Magyar filmek

(vissza a topikok listájához)

• ...
2017-10-25 22:49:26 zéel #337

Emléktáblát avattak Huszárik Zoltán filmrendező (1931-1981) tiszteletére egykori lakóházának falán, a Columbus utca 38. szám alatt, Zuglóban.

2017-10-21 16:35:29 zéel #336

...Ezt a tizenkét filmet nem engedték ki egyetlen fesztiválra sem, mondván, akkor majd én is nyilatkozgatni kezdek, és olyanokat mondok, mint Enyedi Ildikó a Berlinalén. Mondanom sem kell, azóta beszélő viszony sincs közöttünk. Én őrzöm az integritásomat, közben az ember sorra mondhat le a külföldi esélyekről, az évekről, az újabb filmekről. A mozis szakmának is az én példámon akarták megtanítani, hogy nem érdemes visszabeszélni. Mert az egész nem szólt másról, mint a sértődésről. Azt mondta Andy, hogy hiába csinált ez a csávó külföldön is sikeres filmeket, én nem bízom benne, ezért ha fejre áll, akkor sem fog Toldit csinálni. (Pálfi György)

2017-10-12 11:11:27 oscarmániás #335

Már éppen ideje volt hogy elmeneküljenek onnan, csoda hogy eddig bírták

2017-10-12 10:06:54 zéel #334

Húsz éve van együtt a magyar film legmenőbb szerelmespárja
Nagyon szimpatikus emberek. Gratulálok!

P.S.:
Itt a vége. Ami az Origo Filmklub az elmúlt 14 évben volt, most megszűnt... Imádtuk ezt a munkát, nagyon köszönjük, hogy olvastatok minket, és reméljük, találkozunk még – máshol. Az Origo Filmklub csapata: Huszár András, Onozó Róbert, Papp Eszter, Soós Tamás, Varga Ferenc.
Nagyon sajnálom!

2017-10-10 17:41:24 csabaga #333

Most olvasom,filmtípusokat hozott be,így a klasszikusok remake-jét ugyanúgy egy alkotás képviselte,mint a "történelmi" filmjeinket.
Így volt Honfoglalás,kimaradt a Hídember,Sacra Corona,akárcsak a remake szekcióban a Hippolyt,Meseautó.

2017-10-10 14:14:51 budaik #332

Én ezzel kapcsolatban mindig azt mondom, hogy ok igazad van. Te szerinted nem.
Viszont ki beszél ilyenekről?
Tehát ha szerinted 10 esetből 5-ször nincs igaza. Az is már jó arány, mert ilyen dolgokról, mint kultúra , modern , majdnem kortárs kultúra , a médiában nagyon kevesen beszélnek.
Én megint csak a filmeket tudom példának hozni, de mikor hallottunk olyan kereskedelmi műsort, ahol az Ötödik pecsétet isteníti valaki????
Ok lehet h szerinted nem az a legjobb film, de akkor is....

2017-10-10 10:33:21 zéel #331

Roy Orbison-t hitvány zenei előadónak titulálni hiba, természetesen. Ennek ellenére FAM és Puzsér két, ritka figyelemreméltó figura. A hazai közéletben ma már alig vannak ilyen eredeti gondolkodók, akik nem akarják egyik tábor rokonszenvét sem elnyerni, és nem akarnak a mainstreamhez sem csatlakozni. Viszont van saját véleményük.

2017-10-10 08:58:10 ryood #330

jogos!
(mondjuk orbison munkásságát nem ismerem..)
az a helyzet, hogy PR nagyon sokat szerepel a médiában, sokat beszél mindenféléről, és valóban képes orbitális hülyeségek hangoztatására is (nekem ez a genderkurzusoása, ami nagyon idegesítő már..pedig vannak ott is jó észrevételei). viszont rengeteg nagyon jó, éles meglátása van, kimond dolgokat, amiket senki más, és ez fontos. szóval a személyes ízlését hajlamos objektív igazságnak beállítani, ez nem szerencsés, elismerem. én ezzel együtt bírom a csávót.

2017-10-10 08:47:32 critixx #329

"én kedvelem mindkettejüket, de filmek terén tudnak oltári nagy baromságokat (is) összehordani."

Nem csak filmek terén. Mikor Puzsér a műsorában Roy Orbison-t hitvány zenei előadónak titulálta, onnantól kezdve megkérdőjeleztem a hozzáértését és az ízlését.

2017-10-10 08:31:12 ryood #328

a "lila ködös" szerzői filmek mindig is rétegfilmek voltak, s lesznek is a jövőben, pláne magyarországon. ez "így van rendjén". akad köztük sok szemét, de szerencsére igazán figyelemre méltóak is. szóval fontosak ezek, kellenek, szükség van rájuk, a kultúránk része, még ha sokan el is utasítják őket.
ha már minden áron ilyet akart beletenni a "tíz legrosszabb magyar film" listába robi, lehett volna mondjuk a vespa, na az bőven rászolgált volna...és ott az is abszolút igaz lett volna, hogy az alkotó semennyire nem ismeri azt a közeget (vidéki cigányok, cigány putrik..) amiről filmet készít. vagy ha már vranik roland (fekete kefe rendezője) akkor az adás c. filmje, ami valóban gyenge.
mundruczó kornél korai filmjei nekem sem tartoznak a kedvenceim közé (a fehér isten óta más a helyzet vele...) de ugyanakkor egyáltalán nem tartom ezeket rossz filmnek, szóval nem gondolom, hogy közük lenne egy ilyen listához. a fehér isten és a jupiter holdja pedig már ráadásul szélesebb közönség számára is élvezhető, lezárta a "lila ködös" korszakot kornél.
még a dealer kapcsán megjegyezném, hogy mennyire rossz húzás volt fam részéről azzal érvelni, hogy nem ismeri a drogos szcénát fliegauf..hát ha valamit ismer, akkor azt nagyon, kb azok között nőtt fel..mellément..de ő legalább kiállt tarr béa mellett..

előzmény: budaik (#326)

2017-10-10 06:48:44 BonnyJohnny #327

Én is ezen akadtam fenn. :)

előzmény: coles (#324)

2017-10-10 00:34:48 budaik #326

Értem, s jogos a felvetésed. De mutass olyan embert, aki az SOS Love c filmet, vagy a rosszfiúkat jónak tartja... :)

A hídember nálam egyenlő a honfoglalás és a sacra corona filmekkel, annyival jobb, amennyire Bereményi jobb , mint Koltay.

