Szerinted melyek a 2010-es évek legjobb, legfontosabb magyar filmjei? 👁

ryood kérdése, 2020. január 3.-2020. június 11.

•   20% (25) Testről és lélekről
  •   19% (23) Saul fia
  •   9% (11) A torinói ló
  •   9% (11) Remélem legközelebb sikerül megalnod :)
  •   8% (10) Liza, a rókatündér
  •   1% (1) Kincsem
  •   1% (1) Kojot
  •   1% (1) Mindenki

2020-01-14 20:29:17 ryood #26

én is előbb fogom megnézni az elment az öszödöt :)

2020-01-14 20:24:25 tomside #25

A Kincsemet én sem láttam, de ez akkor sem változik, ha itt mindenki arra szavaz. :D

2020-01-14 19:24:21 ryood #24

ja, csak kicsit olyan érzésem volt, mintha "bele kellett volna írnom" a listába a kutat, és hogy képzelem, hogy nincs ott :) de lehet rosszul éreztem.
amúgy tetszett nekem is, csak a legjobbak közé nálam nem jutott be.
(igaz a kincsemet meg pl nem is láttam, a lizával egyetemben, csak gondoltam helyet japhatnak, mert mindkettő népszerű film)

előzmény: lizardking (#23)

2020-01-14 19:15:47 lizardking #23

Jogos, de tulajdonképpen eleget is tettem ennek az opciónak is :)

2020-01-14 18:49:28 ryood #22

Ezért van ott az egyéb, kommentben megírom opció:)

előzmény: lizardking (#21)

2020-01-14 18:43:01 lizardking #21

Hiányolom a Kút c. filmet, számomra mindenképpen az volt az évtized csúcsa. De be lehetne még tenni pár darabot, pl: Isteni műszak, Nyitva, Rossz versek stb. A listáról a Remélem...-re ment a voks.

2020-01-10 23:56:50 ryood #20

a VAN kapcsán felmerült, hogy mennyire azonosulhatatlan sokak számára a "lúzer", "balfasz" főhős.
én sokakkal szemben épp, hogy nem lúzernek látom őt. hanem egy normális, egészséges és kifejezetten intelligens embernek. (pl ahogy reagál a lányra, akivel "szobára megy", és kifejti nézeteit, a várt gyors aktussal kapcsolatban) szóval én végig úgy vagy hasonlóan reagáltam volna a filmbéli helyzetekre, ahogy ő is tette. igen, ezeknek az embereknek nehezebb beilleszkedni a társadalomba, ez tény. de nem ők a betegek, hanem a társadalom. a szememben pont azok a "sikeres" (meló a "menő" multinál) emberek, akik "boldog, irigylésre méltó" párkapcsolatban vagy házasságban élnek... na ők nekem a valódi lúzerek, akikre egy kicsit sem szeretnék hasonlítani.

2020-01-04 19:09:31 ryood #19

igen, én is hasonlóan voltam vele, csak fordítva, hiszen a darabot láttam először. viszont a lakásszínházban előadott darab óriási élmény volt. hogy konkrétan a nappalijukból "voyeurködhettünk"...
ezek után a filmes verzió szerényebb hatású lett.

előzmény: pietro (#18)

2020-01-04 19:04:33 pietro #18

Köszi! Valahogy nehezen ülnék be rá úgy, hogy már "ismerem" a sztorit. De megfontolom. A többi darabján is elgondolkoztam egy ajánló miatt: Kálmán-nap, Egy százalék indián. Csak sajnos az Egy százalék indián egy ajánlóját látva is az jutott rögtön eszembe: ebből miért nem csinált még filmet? :)

2020-01-04 18:36:44 ryood #17

ha tudod, és még műsoron van, az Ernelláékat nézd meg színházban (Maladype) mert sztem sokkal jobb. vagyis nekem nagyobb élmény volt, persze a film is jól sikerült.

előzmény: pietro (#15)

2020-01-04 17:02:32 zéel #16

Kösz a Gólyatábort! Kár lett volna kihagynom - mint filmet. Egyébként pedig :((((

előzmény: pietro (#13)

2020-01-04 16:49:05 pietro #15

Jogos, valamiért 2000-ig visszamenőleg számoltam tíz helyett... Csodálkoztam is, hogy milyen felülreprezentáltak a "friss" filmek. :D Bocsánat!

