Foci VB 2022 👁

(vissza a topikok listájához)

2022-12-06 17:53:17 supernadal #185

Helyettük majd jönnek az ilyen spanyol-marokkó körömrágós derbik....DDDD.

2022-12-06 16:52:13 supernadal #184

Igen, megszűnnek az uncsi csoportmeccsek végre.

2022-12-06 16:40:59 csabaga #183

Érdekes lesz a 16 három csapatos csoport egy továbbjutóval.
Legalább nem lehet majd meccset leadni, mint most a spanyolok a japánoknak, portugálok koreának.

előzmény: supernadal (#182)

2022-12-06 15:06:05 supernadal #182

Lehet, hogy létszámra többen lesznek a nem európai csapatok, de zömüknek csak a pofozógép szerep jut.

2022-12-06 15:00:21 supernadal #181

Na ja, erre írtam én is, hogy nem a semmiből esett le nekik.

előzmény: budaik (#180)

2022-12-06 14:55:47 budaik #180

Amúgy a görögökkel kapcsolatban egyszer utánanéztem, hogy a 2004-es eb előtti időszakban több görög csapat jutott csoportkörbe BL-be, UEFA kupába. S egyébként több görög játékos volt szintén csoportkörös.
Vagyis az alapanyag versenyképes volt. Persze antifocival nyertek EB-t, szerintem sokunk a fél karját odaadná egy antifocival nyert EB-ért ... :D

2022-12-06 14:44:37 csabaga #179

A hollandok nyertek eb-t és elbuktak 3 vb. döntőt.
Csehszlovákia, eb. győzelem mellett 2 vesztes vb. döntő.
Mi is kikaptunk kétszer, egyetlen kicsiként esélyesek is voltunk 54-ben.
+a horvátok döntője.

Nekem a görög eb. siker maradt úgy meg, sokszor volt szerencséjük.

előzmény: supernadal (#177)

2022-12-06 14:36:15 csabaga #178

Dél-korea 2002-ben, nagy bírói segítséggel.
Ehhez képest 4 év múlva 17 ázsiai és afrikai csapat lesz és csak 16 európai.

előzmény: supernadal (#175)

2022-12-06 14:33:42 supernadal #177

Nem tudom megindokolni konkrét elmélettel, inkább csak véletlen lehet ez szerintem.
De a 2 konkrét példánál maradva a '92-es dán csapatban volt néhány igen jó játékos (Laudrup, Schmeichel), egy jó edző, meg nagy adag mák, meg nem kellett ennyi meccset játszani.
A görögöknek meg még több jó játékosuk volt 2004-ben, meg egy minden hájjal megkent Otto Rehhagel-ük, más kérdés, hogy utána a közelébe sem kerültek hasonló eredményeknek egészen a 2012-es Eb-ig és a 2014-es Vb-ig, de azt már Fernando Santos-szal és egy teljesen másik csapattal.
Szóval, ezek az eredmények sem a semmiből estek le nekik.

2022-12-06 14:09:08 csabaga #176

Arról mi a véleményed, eb-t nyer kis ország, vb-n csak döntőig jut?
Vagy csak véletlen?

előzmény: supernadal (#175)

2022-12-06 12:52:10 supernadal #175

Lehet, én a Bosman-ügyet azért hoztam fel példaként, mert azóta elárasztották Európát az Európán kívüli tehetséges játékosok, de különösebb eredménye felnőtt szinten egyelőre nincs, még 4-be is ritkán jut be Európán kívüli válogatott, nemhogy megnyerni a Vb-t.
Nem feltétlenül kell erős bajnokság, kitűnő példa erre a görögök vagy a dánok EB-győzelme, vagy akár a jelenlegi magyar bajnokság sem verdesi az eget, mégis sokat lépett előre a válogatottunk tudásban.
Jó, minőségi játékosok kellenek, kiváló eredményekkel rendelkező edző(k), jó taktika, magasfokú szervezettség, meg nagy adag mázli. Az Európán kívüli (nem dél-amerikai) csapatoknál jó, ha az első tényező megvan.

2022-12-05 23:25:31 csabaga #174

82-ben valami olyasmit mondtak, afrikai csapat belátható időn belül vb-t nyer.
Negyven év eltelt...

Szerintem ehhez kell egy elfogadható saját bajnokság is.

előzmény: supernadal (#173)

2022-12-05 22:31:21 supernadal #173

Minden esetre elgondolkodtató, hogy a Bosman-ügy óta eltelt 27 év. Ennyi idő nem volt elég ahhoz, hogy Európán és Dél-Amerikán kívül egyéb kontinens képviselői is eljussanak arra a szintre, hogy felnőtt vb-t nyerjenek. Pedig tele vannak a topcsapatok afrikai, ázsiai, észak-amerikai játékosokkal is, rengeteg nagy edzőt vittek oda dolgozni hozzájuk (pl.: Hiddink, Bruno Metsu, Carlos Quieroz, Dick Advocaat, Roger Lemerre, Henri Michel, Leo Beenhakker, Javier Aguirre, Carlos Alberto Parreira, Lars Lagerback, stb.) az elmúlt 30 évben.
Mondanám, hogy agyatlan balfaszok, de nem akarom őket megbántani.
Ahogy azt sejteni lehetett ez a vb is az agyontaktikázott, agyonszervezett főleg európai csapatokról fog szólni.
Brazília és Argentína jelenthet apró reménysugárt.

2022-12-05 21:06:32 ryood #172

Marokkó még bejuthat.

