Szerinted jó színésznő volt Marilyn Monroe? 👁

csabaga kérdése, 2011. május 2.-2011. június 23.

•   29% (36) 4.Nem,inkább csak "celeb" volt.
  •   25% (31) 6.Nem ismerem a filmjeit.
  •   17% (21) 5.Nem tudom megítélni.
  •   15% (19) 3.Igen,de a viselkedésével gyakran elterelte erről a figyelmet.
  •   14% (18) 1.Igen.
  •   1% (1) 2.Igen,de a "módszer" erőltetésével sokat ártott magának és a környezetének.

2016-09-09 00:51:22 critixx #49

Írtam is egyszer egy cikket róluk a néhai Filmkultúrába. (Ez itt a reklám helye.)

2016-09-09 00:46:34 csabaga #48

Pedig ennek a zenekarnak sikeres mozifilmjei voltak.Még mi is be mertünk hozni talán kettőt.

2016-09-09 00:42:51 csabaga #47

Hát igen,mikor még jártak moziba az emberek,igen sok jó filmet,akár velük,elfelejtettünk bemutatni vagy igen sokat késtünk.Egy kis családi kutatás,Steve McQueenről senki sem hallott...

2016-09-09 00:41:18 BonnyJohnny #46

Szerintem ez csak egy anekdota. (Olyan nincs, hogy egy angol lány ne hallott volna a Beatlesről.)

Az viszont tényleg megtörtént, hogy egyszer megkérdezték Lennont, hogy szerinte Ringo-e a legjobb dobos a világon, és erre azt felelte, hogy még a Beatlesben sem ő a legjobb dobos. :D

Meg persze a másik mondás: McCartney volt a Beatles esze... Lennom volt a Beatles szíve... Harrison volt a Beatles lelke... és Ringo... nos... ő volt a dobos. :D

2016-09-09 00:36:14 critixx #45

Egy ismerősöm mesélt egyszer egy sztorit, ami erősen idevág, nem tudom, tényleg megtörtént-e. Néhány évvel ezelőtt Ringo szerepelt egy kis cameo szerepben valami angol tévéfilmben vagy sorozatban, egy vonaton játszott egy kalauzt. Az egyik főszereplő egy kb. 18-19 éves színészlány volt, aki azt mondta, hogy reméli nem húzódik el nagyon a forgatás, mert jegye van egy egy koncertre estére. Erre Ringo mondja neki, hogy tudod, hogy egyszer én is játszottam egy zenekarban? Komolyan, és milyen hangszeren? Én voltam a dobos. Mi volt a zenekar neve? Beatles. Sosem hallottam még róla.

2016-09-09 00:29:33 BonnyJohnny #44

McCartney babaarc
És ezt te jónak értékeled, vagy nem? Nehéz eldönteni a mondat alapján. :)
Egyébként én is úgy gondoltam, hogy a többiektől eltérő, khm... karakteres vonásoktól mentes arca miatt jóképűbb a többieknél.

Egyébként nem tudom miről beszélünk, Ringo is egy Bond lányt feleségül. :D

csabaga: Magyarországon ezek nem annyira ismertek, hogy lenne közönsége, illetve a mozibajárás sem annyira elterjedt nálunk, hogy mindenre bemenjenek az emberek. Ide legalább egy Bud Spencer kell, hogy megmozduljon a nép. És ezzel nem akartam degradálni sem a "népet", az általam nagyra tartott Pedersoli urat (Isten nyugosztalja!) meg pláne nem. De ezek tények a magyar mozikultúráról.

2016-09-09 00:19:24 csabaga #43

Nem kellene évfordulós megemlékezéseket tartani?Nem filmekről,hanem a művészekről?Nyugaton gyakori és közönsége is van.

2016-09-09 00:18:20 critixx #42

Ez nem igaz, McCartney babaarc, de Lennon fiatalon (mielőtt Yoko Ono nem rondította el) kifejezetten jóképű volt. :P

2016-09-09 00:15:37 BonnyJohnny #41

Hát mit is mondhatnék... egyik sem az a kifejezett szépfiú. :P
McCartney a maga átlagos külsejével magasan a legjóképűbb a bandából. :D

2016-09-09 00:14:00 BonnyJohnny #40

Egy ikon esetében nem szükséges ismerni, hogy miért lett az.
Példámnál maradva Elvist mindenki felismerné, de a Viva Las Vegason kívül nem biztos, hogy bármit hozzá tudnának társítani.
Ugyanígy Monroe-tól mindenki ismeri a híres jelenetet (de még inkább csak a képet) a metro szellőzőnél, de hogy melyik filmből van...

