Hány filmet láttál eddig az IMDB top 100-as listájáról? 👁

HejjaX kérdése, 2011. június 23.-2011. szeptember 10.

•   34% (52) 75-89

2011-09-03 00:04:09 Habbobitas #51

2011-08-15 23:12:04 osi #50

81 :)

2011-08-04 17:44:52 Muhrel #49

Egy olyan filmtörténeti összeválogatott listának van értelme ,ahol évtizedek - nemzetek
alapján film mellé odaírjuk műfaját - tudunk így a kiemelt filmek közül választani !
Én így próbálom számon tartani a filmeket :)

2011-07-23 07:54:06 zsozs #48

Viszont a kis vuk a legroszabb filmekbol a 15-dik, ujfent csak gratulalni tudok! :(

2011-07-23 07:52:38 zsozs #47

44 hat ez nem sok, van mit potolnom :)

2011-07-04 22:13:11 deviant #46

critixx: pont valami hasonlót szerettem volna írni, mint Olórin. érdekes filmenként megnézni az eloszlásokat. ennek tükrében vannak megdöbbentő dolgok. és persze néhány előkelő helyezett sem kifejezetten az a jellegzetesen fiataloknak szóló film. kiismerhetetlen mások ízlése. :)

2011-07-04 20:15:41 Olórin #45

"fiatal, amerikai mozinézők"
Ez most már nem több tévhitnél. Érdemes jobban megnézni a szavazatok eloszlását. Mondjuk akár a top10 esetében. Mindnél több a nem amerikai szavazat, mint az amerikai (van ahol egyenesen a duplája), és lényeges különbség egyiknél sincs a két átlag közt. (Sőt, nagyjából ugyanez látszik a friss, éppen aktuális és hype-olt filmeknél is, mint a Transformers 3 vagy az X-Men)
És a korok megoszlása sem olyan egyértelmű, mint amilyennek leírod.

2011-07-04 14:33:06 critixx #44

deviant, jesi: Ezért sem tartom meghatározónak ezt a listát. De mint mondtam, ez csak egy szavazói átlagot tükröz (vagyis, hogy a fiatal, amerikai mozinézők mit szeretnek és tartanak nagyra) és egyáltalán nem egy "minden idők legjobb filmjei" lista.

2011-06-30 14:09:21 jesi #43

és az is, hogy milyen nagyszerűek nincsenek rajta

2011-06-30 02:44:45 deviant #42

nyolcvan akarhany. viszont most atfutva a listat megdobbent, hogy mennyire gyenge filmek is szerepelnek elokelo helyen.

2011-06-30 02:32:13 vadPINGvin #41

2011-06-28 11:50:29 ronin07 #40

94-et.

2011-06-28 10:01:49 "L" #39

megszamoltam, 64 :)

2011-06-27 01:35:55 leplesbitang #38

Dettó. :) Top 100-ból 68, top 250-ből 131.

2011-06-26 22:29:53 Brumi #37

Nálam is elég hasonló az állás. :)

A Top 100-ból 66-ot, a Top 250-ből pedig 139-et láttam.

2011-06-26 18:33:25 Jereváni Rádió #36

2011. 06. 26-ai állapot szerint.

100-ból 65 = 65 %
250-ből 136 = 54,4%

2011-06-26 00:50:19 Adam Taylor #35

Körülbelül egyetértek BonnyJohnny gondolataival, a top250 egy remek kiindulási alap azoknak, akik bele akarnak kóstolni a filmművészetbe, illetve egy szilárd talaj a már filmértőknek is, mert a 250 film nagyjából háromnegyede tényleg olyan, hogy érdemes megnézni, ha valaki komoly filmértőnek gondolja magát/ezzel akar foglalkozni stb.
A top100 film is legfrissebb "felszavazottakon" kívül olyan filmeket tartalmaz, amelyeket nagy általánosságban a kritika és a közönség is elfogadott, jól értékelt, és már bekerültek a filmtörténeti "kánonba"- de vitatkozni mindig szabad és kell is róluk :)
Ahogy számolom, nekem 83 van meg, de akadnak olyan filmek, amelyeket kényelmetlenül, rossz közérzettel különböző filmklubokon láttam vagy egyszerűen csak zavaró körülmények között, és ezek miatt, vagy más okból, de alig maradt meg belőlük valami (pl Mások élete, Chihiro). Legjobban talán az olyan hiányosságok fájnak, mint a Volt egyszer egy vadnyugat, A hét szamuráj, vagy a Nagyvárosi fények.

