Magyar filmek

(vissza a topikok listájához)

• ...
2018-11-08 12:34:31 csabaga #369

Halicsban sem kedveltek minket, II. Endre csapatait.

2018-11-08 10:33:19 Ugor #368

Hát igen... Brancaleone ármádiája, rögtön az elején. A magyarok eljövetele... :o)) Hősi kalandozásaink.
Amúgy köszönöm urak, hát fantázia-megindító volt. dikalosz köszi a japánt is, remélem, be tudom szerezni. Amúgy meg milyen érdekes lenne őszinte történelmet tanítani a gyerekeknek. BonnyJohnny ezeket ki kellene dolgozni, tényleg. Milyen más már a második világháború is, szovjet, amerikai, japán, német vagy zsidó szemmel...

2018-11-08 07:53:11 BonnyJohnny #367

Ahogy a fekete sereg hódítgatott a Német-római Birodalomban, azt sem biztos, hogy ugyanúgy élték meg a németek, mint az "igazságos" Mátyás alatvalói. (Akik amúgy úgy élték meg, hogy az igen magas rendkívüli hadi adót, amit nem is minden évben vetettek volna ki, csak szükség esetben... kétszer is beszedték.)
Belegondolva, Mátyást igen könnyen lehetne egy valóban okos és művelt, de kiválasztottság képzetekkel terhelt, önkényeskedő kölyökből lett, hivalkodó életmódot folytató, embereit/rokonait elűző/eláruló, csalfa, élvhajhász, népét sanyargató, hódító zsarnokként ábrázolni.

2018-11-08 07:48:47 BonnyJohnny #366

A Honfoglalás is kinézhetne úgy, hogy kutyafejű, nyers húst zabáló szörnyek támadnának a hegyeken túlról. Varázslatosan jól lovagolnak és nyilaznak, valamint a furcsa mágiával működő íjuk sokkal messzebb, sokkal erősebben és sokkal pontosabban lő, átviszi a láncinget, ami a szablyáik ellen sem véd úgy, mint a "normális emberek" kardja ellen.
Egy 13. harcos szerű történet lenne, ahol a csapat felfedezi, hogy ezek is emberek, és a fegyvereik sem mágikusak, aztán megütköznének velük, de akkor kiderülne, hogy kétszer annyian vannak, mint gondolták, és veszítenek. És ilyen horrorfilmes véghez hasonlóan, az utolsó snitten az egész pogány banda pereputtyostul előözönlik a Vereckei-hágóból, és elárasztják a vidéket. Dum-dum-dum, és elsötétül a kép, jön a stáblista.

(Kalandozásokról ugyanez. Sőt, ott még ferdíteni sem kell. A romantikus elnevezés ellenére, azok ugyan olyan rabló hadjáratok voltak, mint az idő tájt a vikingeké vagy a móroké.)

2018-11-08 07:37:13 BonnyJohnny #365

A Mohácsi vészről is lehetne egy Farkasokkal táncoló/Pocahontas/Avatar szerű történetet forgatni, ahol a főszereplő Szapolyai János felismeri, hogy szegény magyaroknak nincs jó dolguk a gonosz Habsburgok igája alatt, mennyivel jobb lenne nekik a Porta fényességében fürdeni, és ezért elárulja a népét, és átáll az ellenséghez, sok magyar halálát okozva ezzel. De hát azok mind gonoszak, vagy megvezetett bolondok. Aztán Szapolyai összeölelkezik a jóképű, és fiatal kora ellenére is bölcs Szulejmánnal, aki megteszi őt királynak, mindenki ünnepel, stáblista.

előzmény: oscarmániás (#363)

2018-11-08 07:29:58 dikalosz #364

Ajánlanám Őt:

Nobi

2018-11-08 06:41:26 oscarmániás #363

Lehet, hogy a miértekre a választ mások szemüvegén keresztül kapnánk meg. Megtörténhetne a csoda, megszünne a "turáni átok" .

2018-11-07 23:28:04 Ugor #362

Hát tudod mit, ezen ne múljon! Legyen morva.

2018-11-07 22:56:46 csabaga #361

Szerintem praktikusabb lenne az avarok helyett mondjuk a morva.

2018-11-07 22:53:08 csabaga #360

Igen, II. Lajos 40-esnek volt kiadva...

2018-11-07 22:14:37 Ugor #359

Gyerekkoromban sok-sok filmet láttam, ahol mindig állatarcú és nagyon hülye németek voltak, meg hősies, délceg szovjet katonák, akik jól lehősölték őket és csokit adtak a kisgyerekeknek. Meg remek cowboyok, tisztalelkű, nemes férfiak és gonosz, ronda, mindent felgyújtó, mindenkit megskalpoló indiánok... mi lett volna velem, ha úgy maradok? :o

2018-11-07 22:09:47 Ugor #358

Elfogulatlan filmet legfeljebb a marslakók készítenének rólunk, de azért érdekes néha megnézni az "ellenség" szemszögét is...

2018-11-07 21:33:01 BonnyJohnny #357

De azok is elfogult filmek lennének, csak a másik oldalról.
(Amúgy a Szulejmán sorozatban úgy tudom, szerepeltek magyarok. Aki nézi erősítsen meg!)

