horror 👁

(vissza a topikok listájához)

2018-10-05 17:55:07 Mikkey #46

kissé last min, de akit érdekel, este 20:00-tól a Bem Moziban, Evil Dead maraton!
GROOVY

2018-04-27 10:32:09 zéel #45

Nem horror, de rémesebb.
A szelíd teremtés c. (kalandos sorsú) orosz film ma és holnap (egy-egy előadásban) megtekinthető a Toldi moziban.

előzmény: dikalosz (#43)

2018-04-27 10:05:25 kajaktej #44

A bűn lélektana c. Trier filmet ismered? Az is egyfajta pszichothriller, a sztori önmagában nem félelmetes, de ahogy bekattan a főszereplő, az tényleg ijesztő (meg a film képi világa is elég nyomasztó)

A nevető ablakos házat már régóta meg akarom nézni, de nem tudom honnan lehetne beszerezni. :(

előzmény: dikalosz (#43)

2018-04-27 08:16:42 dikalosz #43

A főszereplő karaktere, igen. Rám mindennél jobban hatással tudnak lenni az emberekben végbemenő folyamatok. Ha egy filmet szeretek, az azt jelenti, tudok azonosulni a főbb karakterekkel. Welles itt valami olyan mélyre süllyed, hogy még belegondolni is libabőröztető. Hát még tapasztalni. Emellé hozzájön mindenidők egyik legmocskosabb, legsötétebb atmoszférája. Ez a kettős nálam egy verhetetlen egésszé kovácsolja a Touch of Evil-t.

Egyébként ha az ismeretlentől való félelem vonz, ajánlom a La casa dalle finestre che ridono című olasz klasszikust.

Illetve a legfélelmetesebbek közül még kihagytam (többek között) Kurosawa Kiyoshi Kairo című filmjét. Nagyon egyedi darab, 0 ijesztegetés, mégis. Zsigeri rettegés.

előzmény: kajaktej (#42)

2018-04-27 01:46:53 kajaktej #42

Köszi az ajánlásokat! Sokat nem láttam az említettek közül, lesz mit bepótolni :)

Az érdekes téma, hogy gyerekként ki mitől félt. Én a "Lusti lidérces álma" című résztől féltem a Hupikék törpikékben :DDD Mondjuk az még felnőttként is para egy kicsit. Egy álom-démon vadászik a törpökre, lélektani horror gyerekeknek :DD

dikalosz: Érdekes, hogy Welles-től a Touch of Evil-t mondtad, az egy nagyon jó film, de nekem biztos nem jutna eszembe egy ilyen listában. :) Vannak benne félelmetes részek, amikor a nő meglátja a hullát, de inkább a főszereplő karaktere a félelmetes. Vagy erre gondoltál? :)

Amúgy én azt hiszem, hogy leginkább az ismeretlentől félek, főleg ha valami művészi szürrealizmusba van csomagolva. Lynch meg Trier nagyon tudja ezt, de kíváncsi lennék, van-e más hozzájuk hasonló.

2018-04-24 19:24:04 GothMan #41

Várjál, hagyjad, Mica. Most néztem, és látom, hogy anno a film fórumán már kifejtetted. Ennek felesleges nekifutni mégegyszer.

előzmény: GothMan (#40)

2018-04-24 19:17:15 GothMan #40

A Blair Witch, mint "népbutító mocsok"? Mesélj erről.

előzmény: MicaHiro (#38)

2018-04-24 18:42:52 Xuja #39

Ha csak egyet kéne mondanom, akkor a Babadook. De megemlítenék még párat: Evil Dead, Radírfej, Lost Highway, Persona, Texasi láncfűrészes mészárlás, Antikrisztus. Lehet hogy másoknak ezek közül pár megmosolyogtató :) Nem vagyok nagy horroros amúgy.

2018-04-24 18:10:15 MicaHiro #38

Egyetértek..szörnyen félelmetes, hogy ilyen színvonaltalan népbutító mocsok el tudott készülni.

