Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) ☆ 👁

Harry Potter és az azkabani fogoly

(Alfonso Cuarón)

amerikai-angol fantasy, kalandfilm

3,8

2020-04-05 18:37:55 Bubu (4) #32

A harmadik film az, ahol megszakad a kontinuitása a sorozatnak. Innentől kezdve már nem lehet a látvány, a zene, vagy a díszletek alapján egyértelműen azt mondani, hogy ezek egy sorozathoz tartozó, fejlődő elemek. Minden filmnek más lesz a tónusa, a bevezetett zenei témákat egyszer és mindenkorra elvetik és elkezdenek variálni, így az egységet megbontják. Cserébe itt már a részemről korábban hiányolt kreativitás jellemzi ezt a filmet. Láthatóan más rendező szempontjai érvényesülnek, olyannak, aki a saját elképzeléseit akarta vászonra vinni. De összességében mintha azt üzenné, innentől elvetünk mindent korábbról, ezért túlzottan különbözik és eltér a korábbi részektől. Sajnos már a nyitó kép beáldozta a logikát és a magyarázat helyenként megsínyli a szimbolikus ábrázolást. A legnagyobb problémám a korábban lefektetett szabályok elvetése, az egyes díszletek, jelmezek megváltoztatása, cseréje. Az egyenruhákat teljesen elengedik a film felében, Harry otthon varázsol, Hagrid kunyhója és a Tiltott rengeteg teljesen máshol helyezkedik el és máshogyan is néz ki. A könyv fő témáit, az útkeresést, félelmet, sötétséget és leginkább az időt, amit szimbolikusan is érzékeltetnek végre, nem csak párbeszédekben. Az olyan montázsok, amik bejárják a Roxfortot, érzékeltetik az évszakok múlását, nagyon izgalmas színezetet adtak a filmnek. Az új szereplők közül Michael Gambon, aki számomra elrontja a szinte tökéletes csapatot. Értem, hogy egy energikusabb színészt szerettek volna, különösen a későbbi történések fényében, de sajnos egyáltalán nem érti a karakterét. Nincs meg benne Dumbledore excentrikus bolondozása, a humorérzéke, érzékenysége. Egyszerűen leereszkedőnek, beképzeltnek hat és irritál ez a megformálás. Gary Oldman viszont zseniálisan hozza az őrületet, a gyengédséget és a sajátos humort, ami Siriust jellemzi. Lupin fájdalommal, nosztalgiával, melankóliával teli érzelmi világát pedig nagyszerűen visszaadja David Thewlis. Akiket még kiemelnék, az Emma Thompson és Timothy Spall, mert teljesen eltűntek Sybil Trelawney és Peter Pettigrew szerepében, mintha csak magukra öltöttek volna egy ruhát. A fiatal színészek helyenként túl teátrálisak, de ami ennél is nagyobb problémám, hogy Hermione már egyre több sort kap Rontól és Harrytől, így a karakterek torzulni kezdenek. Magyarázat helyett időnként túl sok az akció, így a Tekergők története nincs eléggé kibontva, ami már későbbi filmekre is kihat. Érthető, hogy a könyvek egyre hosszabbak, így több mindent ki kell vágni, de aki csak a filmet nézi, könnyen talál olyan kérdést, amire nem kap választ. A kamerakezelés dinamikusabb lett: folyamatosan mozog, kitölti a tereket, és mutatja, hogy telik az idő, körbejárja a kastély termeit, mozog a diákokkal. Így sokkal jobban bevonja a nézőt, mert megtelik élettel, amit segítenek az olyan mozgó alkatrészek, mint a portrék, órák, ajtók és a tekergők térképe. Viszont a sötét tónus és a túl erős kontraszt elég előnytelen: a sötét hangulat számomra nem egyenlő a sötét képernyővel. A korábbi zenék fájdalmamra egy téma kivételével teljesen kukába kerültek. Nem teljesen illik szerintem ebbe a világba a jazz jellegű dallam vagy a középkori jellegű hangszerelés. A végeredmény kaotikus és nagyon hangos, harsány az én ízlésemnek. Vannak új kedvenceim is, mint a “Window to the past” vagy a “Double Trouble”, de ezek sajnos soha többet nem köszönnek vissza. Összességében nagyon vegyesek az érzéseim ezzel a filmmel kapcsolatban. Vizuálisan mesél, kiemeli a fő témákat, kreatívabb az elődjeinél, de sajnos elkezdi a dominókat ellökni, ami a későbbi fejezeteknél problémát okoz a történetvezetésben és kínos, kapkodva magyarázó jelenetekben csúcsosodik ki. A karaktereket túl szabadosan kezeli és felbontja a sorozat egységét: innentől minden film más tónust, zenét, hangnemet használ. Kevesebb benne a varázslat a földönjáróbb megközelítése miatt, ami miatt kicsit idegennek érzem.