2011-06-24 18:26:25 BonnyJohnny #34

HejjaX, JeszKar:

Gyerekek, nagyon félreértettetek. Én az imdb TOP250 listától való elszakadás lépéseit taglaltam. NEM LÉPCSŐFOKOKAT mondtam, hanem LÉPÉSEKET.
Bár nagyjából valóban megfeleltethető az Oscaria Subtitlustól, Filmsnobicus Hipsteratán át Celluloid Sapiensig terjedő fejlődésemnek, de attól független. Meg amúgy is semmi általános igazságot megfogalmazó célom nem volt vele. Mindenek felett pedig azzal kezdtem, hogy SZÁMOMRA.

csabaga:

Az az ezres lista is ugyan olyan, mint minden más lista, valamit jónak találsz, valamit nem. Ivan/ például szerintem nagyon méltányosnak találja a Searchers helyezését. :) És mondjuk az Aranypolgár elsőségét meg vitatná.

2011-06-24 18:13:09 csabaga #33

A másik listán az Aranypolgár az első,a Szédülés jön utána,de mit keres a 8. helyen az Üldözők?Ezt a mozit kötelező minden toplista elejére felrakni?
Viszont tetszett a nemzetközibb jelleg.

2011-06-24 18:01:45 JeszKar #32

"és mi az ötödik lépcsőfok? amikor te készítesz listákat?"

Azt nem tudom, mi az ötödik, de a hatodik a profit :)

2011-06-24 17:59:52 HejjaX #31

BonnyJohnny:
és mi az ötödik lépcsőfok? amikor te készítesz listákat? :)

jók ezek a mindenféle listák, no nem azért, mert bármelyik is objektív vagy abszolút lenne, hanem mert számtalan filmmel ismertetnek meg, amikről amúgy tudomásom sincsen. én pl. rengeteg príma filmet találtam az imdb felhasználói listáiban, amit az egyes userek készítenek. ("Related Lists", az egyes filmek mellett jobbra középen - bár nem hiszem, hogy ezt magyarázni kéne a kt-n.)

érdekes lenne amúgy egy hasonló kérdés a kritikus tömeg top 100-as listájáról is. abból jóval kevesebb filmet láttam eddig (és gyakrabban is változik).

2011-06-24 17:23:08 csabaga #30

A Becsületből elégtelen egyre lejjebb csúszik.Már csak a 102. a listán...

2011-06-24 16:19:37 BonnyJohnny #29

Számomra a TOP250-től való továbblépés első lépcsőfoka az volt, hogy a listán szereplő filmek rendezőinek, főszereplőinek a filmográfiájára rákerestem, és ott rányomtam a "show by raitings" gombra (manapság már legördülőmenü), és ott megjelentek olyan magas pontszámú filmek is, amik a listán nem szerepeltek, a Raul által említett a minimum szavazatszám végett.
A második lépés meg mikor már nem csak a nyolc pont feletti filmeket néz meg az ember. Ez a lépés akkorra válik időszerűvé, mikorra az ember észreveszi, hogy a TOP250-re ő ezt meg emezt nem tenné fel (vagy legalábbis nem olyan magas pontszámmal), de azt meg amazt igen (vagy magasabb pontszámmal), és rájön, hogy a TOP250 nem az abszolút igazság. A legtöbb ember ezen a ponton már elvérzik. Egyszerűen nem képesek felülemelkedni rajta.
A harmadik lépés pedig mikor az imdb.com-tól függetlenül keres filmeket az ember. Ebben nekem nagy segítség volt a Kritikus Tömeg. :) De ugyanúgy az egyik egyetemi tanárom is.
A negyedik, meg mikor már mások vezetése nélkül keres filmet az ember, saját ismereteire és tapasztalatára alapozva. Ilyenkor szokott beütni egy-egy rövid exploitation/slasher korszak... :)

