Megérdemelte-e az Oscart... 👁

(vissza a topikok listájához)

2020-03-29 21:54:47 Ugor #11479

Többen is köszönjük!

előzmény: Ágó (#11478)

2020-03-29 20:57:33 Ágó #11478

Többen is kérték, úgyhogy felkerült a Magyar Filmdíj a listánkba.

2020-03-08 17:10:19 Danesz99 #11477

Érik Gary Oldman 2. Oscarja?!

2020-02-13 06:57:36 limupei #11476

Nem kiszivárgott, hanem hivatalos bejelentés volt. A két "tettes" soha többé nem dolgozhat a show-n.

előzmény: budaik (#11475)

2020-02-13 03:51:41 budaik #11475

Bennem abszolút nem merült fel,
csak érdekelt volna, hogy kiszivárgott e valami a retorzióból...

2020-02-12 20:47:31 manuva #11474

Idegennyelvű animációs doksi. Négy díj.

előzmény: kaamir (#11429)

2020-02-12 19:28:15 Ugor #11473

Ezen már sokat töprengtem. Annyira elemi hiba, hogy valami fondorlatos okra is lehetne visszavezetni. Például a következő: az emberek egy részében él a gyanú, hogy az Oscar egy nagy bunda, mindenki tudja, ki fog győzni a kategóriában, rá is készül, meglepetés meg szinte semmi, vagy kamu. Ez egy létező teória. A véletlenül kihúzott győztes meg a véletlenül elhangzott győzelmi beszéd meg rácáfolhatna erre, íme, senki nem volt felkészülve a biztosra, ebből is látszik, hogy minden tiszta és becsületes.

2020-02-12 19:25:52 oscarmániás #11472

Ha szándékos, ha nem, a nézettség nem jött össze :)

2020-02-12 19:12:41 kaamir #11471

Nem hinném. Ha jól rémlik, a legjobb színésznőnek járó díjat kapták tévedésből, és az volt rajta, hogy Emma Stone, La La Land. Beaty tanácstalannak tűnik is egy pillanatra, hogy most mi van (aztán megmutatja Dunawaynek, aki gondolkodás nélkül bemondja). Ennyi erővel dönthettek volna úgy is, hogy inkább nem mondják legjobb filmnek a La La Landet, hanem egyeztetnek a szervezőkkel.

Túl sok tényezőnek kellett itt stimmelni ahhoz, hogy összeesküvés legyen.

2020-02-12 18:56:47 csabaga #11470

Leégetni két filmsztárt, a díjátadókat?

Nem hinném.

2020-02-12 18:38:35 Ugor #11469

Bennetek felmerült, hogy esetleg szándékos volt?

előzmény: budaik (#11468)

2020-02-12 18:09:10 budaik #11468

Most, hogy a VOX-ban olvastam a legcikibb Oscar sztorik között a boríték cserés dolgot, eszembe jutott, hogy mi lett a következménye a stábnál ennek a dolognak?

Mindenkit kirugtak?

2020-02-12 17:59:21 csabaga #11467

Lehagytam a múltidő jelét, 1968-ig volt így, szerintem helyesen.

előzmény: kaamir (#11462)

2020-02-12 01:18:32 kajaktej #11466

Így is lehet nézni :)

előzmény: caulfield (#11465)

2020-02-11 23:55:56 caulfield #11465

A két kategória (film és nemzetközi film) közti különbség miatt fontos, hogy ki is kapja a díjat. Fellini például sosem kapott Oscart (ha nem számítjuk az életműdíjat), de Olaszország 4-szer is nyert általa.

előzmény: kajaktej (#11464)

2020-02-11 23:21:47 kajaktej #11464

Szerintem mindkét kategóriában a filmek versenyeznek, nem a produrecerek, meg az országok...

előzmény: caulfield (#11459)

2020-02-11 23:18:56 kajaktej #11463

Ja így már értem a gondolatmenetet, köszi. :)

Abban igazad van, hogy ugyanazt a minőségi jellemzőt (egy adott film "legjobb"-volta, bármit is jelentsen ez) értékelnek mindkét kategóriában. Viszont a következtetéseddel már nem értek egyet, mármint, hogy emiatt kéne kizárni a legjobb film-kategóriában is indulókat, vagy esetleg egyesíteni a két kategóriát.

Az utóbbi amúgy jól hangzik, de nem oldja meg az alapproblémát, hogy a filmekre szavazó zsűri nagyrésze szerintem meg se nézi a feliratos filmek többségét, mert azok feliratosak. Ahogy egy "művészfilmet" vagy egy "unalmas" drámát se biztos, hogy végignézi mindenki, aki aztán majd leszavaz teszemazt egy amcsi háborús filmre. Mert hogy amaz "vontatott", vagy túl "elvont".

