Kinek adtad volna a Vapiti-díjat fél évszázaddal ezelőtt? 👁

Filozofus kérdése, 2019. december 29.

• [4] Agitátorok / Magyar Dezső
  • [0] A listán nem szereplő filmre szavaztam volna / Megadom kommentben

2019-12-30 17:07:44 csabaga #15

A lovakat lelövik, ugye?

2019-12-30 12:26:52 Olórin #14

A Vad banda nélkül nehéz lenne dönteni, így viszont nekem egyértelmű.

2019-12-30 12:24:56 zéel #13

Ez nem fair!:)
Én nem tudok választani. Nem csak jó meg nagyon jó filmek, hanem zseniális filmek tömege. (Régen minden jobb volt!:)

2019-12-30 12:09:28 agymosott09 #12

Ha lettek volna, akkor azokat nézték volna az emberek ezek helyett :)

előzmény: kaamir (#10)

2019-12-30 11:59:11 Ágó #11

Értjük, értjük, értjük... :)

előzmény: kaamir (#10)

2019-12-30 11:09:10 kaamir #10

Micsoda pocsék egy év! Sehol egy képregényfilm, egy reboot, folytatás, élőszereplős remake, de még egy nyamvadt Star Wars se :D

2019-12-30 10:06:27 MicaHiro #9

Keveset láttam ezért nem szavazok, de A lovakat lelövik, ugye? azért kommentben is kapjon említést, mert nagyon megérdemli.

2019-12-30 09:44:06 ryood #8

éjszakám Maudnál...

2019-12-30 02:37:49 Ugor #7

Micsoda idők! Egy év, ahol Fellini, Bergman, Hitchcock, Peckinpah, Buñuel, Pasolini, Menzel, Tarkovszkij, Truffaut.. filmek közül lehet válogatni! Meg Wajda, meg Woody Allen... áá, hogy lehetne? Annyira adná magát a Szelíd motorosok is! Nem lehet, hogy inkább olyant válasszunk, amelyikre NEM szavaznék? De az meg már milyen... ami a legjobban hatott rám. Mondjuk a Visconti Elátkozottak... kifordítja a beled. De nem... a Satyriconra jobban emlékszem, és másképp. Tökre szétrázta a fejem, egy csomó kép kísértett belőle úton, útfélen... legyen a Pacsirták! Ne, mégis a Szelíd motorosok... ki nem motorozott vagy autózott még a Born To Be Wild-ra??? Elutaztatja a lelket a világ végéig!

2019-12-30 02:00:58 Filozofus #6

Igen, játéknak szántam – mint ahogyan a Vapiti-díj is játék –, többszörös játéknak, amely (reményeim szerint) megmutatja a – valóban ellentétektől terhes – kor mégis elképesztő gazdagságát.

Ahogyan Ugornak – akivel a lista szokatlan hosszúságán tanakodtunk – a levelezésünk során kifejtettem, már csupán az vita tárgya lehetne, miképpen lehetséges, hogy egyetlen év ilyen filmtermést eredményezzen – mintha itt nem csupán a kanonizációval lenne dolgunk, úgy sejtem, politikai és társadalmi folyamatok eredményei (többek közt a "harminc dicsőséges év" és '68, stb. felhajtóereje) is belejátszanak abba, hogy e (szűkített) lista ilyen hosszú.

S míg azon gondolkodtam, kire adom jövőre a szavazatom, az ötven évvel ezelőtt megjelent/leforgatott/befejezett/elutasítást kapott vagy elismerést nyert filmek közül nem tudok választani. Az Agitátorok?, amely 19-ről a legjobb magyar film; a Z...?, amely talán Costa-Gavras legjobb filmje; az Andrej Rubljov?, a Disznóól?, a Satyricon?, na ne..., vagy legyen a Szerelmes asszonyok?, a Kes?, a szenzációs Hosszú futásodra...?, a megrázó Öregek?, Godard?, de melyik filmje?! Nem sorolom tovább.

Ha annyi eredménye lesz – kedves szavazataitokon és örömmel olvasott kommentjeiteken felül –, hogy többen is kedvet kapnak néhány 1969-es film megnézésére, már értelme volt a lista összeállításának.

Egyszer talán megcsinálom azt a listát is, amely úgy szól: "Kinek adtad volna 100 esztendővel ezelőtt a Vapiti-díjat?"

2019-12-29 14:34:57 mimóza #5

Annyira ötletes ez a körkérdés, köszönjük!

Igen, sajnos az Andrej Rubljovra sem szavazhattunk volna 50 éve, csak később, 1973-ban, de a játék kedvéért most mindenképp kampányolok, és csakis e Tarkovszkij-remek mellett! :)

[A másik itt szereplő kedvencemet, a Pacsirták cérnaszálon c. filmet is visszatartotta a cenzúra 1990-ig.Micsoda cudar idők jártak akkor errefelé! :((.]

Ezüst pedig tőlem nekik:

Bibi Andersson
Max von Sydow

2019-12-29 14:33:09 BonnyJohnny #4

Wild Bunch
Jane Fonda
Jack Nicholson

2019-12-29 14:31:25 agymosott09 #3

Vapiti sem lehetett volna, mert nem volt internet, meg szólásszabadság sem... arról nem is beszélve, hogy a magyarországi bemutató dátuma számít, ami szerint meg a filmek nagy része nem indulhatna. Az Andrej Rubljov pl. '73. Szóval Tanú.

2019-12-29 14:15:07 critixx #2

A tanú nem lehetett volna versenyben, hiszen csak 1979-ben mutatták be nyilvánosan.

Számomra az Andrej Rubljov (ami amúgy 1966-ban készült, de - A tanúhoz hasonlóan - évekig a cenzúra fogságában raboskodott), a Kes, az Éjféli cowboy és a Szelíd motorosok lennének a négy jelölt, sajnos ezen belül nem tudok választani.

Férfi ezüstöt kaphatna Dustin Hoffman és Anatolij Szolonyicin.

2019-12-29 14:00:57 oscarmániás #1

Egy roppantul jó kérdés. Vad banda, Pál utcaiak, és a kerékpározós westernfilm. A második fordulóban egyértelműen az alkesz rendező mesterművére ment volna a voks. Színészekben Ratzo Rizzo, a Fonda testvérek, Z, Catherine Deneuve és Bibi.