2011-06-24 16:05:13 Raul #28

Szerintem objektív lista nem létezhet, mivel ez egyszerűen nem olyan műfaj, mint pl. a futóverseny. De kezdő filmrajongóként nekem is sokat segített az IMDB top 250. Csak az a gond, hogy sok jó film nem kerül fel rá, amit kevesebben ismernek, mivel van egy minimum szavazatszám ami a listára kerüléshez kell. Így aztán az ember rájön, hogy nem ez a lista a mindenható.
Aki esetleg szeretne az IMDB-ről továbblépni, annak tudom ajánlani a TSPDT (www.theyshootpictures.com) 1000-es toplistáját (itt a fórumon ajánlotta valaki nemrég).

2011-06-24 14:43:35 Olórin #27

critixx: Jesszus, már neked is üldözési mániád van...?
Ahogy BonnyJohnny írta, valószínűleg az imdb az egyik legobjektívabb (közönség)lista, ami létezik, pusztán a szavazók eloszlásából és számából adódóan.
A filmtörténészes stb. listák közt sincs két egyforma. És ha valaki beleveszi a megítélésbe a filmtörténeti jelentőséget, az pl. kétélű fegyver, mert azt egy nem több évtizedes film esetében igen bajos megítélni.

2011-06-24 14:25:17 critixx #26

BonnyJohnny: Teljességgel egyetértek veled. Semmi baj az imdb-vel (szoktam fórumozni is ott) és filmes adatbázisnak szerintem kiváló. A gond az - mint mondtad -, hogy sokan a minőség mértékeként használják az ottani pontszámot, ami pedig csupán a közönség szavazatainak átlaga.

Olórin: Tudom, hogy imádsz belém kötni. Teljesen objektív lista természetesen nem létezik. De azért azt hiszem, ha egy filmtörténésznek / esztétának / kritikusnak kell összeállítania egy "minden idők legjobb filmjei" listát, nyilvánvalóan figyelembe veszi az adott művek filmtörténeti jelentőségét, esztétikai és egyéb értékeit, stb. és próbálja háttérbe szorítani a saját ízlésvilágát. Míg ez természetesen egy átlagemberre, aki a kedvenc filmjeire szavaz, nem jellemző.

2011-06-24 14:13:01 BonnyJohnny #25

A probléma az imdb.com-tól független. Mégpedig az, hogy sok olyan filmszerető egyén, akinek az imdb.com a bibliája, fennen hirdeti annak fölényét, szentírásként fogadja el pontszámait, és hivatkozási pontként használja vitákban. (Borzasztó idegesítő, mikor egy kritikához érkező hozzászólásban olyat olvasok, hogy milyen hülye ember az, aki nem tartja jó filmnek az aktuális premierfilmet, pedig az imdb-n ennyi meg ennyi az átlaga, az ilyenek legszívesebben felpofoznám... és attól függően, hogy mekkorák, elfutnék vagy maradnék... :D)
De erről a "jelenségről" nem az imdb.com tehet. :/

2011-06-24 14:08:27 BonnyJohnny #24

Igen. Az imdb.com éppenséggel elég objektív, mivel több, mint százezer, esetenként többszázezer szavazat alapján születik meg a végeredmény. Különböző korcsoportok, nemek és nemzetiségek szavazóinak a véleményét tükrözi.
Na persze itt jön be, az imdb általam korábban említett achilles sarka. A nagyközönség véleményét tükrözi, így előtérbe kerülnek a kommerszebb filmek, és (különösen pár éve) az éppen aktuális, felkapott premierfilmek.
De ahogy lentebb írtam, és látom JeszKar is egyetért velem ebben, ahhoz képest, hogy egy bevallottan tetszésindexet mérő, igazolhatóan túlnyomórészt fiatal amerikaiak véleménye által befolyásolt lista, egész jó, és vannak rajta figyelemreméltó eredmények (mindenkinek más), meg persze ugyanannyi esetlegesség is (mindenkinek más). De úgysincs olyan lista, ami mindenkinek minden igényét kielégítené, legyen az bármilyen "komoly", nagy hírű lista, így ezt felesleges számon kérni egy listán, ami bevallottan egy népes filmadatbázis felhasználóinak a tetszésindexe alapján készült.

