Felnőtt emberként hogyan viszonyulsz az animációs mesefilmekhez?

Mizi kérdése, 2017. április 2.

• [10] Szeretem őket és mindig megnézem az aktuálisakat.
  • [0] Manapság már mást nem is érdemes nézni a tévében!
  • [5] Engem csak a komolyabbak érdekelnek.
  • [45] Érdekelnek a komolyabbak és a teljesen komolytalanok is, de ettől függetlenül megválogatom mit nézek.
  • [0] Gyerekkoromban imádtam őket, ma már viszont csak azokat nézem meg, amelyek körül nagyobb a felhajtás.
  • [3] Nem igazán rajongok értük, de a felkapottabbakat azért én is megpróbálom megtekinteni.
  • [4] Már kinőttem belőlük.
  • [1] Ne röhögtessetek, egy komoly, intelligens felnőtt nem néz mesefilmeket.
  • [6] Ez közkérdés unalmas.

2017-04-18 12:16:03 terika #16

Nem vagyok olyan szigorú, az oda nem illő részeket nem szoktam feketével kihúzni. :D

előzmény: Mizi (#14)

2017-04-17 23:13:30 ZoLeEe #15

volt már ilyenre példa? és ha igen akkor melyik mese nem ment át a szitán?

előzmény: terika (#13)

2017-04-17 23:09:13 Mizi #14

Cenzor! :D

előzmény: terika (#13)

2017-04-17 21:44:23 terika #13

Szerintem már nincs is igazi mese. Vagy kevés. Nincsenek meg az éles határok, az egyszerűbbnek tűnő dolgokat is lehet magyarázni a gyerekeknek, mert nem értik és amúgy is olyan felnőttesek a mostani gyerekmesék is.
Én általában megnézem egyedül, mielőtt kiadom a kezeim közül közszemlére a kiscsaládomnak.

2017-04-17 19:44:09 katoband #12

Gyermekeimmel nézem őket, egyedül biztos nem nézném.

2017-04-06 23:52:17 kwzatz #11

"Ha pl. én csak a Narutot ismerem vagy a Pokémont (bocs a rajongóktól), tuti az animegyűlölők táborába tartoznék... :D :D" Igen, pont ezért kérdezem. :)

A rajzstílus meg animéken belül is igen széles skálán mozog, nehéz elképzelni, hogy valaki mindet élből elutasítja. Az általad említett fiatalabb korosztályt célzó animék rajzstílusától az elvontabb megoldásokon (pl. Tatami Galaxy) és különleges ábrázolásmódon (Gankutsuou) át, a szimplán szemet gyönyörködtetőekig (Fate/stay Night: Unlimited Bladeworks) van minden. Ráadásul van olyan is nem egy, ami szakít az animés hagyományokkal a karakterek ábrázolása szempontjából is, annak érdekében hogy ezzel is realisztikusabb legyen (pl. a Monster - na mondjuk erre is vicces lenne a "mese" kifejezés egyébként :D)

Akárhogy is legyen, szerintem nagy hiba leírni ezeket a műveket csak azért, mert animék, ugyanis az elmúlt néhány év alatt, mióta keresem/nézem a jobbakat közülük, annyi kreatív ötlettel találkoztam bennük, hogy megszámolni is nehéz.

Annyit tudok még mondani, hogy ha valaki látott pl. a következőkből legalább 5-öt (Berserk, Parasyte, Monster, Rainbow, Steins; Gate , Planetes, Code Geass, Kara no Kyoukai, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Beck, Black Lagoon, Usagi Drop, Death Note, Mushishi, Psycho Pass, Full Metal Alchemist: Brotherhood, Sword of the Stranger) és úgy érzi, hogy semmi értékelhetővel nem gazdagodott, kb. akkor lehet meglehetős bizonyossággal kijelenteni, hogy az animék nem neki valóak.

2017-04-06 22:46:39 Tenebra #10

Az animék egyfelől nem mindenkinek valók azért, a rajzstílus nem biztos, hogy mindenkinek a zsánere. Másfelől pedig akit nem érdekeltek az animék különösebben, az jellemzően a populárisabb, bugyutább és zsigeribb animékkel találkozott. Ha pl. én csak a Narutot ismerem vagy a Pokémont (bocs a rajongóktól), tuti az animegyűlölők táborába tartoznék... :D :D

előzmény: kwzatz (#9)

2017-04-06 18:41:44 kwzatz #9

Ha tisztázni szeretnéd, akkor először fejtsd ki, hogy mit értettél pl. az alatt, hogy a "legtöbb anime mese, nem?" Ez jó kiindulópont lenne. :)
Valóban nehéz amúgy mozgókép esetén behatárolni, éppen ezért jellemzően inkább nem is használom a szót, mindig lehet helyettesíteni valami pontosabbal.

critixx: " Az animét viszont egyáltalán nem szeretem. Bocs." Kíváncsi vagyok, hogy miket láthattál, úgy értem, hogy milyen animék alapján jutottál erre a következtetésre. Vagy van ennek valami speciális oka? Főleg azért kérdezem, mert a Disney rajzfilmeket méltatod, kiemelvén a "mélyebb" tartalmat, miközben ilyen szempontból a jobb animék azért véleményem szerint bőven köröket vernek ezekre, (mondom ezt úgy, hogy sok Disney "mese" tetszett) miközben a szórakoztatás, mint szempont sem feltétlenül sérül, sőt!

előzmény: Mizi (#5)

2017-04-06 08:43:55 Tenebra #8

Igen, ezt aláírom, de ezek éppen ezért "bélyegezhetők" meséknek, mert fogyasztható felnőttek és gyerekek által is. :D Ez a nyugati mainstream törekvése, hogy minél szélesebb körben legyen eladható egy rajzfilm, animációs film. Ezek közül egyébként még az általad nem említett Shrek a leginkább "felnőttes" szerintem, ami direkt archetípusokat forgat ki.