Amúgy horrorműfajból előkerültek már, amiket írtam volna, ami nem horror de személyesen eléggé féltem alatta és kicsit még utána is, az a Nem vénnek való vidék.

előzmény: GothMan (#37)

2018-04-24 17:14:26 GothMan #37

Az eredeti Blair Witch Project.

2018-04-24 16:41:28 tomside #36

*Kokszongi sirató.
(Ma már egyébként kevés dologtól félek jobban, mint az autocorrecttől.). :D

2018-04-24 16:39:54 dikalosz #35

18 éves fejjel a Sleepaway Camp utolsó 10 percétől aludni nem bírtam. Igaz, utána néztem meg a Két nővért, lehet az is közrejátszott :D

Mostani fejjel szerintem Welles Touch of Evil-jét mondanám, habár nem horror, a hideg rázott több helyen, összhatását tekintve talán a dobogó első helyén helyezkedik el.

Ha a horrorról, mint zsánerről beszélünk akkor Onibaba, Kairo, és a 2016-os Goksung. És mind ázsiai. Amindenit..

Bár nagyon nehéz kiemelni párat, annyi hatásos horror van.

2018-04-24 16:39:37 tomside #34

A gyerekkoromból az van előttem, ahogyan egy kisfiú az ágy alól egy pengével kinyúl és átvág egy achilleszt. Mint jelenet.

Nem is olyan régen viszont össze-vissza fostam magam a Kolazongi siratón.

2018-04-24 15:44:17 Ragemarci #33

The Thing. Szüleim nézték én meg odalopakodtam a nyitott ajtóhoz és az előszobából törökülésben néztem végig. Többszörösen para volt, mert a film is ijesztő, meg mikor mocorgás volt a szobában akkor fel kellett pattannom és eltűnni mire kiérnek. Szerencsére akkor még nem volt 8db reklámszünet, úgyhogy viszonylag nyugodtan lehetett végigülni egy mozit.

2018-04-24 14:50:49 csabaga #32

Az Alfa Holdbázis jó régen, túl kicsi voltam még hozzá. Ráadásul akkor pont az ijesztőbb epizódokat adta le a tévé a filozófikusak rovására. Mikor az Ördögűző lement a moziban, már különbséget tudtam tenni a látvány és a valóság között, akkor már nem ijedtem meg.

előzmény: kajaktej (#29)

2018-04-24 14:13:08 oscarmániás #31

"Nektek melyik volt a legfélelmetesebb film, amit valaha láttatok? :) És miért?"

Négy éves koromban a Fantomas és a Csillagok küldötte. Ha a kis Majkát megláttam, ahogy világít a szeme, vagy sétál a falon, sikítozva menekültem...A vissza-visszatérő rémálmokról nem is beszélve...
Talán később a Hullajó '93-'94-ben, amiről azt hittem vígjáték, aztán kiderült hogy vérben tocsogó paródia, de a maszkok és a végtagok nagyon élethűnek látszottak.

2018-04-24 13:48:28 Sziez #30

Nekem az Ördögűző (az első), még akkor is ha ezért sokan kinevetnek.
De akkoriban mi nemigen néztünk horrort, úgyhogy újdonság volt. Másrészt nem videón láttam, hanem moziban, elől, a 3-ik sor közepéről (még elfutni se lehetett :D ).
Harmadrészt fiatal, azaz még fogékony voltam :-) Utána napokig összerezzentem minden éles vagy furcsa zajra. Később már egyik horror vagy ijesztegetős film sem volt rám olyan frászhatással, mint ez.

előzmény: kajaktej (#29)

2018-04-24 12:51:47 kajaktej #29

Sziasztok!

Nektek melyik volt a legfélelmetesebb film, amit valaha láttatok? :) És miért?

