OFF (Ide offolj, mert ez a helye!)

(vissza a topikok listájához)

2018-12-11 20:06:10 ryood #24023

hahahaha

Áthelyezve a(z) Panelkapcsolat topikból.

előzmény: replay4 (#23)

2018-12-07 11:56:15 schankox #24022

ÁÁÁ köszi, rossz helyre írtam a kommentet, én az általad linkeltet néztem meg :))

Töröltetnem kellene, az értékeléssel együtt.

előzmény: VVega (#24021)

2018-12-07 09:53:31 VVega #24021

Ez is egy remake már, itt az eredeti.

előzmény: schankox (#24020)

2018-12-07 09:48:00 schankox #24020

Jön a mozikba a magyar remake BÚÉK címmel, így megnéztem az eredetit és nagyon jól szórakoztam.
Egy jó kis vígjáték, ami a cselekmény előrehaladtával egyre inkább drámába hajlik. Legkevésbé az tetszett, amit az alkotók valószínűleg a leghangsúlyosabbnak szántak: a homofóbia kiemelését. Az elhangzó, homofóbnak tekinthető mondatok szerintem nem indokolják a meleg szereplő film végi reakcióját. Pl. a "két órára langyi" szereplő inkább marad látszólag homokos, minthogy hetero félrelépését felvállalja, azaz szerinte a homo megcsalás kisebb rossz, mint a hetero.

Nehezen indokolható továbbá a legvége, azaz mikor a film úgy fejeződik be, mintha mi sem történt volna az előző másfél órában.

A fenti gyengeségek ellenére is az utóbbi évek egyik legjobb vígjátéka, nagyon ajánlom! (És kíváncsian várom a magyar remake mit ad ehhez képest.)

2018-11-20 21:50:49 cucu #24019

A forum nem a forumtarsak velemenyezesre valo.

előzmény: Havierez (#24018)

2018-11-20 21:37:55 Havierez #24018

Amúgy meg lehet kritizálni a filmet persze DE CSAK ÉRVEKKEL ALÁTÁMASZTVA! Most az hogy kiemeli itt egy két ember hogy pocsék stb abból nem lehet megtudni hogy mitől is rossz! Én érvekkel leirtam és példákkal melyek spoilerben találhatóak hogy SZERINTEM miért zseniális ez az alkotás!

Áthelyezve a(z) Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald topikból.

2018-11-17 23:49:08 ZoLeEe #24017

Van genetikailag két nem(amiből következik az összes többi általad felsorolt nem), és van amit úgy hívunk: patológia.

Az előbbit az utóbbira egypár nagyon rendkívüli eseten kívül mindig lehet alkalmazni. Fordított esetben, ha a beteg fogja diktálni a kritériumokat(kb mintha a vádlott írná a törvényt) akkor itt a nyakunkon több ezer nem, beleértve az apacs helikoptereket is.

előzmény: cucu (#24010)

2018-11-17 23:06:47 cucu #24016

előzmény: pietro (#24014)

2018-11-17 23:04:47 cucu #24015

Aki a biologiara hivatkozik, hogy vannak fiuk es lanyok (oke, ez zolee volt, nem te), annak nem szalmabab, hogy ez nem stimmel.

A trigger alertedben pedig erre reagaltal, ezert passzolt ide az en reakciom.

A smiley sok mindent jelenthet. Azt is, h vagod a temad, csak cukkolsz emberek, akik (tul)erzekenyek erre. De azt is, hogy nem vagod, es ugy cukkolsz. En tobbszor talalkoztam az utobbival, ezert a rovid "felvilagositas".

előzmény: pietro (#24012)

2018-11-17 22:59:13 pietro #24014

Kb. ugyanezt javasoltam én is. ;)

előzmény: cucu (#24011)

2018-11-17 22:50:30 Ugor #24013

Azannyát, mi lett ebből a beszélgetésből... :o

2018-11-17 22:46:51 pietro #24012

Szalmabáb érvelés amit írsz, mert én nem erről beszéltem, azon túl pedig nem véletlen volt ott a szmájli se a figyelmeztetés, de úgy látszik hiába, ellenben kösz a felvilágosítást. :) Ajánlott olvasmány még: Otto Weininger - Nem és jellem

előzmény: cucu (#24010)

2018-11-17 22:45:13 cucu #24011

Amugy az ismertetot (a jelenlegi verzio az IMDb-rol szarmazik) ujrafogalmazhatjuk kevesbe muveszire.

A Wikipedian pl most ez szerepel: "Lara, a 15-year-old transgender girl, studies at a prestigious Belgian dance academy. The rigors of training as a ballerina are further complicated as she prepares for sex reassignment surgery."

2018-11-17 22:41:59 cucu #24010

Biologiaoran azt se vittek tulzasba, hogy van:
- kromoszomalis nem: XX vagy XY vagy sokfele egyeb kombo
- gonadalis nem: hereje van, petefeszke van, egyik sem, mindketto...
- hormonalis: mennyi tesztoszteronja van, osztrogenje...
- elsodleges nemi karakterek: farka van, puncija, egyik sem, mindketto...
- masodlagos: szorzet, testalkat...

Ebbol egyik sem "genderelmelet", hanem nagyon is fizikai es biologiai valosag. Konyorgom, mielott "termeszeti" es "biologiai" alapon osztja barki az eszt, elobb szerezzen.

OFF az OFF-ban: az, hogy a Pluto bolygo vagy sem, szinten nem annyi, hogy de hat nekunk oviba/isiben azt tanitottak, hogy bolygo, ugyhogy menjen a sok gendercsillagasz a picsaba!