Ezen nem segítene az sem, ha csak egy "legjobb film" kategória lenne, és ott indulna mindenki. Sőt, szerintem csak rontana az egészen. Mert egyrészt akkor már közvetlenül mehetne a felháborodás, hogy na tessék, az amcsik már megint leszavazták a legjobb filmet, csak mert feliratos. És biztos vagyok abban is, hogy a Saul fia se nyert volna a Spotlight ellen, vagy a Mefisztó a Tűzszekerek ellen. Így legalább minden évben van egy legjobb nemzetközi film, aminek lehet örülni. A filmakadémiájuk meg diplomatikusan a legjobb filmnek való jelöléssel (vagyis annak hiányával) jelzi finoman, hogy nem tartják odavalónak ("jónak"?) az angolul nem beszélő filmeket. Persze én is jobban örülnék, ha egy kategória lenne, és ugyanúgy kezelnék a külföldi filmeket is, mint a sajátjaikat, de azért azt is meg tudom érteni, hogy miért nincs így. :)

2020-02-11 20:44:37 kaamir #11462

Mire gondolsz? Ilyen kategória nincs is, idén pedig Brad Pitt, Phoenix és Laura Dern nyertek legjobb színész díjat a BAFTA-n.

2020-02-11 18:47:57 caulfield #11461

Kicsit korábban, 1970-ben volt az első eset, hogy jelöltek mindkét (film+idegen nyelvű film) kategóriában. Lehet a legjobb film ennyire provinciális, de akkor nevezzék át "Legjobb amerikai/ angolszász film"-re. Szerintem épphogy most tudtak végre átlépni saját árnyékukon. Valahol azért eléggé egy arrogáns állítás az, hogy több mint 90 éven át mindig csak angol/ amerikai film volt az év legjobbja.
Egyébként tavaly a Roma volt a legjobb film a BAFTA-n.

2020-02-11 18:01:23 csabaga #11460

Az Oscart eredetileg az USA saját magának találta ki, mindössze 1939-ben lett jelölt a Nagy ábránd, mint francia film.

A háború után bevezették a legjobb külföldi film különdíját, majd kb. 10 év múlva már 5 filmre lehetett szavazni, de máshogy, mint a legjobb (amerikai) filmre.

1973-ig kellett várni az újabb nem angol nyelvű film Oscar jelölésére, Kivándorlók (Emigránsok).

Ezt is jelölték a legjobb idegen nyelvű film díjára, de furcsa módon nem ugyanabban az évben.

A most történteket én hibának tartom, az egészben azt érzem, most Hollywood elmondhatja magáról, mi adjuk ki az egész világ legjobb filmjének a díját...

Pedig van BAFTA, Donatello, César és még számtalan egyén "nemzeti " díj, ahol szigorúan szét vannak választva a hazai filmek és a külföldiek, ráadásul ez még a színészekre is vonatkozik.

Oscart adtak francia, olasz stb. színésznek, egy BAFTA díjat egy amerikai(!) is csak mint legjobb külföldi színész kategóriában nyerhet el.
Szintén jó megoldás, hogy általában szétválasztják a vígjátékokat/zenés filmeket és a "drámákat.

Sok filmet ( pl. A nyomorultak) akár mindkettőben el lehetne indítani, de ezt nem engedik a szabályok.

Az Oscar is kénytelen volt egyszer változtatni, mikor Barry Fitzgeraldot egy évben egy filmért két díjra is jelöltek, mint főszereplőt és mellékszereplőt.Utána ez már nem volt lehetséges.
Az egyiket meg is nyerte, érdekes lett volna, ha mindkettőt megkapja...

Továbbra is az a véleményem, egy filmnek éppen elég egy "legjobb film" díj, kettő felesleges.

Mindenesetre elmondhatjuk, ilyen sem volt még, ahogy a hangosfilm korszakban sem kapott némafilm ( A némafilmes) Oscart, remake ( A tégla) sem, egy trilógia harmadik epizódja LOTR III. és így tovább.
Pont, hogy a fura Oscarok jönnek sorban egymás után az utóbbi években.

előzmény: kajaktej (#11440)

2020-02-11 17:47:56 caulfield #11459

A díj, amit megnyernek az ugyanaz, de a díjazott különbözik. A Legjobb film kategória a producerek versenye, a Legjobb nemzetközi film pedig az országoké.

2020-02-11 15:55:28 Bubu #11458

Mondjuk ebben kérdés, hogy egyre több külföldi filmest vesznek fel, akik külföldi filmeket csinálnak, vagy egyre több külföldi származásút, akik amerikai filmet csinálnak... Utóbbi esetben kevésbé lenne nemzetközi a díj...

előzmény: kaamir (#11457)

2020-02-11 15:43:06 kaamir #11457

Igazából itt is ellentmondás van. Ha ez egy amerikai díj, akkor miért akarják egyre több külföldivel feltölteni az Akadémiát? Ha nem amerikai, akkor miért jut ilyen kevés esély a nem amerikai filmeknek?