Akkor javítok: az Ernelláék Farkaséknál című film talán a legjobb, és Kojot a második ebből az évtizedből, a látottak közül. :)

előzmény: kaamir (#14)

2020-01-04 16:45:54 kaamir #14

De ezek nem a 2010es években készültek.

előzmény: pietro (#13)

2020-01-04 16:37:05 pietro #13

Ha a legjobbat nézzük, akkor a Fehér tenyér a befutó azt hiszem. A Moszkva tér lehetne a második helyen. Megemlíteném még a futottak még kategóriában az Egyetleneim című filmet is. Nekem nagyon tetszett anno.

Ha a legfontosabbat nézem, akkor azt nem tudnám megmondani. Ha a (magyar) filmművészetnek a legfontosabb, akkor látatlanban A torinói lóra tippelnék, ugyanis ha a filmet nem is, de egy részletet láttam belőle. Rövidfilmnek is elmegy: https://www.youtube.com/watch?v=Bu_pqP7_IUE De gondolom a Saul fia is ide lenne sorolható (tervezem pótolni, de azt se láttam még).

(Ja és a Gólyatábor magyar rövidfilmet is ajánlanám.)

2020-01-03 21:57:34 DevilTakeU #12

Affene,kapkodva írtam,a Mindenkire kisfilmet akartam én is,nem rövidfilmet. Bocs.

A Liza...egy rendkívül bájos,gyönyörű képekkel és "harapnivaló" atmoszférával bíró szürreális mese,kis túlzással a magyar Amélie...,legalábbis bizonyos elemeiben. Ha szereted mondjuk Jeunet vagy akár Wes Anderson világát,érdemes vele tenni egy próbát.

2020-01-03 21:15:18 ryood #11

nekem legjobbak és legfontosabbak
1. torinói ló
2. VAN
3. Remélem legközelebb sikerül meghalnod :)

amit kifelejtettem, az az Ítélet Magyarországon. itt az aktualitás, fontosság kimagasló elsősorban.

PS

DevilTakeU: a mindenki, ha egészen potosak akarunk lenni, egy kisfilm. valóban. ám mivel academy awardot nyert, úgy gondoltam helye van ezen a listán.

Tenebra: Sopsits Árpád már a 70-es évek óta foglalkozott a martfűi rémmel. már akkor meg akarta filmesíteni, még tv-sorozat terve is volt, de akkor arra nem kapott támogatást. szóval ez a film a vizsgától függetlenül is elkészült volna. de jó, hogy írtad, mert ugyan tv-film, de valóban remekül sikerült, és fontos is.

van két film a listán, amiket nem láttam (nem véletlenül...) a kincsem és a liza. előbbi a legnézetebb magyar film volt az elmúlt évtizedben, a másik pedig egy roppant népszerű cucc lett, ezért gondoltam, hogy helyet szorítok nekik, mert hát van relevanciájuk.

sajnos kevés dokut láttam, pedig az utóbbi évben több állítólag remek alkotás is készült (egy nő fogságban, létezls eufóriája, nagy projekt, káin gyermekei, stb)

2020-01-03 20:07:41 zéel #10

A Saul fia egy másik kategória. Megismételhetetlen minőségnek gondolom. Egészen kiváló csapat jött össze erre a filmre. A csapaton belül is kiemelkedő lehetett (a rendezőn kívül) Röhrig Géza szerepe. És nem csak mint színészé.

2020-01-03 19:19:25 sleepingdancer #9

Kivenném a listáról a Remélemet, a Ruben Brandtot, A Lizát, a Kincsemet, viszont belevenném Pálfitól a Final Cut-ot. Nem biztos, hogy ebben a tíz évben tíznél több igazán fontos/jó magyar film született. És az évi egy jó film nem is olyan rossz arány. És amúgy oké lista.