===

Termeszetesen ez az egesz topik mehet az OFF-ba, hiszen a filmrol egy kukk sem esett.

előzmény: pietro (#24008)

2018-11-17 22:39:02 saatonda #24009

Lara egy nemi identitászavarral küzdő 15 éves fiú, aki úgy érzi lány"

erről van szó.
nyilván később lesznek olyanok, akikről kiderül hogy valódi transzok. akkor lehet beszélni arról, amiről pl. az ugor által említett szerző könyvet írt.
addig meg nem, ja de, tudjuk miért.

előzmény: pietro (#24008)

2018-11-17 22:32:50 pietro #24008

TRIGGER ALERT ON Azért nem érted, mert a biológia órán (ami köztudottan egy patriarcha áltudomány), kimosták az agyad! :) TRIGGER ALERT OFF

Ugor: A jelenség létezése (vagy annak tagadása) nem zárja ki, hogy az ismertetőből kiragadott mondat ilyenformában tényleg zavaros. Szerintem így pl. korrektebb: "Lara egy 15 éves transzszexuális lány..." Vagy a kevésbé PC, de tudományosan (tudom az nem számít, csak az érzések :P) még korrektebb: "Lara egy nemi identitászavarral küzdő 15 éves fiú, aki úgy érzi lány"... Ilyen ingyenreklám után biztos nem fog senki reklamálni, ha ezek után megnézte, vagy pedig magára vessen, de az eredeti ismertető tényleg félrevezető, hiszen az ember azt hiheti, hogy valami fantasy filmről van szó, de azt nem látom a műfaji besorolások között. :)

előzmény: ZoLeEe (#23996)

2018-11-17 22:14:39 Ugor #24007

Azt gondolom, hogy egészen más dolog az, amit a tudomány megállapít erről, meg egész más, amit az érintettek éreznek. Meg egy egészen harmadik dolog, hogy mit gondolnak a kívülállók. Csak azért ugrottam fejest ilyen lelkesen a témába, mert most fejezem be dr. Tölgyesy Zoltán "Én, Miss Mandarin" című könyvét, ami az idén jelent meg. Ráadásul az illetőt 50 éve ismerem, mert egyosztályba jártunk. Szóval, egészen különös, hogy mi mindent nem tudtam még erről a dologról, és az is, hogy minden eset más és más... és nem is irigylem őket, bevallom. Nagyon nehéz lehet így élni. Mi egyébként nem vettük észre rajta akkor. Később már igen, persze, és csodálkoztunk is, hogy hogy bírta...

előzmény: saatonda (#24006)

2018-11-17 21:43:38 saatonda #24006

(az érdekes a következő évtized lesz, sokat foglalkozik majd ezzel a pszichológia, mármint a tisztességesebbik fele. és hát nem biztos, hogy mindig mindenben olyan következetésekre jutnak, mint amit egyesek várnak.mindenesetre én azért a kiskorú, pláne 16 év alatti transz jelzővel óvatosan bánnék, persze ez bizonyos körökben már/még nem divat. ugyanakkor a slant magazin kritikusa már rögtön jelzi, hogy az alkotók ciszheterók.)

Márpedig egy lány, és egy fiú aki lánynak képzeli magát nem ugyanaz."

egy magát egyéb komoly mentális zavar nélkül tartósan nőnek érző férfi és egy magát nőnek érzi tini, pláne gyerek sem ugyanaz, mondjuk nem erre vonatkozott a megjegyzés, de én azért ezt hozzáteszem)

2018-11-17 19:57:32 Ugor #24005

Nyitott a pálya, és persze, bármibe szólj bele! Szerintem csaptunk a filmnek egy kis ingyenreklámot. :o)

előzmény: dukyka (#24004)

2018-11-17 19:50:04 dukyka #24004

Bocsánat, hogy beleszólok, de ezt nevezik transzszexuálisnak. Mikor egy női lélek egy férfi testbe születik (vagy fordítva). Ez nem egy új keletű fogalom.

2018-11-17 19:41:22 Ugor #24003

Én értem, hogy mit írsz, de még mindig azt gondolom, hogy nincs semmi baj a tartalommal, ha erről szól a film. Valakinek más a külleme, látható megjelenési formája, (fenotípusa) mint a belseje (genotípusa). Ez egy szokatlan eset, valami hiba van. Ezt nyilván nagyon bonyolult megélni, pláne, hogy a társadalomnak még csak jó kifejezései sincsenek erre. Ezért sokkal inkább filmes sztori és sokkal több érdeklődésre tarthat számot, mintha egyszerűen csak egy fiúban fiú vagy egy lányban lány lenne. Szóval, én azt képzelem, hogy helytálló a megfogalmazás. Én szerencsés vagyok, kívül-belül azonos a nemem. De el kell, hogy fogadjam, hogy ez nem mindenkire igaz.

előzmény: ZoLeEe (#24002)

2018-11-17 19:35:12 ZoLeEe #24002

megnevezhessük de ne ugyanazzal a szóval ami már pár ezer éve használatban van és van egy konkrét jelentése. Nem véletlenül van ám mindenre külön szavunk... vagy nevezzük tűznek a vizet nemnek az igent és irtsuk ki a populációt fél nap alatt?

Márpedig egy lány, és egy fiú aki lánynak képzeli magát nem ugyanaz.

2018-11-17 19:24:10 Ugor #24001

Ez jó. Mert ha valamit nem nevezünk meg, akkor nincs is. Ha nem beszélünk róla, akkor meg pláne nincs.

2018-11-17 19:15:59 ZoLeEe #24000

Pont erről szól. Én csak azt mondom az érthetőség kedvéért maradjon nevezéstanilag csak két nem a fizikai valóság alapján, a "bonyolult esetek" meg maradjanak meg az ő személyes problémáikként.

2018-11-17 19:03:54 Ugor #23999

Azt hiszem, éppen erről szól a genderelmélet. Hogy nem csak egyszerűen fiú meg lány van, hanem vannak ennél bonyolultabb esetek is.

előzmény: ZoLeEe (#23998)

2018-11-17 18:58:57 ZoLeEe #23998

Mifelénk fiútestbe általában fiúk születnek és nem keresztelik őket larának. Oké hogy identitászavar meg gender-problémák, de azért illene a biológia szerint megnevezni a két nemet, mert aztán a franc se fogja kiismerni magát ebben. Esetleg a lánynak érzi magát/lányként azonosul még belefér... de mindenesetre nem lány.

2018-11-16 20:32:42 Ugor #23997

Elemeztem a mondatot, és nem értem, hogy mit nem értesz.
(Utólag hozzáfűzve: bár az igaz, hogy az emberek néha hajlamosak arra, hogy ha velük nem fordul elő valami "rendellenesség", furcsaság, szokatlan probléma, akkor inkább másoknak sem hiszek el, hogy velük viszont igen, megtörtént.)

előzmény: ZoLeEe (#23996)

2018-11-16 20:19:33 ZoLeEe #23996

"Lara egy 15 éves lány, aki véletlenül egy fiú testében született meg"

Ritka az olyan komplex film aminek már az ismertetőjét se értem...