Sztem az Oscarnak a presztízse miatt illene globálisnak és nemzetközinek lennie (+ azért is, mert Hollywoodban messze nem csak amerikaik dolgoznak. Sőt, napjaink legjobb, Hollywoodban dolgozó rendezői nem is amerikaiak).

előzmény: banana (#11456)

2020-02-11 15:12:46 banana #11456

Az Oscar alapvetően az amerikai ill. angol nyelvű filmekre, piacra kitalált díj, melyből 1947 óta jut egy szelet az idegen nyelvű filmeknek. Első három alkalommal még különdíj, azóta pedig egy erre szánt kategória keretében. Kérdés, hogy kell e globális díjat csinálni az Oscarból? És akkor mi van pl. a César-díjjal? Ott is egy kategória van a nem francia nyelvű filmeknek. Az is legyen globális?

2020-02-11 14:24:01 zéel #11455

a filmakadémia demográfiai változásai: a tagságban évről évre növekszik a külföldiek aránya, aminek köszönhetően fokozatosan nyit a testület a külföldi filmek felé

2020-02-11 14:09:54 Dió #11454

Ha nem haragszol mostmár utoljára futok neki, mert annyiszor írom le ugyanazt, hogy kezd off lenni:) Arról beszéltem eddig, hogy bizonyos szempontból nézve mégis csak egyazon teljesítményre (mi a legjobb film) vonatkozik ez a két külön kategória, ugyanakkor a kettő nevezési feltételét nem sikerült annyira különválasztaniuk, hogy ne legyen átfedés. Így fordulhat elő, hogy azon külföldi filmek, amiket Amerikában is bemutattak, bizonyos értelemben ugyanazt a díjat nyerhetik meg kétszer. Az én értelmezésem szerint ezért nem beszélhetünk "két külön halmazról", ahogy Te írtad. Ez nem olimpia és úszó vb, ez csak az olimpia, ahol az aranyat és az ezüstöt is Te kapod meg ugyanazon úszásért, ha jól jössz ki a nevezésből és elsőnek érsz be. :) De persze biztos lehet úgy is értelmezni, ahogy Te nézed.

(Szerk.: a legegyszerűbb persze az lenne, ha csak best picture kategória lenne, és a Parasite felé filmeket mostantól ott jelölnék a Green book féle átlagprodukciókkal minimum egyenrangú versenytársként, de tudom, ezt maximum a Mikulástól kérhetem jövő Karácsonyra:D)

előzmény: kajaktej (#11440)

2020-02-11 12:58:11 kaamir #11453

Sztem tök igazad van, kivéve egy dologban:

Én erre azért nem vennék mérget. Ha büdzsé/bevétel arányban nézzük, akkor ma a legtöbb film lényegesen kevesebbet hoz, mint mondjuk a 90-es években. A Marvel elver egy filmre 400-500 millió dollárt, visszajön átlagban globálisan 1,5 milliárd. Ezzel szemben egy Jurassic Parkra elment kb. 100 milla, és 1 milliárd jött vissza.

Sztem Hollywood egy rossz spirálba került, ahol egyre többet kell költeni, arányaiban egyre kisebb bevételért.
(És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy ez csakis a Disney-re igaz, a többi stúdiónak az "aprópénz" marad)

előzmény: Adam Taylor (#11451)

2020-02-11 12:55:15 Ugor #11452

Igen, talán a lassú paradigmaváltás jobb kifejezés, igazad van.

előzmény: Adam Taylor (#11451)

