Dune (1984) ☆ 👁

Dűne

(David Lynch)

amerikai-mexikói akciófilm, fantasy, kalandfilm, sci-fi

3,1

2020-06-05 09:59:15 Korben (?) #46

imdb szerint a filmből létezik 190 perces bővített változat, Erről vki tud vmit??

2020-05-05 00:30:54 SoZi (1) #45

Ennek nem volt semmi értelme. Összefüggéstelen, nem tudni mi miért történik, nem tudni miért teszik a szereplők azt, amit. Kb 40-50 percig még tudtam követni de aztán ledobott a ló (féreg), és már az amúgy elképesztő production design sem tudott lekötni - addigra már láttunk minden helyszínt. (Sean Young szépséges) A regény ismerői nyilván tudják mi zajlik itt, de nélküle tényleg nézhetetlen.
Remélem Villenueve nem fog belebukni, és helyreteszi ezt az... izét.

2020-05-01 17:26:48 VVega (1) #44

Igazi űrszemét, pár nagyon eltalált és ötletes díszleten kívül semmi pozitívumot se tudok mondani róla.

2018-10-29 18:12:32 ChrisAdam (1) #43

Ben... miért nem mondtad meg...

előzmény: Havierez (#42)

2018-10-29 18:01:50 Havierez (?) #42

Fiam! Gratulálok neked hogy 28 perc filmnézés után leszűröd egy alkotásról hogy borzalmas, nézhetetlen stb. Én csak akkor alkotok véleményt majd a Dűnéről David Lynch ezen filmjéről ha megtekintettem az elejétől a végéig, DE ADDIG NEM!!!!

2017-04-29 01:32:31 Dangar (2) #41

Szeretnék vajszívû, engedékeny lenni vele - már csak a korára való tekintettel is -, de nálam ez a film szimplán nem viszi át a harmadik lécet. Sõt, kissé még a második is rezeg! Egyszerûen nem jó! Kapkodó, amikor lassítania, magyaráznia kéne, illetve - a játékidõ nagy részében - borzalmasan unalmas és vontatott, pont mikor meg egy kis ritmus hiányzik. És nagyon hiányzik.
Mintha az egész produkció váza egy halom, össze nem illõ puzzle-darabkából állna. Van benne spiritusz és kreatív ötletek, jók a zenék és a kosztümök, ráadásul Sting is meglepõen jól hozza a karakterét, de annyira íztelen, kidolgozatlan, már-már igénytelen az összkép, hogy a kevés pozitívuma csak a karó elkerüléséhez elegendõ.

2017-04-13 21:59:02 The Cortez (2) #40

A filmen erősen érződik, hogy keményen rajta volt a rendezőn a stúdiónyomás. Egyrészt mert nem élhette ki a kreativitását, vagyis David Lynch stíljegyeket csak nyomokban tartalmaz, másrészt meg azért, mert 1 teljesen összecsapott közönségmozi lett belőle. Igaz, kissé elvont, de közel nem annyira, mint Lynch durvább filmjei, és a hangulat is kilométerekre van a merészebb alkotásaitól. A sztori lineáris, érthető. Akadnak benne álomjelenetek, de azok is elég egyértelműek. A díszleteket színvonalasak, de a vizuális effektek valami eszméletlenül szarok, és ez akkor – 7 évvel a Star Wars IV után – is ciki kellett, hogy legyen. Színészek nem túl meggyőzőek, ráadásul megkaptuk a filmtörténelem talán legröhejesebb fő gonoszát. Még a stáblista is olyan érzetet kelt, mintha sci-fiből hirtelen átcsapnánk 1 brazil szappanopera epizód végébe. Az egész bohóckodás legerősebb pontja a zene, azt legalább sikerült emlékezetesre megcsinálni.
Összességében érthető, hogy David Lynch miért utálja úgy ezt a művét, mint a szart.