2022-12-05 21:05:08 Raul #171

Ezért a meccsért már megérte követni a vb-t.

2022-12-05 21:04:34 csabaga #170

Úgy néz ki, csak európai és dél-amerikai csapatok lesznek a nyolc között.
Néhány kivétellel ez megy lassan száz éve.

Most látszik, mekkora kár az uruk kiesése.

2022-12-05 20:54:29 critixx #169

Sajnálom a japánokat. Mondjuk a tizenegyesekhez kb. úgy álltak hozzá, hogy "ezt úgyis elrontjuk". Kár érte.

2022-12-03 00:04:49 csabaga #168

Vb-t sajnos csak focinagyhatalmak nyernek.
Akkor az angolok, 66 már jó régen volt.
Jó lenne egy nagy meglepetés, de nem hiszek benne.
Svcjc is jó, vagy a hollandok, 3 ezüst után, bár azok jobb csapatok voltak.
A nívó is volt már jobb.
Talán majd a kieséses szakaszban.:)

2022-12-02 22:59:05 ryood #167

hát magasan kiemelkedik Bra, Fra és Por...ők a legerősebbek.
ettől függetlenül én Svájcnak drukkolok.

2022-12-02 22:56:50 csabaga #166

Remélem, hogy nem...

Szerencsére, 4 év múlva 3 csapatos csoportok lesznek.
Ott már nem fér bele, hogy az utolsó meccsen a tarcsit küldjük pályára.

2022-12-02 22:43:14 ryood #165

és könnyen lehet, h a végén ezek közül kerül ki a vb nyertes.

2022-12-02 22:41:07 csabaga #164

"Csak" a francia, spanyol, portugál, brazil csapat kapott ki az utolsó csoportkörben...

2022-12-02 22:30:57 ryood #163

lehet csak én szurkoltam Svájcnak :)

2022-12-02 20:37:14 tomasso #162

Oké, én sajnáltam a németeket most, mert mindent megtettek, és a 3 meccs alapján a spanyolok sem érdemelték meg jobban a továbbjutást, egyedül Japán érdemelte meg a csoportban. A magam részéről Marokkónak szurkolok kedden.

2022-12-02 20:07:59 supernadal #161

Jaj, persze, nálamnál jobban senki sem örül, hogy kiestek a németek. Én csak arra írtam, hogy a németek kiszolgáltatottabb helyzetben voltak az utolsó forduló előtt, mint a spanyolok, de amúgy hipp-hipp-hurrá.

előzmény: pelu (#160)

2022-12-02 19:44:19 pelu #160

Erre csak azt tudom írni, h ismerték a sorsolást, tudták, mire készülhetnek. De tényleg jól van ez így.

előzmény: supernadal (#156)

2022-12-02 18:49:35 csabaga #159

Egy kiscsapatnak a sorsolásnál azért kell drukkolnia, a legerősebb gárdát a végén kapja.
Akkor már a tarcsi lép pályára, azok se törik magukat.

A két koreai hét(! ) szemlélődő portugál között rúgta a gólt.

2022-12-02 18:12:21 shrek #158

mondjuk szerintem a végén egy teljesen fújható büntetőt nem adtak meg Uruguaynak

2022-12-02 17:52:17 ChrisAdam #157

A kiscsapatok dózerolnak. :) Mit mondjak, tele van ez a vb meglepetésekkel.

2022-12-02 14:37:45 supernadal #156

Hát, igen, csak 7-et rúgni kicsit nehezebb, mint úgy játszani, hogy akár vereséggel is tovább lehet lépni, és akár egy kedvező ágra kerülni. De mondom, jó volt ez így.

2022-12-02 13:50:06 csabaga #155

Összejöhet egy brazil-uru nyolcaddöntő.
Úgy néz ki, lesz egy európai és egy dél-amerikai ág.

A németek is rúghattak volna egy hetest, volt elég helyzetük.

előzmény: supernadal (#154)

2022-12-02 13:07:43 supernadal #154

"Maguk a spanyolok is 3 percig kiesésre álltak, előtte meg utána, közel 20 percig a kiesés határán voltak."

De a sorsuk a saját kezükben volt végig, míg a németek kiszolgáltatott helyzetben voltak, szokják csak néha, hogy milyen is az.
Mai meccseken remélem Portugália és Uruguay lép tovább, a svájc-szerb meccs totál érdektelen számomra, egyiket se kedvelem.

2022-12-02 12:56:44 ryood #153

Ma pedig hajrá Ghána és Svájc!

2022-12-02 12:20:55 csabaga #152

Egy fénykép alapján: egy milliméteren múlt a németek kiesése!

2022-12-02 12:06:11 supernadal #151

"Nem kell a spanyolokra mutogatni, maguknak köszönhetik a németek a kiesést."

Így van, mindenki a maga szerencséjének a kovácsa. Korábbi vb-ken előfordult, hogy a spanyolokkal is szúrtak már ki (pl. '98 a csoportkörben vagy 2002-ben Dél-Korea ellen), szóval nem kezdem el keresgélni a zsebkendőt. Meg hát ez a politizálás is...érthetetlen.

előzmény: pelu (#150)

2022-12-02 07:54:39 pelu #150

Nem kell a spanyolokra mutogatni, maguknak köszönhetik a németek a kiesést. Máskor lehet jobban a focira koncentrálni, akkor talán meglesz az eredménye is.

2022-12-01 23:31:26 csabaga #149

Most ugrott be, az eb. a németeknél lesz.
Addigra össze kaphatják magukat.

Az olaszok eb-t nyertek, a vb-kre meg ki sem tudnak jutni.