2020-02-11 12:49:31 Adam Taylor #11451

Akkor élné válságát Hollywood, ha a bevételek csökkennének - ez mint tudjuk, nem így van. Egyszerűen paragigmaváltás van a steaming- és nem lineáris platformok miatt.
Az Oscar egy egyszerű népünnepély, egyetlen stúdió fejesének se lesznek álmatlan éjszakái a csökkenő nézettség miatt. Sőt, még a csöppet leszereplő Netflix sem búslakodik, a jelölések meg a díj körüli felhajtás bőven hozott neki annyi előfizetőt, hogy megérje pénzelni Scorseset, Baumbach-ot és társait.
Ne feledjük hogy az Oscar még mindig a legnézettebb díjátadó - őszintén szólva a mai környezetben badarság lenne azt várni hogy ugyanannyian nézzenek egy ilyen műsort, mint évekkel-évtizedekkel ezelőtt. Legyünk őszinték, az Oscart azok élvezik, akik érdekeltek, meg azok a filmrajongók, akiket érdekel annyira ez az egész hogy megnézzék a jelölt filmeket - igen, én is ilyen vagyok, a rövid dokumentumfilmekig bezárólag a jelöltek 98%-át láttam, de tudom, hogy kisebbségbe tartozom. Egy átlagos tévénézőt - aki nem üli végig a 3 és fél órás Az írt, nem érdeklik a külföldi és dokumentumfilmek és maximum a Jokert látta a jelöltek közül - hidegen hagy ez az egész. Az eredményeket megnézi később, a ki milyen ruhát viselt-cikkeket meg végigkattintja, ennyi.
Az már más kérés, hogy maga az Oscar értékválságban van - évek óta képtelen eldönteni, milyen díj kíván lenni. Régen könnyebb volt, a legtöbb pénzt hozó filmekből bőven kijött egy jelöltlista, mert Kramer konta Kramerek, Esőemberek, meg A muzsika hangjai-típusú filmek érdekelték az embereket. Ma már nagyon nem. Szóval most van az a faramuci helyzet, hogy néha próbál rétegfilmeket (Holdfény) díjazva Cannes után szabadon filmművészeti díj lenni, máskor meg inkább a tömegízlés felé hajlik - szerintem egyikel sincs baj, az a baj hogy nem tudja eldönteni, melyik ligában játszik. Így jönnek ki olyan győztesek, mint a Zöld könyv meg A víz érintése - sem nem művésziek vagy előremutatóak, sem nem tömegmozik; két szék között a földre ülnek.
Baromira örülök a Parasites győzelmének, de én is azt gondolom, hogy nem váltja meg a világot - az Oscar olyan mint egy hatalmas multi, túl nagy ahhoz hogy hirtelen változzon és alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez.

2020-02-11 12:48:32 kaamir #11450

Általában egyenes arányosság van a jelölt blockbusterek száma és a nézettség között. Tavaly volt egy Fekete Párduc meg egy Bohém rapszódia, nőtt is a nézettség. Idén kb. a Joker volt az egyetlen, meg is látszik a nézettségen.

De mondjuk az aranykor soha nem visszatérni. Felnőtt egy generáció, amelyik már lényegében nem néz lineáris tévét.

Kedves Akadémia, tessék streamelni azt a nyüves díjátadót. Kedves Hollywood, tessék minőségi, Oscar-esélyes blockbustereket csinálni.

2020-02-11 12:47:02 Ugor #11449

Ez régi és nemzetközi tapasztalat (részemről). Amikor kezdetben, az internet hőskorában, még DOS-os felületeken becsatlakoztam igen lelkesen mindenféle chat-szobákba, a legtöbb helyen seperc alatt kiírta valaki, hogy fuck you, csak úgy, minden ok nélkül. Mert a kisgyerekek örömmel vetették rá magukat az új játékra és baromira élvezték az arctalan beszólás örömét. És ez nem javult az elmúlt 30 évben, csak felnőttek az akkori kisgyerekek és ezt hozták magukkal. Ma meg már az ő gyerekeik arcátlankodnak, akik ezt olvassák naponta a szüleiktől.

2020-02-11 12:38:43 zéel #11448

A közösségi média alapvetően nem a közös ünneplés, együttes öröm megélésének irányába tolódott el, hanem a szóljunk be valamit akárkinek irányába. Általános tapasztalat. Vajon ez mennyire magyaros jellemző?

2020-02-11 11:49:50 Ugor #11447

Arról írnak a lapok, hogy 20%-al csökkent az Oscar gála nézettsége. Azt hiszem, válságát éli Hollywood is, az Oscar is, meg az egész filmipar. Meg talán kevesebben kíváncsiak az igazira, az eredetire, jó lesz az később is, felvételről, ha majd egyszer ráér az illető. Ez részben életmód-változás egyik vetülete is, meg az értékválságé. A másik ok lehet, és ez is vitatható, hogy évről évre többen vannak a filmfikázók világszerte, mint a filmrajongók. A közösségi média alapvetően nem a közös ünneplés, együttes öröm megélésének irányába tolódott el, hanem a szóljunk be valamit akárkinek irányába. Persze, csak hangosan gondolkodom, semmi több...

2020-02-11 10:20:56 kaamir #11446

Nagyon jó kis cikk. Ennek az egésznek tényleg akkor van jelentősége, ha paradigmaváltást jelent, és mostantól a külföldi filmek is ugyanúgy lesznek kezelve, mint az amerikaik.

Máshogy tényleg nehéz lenne megmagyarázni, hogy tudott a Tégla nyerni a Mások életével szemben, vagy a Némafilmes (muhahhahaha) a Nader és Siminnel szemben.

előzmény: Xaos (#11443)

2020-02-10 23:05:48 PG #11445

Mielott leragadnatok egy-ket javaslatnal az oscaros reform kapcsan, javaslom, hogy itt csemegezzetek, es legalabb tucatnyi uj lehetoseget fogtok talalni.:-))

2020-02-10 21:48:52 Ágó #11444

A Parasite után annak örültem a legjobban. :)

előzmény: slawter (#11441)

2020-02-10 21:14:35 Xaos #11443

Hát igen...