2016-11-28 15:17:19 Dezsmant (5) #31

Nagyon frankó, ritka hogy a 3dik rész jobb az első 2nél, egyedül csak a die hard 3nál volt eddig ilyen. Végig sokkal izgalmasabb elődjeinél, és a vége is nagyon jól sikerült.

2016-08-16 01:25:35 kritikuss (5) #30

Zseniális rész.

2013-12-24 14:54:29 Szabó Dániel (5) #29

Egyértelműen a legjobb és legötletesebb Harry Potter rész.

2012-04-23 12:34:00 Lil Martin (4) #28

én azon gondolkodtam, hogy a film végén ki sem derül hogy a Tekergők Térképe az kinek a keze munkája? mármint nincs benne hogy régen milyen jó barátok voltak négyen? meg hogy mind a négyen animágusok voltak? (mármint 3-an) ezt a szálat szerintem még lehetett volna boncolgatni, a könyvben direkt ez az izgi.

2012-02-09 21:43:19 Lil Martin (4) #27

ez a legjobb része, talán még a 7. második fele van csak ilyen jó.

2012-01-20 13:35:51 ChrisAdam (4) #26

A zenét mindig kifelejtem. :/ John Williams úgy volt az első két résznél, mintha nem nagyon adna bele mindent - csak félgőzzel csinálta munkáját. Aztán ennél a filmnél beleadta mindenét, mert nagyon hangulatos zenéje van és tényleg nagyszerű. Talán Cuarón rendezői mivolta is késztette az öreg Johnt, hogy kicsit jobban foglalkozzon vele (meg több ideje is volt).

2012-01-19 23:34:46 ChrisAdam (4) #25

Gondolkodtam azon, hogy az előzőket vigyem le hármasra és ez legyen négyes, vagy pedig maradjanak az előzőek osztályzatai és ez legyen ötös. Végül egy harmadikat választottam: az első négyes, a második hármas és ez szintén négyes.
Remekül megrendezett film, Cuaróntól nem is vártam gyenge filmet. Látványban, operatőri munkában messze felülmúlja az előzőket, DE a történet, hiába fordulatos, kacifántos, elég gyenge. Lagymatag kis sztori, ami hagy lukakat a történetben. Tetszettek a poénok, a buszos jelenet is egész jó volt. Összességében zseniálist adnék rá, mert jó hangulata van, meg technikai szempontból is jó. Csak ezt a filmet is a sorozat élteti. Önmagában csak hármas lenne a film és így lett négyes.
Egyébként teljesen más hangulata van ennek, mint az elsőnek. Az szimpatikusabb volt. Hát, a HP-sorozat se lesz a kedvencem, ezt már most leszögezem.