2018-11-15 19:35:07 Ugor #23995

Köszönöm, akkor jól tippeltem.

előzmény: OldReelFilm (#23994)

2018-11-15 18:51:27 OldReelFilm #23994

Vigyázat! Vasúti átjáró!

Színes, magyar ismeretterjesztő film.
Gyártási év: 1983

Tartalom:
A film felhívja a gépjárművezetők figyelmét a vasúti átjárók tiszteletben tartására, a fokozott figyelemre. Példák során mutatja be, milyen halálos baleseteket okozhat a KRESZ szabályainak be nem tartása.

/Közművelődési filmek jegyzéke - Mokép - 1984/

2018-11-15 14:27:57 Ugor #23993

Feltettem mindkettőt, a rendező, meg a cím is azonos, az egyik színes, a másik fekete-fehér, évszámot nem tudunk. De nagyon érdekes és köszönjük, hogy találtad!

Áthelyezve a(z) Vigyázat! Vasúti átjáró! topikból.

2018-11-13 22:00:04 hhgygy #23992

Áthelyezve a(z) Észrevételek, kérések és kérdések a lappal kapcsolatban topikból.

2018-11-09 16:11:54 Ugor #23991

Ezek az Isten-filmek elég elgondolkodtatóak. Itt

Áthelyezve a(z) God: Serengeti topikból.

2018-11-07 00:39:37 ChrisAdam #23990

Nem is érdemes, tényleg. Tele van tehetségtelen színészekkel, rendezőkkel a magyar filmszakma. Ahogy olvastam a mindentudasegyeteme.blog.eu-n, ennek a filmnek a készítője is Amerikában tanult, azért is lehetett ilyen jó, bár az Alkonyatot még így se éri el, de hát majd legközelebb. Amúgy most nézem éppen a Kretének, de extrémek című filmet (a 2002-eset, nem a régi fekete-fehér verziósat a Chárlton Hestonnal), hallod elképesztő, szerintem nézd meg, mert valami elképesztő, hát brutálisan jókat röhögök, de kajakra. XD Lol

2018-11-06 23:16:54 Ugor #23989

Mission: Impossible

2018-11-06 23:13:21 Tenebra #23988

A "köldöknézős művészfilmek" vagy a "gagyi vígjátékok" sztereotípia miatt nem nézel magyar filmeket? :D

Egy darabig nekem is fenntartásaim voltak a magyar filmekkel szemben, de csak addig, amíg nem ismertem meg a '90-es évek előtti magyar filmművészetet. Nem a Honfoglalásból, az Európa Expresszből, az Álom.netből, a Hídemberből vagy a Pappa Piából kell kiindulni.

2018-11-06 22:35:30 sleepingdancer #23987

Azért erre nagyon büszke ne legyél.

2018-11-06 22:00:51 Leo_Stotch #23986

Pedig csak mostanában tudnék több elképesztő mozit ajánlani...

2018-11-06 21:28:01 tomside #23985

Megkérdezhetem, pontosan melyik elv miatt?

2018-11-06 20:43:54 Havierez #23984

Köszi az ajánlást ChrisAdam! Csak én elvből nem nézek magyar filmeket! :)

2018-10-25 20:06:33 GothMan #23983

Sőt.

Áthelyezve a(z) Rosemary's Baby topikból.

előzmény: Interracial Facial Creampie (#23979)

2018-10-25 19:50:40 critixx #23982

Ha már itt tartunk, a filmnek készült egy folytatása, össze lehetne kötni őket. :-))

2018-10-25 19:39:42 Leo_Stotch #23981

Teljesen mindegy, melyik színész, rendező..akárki , mit csinál a szabadidejében.
Leülök a film elé és csak az érdekel. Nem von le az értékéből az amúgy általam is betegnek tartott cselekedet.

2018-10-25 19:20:03 csabaga #23980

Mia Farrow meg szerintem egy hazug, defektes ember, de a filmben ennek sincsen szerepe...

2018-10-25 19:05:49 Interracial Facial Creampie #23979

Mielőtt megy az offba, le kell szögezzük, hogy igenis lehet valaki egyszerre zseniális művész és perverz, amorális alak.

2018-10-25 18:37:52 Havierez #23978

"hogy ilyen zsenik ülnek/ültek egyes rendezői székben és milyen nagy öröm, hogy van A Film, mint kifejezésmód."

Nem zavar ChrisAdam hogy Roman Polanski nem zseni hanem pedofil??!

2018-10-23 18:10:35 budaik #23977

Nem tudok elmarasztaló ítéletet mondani, a mostani filmalapos rendszer ellen főleg az előtte lévő rendszer miatt. Persze most is vannak súlyos mellényúlások, de szerintem sokkal több a nézhető és szórakoztató film , mint az előtte lévő 20 évben.

Amúgy érdekes, hogy Kőrösi Zoltán volt az MMKA utolsó elnöke és már ő is súlyos hiányosságokat vélt felfedezni a forgatókönyvek terén, amelyet nagyon keményen szűr a Filmalap.

A megtérülés anyagilag szinte képtelenség itthon.

Amúgy meg a szakmaiatlan döntés és a haveri megbízás nem volt pl a Hídember kapcsán, vagy a komplett Kapa Pepe sorozat kapcsán meg rengeteg már régen elfeledett film kapcsán...?

2018-10-23 16:39:21 saatonda #23976

nem értem mi az hogy hasznos?
ha szórakoztatás, az lehet igényes, sőt hasznos is, pont a szórakoztatás révén---képzelj el egy jól sikerült kincsemet
ha művészet, az meg jó esetben igényes, hasznos is lehet, de ez utóbbi már nem lehet cél, legfeljebb nem szándékolt eredmény---képzelj el egy jól sikerült napszálltát.

szóval ez elég kevéssé érthető

előzmény: pietro (#23974)

2018-10-23 07:12:37 caulfield #23975

A több-ablakos rendszer azért nem idegen a poszt-kádári magyar filmgyártástól sem. Mert a megboldogult 60-as, 70-es, 80-as évek szisztémáját átültették ugyan az új rendszerbe, legalábbis nem volt kezdetben akkora centralizáció, mint most, csak hát a 90-es és a 2000-es évek filmtermése finoman szólva sem hozta a korábbi minőséget - a kivételeket leszámítva, de facto közpénzek lenyúlása zajlott az iszonyú elsilányodás mellett. Nem tudom, de itt nálunk a fene nagy demokráciában ez a plurális, szabadabb finanszírozási forma inkább ássa alá a nívót, mintsem felszínre hozza a tehetséget.. Az utóbbi években viszont, centralizáció ide, centralizáció oda felfigyelt a világ a magyar filmekre. Már hogyha ebben mérjük a sikert.
Lehet, hogy a központosítás teszi, vagy a 2010 utáni megváltozott politikai klíma, de a tekintélyelvűség ilyen téren, vagyis nyilvánvalóbban való megjelenése mintha emelné a színvonalat.
A spórolósabb, többeknek is jusson-elvet követő hozzáállás meg Honfoglalás-szerű hulladékokhoz vezet, ami meg tényleg a trash szint. A Napszállta például nem jó film, de legalább egy film, nem pedig egy vicc. Akárcsak a Sorstalanság, ami szintén rossz film, de technikailag decens mozi.