2020-02-10 21:12:12 acidphase #11442

két filmnél éreztem úgy a megtekintésük után hogy bármelyik megérdemelné a legjobb filmnek járó oscart.. a joker és az élösködök. Végülis bejött.

2020-02-10 21:12:10 slawter #11441

Toy Story 4 Oscar egy rossz vicc.

2020-02-10 20:48:58 kajaktej #11440

De miért ne indulhasson mindkettőben? Nem értem a gondolatmenetet. Miért igazságtalan a mostani rendszer?

Szerintem az teljesen logikus, hogy egy film megnyerheti a Legjobb film díját is, meg a Legjobb idegen nyelvű film díját is. Mivel a Legjobb filmbe nevezhető idegen nyelvű film is, de az idegen nyelvűekben meg amerikai (vagy angol nyelvű) filmek nem indulnak. Szóval két különböző halmazból választják ki a legjobbat.

Tegyük fel, hogy US1, US2, US3 és K1, K2 filmek (három amerikai és két idegen nyelvű) versenyeznek a legjobb filmért, és K1, K2, K3, K4 a legjobb idegen nyelvű filmért. :D

Akkor ha K1 vagy K2 nyeri a legjobb filmet, akkor ugyanennek kell elvinnie a legjobb idegen nyelvű filmért járó díjat is. Ha a legjobb filmet amerikai film nyeri, akkor elvileg bármelyik film nyerheti a legjobb idegen nyelvű film díját, de ha nem K1 vagy K2 nyeri, akkor felvetődik a kérdés, hogy a nyertest miért nem jelölték.

Szóval az, hogy általában külföldi filmet nem jelölnek legjobb film díjára, amögött a jelölési folyamatnak az a tulajdonsága áll, hogy az Oscarnál a külföldi filmeket nem tartják olyan jónak/figyelemre vagy a díjra méltónak, hogy jelöljék őket - magyarul egy külföldi film az Oscaron hátrányból indul. Ami nyilván európaiként baromság, mert az európai filmek sokszor sokkal jobbak, mint az amerikai kasszasikerek (főleg manapság), de hát ez ilyen.

Viszont ezt úgy orvosolni, hogy a legjobb díjért is versenybe szálló (értelemszerűen a legjobb) külföldi filmet kizárni abból a kategóriából, amit egyébként simán megnyerne, az szerintem büntetés.

Ez kicsit olyan lenne, mintha az úszó vb-n megúszott szintidővel egyből be lehetne jutni az olimpiai döntőbe. De ha oda be akarsz jutni, akkor kizárunk a vb-ről. :D

2020-02-10 20:23:25 Dió #11439

Akkor egyetlen opcióként marad az, hogy amikor egy film beszavazódik a legjobb film és legjobb külföldi film kategóriájának döntősei közé, döntsék el, melyik kategóriában indulhat a díjért; de ne indulhasson mindkettőben. Hogy ez sem teljesen fair? Még így is inkább az, mint ami most történt.

előzmény: kaamir (#11428)

2020-02-10 19:57:47 PG #11438

Na, depinek vege?
Etvagy visszatert?
Negativ hullamokat elkuldted, vagy keresel ujabb lehetoseget a megtartasukhoz? :-))

előzmény: Vektor (#11338)

2020-02-10 19:21:41 ZoLeEe #11437

az elég ellentmondásos lenne: azt jelentené hogy a legjobb film mégse a legjobb film :D

persze elméletileg biztos :D

előzmény: Xaos (#11436)

2020-02-10 18:36:34 Xaos #11436

Olyan létezhet ugye, hogy egy külföldi film nyeri a legjobb filmet, de a legjobb külföldi film díjat viszont nem?

2020-02-10 17:49:29 csabaga #11435

Két legjobb filmes díjat is megnyerni ugyanazzal filmmel egy gálán, ez szerintem sincsen rendben.
Támogatom azt a javaslatot, ha jelölik, essen ki a másikból.

A többi díj nem lepett meg, az utóbbi 20 évben a legtutibb főszereplő Oscar az életrajzi film, gyakorlatilag minden második esetben, biztos voltam Zellweger győzelmében.

2020-02-10 17:15:19 Bubu #11434

Ahogyan Halle Berry is azt hitte, kinyílt egy kapu, amin azóta sem lépett itt senki...

2020-02-10 17:04:54 Olórin #11433

Szép álom. Valahányszor egy bátrabb/szokatlanabb/másabb film nyer, mindig fellelkesül mindenki, hogy "na majd mostantól....!", aztán a következő évben megint jön egy Zöld könyv.