2011-07-11 21:45:51 JeszKar (5) #24

Ritka, hogy egy filmen két jegyet javítok, és talán nem is kéne, de egye a fene!
Cuarón filmje iskola példája lehetne annak, hogyan kell egy középszerű sorozatból egy nagyszerű filmet csinálni. Ugyanis ez az alkotás nagyon sok kört ver az előző két részre szinte minden tekintetben. Látszik, hogy ezt a filmet végre egy igazi rendező készített. Cuarón nagyszerű hangulatteremtő képességeiről tesz tanúbizottságot, és néhány igen zseniális jelenet is bekerült a filmbe, amelyek többször széles mosolyt csaltak az arcomra (pl. Harry repülése Csikócsőrön.). A hangulatteremtéshez nagyban hozzájárul az operatőr (és a CGI mágus) képei valamint John Williams dallamai, amelyeket egészen pofásan feltudott újítani a mester, így a zene is jobban funkciónál ebben a filmben.
A színészeket nézve azt kell mondom, hogy mintha fejlődött volna a hármas érzelemvilága, mondjuk azért attól még messze van, hogy jónak nevezzen. Amúgy ebben a tekintetben Oldman viszi a prímet, még ha csak egy nyúlfarknyi jelenet is jut neki.
De azért vannak hibái is, amelyek miatt mégis csak a négyes felé mozdulna a kezem. Néhány jelenetet lehetett volna nélkülözni, mint például a hihetetlen debil buszos kalandot (és ott hallható dzsesszes alátétet is tudta volna nélkülözni.) A másik hiba, hogy néha érezhető a játékidő megvágása, vannak dolgok, amikre egész egyszerűen nem fordít időt. Szerencsére sosem durván van megoldva, de egy kis játékidő ráfért volna még (jó példa a szellemszállásos jelenet). És ezzel párhuzamosan úgy érzem, hogy némely plusz információt megoszthattak volna azokkal is, akik nem olvasták a könyvet.
Szóval leginkább ez a film 4 és 1/2, de ahogy sokan mondják, az előző kettőhöz képest zseniális.

2011-07-09 22:45:43 BonnyJohnny (5) #23

Az előző filmeknél nem éreztem szükségét a hozzászólások felesleges gyarapításának, de Cuarón tényleg összehozta nem csak a legjobb Harry Potter filmet, de talán az egyetlent a sorozatból, ami önmagában is megállná a helyét.
Ahogy lentebb is írták páran, ez a film, bár valóban tartalmazott zseniális jeleneteket, de összességében nem biztos, hogy zseniálisat adnék rá (bár szerintem igen), viszont a többi részhez képest határozottan helyes a zseniális osztályzat.
Az izgalmas cselekmény, a történetben (és karakterekben) felbukkanó fordulatok, a rejtély összeállása, valamint az időutazásos finálé, ami helyenként Vissza a jövőbe színvonalat is megütötte igen élvezetessé tették a film storyját, ami valljuk be, Colombus felolvasás szintű adaptációiból hiányzott.
De Cuarón rendezői tehetsége is megvillan Colombussal szemben. A már-már (főképp gótikus) horrorokat idéző hangulat és látványvilág, a hosszú snittek (még a szűk vonat folyosón is!) és a gyönyörű átvezető képsorok használata.
A film fényképezése, színvilága és fény-árnyék játéka bámulatos. Önmagában hangulatteremtő minden képkocka.
John Williams is beújította kottáit erre a filmre, az alapmotívumokat megkapó újdonságokkal egészítette ki.
A három főszereplő határozott javuláson esett át az előző részekhez képest. A többi rész újranézéséig tartom korábbi véleményemet, miszerint Radcliffe megmaradt azon a szinten, mint amit ebben a filmben képvisel, Watson kisasszony pedig szintén vagy itt, vagy a következő filmben éri el színészi csúcspontját.
Sajnálatos okokból Richard Harris lecserélődött Michael Gambonra Dumbledore szerepében. Ebben a részben még nem nagyon jött ki a különbség (mert tényleg háttérbe szorultak egy kicsit a tanárok), de a későbbiekben már én is Gambont érzem alkalmasabbnak a szerepre, mindamellett, hogy bárcsak Harris vitte volna végig a figurát.
Alan Rickman továbbra is a legjobb Harry Potter szereplő, bár ez igen hálás karakterének is köszönhető.
Emma Thompson szinte cameo mértékű szerepe mellett David Thewlis az új arc, aki valóban nagyszerű, akárcsak Gary Oldman.
Egyedi hangvételű, hangulatos, izgalmas és látványos fantasyfilm, ami mellesleg Harry Potter történet. :)