2018-11-07 21:24:14 Ugor #356

Én meg megnéznék egy magyar honfoglalást avar filmen, egy muhi csatát mongol feldolgozásban, meg egy törököknél gyártott mohácsi vészt is... :o))

2018-11-07 20:49:08 zéel #355

Pl. egy kelet-németnek Magyarország maga a paradicsom volt.
Lásd a Westwind c. filmet!

2018-11-07 20:35:33 Ugor #354

Kicsit azt gondolom (de nem nagyon), hogy semmilyen nép nem tud a saját történelméről elfogulatlanul filmet készíteni. Ráadásul az adott kor politikai nyomása is kiszínezheti a valót. De szívesen megnéznék sok hiánypótló próbálkozást, ami rólunk szól. Talán az is tanulságos lenne, hogy hogyan éltek meg bennünket mások.

előzmény: oscarmániás (#353)

2018-02-03 19:28:44 Ugor #351

Öröm és bánat... hogy mérlegre kell tenni két ilyen nagy filmet egymás ellen, mint az 1945 és a Testről és lélekről. Hogy ezek párhuzamosan méretnek meg. De csuhajj, hogy ilyen jó magyar filmek vannak évek óta és egyre több!

2018-02-03 18:53:03 zéel #350

A kritikusok szerint 1945 az elmúlt év legjobb magyar filmje.
A legjobb rendező Enyedi Ildikó (Testről és lélekről) lett, az operatőri díjat Ragályi Elemér (1945) kapta.
A legjobb első film díja:
Kojot (rendező: Kostyál Márk)
További díjak: itt!

2018-01-22 18:49:54 Prüstü #349

Némi háttér-információ a Bebukottakhoz, valamint a Káin gyermekeihez.
Talán érthetőbbé válik Nagy József sorsa, inkább sorstalansága.

2018-01-13 23:01:57 zéel #348

Ugye tudjátok: jan. 22.-ig meghosszabbítva!

2018-01-11 12:21:16 zéel #347

Végre! Dobó Kata is filmet rendezhet.
Nagy kár viszont, hogy pl. Gothár Péter vagy Hajdu Szabolcs nem kap lehetőséget, sokadik filmjükhöz. Vagy Pálfi György a Toldi megfilmesítéséhez.

2018-01-03 12:04:19 Raul #346

Ha valakinek esetleg olyan tervei vannak, hogy Málnay Levente TV-filmjeit akarja pótolni, az m3 csatorna párosával nyomatja őket esténként, jövő héten is.

2018-01-02 08:56:35 oscarmániás #345

Megnéztem, tetszik. Milyen sok filmben szerepel '56 !

2018-01-01 22:09:09 zéel #344

Van itt egy rövid montázs: 1956 magyar filmeken. 12 magyar film részletei az 1956-os forradalomról.
Az alkotók szerint ez egy hosszabb film előtanulmánya.
De már így is nagyon érdekes!

2017-12-29 16:11:42 zéel #343

A vágómmal most több mint egy évig dolgoztunk kettesben a filmen.
Pálfi György - színházról, moziról!

2017-12-24 16:06:34 budaik #342

Szerintem Alexandra Vapiti esélyes is :)

2017-12-24 15:37:53 zéel #341

Az év legjobb férfi alakításai
Rudolf Péter (1945) talán élete legnagyobb szerep-formálását hozta
2017 legjobb női alakításai
nagyon erős mezőny, de Borbély Alexandra (Testről és lélekről) a legerősebb

2017-12-22 16:37:12 bakocsa #340

Köszönöm én is :o))

2017-12-22 15:21:34 zéel #339

Kincsesbánya, kösz!:)

2017-12-22 12:31:08 oscarmániás #338

A Filmarchívum karácsonyi ajándéka január 12-ig.

2017-10-25 22:49:26 zéel #337

Emléktáblát avattak Huszárik Zoltán filmrendező (1931-1981) tiszteletére egykori lakóházának falán, a Columbus utca 38. szám alatt, Zuglóban.

2017-10-21 16:35:29 zéel #336

...Ezt a tizenkét filmet nem engedték ki egyetlen fesztiválra sem, mondván, akkor majd én is nyilatkozgatni kezdek, és olyanokat mondok, mint Enyedi Ildikó a Berlinalén. Mondanom sem kell, azóta beszélő viszony sincs közöttünk. Én őrzöm az integritásomat, közben az ember sorra mondhat le a külföldi esélyekről, az évekről, az újabb filmekről. A mozis szakmának is az én példámon akarták megtanítani, hogy nem érdemes visszabeszélni. Mert az egész nem szólt másról, mint a sértődésről. Azt mondta Andy, hogy hiába csinált ez a csávó külföldön is sikeres filmeket, én nem bízom benne, ezért ha fejre áll, akkor sem fog Toldit csinálni. (Pálfi György)

2017-10-12 11:11:27 oscarmániás #335

Már éppen ideje volt hogy elmeneküljenek onnan, csoda hogy eddig bírták

2017-10-12 10:06:54 zéel #334

Húsz éve van együtt a magyar film legmenőbb szerelmespárja
Nagyon szimpatikus emberek. Gratulálok!

P.S.:
Itt a vége. Ami az Origo Filmklub az elmúlt 14 évben volt, most megszűnt... Imádtuk ezt a munkát, nagyon köszönjük, hogy olvastatok minket, és reméljük, találkozunk még – máshol. Az Origo Filmklub csapata: Huszár András, Onozó Róbert, Papp Eszter, Soós Tamás, Varga Ferenc.
Nagyon sajnálom!