2017-03-18 17:01:02 ChrisAdam (1) #39

Úgy álltam neki, hogy majd tetszeni fog. Sci-fi, fantasy, 80-as évek, Lynch, jókora beteg látványvilág, lények, szörnyek, biztos jót fogok benne lubickolni, tőlem nem állnak olyan messze az ilyenek. Aztán eltelt 10 perc, még nem nagyon értettem, hol, mi, merre, meddig, ki... Eltelt 20 perc, még mindig csak kapizsgáltam. 28. percben kicsit megállítottam, kinéztem az ablakon, szupákoltam egy kis friss levegőt, végignéztem a csöndes tájon, majd behunytam a szemem és adagoltam magamba a filmnézési vágyat a Dűne iránt, ami 28 röpke perc alatt nagyon messze került tőlem. Leültem újra, néztem-nézem, fészkelődtem, forgolódtam, közben fél szemmel feljöttem ide, megnéztem a kedvenceim értékeléseit, vajon velem van a baj?
Aztán egyre csak gyűlt bennem a feszültség amiatt, mert a sok név, hely, idegen szó között nyomtalanul elvesztem és nem tudtam felvenni a film szabdalt, totálisan érthetetlen ritmusát, történetét, karaktereit, egyszóval az a "mi a l*fasz" érzés kerített hatalmába, s a 42. percben gyorsan az Alt+F4-hez, majd a Delete gombhoz kaptam, s megmentő kegyelemként szállt alá a csönd utána. Légzésem, pulzusom rendben, retinám ugyan még mindig rettenet tág, de picit az ágyra ledőlve visszatértem az életbe.
Én nem tudom, mi ez. Nem is tudom, honnan jött, mit akar, de az biztos, hogy rohadt messze el fogom kerülni Lynch Dűnéjét. Azt tudom, hogy a könyv tök más és agyon lett vágva a film, ami nagyon is érződik. Pár napja láttam A szent hegyet, azt szokták összefüggéstelen banthaguanónak titulálni, de azt a filmet minden őrült betegsége ellenére élveztem és el is nyerte méltó osztályzatát. Itt viszont a kínosan ocsmány effektek, rettenetesen beteg párbeszédeknek, színészi játékoknak, jeleneteknek hála totál elvesztem, a most a nézhetetlen osztályzat szárába kapaszkodva próbálok magamhoz térni. Ámen, a Hang legyen veletek. Soha többé, majd ha Jodorowsky megcsinálja, rohanok moziba.
Most nézek egy kis Family Guyt, hogy visszatérjen az életkedvem.

2016-08-23 08:32:12 desmond (3) #38

Ezzel abszolváltam is a Lynch-életművet. Sajnos, tényleg erősen érezni, hogy rettenetesen megvágták - sok helyen olyan, mintha egy film zanzáját nézné az ember a film helyett. Az effektek, ahogy már páran említették, nagyon rosszak, többször is a Pirx pilóta jutott eszembe róluk. Pedig elég magas volt a költségvetés. Egyszóval a leggyengébb Lynch-opusz, de ez csak részben az ő hibája - valószínűleg, ha a stúdió hagyja kibontakozni, és nem nyíratja a végén szanaszét a filmet, akkor jobban sikerült volna.

2015-10-27 12:38:43 Simpleton Larry (2) #37

Gondoltam utánajárok, vajon tényleg olyan rossz-e, mint mondják. Nos,... igen. Nehéz pozitívumokat kiemelni, mert csapnivaló a forgatókönyv, pocsék a rendezés, és Von Sydow-tól eltekintve az alakítások is fájdalmasak. A díszletekben van fantázia, de a kivitelezésük már nem hibátlan: a formák klasszak, de a "fényük", anyaguk olcsó fröccsöntött műanyag benyomását kelti. A trükkök gyengék és sokszor ismétlik őket (néhol pedig teljesen hiányoznak: sok akciójelenetnél a fegyverekkel pásztáznak, de nincs torkolattűz, nincs lövedék, csak hang). És a filmzene sem emlékezetes vagy hangulatos.
Nem értek egyet azzal, hogy ha tetszett a könyv, akkor jobb. Inkább fájdalmas, hogy néhol összeollózzák a könyv sorait, de úgy, hogy a karaktereken nem érződik, miért teszik/mondják azt, amit. Csak azért, mert volt a könyvben egy ilyen sor. Inkább írták volna át. De ahol meg nem, ott meg pont azért rosszabb: a Harkonnenek borzalmasak, kegyetlenek a kegyetlenség kedvéért, undorítóak a sokkhatás kedvéért. Feud egy rossz karikatúra egy méltó trónörökös helyett, de maga a báró is egy nevetséges sablongonosszá lett alacsonyítva.
Inkább az érződik rajta, hogy valakik a SW sikerén felbuzdulva meríteni akartak egy vödörrel, semmint, hogy tisztelettel el akarták készíteni ezt a művet (kb. ugyanaz a különbség, mint a Hobbit meg a LotR közt).
Nem ajánlom senkinek.