2010-12-20 16:40:01 Rorschach (5) #22

Abszolút tökéletes Potter-mozi, egy rendezővel, aki - egyedüliként a széria rendezői közül - megértette, hogy a látványorgiánál sokkal becsesebb dolog a nagybetűs HANGULAT, és valami eszméletlen, fojtogató atmoszférát teremtett az Azkabani fogolyban. Minden perce zseniális, a vizualitás valami hihetetlenül passzolt a filmhez, a zenéje mindig olyan, amilyennek lennie kell, a CGI egyáltalán nem öncélú... Kib*szott jó film az Azkabani fogoly, talán egyedül a megkopasztott, csontsovány vérfarkassal nem voltam kibékülve az eddigi 4-5 megtekintés alkalmával, de most már tetszett az is, így volt horrorisztikus.
9/10.

2010-11-29 23:31:31 jo21 (5) #21

Az azért tényleg érdekes, hogy anyagilag ez a rész volt a legkevésbé sikeres. Az emberek többsége miért képtelen észre venni a jó, minőségi munkát? Nem csoda, hogy manapság a könnyű zene és a filmes világ is a művészi hanyatlását éli. Egyszerűen már nincs igény komoly alkotásokra. Elszomorító!

2010-10-18 12:52:04 Gasz András (5) #20

Oh a bővített részek sajnos eltörpülnek van vagy 4 perc össz.-vissz., az se emlékezetes toldalékként vethető fel.
(Sir Cadogan festménylovag szereplése nem hiányzott, az évszakokat átkötő részek pedig vagy néhány secet lettek hosszabbak csak, Mcgalagony intelmei is feleslegesek)

2010-10-18 12:50:22 Gasz András (5) #19

Harry Potter és az azkabani fogoly bővített változat:

Ez a Potter film nagyrészt Cuarón rendezésének köszönhetően máig a legjobb Potter film talán. Nagyszerű kameramunka és fényképezés segítette még Cuarónt de gondolom hogy az ötletek nagy része őtőle származott. A játékos fényképezéssel s rendezéssel, melyhez hozzásegített John Williams végre megújított és felfrissített Potter főtémája és számos új csodás érzelmesebb és akciódús emlékezetes téma (Hedwig téma új verziója, Potter és szüleinek pánsípos változata, Sirius Black témája a film végén, Csikócsőr témája) is elérte azt Cuarón, hogy egy sokkal személyesebb filmet kapjunk, hogy jobban átérezzük Potterék kalandjait. a filmet sokkal sötétebbre vette és végre kitört a Columbus féle skatulyából. Egyben voltak benne megmosolyogtató jelenetek is, hogy oldják a sötétebb pillanatokat. A film adaptálása is jóra sikeredett hiszen van tempója íve a filmnek nem érezzük azt hogy mintha oldalakat lapoznánk csak egymás után felolvasva a szöveget. Mindezek ellenére nem éreztem akkora változtatást illetve nagy kihagyásokat hogy fájna bármi is a film rövid játékidejében. Tetszett a film vége felé az a jelenet, ahol szinte minden kiderül ez is Agatha Christies hatást keltett, utána pedig az a bizonyos 'idővel' kapcsolatos megoldás nagyon ötletes volt és még talán mostanság a leghihetőbb és legjobban megoldott ...utazásos rész lett a filmben.
Gary Oldmant nagy dicséret illeti ahogy számomra Gambon is még jobb Dumbledore lett a tv s mozi képernyőjén.
Az új felfrissített sötétebb kvidiccses jelenet is a sorozatban az egyik legjobb sport jelenet lett. Dinamikus és a tárgyakkal sokat játszó fényképezés erősíti. (pl dementorok és az esernyő összeolvadása) hasonlóan emlékezetes a Csíkócsőrös repülős jelenet is. Az évszakokat átkötő kameramunka pedig hatalmas ötlet volt ahogy kíséri a madárkát és a fűzfát.
Szóval nagyon tetszett ahogy szépen halad a történet és nincs megállás, közben pedig belepillantunk Roxfort és környékének életébe is és az éppen folyó új tanulmányokba is. (Hagrid mint tanár, Patrónus bűbáj stb.)
A CGI-t sajnos itt felemásan használták a nagyszerűen megalkotott Csíkócsőrön kívül a többi új lény és festmény felemás munka lett.
A film rövidsége annyiban fájt, hogy ha több hasonlóan minőségi módon megalkotott jelenetet láttunk volna, mivel ilyen rendezői kezekben biztos megoldható lett volna akkor sokkal teljesebb képet kaphattak volna a Potter sorozatot nem olvasók is. Hiányzik picit a Tekergők térképének bővebb magyarázása pl kik használták eredetileg, miért, mikor, hogyan stb. Sirius karaktere keveset szerepelt benne akár mint farkas akár mint ember képében. A tanárok pedig úgy érzem itt picit háttérbe szorultak kivéve az előtérbe helyezett Lupin professzort gratula David Thewlisnek tökéletes választás volt rá.
Cuarón kár hogy nem vállalt még 1-2 Potter filmet legalább kíváncsi lettem volna mit hoz ki az akciódúsabb részekből is.