2017-10-10 17:41:24 csabaga #333

Most olvasom,filmtípusokat hozott be,így a klasszikusok remake-jét ugyanúgy egy alkotás képviselte,mint a "történelmi" filmjeinket.
Így volt Honfoglalás,kimaradt a Hídember,Sacra Corona,akárcsak a remake szekcióban a Hippolyt,Meseautó.

2017-10-10 14:14:51 budaik #332

Én ezzel kapcsolatban mindig azt mondom, hogy ok igazad van. Te szerinted nem.
Viszont ki beszél ilyenekről?
Tehát ha szerinted 10 esetből 5-ször nincs igaza. Az is már jó arány, mert ilyen dolgokról, mint kultúra , modern , majdnem kortárs kultúra , a médiában nagyon kevesen beszélnek.
Én megint csak a filmeket tudom példának hozni, de mikor hallottunk olyan kereskedelmi műsort, ahol az Ötödik pecsétet isteníti valaki????
Ok lehet h szerinted nem az a legjobb film, de akkor is....

2017-10-10 10:33:21 zéel #331

Roy Orbison-t hitvány zenei előadónak titulálni hiba, természetesen. Ennek ellenére FAM és Puzsér két, ritka figyelemreméltó figura. A hazai közéletben ma már alig vannak ilyen eredeti gondolkodók, akik nem akarják egyik tábor rokonszenvét sem elnyerni, és nem akarnak a mainstreamhez sem csatlakozni. Viszont van saját véleményük.

2017-10-10 08:58:10 ryood #330

jogos!
(mondjuk orbison munkásságát nem ismerem..)
az a helyzet, hogy PR nagyon sokat szerepel a médiában, sokat beszél mindenféléről, és valóban képes orbitális hülyeségek hangoztatására is (nekem ez a genderkurzusoása, ami nagyon idegesítő már..pedig vannak ott is jó észrevételei). viszont rengeteg nagyon jó, éles meglátása van, kimond dolgokat, amiket senki más, és ez fontos. szóval a személyes ízlését hajlamos objektív igazságnak beállítani, ez nem szerencsés, elismerem. én ezzel együtt bírom a csávót.

2017-10-10 08:47:32 critixx #329

"én kedvelem mindkettejüket, de filmek terén tudnak oltári nagy baromságokat (is) összehordani."

Nem csak filmek terén. Mikor Puzsér a műsorában Roy Orbison-t hitvány zenei előadónak titulálta, onnantól kezdve megkérdőjeleztem a hozzáértését és az ízlését.

2017-10-10 08:31:12 ryood #328

a "lila ködös" szerzői filmek mindig is rétegfilmek voltak, s lesznek is a jövőben, pláne magyarországon. ez "így van rendjén". akad köztük sok szemét, de szerencsére igazán figyelemre méltóak is. szóval fontosak ezek, kellenek, szükség van rájuk, a kultúránk része, még ha sokan el is utasítják őket.
ha már minden áron ilyet akart beletenni a "tíz legrosszabb magyar film" listába robi, lehett volna mondjuk a vespa, na az bőven rászolgált volna...és ott az is abszolút igaz lett volna, hogy az alkotó semennyire nem ismeri azt a közeget (vidéki cigányok, cigány putrik..) amiről filmet készít. vagy ha már vranik roland (fekete kefe rendezője) akkor az adás c. filmje, ami valóban gyenge.
mundruczó kornél korai filmjei nekem sem tartoznak a kedvenceim közé (a fehér isten óta más a helyzet vele...) de ugyanakkor egyáltalán nem tartom ezeket rossz filmnek, szóval nem gondolom, hogy közük lenne egy ilyen listához. a fehér isten és a jupiter holdja pedig már ráadásul szélesebb közönség számára is élvezhető, lezárta a "lila ködös" korszakot kornél.
még a dealer kapcsán megjegyezném, hogy mennyire rossz húzás volt fam részéről azzal érvelni, hogy nem ismeri a drogos szcénát fliegauf..hát ha valamit ismer, akkor azt nagyon, kb azok között nőtt fel..mellément..de ő legalább kiállt tarr béa mellett..

előzmény: budaik (#326)

2017-10-10 06:48:44 BonnyJohnny #327

Én is ezen akadtam fenn. :)

előzmény: coles (#324)

2017-10-10 00:34:48 budaik #326

Értem, s jogos a felvetésed. De mutass olyan embert, aki az SOS Love c filmet, vagy a rosszfiúkat jónak tartja... :)

A hídember nálam egyenlő a honfoglalás és a sacra corona filmekkel, annyival jobb, amennyire Bereményi jobb , mint Koltay.

Ezekkel a lila művészfilmekkel az volt a baj, hogy ezek is kaptak egy halom lóvét és az értelmiség fel is kapta őket, de szerintem a tágabban vett közönségnek nem volt hozzá köze.

Én nem vagyok értelmiségi, de azért bosszantó, hogy magamban kell hibákat keresni, amikor Mundruczó filmet nem értek. S nem ő benne, aki nem tud engem megszólítani...