2022-12-01 23:10:28 tomasso #148

remélem nincs, mert akkor mi is megnézhetjük magunkat a fradi miatt ;)

2022-12-01 23:01:17 csabaga #147

Van összefüggés a német foci visszaesése 2014 óta és a megdönthetetlen Bayern dominancia között?
A német a bolgár (Ludogorec) mellett Európa legérdektelenebb bajnoksága lett.

2022-12-01 22:51:33 csabaga #146

Ha nem egy időben vannak a meccsek, hamarabb játszva a spanyolok nem kaphattak volna ki, hiszen a németek simán kiejthették volna őket.

2022-12-01 22:46:54 csabaga #145

Én is ezt tettem volna.:)

előzmény: tomasso (#140)

2022-12-01 22:27:36 ryood #144

előzmény: manuva (#143)

2022-12-01 22:25:24 manuva #143

Horvátország - Japán 2:1, Marokkó - Spanyolország 0:2

2022-12-01 22:19:30 tomasso #142

Nekem úgy tűnik hogy a spanyolok kis híján elmatekozták a továbbjutást (:
Remélem Marokkó szarrá veri őket!

2022-12-01 22:05:47 ChrisAdam #141

Ez szép volt, Japán! :) Annak meg örülök, hogy a németek csomagolnak. Micsoda őrület volt ebben a csoportban - remélem, Costa Rica nem szomorú, egyedül nekik sikerült legyőzniük a csoportelsőt.

tomasso: Még jó, hogy az ilyen matekozások miatt vannak egy időben a meccsek. :D (Ami a mai világban már nem feltétlenül jelenti azt, hogy az infó nem jut el a játékosokhoz.)

2022-12-01 22:05:10 tomasso #140

Együtt sírunk vagy együtt nevetünk...
A németek helyében Japán vezetésnél már hagytam volna nyerni Costa Ricát, aztán megnéztem volna a spanyolokat milyen fejet vágnak. Bírtam volna.

2022-12-01 22:04:53 ryood #139

Ki meri megtippelni a horvát-japán és a marokkó-spanyolország meccseket?

2022-12-01 22:02:04 critixx #138

Szép volt! :-)) Hajrá, Japán! Németek csomagolhatnak.

2022-12-01 22:00:57 dikalosz #137

OOTTTVAAAAAAN!

2022-12-01 21:57:39 supernadal #136

Jól van, a spanyolok elkerülik a brazilokat, a németek meg mennek haza.......

2022-12-01 21:49:02 supernadal #135

Várjál még, megy a matekozás keményen...

előzmény: Mikkey (#134)

2022-12-01 21:46:06 Mikkey #134

nesze neked európai foci xd

2022-12-01 20:40:59 supernadal #133

Na úgy látom a spanyolok épp most balfaszkodják el a vb-jüket, vagy mégsem?

2022-12-01 18:33:05 Ágó #132

Mindig is Marokkó drukker voltam! :)

2022-12-01 17:43:19 wien #131

A 68-as Eb elődöntője 0-0 lett, pénzfeldobás döntött, de nem a pálya közepén, hanem bemenetek a játékvezetői öltözőbe. Az első feldobott érme állítólag elgurult, a második alapján az olaszok nyertek Szovjetunió ellen. Valahogy így kellene most is csinálni. :)

2022-12-01 17:35:31 sllrrrply #130

Közjegyző jelenlétében, telesportszínű zakóban.

2022-12-01 17:11:29 csabaga #129

Nem, dehogyis!:)

Kiraknak a pálya közepére egy sötétített üveggömböt, benne két golyóval, mindkettőben egy db. papírral.
Majd némi felvezető műsor után kihúznak egyet, nagy közönség előtt.

Nem teljesen így, de 54-ben erre is volt példa, ha az első kettő azonos pontszámmal végzett a csoportokban.

előzmény: dikalosz (#128)

2022-12-01 16:54:14 dikalosz #128

Kő-papír-olló!

2022-11-30 23:48:55 csabaga #127

Én akkor sorsolással döntenék.:)

2022-11-30 23:35:12 critixx #126

De végül legalább nem a sárga lapok, hanem a gólok száma döntött, mert a szaúdiak az utolsó pillanatban lőttek egyet Mexikónak. Egy fokkal még így is igazságosabb. A plusz meccs megrendezése valóban sokkal korrektebb lenne, de a mai gigapénzekből rendezett, agyonszervezett vébéken lehetetlen lenne megvalósítani sajnos.

2022-11-30 23:07:06 csabaga #125

Igen, a 74-86 közötti aranykorhoz képest, két vb. bronz, a brazilokat is verték, sehol sincsenek.
Lewa egész életében sokat támadó klubcsapatokban játszott, bekkelő együttesben nem sokat ér.
A tizenegyes nevetséges volt.
A VAR csődje?

2022-11-30 22:54:28 csabaga #124

54-ben, ilyen helyzetben az azonos pontszámmal végzett csapatok még egy mérkőzést játszottak.
Most is ez lett volna igazságos.

Hogy a franciák mindenkit pályára küldtek, kivéve a 3. kapust,egyedülálló a vb-k törénetében.
Megint az 54-es vb.
Akkor a két meccset nyert csapat már továbbjutott, aki kétszer kikapott, kiesett, nem lazázhatták le az utolsó kört.

2022-11-30 22:40:22 dikalosz #123

Abszolút. Kifejezetten ellenszenves volt, ahogy játszottak. Sosem szerettem, ha valaki a kötelező minimumot nyújtja ilyen esetekben. Lewandowskitól pedig egyenesen kiábrándító, amit a világbajnokságon művel.

