évadtól untatott, kötelezőből néztem. A Better Call Sault is kaszáltam, valahogy nem tudott lekötni, hiába Breaking Bad-spinoff. Viszont ami nincs a listán, A kibaszott világvége: az is nagyon tetszett, kiemelkedő, frappáns, rövid, de okos és komplex, egyedi alkotás. Bár nem tudom, a 2. évad milyen (lesz).

2020-02-25 10:08:41 kaamir #6

Őszintén szólva magamtól eszembe se jutott (nem néztem soha), és azok a listák se nagyon említették, ahonnan ihletet merítettem.

előzmény: The Cortez (#3)

2020-02-25 08:56:27 kaamir #5

Az Akta manniskor tényleg zseniális volt. Az Ófærð-t viszont nem ismertem, de köszi a tippet, jófélének tűnik.

2020-02-24 23:22:29 ryood #4

Broen, Borgen, Gomorra, Akta manniskor, Ófærð, The young pope, Twin peaks 3, Terápia

2020-02-24 23:03:19 The Cortez #3

Hol a The Walking Dead? Lehet, hogy egy idő után szarabb lett, de attól még a listában lenne a helye.

2020-02-24 13:33:55 MicaHiro #2

A jelöltek jelentős részét nem ismerem, így visszafogom magam és nem szavazok.
Azok közül, amiket láttam, szavazatom a Leftovers-re menne, nagyon jól megírt, elgondolkodtató sorozat, igazi mély emberi drámákkal és ezekhez méltóan mély filozófiai kérdésekkel.

2020-02-24 13:15:16 Ágó #1

Nehéz a választás. :)