2017-10-10 00:26:52 ryood #325

mondjuk a sas tamás filmek elég ismertek, és sajnos a kasszáknál is jól tejesítettek. közben meg borzasztóan alacsony színvonlúak, igénytelenek, irritálóan tele vannak b...a reklámmal, termékelhelyezésekkel..
a kis vuknak is simán helye kellett volna legyen, az imdb bottom 20-ban van a mai napig, egykoron első is volt.
a hídember is egy rettenetesen sz..r film, hatalmas állami támogatással készült.
szóval ezek sokkal szégyenteljesebbek, mint akármelyik jancsó, mundruczó vagy a fekete keke éppenséggel (én mondjuk ezeket nem is tartom semennyire szégyenteljesnek, de elfogadom, és megértem, h sokaknak nem tetszik)
ha nincs ott fam, puzsér szerintem még tarr bélát is megalázza (megtette már fassbinderrel és wim wenders-szel is..)

előzmény: budaik (#323)

2017-10-10 00:23:54 coles #324

Ismerős a cím... Mintha pár éve ez (is) nyert volna itt egy szavazáson (a "Szerintem? Szerinted!" mellett)...

2017-10-10 00:18:02 budaik #323

Ok, a listára Robi is olyanokat vesz, amelyek valami miatt ismertek. Nyilván Jancsó kései filmjei , Jancsó nimbusza miatt. A fekete kefe az egész közeg belterjessége miatt és a filmszemle nagydíj miatt érdekes. Mundruczó is megérdemelné nyilván.

Persze ha az ember teleszór egy ilyen listát az Elment az öszöddel , Pizzással, ilyenekkel az is rendben van, de szerintem ebben mindenki egyet is ért, így sportértéke sincs.

Eléggé kifordított gondolkodás, de szerintem örüljünk annak, hogy bármilyen kereskedelmi médiában beszélnek filmekről, s nem csak a vörös szőnyeg a téma... :D

2017-10-09 23:54:54 ryood #322

oké, és ez rendben is van, h egyeseknek nem tetszik, de hogy ezek ott volnának a 10 legrosszabb magyar film között?
na ne már..

előzmény: budaik (#321)

2017-10-09 23:52:10 budaik #321

szerintem Jancsó és a Fekete Kefe is megérdemelte, Jancsó filmjeit végignézegettem s pár kivételtől eltekintve szerintem blöffök.

2017-10-09 23:46:04 ryood #320

vagy inkább elment az öszöd..hídember...holnap történt..

előzmény: Gameface (#319)

2017-10-09 23:24:37 Gameface #319

még egy mundruczó beférhetett volna...

2017-10-09 23:23:31 ryood #318

azért az durva, hogy olyan filmeket beválasztottak, mint a dealer, a fekete kefe vagy az anyád a szűnyogok (azt inkább nem is kommentálnám milyen marhaságokat mondtak ezek kapcsán) és egy sas tamás se került be, se a kis vuk (aminek egyébként több, mint 1 milliárdos költségvetése volt, állami támogatással készült..) vagy a holnap történt..
amúgy a többi rendben van, én kedvelem mindkettejüket, de filmek terén tudnak oltári nagy baromságokat (is) összehordani.
az új blade runnerről pl remek diskurzus volt az új rádióműsorban:
A Jó, a Rossz és a Nézhetetlen #1 - Szárnyas fejvadász 2049

2017-10-09 21:39:02 zéel #317

A 10 legrosszabb magyar film - Farkas Attila Márton és Puzsér szerint
mondhatnám, hogy nagyrészt egyetértek velük
de a tíz filmből nyolcat nem is néztem meg - hála a KT-nek

2017-10-03 07:54:03 Prüstü #316

Én is rágondoltam. De valamelyest Znamenák István is megfordult a fejemben.
"-Kérem mondta hűvösen a telefonba-, én egy nagyon elfoglalt ember vagyok. Nem érek rá magának nyilatkozni." Mert ez a hűvös hangnem hozzá is illet, a filmben is volt tőle hasonlóan kimért elutasító megnyilvánulás. Na de persze Pierre volt az esélyesebb, köszi :)

2017-10-02 21:20:22 critixx #315

Teljesen biztos, hogy Sőth Sándorról van szó (aki a könyv megírása idején tényleg 21 éves volt). Később, a '90-es évek elején rendezett egy filmet, amit azon a környéken forgattak, ahol felnőttem. A film gyártásvezetője mesélt nekem párszor a forgatásról. Ő mondta, hogy Sőth keményen drogozott akkoriban, és sokszor emiatt nem is tudott rendesen dolgozni.

előzmény: Prüstü (#314)

2017-10-02 20:45:21 Prüstü #314

Napokban olvastam ki Tolnai Kálmán Kábulat című könyvét.
Lenne itt valami, ami egy magyar filmet érint, hátha be tudja valaki azonosítani, hogy melyik karakterről eshet szó a következő leírásban, valamint egy meg nem valósult riport körülményeiből.
Idézek a könyvből:
"felmentették Erőst. A barátjával, azzal a porcelángyerekkel együtt bűzlik a drogtól. Nem ám Gracidin! A fenét. A nehéz drogtól. Hiszen még a bírónőnek is olyan vontatottan válaszolgattak, hogy csak a hülye nem látta, hogy fel vannak tankolva. Ezek megússzák, mert van eszük. A kis halak meg nyakig ülnek a recepthamisításban. Erős volt az egyetlen aki mereven elzárkózott a találkozás elől. - Kérem mondta hűvösen a telefonba-, én egy nagyon elfoglalt ember vagyok. Nem érek rá magának nyilatkozni. Erősnek ismert művész az apukája, az anyukája meg grafikus. A huszonegy éves fiatalember valóban elfoglalt lehet, mert a takarító munkája mellett komoly szerepet játszott el a Megáll az idő című filmben"
Szimpla kíváncsiság :) Persze azért van egy jó tippem.