2016-09-09 00:12:58 critixx #39

Egyszer, naiv 16 éves fejjel, épp egy Beatles könyvet olvastam az osztályban és megkérdeztem a mellettem ülő osztálytársnőmet, hogy neki melyik tag jönne be közülük a legjobban, mire ő a borítóképre nézve: "fúújjj! egyik sem!" :D

2016-09-09 00:08:37 csabaga #38

Egy órareklámon Steve McQueen igen sokat látható.Még a neve is szerepel.A közelemben nyitott egy divatbolt, a kirakatban egy nagy Audrey Hepburn képpel.Ők is ikonok (is),de még náluk sem vagyok biztos a filmes ismertségükben,főképpen a fiatalabb korosztályban.

2016-09-08 21:43:59 BonnyJohnny #37

Érdekes. :)
Ha kimennénk az utcára, én Elvis, Beatles és Rolling Stones képekkel, limupei meg Beach Boys és Who képekkel, Ivan/ meg Doors, Led Zeppelin, Pink Floydot, Bob Dylant és Creedence képekkel, hogy a járókelők mennyit ismernek fel, szerintem én nyernék. ;)

Nem azt mondtam, hogy a többiek eltűntek, vagy kevesebbet hallani róluk, sem azt, hogy én ne hallgatnám őket legalább annyiszor (vagy többször).

De tisztázzuk már mi számít ikonikusnak! Manapság a felsoroltak egyike sem annyira ikonikus, mint Elvis. Az ő neve tulajdonképpen fogalom.

Ez egy OFF része a közkérdésnek, de a lényeg, hogy ugyanez áll Monroe-ra is.

2016-09-08 20:17:58 csabaga #36

Csináltam egy kis házi közvélemény kutatást.A neve ismerős,a külseje még inkább,de ha filmeket kell mondani,már baj van.Igaz,a tévéadók nem nagyon játszák ezeket.

2011-05-07 16:30:59 csabaga #35

Igen,Gábor Sára tényleg az igazi celeb megtestesítője.

2011-05-06 20:19:03 critixx #34

Az igazi "celeb", akinél még a mai Paris Hiltonok és társaik sem lesznek képesek magukat soha túltenni, nem volt más, mint hazánk szülötte, Gábor Zsa Zsa. Ha megnézzük, egyetlen maradandó filmben sem volt szerepe, sőt igazából főszerepet is nagyon nagyon ritkán játszott, azt is leginkább B-filmekben. A gonosz érintésében volt egy nyúlfarknyi szerepe, meg a John Huston-féle Moulin Rouge-ban is játszott. Kb. ennyi. A világ a botrányairól, a házasságairól és a válásairól ismerte, tehetsége kb. nulla volt. Azért volt híres, mert híres volt - ahogyan a South Parkban mondják Hilton kisasszonyról. Mansfield, Welch, Russel, Hayworth hozzá képest mind maradandóbbak és tehetségesebbek voltak.

2011-05-06 17:30:15 csabaga #33

Egy könyv szerint Kim Novak is inkább naptár-lány volt.De szerencséjére belekerült egy maradandó(Szédülés) filmbe.
Ott van még Raquel Welch.Őt sem a művészi alakításairól ismerjük.Bardot is elsősorban a külsejével próbált érvényesülni.
Ráadásul ott van még néhány jó nevű színésznő,akiket a "méreteik" néha akadályoztak,hogy igazán komolyan vegyék őket.Claudia Cardinale,Sophia Loren,Gina Lollobrigida.
Monroe pályája ebbe az irányba megy,ha nem aktfotózással hívja fel magára a figyelmet?Vagy ha megmarad a saját eredeti külsejénél,barna hajánál?
A filmszakmában nem mindegy,hogyan néz ki valaki.Jól választott imázst?

