Magyar filmek 👁

(vissza a topikok listájához)

• ...
2024-05-23 23:16:32 VVega #611

Annál csak magasabbat lehet! Szurkolok én is

előzmény: Ágó (#610)

2024-05-22 09:57:54 Ágó #610

Új magyar horror?
Bízom benne, hogy a Post Mortemnél magasabb színvonalat ütnek meg.

2024-05-03 14:51:33 zéel #609

Ingyenesen nézhető

Berényi Andornak a prágai FAMU-n készített vizsgafilmje 2023-ban a Friss Hús versenyprogramjában mutatkozott be, azóta pedig megjárt egy sor nemzetközi fesztivált. A Vacsorát vetítették Floridában, Lisszabonban, és Rómában is, ahol a Prisma Awardson megkapta a Best of Fest díjat. Az örökbefogadás előtt álló házaspár feszültséggel teli drámája mostantól ingyenesen is hozzáférhető.

2024-04-11 17:55:57 zéel #608

Ma este! 19 ó Art+Cinema7

A Reflektor Filmklub eseménye: Megáll az idő, közönségtalálkozós vetítés

VENDÉG: Gothár Péter a film rendezője

2024-03-11 19:34:08 zéel #607

...a magyar Top filmek listáját itt, a KT-en Az ötödik pecsét vezeti.
A legjobb tizenkettőben 4 Fábri Zoltán film!

2024-02-24 17:21:17 zéel #606

Beszélgetés Janisch Attila filmrendezővel ITT

2024-02-23 18:43:29 zéel #605

Nézd meg a Kálmán-napot, a stábbal közösen, március 2-án (20 ó), a Művész Moziban!

2024-02-08 23:14:38 zéel #604

Ezeket a magyar filmeket várjuk 2024-ben – 1. rész
Cikksorozat a 2024-es magyar premierekről
nem mindegyiket várom, de ezt pl. nagyon meg a Nyersanyagot

2024-01-31 19:30:22 zéel #603

„Ha bekapcsolod a Magyar Mozi TV-t, bármelyik Kiss Manyi-vígjáték, vagy egy tévéjáték, amiben Pécsi Sándor játszik, tízezerszer többet ér, mint bármelyik kurzusfilm. Ezek el fognak tűnni, röhögni fogunk rajtuk, vagy épp szörnyülködni, ha az Aranybullára gondolunk, a filmes iskolákban pedig úgy fogják tanítani ezt az időszakot, mint elrettentő példát a modern demokráciákban.” Thuróczy Szabolcs

2024-01-30 12:42:06 zéel #602

Hatalom vetítés és közönségtalálkozó...A vetítés után a film főszereplőjével, Hajdu Szabolccsal Gyöngyösi Lilla beszélget.
Cirko január 31. 19:00

2024-01-20 17:12:59 zéel #601

Jancsó Miklós utolsó (kis)filmje.
Navigare Necesse Est... és filmezni is!
Szép!

2024-01-17 10:27:58 zéel #600

Kino Cafe Art Mozi. Folytatódik a Filmrendezők klubja!
Február 1-jén (19 óra), a sorozat második alkalmával az Iszka utazása című filmet vetítik, melyet követően a rendező, Bollók Csaba vezeti be az érdeklődőket egy mesterkurzus keretében a filmrendezés rejtelmeibe. A szakmai beszélgetést Till Attila vezeti.

2024-01-07 12:27:00 zéel #599

a legjobb magyar
az első 10-ben két Fábri Zoltán
az első 20-ban öt!

"Nemesen igazságos ember volt. Nagyon hiányzik az ilyenfajta ember a mai világból, aki nem tud hazudni, nem tud megalkudni" - mondja Törőcsik Mari Fábriról.
Lásd még 75 perc Fábri Zoltán filmrendezőről !

2023-12-02 20:21:37 critixx #598

Lázár Kati színművész, rendező
Tarr Béla filmrendező, forgatókönyvíró

the winner is...Tarr Béla

2023-11-22 09:43:10 manuva #596

Bevezető a magyar animáció történetébe. Valaki tud hasonlóról, amit magyarok csináltak?