Ezekkel a lila művészfilmekkel az volt a baj, hogy ezek is kaptak egy halom lóvét és az értelmiség fel is kapta őket, de szerintem a tágabban vett közönségnek nem volt hozzá köze.

Én nem vagyok értelmiségi, de azért bosszantó, hogy magamban kell hibákat keresni, amikor Mundruczó filmet nem értek. S nem ő benne, aki nem tud engem megszólítani...

2017-10-10 00:26:52 ryood #325

mondjuk a sas tamás filmek elég ismertek, és sajnos a kasszáknál is jól tejesítettek. közben meg borzasztóan alacsony színvonlúak, igénytelenek, irritálóan tele vannak b...a reklámmal, termékelhelyezésekkel..
a kis vuknak is simán helye kellett volna legyen, az imdb bottom 20-ban van a mai napig, egykoron első is volt.
a hídember is egy rettenetesen sz..r film, hatalmas állami támogatással készült.
szóval ezek sokkal szégyenteljesebbek, mint akármelyik jancsó, mundruczó vagy a fekete keke éppenséggel (én mondjuk ezeket nem is tartom semennyire szégyenteljesnek, de elfogadom, és megértem, h sokaknak nem tetszik)
ha nincs ott fam, puzsér szerintem még tarr bélát is megalázza (megtette már fassbinderrel és wim wenders-szel is..)

előzmény: budaik (#323)

2017-10-10 00:23:54 coles #324

Ismerős a cím... Mintha pár éve ez (is) nyert volna itt egy szavazáson (a "Szerintem? Szerinted!" mellett)...

2017-10-10 00:18:02 budaik #323

Ok, a listára Robi is olyanokat vesz, amelyek valami miatt ismertek. Nyilván Jancsó kései filmjei , Jancsó nimbusza miatt. A fekete kefe az egész közeg belterjessége miatt és a filmszemle nagydíj miatt érdekes. Mundruczó is megérdemelné nyilván.

Persze ha az ember teleszór egy ilyen listát az Elment az öszöddel , Pizzással, ilyenekkel az is rendben van, de szerintem ebben mindenki egyet is ért, így sportértéke sincs.

Eléggé kifordított gondolkodás, de szerintem örüljünk annak, hogy bármilyen kereskedelmi médiában beszélnek filmekről, s nem csak a vörös szőnyeg a téma... :D

2017-10-09 23:54:54 ryood #322

oké, és ez rendben is van, h egyeseknek nem tetszik, de hogy ezek ott volnának a 10 legrosszabb magyar film között?
na ne már..

előzmény: budaik (#321)

2017-10-09 23:52:10 budaik #321

szerintem Jancsó és a Fekete Kefe is megérdemelte, Jancsó filmjeit végignézegettem s pár kivételtől eltekintve szerintem blöffök.

2017-10-09 23:46:04 ryood #320

vagy inkább elment az öszöd..hídember...holnap történt..

előzmény: Gameface (#319)

2017-10-09 23:24:37 Gameface #319

még egy mundruczó beférhetett volna...

2017-10-09 23:23:31 ryood #318

azért az durva, hogy olyan filmeket beválasztottak, mint a dealer, a fekete kefe vagy az anyád a szűnyogok (azt inkább nem is kommentálnám milyen marhaságokat mondtak ezek kapcsán) és egy sas tamás se került be, se a kis vuk (aminek egyébként több, mint 1 milliárdos költségvetése volt, állami támogatással készült..) vagy a holnap történt..
amúgy a többi rendben van, én kedvelem mindkettejüket, de filmek terén tudnak oltári nagy baromságokat (is) összehordani.
az új blade runnerről pl remek diskurzus volt az új rádióműsorban:
A Jó, a Rossz és a Nézhetetlen #1 - Szárnyas fejvadász 2049

2017-10-09 21:39:02 zéel #317

A 10 legrosszabb magyar film - Farkas Attila Márton és Puzsér szerint
mondhatnám, hogy nagyrészt egyetértek velük
de a tíz filmből nyolcat nem is néztem meg - hála a KT-nek

2017-10-03 07:54:03 Prüstü #316

Én is rágondoltam. De valamelyest Znamenák István is megfordult a fejemben.
"-Kérem mondta hűvösen a telefonba-, én egy nagyon elfoglalt ember vagyok. Nem érek rá magának nyilatkozni." Mert ez a hűvös hangnem hozzá is illet, a filmben is volt tőle hasonlóan kimért elutasító megnyilvánulás. Na de persze Pierre volt az esélyesebb, köszi :)

2017-10-02 21:20:22 critixx #315

Teljesen biztos, hogy Sőth Sándorról van szó (aki a könyv megírása idején tényleg 21 éves volt). Később, a '90-es évek elején rendezett egy filmet, amit azon a környéken forgattak, ahol felnőttem. A film gyártásvezetője mesélt nekem párszor a forgatásról. Ő mondta, hogy Sőth keményen drogozott akkoriban, és sokszor emiatt nem is tudott rendesen dolgozni.

előzmény: Prüstü (#314)

2017-10-02 20:45:21 Prüstü #314

Napokban olvastam ki Tolnai Kálmán Kábulat című könyvét.
Lenne itt valami, ami egy magyar filmet érint, hátha be tudja valaki azonosítani, hogy melyik karakterről eshet szó a következő leírásban, valamint egy meg nem valósult riport körülményeiből.
Idézek a könyvből:
"felmentették Erőst. A barátjával, azzal a porcelángyerekkel együtt bűzlik a drogtól. Nem ám Gracidin! A fenét. A nehéz drogtól. Hiszen még a bírónőnek is olyan vontatottan válaszolgattak, hogy csak a hülye nem látta, hogy fel vannak tankolva. Ezek megússzák, mert van eszük. A kis halak meg nyakig ülnek a recepthamisításban. Erős volt az egyetlen aki mereven elzárkózott a találkozás elől. - Kérem mondta hűvösen a telefonba-, én egy nagyon elfoglalt ember vagyok. Nem érek rá magának nyilatkozni. Erősnek ismert művész az apukája, az anyukája meg grafikus. A huszonegy éves fiatalember valóban elfoglalt lehet, mert a takarító munkája mellett komoly szerepet játszott el a Megáll az idő című filmben"
Szimpla kíváncsiság :) Persze azért van egy jó tippem.