2018-10-23 00:49:23 pietro #23974

Na jól van, látom te egy mély érzésű sebzett lélek vagy igazából. De ez a mandiner kommentszekciós stílus akkor se jön be tőled. De legyen... Igényes és egyben hasznos filmekről beszéltem ezalatt, nem propagandáról. Ezzel mi a gond?

előzmény: saatonda (#23973)

2018-10-22 23:27:29 saatonda #23973

majd ha képes leszel értelmes szöveget normális stílusban megírni, akkor kapsz esetleg mást, addig meg örülj, hogy valaki szóba áll veled

na
"az szerintem filmgyártási koncepció kérdése...e akár etikai, filozófiai stb. filmek elsősorban edukációs célból és nem magas művészeti meg szórakoztatási célokból - úgy hogy ezek alapvetően nem is zárják ki egymást, sőt, az edukációnak és a közérdeknek alárendelődve ugyan, de nyilván értékes és befogadható alkotásokat kéne gyártani ebben a szisztémában"

ez mit jelent?

(és még:Napszálltából készülhetett volna akár több száz rétegfilm
globális költségvetés engem nem érdekel
ha valakinek kérdéses lenne, mennyire árnyalt is a véleményed)

előzmény: pietro (#23972)

2018-10-22 20:47:17 pietro #23972

Elsősorban értelmes és kultúrált kommenteket és kérdéseket szeretnék kapni, leereszkedő stílus és kioktatás nélkül, érvekkel megspékelve. De ez egyelőre csak álom úgy látom... :) A kérdésedre nem tudok válaszolni, tekintve hogy értelmetlen, sehol nem beszéltem ilyesmiről.

előzmény: saatonda (#23971)

2018-10-22 20:27:21 saatonda #23971

e akár etikai, filozófiai stb. filmek elsősorban edukációs célból és nem magas művészeti meg szórakoztatási célokból - úgy hogy ezek alapvetően nem is zárják ki egymást, sőt, az edukációnak és a közérdeknek alárendelődve ugyan, de nyilván értékes és befogadható alkotásokat kéne gyártani ebben a szisztémában is."

mondjuk ez játékfilmek esetébn kb. a vicc kategória, szerintem még te magad sem tudod miről beszélsz, tán valami propagandafilmgyártást szeretnél, vagy mit?

előzmény: pietro (#23968)

2018-10-22 17:07:56 pietro #23970

Más kérdés? Aprópénz? Azért itt vetettem fel, mert ezt a filmet láttam moziban, a többit meg nem... Majd ha megnéztem őket, rájuk is lehet sort kerítek. Attól még ugyanúgy böki a csőröm természetesen, de amúgy ezt írtam lentebb... A közpénzmosás meg csak a dolgok egyik része, csak egy keserű megjegyzés volt, azért ennél árnyaltabb a dolog, de ezt lentebb kifejtettem. Ami számodra más kérdés, az számomra fő kérdés. Ami szerinted aprópénz, az egyébként 600 millióval több mint a Budapest Noir volt tudtommal (ami szintén böki csőröm, mint azt lentebb már írtam, tehát nem mentegetni akarom ezzel a Noirt). De eleve hogy lehet aprópénznek nevezni ekkora összeget? El lehet bagatellizálni persze, csak meredeknek tartom. Miért állítod be kis semmiségnek a büdzsé állami részét? Brutális összeg, nem aprópénz. Vagy valakinek nagyon jól megy. :D (Egyébként a nagyobb részét a google szerint az állam fizette, több mint a felét, de ettől még amúgy se lenne kevesebb, ha fordítva lenne.) Ami szerinted szezon és a fazon, az szerintem filmgyártási koncepció kérdése... A Saul fiát meg nem láttam, de azt nem is kérdőjeleztem meg (még) semmilyen módon, épp hogy hivatkoztam is rá, mint kevesebb pénzből is sikeres film.

2018-10-22 16:08:04 ChrisAdam #23969

Én csak azt nem értem, miért pont itt, a Napszálltánál jött fel ez problémaként, ami 1.6 milliárd forint aprópénzt kapott a Filmalaptól, a film nagyobb részében pedig nem a magyar állam finanszírozásából jött létre. Mindamellett meglátszik rajta a pénz, filmre gyártották, eredeti díszletek közt, rendkívül profi szakemberekkel, rengeteg statisztával. Az más kérdés, hogy megosztó és rettenetesen rétegfilm. A Saul 300 milliós költségvetése meg itt nem jöhetett volna létre, egyszerűen ez egy másik liga. Sokkal inkább bökhetné a csőrödet ugyanez a Kincsem vagy a Budapest Noir esetében, amik tényleg mutyiszagúak, elég rendesen. De ez meg éppen nem (már csak azért sem, mert koprodukciós film esetében kevésbé van esély közpénzmosásra
Az pedig éppen érdekes, hogy edukációs célból készített filmeket szeretnél... a Saul fia meg pont egy ilyen volt, ha nem is szándékosan. De az edukációs célból készített filmeket kár is idevenni, szezon és fazon.

2018-10-22 14:23:06 pietro #23968

Amit írtam, az szerintem releváns a film kontextusának tekintetében, de amiket reagáltok rám az már lehet hogy nem feltétlen, most pl. azt kérdezed, hogy képmutató vagyok-e... Ez tényleg nem kapcsolódik a filmhez, de kösz a feltételezést.