2023-09-24 19:27:52 zéel #594

Enyedi Ildikó nagyon szép és nagyon keserű gondolatai az Inkubátor program bedarálása kapcsán:
Most, a szemünk előtt, mint egy petri csészében, megfigyelhetjük, hogyan lehet lépésenként tönkretenni, értelmetlenné torzítani egy tiszta és szabályai által biztosítottan érték alapú struktúrát, és, ami ennél sokkal szomorúbb, hogyan lehet bepiszkolni, egymás ellen fordítani és megalázni egy egész nemzedéket - arról az Inkubátor programnak nevezett valamiről beszélek, amit mai állapotában már senki nem értene, hogy miért is neveznek így. Már nem véd meg semmitől, már nem biztosít sem nyugalmat, sem biztonságot, lényegében felnagyítva, egy színpadra nyilvánosan kilökve hajszolja végig a “felnőtt” filmesek által ismert akadálypálya legnemtelenebb elemein a nyeretlen kétéveseket.
És, az Inkubátor program elpusztításának apró, a résztvevők számára is késve érzékelt szabály - módosításainak lépésein keresztül tudjuk igazán felmérni, hogy milyen sokirányú és okos figyelemmel és mély szakmai tudással rakta ezt össze annak idején Havas Ági. Az a Havas Ági, aki maga is egy megkérdőjelezhető, kevéssé transzparens rendszer aktív részese, működtetője volt ( ami a benne dolgozók emberi és szakmai minősége illetve az azt vezető Vajna saját ízlésén túllátó józansága miatt tudott sikeres lenni ), de aki mégis vágyott arra, hogy teremtsen egy talpalatnyi helyet, egy pici területet, ahol a nyúlós, kétséges megalkuvások, öncenzúra és sunnyogás mentes szabad alkotás lehetséges, ahol, olyan kevés pénzből, hogy az leírható legyen mint kockázati befektetés, egy nemzedék tisztán megmutathatja magát. Akkor is nagyon tiszteltem Havas Ágit az Inkubátor program keresztülviteléért - amit Vajna nettó hülyeségnek tartott - de most, a leépülésen keresztül felismerve mi mindenre gondolt a megalkotása során, méginkább tisztelem.
Nemcsak az az alapvető szabály volt fontos, hogy aki nyer, az minden további feltétel nélkül elkészítheti a filmjét. De az is, hogy az alkotók producer nélkül pályázhattak, fejleszthettek, és valódi izgalom volt a pitchen bemutatkozni és ott találni producert, a producereknek meg ott találni friss tehetségeket, akár a nem nyertesek között is. És az is, hogy a zsűriben nem ülhetett egyetlen olyan ember sem, aki azért kapja a fizetését, mert bármilyen pozícióban más emberek terveiről dönt. És így tovább…Havas Ági pontosan látta, milyen csapdákat kell elkerülni ahhoz, hogy sértetlen maradjon a szabadság, hogy ne sérüljön a hiteles hang - és beépítette a rendszerbe a biztosítékokat. Ezeket bontotta le lépésenként a programot megöröklő NFI. Az eredmény nemcsak az, hogy fontos első filmek nem készülnek el. De azok a szörnyű dilemmák is, amelyektől épp meg akarta védeni ezeket a fiatalokat az Inkubátor program. Amitől beszivárgott a gyanú, a másik megítélése, a nyertesek és vesztesek egymás elleni kijátszása, a kérdés, hogy ki mit ír alá, hogy valaki akkor vállal-e szolidaritást, amikor már vesztett, vagy előtte, amikor azok a csodálatos, tehetséges fiatal emberek, akik keményen dolgoztak és most nyertek, nem örülhetnek felszabadultan ennek, mert valami fura árnyék vetül rájuk, pedig nem követtek el semmit, de azért sem, mert még mindig elkaszálhatják a tervüket mindenféle indoklás nélkül. Olyan brutalitással lettek belerángatva a “felnőttek” piszkos játékába, amihez képest egy normál pályázat sétagalopp. Rettenetes ezt látni is, nemhogy végigélni. Kedves tavalyi és idei nyertesek és vesztesek, kapaszkodjatok össze, beszéljetek, találkozzatok....itt mindenki sérül, talán tudtok egymásnak támogatást adni.

2023-09-15 09:36:16 ryood #593

Hát erre nagyon kíváncsi leszek. Olvastam a regényt, és láttam a belőle készült színdarabot is a Katonában. Zseniális lett az adaptáció, és nekem már az irodalmi alapanyag is nagyon bejött. Üdvözölném, ha ebből egy színvonalas filmet csinálnának. Ami problémás lehet, az az állami támogatás. Állítólag Csáky Attila producer jóban van a nagyságos urakkal (fogalmam sincs, igaz-e), oké. Csak ez a könyv enyhén szólva nem illeszkedik a NFI által támogatott filmek ideológiai koncepciójába, propagandisztikus mivoltába. Akkor ebből mi lesz?

2023-09-14 22:35:02 critixx #592

Újabb hiánypótló alkotás érkezik a Nemzeti Filmintézet támogatásával...

2023-09-13 06:38:17 budaik #591

Azért nehéz, mert az eredmények az elkészült filmek azt mutatják, ahogy a 60-as években,Filmalapos időszakban is készültek nagyon jó filmek, kontra az MMKA idejében, amikor rengeteg film készült a lila ködbe

2023-09-12 21:12:39 zéel #590

Nem nehéz. Az 1 ablakos, az egy központú rendszernél minden jobb. (A forgatókönyv fejlesztés nincs összefüggésben az 1 ablakkal, ez ugyanúgy megvalósítható lenne több ablak esetén is.)

előzmény: budaik (#589)

2023-09-11 13:09:31 budaik #589

Nehéz megítélni, hogy melyik a rosszabb rendszer. Amikor mindenre gyártási támogatást adtak és rengeteg film készült, vagy az 1 ablakos rendszer, ahol a forgatókönyv fejlesztés fontos szempont. Nyilván a mostani egy ideológia vezérelt rendszer, de azért az, hogy mindent le lehetett gyártani és jöttek a nagyszerű magyar filmek, mint a Vespa pl. azért nem gondolnám, hogy annyira jó lenne.

De a beadott filmterv a korrupcióról zseniális :)

2023-09-11 13:04:29 zéel #588

Reisz Gábor első, szívességi alapon, hihetetlenül olcsón elkészített filmjével bebizonyította, hogy olyasmihez ért, amire elképesztően sokan rezonálnak az országban (a 7 milliós költségvetésű VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan árának több mint tízszeresét, 79 milliót hozta be a mozipénztáraknál), ezek után az előző vezetéstől még kapott is pénzt a következő filmjére (Rossz versek), de később hiába próbálkozott, minden filmtervét elkaszálták, így ezt, a mostanit (a friss díjnyertest) már be se adta a Filmintézethez.

