Szerinted egy múltban játszódó (játék)filmnek történelmileg hitelesnek kell lennie?

kaamir kérdése, 2018. november 12.-2019. február 27.

•   43% (25) Műfajtól függ: egy szatírán nem, de egy drámán számon lehet kérni a hitelességet
  •   26% (15) Kisebb eltérések lehetnek, de összességében törekedni kell a hitelességre
  •   14% (8) Nem, mert az alkotói szabadságba belefér a múlt megváltoztatása
  •   5% (3) Igen, mert a történelemhamisítás egy film esetében is elfogadhatatlan
  •   5% (3) Minden film egy önálló univerzum, ahol nem számítanak a tények
  •   2% (1) A „történelmet a győztesek írják”, azaz nincs olyan, hogy történelmi hitelesség
  •   2% (1) Igen, mert a filmek oktatnak is, ezért fontos a pontosság
  •   2% (1) Igen, mert a múltunk fontos, meg kell tisztelni a hitelességgel
  •   2% (1) Nem, mert a rendező a mondanivalójához igazíthatja a történelmi tényeket
  •   Más a véleményem, megírom odalenn

2018-11-12 18:21:59 csabaga #3

Alap dolgokban szerintem igen, bár akad bőven nem igazán hiteles film, ami tetszett, pl. Spartacus.

Sok esetben az a probléma, a hiteles tényeket nem is tudjuk ( a történelemtudomány sem), így sokszor szinte bármit el lehet adni.
Arthur király a lovagkorban (Excalibur), egy másik esetben a római hódítás vége felé. Alig pár évszázad az eltérés.
Sokszor gondot jelent, mit is kezdjenek a filmesek az elterjedt, de nem valós legendákkal.
Pl. Robin Hood, Oroszlánszívű Richárd, Tell Vilmos stb.

A földre rángatott, hiteles szereplők gyakran csalódást keltenek.

2018-11-12 16:15:50 saatonda #2

ha vígjáték, paródia, szatíra, efféle, akkor nem, ez egyértelmű
ha olyan szórakoztató tömegfilm ahol a történelem csak háttér, akkor is csak a nagyon ordító hülyeségeket kell kihagyni, nyilván robin hood, zorro, három testőr stb. nem valódi történelmi alakok abban a formában legalábbis, ahogy a kalandfilmekben látjuk, ahogy james bond sem, hogy közelebbi alakot írjak

más, komolyabb filmek esetében érdemes törekedni. nem arról van szó, hogy a 34-ben játszódó filmben ne lehessen 36-ban megjelent autómodell, de azért nagyjából a harmincas éveket kell látnunk, szemléletben, hangulatban, külsőségekben, nyelvben stb stb.

tanulmányozi kell a kort, nem a kortást nyelvet-szemléletet a múltra vetíteni. ha ez nem megy, nem kell történelmi filmet csinálni, legalábbis komolyat nem.

más kérdés persze, hogy pl. a részben hamis életrajzi filmeknek is mi értelmük, mennyire hiteles a social network például vagy lehetne őket sorolni, de ez már kicsit más téma

2018-11-12 15:56:18 kaamir #1

Talán kisebbségben leszek a véleményemmel, de nekem abszolút nem fontos a történelmi hitelesség. Ha egy film működik, a saját világán belül koherens, akkor nem tud érdekelni, hogy nem felel meg a tényeknek. A Rettenthetetlent pl. sokat fikázták, hogy mennyi pontatlanság és anakronizmus van benne, és ez biztos így is van. De a saját univerzumán belül egységes, átélhető, és amit akar, azt elmondja.