2015-10-12 11:46:09 Nordbright (?) #36

Ez csak ott hibádzik, hogy a SW 1977-es, ezt a könyvet meg 1965-ben adták ki. Tehát inkább a Star Wars merített a Dűnéből és nem fordítva. (egyébként a régi SW filmekben van is pár ilyen)

előzmény: clarence bodicker (#31)

2015-10-12 11:41:08 Nordbright (?) #35

Ezt a filmet (vagy inkább univerzumot) csak az tudja értékelni aki olvasta a könyvet (könyveket) és/vagy játszott a klasszikus játékokkal is.
Maga a film (és az összes Dune film) valóban kínszenvedés mindenféle Dune-höz kötődő érzelmi előélet nélkül.

előzmény: sleepingdancer (#34)

2015-10-11 23:53:03 sleepingdancer (2) #34

Az elején megállapítottam, hogy ez egy nagy hülyeség, a közepét átaludtam, a vége meg még egy kicsit tetszett is. Lynchet szeretem, de nem ezért a filmjéért.

2015-09-01 18:00:43 BonnyJohnny (3) #33

Megfílmesíthetetlen két órás játékidőben. A Gyűrűk urához is kellett 9 óra (bővítve 11).

előzmény: Mizi (#32)

2015-09-01 13:04:04 Mizi (3) #32

Bajban vagyok ezzel a filmmel, mert egyrészt tetszett, de lehetett volna ez sokkal jobb. Kezdjük ott, hogy ez a történet legalább három órás játékidőt érdemelt volna, a közepétől erősen érződik is, hogy csúnyán megvágták. Pl a főhős szerelmének a kiteljesedését lezavarják egy mondattal és egy csókjelenettel. A belső monológok pedig annyira feleslegesek, mint a Szárnyas fejvadászban a narráció. Inkább elvesznek az élménybők, mintsem hogy hozzáadjanak a megértéshez.
A látványvilág viszont elképesztően jó, beleértve a kosztümöket, a belső tereket és néhány rendezői húzást. Apropó ez a második Lynch filmem, és nagyon úgy néz ki, hogy új kedvencre leltem.
A színészek is jók voltak, még Sting is!
Szóval ez egy egészen jó egyvelege lett (volna, de talán még így is) a klasszikus értelemben vett és az űr-fantasynek.

Egy valami viszont szemet szúrt, a vélemények olvasásakor. Ha jól emlékszem többen is írták, hogy márpedig a könyv (amit még nem olvastam) egyszerűen megfilmesíthetetlen. Szerintem ez hülyeség.
Csak akarat, fantázia és kreativitás kell hozzá, na meg némi pénz, és bármi megfilmesíthető.

2014-01-08 16:39:18 clarence bodicker (1) #31

Olyan ez a film mintha a Monty Python-féle társaság forgatott volna egy Csillagok Háborúja paródiát, amiből azután mérnöki pontossággal kiirtották a humornak a csíráját is. Nézhetetlen, mert nem szenvedtem végig az egész alkotást, de nem hiszem, hogy az utolsó jelenet emiatt nem okozott katarzist.
A regénysorozat első részét olvastam még jó régen, de mert nem hozott lázba a többit nem abszolváltam. Biztos mert F.H. "kihagyta" belőle az Ordos-házat :)

2013-09-20 18:13:35 The Red Hood (1) #30

Előre is elnézést,ha kicsit mérgesen fogok fogalmazni,de nagyon felbosszantott ez a film.

Nem ismerem a könyveket,ezzel a filmmel kezdtem az ismerkedést az egész univerzummal kapcsolatban,de ha a filmet kéne alapul vennem,akkor azt mondanám,koránt sem hozott lázba ez az egész világ,és biztos nem fagyasztatom le magam,hogy ebben a jövőbeli "csodában" élhessek valamikor majd.

Akinek tetszett a film,örülök neki,de nekem nem jött,és még ha a világot jól is mutatná be,akkor is film rendezettsége...nem is lehet rendezettségről beszélni...még laikusként is,azt kell mondjam,semmit sem értettem.

Tehát íme a véleményem akit érdekel,akit nem,leírom,mert muszály kiadnom a mérgem. Igen annyira mérges vagyok,hogy ly-al írom a muszályt...kétszer is! :D

Hát hol is kezdjem...Legjobb az elején mint mindig.

De ha össze kéne foglalnom az élményt és az érzéseket amiket ez a film hagyott és keltett bennem,akkor szépen és röviden fogalmazva ez lenne : Mit néztem én meg?

Hogy ismét megerősítsem korábbi kijelentésemet,laikusként írom eme sorokat,de így is,szerintem ez az egész film egy kész káosz projekt.

