Jud Süß (1940) ☆ 👁

(Veit Harlan)

német dráma

3,4

2023-12-25 19:51:14 HZ (4) #22

Magyar felirattal is fent van.
Egyébként Feuchtwangerre vagy az angol műre hivatkozni, nem a leghelyesebb, mert az egyik romantikus darab ahol a zsidó pozitív szereplő, a másik történelmi dráma aminek a végére a hős megbánja a bűneit, és megvilágosodottabb lény lesz.
A történelmi alap, hogy Oppenheimer egy korrupt államot hozott létre a hercegnek, majd miután pártfogója meghalt felakasztották.
Látni kéne a fától az erdőt, de aki tényleg ezt akarja annak nem felháborodni kéne az uszításon hanem tudni , hogy az erdőben mindenhol fa van.
Valóban voltak, vannak zsidók akik bűnöket, háborús, gazdasági és más bűnöket követtek el, de ugyanígy vannak ilyen emberek minden nép között. (Más kérdés a bűn létezése illetve, hogy az elkövető ezután valóban zsidónak számít, mint ahogy a bűn elkövető keresztény keresztényi-e?!)
Észre lehet venni, hogyan működik a világ; a gazdaság irányítói, hogy szerzik meg a hatalmat, folyamatosan minden felett, hogy működik a kölcsön, a hitel, a kamat, az infláció...
..persze akinél működik a propaganda az egyből mondja ezt is zsidó találta ki, meg azt is...persze, a másik dolgot meg angolszász, francia, német...felsorolhatnánk az egész bolygót talán a finneket kivéve.
A bankár, a befektető, a médiamogul, a manipulátor...éppúgy lehet zsidó, mint ahogy ausztrál, amerikai, holland...,nem a nép a bűnös hanem az egyén(s a tömeg) aki hogy irányítson képes rá, hogy hol azt hazudja keresztény, hol kommunista, nemzeti szocialista, vagy éppen demokrata; bár ez a németekre tökéletesen igaz.

2023-11-30 14:51:46 critixx (3) #21

Itt megtekinthető (és le is tölthető) angol felirattal.

Tehetséges filmesek adták a nevüket az uszító propagandához. A főszereplő Ferdinand Marian egészen kiválóan hozza a velejéig romlott, a nézőben visszatetszést keltő címszereplő simlis, nyálkás figuráját és néhány egészen remek rendezői megoldás is található a Jud Süssben.

2015-03-29 15:21:49 critixx (3) #20

Én jót röhögök az efféle kommenteken. Konkrétan az általad linkelt videó alatti egyik kommentről nem tudom eldönteni, hogy a fazon a zsidókat vagy a magyar nyelvtant gyalázza jobban. Pár kifejezés az általa használtakból: "külömbség", "kultúrályuk" és "zenélyük"

előzmény: zetor (#19)

2015-03-29 14:37:01 zetor (?) #19

Itt egyben megtekinthető

Gyorsan nagyítsátok ki, mert a kommentek nem semmik.

2015-03-28 19:20:47 hhgygy (?) #18

Azt, hogy propagandafilm, ez a hsz-ed is bizonyítja.

előzmény: adikas21 (#17)

2015-03-27 17:51:26 adikas21 (?) #17

Kiváló film.
Történelmi adatok bizonyítják erős kezű Szent László királyunk zsidókat szabályozó törvényei után miként tettek szert egyre nagyobb hatalomra a törvények gyenge betartása véget. Uzsora kölcsönökön felszedve magukat váltak királyi kincstárnokokká, majd ürítették ki azt így Mohács idejére nem is lehetett kellő haderőt felsorakoztatni. Ennek ellenére nem volt jellemző hazánkban a "sötétnek" titulált középkorban az a zsidó üldözés mint más európai tájakon. A film kiváló, és bár propaganda sszínezetnek tűnhet, hű képet nyújt.