2022-11-30 22:22:00 critixx #122

A lengyelek nagyon gyengék voltak. Nem érdemelték meg a továbbjutást. Sajnálom Mexikót, szimpatikus csapat és ők - a lengyelekkel ellentétben - hajtottak rendesen.

A franciák ellen persze mindkét csapat gyengének számít. Sajnálom, mert őket tényleg nem bírom.

2022-11-30 22:11:26 pelu #121

Benne volt, h a franciák nem fognak megszakadni. Az meg kiderült, h a B csapatuk közelébe nincs a kezdőnek minőségben. Nem először történt hasonló.

A fradisták viszont örülhetnek, mivel Laiduni brutál mód megnövelte az árát.

2022-11-30 18:18:21 csabaga #120

Elég fura ill. komolytalan volt a ma délután.
Még szerencse, hogy az ausztrálok nyertek, különben a mérkőzés vége után nézegetett VAR döntötte volna el a továbbjutást.

2022-11-29 15:44:33 paksiendre #119

Nem off, mert sok felmenővel rendelkező játékos játszik.

Amúgy meg nincs egy olyan hülye klub, hogy Nigériából 0 felmenővel játszasson valakit az Nb2be. :D

előzmény: Hulla88 (#117)

2022-11-29 13:27:16 dikalosz #118

Elsőként szeretném leszögezni, hogy ez lesz a témában ejtett utolsó nyilvános hozzászólásom itt. Sokakat ez nem érdekel, s valószínűleg nem is arra vágynak, hogy a VB-topikot társadalom- és történelemtudománnyal, szociológiával, vagy pszichológiával tömjük tele. Ha szeretnéd ezt tovább folytatni, bárhol is válaszolsz, én már privátban fogok reagálni (s nemcsak neked, másnak is).

Amit csabaga írt, egy teljesen valid érv, nyilvánvalóan a nyomorból nem feltétlenül a sakk lesz majd a kitörési lehetőség, vannak jóval egyszerűbb és népszerűbb megoldások. Én azonban egy másik oldalról is vizsgálnám a témát, amihez kezdésnek egy táblázatot hívnék segítségül: IQ compared by countries.
A táblázatban világosan látható, hogy az afrikai országok milyen lemaradásban vannak ezen a téren. Egyiptomnak van a legmagasabb pontszáma a maga 83-mas számával. A többi ország 83 és 56 között foglal helyet. Elképesztő különbség a világ többi kontinenséhez viszonyítva, amit egyáltalán nem lehet és nem is szabad figyelmen kívül hagyni.
Nyilván te is tudod, hogy az intelligencia egy viszonylag tágan értelmezhető fogalom, amelyből számos különböző dolog eredeztethető, ugyanakkor sok téma esetében nem érdemes hivatkozási alapként használni. A sakknál azonban a kapcsolat teljesen egyértelmű, számos kutatás alátámasztja, hogy egy-egy játékos intelligenciahányadosa nagyban meghatározza az általa maximálisan elérhető Elo-ponsztámot. Aki csinált már ki IQ-tesztet, annak sem okoz ez meglepetést, mivel nagyon hasonló fejben elvégzett folyamatokat igényel a kitöltése, mint amikre a sakkban szükség van. Átlagintelligenciával nagyjából a 2000-es elo pontszám az, amit egy játékos elérhet (a kivételek száma olyan kevés, hogy erre tekinthetünk általánosságként). A nagymesterek esetében azonban kimagasló hányadosra van szükség, elég ha megnézünk párat:

Garry Kasparov 190
Magnus Carlsen 190
Bobby Fischer 187
Judit Polgar 170
Robert Bryne 170

Tehát a sakk esetében a kapcsolat az afrikai kontinenshez köthető emberek és a sikeresség, kimagaslás között tudományosan alátámasztott, tényeken alapszik.

Mivel focis topikban vagyunk, vettem a fáradtságot, és végeztem egy kis kutatást az aktuális nyugat-európai csapatok keretét tekintve. Köztudott alabdarúgásban, hogy egy csapat játékának szervezéséért a középpálya (azon belül is leginkább a belső középpálya) felel. Onnan kell a leginkább átlátni a játékot, ez az a poszt, amely a legtöbb játékintelligenciát igényli, a középpályások szerveznek, gerincük csapatuk mozgásának, s irányítanak egy-egy támadást, vagy épp védekezést. Nem véletlenül hívják őket szervezőknek, a csapat agyának. Ez az a poszt, amely a leginkább megköveteli az összetett gondolkodásmódot, s az a poszt, ahova a legkevésbé szükséges a fizikai erő, mivel a játék szervezése az elsődleges cél. Ahogy azt már egy előző hozzászólásomban leírtam, az erőfölénynek köszönhetően nehéz birokra kelni a feketékkel csatár és védő poszton (különösen igaz ez a fiatalabb korosztályra, ahol a fizikum súlyozottabban számít). A középpályán viszont egészen más a helyzet. Alább összeszedtem... igazából nagyjából harmadik órája ülök itt, és írom össze, hogy egy-egy topcsapat posztok szerinti összetétele hogyan bontható le bőrszínek alapján. Először a nyugat-európai válogatottakat listáztam ki, már ott is szembetűnő az a jelenség, hogy a középpályán a fekete játékosok száma elenyésző a többi poszthoz képest. Igen ám, azonban mivel a hígulás ellenére is itt alapvetően nem arról van szó, hogy a posztjában legjobbakat vásárolják meg, így átnyergeltem a worldfootball.net nevezetű oldalra, és elkezdtem vizsgálni Európa topcsapatainak aktuális kereteit, valamint visszamenőleg a BL-döntős csapatokét. A részletesség végett a geneanet nevezetű oldalt is igénybe vettem, hogy az első látásra nem nyilvánvaló dolgok esetében segítségemre legyen. A fentebbi állításom egyértelmű bizonyítást nyert, azonban nem gondolom, hogy az oldalhoz méltó lenne, ha itt ilyen dolgok kigyűjtve s tételesen leírva állnának. Így az elmúlt több mint két óra anyagát kitöröltem. Ha érdekel a téma, magad is utána járhatsz és látni fogod, miről beszélek.