Bizarr jelenetek,effektek,olykor már hányingerkeltő részekkel;nincs semmilyen karakterfejlődés a főszereplőén kívül,és még az sincs rendesen vázolva,minden csak az egyik pillanatról a másikra történik meg vele. Továbbá,hogy lehet az,hogy a film végére,ő maga már szinte egy félistenné cseperedik,aki esőt kreál a hangjával és saját elmondása szerint egy szavával is képes akár ölni,még a neve is az általuk használt fegyverekből pusztító erőt hoz ki (micsoda véletlen egybeesés,hogy pont ezt a nevet sikerült választania amikor megkérdezték tőle,hogyan hívják majd őt)-és most a valódi hogy lehet kérdésem ehhez fűződően az : hogy ezt az egész koncepciót sokkal részletesebben,érdekesebben,pontosabban és még látványosabban is kapjuk meg egy játékban : Az Elder Scrolls V - Skyrim-jában,a Dovahkin(Dragonborn) - azaz sárkányszülött képében,aki a kiáltásával képes mindenféle varázslatos és lenyűgöző dolgokra. És még erről beszélve most csak így itt,is már érdekesebb belegondolni,és nagyobb kíváncsiságot sikerül kelteni az emberben,mert hogy a Dűne nem magyarázza el szinte sehol sem a csodálatos képességeket amiket Paul szerez nagy kalandja és spirituális utazása során,az tuti.

Ott van a nagy szerelme akit álmában,látomásaiban lát,Chani-t,akire majd egész életében várt,holott kb. 3 napja látta őt először álmában,de miért ne...élete szerelme lesz!
Naná,hogy találkozik vele,eddig ok...naná,hogy pontosan ugyanazt a jelenetet látja maga előtt mint álmában,ez is rendben...na,de hogy utána,hogyan szeretnek attól egymásba,hogy a lány megkéri őt,hogy meséljen a szülőbolygólyáról,és ez aztán először odavezet,hogy a folyosón csókolóznak? Jah megvan : a film elején,és a film legvégén megjelenő csoda csillag hercegnő meséli nekünk,hogy mennyire egymásba szerettek...el is hiszem...mert egy kozmikus kis luvnya azt mondja nekem,akinek igazából fingja se lehetne minderről az egészről,a film összes eseményéről! Hacsak nem olvasta az eredeti könyvet,ami lefogadom ennél legalább egy kicsit jobban magyarázta el a dolgokat,tehát jobban jár a könyvvel az akit az egész téma érdekel,vagyis az alaptermék,mert hogy ezt a beavatatlanok magyarázat nélkül nem értik az hótzicher,de még afelől is kétségeim vannak,hogy ezt a könyv vagy könyvek,ennek a világnak a rajongói értették volna rendesen.

Egy másik példa amit még említenék,hogy alátámasszam,mennyire zavart keltő mind látványilag,mind a történet elmondásában ez a film az a jelenet :

Mikor is Leto Herceg tanácsosát,Thufir-t elfogják a harkonnenek( a ronda,keléses rizsfelfújt herceg és hívői,és elmondják neki,hogy méreg van a szervezetében amire a gyógyír az lesz,hogy minden nap egy álványra függesztett,és egymáshoz kötözött macska illetve patkány seggét kell majd nyalogatnia... Erre én...aha,gusztusos,de aztán fél óra múltán elgondolkodtam,mikor már jó ideje nem láttam semmit dúskefe szemöldök kancellár barátunkból,és feltettem magamnak a kérdést :

Mi a bánatos franc értelme volt ennek a jelenetnek?

Nem adott semmi pluszt a történethez,azon kívül,hogy csak megint bizonyította milyen ízléstelen fantáziával rendelkeztek a film készítői.

Aztán a belső monológok...gáááh...amikor először hallottam a kopasz ténsasszonyt,gondoltam,jól van,azt mondta előtte még neki ferenc jósja császár,hogy majd telepátiával figyelje a beszélgetést,rendben,telepata,halljuk a gondolatait,ez eddig érthető,elfogadható.