2020-02-10 16:52:41 zéel #11432

Az Élősködők győzelme fontos üzenettel bír. Ezzel Hollywood nagy lépést tett afelé, hogy a sajátjával egyenrangúnak ismerje el a globális filmtermést.
Tavaly Alfonso Cuarón spanyolul beszélő, fekete-fehér mexikói drámája, a Roma volt versenyben a fődíjért, de a legjobb film kategóriában végül alulmaradt a sokkal hagyományosabb és kiszámíthatóbb Zöld könyvvel szemben.

2020-02-10 15:54:37 kaamir #11431

Nem hinném, h nagy tarolásra számított. Alig-alig csurrant-cseppent valami az Írnek a teljes díjszezonban, aligha gondolhatta Scorsese, hogy pont az Oscaron fog ez megváltozni.

előzmény: Xaos (#11430)

2020-02-10 14:48:04 Xaos #11430

Scorsese bácsi mintha kissé csalódott lenne. Gondolom tarolásra számított az új művével.

2020-02-10 12:57:09 kaamir #11429

A jelenlegi rendszernek sztem annyi a magyarázata, hogy ez két külön kategória, két külön nevezési feltétellel. Ha egy film mindkét nevezési feltételnek megfelel, mindkettőben indulhat. Sőt, elvileg az sincs kizárva, hogy egy idegen nyelvű animációs film mind a három díjat behúzza :D

Ennek nagyon könnyen elejét vehetné az Akadémia, ha sokkal-sokkal gyakrabban kerülnének idegen nyelvű filmek a Best picturbe. Így, hogy csak nagy ritkán történik meg, tényleg elég rossz üzenete van.

2020-02-10 12:35:07 kaamir #11428

Ezzel az a baj, hogy a szavazás titkos. Csak a gálán derül ki, hogy mindkét kategóriában nyer.

2020-02-10 12:28:50 Adam Taylor #11427

Szégyenlem magam hogy nem tartottam ki saját állításom mellett, és végül betippeltem az 1917-et :D De végül is így csak nagyon volt az öröm.

előzmény: kaamir (#11413)

2020-02-10 11:48:55 Dió #11426

Hmm, értem amit írsz, de az nem világos, ez miért annyira nagy probléma.

Még ha az is amúgy, ezt a kommentem első felére írtad, ha jól értem. Mit gondolsz a második ötletemről? (ami aztán már tényleg a "nem kérek sokat" kategória): jelöljék mindkettőben de díjazzák csak a rangosabban (best pic), meghagyva a másik díjat egy másik külföldi filmnek, amit nem mutattak be odaát

előzmény: kaamir (#11421)

2020-02-10 11:48:18 ChrisAdam #11425

Igazából itt az a dilemma, hogy az külföldi film kategóriája az alkategóriának számít-e. Mert elvileg (és szerintem) nem. Gyakorlatilag? És nekem az a bajom ezzel - és erről volt szó már korábban is -, hogy azzal, hogy a külföldi film kategóriában jelölt film bekerül a legjobb film kategóriájába is, az jön át, mintha a külföldi filmek eredendően nem tudnának olyan jók lenni, mint a legjobb film kategóriában bármelyik. De ha mégis, akkor bekerülhet néha-néha a legjobb film kategóriába is. Pedig elvileg ez nem egy alá-fölérendelt viszony, hanem más kategória, amelyek egymás mellett állnak. Ugyanígy az animációval, amikor a Toy Story 3. bekerült a legjobb film kategóriájába. És hogy erre a jelenlegi rendszerre mi a magyarázat, totális rejtély, és nagyon kíváncsi lennék valami hivatalos válaszra.

előzmény: kaamir (#11423)

2020-02-10 11:39:46 banana #11424

Szerintem egyértelműen a győzelem.

előzmény: kaamir (#11423)

2020-02-10 11:22:38 kaamir #11423

Nem vagyok benne biztos, hogy melyik a nagyobb presztízs. Győzelem egy alkategóriában, vagy jelölés és esély a főkategóriában?

előzmény: banana (#11422)

2020-02-10 11:12:00 banana #11422

Ebben az esetben nem valószínű, hogy bármelyik idegennyelvű film szeretne bejutni a best picture-be.

előzmény: kaamir (#11421)

2020-02-10 11:03:12 kaamir #11421

Mondok egy egyszerűbbet: ha egy idegen nyelvű film bejut a Best picturbe, akkor automatikusan kipottyan az Idegen nyelvűből. Az utóbbiban megüresedett helyet feltöltik, méghozzá az eredeti szavazáson 6. helyezett filmmel. Ugyanez az animációnál.