2017-08-31 13:50:29 Ágó #313

Szerintem igen. :)

előzmény: budaik (#312)

2017-08-30 19:57:08 budaik #312
2017-07-07 09:18:40 zéel #310

A "Hoppá" azért (is) alapfilm, mert ebből megérthetjük, hogy hogyan lett a mi rendszerváltásunk csupán rencerváltás.
És ilyen filmet talán még csak egyet tudok említeni ezen kívül. Ez pedig az "Édes Emma, drága Böbe", amiről viszont ír Gelencsér. Igaz, hogy erősen eufemisztikusan: a rendszerváltásból adódó új kihívásokról beszél.

Akit a rendszerváltás valósága is érdekel, annak a Könyvajánló-ból idézek:
Erotikus bűnügyi regényként is olvashatjuk Kerékgyártó István "A rendszerváltó" c. könyvét (Kalligram Kiadó, 2017.)
Mégis azoknak ajánlom elsősorban , akik érteni szeretnék, hogy mi történik, mi történt kis hazánkban az elmúlt 40-50 évben.
Azoknak viszont nem ajánlom, akiknek még vannak illúzióik a pártok működésével, a rendszerváltás tisztaságával kapcsolatban.
Egy rövid idézet a könyvből:
Politikai nézetet nem könnyű váltani, tűnődik Vidra (a regény főhőse)...Feltételezem, mert nekem még nem volt ilyen...Ezért volt könnyű a rendszerváltás is.

Ha már magyar film és könyvek:
ha esetleg nem ismernéd Tóth Klára Első generációs szabadság c. filmkritika, esszé gyűjteményét - merem ajánlani.
A Duna Tv volt filmszerkesztője pl. leírja hogyan rúgták ki (amikor "megújították" a magyar köztévét). Felhívta egy ismeretlen hang, aki mondott neki egy ismeretlen nevet, akit fel kellett keresnie, és aki közölte vele, hogy másnap már nem kell bejönnie. Ennyi!(?)

2017-07-06 23:06:53 Tenebra #309

Egyetemen annak idején beszélt a Hoppáról a filmtörténeti kurzusán, nem is keveset - én pl. onnan ismertem a filmet. :D Szóval fontosnak tartotta ő, de ebbe a könyvbe nem tudta belepasszírozni szerintem. Ami most így eszembe jut még (én egyelőre sorban haladok, bár végiglapoztam már - jelenleg a '60-as éveknél tartok időben), az pl. A bánya titka, ami egy némafilmes alapmű, szóval megérdemelt volna legalább két mondatot.

Amúgy kár, hogy az olvasó, aki nem ismeri, csak e könyvön keresztül találkozik a szerzővel, mert Gelencsér nemcsak remek író, de kiváló előadó is, én az ő kurzusait szerettem a legjobban az egyetemen, élvezet volt hallgatni őt ilyen pompás korszakról kiváltképp, mint a hatvanas-hetvenes évek. Még egyébként az irodalmi adaptációkról szóló kötete is nagyon érdekes, és abban egyébként több teret kapnak a filmek, ami persze nyilván azért is van, mert az egy speciálisabb terület, ez meg egy általánosabb történeti munka.

2017-07-06 22:51:59 zéel #308

Kösz!
Én sem szeretem az olyan "kritikákat", hogy még mi mindenről lehetett volna írni/szólni, de a Hoppá az egy alapfilm. És méltatlanul ismeretlen. Mint ahogy Maár is alig ismert (nyilván nem a Gelencsér számára).
Már csak ismeretterjesztő jelleggel is kellett volna írnia erről, pláne egy alapozó műben.
De egyébként is, úgy látom, hogy jót tesz a könyvnek, hogy muszáj röviden, tömören fogalmaznia. Remek megállapításokat találtam benne.
Pl. hogy - lényegét tekintve - még az "Egy pikoló világos" is valódi társadalmi, lélektani dráma (79. old.).
Vagy hogy Gothár stílusának a fő jellemzője a tragikomikus groteszk (199. old.) stb. stb. Aki, ahogy Gelencsér említi 2002 óta nem forgatott filmet. (Nem teljesen önszántából - teszem hozzá.)

2017-07-06 22:27:31 Tenebra #307

Én írok róla recenziót, így olvasom. Rövid, tömör írásnak tűnik, de nagyon informatív. Persze egy filmtörténetben jártas embernek semmi újdonságot nem mond, így nekem sem, viszont Gelencsér szokásosan színvonalas írásmódja, stílusa és néhány elemző jellegű, gondolatébresztő megjegyzése miatt szerintem abszolút megéri beszerezni.

Egyébként igen, egy csomó mindenről nem ír, de ez nem is várható el a könyvtől, mivel célkitűzése szerint ez egy filmtörténeti alapozó, amiben a korszakokat, irányzatokat, stílus- és műfajtendenciákat meghatározó alapműveket lehet emlegetni, többre egyszerűen nincs hely. Viszont én Gelencsér tanítványaként elég sokat hallottam tőle Maárról, úgyhogy biztos nem azért hagyta ki, mert nem tartja érdekesnek, csak a könyv funkcióját tekintve nem fért bele. Egyébként meg a hetvenes évekről bővebben ír a Titanic zenekara című könyvében, ami 15 éves mű, de még mindig kiváló és informatív alkotás. Aki el akar mélyedni a korszakban, annak nyilván az javasolt. Ez az 1.0 a "kezdő" magyar film iránt érdeklődő embereknek szól.