Elhiszem, hogy nem érted mi a problémám, mert azt is leírtam, hogy globális költségvetés engem nem érdekel, nem vagyunk világpiac, tíz milliós ország vagyunk, ne hollywood legyen a mérce, de ez se jött át... Itthonra gyártsunk filmeket magunknak, ne a világnak. lsmeretterjesztő, történelmi, de akár etikai, filozófiai stb. filmek elsősorban edukációs célból és nem magas művészeti meg szórakoztatási célokból - úgy hogy ezek alapvetően nem is zárják ki egymást, sőt, az edukációnak és a közérdeknek alárendelődve ugyan, de nyilván értékes és befogadható alkotásokat kéne gyártani ebben a szisztémában is. Amik adott esetben akár befuthatnak külföldön is, ha valaki nagyon nagy tehetség. Na persze ez komoly kihívás egy művésznek, könnyebb azt mondani, mint Nemesnek, hogy csak azt rendezi meg amit ő akar, szíve joga, de az egyéni karrierépítésnek nem az állami pénzcsap a legtökéletesebb forrása, vagy legalábbis nem annak kéne lenni, így könnyű nemet mondania. Mindezt csupán megjegyeztem, de úgy látszik érzékeny pont egyeseknek Nemes filmjét és a filmalapot megkérdőjelezni, hiszen Oscart nyert, nagy tekintély, stb... minden nagyszerű, a pénzügyi háttérrel ne foglalkozzunk, de most már azzal se, hogy a film "olyan lett amilyen". Azt nem a filmen kell leverni, hogy milyen lett? :D Mert ez mindegy, hiszen a fő kérdés, az hogy ha mondjuk a kedvenc filmemet tömték volna ki, akkor most biztos csendben lennék és nem panaszkodnék, tudnám hol a helyem, stb... Hát ez igen! :D

Egyébként zéel kommentjével egyetértek.

előzmény: saatonda (#23967)

2018-10-22 13:17:59 saatonda #23967

off
ezt szerintem előbb-utóbb off-ba vagy általános fórumba rakják.
én egyébként nem értem mi a problémád, simán meg lehet tenni, hogy maximalizálják az egy embernek egy filmre járó összeget, aztán a többit ha kell, összeszedi ahogy tudja---de ez már a jövő.
a napszállta megkapta, elkészült, lett valamilyen, nem rajta kell leverni.
arra viszont tényleg kíváncsi lennék, hogy ha neked bejött volna ez a film, akkor is panaszkodnál-e, elvégre globálisan alacsony költségvetésű alkotásról van szó?

előzmény: pietro (#23965)

2018-10-22 13:13:38 zéel #23966

Hát, ha ennyire megy ez a téma csak megismétlem, amit a Filmalap megalakulásakor is gondoltam, írtam.
Röviden: nem jó ez az egy-ablakos rendszer. A túlzásba vitt centralizáció általában sem jó, hát még a művészeteknél, ahol a megítélés szubjektív.
A 60-as, 70-es, 80-as években 3-4 filmstúdió is működött. Ha az egyik elutasított, próbálkozhattál egy másiknál.

2018-10-22 13:02:34 pietro #23965

Tedd hozzá, hogy populista is a szövegem, és csak választásokat akarok nyerni, azért írok ilyeneket... :D Igen, ez bizony tekintélyelvűség amiről beszélsz, bingó! Csak azt nem értem, miért következik belőle, hogy ennyi pénzt kell adni a következő projektre? Mert a nemzetközi filmművészek felháborodnak, hogy Nemest „megrabolják”, mert nem kapja meg a „jogos” jussát? Mert feleannyiból nem lehet jó filmet csinálni? Akkor az előző, hogy jött össze? És ha ezzel is nyerne Oscart, akkor utána megint kétszer ennyit kéne neki adni? Vagy tízszer annyit? Nem lehetne mondjuk ezeket a dolgokat – tekintély ide vagy oda – maximalizálni? Hogy azért jusson másnak is, kapjon más is esélyt, legyen bárki bármekkora tehetség - pontosabban inkább tűnjön bárki bármekkora tehetségnek is? Vagy ez már nem csak demagóg, hanem kommunista szöveg is?

Azzal meg pláne vitatkoznék, hogy Nemes építi az országimázst. Ja a filmértők és filmsznobok egy része (még csak nem is a többsége) elismerőleg füttyögnek majd pár hónapig külföldön, legfeljebb egy-két évig, ha meghallják esetleg Magyarország nevét véletlenül politikailag semleges kontextusban - pár száz emberről beszélünk a milliárdokért cserébe - a többiek meg már másnap elfelejtik. És aki a Saul fia vagy a Napszállta után úgy érzi, mindenképp ide kell utaznia, az katasztrófaturista és/vagy mazochista. Persze, aztán kellemeset csalódhat, mondjuk Budapestben, hogy az mégse egy koszos porfészek, de ezt Nemes érdemeként feltüntetni kicsit erős.

Másrészt pedig az állami pénzek újraelosztása kőkemény közgazdaság, van benne némi művészet is ugyan, főleg ha az eltüntetésekről van szó, de a művészet alapvetően más kutya. De hogy miért csak egy tehetséges művész kap lehetőséget ennyi pénzből és miért ne kaphatott volna még más is, azt nem értem. De rendezhetett volna három filmet is ennyi pénzből, még azzal is jobban ki tudnék békülni. Ha meg grandiózust akar, akkor fogadja csak szépen el a hollywoodi ajánlatokat. Így azért kényelmes lepasszolni a munkákat, hiszen majd az állam (más pénzéből) kifizeti. De nem is azt mondtam, hogy Nemes ne kapjon egyáltalán, csak hogy ennyit akkor se, ha személy szerint ő maga vinné el a legjobb női főszereplő díjat is az Oscaron Julika helyett (tény, hogy azért megemelném a nem létező Leiter kalapomat)!