2011-05-06 16:29:54 BonnyJohnny #32

Az egyik tanárom szerint, ha nem lesz merénylet áldozata (ráadásul kamerák előtt), és a halála körüli (gyakorlatilag máig tisztázatlan) kérdések nem merülnek fel, akkor nem biztos, hogy olyan népszerűen szállt volna ki az elnöki székből, mint ahogy beleült. A program alapján egyértelműen Nixon lett volna az alkalmasabb. De a '60-as évek Amerikájának Kennedyre (és Mrs. Kennedyre) volt szüksége, nem pedig Trükkös Dickre.
És, amúgy eddig nem került eddig elő, de a Kennedyk (különösen Jack és Bobby) említése egy Marylin Monroe közkérdésben nem feltétlenül OFF... :)

2011-05-06 16:12:41 critixx #31

JFK esetében is áll, hogy a halála nagyban hozzájárult a körülötte kialakult kultuszhoz. Amúgy a választást sem a programjával, hanem az imagével nyerte meg.

2011-05-06 01:00:24 BonnyJohnny #30

Hát, JFK jobb celeb volt, mint elnök. :)

2011-05-06 00:58:42 BonnyJohnny #29

Troggs, Birds, Steppenwolf, Jefferson Airplane...
Gyerekek, ne menjünk már át zenei műveltségi versenybe!

Meg mi a csudáról is beszélünk? Rita Hayworth, Jane Russel, Jayne Mansfield...
Monroe kortársai, akik a maguk idejében hasonlóan ünnepelt celebcicák voltak, mint ő. De nem olyan ikonikusak manapság!

Amúgy nyugodtan lehet sorolni, hogy hány filmjüket láttátok, meg még egy rakatnyi Monroe korabeli celebcicát.
Akkor sem hiszem, hogy bárki is felérne közülük a Marilyn Monroe jelenség nagyságához és időtlenségéhez.

2011-05-06 00:01:22 Ivan/ #28

Sőt, Sószerintem kis túlzással akár JFK is így utólag berakható a celeb kategóriába.

2011-05-05 23:53:19 limupei #27

meg még sorolhatnád.

2011-05-05 23:48:34 Ivan/ #26

"Fél évszázadnyi távolból igazából csak Elvis, a Beatles és a Rolling Stones az, ami ikonikus marad"

Azért szerintem ennél jóval több van! Én simán ide venném a Doorst is vagy a Led Zeppelint. Esetleg Pink Floydot, Bob Dylant, Creedence-t,

2011-05-05 22:45:48 limupei #25

Érdekes:) Internetes rádiókat hallgatva/Rolling Stone-t olvasgatva heti rendszerességgel belefutok Beach Boys vagy The Who számokba (vagy az említésükbe). Elvist fél éve nem hallottam. Monroe dalaiba viszont betétdalként lehet belefutni időnként. No nem sokba, de egy-két híresebbe mindenképpen.

2011-05-05 21:53:37 BonnyJohnny #24

Abból a szempontból nem választott rossz pályát, hogy így alakja örökké megőrződik... hogy is mondjam... minőségi csatornákon is. Azokra az örökbecsű filmekre gondolok, amikben szerepelt.
Ha modell lett volna, nem marad meg. Ha zenész, akkor sem, mert annyira nem volt ő tehetséges, hogy a zene világában konzerválódni tudjon. Fél évszázadnyi távolból igazából csak Elvis, a Beatles és a Rolling Stones az, ami ikonikus maradt. Hol van a Beach Boys, Monkees, The Who, The Kinks stb... amik maguk korában legalább olyan ikonikusnak számítottak, mint az előzőek.
Monroe-t az Isten is a filmvászonra teremtette. De nem a tehetsége végett.

2011-05-05 17:29:55 csabaga #23

Írtam én két erős címet...
Ebből a kettőből a Kallódó embereket teszem az első helyre.Talán itt mehetett volna el a játéka(szerepválasztása) egy jobb irányba.Sajnos több filmje már nem készült.
A Van,aki forrón szereti számomra Jack Lemmonról a legemlékezetesebb.Tony Curtis önéletrajza szerint komolyan felvetődött Monroe lecserélése valakire,aki tudja is a szerepét és a forgatáson is jelen van.
"Ez a film két,a maffia elől menekülő zenészről szól".Monroe jeleneteit majd felveszik újra,mondta.

A Mindent Éváról c. filmben egy kis mellékszereplő.Bár hatása kétségtelenül van.Akkoriban sok ilyen "szerepet" játszott.
Néha arra gondolok,rossz pályát választott.Arra vágyott,hogy megnézzék,csodálják.Modellként,esetleg énekesnőként ugyanezt elérhette volna,és ott nincs az a kamera,amitől egyre jobban tartott és valósággal megbénult.