2017-08-31 13:50:29 Ágó #313

Szerintem igen. :)

előzmény: budaik (#312)

2017-08-30 19:57:08 budaik #312
2017-07-07 09:18:40 zéel #310

A "Hoppá" azért (is) alapfilm, mert ebből megérthetjük, hogy hogyan lett a mi rendszerváltásunk csupán rencerváltás.
És ilyen filmet talán még csak egyet tudok említeni ezen kívül. Ez pedig az "Édes Emma, drága Böbe", amiről viszont ír Gelencsér. Igaz, hogy erősen eufemisztikusan: a rendszerváltásból adódó új kihívásokról beszél.

Akit a rendszerváltás valósága is érdekel, annak a Könyvajánló-ból idézek:
Erotikus bűnügyi regényként is olvashatjuk Kerékgyártó István "A rendszerváltó" c. könyvét (Kalligram Kiadó, 2017.)
Mégis azoknak ajánlom elsősorban , akik érteni szeretnék, hogy mi történik, mi történt kis hazánkban az elmúlt 40-50 évben.
Azoknak viszont nem ajánlom, akiknek még vannak illúzióik a pártok működésével, a rendszerváltás tisztaságával kapcsolatban.
Egy rövid idézet a könyvből:
Politikai nézetet nem könnyű váltani, tűnődik Vidra (a regény főhőse)...Feltételezem, mert nekem még nem volt ilyen...Ezért volt könnyű a rendszerváltás is.

Ha már magyar film és könyvek:
ha esetleg nem ismernéd Tóth Klára Első generációs szabadság c. filmkritika, esszé gyűjteményét - merem ajánlani.
A Duna Tv volt filmszerkesztője pl. leírja hogyan rúgták ki (amikor "megújították" a magyar köztévét). Felhívta egy ismeretlen hang, aki mondott neki egy ismeretlen nevet, akit fel kellett keresnie, és aki közölte vele, hogy másnap már nem kell bejönnie. Ennyi!(?)

2017-07-06 23:06:53 Tenebra #309

Egyetemen annak idején beszélt a Hoppáról a filmtörténeti kurzusán, nem is keveset - én pl. onnan ismertem a filmet. :D Szóval fontosnak tartotta ő, de ebbe a könyvbe nem tudta belepasszírozni szerintem. Ami most így eszembe jut még (én egyelőre sorban haladok, bár végiglapoztam már - jelenleg a '60-as éveknél tartok időben), az pl. A bánya titka, ami egy némafilmes alapmű, szóval megérdemelt volna legalább két mondatot.

Amúgy kár, hogy az olvasó, aki nem ismeri, csak e könyvön keresztül találkozik a szerzővel, mert Gelencsér nemcsak remek író, de kiváló előadó is, én az ő kurzusait szerettem a legjobban az egyetemen, élvezet volt hallgatni őt ilyen pompás korszakról kiváltképp, mint a hatvanas-hetvenes évek. Még egyébként az irodalmi adaptációkról szóló kötete is nagyon érdekes, és abban egyébként több teret kapnak a filmek, ami persze nyilván azért is van, mert az egy speciálisabb terület, ez meg egy általánosabb történeti munka.

2017-07-06 22:51:59 zéel #308

Kösz!
Én sem szeretem az olyan "kritikákat", hogy még mi mindenről lehetett volna írni/szólni, de a Hoppá az egy alapfilm. És méltatlanul ismeretlen. Mint ahogy Maár is alig ismert (nyilván nem a Gelencsér számára).
Már csak ismeretterjesztő jelleggel is kellett volna írnia erről, pláne egy alapozó műben.
De egyébként is, úgy látom, hogy jót tesz a könyvnek, hogy muszáj röviden, tömören fogalmaznia. Remek megállapításokat találtam benne.
Pl. hogy - lényegét tekintve - még az "Egy pikoló világos" is valódi társadalmi, lélektani dráma (79. old.).
Vagy hogy Gothár stílusának a fő jellemzője a tragikomikus groteszk (199. old.) stb. stb. Aki, ahogy Gelencsér említi 2002 óta nem forgatott filmet. (Nem teljesen önszántából - teszem hozzá.)

2017-07-06 22:27:31 Tenebra #307

Én írok róla recenziót, így olvasom. Rövid, tömör írásnak tűnik, de nagyon informatív. Persze egy filmtörténetben jártas embernek semmi újdonságot nem mond, így nekem sem, viszont Gelencsér szokásosan színvonalas írásmódja, stílusa és néhány elemző jellegű, gondolatébresztő megjegyzése miatt szerintem abszolút megéri beszerezni.