Szóval mindez nem érdekes, mert nem cél a hatékonyság? Akkor mi a cél? A vagy bejön vagy nem elv érvényesítése? A presztízs és a tekintély érvényesülése? Hiszen, „az egy dolog”, „nincs mit tenni”, „ez nem közgazdaság”… Ja és „egyszeri teher”? Igen, a Napszállta igen, valóban, de volt még Kincsem, Budapest Noir, stb. és még ki tudja mi lesz, tehát ez rendszerszintű dolog. „Hogy működik-e az más kérdés”? Már hogy lenne más kérdés, hiszen pont a lényeget sikálod el ezzel, ez a fő kérdés. Pontosabban nem is kérdés, hiszen nagyon jól látjuk, hogy működik. Szóval azért te is érzed, hogy ez nincs rendben, csak úgy érzed, nem kéne a status quo-t megbolygatni, mert miért is? Tekintélynek nem mondunk ellen, meg mert nincs mit tenni? Szerintem meg lehetne mit, még ha demagóg, populista, anarchista a szövegem is és alternatívát is skicceltem. Nem akarom káoszba fojtani a filmgyártást, mint Nemes a filmnyelvet, csak – minő demagógia – szeretném ha hatékonyabban működtetnék... A Napszállta a szerinte dekadens monarchiát akarta elemi szinten bemutatni, cserébe a film maga egy dekadens posztmodern megmondás lett, és ezzel tulajdonképpen önmaga paródiája.

előzmény: caulfield (#23959)

2018-10-22 11:02:13 critixx #23964

Természetesen. A korábban semmilyen rendezői tapasztalattal nem rendelkező Dobó Kata is pusztán objektív, szakmai szempontok alapján kapott támogatást egy angol színdarab megfilmesítéséhez. Goda Krisztina és Divinyi Réka is ezért kapnak automatikusan támogatást, bármilyen tervet is adnak be, annak ellenére, hogy korábbi filmjük (Veszettek) a Filmalap történetének egyik legnagyobb bukását produkálta, amihez fogható bukás után más rendezők (Nemes Gyula, Gárdos Péter) már a pályázat százméteres körzetébe sem tehetik be a lábukat.

2018-10-22 10:57:54 Atazzz #23963

A film teljes költségvetése, megközelítőleg 10 millió dollár volt. A Filmalap 1,6 milliárd forinttal támogatta a produkciót. Jelentős francia és európai pénzek vannak benne. Hónapokig biztosított munkát (és esetleges kiugrási lehetőséget) magyar szakembereknek, és a fél magyar művészvilág dolgozott benne. Ez egy hatalmas, jól működő gépezet volt. NJL gyakorlatilag a Saul után minden pénzt (jogosan) megérdemelt volna. A magyar kultúra finanszírozása egy olyan átláthatatlan mocsár, és olyan blődségekre megy el a közpénz minden évben, hogy az felfoghatatlan. Én ettől a produkciótól egy forintot nem sajnálok. A végeredmény megkérdőjelezhető.

2018-10-22 10:32:06 Kempesbaba #23962

:D

2018-10-22 10:03:12 tomside #23961

Ha jól emlékszem, van hozzá egy teljesen objektív, kizárólag szakmai szempontok szerint felépített, kifogástalanul működő pályázati struktúra, aminek - magától értetődően - semmi köze nincs ahhoz, hogy ki kinek a kicsodája.

előzmény: Kempesbaba (#23960)

2018-10-22 09:18:37 Kempesbaba #23960

Ez megint csak kicsit off,de engem érdekelne hogy mi szerint is megy ez a filmalap beli pénzosztás...

előzmény: pietro (#23958)

2018-10-22 07:40:11 caulfield #23959

Ez kicsit demagóg szöveg nem, hogy osszuk el a Napszállta költségeit és akkor tucatszámra jönnek a Mindenkis rövid-oszkárok? Nemes minden díjat elhozott a Saullal, túlzás nélkül lehet mondani. Egyszerűen annyira tekintélyt parancsoló volt a siker, hogy a filmalapnak meghajolva, tálcán kellett neki szervírozni a forrásokat. Ilyen játék a kultúra, elsősorban művészet, persze valahol szívás, hogy a maestró egy ilyen bitang nagy produkcióban gondolkodott, de nincs mit tenni. Ne álljunk hozzá a művészethez úgy, mint a közgazdasághoz. Az, hogy rossz lett a film az egy dolog, mert legalább készült egy nagy büdzséjű, szép kiállású alkotás a monarchia koráról, amely ízig-vérig magyar. Lehetett volna ez is erős film, mint a Saul volt, ha Nemes vissza tudja fogni az egóját talán, de nem lett az, ez van. Bár még így is ott volt Velencében, hozott díjat is, megjelenik több fesztiválon is, jót tesz az ország imázsának, ami meg nehezen számszerűsíthető. Igaz ez annak ellenére is, hogy valóban nem jó film. A londoni filmfesztiválon bár tapsoltak a végén, de lehetett érezni, hogy kicsit kényszerből, Nemes meg kapta az értetlenkedő kérdéseket, hogy követhetetlen volt az egész és nyomta az okoskodást a filmnyelv megújításáról, meg hogy pont a káosz bemutatása volt a cél... ja, nekem kínos volt, de szerintem jó, hogy elkészült a film. Olyan ez, mint a parlamenti képviselők javadalmazása, ennyibe kerül, hogy működik-e az más kérdés. Ez legalább csak egyszeri teher az adófizetőknek.

előzmény: pietro (#23958)

2018-10-22 01:51:53 pietro #23958

és saatonda (127): Hát jó, akkor beszéljünk erről. Habár nagyon nem ez a zárójeles (de basszus, tényleg abba raktam) félmondat volt a lényege a kommentem maradék 99,5%-ának... :D Szóval ezekkel én is tisztában vagyok, amiket leírtatok, és nem tudom mi utalt ennek ellenkezőjére... De mindegy is... Azt speciel mondjuk nem értem, hogy miért is igazolja a rendszer helyességét, az hogy leírjátok hogyan működik? Azért mert ez a gyakorlat, mindjárt legitim lesz a pazarlás? Hiába van így, attól még nem tartom helyesnek és nem értek vele egyet. Milyen jó fej ez a filmalap meg ez az állam, hát ilyen önzetlenül osztogatják a pénzt a nagybetűs filmművészetre (is - teszem hozzá, hiszen a Pappa pia és társaira azért ezt mondani durva blaszfémia)... Az meg már mindjárt mellékes, hogy kinek a pénzét osztogatják, hiszen máshol is így csinálják? Ez remélem nem komoly vagy csak félreértem?