Tetszik vagy sem, a nemzetközi filmfesztiválokon a legnagyobb, legtehetségesebb, a szakmáról legtöbbet tudó filmesek vannak jelen. Természetesen, mint a művészetben a világon sehol, itt sincs tökéletes igazságosság, természetesen vannak rossz döntések, igazságtalan mellőzések, hülye zsűritagok. De attól még általánosságban véve nem véletlen, nem összeesküvés és nem ármány, hogy a Magyarázat mindenre kint van Velencében, a 27 Cannes-ban, a kurzusfilmeknek pedig megmarad az állami mutyimustra.

... most van az NFI döntőbizottsága előtt az onnan eddig mindig hazáig rugdosott, nagyszerű filmes, Schwecthje Mihály új filmterve, aki volt olyan vicces fickó, hogy tréfából beadja a Magyarországot átható korrupcióról, a politika teljes romlottságáról szóló filmtervét, a Hajtűkanyar autósiskolát. Ennek bőkezű állami támogatásával lehetne bizonyítani, hogy mindenki téved, aki cenzúrát kiált az NFI-nél.

(Kovács Bálint: A magyar film újra szárnyal. A magyar film sose volt ilyen mélyen- hvg 360)

2023-08-03 19:25:48 gaben #587

Osztom a félelmed. Az Almási dokumentumfilm szinte tökéletes volt, érzékeny és hiteles. Részletekbe menő, és minden sikert, vívódást bemutató. Na jó, nem szinte, hanem tökéletes :-)

előzmény: budaik (#586)

2023-08-02 09:38:07 budaik #586

Andy Vajna megálmodta, halála után öt évvel kezdődhet a Puskás-film forgatása

Kicsit félek. Nincs bajom Köblivel, de az intézettel igen. S tartok attól, ahogyan Széchenyi István sem érdemelt Hídembert, úgy Puskás sem azt fogja, amit kap... De ettől még szurkolok.

A Puskás Hungary rettenetesen jó dokumentumfilm.... Meg hát a mítosz, az mítosz...

2023-06-18 13:27:37 zéel #585

Akár Magyarországon is játszódhatna a szlovákiai magyar Prikler Mátyás új filmje, a Hatalom, de itthon be sem mutatták, hiába Hajdu Szabolcs a főszereplője, és hiába szól csupa olyan kérdésről a politikusokkal, korrupcióval és mutyizással kapcsolatban, amivel nagyon is könnyen tudunk azonosulni. Kritika ITT.

2023-05-23 12:46:02 ryood #584

köszönöm!

2023-05-23 11:17:01 zéel #583

Pécsiek!
Egyszeri vetítés, pécsi/Apolló filmpremier! Hamisítatlan debreceni posztapokalitikus thriller fergeteges figurákkal és színészekkel! (from Bacskó Tünde)

Balcsillag - új magyar film! Holnap 19 ó - vetítés és közönségtalálkozó!

2023-05-10 17:30:26 zéel #582

ugye!:)
a másik kategóriában meg alighanem a Blokád --ha csak nem nézi dokunak Koltai, mint anno a Felhő a Gangesz felett c. filmet (nem vicc! megtörtént! és akkor is ő volt a zsűri elnöke)

előzmény: manuva (#581)

2023-05-10 16:54:22 manuva #581

Egy ilyen mezőnyben egyértelmű, hogy az Aranybulla a legjobb, mi más.

2023-05-10 16:31:40 zéel #580

Magyar Mozgókép Díj
A legjobb nagyjátékfilm kategóriában idén Az almafa virága, a Blokád, a Hat hét, a Larry és a Magasságok és mélységek versenyeznek.
A legjobb tévésorozat kategóriában A besúgó (Szentgyörgyi Bálint – Mátyássy Áron – Miklauzic Bence), A Király (Zomborácz Virág – Kovács István – Kovács Dániel Richárd), az Aranybulla (Kriskó László), az Elveszett idők (Nagy István) és a Hazatalálsz (Mátyássy Áron, Hajmási Péter, Bánovits Ottó, Kubinszky Péter, Buday Balázs) közül kerül majd ki a győztes.

Olvassátok figyelmesen!:)

A zsűri elnöke Koltai Lajos. Tagok: Dobó Kata ....

2023-05-05 19:14:38 zéel #579

Janisch Attila
HOSSZÚ ALKONY + ZIZI
FILMVETÍTÉS - 2023. május 6. (holnap, szombaton)
19:00 - Király utca 9. a DOVER ház második emeleti termében + ZIZI
FILMVETÍTÉS - 2023. május 6. (holnap, szombaton)
19:00 - Király utca 9. a DOVER ház második emeleti termében
A vetítés után Forgách András és a rendező beszélgetnek a nézőkkel.

2023-05-03 08:31:29 budaik #578

Most nézem meló közben :D

Még emésztem, s utána majd reagálok is rá :)

előzmény: oscarmániás (#577)

2023-05-03 08:28:28 oscarmániás #577

Azta! Köszi, hogy felhívtad rá a figyelmemet!!

előzmény: budaik (#576)

2023-04-26 17:45:17 oscarmániás #575

Ó, igazán semmiség

előzmény: kypd1997 (#574)

2023-04-26 17:32:46 kypd1997 #574

"Amerre elindulhatsz: a részletes keresésnél szűrsz a magyar filmekre, rövidfilm műfajban, és akár éve(ke)t is hozzáadva lehet keresgélni megtekintő linkeket a vélemények közt."