2011-03-26 14:30:39 Feri bátyó (?) #16

Ami a filmet illeti, nehezen tudom magam az osztályozásra elszánni. Mint tiltott film, természetesen a megszerezhetőség pillanatában felkeltette az érdeklődésemet. Mikor megnéztem, a következő gondolatok jártak a fejemben: Ez a film felhasználja a két háború közötti világhírű német filmgyártás összes erényét. Kitűnő kameramunka, óriási színászi alakítás, atmoszféra. De gyanúsan egysíkú benne a "zsidó" ábrázolása. Elolvastam néhány dolgot a film eredetéről. Nos, a név mellőzésével, de a zsidó Feuthwanger regényét használták fel. Ez mutatja, hogy a zsenit mindenképpen szükségesnek tartották a film készítői, de nem tudták "feldolgozni" azt a tényt, hogy éppen egy zsidó regénye kellett egy ilyen, valóban hatásos antiszemita mű elkészítéséhez. További adalék, hogy megzsarolt színészt bírtak rá a főszerepre. Ezek után elolvastam a regényt is. Nos, köszönő viszonyban is alig van a két mű!!! A regény egy óriási szembenézés mindazzal, amit a zsidó szerző lényegesnek tart azzal kapcsolatban, hogy tisztázza (talán önmaga számára), ő német-e vagy zsidó. Hihetetlen műveltségről tesz tanúbizonyságot, amikor a kor (18. sz.) német világát ábrázolja. Valóságos művelődéstörténeti remek. A főhős útjának felrajzolása is tökéletes. nemcsak Zsidó, hanem általános emberi vívódás az, amit kiolvashatunk BÁRMELYIK szereplő figurájából. Mindez a filmből kimarad. A filmeseknek nincs szükségük az őszinte, nagy műveltségű szerző által írt sorokra teljesen. Nekik csak a "sztori" kellett. Emiatt felemás a film. De a regény elolvasásával két lábon áll az óriás: felragyog a kítűnő regény és a mesteri kezekkel készített film. CSAK EGYÜTT!!!

2010-09-30 15:11:38 Shiherlis (5) #15

beszélgettem erről 1 német származású ismerősömmel,aki olvasta a könyvet is,szerinte egyáltalán nem propaganda,hanem 1 hiteles történet...

2009-08-27 21:47:58 Livcsy (4) #14

Megkapja tőlem a négyest. Egyelőre ennyi. Propagandafilm, antiszemita töltettel? Lehet. Főleg, ha a dátumból indulok ki. Egy biztos: egy bűnöző története, aki valóban élt és bűnözött :P És azt a tényt, hogy zsidó volt fel lehet úgy is fogni, hogy: igen, minden zsidó ilyen, nincs kivétel, IRTÁS! meg úgy is, hogy: volt egyszer egy sötét lelkű, fondormányos ember, aki zsidó volt, naés? lehetett volna német is, vagy svéd, vagy üzbég, vagy akármi más, sötét lelkületű férfiú volt, és kihasználta az összes útjába eső lehetőséget. <-- természetesen ez nem azt jelenti, hogy rajta kívül nem élt egy zsidó gazember sem. Volt 10, 100 1000, sok, mint minden náció képviselői között.
Ferdinand Marian alakítása egyébként engem nagyon lenyűgözött! Számomra egyszerre tette vonzóvá és taszítóvá a főszereplő alakját. Mert legyünk őszinték: ki az, akinek a film megtekintése közben egyszer sem jutott eszébe: na ezaz, valahogy így kéne élni! Simán el tudom képzelni Joseph Suess Oppenheimer-t, ahogy a ziwiwen pózol egy izraeli zászló előtt, tele pénzzel, felmutatva a hüvelykujját, a kép címe pedig: ,,akinek bejött az élet" :D Jó, tudom, az elképzelés sok sebből vérzik, de mindegy. A lényeg az, hogyha sztereotipizálunk, meg kell(ene) állapítanunk, hogy mindannyiunkban él egy kis zsidó, aki igenis önző, kapzsi, szeret manipulálni, stb. Ha nem sztereotipizálunk, akkor meg megállapíthatjuk, hogy bennünk is él egy kis bűnözőzseni.

Na, nekem ez jött le. Lehet, hogy hülyeség, de Joseph Suess Oppenheimer előhozta belőlem, vagyis inkább tudomásomra hozta ,,Énkét" :D

2009-03-25 09:59:53 Ivan/ (4) #13

Erről még nem is hallottam.

2009-03-25 09:53:07 Ivan/ (4) #12

Ha valakit érdekelne a film itt megnézhető:

A zsidó Süss

2009-03-25 08:26:12 karthauzi (?) #11

Feuchtwanger regénye volt az utolsó feldolgozása a témának, kár lenne őt kihagyni.A mű nem egysíkú gonosztevőként ábrázolja a zsidót,sőt, árnyalt képet rajzol, meghagyva a néző lehetőségét a gondolkodásra (Ha láttad,tudod).Szerintem sokkal kevésbé propagandafilm mint a Fábri Zoltán bármelyik filmje, vagy a legtöbb hollywoodi egysíkú propaganda, ahol a német=náci a főgonosz.