Saatonda, én abszolút egyetértek azzal, hogy felesleges ennyi pénzt ölni egy, az az egy szál magyar filmbe (állami szinten)! Nem Hollywoodal meg a világgal kéne versenyezni és nem is a nemzetközi zsűriknek meg pár ezer ínyencnek kellene gyártani az állami (!) büdzséből gazdálkodó filmeket, legalábbis ennyiből - a magáncégek és személyek saját zsebből nyilván annyit költenek amennyit akarnak és tudnak vagy irány a kickstarter - hanem azoknak akik ezt megfinanszírozzák - és ez nem az állam meg a jóságos önzetlen Filmalap, hanem az adófizetők. Az állami rétegfilmek meg pláne kevés pénzből készüljenek. A Napszálltából készülhetett volna akár több száz rétegfilm, és ha ezek merőben különböző rétegeknek szólnak, akkor összeségében sokkal nagyobb nézői réteget fedtek volna le ugyanannyi pénzből, tehát jobban hasznosultak volna. Aztán hogy nem rúgnak labdába európai meg világszinten? Kit érdekel, ha több embert érhetnek el és érinthetnek meg itthon!? Aztán ha ezek befutnak külföldön meg díjkiosztón is, az tök jó, de az sem baj, ha nem. Lásd például a RLSM, mennyire oda van érte a megcélzott réteg vagy az arra nyitottak, tényleg a film adta el magát. Nem találtam mennyiből készült, de biztos nem 1,5-2 milliárdból. A poén, hogy azt a filmet meg ejtette ez az önzetlen filmalap! Aztán azt nem tudom hogy európai szinten labdába rúg-e, de nem hiszem, hogy szégyenkeznie kéne, ha ott már (vagy még) mégse.

A Mindenki 10 millióból készült, tudott Oscart nyerni, világszinten esélyes volt. Az az százötven világszinten esélyes rövidfilmet jelenthetne a Napszállta költségvetése. A Saul fia és most az Örök tél is a Napszállta harmadából vagy kevesebből készült, világszinten esélyes volt, nyert is ezt meg azt... A Testről és lélekről nem találom, de gondolom, hogy nem 1,5-2 milliárdból és világszinten esélyes volt, a legjobbak között volt, volt ahol nyert is. (Arról nem is beszélve, hogy ezek a filmek meg is térültek, legalábbis az infostart szerint a Testről és lélekről is.) Ne csináljunk már úgy, mintha egy tök átlagos büdzsével dolgozott volna Nemes és ha kevesebbet kap, akkor még ennyire se lett volna sikeres (mondjuk igazából ez a film most sehogy se lett sikeres) a film. (Hát nem is, de ez csak a tehcnikai stáb miatt van...)

A fő probléma nem a nyereség, nem az, hogy a Filmalap vagy az állam nem vár vissza pénzt, hanem, hogy rosszul osztja azt el és erre a Napszállta a tökéletes bizonyíték. És erre ne legyen mentség az, hogy máshol is így csinálják... Aztán meg ha a VAN-t csak kivételnek kezeljük, akkor ne csodálkozzunk, ha senki nem erőlködik, hogy akár összejöjjön valami pénz is az állami filmből. A VAN nem kivétel, hanem az is csak egy újabb példa és bizonyíték: meg lehet csinálni kevés pénzből is, nem kellenek ehhez milliárdok.

2018-10-21 23:00:19 ChrisAdam #23957

Tudvalevő, hogy a magyar (és a legtöbb európai) film úgy készül, hogy a készítők és főleg producerek tudják előre, hogy nem lesz nyereséges, mert nincs akkora piaca e filmeknek, hogy normális esetben visszahozza az árát. (Kivéve persze mondjuk egy VAN, de neki nem nehéz ezt megütnie.) Főleg nem egy Sunsetnek, ami baromira rétegfilm és kizárt, hogy több, mint 800 ezer nézőt a moziba csalogasson. A Saul egyébként gyanítom, visszahozta az árát, cakompakk, de az meg nem általános eset.
Éppen ezért van a Filmalap, ami úgy fekteti be a pénzt a filmekbe, hogy nem várja azt vissza. Így van jelen az európai filmrendszerben többnyire az állam, másképp nehezen tudna ez működni a gigastúdiók és a világszinten esélyes népszerűség hiánya miatt.

előzmény: pietro (#125)

2018-10-21 13:54:25 saatonda #23956

OFF
azért ezzel óvatosan, a film drága dolog, nem csak naturalista-realista "indie"-stílusú filmek vannak, és ha pl. ez valamivel közönségbarátabb lett volna, akkor sem lenne sose nyereséges.
persze mondhatjuk, hogy ne készüljenek drága magyar filmek egyáltalán, én jól elleszek nélkülük

előzmény: pietro (#125)

2018-10-15 13:06:34 Locke(d) #23955

Első reakció: Emelkedés tapasztalható. :)

(Durva reakció: Korához képest egész szép karrier.
Durvább reakció: Biztos, hogy nem Mészárolt Márton?)

előzmény: Raul (#23952)

2018-10-12 22:38:15 csabaga #23954

Erre a szintre nem megyek le...

Áthelyezve a(z) Melyik népszerű filmtémát unod a legjobban? topikból.

előzmény: necksprain (#23953)

2018-10-12 21:03:35 necksprain #23953

ha csak mondjuk kettő darab percre kiszakadnál a régen minden jobb volt szintű kesergéseidből, és ÉRDEKELNE BÁRMI, ami 1800 után készült, és csak a fele babszem lenne benne a seggedben, akkor találnál neked tetsző filmeket, hidd el. folyamatosan picsogsz, amolyan öregurasan.

Áthelyezve a(z) Melyik népszerű filmtémát unod a legjobban? topikból.

2018-10-10 15:32:40 Raul #23952

Keresd a hibát! :)

2018-10-10 14:01:44 Interracial Facial Creampie #23951

Crossover Aprajafalván:
- Törpapa, mondd, mit csinál ez a Kuka nevű jövevény a föld alatt?
- Váj e törp.

2018-10-09 22:30:42 ryood #23950

remek.

2018-10-09 22:26:15 Ugor #23949

Csak vetem a bátorságot... és végül ide jutottam.

2018-10-09 22:24:29 ryood #23948

neked most mi a bajod?

2018-10-09 22:23:01 Ugor #23947

De igen, ebben is igazad van. Belátom. Úgy van. Küldjük ki a Vant.

2018-10-09 21:37:36 ryood #23946

szerintem sokan át tudják érezni a vant is..de mindegy.
ez a film kamaszokról szól, nagyon aktuális globális problémákról, internetes veszélyekről, amik nem csak a magyar kamaszokat fenyegetik..mindezt roppant hitelesen.

2018-10-09 21:29:23 Ugor #23945

Én csak a van valamiből tudok kiindulni, de az nem volt az. Viszont, ha szerinted ez meg olyan, akkor meg neked van igazad.