Nyilvánvaló, hogy a tárgyalt jelenség nem értelmezhető kulturális, történelmi, geopolitikai és még sok egyéb más vonatkoztatás nélkül. Azonban lentebb egyelőre az okozatról volt szó, én legalább is arról beszéltem, az okokról nem. Egyébként úgy gondolom, hogy az okok terén nagyobb egyetértés lehet köztünk, mint az elsőre látszik. A franciák elítélése is nálam a problémák okaiból eredeztethető. Ugyanúgy, ahogy például gondolkodásmódban Kelet-Európa is időbeli lemaradásban van a Nyugattól, úgy tehető különbség sok egyéb téren Afrika és a világ más kontinensei között. Gondolom ezt nem vitatod.
A rasszista kártyára visszatérve pedig szeretnék több dolgot és leírni.
Egyfelől visszautasítom. Jómagam nagy tisztelője vagyok az afroamerikai kultúrának, úgy zeneművészetileg, mint az építészet terén, vagy épp a szépművészettel kapcsolatban. Az elmúlt 4 évben 90%-ban old school hip-hopot hallgatok, a maradék zenéim nagy részét pedig soul, blues és jazz teszi ki. Mivel nálam az érzelmi kötődés és azonosulás különösen fontos az olyan dolgok esetében, amelyek az életem részét képezik, így igencsak beleástam magam az ezekhez köthető kulturális tényezőkbe, rengeteg olvasok egy-egy előadóról, a műfaj keletkezésének körülményeiről, stb. Zenészként a saját művészetemre is óriási hatással van az, amit hallgatok, így kifejezetten személyes téma ez számomra. Jövőre tervezek egy J Dilla tetoválást is a bal karoma. Kifejezetten érzékeny, érző emberként pedig hadd ne mondjam, hogy egy-egy nehezebb sorsú élet hogyan hat az empátiámra. Képtelen lennék egy elnyomott társadalmi réteg, embertípus megvetésére csak azért, ahogyan kinéz.
A másik dolog pedig, hogy véleményem szerint egy értelmes emberek közötti diskurzusban már az elején megjönni egy rasszista kártyával rendkívül káros. Tetted mindezt anélkül, hogy a saját értelmezéseden, előítéleteiden felülemelkedve megpróbáltad volna egy kicsit is a másik mondanivalójának oldalára helyezni magad, és pejoratív béklyók helyett egy konstruktív vita táplálására törekedtél volna.
A végére már - leginkább a végül feleslegesnek bizonyult kutatómunka miatt - kissé elfáradtam, így hát ennél jobban már nem részletezném, s a témából ezennel kiszállok.
Jó meccsnézést kívánok!

2022-11-29 13:19:42 Hulla88 #117

Ez már nagyon off lesz, de Ő ugye "futballmagyar" Nagyszalontán született, a felmenői között vannak magyar származásúak is.

előzmény: Fatupi (#116)

2022-11-29 13:14:26 Fatupi #116

Nem sokan, de vannak, pl Békéscsabának szudáni csatára van.

előzmény: paksiendre (#114)

2022-11-29 12:57:07 Hulla88 #115

Játszhatnak, csak akkor elesnek a támogatástól a csapatok, az U-21-es korosztályra pedig nem érvényes a szabály.
Amúgy az előző hozzászólásomban tévedtem, Kerkez Milos mellett is 5 játékosunk született külhonban, megfeledkeztem Dárdai Palkóról.

előzmény: paksiendre (#114)

2022-11-29 12:27:10 paksiendre #114

Amúgy az NB2ben nem játszhatnak külföldiek. :D

2022-11-29 07:58:01 pelu #113

Megvan rá az esély.

2022-11-29 01:39:19 csabaga #112

Most hallottam, a győztes a már továbbjutott csapatok közül kerül ki.
Francia, brazil, portugál.

2022-11-29 01:36:33 csabaga #111

A feketéknek a "vérében van" a kosárlabda?
Sokan mondják ezt, az NBA-t nézve hihetőnek gondolható.

2022-11-29 01:21:20 Fatupi #110

Épp ezért írtam korábban, hogy a szegények számára a foci a legmegérősebb sport. Egy nigériai kissrác, ha eljut a magyar NB2-ig, már sokkal jobb életszínvonalat teremtett magának, mint amire a saját országában a túlnyomó többség. De ő nem a szociális faktort emelte ki, hanem genetikai jellemvonásokról írt.