2011-05-05 14:18:57 critixx #22

Természetesen Marilyn kultuszához hozzátartozik a halála is, lásd még James Dean, Bruce Lee, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Heath Ledger, stb. Viszont pontosan ez az: a mai sztárocskák elhasználódnak pár éven belül, ezért is nem fog rájuk emlékezni senki 40-50 év múlva, ugyanúgy, ahogy Monroe legtöbb kortársára sem emlékszik már senki. Ez nem korszakfüggő. Ebből is látszik, hogy ő több volt, mint ők. Ahogy BonnyJohnny mondja: kulturális ikon. Ez lehet pozitív és negatív értelemben is és nem feltétlenül a tehetséggel van összefüggésben.

2011-05-05 12:19:19 BonnyJohnny #21

Egyébként igen. Monroe-t sorolhatjuk Che Guevara mellé, mint kulturális ikon. Ez is azt bizonyítja, mennyire kiemelkedő is volt az ő személye.

2011-05-05 12:09:51 BonnyJohnny #20

Ez nem feltétlenül igaz. Monroe-nak is volt egy csomó celebcica kortársa. Ő mégis fennmaradt fél évszázaddal a halála után, míg mondjuk Jane Russelt alig ismerik, pedig napjainkig élt. (Nemrég hunyt el.)
Az már más kérdés, hogy a halála mekkora előnyt jelent neki a híresség szempontjából. Mint James Dean, Brandon Lee, vagy éppen Heath Ledger esetében.

2011-05-05 12:08:46 limupei #19

Amúgy meg ennyiből Monroe-t nyugodtan sorold Che Guevara mellé. Az ő képe pontosan ott van Monroe képe mellett a táskákon meg a pólókon:)

2011-05-05 12:00:49 limupei #18

Nem, mert a filmüzlet már van olyan fejlett, hogy ha elhasználódik egy sztár, akkor újakat kezd el futtatni. Ha ma élne Monroe, ugyanez a sors várna rá.

2011-05-05 11:41:29 critixx #17

Nem hiszem, hogy ötven év múlva táskákat és naptárakat fognak árulni Kidman vagy Jolie képével.

2011-05-05 11:21:36 BonnyJohnny #16

Egyébként visszaolvasva a kommenteket senki sem beszélt régi celeb vs. mai celebekről. Mindenki Monroe vs. mai celebekről beszélt.

2011-05-05 11:18:20 BonnyJohnny #15

Nem azért, de Monroe simán nagyobb celeb mint Roberts vagy Kidman.
Jolie van hasonló szinten vele, azzal egyet értek. Ha már itt tartunk Jolie is szerves részévé kezd válni a kultúrának. Különösen mióta létezik Brangelina.

Úgyhogy nem arról van szó, hogy a régi celeb jobb, mint a mai celeb. Arról van szó, hogy Monroe és Jolie sokkal, sokkal nagyobbak, mint a mai celebek.

2011-05-05 11:17:12 JeszKar #14

Azért Julia Roberts minden csak nem szép (legalábbis szerintem), Nicole Kidman-be meg némi színészi tálentum is szorult, még ha nem is olyan sok.

2011-05-05 11:05:13 limupei #13

Még ez feltétlenül=Még ez sem feltétlenül

2011-05-05 11:04:53 limupei #12

JeszKar: Még ez feltétlenül. Akkor Monroe volt a pletykalapokban, ma Angelina Jolie. De az tényleg vicces, hogy már ott tartunk, hogy a régen még a celeb is jobb volt. Nem Megan Fox-hoz kell hasonlítani, hanem vele egy kaliberűekhez: Angelina Jolie, Julia Roberts vagy Nicole Kidman és mindjárt látszik, hogy gizike-gőzeke.

2011-05-05 10:51:23 JeszKar #11

Szeretem az ilyen a "régi celeb jobb, mint az új celeb" mentalitást. A celeb az celeb, akármilyen korban vagyunk is, szépek, idealisztikusak, és nem jó színészek. Monroe, Fox egyre megy. Az egyetlen különbség, hogy ma már van széles körben elterjedt tv, internet, Hollywood meg még inkább a film buisness birodalmává változott, így még inkább fölkapottabbak ezek a sztárok.

2011-05-05 00:47:06 BonnyJohnny #10

Nem a mozi világa lenne kevesebb nélküle, hanem maga a világ.

A mai celebcicák pedig (akik allűrjeiknek eredetiét Monroe-nál találjuk) valóban közelébe sem érhetnek. Ha más nem, már csak azért sem, mert Monroe azért letett pár filmszerepet az asztalra, felsorolást lásd lentebb, gotrián kollégánál.