2018-10-09 21:21:09 ryood #23944

amúgy a RLSM is ilyen.

2018-10-09 21:18:04 Ugor #23943

Mondjuk, ezt nem tudom, hogy így van, vagy nincs. Azt gondolom, vagy inkább remélem, hogy nemzetközi mércével mérnek, olyant küldenek, aminek globális üzente van, és széles rétegek számára érthető. Vagyis, hogy így képzelem. A Saul is ilyen volt, a Testről és lélekről is, meg pl. a Mindenki is...

2018-10-09 21:15:08 zéel #23942

Az RLSM nyilván szóba sem jöhetett. Hiszen egyetlen fillér támogatást sem kapott az állami pénzek gazdájától, a Filmalaptól. Ahol az Oscarról is döntenek, ugye.

2018-10-09 20:59:13 Ugor #23941

Én meg elhiszem, hogy a Remélem legközelebb neked jobban tetszett.

2018-10-09 20:54:39 ryood #23940

vettem a bátorságot, és reagáltam a kommentedre, nem elsősorban a kérdésed pontos megválaszolásának céljával. inkább csak egy megjegyzés volt zárójelben.

2018-10-09 20:39:05 Ugor #23939

Az más. Itthon, nekünk lehet, hogy jobb. De pont nem ezt kérdeztem.

2018-10-09 20:26:30 ryood #23938

nem oszkárabb, viszont számomra magasan az idei év eddigi legjobb magyar filmje a Remélem legközelebb sikerül meghalnod :)

2018-10-09 20:12:18 Ugor #23937

Na, de mi lett volna idén oscarabb?

2018-10-09 19:55:00 zéel #23936

Szerintem az Oscar nevezés sem volt túl szerencsés.
Bár, vannak itt komoly Oscar szakértők. Lehet, hogy ők nem így gondolják.

2018-10-09 19:37:18 Ugor #23935

Mondjuk, mi péntek délután néztük meg, mindenki szabad volt a városban, az érdeklődés minimális volt, a nagyteremben vagy 10 néző szerénykedett. Hát, nem egy közönségfilm, az biztos.

2018-10-09 19:07:17 zéel #23934
2018-10-06 23:36:17 erasto #23933

Igen, légyszi tegyétek át, majd ezt törölhetitek is :)

2018-10-05 23:15:56 Ugor #23932

Ezt tartalomnak szántad, gondolom...

előzmény: erasto (#23931)

2018-10-05 23:14:19 erasto #23931

Dane Jensen (Gerard Butler), a munkaközvetítő fejvadász mindent megtesz, hogy lezárjon egy régi, kényes ügyet, de ez nem megy harc nélkül. Az egyik riválisával ugyanis komoly érdekharcba keveredik. Mindeközben családi ügyei is egyre csak bonyolódnak, ugyanis kiderül, hogy a fia gyógyíthatatlan beteg. Kérdés, sikerül-e megszereznie az áhított céges pozíciót, és ha igen, milyen áron?

2018-09-16 06:02:26 dikalosz #23930

Na de Uram! Hányszor kiderült már, hogy bemindenezve nem szabad kommentelned, mert moderálásra lesz szükség. Te is tudod, hogy ilyeneket felesleges leírnod.

Áthelyezve a(z) Revenge topikból.

előzmény: necksprain (#23929)

2018-09-16 04:13:02 necksprain #23929

egyébiránt az exploitation nem műfaj.

így hajnalok hajnalán bemindenezés közben-után imádok belekötni ezekbe, de már nincs erőm sajnos, szimplán csak egy hülyegyerek vagy valószínűleg.

Áthelyezve a(z) Revenge topikból.

2018-09-09 13:19:06 Xaos #23928

"A híradók és a rajzfilmek is riasztó, meghökkentő látványelemekkel érik el a fogyasztót, eredményesen."

Most eszembe jutott az Éjjeli féreg :)

előzmény: oscarmániás (#23924)

2018-09-08 23:53:52 Mizi #23927

:D

Amúgy vannak ezeknél ezerszer parább filmposzterek. Ezeket max. azért "kellene" betiltani, mert a jó ízlés ellen vétenek. :)

Áthelyezve a(z) The Nun topikból.

előzmény: ifj. Ó. Posszum (#23925)

2018-09-08 15:15:14 oscarmániás #23926

Erőteljesen OFF, de leírom:
Az elmúlt évek során megfigyeltem, hogy a hátrányos helyzetű, rossz környezetben élő gyerekeket lehet a legnehezebben megijeszteni, megfélemlíteni, szabályok és korlátok közé szorítani. Szabályosan megkeményednek, csapatot alkotva sikeresebben szembenéznek az erősebbel és gondolkodásmódjukban is a kerülő megoldásokat keresik, szerintem az alapvető problémamegoldó képességük fejlődik, a napi létfenntartásra korlátozódva, jó csapatszellemben, feladatok megosztásával. Tehát szerintem a horror, pláne ha csak vizuális, az ingerküszöböt emeli meg, egészséges lelkületű ember nem sérül. Fura személyiségűek meg mindig is voltak és lesznek. Zajlik az evolúció is, a stressztűrőbbek és alkalmazkodóbbak nagyobb esélyekkel indulnak az életbe. A horrorfilm ezen nem oszt nem szoroz, csak szórakoztatja a nagyérdeműt.

2018-09-08 14:49:23 ifj. Ó. Posszum #23925

Egyetértek, betiltani, kitiltani, letépni, felkoncolni!
Velük együtt a történelem könyveket, a népmeséket, az Andersen meséket. Ja és Ördög Nórát is. Olvasom a lapot és folyton szembejön velem a gonosz. Borzasztó!

előzmény: angel (#23922)

2018-09-08 14:36:09 oscarmániás #23924

Van abban igazság, amit írsz, de hálistennek nem kötelező horrort nézni. A híradók és a rajzfilmek is riasztó, meghökkentő látványelemekkel érik el a fogyasztót, eredményesen. Vagyis a hétköznapok részévé vált. A szellemesdihez annyit fűznék hozzá, hogy egyidős az emberiséggel, nem fog eltűnni, inkább csak mérséklődhet. Aztán a piaci igények miatt megint erősödik és így tovább. (A fürdőruhás reklámozás sem lesz betiltva sosem a prüdériára hivatkozva, bár némelyik modell elég ijesztően néz ki...)

előzmény: angel (#23922)