Nagyon szépen köszönöm; így már világos és ez így tényleg hasznos segítség! Köszönöm a munkátokat és a türelmet!

2023-04-25 16:32:21 budaik #573

A KT arra vállalkozott, hogy a filmek , mint élményközpont, rendszerezze :)

2023-04-25 11:25:30 ChrisAdam #572

Nincs poszt. Akkor még egyszer, csak hogy tiszta legyen: a KT nem letöltőoldal, sem streaming-service, tehát itt nem fogsz találni egy zugot hosszú listákkal, ahol a sok száz magyar rövid- (és nagy)játékfilm legális elérhetőségét látni fogod. A KT erre sosem vállalkozott. Vannak viszont filmes adatlapok, hozzá tartozó kommentszekcióval, ahova egyes felhasználók, sok esetben szerkesztők beágyazták a film elérhetőségét - saját elhatározásukból. Sok esetben lehet, hogy ezek a linkek már nem működnek (ezeket, ha szem elé kerülnek, gyomláljuk), a legtöbb esetben viszont igen - és bár ezen filmek így elérhetők, bármilyen regisztráció és díj nélkül, nem növekednek százával a szavazatuk. A kollega oscarmániás erre utalt alább.

előzmény: kypd1997 (#571)

2023-04-25 10:23:31 kypd1997 #571

"Itt a KT-n már két évtizede közel százan sok-sok ezer magyar filmre hívtuk fel a figyelmet, megadva a legális elérhetőségét ezeknek a filmeknek." - ezt a posztot keresném

2023-04-20 16:12:22 Ugor #570

Fantasztikus! Nem tudok betelni vele!

2023-04-19 10:03:47 zéel #569

Gothár Péter elképesztő fotó-anyaga a Fortepanon...

2023-04-18 16:47:26 oscarmániás #568

Ne várd, hogy összefoglaljuk az évtizedes kutatómunka illékony eredményét:D A legálisan elérhető videomegosztók (mindenféle tube, dazoo, vimeo meg az ördöngös vén kaporszakállú tudja még micsoda ...) és tudjuk, hogy a google egy időben jó barátunk volt:)

előzmény: kypd1997 (#567)

2023-04-18 16:12:34 kypd1997 #567

Lehet a tömegeket akkor se érdekelné, ha a Filmio teljesen ingyenes lenne. (bár most épp indult egy televíziós csatorna is csak magyar filmek számára, de nincs TV-m).
Az a több ezer magyar film amiről beszélsz, elérhetőségekkel megvan esetleg valahol egy különálló posztban, vagy alfórumon, vagy külön-külön kellene összeszedni őket?

előzmény: oscarmániás (#566)

2023-04-16 08:05:12 oscarmániás #566

Itt a KT-n már két évtizede közel százan sok-sok ezer magyar filmre hívtuk fel a figyelmet, megadva a legális elérhetőségét ezeknek a filmeknek. Van ami magas nézettséget ért el, és van amire rá se bagózott a négyötödnél is nagyobb többség. Kérdem én, ha lenne egy ilyen platform, akkor többen néznék?
Ha a Filmio ingyenes lenne és még pénzes nyereményjátékkal is ösztönöznék a nézőket, többen kattintanának rájuk? Vállalná valaki ingyen és bérmentve, egykori Nyugatos elszántsággal terjeszteni a kultúrát, felszítva a közöny hamujában az érdeklődés parazsát (brrr) ?
De vajon az alkotóknak jobb ez az állapot? Mi erről az ő véleményük?

előzmény: kypd1997 (#565)

2023-04-15 21:34:06 kypd1997 #565

A Filmion kívül van egyébként bármilyen adatbázis ahol a közel (akár távoli) múlt magyar rövidfilmjei fenn vannak? Kicsit szomorú, hogy ezek lemennek a Friss Hús, Busho stb. filmfesztiválokon utána javarészt örökre elfelejtődnek és így a nagyközönség sose találkozik velük.

2023-04-14 17:55:22 zéel #564

Igen! Ami hétköznapi, normális kellene hogy legyen, az nálunk ünnepnap! :(

2023-04-14 11:14:13 critixx #563

Az egész kínálatnak ingyenesnek kéne lennie és egy normális platformon kéne elérhetővé tenni. A jelen helyzetben nem szerencsés az oroszokkal példálózni, de a Moszfilm ezt konkrétan nagyon jól csinálta. Ugyanígy a finnek is nagyon sok klasszikus filmjüket tették elérhetővé a YouTube-on ingyen és teljesen legálisan. Csak a magyarok ennyire kicsinyesek, hogy pénzt kérnek a szüleink, nagyszüleink adóforintjaiból finanszírozott filmek megtekintéséért, plusz csinálnak hozzá egy bugokkal teli teljesen új alkalmazást, nyilván túlárazva, a fejlesztést csókosoknak kiadva.

2023-04-13 23:13:53 zéel #562

A MAGYAR FILM NAPJA alkalmából MOST először TE is dönthetsz a FILMIO ingyenes kínálatáról...A szavazás 2023. április 16-án 23:55-ig tart.
A szavazók közül kisorsolt 10 nyertes 6 hónapos ingyenes Filmio előfizetésre jogosító kupont kap, mellyel korlátlanul nézheti a kínálat részeként elérhető filmeket.

2023-03-14 19:54:49 critixx #561

A Sacra Corona, az Álom.net és a Barátok közt korszakos tehetségű színművésze, Oberfrank Pál is kapott.