2020-02-10 10:45:36 Dió #11420

Ha egyetértünk abban, hogy ez így nem fair, akkor ezzel elismertük a problémát, és emiatt nem érvelnék azzal, hogy "de csak 10 évente egyszer történik meg". Épp elég egy szökőévenkénti egy is, ha az egész díjazósdi unfair politikán alapul.
Abban igazad van, hogy nem egyszerű rá megoldást találni, ugyanakkor szerintem nem lehetetlen. Ha nem akarnak változtatni a nevezési feltételeken, akkor legalább annyit tehetnének az Amerikában is bemutatott filmekkel a nevezésnél, hogy ha az adott filmnek van esélye akár a fő díjra is (best picture), akkor csak arra jelölik, míg ellenkező esetben csak a külföldi film díjáért megy. Vagy akkor jelöljék mindkettőben de díjazzák csak a rangosabban, meghagyva a másik díjat egy másik külföldi filmnek, amit nem mutattak be odaát. Ugyanez volt a probléma a Romával is tavaly, de ott megálltak a dupla jelölésnél, és csak egy kategóriában díjazták azt. Itt már ezt a határt is átlépték, amiből jelen problémám fakad.

előzmény: kaamir (#11419)

2020-02-10 10:15:17 kaamir #11419

Abban igazad van, hogy unfair, mert ha egy idegen nyelvű filmet jelölnek az Legjobb filmre is, akkor 1000%, hogy elviszi a Legjobb idegen nyelvű film díját is.

Viszont ez évtizedenként kb. egyszer fordul elő, én emiatt nem változtatnék. Vegyük pl. a Saul fiát. Bemutatták az USA-ban, tehát nem indulhat a Legjobb idegen nyelvűben. Arra viszont minimális esélye sem volt, hogy a Legjobb filmbe bejusson, tehát teljesen kiszorult volna az Oscarról.

Félő, hogy ez lenne a tipikus: azok a kicsi európai, ázsiai stb. filmek, amiket bemutatnak az USA-ban két szék közé esnének:
- A Legjobb idegen nyelvűben nem indulhatnának
- A Legjobb filmbe bejutni esélytelenek a sok hollywoodi monstrum mellett

2020-02-10 10:10:41 bruce #11418

Lehet, hogy rászolgált de akiket mellette jelöltek sztem jobbak voltak és Pittnek is voltak jobb szerepei ami miatt inkább rászolgált volna a díjra mint most.

előzmény: budaik (#11417)

2020-02-10 10:00:44 budaik #11417

Szerintem Pitt már régen rászolgált egy színész díjra, ha még hozzáteszem azt is ,hogy mekkora hisztéria volt
Caprio díjáért, akkor meg főleg.

előzmény: bruce (#11415)

2020-02-10 09:50:46 Dió #11416

Épp azzal van a gondom, amit írtál: a két kategória nevezése feltételével; pontosabban azzal, hogy a kettő átfedéséből probléma keletkezik, amire nem találtak ki semmilyen megoldást. A kérdés nem az kéne, hogy legyen, hogy melyikből diszkvalifikálnám (mert igazából mindegy, hogy melyikből, de valamelyikből muszáj lenne), hanem hogy ha képesek egy külföldi filmet mindkét kategóriában egyszerre díjazni, akkor ezzel nem veszik -e el unfair módon az esélyt olyan külföldi filmektől, amiket az USA-ban nem mutattak be.

előzmény: kaamir (#11414)

2020-02-10 09:18:38 bruce #11415

Brad Pitt díját enyhe túlzásnak érzem főleg ha megnézem kiket jelöltek mellette még a díjra.

2020-02-10 08:48:06 kaamir #11414

A két kategóriának teljesen más a nevezési feltétele. A Legjobb nemzetközi filmre minden ország jelöl egy-egy filmet, a Legjobb filmben pedig minden film indul, amit bemutattak az USA-ban (leegyszerűsítve).

Ha az Élősködőket nevezte Dél-Korea, de ezzel együtt bemutatták Amerikában, akkor melyik kategóriából diszkvalifikálnád?

2020-02-10 08:46:17 kaamir #11413

@Adam Taylor: Vendégem vagy bármire :D

Álmomban sem hittem volna, h a Parasite győzhet, de remélem ez egy trend kezdete, ahol a nem angol nyelvű filmek nagyobb szerepet kapnak az Oscaron.

2020-02-10 08:03:09 MicaHiro #11412

Azt hiszem, még soha egy Oscar-gála után sem voltam ilyen elégedett :)

2020-02-10 08:01:23 kajaktej #11411

De hogy a Jojo rabbit nyerte a Best adapted screenplayt. Az a Worst adapted screenplay ever :D

2020-02-10 07:59:01 kajaktej #11410

Jó, hogy hallgattam rátok és nem fogadtam :D
Így most örülhetek a Parasite sikerének :P

előzmény: Adam Taylor (#11363)

2020-02-10 07:40:41 Dió #11409

A film gyozelmenek termeszetesen en is orulok, itt most csak a technikai reszen akadekoskodok. Nem ertem, hogyan kaphat egy film ket egymassal teljesen megegyezo kategoriaban egyszerre dijat (mint ahogy azt sem, hogy hogyan lehet valakit tizenotszor jelolni, hogy aztan tizenotodszor se adjak neki oda a dijat).
Mint mindig, iden is tele volt a gala pozitiv meglepetesekkel ugyanugy, ahogy megmagyarazhatatlan baromsagokkal is.

előzmény: hhgygy (#11406)

2020-02-10 07:32:35 Gergely Gergő #11408

Élősködők jó, de véleményem szerint nem ennyire jó, egyébként számomra kicsit fura,hogy legjobb film,ill. legjobb idegennyelvű film kategóriában is jelölték. Tudom, volt már erre példa,de akkor is igazságtalannak tartom valamilyen szinten.