Aztán jón Paul...rendben,főszereplő,a hős,néha hallhatjuk a gondolatait,hogy belelássunk az elméjébe,a lelki világába...de aztán újabb szereplők jönnek,akiknek szintén halljuk a gondolatait...na de várjunk akkor ők is telepaták? Mindenki hallja a másik gondolatait? Igazából nem,csak úgy gondolták a filmkészítők,hogy a nézők majd szeretnék hallani minden egyes szereplő minden egyes,felesleges bosszantó,hülye gondolatát...miért kérem David Lynch? Miért döntött így? Amikor semmi érdekeset nem mondanak velük,nem értettem meg tőle jobban sose az adott szituációkat,ha meg volt is olyan akinek valamilyen érzését megvillantotta egy-egy ilyen gondolata,az is csak egy kb. jófej vagy jani szintű gondolat volt...a többi pedig mind valamilyen metafizikai baromság volt,amire semmilyen magyarázatot,bevezetést nem kaptunk,csakúgy a semmiből,értsd meg nesze!

Viszont,hogy valami jót is mondjak a filmről : a zenéje nagyon tetszett. Tényleg nagyon hangulatos kis dallam,néhány epikus pillanattal,csak sajnos nem ehhez a filmhez készült,mert valahogy még az óriás homoki,elektromos vibrátorokat meglovagló hősies palit sem tudták hősiesebbé,és viadalát a genyacok felett epikussá tenni...mivel előtte minden egyes zenei bejátszás ugyanennek a dallamnak egy alternatív lassúbb,gyorsabb vagy rockosabb változata volt amit addigra már kívülről fújtam,és csak ennél a résznél használt verzió miatt mondtam azt végül,hogy ez a dallam remek! De most már elég...

Szóval a véleményem azt hiszem,10-es pontozásnál is 2/10 lenne,csupán azért : mert 1 pont a zenére,de az is repetitív sajna egy idő után,a jó illetve a röhejesen eltúlzott színészi alakítás a másik pont.

Szóval sajnálom David Lynch,lehet hogy egy jóbarát emlékére készítette a filmet,de nem tudom ő mit szólt volna ehhez az emlékállításhoz...reméljük tetszett volna neki,mert akkor legalább számára sikert ért el,de részemről,a tanácsom beavatatlan érdeklődőknek az volna,csak magán filmként is,hogy inkább másra pazarolják el ezt a 2 órát és 16 percet.

2013-06-02 23:49:42 gomez1000 (3) #29

Baromi jó látványvilág, erős színészekkel és lehengerlő atmoszférával, viszont a történetvezetés gyenge volt. Szinte egyszerre elképesztően jó, és borzasztóan rossz is. Az effektek baromi rosszak, és sokszor kizökkentik a nézőt. Még az is javított volna, ha kihagyják azokat.

2011-11-23 22:27:25 Rorschach (1) #28

Én mondhatni ártatlanul keveredtem a film elé, mivel sem a könyvhöz, sem a Lynch-életműhöz nem sok közöm van. Viszont ez a katyvasz előítéletek nélkül is embert próbáló. A császárság pedig több okból is baromság. Már ma elavult, valamint nem épp fenntartható. De efölött előzékenyen szemet hunyok, ahogyan már lentebb leírtam. Általában próbálok nem fennakadni már rögtön egy film kiindulópontjánál, pláne, ha van még min rángatni a szemöldököm - márpedig itt akad néhány dolog.

2011-11-23 20:59:29 JeszKar (5) #27

Az igazat megvallva valószínűleg két zseni dolgozott a filmen, csak hogy a két zseni nem tudott közös útra találni.
Ugyanis Lynch addigra már két nagyszerű filmet letett az asztalra. Az egyikben bőven kamatozhatta "Lyncheségét", míg másodikban magához képest visszafogott stílusban, de sikerült megcsinál a világ egyik (ha nem a) legdepresszívebb filmjét. A Dűne az egy érdekes gyermek. Ugyanis valahol a két szék közé esik, nem sikerül teljesen Lynch-szerű filmet csinálni (úgy tudom többször is összetűzésbe került a stúdióval, a bővített változat elkészítésében már nem is vett részt, és például a narrációt is utólag rakták bele), ugyanakkor erősen eltér az eredetitől (ezt mondjuk teljesen nem tudom megítélni, mert bár a könyv többször is volt a kezembe, soha nem sikerült végigolvasnom.) Szóval a könyvrajongói ezért nem szeretik, a Lynch kedvelők meg ezért nem (legalábbis én ezt vettem ki)
Amúgy meg ezen túl ilyen tipikusan love-it-or-hate-it mozi, aminek azért két erénye mindenképp van. Az egyik a látvány bizonyos elemei (díszlet, kosztümök), amelyek kölcsönöznek egy beteg hangulatot neki, nem csoda, hogy később a játékvilágban is fölhasználták őket. De azért meg más látványelemek több szemponttól is elmaradott a korhoz képest. A másik az egyedi zene.
Ellenben a mini-sorozat szimplán rossz. Talán több átjön ármányokkal teli világ, de a látványa abszolút semmitmondó, ráadásul míg ez talán túl kevés dolgot magyaráz, addig az telerakja hülyeségekkel a sorozatot. (pl. sivatag közepén virágoskertek, nyilván a fremenek másra nem is kéne a víz.)