2017-07-06 22:14:54 zéel #306

Magyar film 1.0 címmel most jelent meg Gelencsér Gábor könyve.
Még csak átlapoztam, de jó vételnek ígérkezik.
De most csak egy bosszúságról: Gelencsér nem ír egy sort sem a Hoppá c. Maár Gyula filmről. (Maár-ról is alig.)
Aki találkozik vele, mondja meg, hogy van egy nagyon dühös olvasója.
ITT viszont egy igen szép írás Maár Gyuláról, Tóth Klárától.

2017-05-22 19:26:53 csabaga #305

Az Árvácskát én is felvettem volna a listára és az egyik kedvencemet,a Te rongyos életet is.Az egész régi filmek szándékosan maradtak le?Azért van még egy Hyppolit,a lakáj vagy a Valahol Európában is.

2017-05-22 19:12:27 ryood #304

számomra tarr béla a csúcs a magyar filmművészet tekintetében.
de ott van amúgy is a legnagyobb kedvenceim között.

az én tizes listám (nem sorrendben)

- az ötödik pecsét
- jutalomutazás
- nevelésügyi sorozat
- saul fia

2017-05-22 17:39:07 Jereváni Rádió #303

Puzsér listája is csupán egy a sok közül, olyan, mintha egy kellő ízléssel megáldott KT-s felhasználó listáját néztem volna. :)

Nálam 10-ből 4 az egyezés, annyira ez nem meglepő, mert mondjuk Az ötödik pecsét szerepeltetése alap.

Azért kész csoda, hogy a Szindbád is felkerült a listájára, hála FAM-nak. Puzsér szangvinikus természetéhez nem illik Huszárik világa, szépen meg is mondja neki a beszélgetőtársa, hogy miért nem tetszik neki a film. :)

Egyedül az Indul a bakterház 10. helyét nem értem, a többi viszont rendben van.

Makk Károly mellőzése fájó, Fábri meg a legnagyobb magyar rendező, pont.

Az én listám amúgy a következőkből áll:

1. Szindbád
7. Megáll az idő
8. Eldorádó
9. Pacsirta
10. Dögkeselyű

Nehéz egy tízes listát összehozni, egyébiránt nekem olyan filmek maradtak le róla, mint az Ének a búzamezőkről, a Veri az ördög a feleségét, a 80 huszár, A tanú, az Isten hozta, Őrnagy úr!, a Két félidő a pokolban, vagy az A tettes ismeretlen.

2017-05-22 16:07:00 Ugor #302

Ezzel a listával azonosulni is tudnék. :)

2017-05-22 15:50:43 zéel #301

Az én legjobb magyar filmek listámon egy sincs Puzsér kedvencei közül. Noha, egyáltalán nem vitatom, hogy igen kimagasló filmeket tett föl a saját listájára.
Aki leginkább hiányzik a top listájáról, szerintem is, az Makk Károly. Vagy ha nem is került föl a tízes listájára, akkor legalább említeni kellett volna, mint Jancsót.

2017-05-21 23:43:12 ryood #300

én nagyon kedvelem puszért és fam-ot is. sok adát meghallgattam a hét mesterlövészéből is. nagyon szeretem robi látásmódját, annak ellenére, hogy néha ordítani tudtam volna, hogy mekkora baromságot mondasz robi!
szóval több mindenben igaza van most is, és a listájából 2-3 szerepelne az enyémen is, de ezt az elmúlt 40 év hanyatlását nem tudom elfogadni sehogy sem. persze sok gyenge alkotás készült, ám pl a 90-es években készültek el olyan remekművek, mint pl. a hosszú alkony, sátántangó, wittmann fiúk vagy a roncsfilm. a 2000-es években tűntek fel olyan új tehetségek, mint hajdú szabolcs, pálfi györgy, török ferenc, fliegauf bence vagy éppenséggel kocsis ágnes, akik egészen új látásmódjukkal valódi felüdülésnek számítanak mind a mai napig.
hiányolták a szocio témájú filmeket. akkor csak néhány cím: filmregény, jutalomutazás, nevelésügyi sorozat, családi tűzfészek, panelkapcsolat.
ja, és azt sem értem, hogy egy szó sem esett makk károlyról..

2017-05-21 23:14:04 zéel #299

a tíz legjobb magyar film - Puzsér szerint (Farkas Attila Márton értő kommentálásával)

ahány ember, annyi lista
az enyém pl. másmilyen, de abszolút jogosnak találom ezt a listást (is)
pláne, hogy (e szerint) Fábri Zoltán minden idők legjobb, legjelentősebb magyar filmrendezője
érdekes és elgondolkodtató az is, amit a magyar színészek filmszínészi teljesítményéről mondanak

2016-06-30 12:54:54 oscarmániás #297

Tegnap este a rádióban hallottam erről a MOME-s produkcióról:
"A Tessék egy olyan oktató websorozat terve, ami humorosnak vagy érdekesnek tűnő magyar szavak eredetének és jelentésének vizsgálatával foglalkozik. Teszi mindezt szórakoztató köntösben. Az pilot epizód a Piszlicsáré szóval foglalkozik."
Tessék #1 (pilot) - Piszlicsáré

2016-06-28 22:29:19 ryood #296

itt a trailer:
Ernelláék Farkaséknál trailer
ajánlom a színdarabot is, k... jó.
(közben látom ott is be van linkelve, de sebaj, nem árt egy közvetlen link)

2016-06-21 12:07:42 Tenebra #295

Hajdu Szabolcs Cassavetes-es filmje. Nagyon izgalmasnak tűnik. Na, ez a "szerzői önreflexió". :D (Hiszen ő és felesége játsszák a főszereplő párt.)

2016-06-21 11:14:55 Vadakura #294

Ajánlhatok egyet? Nekem nagyon bejött. Van jövője a srácoknak! Ti mit gondoltok?

Nézzétek meg, szerintetek is elég egy jó ötlet egy jó filmhez? Nem kell mindig vagyonokat elkölteni.

2016-05-28 16:31:05 zéel #293

...a magyar mozgókép-emlékezet, a filmkultúra egésze – a kisfilmektől a szakkönyveken és az oktatáson át az extrás DVD-kiadásokig – igazából egyetlen döntéshozót sem érdekel. Bővebben:itt!