2011-06-24 13:32:40 Olórin #23

"Ez nem baj, hiszen mint mondtam a lista kizárólag egy szubjektív véleményt tükröz."

Létezik olyan lista, mi nem?:)

2011-06-24 12:37:07 JeszKar #22

Azért nem olyan rossz az IMDB. Igaz, hogy tetszési index, de azért van rajta bőven film klasszikus, némafilm és független film is. És azért listán található közönségfilmek is a minőségi kategóriából valók.

2011-06-24 08:18:07 Raul #21

79/100 és 171/250
A 21 hiányzóból 5 animációs, ezeket nem valószínű hogy egyhamar pótolom.

2011-06-23 21:57:01 critixx #20

Ahogy BonnyJohnny mondja, ez egy tetszésindex. Azt mutatja, hogy a jelenlegi fiatal amerikai közönségnek mi az, ami tetszik, és amit fontosnak tart, nem egy egyetemes "legjobb filmek listája", és épp ezért nem is kell annak venni. Nyilvánvaló, hogy épp emiatt sok populárisabb film van a listán, és sok filmtörténeti remekmű, ami annyira nem populáris, pedig hiányzik van lentebb van. Ez nem baj, hiszen mint mondtam a lista kizárólag egy szubjektív véleményt tükröz.

2011-06-23 21:30:20 CyberDave #19

Hm, kiváncsi voltam, ezért én is megszámoltam: 65
Jellemzően a régebbi filmeket nem láttam.

2011-06-23 20:26:47 BonnyJohnny #18

Én is szeretem a filmlistákat. :) És minden filmlistába bele lehet kötni. :) Én még a saját listámba is rendszeresen belekötök... :P :D
Bármilyen profi és szubjektív egy filmlista, nem tud mindenkinek maradéktalanul a kedvére tenni. De majd' minden filmlistában találni valódi értéket is... szerintem az imdb listájában is. Mint írtam, régen nekem sokat segített az imdb TOP250. És szerintem sok kezdő filmfanatikusnak szolgált mankóul.
Aztán persze tudni kell túllépni rajta... mert bizony ez csak egy tetszésindex, az utóbbi pár évben pedig különösen eluralkodott a szomorú/idegesítő tendencia, amiről lentebb írtam.

2011-06-23 19:56:14 HejjaX #17

nem mintha olyan sokat adnék az imdb listájára, de azért jó móka számolgatni. ráadásul van rajta sok értékes filmecske is, az én kedvenceim közül pl. jó pár rajta van (meg jó pár nincs, na bumm). amúgy meg szeretem a listákat, már csak azért is, mert jól beléjük lehet kötni...

2011-06-23 19:43:25 budaik #16

2011-06-23 18:32:01 BonnyJohnny #15

Az imdb.com szavazási szisztémájából adódóan tetszésindexet fejez ki, általában a nagy többség igényeinek megfelelően. A szavazatok nagyjából fele főképp 18-29 év közötti férfiaktól érkezik, és általában egyharmad részt amerikaiktól. Érdemes rákattintani a top szavazók értékelésére. Az ő pontszámaik alapján az Eredet nem is kerülne fel a TOP250-re, de a Sötét lovag és a Ponyvaregény is lényegesen lejjebb állna.

2011-06-23 17:55:45 csabaga #14

A 100-ból 84-et.A teljes listából olyan 180-at.Néhány film eleve nem érdekel.Minél hátrább megyek a listán,annál több az ilyen alkotás.
Nagyon meglepett az Eredet és a Sötét lovag helyezése...Mindkét film számomra elvesztegetett idő volt.
A 100-as listán a nem angol nyelvű mozik száma minimális.