Amúgy meg miért hülyeség császár. Nem ez az egyetlen ilyen sci-fi (Star Wars, Asimov Birodalom-Alapítvány saga stb.)

2011-11-23 20:56:17 Rorschach (1) #26

Valószínűleg.
A császár meg... Most inkább nem kötök bele a film alappilléreibe. Van ott még bőven más is. Soha ne nézd meg!

előzmény: Dynast Grausherra (#25)

2011-11-23 20:29:39 Dynast Grausherra (?) #25

A zseni minden bizonnyal Frank Herbert volt, aki az eredeti regényt írta, ami zseniális.
A galaxis főnöke a könyvben valóban a császár, éppen azért volt különleges a Dűne-sorozat, mert egy feudális jövőképet festett meg. A filmet szerencsére nem ismerem, mert a könyv után valószínűleg borzasztóan hatna.

2011-11-23 20:23:34 Rorschach (1) #24

Ez valami letaglózó volt. Mély depresszióba süllyedtem. Ordenáré. Pocsék.
Szájba rágott bugyuta sablon átgondolatlan sci-fi katyvaszba csomagolva, a megvalósításról pedig inkább nem is szólnék. Erős a gyanúm, hogy nem ezzel a förmedvénnyel kellett volna kezdenem a rendezővel való ismerkedést, ugyanis nekem az jött le, hogy a "stílusa" nem akcióorientáltnak szánt sci-fihez passzol. Hülyének nézi a közönségét, dramaturgiai érzéke abszolút nulla, a belső monológocskáknál pedig a hajamat téptem. Mindez 140 percben, hadd örüljek.
Az volt a benyomásom, mintha két ember állt volna a projekt élén: egy zseni, aki köbö három elejtett félmondatban/történésben csillogtathatta meg tudását, valamint egy retardált zombi, aki minden másért felelős volt. Mert nem is a nyolcvanas években járnánk, ha nem nejlonruhában rohangálna mindenki. A galaxis főnöke egy császár (!), a jók szépek, okosak, bölcsek, a gonoszok leginkább hetedik generációs, csökkent értelmiségű vérfertőzött nácikra hajaznak.
Nem kellett volna megnéznem. Semmit nem vesztettem volna.
Mindegy, ha mindenképp kéne mondanom valami jót, megjegyezném, hogy a látvánnyal néhol nem volt gondom.

2010-03-03 22:39:19 Ninety-Four (5) #23

"Version of" van kiírva, úgyhogy gondolom inkább feldolgozás, de még utánanézek.

2010-03-03 22:32:59 JeszKar (5) #22

Azt tudni, hogy remake lesz, vagy pedig csak a regény egy újabb feldolgozása?

előzmény: Ninety-Four (#21)

2010-03-03 22:28:47 Ninety-Four (5) #21

Na, ez rendesen ledöbbentett: Dune(2012). Már akkor sem örültem, amikor kiderült, hogy Peter Berg rendezi majd a filmet... De helyette pont Pierre Morel? Nincs bajom vele, az eddig látott filmjeit nagyon bírtam, de attól tartok, így egy újabb teljesen felesleges látványfilm fog születni.

2009-09-07 14:56:03 floppylemez (4) #20

A OST-je jó lett, a film közép

2009-08-28 00:34:49 bothbenedek (2) #19

ez fájdalmas volt

2009-07-07 21:39:24 opposition (2) #18

Ez a "hangfegyver" nem egészen zöld nekem...pedig olvastam az egész regényciklust...
Ez (http://www.imdb.com/title/tt1160419/) ad még reményt!

2009-05-03 21:35:27 terika (2) #17

Hűha, de ... furcsa. Szerintem egy csöppet csapong a történetvezetés, ami egy szinten érthetetlenné teszi. Arról nem is beszélve, hogy a szereplők többet beszélnek magukban, mint egymással. Asszem ezt meg kell néznem még egyszer majd.
Nem tudok elsiklani a megvalósítás felett, de nem mennék bele ezen dolgok elemezgetésébe - felesleges lenne.
A történet maga ... inkább hagyjuk. :) Volt benne számos hülye húzás és értelmetlen tett, meg szimplán a nevetséges dolgok is igen szépen összegyűltek ebben a filmben.

