Melyik Szabó István film tetszett a legjobban?

budaik kérdése, 2018. október 10.

• [4] Csodálatos Júlia,2004
  • [4] Bizalom, 1979
  • [8] Apa - Egy hit naplója, 1966
  • [1] más, kommentben megírom

2018-10-14 18:56:46 Tenebra #6

Szabótól én az Álmodozások kora - Apa - Szerelmesfilm trilógiát szeretem nagyon. critixxhez hasonlóan én sem tartom egy hatalmas nagy rendezőnek érdemei és díjai ellenére, kb. lemásolta a francia újhullámot az első filmjével, utána meg áttért az akadémista mid-cultokra, melyekben elég sok a modorosság már (az Álmodozások korában is mondjuk, de az sokkal energikusabb, játékosabb, mint a nehézkes Mephisto-Hanussen-Redl és amik utána jöttek). Viszont a trilógiából nekem a Szerelmesfilm a kedvencem, ebben elég jól használja az időfelbontást a személyes történet és a történelem egybefésülésére, ebben sikerült szerintem a leginkább eltalálnia Szabónak az arányt a formai játék és a történetmesélés között.

A Budapesti mesék és a Tűzoltó utca 25. nekem már túlságosan is formalista alkotások, melyekben túlságosan is eltolódott a hangsúly az emlékezés bemutatása felé az emlékezés tárgya felől. Szeretem az avantgárd filmeket, de ezekben azért van sztori, csak azt csúnyán háttérbe szorítja a nehézkes szimbolizmus és a melldöngetés, hogy "én ennyire értek az időrend felbontáshoz".

A Mephisto-féle vonal sem rossz, meg a Bizalom sem, sőt még az Édes Emma, drága Böbe sem. Ezek közül talán a Hanussen tetszett a leginkább, az elég jól megragadja a rémisztő átmenetet a demokráciából (weimari köztársaság) a diktatúrába (nácik hatalomátvétele). A giccs és a modorosság ezekben már erőteljesen jelen van azért. És én mondjuk A napfény ízét is bírtam elsőre, de újranézve eléggé olyan érzésem volt, hogy hiába a kb. 3 órás játékidő, mintha az egészet összecsapták volna.

Szóval Szabónak én inkább az újhullámot majmoló korszakát bírom, semmint az akadémista filmjeit.

2018-10-14 11:03:52 BonnyJohnny #5

A napfény íze

2018-10-10 18:09:03 critixx #4

Sosem rajongtam Szabó munkásságáért. Az Apa talán az egyetlen igazi remekműve.

2018-10-10 18:07:45 csabaga #3

Csodálatos Júlia, a rendező végre kilépett a magyar és környező országok kereteiből.

2018-10-10 17:23:33 zéel #2

A legjobb: a Bizalom.
A legfontosabb: az Édes Emma, drága Böbe. (Tkp. az egyetlen film, amelyik a rendszerváltás drámáját dolgozza fel.)

2018-10-10 11:34:07 Ágó #1

Apa - Egy hit naplója