Lehet zsánerfilm is, thriller, horror, vagy "művészfilm", csak azért írtam a horror kategóriába, mert ezt érzem legközelebb állónak. :)

2018-01-31 09:44:20 MicaHiro #28

Két kis kiegészítés:
1, Az A24 is egész jó ajánlólevél, szóval én is várom, viszont
2, Ha mindig kapnék 100 Ft-ot, mikor valaki az Ördögűzőhöz hasonlít egy horrort (mint ezzel is tették), már sok mindent tudnék venni :)

előzmény: oscarmániás (#27)

2018-01-31 08:20:43 oscarmániás #27

Figyelemre méltó filmecske, külön tetszik a rémisztő hangzásvilága:
cikk3előzetes Hereditary

2017-11-04 11:53:48 tomside #26

Köszi, érdekel! ;)

előzmény: MicaHiro (#25)

2017-11-04 10:38:42 MicaHiro #25

Ha érdekel, itt egy kapcsolódó cikk, ami szerint a fizetett kritikusok létezése igen valószínűtlen. Engem nem győzött meg teljesen, de elgondolkoztató érveket hoz.

2017-11-02 17:05:44 GothMan #24

Akkor légyszi értelmezd nekem a következő bejegyzésed más szemszögből: Mindig feláll a hátamon a szőr, amikor az egyes sajtóorgánumok saját TOP horror listákat készítenek, mert annyi gagyi kerül be. Az egyik hazai filmes műhely épp egy ötvenes listát tol. Nos, még csak harmincat adtak ki, de szégyen, hogy mik vannak rajta...

2017-11-01 19:35:29 tomside #23

(Ha elolvasod, itt nem arról beszéltünk, hogy ne lehetne egy lista szubjektív, alapvetés, hogy az.)

előzmény: GothMan (#22)

2017-11-01 18:43:48 GothMan #22

Minden lista erősen szubjektív, nincs ezen mit csodálkozni. Ha én készítenék egy listát, biztos sokan rosszul lennének tőle, hogy mennyire "kommersz" vagyok.

2017-11-01 18:14:20 tomside #21

Hát igen. Ilyesmi. Csak az egy előre ható dolog, ez meg - hogy mindenféle áll time toplistákra befizetik ezeket a szarokat - utókezelés. Hogy várja a kedves néző, akinél a pénz van, azt a redvás folytatást.
(Igen, “befizetik”, ezt írtam. Szerintem rengeteg toplistába bevásárolják a forgalmazók ezeket a szarokat. Nyilván olyanokba, ahol nagy a követőtábor. El tudom képzelni, hogy Magyarországon is van 1-2 ilyen online orgánum.)

2017-11-01 16:59:01 guybrush #20

A múltkor pont az Annabelle kapcsán került elő itt egy érdekes teória, a kilencedik perc környékétől érdemes figyelni.

2017-11-01 14:05:50 tomside #19

Fogalmam sincs nekem sem, de én hinném. :)

2017-11-01 13:02:14 Olórin #18

Fogalmam sincs (de nem hinném).

2017-11-01 12:15:33 tomside #17

Leírhatjuk, helytáll egyébként, hogy pénzért írnak ilyeneket vezető nemzetközi médiumok kritikusai?

2017-11-01 12:01:33 Olórin #16

Épp azt akartam mondani, hogy abban a korban, amikor a Conjuring első részét nem egy kritikus az Ördögűzőhöz mérte, egyáltalán nincs min csodálkozni...
(A ragyogás kicsit más: én utálom, de tökéletesen megértem, mások miért imádják.)

2017-11-01 11:03:11 tomside #15

Igen, ugyanazt gondoljuk.
Én az ilyen insidious 2, conjouring 3 meg anabelle 4 meg jameswan 8 típusú horroroktól vagyok rosszul. :)

2017-11-01 10:17:48 BonnyJohnny #14

found footage-ot lehet jól csinálni...
De ritkán szokták. :P
Amúgy nekem az egész koncepció nem tetszik. Azt hiszem a szubzsáner csúcsának tartható Europa Report és Chronicle is csak (erős) hármast kapott tőlem.
De akkor ránézek a Creepre is, ha már így külön ajánlottad. :)

szerk.: Nem, az Europa Report négyest kapott. Így hivatalosan az nálam a found footage csúcsa. :D

2017-11-01 10:14:09 BonnyJohnny #13

A lista elmúlt évekbeli darabjai védelmében viszont megjegyezném, hogy a Babadock, Witch, Green Room (bár mondjuk nem tudom, hogy az horror-e?) az én listámon is előkelő helyen szerepelne. De az It Follows és a Get Out is felférne egy 50-es listára.