2016-05-19 21:54:55 ChrisAdam #292

Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmet rá! Történelemórán külön kitértünk Michnayra, nagyon megmozgatta a fantáziám, de aztán valahogy nem volt időm igazán utána járni.

2016-05-19 21:36:01 zéel #291

Egy embernek sikerült megszöknie a recski munkatáborból és Nyugatra eljutnia. Ő Michnay Gyula volt, becenevén Jules.
A Jules szökése című dokumentumfilmet május 20-án, pénteken 13.25-kor adja le a Duna Televízió.

2016-05-17 14:58:01 zingarina88 #290

Cool Down Cinema - Hazai rövidfilmek a Frappáns Art Pubban
2016. május 25., Budapest, Király utca 15.
A rendezvény ingyenes!

Esemény: www.facebook.com/events/597112283803735/

A Budapest táblán túl

Levél Istenhez 30' (2014) / rendezte: Topolánszky Tamás

Aladár életének legszárazabb nyara végveszélybe sodorja családja életét. A gyilkos aszály és a legnagyobb nélkülözés helyzeteiben is állhatatos, gyermeki imádságokkal fordul Isten felé. Végső elkeseredésében egy nap olyan esőt kér az Úrtól, „amilyet még nem látott a világ”.
Topolánszky Tamás rövidfilmjét a tavalyi Cannes-i filmfesztivál Short Cornerében vetítették, számos más fesztiválszereplés és díj után. Egy mexikói mese magyar környezetbe helyezett adaptációja.
www.imdb.com/title/tt4011074/

Tabula Rasa 29' (2015) / rendezte: Csoma Sándor

Erdély, 1990. Egy valószerűtlenül kék szemű lány megment a biztos verésről egy fiút, és hamarosan már együtt sétálgatnak a falu poros utcáján, szotyit rágnak, és még egy bátor puszi is elcsattan. Már önmagában az első szerelem ábrázolása miatt is figyelemre méltó alkotás a Tabula Rasa, de ez csupán egy rétege Csoma Sándor ambiciózus, de sohasem magamutogató, a történetmesélés és a feszültségteremtés terén is komoly erényeket csillogtató diplomafilmjében.
www.imdb.com/title/tt5559472

Agapé 21' (2014) / rendezte: Bánovits Ottó

Egy elhagyatott tanyán él az öreg meg a felesége. Magányosan, mindenkitől távol. A férfi csendes, hallgatag, az asszony zsörtölődik. Ő tartja a kapcsolatot a fiával, egy mobiltelefonon keresztül. Egy reggel az asszony nem kell fel többé, meghalt. Szótlan párja egyedül marad...
Bánovits Ottó külföldön elismert fiatal rendező, aki először dolgozott Magyarországon.
www.imdb.com/title/tt3985244

2016-02-25 09:28:55 zéel #289

Antal Nimród újra magyar filmet rendez. A „Viszkis”-ként elhíresült bankrabló, Ambrus Attila történetét fikciós elemekkel vegyítő krimi gyártásának előkészítését 10 millió forinttal támogatja a Filmalap. A látványos akciójelenetekben bővelkedő film forgatása május végén kezdődhet és a tervek szerint 2017 tavaszán lesz látható a mozikban. A szereplők névsorát az alkotók később hozzák nyilvánosságra. Az operatőr Szatmári Péter (Liza, a rókatündér, Kincsem), a látványtervező Hujber Balázs (Liza, a rókatündér, A vizsga) lesz.

2016-02-24 15:27:15 ChrisAdam #288

Ez érdekes, mert a Magyar Állam által finanszírozott film a konkurens csatornán kap tv premiert. Azt hittem, egyértelműen az MTV adja majd le - a Duna (funkciójánál fogva az lenne erre alkalmas).

Ezek szerint igencsak szabad kezet kaptak az alkotók.

előzmény: hhgygy (#285)

2016-02-24 14:21:11 Raul #287

Eddig fennállásuk során csak a Schindler listáját adták le reklámok nélkül. Érdekes :)

2016-02-24 13:22:33 zéel #286

méghozzá reklámok nélkül ahogy az eredeti cím mondja!
...és méghozzá ma már ez nagy dolognak számít. Régebben meg csupán elmebajnak számított volna, ha valaki reklámokkal akart volna megszakítani egy filmet.
Egyébként, ha csak nincs valakinek hiper-szuper tévéje, a film egyik legfőbb erénye, a hanghatás, a zseniális hangtechnika fog elveszni a tévé adásban. Kap viszont a tévé néző digitális képminőséget. Rémes!

P.S.: Kösz hhgygy a hírt! Sőt, jó hírt! (A fenti kötekedésem ellenére, ami természetesen nem neked szólt, hanem a hírnek.)

előzmény: hhgygy (#285)

2016-02-23 21:08:58 zéel #284

A Gondolj rám c. Kern András film első hétvégéje 8 669 néző.
Nem is rossz!

2016-02-09 22:54:02 Ágó #282
2016-02-07 14:11:38 budaik #281

Én nem kõtekedésböl írtam. Èn szerencsére még nyáron láttam. Csak azt mondtam, h oscar jelõlés nélkül a cinema city nem vette volna fel a müsorára az biztos.

2016-02-05 16:26:17 BonnyJohnny #280

Egyébként jó lenne, ha elkezdenék termelni az ilyen filmeket. :D

2016-02-05 15:53:50 zéel #279

No, persze. Most már...egyszerű a nézőcsalogató recept:
Magyar rendezők! Készítsetek cannes-i nagydíjas és Golden Globe díjas, de legalább egy Oscar jelölt díjas filmet!

előzmény: budaik (#278)

2016-02-05 10:23:06 budaik #278

Nyilván igen, az Oscar jelölés nagyon dobott, de szerencsére megnézik az emberek is. :)

2016-02-05 10:04:38 zéel #277

Mostanra az elmúlt évek legnézettebb magyar filmje lett a Saul fia!

1. Saul fia - 142 420 néző
2. Coming out - 141 760 néző
3. Liza, a rókatündér - 126 855 néző
4. Argo 2 - 110 168 néző
5. Megdönteni Hajnal Tímeát - 104 945 néző

Gondolta volna ezt valaki?