2009-08-29 09:38:22 terika (5) #18

Szerintem is meg lehet nézni a többi nélkül. Abszolút értehtő önmagában is.
Igazából ez az a rész szerintem, ahol valójában elkezdődik a komplex történet. Az előző kettő inkább csak egy-egy történet és kb. annyi a jelentősége szerintem, hogy kétszer "harcol" 'tudjuki' "ellen".

előzmény: Raul (#16)

2009-08-29 09:23:17 Olórin (5) #17

Azt hiszem, ezt még könnyen meg lehet érteni önmagában is, ha egy kicsit utánaolvasol az előző részeknek.

előzmény: Raul (#16)

2009-08-29 09:06:51 Raul (2) #16

Érdemes ezt megnézni, ha az ember még egyet se látott vagy az elsővel kell kezdeni, hogy érthető legyen?

2009-07-26 13:30:05 jo21 (5) #15

Sokáig nem voltam hajlandó, hogy megnézzem a HP-filmeket, de végül rávettem magam és ezt a részt néztem meg először! És hát nagyon megtetszett, azóta is ez a kedvenc részem, és szerintem a legjobb is! Így, hogy most már az ötödikig mindegyiket láttam kétségtelenül ez a leghangulatosabb és legizgalmasabb rész. Egészen a negyedik részig nagyon tetszett mindegyik, de az ötödiknél valami elromlott! Azért kiváncsian várom a hatodikat hátha észbekaptak a készítők! 10/9

2009-03-14 17:23:27 kezdetektől (?) #14

a legjobb HP-film

2008-07-25 10:24:58 mohás barnabás (5) #13

Ráadásul ennek a hp filmnek a színvonala áll a legközelebb a könyvhez.

2008-07-25 09:59:24 mohás barnabás (5) #12

Egyértelműen a legjobb potter film!

2008-07-01 11:05:16 Balint (4) #11

A legjobban megfilmesített hp rész, de a könyv után még ez is szegényes. Főleg a szellemszállásos rész egyszerűsítése volt zavaró, a könyvben nagyon sokminden kiderült, a filmben negyedannyi info sincs.
A látvány 5ös, van 1-2 olyan trükkjelenet, ami azóta is kedveceim között van.
Csak azért 4es, mert a könyv sokkal jobb:)

2007-05-21 17:46:05 [: Azuroo andrew :] (4) #10

Szerintem a legjobb Harry Potter múvi.