Egyébként igen, egy csomó mindenről nem ír, de ez nem is várható el a könyvtől, mivel célkitűzése szerint ez egy filmtörténeti alapozó, amiben a korszakokat, irányzatokat, stílus- és műfajtendenciákat meghatározó alapműveket lehet emlegetni, többre egyszerűen nincs hely. Viszont én Gelencsér tanítványaként elég sokat hallottam tőle Maárról, úgyhogy biztos nem azért hagyta ki, mert nem tartja érdekesnek, csak a könyv funkcióját tekintve nem fért bele. Egyébként meg a hetvenes évekről bővebben ír a Titanic zenekara című könyvében, ami 15 éves mű, de még mindig kiváló és informatív alkotás. Aki el akar mélyedni a korszakban, annak nyilván az javasolt. Ez az 1.0 a "kezdő" magyar film iránt érdeklődő embereknek szól.

2017-07-06 22:14:54 zéel #306

Magyar film 1.0 címmel most jelent meg Gelencsér Gábor könyve.
Még csak átlapoztam, de jó vételnek ígérkezik.
De most csak egy bosszúságról: Gelencsér nem ír egy sort sem a Hoppá c. Maár Gyula filmről. (Maár-ról is alig.)
Aki találkozik vele, mondja meg, hogy van egy nagyon dühös olvasója.
ITT viszont egy igen szép írás Maár Gyuláról, Tóth Klárától.

2017-05-22 19:26:53 csabaga #305

Az Árvácskát én is felvettem volna a listára és az egyik kedvencemet,a Te rongyos életet is.Az egész régi filmek szándékosan maradtak le?Azért van még egy Hyppolit,a lakáj vagy a Valahol Európában is.

2017-05-22 19:12:27 ryood #304

számomra tarr béla a csúcs a magyar filmművészet tekintetében.
de ott van amúgy is a legnagyobb kedvenceim között.

az én tizes listám (nem sorrendben)

- az ötödik pecsét
- jutalomutazás
- nevelésügyi sorozat
- saul fia

2017-05-22 17:39:07 Jereváni Rádió #303

Puzsér listája is csupán egy a sok közül, olyan, mintha egy kellő ízléssel megáldott KT-s felhasználó listáját néztem volna. :)

Nálam 10-ből 4 az egyezés, annyira ez nem meglepő, mert mondjuk Az ötödik pecsét szerepeltetése alap.

Azért kész csoda, hogy a Szindbád is felkerült a listájára, hála FAM-nak. Puzsér szangvinikus természetéhez nem illik Huszárik világa, szépen meg is mondja neki a beszélgetőtársa, hogy miért nem tetszik neki a film. :)

Egyedül az Indul a bakterház 10. helyét nem értem, a többi viszont rendben van.

Makk Károly mellőzése fájó, Fábri meg a legnagyobb magyar rendező, pont.

Az én listám amúgy a következőkből áll:

1. Szindbád
7. Megáll az idő
8. Eldorádó
9. Pacsirta
10. Dögkeselyű

Nehéz egy tízes listát összehozni, egyébiránt nekem olyan filmek maradtak le róla, mint az Ének a búzamezőkről, a Veri az ördög a feleségét, a 80 huszár, A tanú, az Isten hozta, Őrnagy úr!, a Két félidő a pokolban, vagy az A tettes ismeretlen.

2017-05-22 16:07:00 Ugor #302

Ezzel a listával azonosulni is tudnék. :)

2017-05-22 15:50:43 zéel #301

Az én legjobb magyar filmek listámon egy sincs Puzsér kedvencei közül. Noha, egyáltalán nem vitatom, hogy igen kimagasló filmeket tett föl a saját listájára.
Aki leginkább hiányzik a top listájáról, szerintem is, az Makk Károly. Vagy ha nem is került föl a tízes listájára, akkor legalább említeni kellett volna, mint Jancsót.

2017-05-21 23:43:12 ryood #300

én nagyon kedvelem puszért és fam-ot is. sok adát meghallgattam a hét mesterlövészéből is. nagyon szeretem robi látásmódját, annak ellenére, hogy néha ordítani tudtam volna, hogy mekkora baromságot mondasz robi!
szóval több mindenben igaza van most is, és a listájából 2-3 szerepelne az enyémen is, de ezt az elmúlt 40 év hanyatlását nem tudom elfogadni sehogy sem. persze sok gyenge alkotás készült, ám pl a 90-es években készültek el olyan remekművek, mint pl. a hosszú alkony, sátántangó, wittmann fiúk vagy a roncsfilm. a 2000-es években tűntek fel olyan új tehetségek, mint hajdú szabolcs, pálfi györgy, török ferenc, fliegauf bence vagy éppenséggel kocsis ágnes, akik egészen új látásmódjukkal valódi felüdülésnek számítanak mind a mai napig.
hiányolták a szocio témájú filmeket. akkor csak néhány cím: filmregény, jutalomutazás, nevelésügyi sorozat, családi tűzfészek, panelkapcsolat.
ja, és azt sem értem, hogy egy szó sem esett makk károlyról..