2020-02-10 07:08:46 ChrisAdam #11407

A film miatt különösebben nem örülök (sztem simán csak egy jó film), annak annál inkább, hogy mit jelent a győzelme. Az azért nagy léptékű, gratulálok hozzá.

2020-02-10 07:05:08 hhgygy #11406

Ez sima halmazelméleti kérdés, amúgy meg nyilván megfelelt mindkét kategória feltételeinek

2020-02-10 06:59:35 Dió #11405

Azt el tudja valaki magyarazni, hogy egy film technikailag hogyan kaphat Oscart legjobb film ES legjobb nemzetkozi film dijaert egyszerre?

2020-02-10 06:34:02 Rorschach #11404

Wtf, jövök egy kalapevéssel.

2020-02-10 06:14:25 Vektor #11403

Egészen elképesztő, hogy Bong el tudta vinni azt a rendezés Oscart. Gyakorlatilag minden statisztikát egy csapásra átírt. Mendes szó szerint mindenhol nyert az Oscar előtt.

2020-02-10 06:06:09 Leslie #11402

Nem tudom, hogy volt-e már ekkora meglepetés az Oscaron, de ilyen örömteli talán még nem.

2020-02-10 05:40:12 Ágó #11401

Sajnáltam, hogy nem kaptak még legalább egy forgatókönyv Oscart, de nagy bizodalmam van a hölgyekben. Lesz ott még aranyszobor!

előzmény: elzablues (#11399)

2020-02-10 05:38:18 Ugor #11400

Bízom benne én is.

előzmény: elzablues (#11399)

2020-02-10 05:35:08 elzablues #11399

Igen, nekem az ő újbóli hoppon maradása fáj egy kicsit, nagyon szerettem idén is. De sok van még abban a nőben, Gerwig-ben szintén, remélem, h eljön az idejük.

2020-02-10 05:33:17 Ágó #11398

91 év... értitek?? 91 év után... vééééééégre!!!!

2020-02-10 05:28:48 Ugor #11397

Hááát... ez van.

2020-02-10 05:17:57 Ugor #11396

Itt egy picit jobban örültem volna, ha Saoirse Ronan...

2020-02-10 05:09:22 Ugor #11395

Azt hiszem, ez most így rendben van.

2020-02-10 05:03:30 Ugor #11394

Nem örülök neki, de hát....

előzmény: Ágó (#11393)

2020-02-10 05:00:23 Ágó #11393

Bong Joon Ho!! Ez igen!!!
Mondjuk ezzel elég valószínűvé vált, hogy az 1917 viszi a legjobb filmet...

2020-02-10 04:56:26 elzablues #11392

És elvitte Mendes elől, igen! Hajrá a reggelig iváshoz. :))

2020-02-10 04:55:01 Ugor #11391

Mondjuk a rendezőit nem értettem igazán...

2020-02-10 04:46:11 Ugor #11390

Lám, lám, sok film kap díjat... nincs tarolás.

2020-02-10 03:54:30 Ugor #11389

Most, hogy a "Volt egyszer..." Oscar-t nyert, megvan a 400. Oscar-díjas filmem. )))

2020-02-10 03:51:11 Ágó #11388

Igen. Egyedül az Irishman nem fog nyerni semmit (valószínűleg).

2020-02-10 03:44:16 Ugor #11387

Eloszlanak a díjak a favoritok között...

2020-02-10 03:22:12 Ugor #11386

Jó ez. Nem neki drukkoltam, de örülök.

2020-02-10 03:17:39 Ugor #11385

Kösz, tényleg!

előzmény: Loretta (#11383)

2020-02-10 03:15:17 Ágó #11384

Az este egyetlen (részben) magyar vonatkozású alkotója (Steven Bognar) nyert! :)

2020-02-10 03:08:08 Loretta #11383
2020-02-10 03:03:35 Ágó #11382

Én nem.
Viszont az eddigi 8 kategóriából 7-et eltaláltam! Ti hogy álltok?

előzmény: Loretta (#11381)

2020-02-10 02:41:06 Loretta #11381

Talált valaki linket live stream-hez?

2020-02-10 02:32:49 Ágó #11380

19-ből 10 a Pixar mérlege. Elég jó. :)