2015-12-30 11:02:01 Singularity8 #276

Félvilág premier ma 21:25-kor a Duna TV-n. Jónak ígérkezik. Nézzük!

2015-12-29 15:53:12 ryood #275

dec 31-ig itt meg lehet nézni szirmai márton remény c. legújabb kisfilmjét, szerintem bravúros!

2015-12-29 15:50:21 Singularity8 #274

Megnéztem neked, Az utolsó boszorkányvadász 100 000 fölé ment. Durva.

(Egyébként TheHungarian box-office jelentéseit érdemes nézegetni az AE-n, ha több adatra vágysz.)

előzmény: cucu (#273)

2015-12-29 15:02:54 cucu #273

Igazabol az erdekelt volna, hogy pl a 126 ezer az sok-e vagy keves ahhoz kepest, hogy mennyi moziznak a magyarok. Mert onmagaban nem sokat mond nekem ez a szam. Szoval hogy mondjuk egy Az utolso boszorkanyvadasz, vagy hasonlo nem kult amcsi filmre hanyan szoktak elmenni. Ha annak is osszejon a 100ezer, akkor ezek szomoru szamok, es valamit nagyon rosszul csinalunk.

2015-12-29 14:37:20 budaik #272

Szerintem a javulás szemmel tapasztalható, viszont az hogy nem nézik az emberek moziba, egyrészt az ízlés eltompulását, illetve a magyar filmek huszonharminc évnyi mélyrepülését is mutatja... :)

2015-12-29 13:44:44 zéel #271

cucu:
Én csak annyit tudok, hogy az amcsi filmek nézőszáma sokszorosa a magyarénak. Meg azt is tudom, hogy pl. a hazai filmek fogadtatása sokkal kedvezőbb a franciáknál, lengyeleknél, cseheknél...mint nálunk.
Ágó:
Én is sajnálom. Nyilván a film készítése körüli sok éves huzavona sem kedvezett a Hajnali láznak. De leginkább nem kedvezett a filmnek a színesre felvett kerettörténet (amely, mint írtad a koprodukciós partner nyomására került végülis a filmbe).
E nélkül, szerintem egy igen szép fekete-fehér film lett volna.
BonnyJohnny:
Igen. Egyetértek.
Nekem kellemes meglepetés Fekete Ibolya új filmjének, az Anyám és más futóbolondoknak a húszezer fölötti nézőszáma is. (Nem mellesleg, ugye, ezt a filmet csak a múlt hónapban mutatták be.)

előzmény: cucu (#268)

2015-12-29 11:59:56 BonnyJohnny #270

A Liza megelőzte az Argot (és arányaiban a Saul is egész közel hozzá)... egy kicsit visszatért a hitem a magyar mozikultúrában. :)

2015-12-29 11:56:13 Ágó #269

Uh, de sajnálom! Bár nem jó film szerintem, de ennél mindenképp többet érdemelt volna. :(

2015-12-29 11:56:09 cucu #268

Nem tudsz melle par amcsi film nezoszamot magyar mozikban? Csak az osszehasonlitas kedveert.

2015-12-29 11:33:46 zéel #267

forrás: vs.hu

2015-12-21 21:02:06 zéel #266

Hajnali láz - 1981

2015-12-19 03:02:46 Xuja #265

Ncore-on amúgy szinte mindegyik magyar film fennvan:)

2015-12-18 21:42:44 zéel #264

Elindult a (fizetős) MandaTéka online filmtár.
A száztizenöt filmmel induló oldalon ötszáznyolc forintért két napon keresztül lehet hozzáférni egy-egy régi magyar filmhez. Sok közülük másutt nem vagy alig elérhető, vagy csak rossz minőségben.
Most EZ a kilenc film ingyenesen is megtekinthető.

2015-12-15 16:01:52 Tenebra #263

Igen, mindketten nagy emberek, isten éltesse őket! Kár, hogy Törőcsik Mari elég beteg. :C

A Filmkultúrás hírnek nagyon örülök, mert én eddig csak a Szabóervinben tudtam olvasni a régebbi számokat, ami elég macerás dolog. Így sokkal kényelmesebb lesz.

2015-12-15 15:45:56 zéel #262

Azért említsük meg itt is:
Törőcsik Mari a minap töltötte be a 80. évét, Makk Károly pedig hamarosan eléri a 90. születésnapját. Isten éltesse mindkettőjüket! Sokat köszönhet nekik a magyar filmművészet.
Itt említem meg, hogy Makk Károly "Szeretni kell (Egy élet filmkockái)" c. könyve, visszaemlékezése remek olvasmány fesztiválokról, nőkről és a filmcsinálás kulisszatitkairól.

Bónusz:
A nyomtatott Filmkultúra régebbi számai (1965-1995) már az interneten is elérhetők. Filmrajongóknak kincses bánya!

2015-12-11 09:20:05 zéel #261

Ugye, egyértelmű: nem (csak) a magyar filmekről, hanem sokkal inkább rólunk, a magyar nézőkről szól az általam bemásolt nézettségi lista (#253).
"Ez már a televízión nevelkedett közönség, amelynek lassan és módszeresen csökkentik a szellemi szintjét" - ahogy Woody Allen mondja.

2015-12-10 22:26:16 zetor #260

Igazad van bakker, én azt hittem, a Coming Out valamiféle homokos identitáskereső-de-nem-találó film, de elég volt ránéznem a plakátjára.

Viszont ha tényleg olyan szar, ahogyan a kommentek ígérték, akkor visszavonom, hogy nem akarom megnézni, sőt ma este meg is nézem, mert nincs erőm már normális filmre :D

2015-12-10 22:16:24 ryood #259

homoszexuálisból hetero lesz! ez itt a lényeg. egy olyan társadalomban, mint a magyar, ez nagy nagy lájk.
és ott vannak a "jól bevált" trendi magyar celebszínészek, idétlenkedés, prolihumor stb...
a szerdai gyerek pedig egy kiváló dráma, remekül megrendezve. hát valóban nem a happy magyar valóságról szól, ami nincs is.