2017-05-21 23:14:04 zéel #299

a tíz legjobb magyar film - Puzsér szerint (Farkas Attila Márton értő kommentálásával)

ahány ember, annyi lista
az enyém pl. másmilyen, de abszolút jogosnak találom ezt a listást (is)
pláne, hogy (e szerint) Fábri Zoltán minden idők legjobb, legjelentősebb magyar filmrendezője
érdekes és elgondolkodtató az is, amit a magyar színészek filmszínészi teljesítményéről mondanak

2016-06-30 12:54:54 oscarmániás #297

Tegnap este a rádióban hallottam erről a MOME-s produkcióról:
"A Tessék egy olyan oktató websorozat terve, ami humorosnak vagy érdekesnek tűnő magyar szavak eredetének és jelentésének vizsgálatával foglalkozik. Teszi mindezt szórakoztató köntösben. Az pilot epizód a Piszlicsáré szóval foglalkozik."
Tessék #1 (pilot) - Piszlicsáré

2016-06-28 22:29:19 ryood #296

itt a trailer:
Ernelláék Farkaséknál trailer
ajánlom a színdarabot is, k... jó.
(közben látom ott is be van linkelve, de sebaj, nem árt egy közvetlen link)

2016-06-21 12:07:42 Tenebra #295

Hajdu Szabolcs Cassavetes-es filmje. Nagyon izgalmasnak tűnik. Na, ez a "szerzői önreflexió". :D (Hiszen ő és felesége játsszák a főszereplő párt.)

2016-06-21 11:14:55 Vadakura #294

Ajánlhatok egyet? Nekem nagyon bejött. Van jövője a srácoknak! Ti mit gondoltok?

Nézzétek meg, szerintetek is elég egy jó ötlet egy jó filmhez? Nem kell mindig vagyonokat elkölteni.

2016-05-28 16:31:05 zéel #293

...a magyar mozgókép-emlékezet, a filmkultúra egésze – a kisfilmektől a szakkönyveken és az oktatáson át az extrás DVD-kiadásokig – igazából egyetlen döntéshozót sem érdekel. Bővebben:itt!

2016-05-19 21:54:55 ChrisAdam #292

Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmet rá! Történelemórán külön kitértünk Michnayra, nagyon megmozgatta a fantáziám, de aztán valahogy nem volt időm igazán utána járni.

2016-05-19 21:36:01 zéel #291

Egy embernek sikerült megszöknie a recski munkatáborból és Nyugatra eljutnia. Ő Michnay Gyula volt, becenevén Jules.
A Jules szökése című dokumentumfilmet május 20-án, pénteken 13.25-kor adja le a Duna Televízió.

2016-05-17 14:58:01 zingarina88 #290

Cool Down Cinema - Hazai rövidfilmek a Frappáns Art Pubban
2016. május 25., Budapest, Király utca 15.
A rendezvény ingyenes!

Esemény: www.facebook.com/events/597112283803735/

A Budapest táblán túl

Levél Istenhez 30' (2014) / rendezte: Topolánszky Tamás

Aladár életének legszárazabb nyara végveszélybe sodorja családja életét. A gyilkos aszály és a legnagyobb nélkülözés helyzeteiben is állhatatos, gyermeki imádságokkal fordul Isten felé. Végső elkeseredésében egy nap olyan esőt kér az Úrtól, „amilyet még nem látott a világ”.
Topolánszky Tamás rövidfilmjét a tavalyi Cannes-i filmfesztivál Short Cornerében vetítették, számos más fesztiválszereplés és díj után. Egy mexikói mese magyar környezetbe helyezett adaptációja.
www.imdb.com/title/tt4011074/

Tabula Rasa 29' (2015) / rendezte: Csoma Sándor

Erdély, 1990. Egy valószerűtlenül kék szemű lány megment a biztos verésről egy fiút, és hamarosan már együtt sétálgatnak a falu poros utcáján, szotyit rágnak, és még egy bátor puszi is elcsattan. Már önmagában az első szerelem ábrázolása miatt is figyelemre méltó alkotás a Tabula Rasa, de ez csupán egy rétege Csoma Sándor ambiciózus, de sohasem magamutogató, a történetmesélés és a feszültségteremtés terén is komoly erényeket csillogtató diplomafilmjében.
www.imdb.com/title/tt5559472

Agapé 21' (2014) / rendezte: Bánovits Ottó

Egy elhagyatott tanyán él az öreg meg a felesége. Magányosan, mindenkitől távol. A férfi csendes, hallgatag, az asszony zsörtölődik. Ő tartja a kapcsolatot a fiával, egy mobiltelefonon keresztül. Egy reggel az asszony nem kell fel többé, meghalt. Szótlan párja egyedül marad...
Bánovits Ottó külföldön elismert fiatal rendező, aki először dolgozott Magyarországon.
www.imdb.com/title/tt3985244

2016-02-25 09:28:55 zéel #289

Antal Nimród újra magyar filmet rendez. A „Viszkis”-ként elhíresült bankrabló, Ambrus Attila történetét fikciós elemekkel vegyítő krimi gyártásának előkészítését 10 millió forinttal támogatja a Filmalap. A látványos akciójelenetekben bővelkedő film forgatása május végén kezdődhet és a tervek szerint 2017 tavaszán lesz látható a mozikban. A szereplők névsorát az alkotók később hozzák nyilvánosságra. Az operatőr Szatmári Péter (Liza, a rókatündér, Kincsem), a látványtervező Hujber Balázs (Liza, a rókatündér, A vizsga) lesz.

2016-02-24 15:27:15 ChrisAdam #288

Ez érdekes, mert a Magyar Állam által finanszírozott film a konkurens csatornán kap tv premiert. Azt hittem, egyértelműen az MTV adja majd le - a Duna (funkciójánál fogva az lenne erre alkalmas).