2011-06-23 17:35:08 Leslie #13

A top 100-ból 87-et láttam. A top 250-ből 193-at.

A top 250-ből 113 megvan eredeti dvd-n. Alternatív forrásból meg majdnem mind.

2011-06-23 16:00:33 acidphase #12

az hogy mennyit látott már vki és mennyi is van meg neki két külön dolog, én is sokat nem tartok meg, és nem feltétlen azér mer nem tetszett, csak hát mondjuk hely hiány miatt/lusta vagyok archiválni/ inkább ujra beszerzem a 'közeli videotékából', etc:D

2011-06-23 13:42:02 uccse #11

Pontosan 87-et

2011-06-23 13:33:24 BonnyJohnny #10

Egyes elemeiben szerintem nagyon jó ez a lista. Sokat köszönhetek neki, még az "Oscaria Subtitlus" korszakomból. :) De összességében valóban elég esetleges. Különösen pár éve, mióta évről-évre visszatérő tendencia, hogy pár aktuális, felkapott premierfilm rendre a lista elején landol, és ha szépen lassan visszacsúsznak is, de több is megmarad rajta, adott esetben nevetségesen magas helyen. (Szerintem a Fel! a legjobb példa rá.) Persze, szubjektív dolog, mindenkinek más-más film bökheti a szemét, de valami biztosan.

Az, hogy régebbi filmek közül miért került rá ez meg az, mikor emez, meg amaz nem, bár szintén mindenkinek akadnak ilyen kifogásai, nem annyira zavaróak, hiszen egy lista, legyen bármennyire "profi" és "objektív" nem elégíthet ki mindenkit maradéktalanul. Ezen jelzők pedig az imdb-re nem is állnak, hiszen bevallottan a tetszésindexet méri.

Szóval ez nem egy komoly lista, és nem is tökéletes, de saját kategóriájában azért viszonylag elég korrekt, szerintem.

2011-06-23 13:08:04 critixx #9

A Toy Story 3-at, a Sierra Madre kincsét, a Fekete hattyút, a Becstelen brigantikat és a Chihiro-t nem láttam. Ezen kívül az Arábiai Lawrence-t utoljára kb. tíz-tizenegy évesen volt szerencsém megtekinteni, így vehetjük úgy is, hogy azt sem. A többi 150ből nem tudom, mennyit nem láttam még. Majd megnézem. Amúgy nem kedvelem túlzottan ezt a listát.

2011-06-23 12:30:00 BonnyJohnny #8

Pontosan 100 másodpercig tartana. :P

2011-06-23 12:17:52 simijohnny #7

Számolgatja a fene. :)

2011-06-23 12:00:48 peti0290 #6

A top 100-ból mindösszesen 44...vannak még hiányosságaim:) A 250-ből meg pontosan 90-et.

2011-06-23 10:51:50 BonnyJohnny #5

Utánaszámolva, a jelenlegi(!) (mert ugye gyakran változik a lista összetétele) TOP250-ből hetet nem láttam. (Ezek közül amit nem tartottam meg, már lényegesen nagyobb a szám, felesleges lett volna utánaszámolni.)
Kimaradt A nap vége, illetve a Fanny és Alexander Bergmantól, nem láttam, amint Alec Guinnes egyszerre nyolc szerepet játszik a Nemes szívek nemesi koronákban, kimaradt a Születésnap, Tavasz, nyár, ősz, tél... és tavasz, a Három szín: Piros, valamint a Laputa - Az égi palota.

2011-06-23 10:36:04 BonnyJohnny #4

A TOP százból 98 jelenleg is megvan. Az Ének az esőben és a Fel! bár láttam, nem találtatott érdemesnek a megtartásra. :)

2011-06-23 10:27:47 mchn #3

97et.

2011-06-23 09:53:37 wayage #2

100/80, 250/161 hu megszámoltam:)

2011-06-23 02:38:27 acidphase #1

kb mindet:D