Végig olvastam a kommenteket. Ennyire nem jó ez a film, de mindenképp meg kell nézni a műfaj kedvelőinek (legalább egyszer).

Igazság szerint a végével van megint a legnagyobb gondom, nem tetszik, hogy bejön a képbe totálisan Isten meg egy újabb teremtés történetszerűség és a hit próbája.
A könyvet nem olvastam, lehet kellene, de így a film alapján ez a befejezés egyáltalán nem tetszik.
Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy ennél valamivel rosszabbra számítottam a bemutató alapján. :) Ennek ellenére azonban, hogy kellemesen (XD) csalódtam, sem tudom értékelni igazán ezt a filmet.

Elsőre 4/10

2009-05-03 21:20:34 mandalavandal (3) #16

Nagy film lehetett volna ez, kár, hogy ennyire megvagdosták, a hosszabb verzió bevezetése is érdekesebb, több infot ad. Nekem nagyon bejött a világa, viszont az effektek se az igaziak... Ami nagyot dob, az a zene. Harmadik nézés után ideje lesz beszerezni a könyvet. Egyúttal üdv mindenkinek, ugyanis ez az első hozzáazólásom:)

2009-05-03 20:29:19 simijohnny (1) #15

Béna ez a film nagyon. Ennyi.

2009-05-03 10:50:08 JeszKar (5) #14

Remélem tetszeni fog, szerintem egy elégé alulértékelt film, de én nagyon szeretem (mondjuk ennek az is az oka lehet, hogy ez volt az első Lynch film, és az első komolyabb sci-fi, amit láttam). Visszont valószinű, hogy a rövidebb változatot adják majd le.

előzmény: terika (#12)

2009-04-24 13:50:02 jesi (3) #13

A film+ Lynch filmet ad, meg vagyok lepve

2009-04-24 07:44:47 terika (2) #12

Még nem volt szerencsém ehhez az alkotáshoz, de nagy meglepetésemre, tegnap éjjel láttam a film* -on, hogy jövőhét vasárnap premierben adja. Úgyhogy nagyon várom, mert meg fogom akkor nézni. :)

2008-11-27 11:00:14 jorgecosta (4) #11

én a 3 órás láttam, de a tempó néha elképesztően gyors volt.. a narráció helyett simán kétszer ilyen hosszúra kellett volna nyújtani az egészet.
nem olvastam sem a könyvet, a játékkal sem játszottam, így hálisten elvárásom nem nagyon volt vele szemben. mintha nem is lynch filmje lenne, legalábbis nagyon halványan látom benne...

2008-11-19 22:11:19 energoman (5) #10

A Film kihagyhatatlan. A nagy monumentális kultfilmek közül az első helyezést érheti el, azonban sajnálatos módon nagyon sokan nem látták a történet mondanivalóját és nagy volumenű kivitelezését. Első hibának rögtön leszögezhetjük, hogy a filmet nem lehet belezsúfolni 140 percbe, ami bár egy élvezhető mozifilmet eredményez azonban a történet teljességét homályban tartja. Sajnos magyarországon nem kapható a 177 perces Extended Edition változat DVD-n, ami nagyon szépen összefoglalja a történetet. És a teljes 3 órán keresztül leköti a nézőt.
Tartalmát tekintve annyira sok mindent szerettek volna a történetből elmondani, hogy kénytelenk voltak a gondolatokat is képel és narrátorral érzékelteni. Technikailag a kor filmjeihez képest elmondhetó, hogy a legjobb jelenetek, a legjobb jelmnezek és kosztümök kerültek a vászonra. Tőkéletes ahogy keveredik a középkoti (vagy régebbi) és a jövő technikáj, egyszerűen felülmulhatatlan. Persze nem lehet a Terminator 1-hez hasonitani a grafikai kivitelezést, azonban meg kell említeni, hogy itt nem egy roborot kellett képre vinni, hanem tömegeket, ezenkívül ármányt és szenvedélyt.
Sajnálatos módon sokan hasonlitgatják a Star Wars-hoz, amit bár mondhatunk konkurenciának, de a Dune történetétének teljességét tekintve teljes, és egy több részes sorozat önmagában helytálló epizódja. A jelen társadalmunk mocsadékát ármányát és jóságát próbálja visszadni. A Star Wars ezzel szemben egy szórakoztató SHOW, amire azért van szükség, hogy kicsit kikapcsoljuk az agyunkat, mert a nagy mindenttudó és nagyhatalmu ERŐ birtokosok mindent tudnak és az egész univerzum a lábaik előtt hever. (azonban ezt jelen kritikámban nem tisztem minősíteni)