Ezek szerint igencsak szabad kezet kaptak az alkotók.

előzmény: hhgygy (#285)

2016-02-24 14:21:11 Raul #287

Eddig fennállásuk során csak a Schindler listáját adták le reklámok nélkül. Érdekes :)

2016-02-24 13:22:33 zéel #286

méghozzá reklámok nélkül ahogy az eredeti cím mondja!
...és méghozzá ma már ez nagy dolognak számít. Régebben meg csupán elmebajnak számított volna, ha valaki reklámokkal akart volna megszakítani egy filmet.
Egyébként, ha csak nincs valakinek hiper-szuper tévéje, a film egyik legfőbb erénye, a hanghatás, a zseniális hangtechnika fog elveszni a tévé adásban. Kap viszont a tévé néző digitális képminőséget. Rémes!

P.S.: Kösz hhgygy a hírt! Sőt, jó hírt! (A fenti kötekedésem ellenére, ami természetesen nem neked szólt, hanem a hírnek.)

előzmény: hhgygy (#285)

2016-02-23 21:08:58 zéel #284

A Gondolj rám c. Kern András film első hétvégéje 8 669 néző.
Nem is rossz!

2016-02-09 22:54:02 Ágó #282
2016-02-07 14:11:38 budaik #281

Én nem kõtekedésböl írtam. Èn szerencsére még nyáron láttam. Csak azt mondtam, h oscar jelõlés nélkül a cinema city nem vette volna fel a müsorára az biztos.

2016-02-05 16:26:17 BonnyJohnny #280

Egyébként jó lenne, ha elkezdenék termelni az ilyen filmeket. :D

2016-02-05 15:53:50 zéel #279

No, persze. Most már...egyszerű a nézőcsalogató recept:
Magyar rendezők! Készítsetek cannes-i nagydíjas és Golden Globe díjas, de legalább egy Oscar jelölt díjas filmet!

előzmény: budaik (#278)

2016-02-05 10:23:06 budaik #278

Nyilván igen, az Oscar jelölés nagyon dobott, de szerencsére megnézik az emberek is. :)

2016-02-05 10:04:38 zéel #277

Mostanra az elmúlt évek legnézettebb magyar filmje lett a Saul fia!

1. Saul fia - 142 420 néző
2. Coming out - 141 760 néző
3. Liza, a rókatündér - 126 855 néző
4. Argo 2 - 110 168 néző
5. Megdönteni Hajnal Tímeát - 104 945 néző

Gondolta volna ezt valaki?

2015-12-30 11:02:01 Singularity8 #276

Félvilág premier ma 21:25-kor a Duna TV-n. Jónak ígérkezik. Nézzük!

2015-12-29 15:53:12 ryood #275

dec 31-ig itt meg lehet nézni szirmai márton remény c. legújabb kisfilmjét, szerintem bravúros!

2015-12-29 15:50:21 Singularity8 #274

Megnéztem neked, Az utolsó boszorkányvadász 100 000 fölé ment. Durva.

(Egyébként TheHungarian box-office jelentéseit érdemes nézegetni az AE-n, ha több adatra vágysz.)

előzmény: cucu (#273)

2015-12-29 15:02:54 cucu #273

Igazabol az erdekelt volna, hogy pl a 126 ezer az sok-e vagy keves ahhoz kepest, hogy mennyi moziznak a magyarok. Mert onmagaban nem sokat mond nekem ez a szam. Szoval hogy mondjuk egy Az utolso boszorkanyvadasz, vagy hasonlo nem kult amcsi filmre hanyan szoktak elmenni. Ha annak is osszejon a 100ezer, akkor ezek szomoru szamok, es valamit nagyon rosszul csinalunk.

2015-12-29 14:37:20 budaik #272

Szerintem a javulás szemmel tapasztalható, viszont az hogy nem nézik az emberek moziba, egyrészt az ízlés eltompulását, illetve a magyar filmek huszonharminc évnyi mélyrepülését is mutatja... :)

2015-12-29 13:44:44 zéel #271

cucu:
Én csak annyit tudok, hogy az amcsi filmek nézőszáma sokszorosa a magyarénak. Meg azt is tudom, hogy pl. a hazai filmek fogadtatása sokkal kedvezőbb a franciáknál, lengyeleknél, cseheknél...mint nálunk.
Ágó:
Én is sajnálom. Nyilván a film készítése körüli sok éves huzavona sem kedvezett a Hajnali láznak. De leginkább nem kedvezett a filmnek a színesre felvett kerettörténet (amely, mint írtad a koprodukciós partner nyomására került végülis a filmbe).
E nélkül, szerintem egy igen szép fekete-fehér film lett volna.
BonnyJohnny:
Igen. Egyetértek.
Nekem kellemes meglepetés Fekete Ibolya új filmjének, az Anyám és más futóbolondoknak a húszezer fölötti nézőszáma is. (Nem mellesleg, ugye, ezt a filmet csak a múlt hónapban mutatták be.)

előzmény: cucu (#268)

2015-12-29 11:59:56 BonnyJohnny #270

A Liza megelőzte az Argot (és arányaiban a Saul is egész közel hozzá)... egy kicsit visszatért a hitem a magyar mozikultúrában. :)

• ...