2011-05-04 22:12:39 Paul Ricard #9

Nem nevezném kimondottan jó színésznőnek (sőt, állítólag gyakran hisztizett a forgatásokon, könnyen elfelejtette a szövegét stb.), de páratlan jelenség volt. Kevesebb lenne nélküle a mozi világa.

2011-05-04 19:30:01 gotrián #8

"Valahogy elkerülték a jó(maradandó) filmek"

Hát igen, szegényke csak olyan vackokban szerepelt, mint a Van, aki forrón szereti, Hétévi vágyakozás, Kallódó emberek, Szőkék előnyben, Mindent Éváról, Aszfaltdzsungel ...

2011-05-04 18:00:44 critixx #7

Hasonló volt ő, mint férfiban John Wayne. Színésznek egyáltalán nem volt nagy szám, de olyan kisugárzása volt, hogy azzal mindenkit lemosott maga körül a vászonról. A mai szilikonmellű "celebek" pedig a lábkörméig sem érhetnek.

2011-05-04 17:39:00 csabaga #6

"az ikonikus jelenségre emlékeznek,mint a filmjeire".
Igen,ez a baj.Ő maga egy idő után a filmjeiről akart ismert lenni,de addigra már nem volt visszaút.

Van más filmes ikon is,akinek a művészete is fennmaradt.Vagyis lehetett volna máshogy is csinálni,de...Valami mégis hiányzott belőle.Talán a neveltetése,vagy az,hogy sohasem talált igazi támogatókra.Talán egy igazán jó indulófilm.Talán tényleg egy "buta szöszi" volt.Legalábbis annak adta ki magát.Nem tudom.

Egy meghatározás szerint a celeb arról ismert,hogy ismert.Monroe tényleg máig ismert,de ha a filmjeire rákérdeznek,némi gondolkodás után a Van,aki forrón szereti jut az emberek többségének az eszébe.Más nem nagyon.
Ehhez én a Kallódó embereket tudom hozzátenni,de ez még mindig nagyon kevés.Valahogy elkerülték a jó(maradandó) filmek,a jó szerepek.Kár érte.

2011-05-04 12:01:08 BonnyJohnny #5

Szerintem sem volt kifejezetten rossz színésznő (mint a mai átlag :P), de jó sem. Viszont celebnek meg nagyon celeb volt, annyira, hogy gyakorlatilag a kultúra része lett... és többé kevésbé máig az. És az átlagos filmműveltséggel rendelkező emberek inkább az ikonikus jelenségre emlékeznek, mint a filmjeire.
Szóval attól függetlenül, hogy mennyire volt jó színésznő, inkább volt celeb.

Egyébként, belegondolva, talán minden idők legnagyobb celebje ő (igen, jelenidőben). Fél évszázaddal a halála után is, a világ minden pontján, majd' mindenki ismeri a nevét, és többé kevésbé a kinézetét, valamint azt az ikonikus jelenséget (nem találok rá jobb kifejezést), ami ő volt, és máig az.

2011-05-04 10:04:05 TMalloy #4

Nem volt egy Ingrid Bergman, de komikus szerepekben nagyon jó volt. A butuska szöszi szerepében verhetetlen.

2011-05-03 20:16:48 mchn #3

Nem feltetlenul kiemelkedo, de a mai atlag sztarocskakat porba alazza. Tehetseges volt szerintem, nem csak a szepsege miatt kapott szerepeket (ellentetben mondjuk Roka Megannal).

2011-05-03 08:35:26 Order #2

A Kallódó emberek-ben hatalmasat alakít.

2011-05-02 17:28:41 csabaga #1

A "módszer" teljes érzelmi azonosulást,a szereplő motivációinak folyamatos elemzését követelte meg az alkalmazóiról.
Vagyis egy szerep kapcsán mondjuk a szomorúságot nem a saját életéből,hanem a szereplő esetleges nehéz gyerekkorából kellett meríteni.
Monroe szerintem "intuitív" színésznő lehetett volna.Pont ez a fajta "művészkedés" áll tőle a legtávolabb,mégis ezt csinálta,mivel mind a sajtó,mind a pályatársak igen kevéssé becsülték.Művésznek akart tűnni,viszont a szerep folyamatos elemzése szinte megakadályozta a filmforgatást.
Végül nem csak a partnereit és a rendezőt,hanem saját magát is tönkretett ezzel(is).