2023-03-14 18:36:37 zéel #560

A filmes világból Vitézy László kapott ma Kossuth-díjat (KT átlaga 3,6).

2023-03-09 13:59:51 zéel #559

Ingyenesen nézhető filmek Lukáts Andor 80. születésnapjára

2023-03-08 23:02:03 zéel #558

Dettre Gábor (Felhő a Gangesz felett) újra forgatott - low budget

2023-02-03 18:31:26 zéel #557

Átadták a 60. Magyar Filmkritikus Díjakat
Legjobb animációs film: Amok (rendező: Turai Balázs)
Legjobb dokumentumfilm: Döntés (rendező: Ugrin Julianna és Vízkelety Márton)
Legjobb kisjátékfilm: Pragma (rendező: Szelestey Bianka)
Legjobb női epizódalakítás: Szandtner Anna (Larry)
Legjobb női főszereplő: Román Katalin (Hat hét)
Legjobb férfi epizódalakítás: Onofer László (Larry)
Legjobb férfi főszereplő: Vilmányi Benett (Larry)
Legjobb vágás: Lemhényi Réka (Mindörökké)
Legjobb operatőr: Tóth Levente (Magasságok és mélységek)
Legjobb forgatókönyv: Lányi Zsófia (Veszélyes lehet a fagyi)
Legjobb kísérleti film: Igor és Ivan Buharov (Melegvizek országa)

Legjobb rendezés: Csuja László és Nemes Anna (Szelíd)
Különdíj: Mindörökké (rendező: Pálfi György).
A legjobb első film: Magasságok és mélységek (rendező: Csoma Sándor) és Larry (rendező: Bernáth Szilárd).
A Filmkritikusok B. Nagy László Díja: Hat hét (rendező: Szakonyi Noémi Veronika).
A magyar filmkritikusok Életműdíja: Grunwalsky Ferenc

2022-10-23 19:48:55 oscarmániás #555

Színház- és Filmművészeti Egyetem, Budapest
csemege a magyar rövidek kedvelőinek

2022-09-09 18:58:09 Joeker81 #553
2022-08-31 11:43:28 zéel #552

"Minden filmemnél ott ülök a vágószobában az elejétől a végéig. Az egyik snitt a nyakamban lógott, a másik a térdemen, mert elhatároztam, hogy később teszem bele -, a negyediket szorongattam, az ötödikről meg éppen megmondtam, hogy még egy kockát vegyenek le róla, vagy inkább még kettőt. Ezt hívom én filmcsinálásnak." (Makk Károly)

2022-06-24 17:09:32 zéel #551

Ma már, a zsánerfilm kötelező kánonjában, nehéz elképzelni azt a felfokozott szellemi izgalmat, amit a filmkészítés a hatvanas években jelentett. Herskó János mély nyomot hagyott a tanítványokban: több generációnak tanította meg, hogy az életismeret, a környező világ dokumentarista feldolgozása vezet el a mégoly stilizált játékfilmhez is. Hogy ismerni kell a hétköznapi valóságot ahhoz, hogy nagyobb igazságok kimondására vetemedjen az ember. (Fekete Ibolya)

2022-06-23 15:39:58 zéel #550

A vicc az, hogy a műalkotások (bocs) befogadásához valamennyi másodlagos (nevezzük így) kreativitás szükséges. Magától értetődik, hogy az optimális (termékeny, értelmes etc) befogadás (elsajátítás) mintegy a mű másodszori létrehozását kell hogy jelentse. Szóval ne fogjon senki könnyelműen a húrok pengetésihez, azaz, ha képtelen vagy a muzsikus játékához mérhető koncentrációval, fantáziával és ihletettséggel a hangzó anyag alakulására figyelni, akkor mint publikum illetéktelen és fölösleges vagy, vedd úgy, mintha ott se lennél. És persze ugyanez vonatkozik az irodalommal, színházzal etc. való találkozásod helyzetére is.(Jeles András)

2022-06-07 15:59:18 zéel #549

Amikor az ember egyszer vásárra vitte a bőrét, és egy filmrendezővel leül tárgyalni, akkor tudnia kell, hogy ha nincs résen, és fokozott reményekkel néz a dolgok elébe, bizony csalódások érik. Nincs itt helye hiú reményeknek, ajánlatos minden illúziót kezdettől elhessegetni. Nem azért, mert a filmrendező szélhámos vagy haramia lenne, hanem azért, mert művész. És ennek a művésznek egy teljesen más műfaj keretein belül önálló művészi egyénisége és ennek megfelelően a kapott anyag tekintetében sajátos látványa van. Tehát naiv és hiú az az író, aki ilyenkor különleges elvárásokkal néz az együttműködés elébe. Már ha a rendező a szerződés aláírása után még egyáltalán tudomást vesz a létezéséről és néha kíváncsi a véleményére. Nem árt tudni, hogy valami egészen más fog történni, mint amire az író számít. És ez nem is baj mindaddig, amíg művészileg megközelítőleg azonos értékű alkotás jön létre. A bajok akkor kezdődnek, amikor a rendező víziója megreked az alapmű környezetében, és vagy szolgai hűséggel és különösebb képzelőerő nélkül egyszerűen átülteti, átkopírozza a filmszalagra a történetet, esetleg azt is kevés érzékkel, vagy a történetet idegen tájakra vezeti. Ez bizony elég gyatra dolog. Ismerünk ilyen unalmas alkotást rengeteget. Az igazi film az, amiből az derül ki, hogy ugyan alig-alig emlékeztet az eredeti, alapjául szolgáló műre, viszont az annyira erős és hiteles volt, hogy mélységesen megihlette a filmrendezőt, hogy munkája nyomán abból egy hasonló mélységű alkotás jött létre. Bodor Ádám: Az értelmezés útvesztői