Ellenben vannak nyugati animációs filmek is, melyek kifejezetten nem valók gyerekeknek, és nem mesék. Pl. szerintem Jan Svankmajer műveitől a gyerekek inkább megijednek. És hát most a Friss Hús rövidfilmfesztiválon is láttam 1-2 olyan filmet, amelyeken még felnőttek is kiakadtak. :D pl. volt egy Superbia című, mely meg is nyerte a díjat animációs kategóriában. Na, arról egy nő tajtékozva rohant ki, ecsetelve telefonon egy ismerősének, hogy bevitte rá a gyerekeket is, és hát... hát mit láthattak? :D Erősen pornográf tartalmat.

Mondjuk a mese kifejezetten gyerekeknek lett kitalálva. Ha a szó latin jelentését, a fabulát nézzük, akkor ugye felmerül Aiszóposz neve, aki tanmeséket írt, melyek csak a felszínen lennének eladhatók gyerekeknek, amúgy meg komoly társadalmi és politikai áthallásai voltak az állatmeséinek.

De az biztos, hogy mint alább is írták, a mese valami miatt egybeforrt az infantilissel, ezért is háborodnak fel sokan, ha az animéket mesefilmeknek tartják. :D

2017-04-05 23:26:28 guybrush #7

A mese az epika egyik műfaja. A filmekhez vagy az animációhoz nem sok köze van, ám mivel rengetegen hibásan alkalmazzák, ezért előbb-utóbb gondolom majd egy újabb jelentés is hivatalossá válik. Addig én inkább nem használnám, mert csak összezavarjuk vele egymást.
... és, hogy ne csak okoskodjak, hanem a szavazásra is válaszoljak: A legváratlanabb helyeken is bukkanhatunk értékekre, úgyhogy látatlanban nem ítélnék el semmit. Egy felnőtteknek szánt élőszereplős alkotás is lehet gyermekded, mint ahogy egy anime is vetekedhet Tarkovszkijjal (Angyaltojás).

előzmény: Mizi (#5)

2017-04-05 22:52:19 critixx #6

Nálam ez teljesen az adott filmtől függ és nem attól hogy élőszereplős vagy animált. Az animét viszont egyáltalán nem szeretem. Bocs.

A nyugati animáció nem feltétlenül infantilis, sőt, a lenézett Disney "mesék" között is számos értékes alkotás van, a klasszikusoktól (Hófehérke, Pinocchio) olyan kortárs darabokig mint az Oroszlánkirály, a Toy Story-filmek vagy a Némó nyomában. Ezen utóbbiakban is bőven van "mélyebb" tartalom, amellett, hogy remekül szórakoztatnak, és ugyanúgy szólnak az idősebb korosztályhoz is.

2017-04-05 22:10:27 Mizi #5

A "lemesézést" nem degradációként kéne felfogni. Egyébként jó lenne tisztázni, hogy mit jelent a mese.

2017-04-05 21:58:23 Tenebra #4

Itt egy cikk az animék korosztály szerinti csoportosításáról. Szerencsétlen módon ezeket "műfajok"-nak nevezi a szerző, de természetesen köze nincs a műfajokhoz (műfaj a kaland, a horror, az akció, a bűnügyi, a sci-fi stb.).

Ebből is látszik, hogy az anime nem feltétlenül mese. Szoktak is ezzel trollkodni animerajongókat, hogy "na, milyen kínai mesefilmet láttál legutóbb?". :D De nagyon távol áll a valóságtól, ha lemesézzük az animéket.

Nyugaton persze elterjedt ez a sztereotípia, hogy "animációs film = mesefilm", és valóban meglehetősen infantilisek is a nyugati rajzfilmek és CGI animációk, egy-két kivételtől eltekintve. De mint a cikkből is látszik, Japánban vannak kifejezetten felnőtteknek szóló, sőt, erotikus és pornográf animék is. Az éppen aktuális Ghost in the Shell is egy seinen, azaz felnőtt férfiaknak szóló animációs sci-fi. Az említett Dragon Ball pedig shonen, melyet tinédzserfiúknak szántak.

Személyes véleményem meg az, hogy a mese sem feltétlenül infantilis, azaz gyerekeknek szóló sztori. Erre meg pont a Magyar népmeséket tudnám felhozni, melynek vannak kifejezetten erotikus epizódjai is, melyekben frontális, bár stilizált meztelenség látható.

2017-04-05 21:26:15 von Schatu #3

Nem. Nagyon, de nagyon nem!
Csak sajnos sokan nem jutnak tovább a Dragon Ballnál és a Ghiblinél (szerintem a Ghibli filmjei 1-2 kivételtől eltekintve inkább mesefilmek, mint sem, ha mégoly komplexek és igényesek is).

előzmény: Mizi (#2)

2017-04-05 21:15:13 Mizi #2

A legtöbb anime mese nem?

2017-04-05 20:25:46 BonnyJohnny #1

Mit értünk "mesefilm" alatt? Animációs filmeket? Animéket is?