2017-11-01 09:30:38 tomside #12

Nos, talán nálam sem lenne tizben a Don't Look Now, de hogy az a film sokkal több figyelmet érdemel, az biztos. A hazai listával kapcsolatban ugyanaz a véleményem, mint neked, és a rengeteg elmúlt évekbeli szar horror listán szerepeltetésére csak egy okot találtam: hogy ezeket ismerik a felhasználók, és mivel az ugye egy populáris oldal... ha az olvasó megtalálja az azonosulási pontokat, jobban fog pörögni a cikk. (Az mindegy, hogy kritikailag blődség az egész.) (Nekünk meg szerencsére itt a KT.) :)

Viszont a found footage-ot önmagában nem temetném, lehet azt nagyon jól is csinálni, egyúttal ajánlom, mert látom, még nem láttad: Creep

2017-11-01 09:17:47 BonnyJohnny #11

Én a Don't Look Nowt nem tenném a listára, Olórin a Shining szerepeltetésétől csóválja a fejét (és mivel elég sok lista szerepelteti, elég sokszor csóválja... :D)
Az általad említett hazai listán én is húztam párszor a szemöldökömet. Én főleg azt nem értem, hogy szellemházas jump scare-es filmek, meg torture pornok (nem a Fűrészre gondolok) hogy előzhetnek meg bármit a listán, és szoríthatnak ki bizonyos filmeket, az Ideglelésről nem is beszélve, ami tuti csak azért került fel a listára, mert saját korában nagy siker volt, és a found footage horrorok alapja (amúgy horror legalját képező, legtöbbször hótunalmas gagyikat kitermelő szubzsáner, ami költséghatékonysága miatt mégis megéri).

2017-11-01 08:37:01 tomside #10

Viszont ez a lista végre tartalmaz 1-2 meglepetést.
(Habár azt sosem fogom felfogni, hogy mitől a Psycho a legjobb horrorfilm a világon. Nálam nehezen lenne rajta egy TOP 10 listán.)

2013-10-11 21:19:31 flake #9

Spanyolok szerintem a thriller színterén aratnak. Az egyik legjobb thriller, amit ebben az évben láttam, ez:

2012-09-20 22:46:41 Tenebra #7

Cronenbergtől még viszonylag keveset láttam (Légy, Videodrome, eXistenZ - ami annyira nem is horror, hanem sci-fi inkább), de így is rendkívül érdekes alkotó. Több ismerősöm is írt róla egyébként. :D

Mai francia és brit horrorok? Ez is érdekes téma, én igazából nem is tudtam, hogy reneszánszukat élik. :D Inkább a spanyol és norvég horrorra figyeltem fel.

Egyébként ha már a britek szóba kerültek: a 60-70-es évekbeli Hammer-horrorokról is egyszer érdemes lenne bővebb kutatást folytatni. Látszólag igen szimpla "újrázás"-oknak tűnnek, pedig például a Horror of Frankenstein egy elég egyedi alkotás. Vagy az 1960-as Dr. Jekyll és Mr. Hyde-újragondolásuk is jó, abszolút volt értelme megcsinálni a Technicoloron meg a több vér hozzáadásán kívül. (Habár, ha jól emlékszem, a Jekylles pont nem véres, de a Dracula és a Frankenstein eléggé.) És persze irtó sötét az atmoszférájuk.

2012-09-20 22:05:40 Umberto #6

A francia és brit horror új hullámáról írtam részletesebben, de ugyanilyen izgalmas téma a spanyol horror reneszánsza, illetve a különböző tendenciák: kézikamera, torture porn stb.