2022-05-27 21:25:25 zéel #548

- Maga magyar? kérdezte kicsit szigorú angolsággal a nagydarab bajszos tallinni taxisofőr.
- Igen - válaszoltam.
A taxisofőr felderült - A Tenkes kapitánya a legjobb film a világon - mondta arcán boldog mosollyal. - A legeslegjobb.
(Dragomán György)

2022-05-24 23:01:18 critixx #547

Egy átlagos (NFI által támogatott) magyar dokumentumfilm 5-15 millió forintból készül, de sok alkotás (amit az NFI nem támogat, hanem alternatív forrásokból szedi össze a büdzsét) ennél is kevesebből, akár pár százezerből forog.

Bár végülis érthető az a 100 milla, hiszen a producer-forgatókönyvíró a néhai MTVA Mecenatúra egykori igazgatója, a szakértő a Nagyfőnök kedvenc (sport)újságjának (amit Anikó asszony minden reggel lelkiismeretesen kivasal az urának) a főszerkesztője, a téma pedig a futball.

2022-05-24 21:43:54 zéel #546

a nagy sikerű Sorstalanság (KT átlag: 2,7) után itt az újabb lehetőség
több mint 2 milliárd forintból rendez filmet Koltai Lajos
na, ugye, aki nem ugrált az szfe blokád idején

2022-05-20 13:25:48 ryood #545

Hogy lehet, hogy a Katinka című "dokumentumfilmre" 800 millió forint volt, Erre a Focisra pedig csupán kevesebb, mint 100 milla? Hát hogy lehetséges ez?

2022-05-17 23:24:18 zéel #544

A streamingszolgáltató közleménye szerint az HBO Maxon áprilisban egy sorozatot és filmet sem néztek meg annyian, mint a magyar A besúgó című, 8 részes sorozatot.
Ez az első, teljes mértékben magyar ötleten alapuló szériája az HBO-nak, az Aranyélet ugyanis a finn Helppo elämä magyar viszonyok közé átültetett remake-je volt. (hvg.hu)

2022-05-14 11:00:07 zéel #543

Huszárik Zoltán ma lenne 91 éves.

2022-04-30 17:23:31 Joeker81 #541

Kulka János visszatért. A játszma előzetese. Jónak ígérkezik az új magyar kémfilm.

2022-03-26 18:37:17 zéel #540

Átadták a Magyar Filmkritikusok Díját

A legjobb rendezés díját Kocsis Ágnes kapta az Éden című filmért.
Különdíjat kapott a Nagykarácsony című film – rendező Tiszeker Dániel.
A legjobb első film díját a Külön falka című film kapta – rendező Kis Hajni.
A filmkritikusok B. Nagy László díját a Természetes fény című film kapta – rendező Nagy Dénes.

2022-03-02 09:45:38 Joeker81 #539

Magyar sci-fi? Az Űrpiknik valahogy nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, miszerint majd úttörő lesz ebben a műfajban az itthoni filmgyártás palettáján...mondjuk úgy, hogy masszívan komolytalan lett. Azonban van egy egészestés film, ami már egy ideje nagyon készülőben van, reméljük, hogy egyszer végre bemutatásra is kerül és ígéretesebb lesz az előbb említett műnél. Ez a film Peter Noel 129 c. filmje, pazar szereposztással, egy érdekes jövőben játszódó történettel, ami igaz nem túl eredeti, azonban igen aktuális problémákra reflektál.

"Most az a menő, ha márkás cuccokban flangálsz, és okos telefon tapad az arcodra. Embermilliók falják a métereket, de már nem látják egymást, mert a tekintetük az Interneten és a mobilokon lóg. Brandeket esznek reggelire, ebédre, vacsorára. Az életük virtuális világban zajlik.

Na, nekem pont ebből lett elegem. Én szeretni akarok, menni, élni! Teszek rá, ha fáj is, csak érezzek!”
Részlet a 129 című filmből - Peter Noel

A film nem hivatalos előzetese már nyert egy legjobb trailernek járó díjat a London Independent Film Awardon. Biztató kezdet, reméljük lesz sikeres folytatás is...

2022-02-10 14:31:46 macready #538

Akit érdekel, hogy mi lett a magyar némafilmek sorsa, hogy az 1901-1930 között elkészített nagyjából 600 db filmből miért maradt fenn csak kb. 50 db, az hallgassa meg ezt a rövid rádióműsort:
Regényes történelem: A némafilmek mozija

2022-02-09 08:23:58 OldReelFilm #537

Ezért írtam, hogy nem lesz változás a top-ban, nemcsak az 50-ben, de a 200-ban sem.

előzmény: kaamir (#536)

2022-02-09 08:17:15 kaamir #536

Az Aeon Flux blogon pár éve összeszedték a '90 utáni legnézettebb magyar filmeket.