2022-11-29 01:08:59 csabaga #109

A szegényeket aligha vonzza, hogy híres sakkozók legyenek.
Kevesen tudnak ebből megélni.

előzmény: Fatupi (#108)

2022-11-29 00:02:23 Fatupi #108

Oké, tehát miért nincsenek fekete sakkvilágbajnokok? Ha ennek nem kulturális okai vannak, akkor te ezt hogyan látod?

előzmény: dikalosz (#102)

2022-11-28 21:44:32 pelu #107

Azért '94 Kamerun óta is voltak felvillanások, például 2002 Szenegál vagy 2010 Ghána, de azok amolyan kirívó eredménynek számítottak. Idén azért sokkal nagyobb esélye van Afrikának egy hasonló eredményre, és nem csak egy válogatottjuk esetében.
Azért a jelenlegi afrikai foci már messze nem csak a lelkesedésről szól, ebben gondolom egyetérthetünk. ;)

2022-11-28 21:19:41 csabaga #106

Már 40 éve szó van róla, jönnek az afrikai csapatok.
Azóta is várom.:)

előzmény: pelu (#105)

2022-11-28 21:00:54 pelu #105

Egyébként az afrikai csapatok elképesztő sokat fejlődtek mind technika, mind taktika terén. Ha azt nézzük, az utolsó kör előtt még mindegyik nemzetüknek megvan az esélye a továbbjutásra, ami már önmagában nagy szó. Nyilván Kamerun és Tunézia esetében ez nem reális, de Ghána, Marokkó és Szenegál még könnyen okozhat akár egy nagyobb meglepetést is.

2022-11-28 20:51:55 pelu #104

Szerintem a többséget ez egyáltalán nem érdekli, helyette hálásak annak, h olyan országban élhetnek, ahol nekik és a családjuknak lehet valós jövőképük, és jobb körülmények között élhetnek. A szüleik is a jobb élet reményében érkeztek az országba, ahol ez sikerült is nekik végül. Kétlem, h sokkal mélyebben rágódnának a történelmi sérelmeiken. Ez a magyar lélekben sokkal jobban jelen van.

2022-11-28 20:32:12 sllrrrply #103

A jelenleg Katarban zajló világbajnoksághoz itt hozzá lehet még szólni, vagy esetleg új topik nyílt az érdeklődőknek?

2022-11-28 19:07:13 dikalosz #102

"Ezt a sakkos megjegyzést nem tudom nem ortó rasszizmusként értékelni"

Miért értékeled ezt ortó rasszizmusként, leírnád kérlek? És azt miért nem, hogy a fehérekre is hoztam példát? Mindkettő egy tény. Ha leírom, hogy a tanárok zöme nő, a bányában dolgozó emberek nagyja pedig férfi, s érdekelnek ennek az okai, akkor szexista is vagyok? Mik ebben az előítéletek? Ahelyett, hogy a témáról beszélgetnénk, vagy törekednénk arra, hogy az okokat megtalálván valamiféle konszenzusra jussunk, megint előjön ez a kártya. Nem lehet enélkül már vitát folytatni?

Az a baj, egyre mélyebb témákat érintünk, lassan ez már nettó politizálást és világképek ütköztetését kívánja meg, ez pedig az a határ, amit még az igazam védelme érdekében sem szeretnék itt átlépni (s nem is biztos, hogy vezetne bárhova is).

előzmény: Fatupi (#99)

2022-11-28 18:14:16 Fatupi #101

Nekem az "allez les bleus allez" éneklésből nem úgy tűnik, hogy ezek a játékosok nagyon kötődnének a származási országaikhoz. Persze nem vagyok a téma szakertője, csak szeretem a focit, és nem látom annak jelét, hogy lenne bennük valami belső konfliktus. Szerintem annyira nincsenek is tisztában a múlttal, meg számukra már Franciaország a feketék országa is, ahol több milliós fekete közösség él, és így nehezebb rá elnyomóként tekinteni, amikor ők maguk is valamennyire részesülnek az ottani javakból. Meg sokan a szüleik révén is már kevert identitásúak, például ott van Mbappé, aki félig kameruni, félig algériai származású, tehát a franciaságától függetlenül se lenne egyértelmű az önmeghatározása. Főleg, hogy Kamerun felé nem is csak Franciaországnak van elszámolnivalója.

2022-11-28 17:50:50 csabaga #100

Ezeket a játékosokat egyáltalán nem zavarja, hogy a volt gyarmatosító franciák színeiben lépnek pályára?
A területük (őseik) kirablása, vonalzóval húzott, etnikai konfliktusokat eredményező határok stb.

előzmény: Fatupi (#99)

2022-11-28 17:14:41 Fatupi #99

De Franciaország nem visz semmifelé bármilyen versengést, mindenkinek joga van még akkor is Kamerunt vagy Szenegált választani, ha csak egy nagyszülője származik onnan, de Franciaországot választják, mert ott nőttek fel, ott lettek jó futballisták, ott vannak barátaik. Nem a bőrszín vagy a név határozza meg az ember identitását. Sőt, a jó afrikai válogatottak játékosai is csak abból a kényszerből választják az afrikai válogatottakat, mert az európaiba nem férnek be. Tehát tulajdonképpen az Európába irányuló bevándorlás az ő válogatottjaikat erősíti, vagy éppen Magyarországot, gondoljunk csak Orbanra vagy Styles-ra.
A franciákat sem védeni akarom, mert, ha a fekete lakosság nem lenne annyira szegény, értelemszerűen jobban kitárulkoznának egyéb lehetőségek az életben. De azt is megtehetnék, hogy senkit nem engednek be az országba.
Ezt a sakkos megjegyzést nem tudom nem ortó rasszizmusként értékelni, akkor fekete úszó meg azért nincsen, mert a feketék nem tudnak úszni? Ugye létezik ilyen sztereotípia is. Pedig az úszáshoz kell fizikum. Vagy a teniszütő és a hokiütő sem áll meg a kezükben?
Az utolsó bekezdésben még csabaga korábbi hozzászólására reagáltam.