Annyira sajnálom, hogy eme film nagyságát sehol sem látom kibontakozni, az egyetlen DVD változatát is csak valami egyszerű kivitelben sikerült kiadni, és sehol sincsen a többi.
Megj.: A Frank Herbert: A Dűne gyermekei változatot a Bryan Tyler tette olyanná, hogy ne aludjunk el rajta, de azt a rengeteg jelenetet nem tudták viszadni benne rendesen.
Reméljük lesz egy kiadó, aki felkarolja és egyben szépen kiadja ezeket a filmeket, hogy minden gyüjő büszkén magáénak tudhassa. (még ha feliratos is az sem baj)

2008-10-25 19:16:15 Ganz (?) #9

De egyben a világ legnagyszerűbb scifije is! Mindent megdönt.

előzmény: Ganz (#8)

2008-10-25 10:14:48 Ganz (?) #8

Sting és Max von Sydow viszi a hátán a filmet. Na, azért Patrick Stewart se gyengén teljesített. Egy középszerű scifi filmet láttam...

2008-10-08 09:00:08 Gasz András (2) #7

Pont, ezért kacérkodom, hogy megnézzem e a rendezői változatát ami majd 3 órás asszem. Állítólag teljesen más hatása van. Nem tudom higgyek e mint az x-aktáknál.... :D

Sima verzióban, Lynch tényleg talán leggyengébb filmjét láthattam. A dűne 2 játék is kenterbe verte nálam hatását tekintve.

2008-10-08 04:40:00 devidke (2) #6

ennek a filmnek semmi de semmi értelme. csak az nézze meg aki szereti sci-fit vagy az összes lynch filmet látni akarja. ezért nem kellet volna lemondani a jedi visszatér rendezését

2008-09-26 16:25:37 mchn (2) #5

Lynch lazan legrosszabb filmje szemben az egeszen zsenialis Inland Empirerel vagy a konnyebben emesztheto filmjei kozul az Elefantemberrel. Kar erte. A Jodorowsky-fele Dunet en is megneztem volna, de igazabol nem lep meg, h senki nem adott penzt egy, a tervezet alapjan, 10-12 oras filmre :)

2008-08-04 03:25:32 Dorian Gray (3) #4

Én még nem olvastam a regényt, csak hírből tudtam valamit róla, na meg a játék persze. A film után amikor fanyalogtam - látvány meg a történet is nagyon jó - egy fanatikus barátomnak az érthetősége miatt, mondta, hogy igen a könyv nélkül eléggé érthetetlen néha hogy mi miért történik..el fogom olvasni a könyvet:) De egyébként nem rossz összességében szerintem.

2008-04-30 18:36:13 vadPINGvin (2) #3

A minisorozat legalább illusztrációnak jó helyenként, de ez annak sem. Ez az a film, amit soha nem lett volna szabad elvállalni Lynchnek. De igazából senkinek, mert a regény teljes mértékben megfilmesíthetetlen.
Ezt olvasni kell!

2008-04-30 14:05:13 Jill (4) #2

A könyv nagyon jó, és a film is jó lehetne, ha a vágással nem teszik tönkre. A középrész hiányzik nagyon. Pedig a szereplők jók, Lynch rendezése szokásához híven egyedi, igen erős atmoszférával. Ha nem vágják ki a felét, remekmű lett volna, így felemás.

Kár, hogy Jodorowsky nem tudta megvalósítani a saját Dűne-tervét. Az is nem mindennapi lehetett volna...

Mindenesetre ez még minfdig sokkal jobb, mnit a minisorozat, az röhejes volt.

2007-11-19 16:22:11 yuriko (?) #1

Hát ez nem volt egy könnyű szülés, annak ellenére, hogy én a "csak" 137 perces változatot láttam. Frank Herbert könyvét nem olvastam, a Dűne világát egyedül egy számítógépes játék révén ismertem. És sem a játék sem a film nem volt képes arra, hogy megszeressem. Az színészek átlagosak, a speciális effektek inkább átlagon aluliak. Ami viszont teljesen lenyűgözött az a képi világ, gondolok itt a sminkre is és a kosztümökre is! Összességében nálam a Dűne körülbelül:

4,5/10