Azért a rendszerváltás után egész más számokról beszélünk.

előzmény: OldReelFilm (#535)

2022-02-08 22:49:08 OldReelFilm #535

Igen, és nem valószínű, hogy érdemi változás történt volna azóta akár a top 50-ben.

előzmény: vallas01 (#534)

2022-02-08 21:27:31 vallas01 #534

Egész pontosan ez a dokumentum, ugyebár? :)
Igen, ilyesmire gondoltam én, nagyon érdekes, és sok esetben módfelett meglepő volt!!!
KÖSZÖNÖM!!!

előzmény: OldReelFilm (#533)

2022-02-08 18:14:10 OldReelFilm #533

87-ig megtalálod itt:

A magyar játékfilmek nézőszáma és forgalmazási adatai 1948–1987 (Szerk. Gombár József, Budapest, 1987)

című könyv 114. oldalán.
(a kétrészes filmeket - a lenti listádban - nem kell duplán számolni, mégha dupla helyár is volt)

előzmény: vallas01 (#532)

2022-02-08 13:16:10 vallas01 #532

Helló mindenki!
Össze akarnám állítani a legsikeresebb magyar filmek listáját, legalább az első 20-at. De csak 11 eddig, ami megvan
Bemutatás Film címe Nézőszám (fő)
1949 Mágnás Miska 9 877 357
1954 Kétszer kettő néha öt 6 410 844
1954 Fel a fejjel 5 956 729
1962 Aranyember 5 483 128
1951 Déryné 5 153 699

Csakhát én az első 20-at, vagy 25-öt szerettem volna, ahogy a románoknál (https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_celor_mai_vizionate_filme_rom%C3%A2ne%C8%99ti) és a lengyeleknél is (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_film%C3%B3w_z_najwi%C4%99ksz%C4%85_liczb%C4%85_widz%C3%B3w_w_Polsce) összeállították már a magukét.
Létezik valahol egy efféle lista, nézőszám szerint?

2022-01-31 22:48:50 tomside #531
2022-01-29 17:44:24 zéel #530

...és nem is csak Kálmán úr és társai személye kínos, hanem azoké, akik megszavazták nekik ezt a rekord összegű pénzt. Az un. filmszakmai döntőbizottság.
Íme a tagjai ITT.

2022-01-29 13:39:11 zéel #529

Almási Tamás munkásságát ma életmű díjjal ismerték el a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál keretében. Ha valaki megérdemli, akkor ő nagyon is!

Hat alkalommal nyerte meg a Magyar Filmszemle fődíját, ötször a Magyar Filmkritikusok Díját. Számos nemzetközi díj birtokosa. Filmjeit közel 50 országban vetítették különböző televíziós csatornákon és mozikban.

2022-01-27 11:32:37 ryood #528

viszont van egy szuperjó színházi előadás: Kaisers Tv Ungran (Pintér Béla és társulata) amiben szerepel Petőfi és Kossuth is...

2022-01-27 10:37:01 zéel #527

Hajdu Szabolcs régi terve, vágya volt egy Petőfi-film.
Persze (?!) neki esélye sem lehet.
Mint ahogy Pálfinak sem a Toldira. (Lásd a friss HVG-t!)

2022-01-27 08:34:12 ryood #526

nézem közben a másik két társíró munkásságát. Szente Vajk: Casting Minden, Valami Amerika 2., Made in Hungaria. Kis-Szabó Márk: Első forgatókönyvét 1997-ben írta, „Badi meller” címmel. A cím jelentése az 1990-es évek dél-dunántúli szlengjében „Jó meló”. A „Badi meller” alapján forgatott félórás amatőrfilm az 1997-es OFF-on Open Film Fesztivál elnyerte a legjobb dialógusok díját. A forgatókönyv 1999-ben megnyerte az HBO Forgatókönyvírói Versenyét. Bár a győztes könyv megfilmesítése a pályázat része volt, a könyvből sohasem forgattak filmet. Ezután főleg a dunaújvárosi független filmes CWT forgatókönyvírójaként dolgozott, megfilmesített forgatókönyvei: Hasfalmetszők, Sohasevolt Glória, Einstein Mega Shotgun, Sherlock Holmes nevében, Aura.

hát ez a csapat kapja Rákaival és Lóth Balázs rendezővel ezt a magyar viszonylatban felfoghatatlanul nagy filmes büdzsét, egy olyan témára, amiből amúgy nagyon izgalmas, klassz, inspiráló, megkockáztatom "nemzetegyesítő" filmet lehetne készíteni. maradok annyiban hogy pont pont pont.

2022-01-26 23:32:36 zéel #525

... annyi támogatást kapnak, amennyit még soha egyetlen magyar filmes sem kapott az elmúlt 100 évben.

2022-01-26 21:32:02 ryood #524

4.5 milliárdos büdzsé (egyelőre...) abból 15 Saul fia kijönne.

2022-01-26 21:03:38 zéel #523

Nyilván ő egy zseniális forgatókönyv író. Csak, ugye, ez eddig nem volt közismert, mert ez az első könyve. És milyen remek rendezőt is találtak. Igaz, hogy még a KT közönsége sem ismerte fel a Pesti balhé rendezőjének nagyszerűségét.

2022-01-26 20:13:20 critixx #522

Nagyon jól fial Kálmán barátunknak az a képzeletbeli kétmillió ember. :)

2022-01-26 19:44:14 zéel #521

Jut eszembe: támogatási rekord!
Az utóbbi évtizedek – megelőzve a Kincsemet és a Sorstalanságot – legnagyobb mozifilmes gyártási támogatását kapta meg a Most vagy soha! című történelmi kalandfilm. Kis-Szabó Márk, Rákay Philip és Szente Vajk forgatókönyvéből készül. A film rendezője pedig Lóth Balázs (Pesti balhé).