előzmény: dikalosz (#97)

2022-11-28 17:09:58 Hulla88 #98

Szerintem ez egy fontos, releváns vita és mindkét oldal fele írtok védhető érveket, de "afrikai nyomorból befogadják őket"-hez érdemes megnézni, hogy a jelenlegi francia válogatottban 3 játékosa született az ország határain kívül, a cserekapus Mandanda, az eddig pályára sem lépő Camavinga és Thuram aki Olaszországban született, mert ott játszott akkoriban a világbajnok fater. Nem mondom, más lenne a csapat összetétele (bármilyen hülyén hangzik, színezete..) ha nem lett volna gyarmatosítás, de ugye a történelem már megtörtént.
Ha megnézzük a magyar válogatott elmúlt két meccsét, akkor 4 olyan játékos van, aki határon túl született (egy ugye épp Franciaországban) és Kerkez Milost nem is számoltam ide, mert Verbászt, most nagyvonalúan magunkhoz csatoltam.

előzmény: dikalosz (#97)

2022-11-28 14:22:20 dikalosz #97

Azt írtad, a folyamat egyik legfontosabb része, hogy az afrikai nyomorból befogadják őket a franciák, és kitörési lehetőséget biztosítanak nekik. Én erre azt írtam, hogy az ottani nyomorért nagyban felelőssé tehetőek. Ez a két dolog összefügg, és szerintem nem szabad külön kezelni őket.
Egyébként fociztam 12 évig, elég komoly szinten. Amikor korosztályos válogatottként Göteborgban vettem részt a Gothia Cup nevezetű ifjúsági világkupán, a Goldballal komoly esélyesnek számítottunk. Az elődöntőben összetalálkoztunk az ugandai Kampala League Kids csapatával, akik 6-1-re megvertek minket. Fizikálisan olyan szinten fölényben voltak, hogy nem tudtunk ellenük mit tenni, pedig addig simán meneteltünk. És amíg a foci aktív résztvevője voltam, konszenzus volt arról, hogy a feketék olyan erőfölényben vannak, hogy - leginkább védő és csatár posztokon - nem lehet velük versenyre kelni. Hiába, genetikailag sok szempontból előnnyel indulnak az olyan sportokban, ahol számítanak a fizikai adottságok.
Ahogy te is mondod, egy-egy ország versenysport-infrastruktúrája ugyancsak rettenetesen sokat nyom a latban, ám kár lenne elvitatni a fentebb tárgyalt dolgok létjogosultságát. Nem hiszem, hogy például sakkban azért nincs a csúcson fekete játékos, mert a több milliárd emberből egyet sem érdekel, ahogyan azt sem gondolom, hogy hasonló magyarázata lenne annak, hogy például a sprintversenyeken zömében nem fehér ember diadalmaskodik.
Legyünk büszkék az egyenlőségekre, hasonlóságokra éppúgy, mint azokra a tényezőkre, amelyek megkülönböztetnek minket egymástól!
Azt egyébként, hogy "ők" franciák-e, vagy sem, nem tisztem megítélni. Azt viszont, hogy amit Franciaország csinál az nem jó irányba viszi el a nemzetek közötti versengést a labdarúgás terén, továbbra is tartom.
Az emberi oldalába nem megyek bele, mert az már nem a sporthoz köthető. Ahogyan az utolsó bekezdésedre sem tudnék a focihoz kapcsolhatóan reagálni.

előzmény: Fatupi (#96)

2022-11-28 13:52:30 Fatupi #96

Haha, nagyon frappáns, de nem arról szólt a kommentem, hogy a francia állam nem zsákmányolja ki a volt gyarmatokat a mai napig, mert ez nyilván nem igaz. De attól még a válogatottban szereplő játékosok a francia nemzet részei minden kétséget kizárólag. Nem attól lesz jó egy válogatott, mert feketék vannak benne, hanem mert az országuknak van versenysport-infrastruktúrája. Márpedig a te korábbi kommented azt sugallta, hogy a franciák kiválasztják a helyi szuperembereket, és viszik őket Párizsba focizni.
Én annó versenyszerűen vívtam, és az amerikai tőrválogatott tagjai 70%ban kelet-ázsiai származásúak voltak, és nem azért, mert szamuráj génjeik vannak, hanem mert ezt a kultúrát hozzák az őshazából. A feketék pedig értelemszerűen fociznak, és nem golfozni meg finndingizni szoktak Afrikában, ezért Európában sem ezeket a sportokat választják.
Plusz egy megjegyzés, nem csak gyarmatosítás miatt van sok külföldi származású egy válogatottban. Nincsen semmi jogosulatlan előnye annak, akinek gyarmatai voltak. Skandináv országokban is sok külföldi származású játékos. Az is igazságtalan?

előzmény: dikalosz (#89)

2022-11-28 11:01:16 dikalosz #95

Nehéz ezeket a témákat messzire menés nélkül tárgyalni. Elég csak, ha arra gondolunk például, hogy mennyiben felelős Franciaország az afrikai nyomorért, s ennek milyen szerepe van az ország összetételének, s ebből következően focicsapatának alakulásában. Ugyanúgy lehet ezt is kritizálni, vagy épp vita tárgyává tenni, mint a katari viszonyokat, vagy a FIFA korrupcióját. Ki melyik témára érzékenyebb.

előzmény: agymosott09 (#93)

2022-11-28 10:50:54 agymosott09 #94

A németeknél amúgy mindig érdekes, amikor valamelyik népszerű török csapattal játszottak a német klubok. A '90-es években ilyenkor mindig felvásárolták a helyi Galata/Fener/stb szurkolók a hazai jegyeket. Aztán ez is mintha csillapodott volna valamelyest. Vagy lehet nem, csak több a bérletes?

előzmény: manuva (#92)

2022-11-28 10:49:08 agymosott09 #93

Társadalmi státusz, vallás, város, befogadó és származási ország szerint nagyon sokféleképp oszlik meg a bevándorlók attitűdje.