PhilipMorris: bölcsészkar, filmes szak, szóval végül is igen.

2012-09-20 21:46:51 Jawad.Zairi #5

Én Cronenbergből szakdogáztam, úgyhogy szintén üdvözlöm, hogy előkerült a topik, bár a Tenebra által felsorolt klasszikusok nagy részéhez még nem volt szerencsém, mostanában tervezem azt, hogy egy kicsit jobban is belemélyedek a műfajba. Úgyhogy köszi az ajánlót :).

2012-09-20 21:28:56 Tenebra #4

Én meg a 60-70-es évek horrorjáról (részben). :D Ezért is vagyok így belebuzdulva.
De az biztos, manapság is van rengeteg gyöngyszem, csak nem a mainstreamben kell keresni. Az általam említett Snowtown például ilyen. Meg bizonyára a japán-dél-koreai vonulat is megérne egy kutatást (sajnos ebben nem vagyok otthon).

2012-09-20 20:57:15 PhilipMorris #3

Érdekes.Valami film művészeti sulit végeztél?

2012-09-20 19:54:22 Umberto #2

Jó topik, annál is inkább, mivel - itt már szinte köztudott - a 21. századi horrorfilm-tendenciákról írtam a szakdolgozatomat. :-)

2012-09-20 19:18:58 Tenebra #1

Most kicsit szétnéztem a fórumlistában, és láttam, hogy van két horror topic is - teljesen üresen. Ez nem tudom, minek tudható be, mindenesetre kedvet kaptam rá, hogy írjak az egyikbe.
Szerintem méltatlanul leértékelt műfaj. Szvsz nem szabad a mai gagyik szemszögéből megítélni. Igaz, ma sem csak ilyen hatásvadász marhaságokban él a műfaj, vannak kivételesen igényes alkotások (pl. a Snowtown szerintem ilyen). De kétségtelenül a 60-70-es évek volt a horror virágkora. Ekkoriban készültek olyan alkotások, melyeket nem fogta az idő vasfoga. Illetve az 50-es évekre kiterjeszthető ez, mert ekkoriban is fel-feltűntek már intelligens, pszichológiai terrora építő horrorok. Pl. a Bad Seed ilyen, melyben egy kislány a horror forrása. Ugye a japán Kör kapcsán el vannak ámulva sokan, hogy "élőhalott kislány" a főszereplő. De már Romero 1968-as kultfilmjében is azt emelik ki meghökkentő elemként, hogy egy zombikislány harapja át a szülei torkát. Ebben az 1956-os filmben viszont már megjelenik ez a problémakör, hogy a gyilkos nem egy külső szörny vagy felnőtt, hanem egy teljesen átlagosnak kinéző kislány. Más kérdés, hogy a filmet rohadtul elcseszték.

De a korszakból más, jelentősebb alkotások is kiemelhetők, melyek rácáfolnak arra, hogy a horror egy primitív, zsigeri műfaj. A Psycho szeritnem ennek prototípusa, de pl. a Mi történt Baby Jane-nel? is egy jó példája ennek. Aztán ott van a Rosemary gyermeke, vagy az általam igencsak megkedvelt A Reflection of Fear, melyet úgy vettem észre, senki nem ismer. Pedig kiváló horror, ugyanakkor rendkívül elgondolkodtató is.

Persze a "zsigeri" filmek sem szarok, nem ezt akarom ebből kihozni, viszont szerintem az már simán művészet, ha valaki egy (pár) csepp vér nélkül képes csontig hataló borzongást kiváltani. Nálam a Reflection of Fear így hatott, és bizonyos szinten a Rosemary gyermeke is. Vagy a Mad Room. Kár, hogy a 70-es évek egy kvázi elfejetett korszak, pedig tényleg ekkoriban keletkeztek a legkomolyabb horrorfilmek. Ami utána jött, az már szimpla szórakozás. De ekkoriban szerintem egyszerre volt zsigeri és súlyos a horror. (Lásd Romero műveit.)