Comandante (2003) ☆ 👁

(Oliver Stone)

amerikai-spanyol dokumentumfilm

3,2

2011-06-22 10:18:38 Ivan/ (5) #9

Remek doski, talán a legjobb, amit valaha láttam. Oliver Stone teljesen pártatlanul, megpróbálja közelebb hozni hozzánk Castrot, az elsősorban embert és nem pedig diktátort. Lehet ugyan néha picit túlzásokba esik, (Bushal való viccelődése ilyen, de legalább vicces) de sose lép át egy bizonyos határt és többnyire igen - igen jó kérdéseket vet fel. Castro meg ugyan lehet nem mindig teljesen őszinte, de felettébb jó riportalany és megtudhatjuk szerinte a XX század második felének fontosabb eseményei miért úgy történtek ahogy.

2011-06-19 10:49:39 gerbence (?) #8

"[Kuba] képes volt [...] bőven elérni a kapitalista országok átlag életszínvonalát"

Jártál te valaha Kubában? Ha igen, elhagytad a szállodaláncok és turistaközpontok területét?
És jártál tetszőleges európai / észak-amerikai országban..?

előzmény: A MI IDŐNK (#6)

2011-06-19 09:17:54 Jereváni Rádió (3) #7

Nem hízelgett, nem udvarolt, na ne szórakozzunk, milyen kőkemény kérdésekről beszélsz? Vicces ez a hozzáállás, hogy akik bírálják Castrot, azok vagy milliárdosok vagy nácik lehetnek.

előzmény: A MI IDŐNK (#6)

2011-06-19 01:19:52 A MI IDŐNK (?) #6

Mindenki azt várja Kubától, hogy az ottani szocializmus legyen a földi paradicsom. Amerikai blokád van, amit az ENSZ határozatok ellenére sem hajlandók felbontani. Ez súlyos gazdasági csapás Kubának, mégis képes volt 50 éven keresztül nem csak fennmaradni, de bőven elérni a kapitalista országok átlag életszínvonalát. Nincs kolbászból a kerítés, de tisztességesen lehet élni. Természetes, hogy a nyugati sajtóból állandóan Castro-t démonizáló jelentések jönnek át, amiből semmi sem igaz. Ezért is ment Oliver Stone a helyszínre, és kérdezte meg ő maga a Comandante-t. És nem hízelgett, nem udvarolt, hanem kőkemény kérdéseket tett fel, amire korrekt választ kapott minden egyes esetben. Castro-t ellenben csak azok a milliárdosok és nácik bírálják, akik politikailag nem mellette állnak, és kizárólag csak azért. Értelmes indokot nem tudnak felhozni ellene!!!

2010-09-30 23:24:25 Cesare Gonzago (1) #5

Ebben a filmben sokminden dühített. De amikor Fidel tömte a fejét abban a lepukkant étteremben, és eközben a kubai modell javítható hibáiról elmélkedett... Nos, az az eszmefuttatás kibillentett az egyensúlyomból. Nem hiába, mi, akik szüleink és nagyszüleink révén szert tettünk némi némi közvetett történelmi tapasztalatra a szocializmus "reformálhatóságáról", egészen másképp nézzük ezt a filmet, mint az átlag-amerikai, akinek az életét két évszázada ugyanazon alkotmány határozza meg.

2010-05-16 16:23:48 Cesare Gonzago (1) #4

A napokban magam is megnéztem ezt a förmedvényt. Nos, Stone-nal és az amerikai pinkókkal az a legfőbb bajom, hogy szabadságért kiáltanak, mindenütt elnyomottakat látnak, és eközben olyan alakoknak udvarolnak, mint a vén Castro. Förtelmes!

2010-05-16 16:06:36 critixx (1) #3

Számomra a harmatosnál is gyengébb.

előzmény: puttancsospeti (#2)

2010-05-16 15:54:14 puttancsospeti (2) #2

"...vagy hogy szinte teljesen felszámolták a prostitúciót."
Nos igen. Egy két Kubában sokáig időzött ismerősöm erről mást mondott ha jól emlékszem-. :-D
A film maga elég harmatos.

előzmény: Jereváni Rádió (#1)

2010-05-16 15:45:42 Jereváni Rádió (3) #1

„A politikusok, csúnya épületek és kurvák mind tiszteletre méltóak lesznek, ha sokáig húzzák.” (Noah Cross /John Huston/ - Kínai negyed)

Igaz ez Fidel Castrora is. Oliver Stone bemutatja, hogy a népe most is imádja, de azért tökéletes patyolattiszta emberként még neki sem sikerül prezentálnia a Nike cipőben és katonai egyenruhában feszítő öreg diktátort, bármennyire is próbált ennek megfelelni. Mert azért a rendező arcán is látszik a kétely, amikor Castro nagy bőszen kezdi magyarázni, hogy Kubában 1959. óta egy embert sem kínoztak meg, vagy hogy szinte teljesen felszámolták a prostitúciót. Az igazi érdekessége a filmnek az, amikor a konkrét történelmi eseményekről és politikusokról kezd beszélni (a Disznó-öbölbeli akció, a rakétaválság, Che, Nixon, Hruscsov), ezt kellett volna kidomborítani. A kezelhetetlen kameramozgás, a másodpercenkénti, klipszerű vágások, meg a „mutassuk be az commandante egy napját”-féle beállítások majdnem hazavágják a filmet, összességében azonban egyszer még meg lehet nézni.