2007-05-21 16:51:07 wayage (5) #9

Nem tagadom, szeretem a Harry Potter filmeket (még a Colombus rendezte részeket is, aranyosak:)
DE! Alfonso Cuarón vmi csodát művelt. Nagyon magasra tette a mércét. Ez film már nemcsak a HP filmek között állja meg a helyét, hanem legjobb fantasy filmek között is. (szeritem)

2005-02-02 13:30:28 stanleykubrick (4) #8

Engem még mindig az a vörös gyerek idegesített, de nagyon, ezért nem adtam zseniálist.Pedig jobb mint az első kettő.

2004-12-19 13:25:17 Skynet69 (4) #7

Szerintem ez eddig a legjobb rész. Könyv nélkül érthetetlen egy-két részlet, pl. hogy kicsoda Lupin. A csattanó is lemaradt, de ez van.

2004-07-01 20:12:47 azazell0 (4) #6

én voltam, csak közben kivágott a rendszer

2004-07-01 20:10:03 (?) #5

Akkor miért adtál zseniálist? :-)

Egyébként meg az előző kettőnél már megtapasztalhattuk, hogy mi lesz abból, ha valaki csak illusztrálni akar. Dögunalmas, vontatott szarság, gagyi eyecandy. Tudomásul kell venni, hogy adaptációnál szinte kötelezően húzni kell az eredeti műből, a film ugyanis teljesen más médium mint a könyv, vannak dolgok, amik nem működnek olyan jól a vásznon, mint papíron. (Mások pedig annál jobban, pl. Knight Bus.) Ha jól tudom, ebben a filmben Rowlingnak már csak tanácsadó joga volt, és vessetek meg érte, de szerintem ez is közrejátszott abban, hogy a film az eddigi legjobb lett. (Félreértés ne essék, imádom a könyveket, még a harmadik rész is sokkal nagyobb élményt nyújtott olvasva, mint filmen.) Az írók nem szeretik, ha megmásítják az eredeti anyagot (Lem vs. Tarkovszkij, Stephen King vs. Kubrick). Most azonban Cuarón szabad(abb) kezet kapott, és a filmes szempontok kerülhettek előtérbe.

Igen, azoknak, akik nem olvasták, valószínűleg tényleg lukacsos az egész (és ez persze hiba). De ha ismered a sztorit, szerintem sokkal jobb valami egészen eredetit látni (valamilyen szinten akár tartalmilag is, bár erről itt szó sincs), mint egy illusztrációt. Engem különösebben nem érdekel, hogy egy adaptációnál valamit hogyan képzel el a rendező, elvégre én is olvastam a könyveket és van saját képzelőerőm. Atmoszférát, lendületet kell teremteni a filmben, ami nem megy a könyv szolgai másolásával.

Már a legelső jeleneteknél látni lehetett, hogy ez nagyon más lesz, az előző részek tökéletesen homogén megvilágítását (és jellegzetesen amerikai sminkjét) éles fény-árnyék kontrasztok vették át.

Ami nem tetszett: nagyon vártam Trelawney "It will happen tonight" jelenetét, de sajnos nagyon elszúrták az elváltozó hangját, és eléggé nevetséges volt az egész epizód... de ez az egyetlen komolyabb bajom a filmmel.

2004-06-30 12:40:59 Tiger (5) #4

Én is zseniálist adtam, de ez nem igazság. Nagyot csalódtam a Harry Potter és az azkabani fogolyban. Én olvastam a könyvet és néztem a filmet, ezek a gondolatok jutottak róla eszembe: az egész történet összekuszálva, pedig J.K. Rowling rendbe rakta az eseményeket. Ezt Alfonso Cuarón nem vette figyelembe.

2004-06-12 22:58:25 azazell0 (4) #3

Ez egy film! (ellentétben az előző kettővel) Csomó kis szellemes apróság van benne, amik Kolumbusztól olyan de olyan távol vannak...

2004-06-10 21:01:43 limupei (5) #2

Amúgy nem zseniális...

2004-06-10 21:00:46 limupei (5) #1

Csak azért 5, mert a többi részre négyet adtam és ez jobb volt.