2022-01-26 19:17:42 HejjaX #520

És milyen jól tették. Meg is nézte 2.312 ember.

Egyébként 350 millióval ez a film kapta akkoriban a legnagyobb filmalapos támogatást. Többet, mint az Isteni műszak, Fehér Isten, Swing, Megdönteni Hajnal Tímeát, Coming out, stb...

előzmény: Jereváni Rádió (#518)

2022-01-26 19:00:23 zéel #519

Hajdu Szabolcs: A filmkészítéshez elengedhetetlen a gazdasági kiszámíthatóság, mert egy film hosszú ideig készül. Eleve sok minden borulhat, akár csak az időjárás miatt, de ha nincs biztonságos gazdasági háttér, akkor őrültség belevágni. A Délibábnál ez a kiszámíthatóság hiányzott, ugyanis 2009-ben kaptunk rá először támogatást még a Grünwalsky Ferenc-féle MMKA-tól, majd ezt a kormányváltást követően ukmukfukk elvették. Ha van egy hivatalos döntés a támogatásról, a filmet a producerek előfinanszírozzák, hogy minél hamarabb elindulhassanak a munkálatok. A pénzt elkezdtük költeni, tehát kényszerpályán voltunk, visszafordulni nem lehetett. Miután Kőrösi Zoltán került az MMKA élére, megint megítélték a támogatást, amit pár hónap után visszavontak, mert megszüntették a közalapítványt, és a filmes pénzek átkerültek Szőcs Gézához. Nem tudom, ő olvasta-e a forgatókönyvet egyáltalán, mindenesetre bedobta az én nevemet is azok között, akiknek lehetőséget adott semmissé vált.volna filmkészítésre, és kaptunk egy hivatalos dokumentumot is, hogy bírjuk a támogatását. Szőcs Géza sem volt sokáig pozícióban, az általa ígért támogatás is

Ezután nem sokkal minden átkerült a Filmalaphoz, és újra kellett kezdeni a pályázási folyamatot az elejétől. Ez produceri szempontból sakk-matt. Itt volt az a pillanat, amikor felmerült a kérdés, hogy beadjuk-e a pályázatot, vagy sem. Végül szavazással döntöttük el. Közel egy évig tartott, mire a pályázatunkat egyáltalán elfogadták, és utána jött a lebegtetés, hogy lehet, hogy támogatják. Már teljesen lemondtam a dologról, amikor beadtunk Szlovákiában egy pályázatot, és megnyertük. Az első pénzt tehát onnan kaptuk. Ezek után itthon is felgyorsultak a dolgok. El lehet képzelni, hogy ez mind nekem, mind a producereknek idegölő és kimerítő volt. A külföldi partnereink előtt teljesen hitelünket vesztettük. Három évem ment el ezzel, sok idő az életemből, harmincasból negyvenes lettem, még egyszer ezt nem akarom végigcsinálni.

előzmény: Jereváni Rádió (#518)

2022-01-26 18:48:57 Jereváni Rádió #518

A Délibábot nem a Filmalap finanszírozta, legalábbis részben? Lehet, hogy rosszul emlékszem.

2022-01-26 18:36:12 zéel #517

Ma 50 éves Hajdu Szabolcs!
A múltkor, amikor találkoztunk, azt mondta, fura azt mondani, hogy ötvenes.
Egyébként nem néz ki ötvennek. (Nem is tudom, ki néz ki ötvennek, de ő biztos nem.) Ami szintén biztos vele kapcsolatban, hogy Hajdu a legendás Simó-osztály egyik legtehetségesebb alkotója. Azt mondja magáról, nem filmrendező. Szerző. Akinek a színház legalább annyira fontos, mint a film. Sőt.
Amikor lehetett, tisztességes pénzből készített fontos filmeket. Többek között: Macerás ügyek, Tamara, Fehér tenyér, Bibliotheque Pascal. Aztán nem állt be a sorba a Filmalapnál, hanem egy rossz használt autó árából, a saját otthonában megcsinálta saját színdarabjának adaptációját. Az Ernelláék Farkaséknál hatalmas siker lett. A világban - és arthouse viszonylatban nálunk is. Már készül a trilógia másik két részének mozgóképes változata is. Nulla magyar pénzből. Igen, Hajdu Szabolcs új filmjei olyan magyarul beszélő alkotások lesznek, amelyekben egyetlen árva forint támogatás sincs. Attól, hogy nem is kért az államtól, ez még szerintem ugyanúgy szégyen. Ránk nézve.
És közben főszerepet játszik egy cseh és egy szlovák filmben is. Amelyekben csehül és szlovákul beszél majd.
Ki a zseni, ha nem ő? Ki csinál kiemelten jelentős dolgokat a magyar és európai kortárs kultúrtérben, ha nem ő?
Szerintem Hajdu Szabi a magyar John Cassavetes.
Nagyon boldogat!
(Kovács Gellért Filmszerész)

2022-01-05 23:47:19 zéel #516
2021-12-31 19:16:08 zéel #515
2021-12-23 18:05:49 zéel #514
2021-10-22 21:01:57 zéel #513
2021-10-21 18:25:12 ryood #512

gondolom, most az évfordulóra (így egy évvel a választások előtt+békemenet) oda kell(ene) tenni nagyon magukat. játékfilm+doku, és van még egy kiállítás is "Vérbe fojtott köztársaság" címen a CÖF szervezésében.

• ...