2009-03-20 13:43:57 cucu (?) #10

A film Wilhelm Hauff novelláján és a valóságon alapszik. Annak viszont, hogy propaganda film-e vagy sem, semmi köze ahhoz, hogy mennyi a valóságalapja vagy mennyire negatívan mutat be bárkit is. A kérdés a rendező szándéka, a felhasznált módszerek és a nézőközönség viszonyulása a filmhez. A legtöbb propaganda film valós alapú és "történelmi", csak a céljának megfelelően torzít. És a legtöbb valós alapú és "történelmi" film is torzít, (mert csak egy részét tudja és akarja megmutatni a valóságnak), mégsem lesz csak ettől propaganda.

előzmény: karthauzi (#9)

2009-03-20 13:08:47 karthauzi (?) #9

A Jud Süß Feuchtwanger (aki zsidó volt) novellája alapján íródott, és a valóságon alapszik. Szerintem történelmi filmként fogható fel. Az, hogy itt kivételesen nem pozitív szereplő a zsidó? Egyszer talán meg lehet nézni egy olyan filmet is, ahol nem a német szereplők az aljasok - mint a legtöbb hollywoodi akciófilmben. Vagy nem így gondoljátok?

2009-03-17 23:26:55 azazell0 (?) #8

Még nem láttam, de valamikor nagyon régen olvastam egy filmkultúrás Hirsch-cikket a filmről. Érdekes volt: valami olyasmit írt, hogy a film zsidóellenessége ma már alig jön át, és sokkal erősebben érvényesült a kor német eleve antiszemita közhangulatában. Arról beszélt, hogy német takarékossággal nem 0-ról kiindulva épül fel a propaganda-mondanivaló, hanem a kor társadalmában eleve jelenlévő gyűlölet-akkumulátorokra alapoz, így aztán a film elsősorban a teljes náci propagandagépezet igen hatékony fogaskerekeként értelmezhető. Ellenpéldaként az alsóbbrendűnek minősített szovjet propagandafilmet hozta, ami mindig az alapoktól kezd és nem feltételez ideológiai előképzettséget nézőjétől. (Így aztán később is ugyanolyan hatásos marad.)

2009-03-17 22:55:50 Ivan/ (4) #7

Milyen propaganda?

Te komolyan nem látod a fától az erdőt?:)

2009-03-17 22:53:15 Karin (3) #6

Milyen propaganda? Ez egy történelmi film. A főszereplők is valósak. Ha így volt, akkor így volt. Ha a cselekmény idejében így gondolkodtak az emberek, akkor így.
Csak maga a témaválasztás, és pár megjegyzés lehet túlzott.
Egyébként ez alapból egy angol film remakeje, szóv biztos náci az egész világ.

Nem tudom, láttatok-e korabeli Hiroshimáról szóló filmet. Bizony, változnak az idők.

2009-01-18 19:25:23 csfantom (4) #5

Hát igen a szocializmusban készült magyar filmek egy részén is lehet érezni a propagandát, csakhogy arra valóban nem mondjuk ki hogy az, ez tény.

2009-01-14 21:48:07 matykocska (4) #4

Én sem bírom a propagandafilmeket, készítsék azt akármilyen nézet nevében. Ezért nem tudom végignézni pl. az 50-es években készült magyar filmek többségét sem. Valóban készülnek ma is progagandafilmek, csak burkoltabb formában. A Jud Süß viszont tényleg egy jól kivitelezett film, a főszereplő alakítása meg egyenesen zseniális. Az enyhén fogalmazva sok sablonos általánosítás húzza le nálam is 4-esre.

2009-01-14 21:26:23 VViktor (4) #3

Propagandafilm ez tény és való.
És?
Napjainkban pont a másik oldal készít propagandafilmeket, csak ezt nem illik kimondani.
Sajnos nálam az ilyen régi filmek nem tudják azt a hatást elérni, mint egy ütősebb mai darab, ezért "csak" jó.

2009-01-10 21:13:00 csfantom (4) #2

Jó film. És mivel tiltott, ezért egy fokkal még jobbá teszi :). Igen, valóban kár, hogy elég érezhetően propagandafilm. De ahhoz képest jó.

2008-12-16 16:55:29 Ivan/ (4) #1

Egészen jól felépített és megrendezett film, remek színészi játékkal. Egyetlen hátránya az alkotásnak csak az, hogy egy mocsok nagy propagandafilm. Ha kétpercenként nem hangzana el valami alantas és szemét minősítés a zsidó népről még talán a zseniálist is rányomnám így viszont ez rengeteget levon számomra a film értékéből.