2015-12-10 22:10:46 zetor #258

Nem tudom, a Szerdai gyereknél volt ez téma (nem tudom, hogy már hol), hogy a magyar nem akar beülni egy olyan filmre, aminek a leírása másfél-két órás, alapvetően szenvedős-beszélgetős sztorit ígér. A Coming Out port.hu-s leírása sem kínál sokkal többet, bemásolom: Erik az egyik legismertebb magyar homoszexuális személyiség, rádiós műsorvezető. Nyíltan vállalja másságát, és küzd a homoszexuálisok jogaiért egy olyan országban, ahol mindig is háttérbe volt szorítva ez a kérdés. Az elmúlt öt évben Erik boldog párkapcsolatban élt a kedvesével, Balázzsal, és most arra készül, hogy összeházasodnak. Egy balesetet következében azonban szokatlan változást észlel magán: vonzódni kezd a kezelőorvosához, a doktornőhöz, aki elgázolta. A kórházból kikerülve zavarodottsága fokozódik.
Ez persze nem az én ízlésemet tükrözi (bár a Coming Out tényleg nem érdekel), meg persze lehet, hogy igazam sincs a Szerdai gyerek bukásával kapcsolatban, de mivel alapvetően így gondolom, hát nem értem.

2015-12-10 22:04:17 ryood #257

semmi meglepő nincs a coming out "sikerében"..

2015-12-10 22:01:26 zetor #256

Dumapárbaj, beszarok. A Coming Out miért teljesített ilyen 'jól'? A története alapján, és persze a magyar közönséget figyelembe véve az utolsó harmadra saccoltam volna, úgy a Veszettek fölé.

2015-12-10 21:51:07 ryood #255

az átlag magyar mozinézői "igény" változatlan..

2015-12-10 21:42:19 MicaHiro #254

És ebből a hozzáértők milyen következtetést tudnak levonni? :)

2015-12-10 21:27:43 zéel #253

A Vajna-korszak eddigi filmjeinek nyitóhétvégi nézőszámai

Argo 2 - 40 287
Délibáb - 900
Parkoló – 890

2015-10-15 21:32:32 budaik #252

S az origo-s listához: Talán perverzió, de én a Manieggs-et hiányoltam róla :D

nekem tetszett, jópofa volt, a Coming Out-ot verte...

2015-10-15 17:43:10 budaik #251

Sajnos azt nem láttam. Szerencsére a KT helyén kezeli a Köntörfalakat :)

S a Tesót is :D

2015-10-15 15:54:31 zéel #250

Ja, szerintem is. És, ugye, van egy soha be nem mutatott, igen csak jó filmje (Utolér), ami nekem, nézőnek is felfoghatatlan. Hát még milyen (sz@r) lehet a rendezőnek!

előzmény: budaik (#249)

2015-10-15 14:30:18 budaik #249

Szerintem a Köntörfalak egy remekmű. S érdekes , mert a múltkor hallgattam egy másfél órás interjút a Dyga Zsomborral, s alig kapott pár mondatot, míg a Tesó című filmről túl sok szó esett.........

Amúgy a rendező jó arc.

2015-10-15 13:30:52 zéel #248

A Köntörfalak (Dyga Zsombor) és az Isteni műszak (Bodzsár Márk), valóban, két nagyon jó film. Több nézőt érdemeltek volna!

előzmény: budaik (#246)

2015-10-15 10:59:45 zetor #247

Alig láttam közülük valamit (nagyban hozzájárulnak ehhez az olyan filmcímek, mint Megdönteni Hajnal Tímeát), de pl az Isteni műszak nekem nagyon tetszett. Abszolút nulla a Fehér Isten, illetve a Parkoló. A VAN-ra egy mozijegyet is áldoztam, de nem nyerte el tetszésem, jópofáskodó hülyeség. Amire a továbbiakban sajnálom az időt és ki fog maradni az a Coming out, a Dumapárbaj, az Argo 2, a Megdönteni Hajnal Tímeát, a Swing és a Viharsarok. A Délibábot és a Saul fiát megnézem majd. A Víkendet is, bár azon szerintem nevetni fogok kínomban, illetve a Liza, a rókatündért is, bár gyanús, hogy az is valami Van valami (höhö) féle bugyutaság.

2015-10-15 10:37:19 budaik #246

Számomra a lista nem vállalhatatlan. Sőt.
Nyilván magyar nézők jól el lettek szoktatva a magyar filmektől. S ebben komoly szerepet játszott a magyar filmes szakma, illetve az őket pénzelő állami szektor. A nagykiállású filmjeink a rendszerváltás óta gyakorlatilag nézhetetlenek, s számomra is megerőltető volt egy 10-es lista kigyűjtése a 90-es és 2000-es évtized filmjeiből.

A szerzői filmes brand számomra, de nyilván a nagytömegek számára, teljesen csendben maradt. Hatásosak, de például nekem nem túl mélyek (dobogó kövek vírusvideója nagyon jól bemutatja ezt... https://www.youtube.com/watch?v=WV0KNNFr68g).

Vajna azt mondta egy műsorban, amikor az egész beindult (https://www.youtube.com/watch?v=TVa6bu0x0us), hogy a legjobban azt furcsállja hogy a magyar filmesek nem találják meg a hangot a közönséggel.

Számomra az abszolút no1 a Vajna előtti és rendszerváltás utáni filmekből a Köntörfalak.

A mostani érában az Isteni műszak.

2015-10-15 10:23:07 zéel #245

Ez persze sokak számára nem rossz, akiknek herótja volt Pálfi, Hajdu, Kocsis, Fliegauf, Mundruczó stb. műveitől a 2000-es években, csak hát, így legfeljebb egy Saul fia kap nemzetközi a visszhangot, a többi legyártott film megmarad hazai "közönségsiker"-nek. Kérdés, hogy a magyar kultúrának (már, ha létezik még ilyen) vajon használ-e ez.