2020-01-03 19:09:27 ChrisAdam #8

Saul fia, és ott van a világ legjobb filmjei közt is, amelyek a múlt évtizedben láttak napvilágot.

2020-01-03 19:04:33 BonnyJohnny #7

Saul fia.
De amúgy vitán felül egy erős évtizede volt a magyar filmek. Talán a legerősebb, a rendszerváltást követő három évtized közül.

2020-01-03 18:29:48 DevilTakeU #6

Szerintem érdemes kettéválasztani a kérdést,mivel a legjobb film nem feltétlenül a legfontosabb,és fordítva. A Saul fia elnyerte a Legjobb idegennyelvű film Oscar-díját,ha nem ez az évtized legjelentősebb filmes eseménye,akkor mi? Legjobb filmnek mégsem mondanám,ahogy a Testről és lélekről-t sem,ismerek 10 embert aki imádja,és 10 embert aki kiment a moziból...őszintén nem tudnám megmondani,de talán

a legfontosabb: Saul fia
a legjobb: Liza,a rókatündér

(A Mindenki nem rövidfilm?)

2020-01-03 16:15:23 tomside #5

Nekem eddig a Testről és lélekről, de pl. A torinó lóba beletört a bicskám, és még a Saul fiát sem láttam. Azt gondolom, ebből a háromból valamelyik.

2020-01-03 15:26:17 Tenebra #4

A torinói ló, a Saul fia és Az állampolgár mindenképp azok formai és tematikai szempontból is. A Remélem legközelebb... is igen fontos, de az inkább a témája és merészsége miatt.

A listáról lemaradt A vizsga, ami egy trendindító film volt. Ennek sikere bizonyította, hogy van igény történelmi bűnügyi filmekre, enélkül aligha létezne A martfűi rém vagy a Budapest noir vagy az X - a rendszerből törölve, sőt még talán a Valan sem. Remélem, hogy ez a trend folytatódik a jövőben, mert van a témában potenciál. És ha nem is tökéletesek a "követők", azért mindegyikben vannak emlékezetes momentumok, történetszálak, amelyek bizonyítják, hogy lehet itt izgalmasak és komolyan beszélni a magyar közelmúltról, akár az igen közeli közelmúltról is.

2020-01-03 15:08:20 Ugor #3

A maga nemében a Saul is meg az állampolgár is kiváló volt, de nem összevethető. Mindkét témát rágjuk, rágjuk állandóan, de soha nem lehet abbahagyni, égő probléma mindkettő, ebben azonosak. Annyiban is azonosak hogy mindkettő a kirekesztettség halmazában találkozik. A feldolgozás módja a Saul esetében páratlan, és (látva a Napszálltát) nem is megismételhető. Viszont szintén többé-kevésbé a kirekesztés, el nem fogadás perifériáról szól vissza a Testről és lélekről is, és döbbenet, amilyen magasra tette ezzel a lécet E. Ildikó! Szóval, itt akkor nálam az a magyar filmgyártás fényló csillaga. (Szögezzük le, hogy imádom a Lizát is, meg a van valamit is persze.)

2020-01-03 14:55:11 Dió #2

Gondolom ezzel egyedül vagyok így, de nálam, míg a Saul tényleg egy megkerülhetetlen alkotás volt, egy már enyhén megnyúzott témához nyúlt hozzá, párak számára kvázi emészthetetlen rendezői megoldásokkal és hát egy nem túl kövér sztorival. Ennek ellenére az Állampolgár egy aktuálisabb témát dolgozott fel olyan erős és tudatos sztorivezetéssel és rendezéssel, hogy olyat én eddig kevés magyar filmben láttam. Ezért nálam "fontosság" szempontjából arra ment a voks, és sajnálom, hogy míg mindenki a Saulon pörög, addig az elképesztő Állampolgárt ahhoz képest még mindig milyen kevesen látták. Nálam az évtized egyik legfontosabb filmje - és nem csak magyar viszonylatban.

2020-01-03 08:52:00 kaamir #1

A Csak a szél tetszett a legjobban, a legfontosabbnak pedig a filmtörténeti jelentősége és díjai miatt a Saul fiát tartom.