Akik például tegnap felgyújtották és szétverték Brüsszelt a marokkói győzelmet ünnepelve, meg belga zászlót tépkedtek, azok nem tűntek igazán nagy belga fannak. A franciáknál valahogy ezt mondjuk pont nem tartom annyira életszerűnek, és nem is rémlik hasonló dolog. Megint felmerül egy rakás kérdés: ez milyen tényezők miatt van így, már ha így van? Mit csinálnak ők jól, mit csinálnak a belgák rosszul? De ez már tényleg messzire visz.

előzmény: manuva (#92)

2022-11-28 10:31:01 manuva #92

Hogy a válogatottnak mennyire szurkolnak bevándorló származásúak, azt nem tudom, de helyi kluboknak biztosan.

előzmény: agymosott09 (#91)

2022-11-28 10:09:04 agymosott09 #91

Szerintem pont ez a leginkább bizarr a francia válogatottban, hogy a szurkolók 99%-a őshonos, a játékosok 99%-a pedig bevándorló. A normális az lenne, ha vegyesen lennének jelen. De a bevándorlók egy jó része nem szurkol a befogadó országnak, sokkal inkább a származási országuknak szurkol, a játékosok egy része pedig inkább csak a pénz és a karrier okán tart a befogadó országgal. (Meg persze felmerül a kérdés, hogy a bevándorlóknak lenne egyáltalán pénzügyi kerete kimenni a meccsekre? Érdekes kérdések ezek.)

A franciák esetében meg azért látványos a dolog, mivel az őshonos franciák genetikailag nem túlzottan versenyképesek atlétikailag az afrikaiakkal, és így még szélsőségesebb a kontraszt, mint mondjuk a germán népeknél, akik azért bőven versenyképesek, és így legalább a csapat vegyes, ha a szurkolótábor nem is az.

Az viszont kategorikusan tévedés, hogy a gyarmattartás miatt nagyobb merítése lenne a franciáknak. Nincs sehol kőbe vésve, hogy az egykori gyarmatokról az egykori gyarmattartókhoz kellene költözni, és ez nincs is így.

A másik: tényleg nincs jogosultságunk eldönteni nekünk bőrszín alapján, hogy melyik bevándorló azonosul az őshonos identitással, és melyik nem. Ugyanakkor, az egészen biztos, hogy jópár olyan dolog történik ebben a témakörben, ami felvet kérdéseket, és ha ezeknek a kérdéseknek a felvetését megtiltjuk, és tényleg csak a Vadhajtásokon lehet majd feltenni, az sokkal károsabb lesz, mint ha normál emberek, normál hangnemben beszélik meg ezeket.

2022-11-28 05:16:16 fatbastard #90

előzmény: dikalosz (#84)

2022-11-28 01:59:49 dikalosz #89

A hős és nemes franciák, példaértékű, ahogy az afrikaiakkal bánnak... :)

előzmény: Fatupi (#88)

2022-11-28 00:25:59 Fatupi #88

A franciák nem válogatnak volt afrikai gyarmatokról, hanem vannak afrikaiak, akik Franciaországba mennek, ott a francia nagyvárosok külvárosaiban a már ott született kisgyereküket elviszik focizni (merthogy kínai diaszpóra is van a franciáknál, de kulturális okokból ők nem fociznak, az afrikaiak pedig imádják), mert olcsó sport, és sokat lehet vele keresni, és az afrikai-európaiakak ez egy kitörési lehetőség a nyomorból. Ezek a kissrácok a francia utánpótlás magas minőségének köszönhetően lehetnek klasszisok, és van francia identitásuk. Érdemes megnézni, hogyan ünnepelt a francia válogatott teli stadion előtt a vb győzelmük után, a nagyobbrészt afrikai származású focisták a főként fehérek előtt, akik büszke voltak a saját fiaikra, és együtt a saját országukra. Mellesleg megjegyzem, Jules Koundéban több francia vér van, mint a fehér Antoine Griezmannban vagy Theo Hernándezben.
De az őshonos franciák mellett a spanyolok, olaszok, portugálok, algériaiak, tunéziaiak, feketék, a francia szigetek lakói mind a francia nemzet részei, és évtizedek óta formálják a francia kultúrát, aminek része a filmművészet is.
Persze Franciaországban is vannak xenofóbok, nemrég a Nemzetgyűlésben akarta egy képviselő hazaküldeni származási kontinensére Franciaországban szüketett fekete képviselőtársát.

előzmény: dikalosz (#84)

2022-11-27 23:45:41 csabaga #87

A német csapat továbbra is bajban van.
Egy japán győzelemmel már ki is estek.
Centerük tényleg nincsen.
A Bayern 10 évig Lewából élt, aki meg lengyel...

előzmény: pelu (#80)

2022-11-27 22:37:15 csabaga #86

Ezt csupán azért írtam, hogy mások is elmondhassák a véleményüket.
Nem feltétlenül értek vele egyet, ahogy a megfogalmazásból is látszik.