Ez nyilván költői kérdés, és tudjuk rá a választ.
Ugye annyi történt az elmúlt években, hogy szerzői/művész filmek teljesen háttérbe szorultak (A Saul fia és a VAN teljesen öntörvényű alkotók, öntérvényű alkotása. Rendszertől, filmes rendszertől független filmek!)
A műfaji filmek erőltetése viszont csak mérsékelt sikereket hozott. Nem indultak meg a magyar nézők százezrei ezekre sem.
Aztán továbbra is teljesen hiányoznak a magyar filmgyártásból (ellentétben pl. a román, cseh, szlovák, lengyel, szerb...filmgyártással, filmművészettel) a jelen kor problémáiról készített filmek. (Ilyeneket utoljára 90-es évek elején készítettünk.)
Ezért is várom nagy érdeklődéssel Fekete Ibolya új, novemberben bemutatásra kerülő az Anyám és más futóbolondok a családból c. filmjét, amely a közelmúlt magyar történelmét mutatja be. Ráadásul nem nagy történelmi hősök, hanem egyszerű, hétköznapi emberek (hétköznapi hősök!) életén keresztül.

2015-10-14 09:36:32 BonnyJohnny #244

Ezt a hatásvadász címet elég nehéz félreérteni...
Ez az origó, a hatásvadász, sokszor téves címek online felülete. :D
Viszont a cikkben egyértelműen leírják, hogy most jött ki a 20. film a Vajna-érában, és ezt a szép kerek számot "ünneplik" meg egy listázással.

A kultúrára meg csak annyit, hogy ha minden 20.-ra kijön egy Saul fia, és egy Liza (külföldön szintén vetítették, ért el sikereket), az már jó. Nem hiszem, hogy bárhol lenne sokkal jobb arány.

A szerzői film elvesztéséért tényleg kár. De azt hiszem nem lehet kecske és káposzta is egyszerre. Ahhoz ez az ország kevés. :/

2015-10-14 09:22:37 Tenebra #243

"Megmondjuk, melyik volt a legjobb magyar film mostanában"

Ezt a hatásvadász címet elég nehéz félreérteni...

Önmagában amúgy valóban nem olyan rossz a felhozatal, mint mondjuk 2009-2011 között volt (szerintem - és sokak szerint ez az átmeneti időszak volt a mélypont). De ez még mindig a mélypont közelében van. Kb. az ötvenes éveket idézi, mikor kijött pár jó film, de hiányoztak az átütő remekművek (kiv.: Körhinta, Hannibal tanár úr), amelyekre majd 10-20-30 év múlva is emlékezni fognak.

Továbbá ne a Liza, a rókatündér vagy akár az általam nagyon kedvelt Isteni műszak legyen már a mérce. Ne leplezzük már a "Vajna-rendszer" sikerességével a 2000-es évek szerzői filmes irányzatának szinte totális elfojtását (avagy páran "áttértek", sokan hallgatnak). S lehet a Saul fiával vagy a Viharsarokkal jönni, de, ha megnézzük, ezek inkább kivételek, amúgy durván likvidálva vannak a kísérletező jellegű, fajsúlyos alkotások.

2015-10-14 08:53:53 BonnyJohnny #242

Amúgy ez a lista (bármit is gondolok a rendszerről) szerintem pont azt bizonyítja, hogy olyan nagy bajok nincsenek a magyar filmmel, amióta Vajna átvette a gyeplőt.

A Saul fia eleve zseniális alkotás, és világban is elég jól prosperál. Ha minden 20. filmre összehoznának egy ilyet, az büszkeséggel töltene el. A Liza is egy igazi sikertörténet (pedig nem a szokásos ócska magyar romkom, hanem stílusos alkotás, amilyen magyar film nem szokott tetszeni a magyar népnek), és jó film. A VAN... az arányokat nézve még nagyobb sikertörténet (fele annyi nézővel, mint a Liza, de mennyivel kevesebb lehetőségből érte el), és tényleg egy létező generációt szólít meg, azok problémáiról szólva (bár én nem estem tőle hanyatt), ami az utóbbi években nem igazán volt jellemző a magyar filmekre. A Parkoló és az Isteni műszak nem rossz próbálkozások, szerintem elférnek a magyar filmgyártásban.

A 10. helyezettől lefele pedig gagyiságok és nagy csalódások (Délibáb, Fehér Isten)

Az origo oda van Zomborácz Virágért... én nem igazán, az Utóéletet éppen ezért nem is láttam, de lehet jó.

2015-10-14 08:41:53 BonnyJohnny #241

Te nagyon félreértetted a listát. :D

Ez nem TOP 20 film, hanem a Vajna-éra 20 filmjének (mert ennyi van) a rangsorolása. ;) (A Szabadesés ugyebár nem a kormánybiztos által elosztott pénzből jött létre, a Final Cut pedig még jóval előtte kezdődött el.)

2015-10-13 22:44:48 Tenebra #240

Nem is tudom. Számomra olyan ez a lista, mintha csak összeszedtek volna pár filmet a közelmúltból, és rangsorolták volna. Sajnos persze nem is lehet mást tenni, mert kevés a film, és elenyésző a jó.

Számomra csak a VAN... és az Isteni műszak voltak emlékezetesek, de ezekre sem mondanám, hogy "az utóbbi idők legjobb filmjei". (Pálfi Szabadesése játszik még, azt nem értem, miért nem említik meg, ahogy a Final Cut is megérdemelne egy heylet a listán. De úgy látszik, a "kegyvesztettek" az ilyen toplistákon is azok.)

Egyébként most átértékeltem a Délibábot - az a Coming Outhoz, a Hajnal Tímeához képest abszolút befutó. Pedig amúgy csalódás volt számomra. :D

Még a Saul fia, a Parkoló és a Liza sem voltak rosszak... ...na de az Argo 2??? Annyira persze nem ócska, mint az első rész, na, de egy top 50 listába sem fér bele szerintem, hát még egy Top20-ba. Pálfi műveire nézve ez még inkább degradáló.

2015-10-13 22:06:08 Tenebra #239

Szerintem ez a lista is egyvalamit mutat: ROHADT NAGY gondok vannak a magyar filmmel. :C

2015-10-13 21:02:28 Rorschach #238

"Megmondjuk, melyik volt a legjobb magyar film mostanában"
19. Coming out
18. Dumapárbaj