Da 5 Bloods (2020) ☆ 👁

(Spike Lee)

amerikai dráma, háborús film

3,3

2020-06-23 21:49:43 biri (3) #17

Hát ez eléggé rasszistára sikeredett (vagy csak túl őszinte), pedig szinte biztos vagyok benne, hogy nem ennyire sötétnek szerette volna ábrázolni a feketéket.

De nem rossz a film, szórakoztató és elgondolkodtató is. A 3,5 (a kommentár írásakori átlag) pont reális.

2020-06-19 15:44:19 Rorschach (5) #16

Nem tökéletes film, de nyomokban olyan gondolatokat és érzelmeket tartalmaz, amik miatt nem tudom visszafogni a kezem az ötösről. Plusz van egy-két olyan jelenet, ahol a szereplők közt felépített viszonyrendszer zseniális feszültséget szül, illetve nem lehet elégszer leírni, hogy Delroy Lindo a csillagot is lejátssza az égről, óriásit megy.

Az én személyes kedvenc jelenetem az volt, mikor a vietkongok beszélgetését feliratozták, mielőtt szitává lőtték volna őket az amcsik. A másik oldal ilyesféle humanizálása önmagában akkora kincs, amilyennel csupán szökőévente találkozni, imádtam.

Btw az inzertek egyáltalán nem vesznek el a filmből, adni viszont adnak hozzá - engem pl. pont az rántott be az első tíz percben, ahogy Lee az archív felvételekkel megadta a tágabb kontextust.

2020-06-18 12:10:21 Adam Taylor (4) #15

A Blackkklansmannél hatásosabb, szórakoztatóbb film - kicsit egyenetlen, de aztán a végén minden a helyére kerül. Persze harsány és néhol hatásvadász, de a szájbarágósan egyértelmű Black Lives Matter-motívum mellett baromi jól kezeli az uralkodó osztály elnyomásának kérdését - Vietnam ugyanúgy nem a feketék háborúja volt, ahogy a vietnámiaké sem, hosszú évek szisztematikus elnyomása és kizsigerelése viszont nem múlik el nyomtalanul.
Önmagában is remek film, de a jelenlegi politikai-társadalmi klíma és a fejreállt mozis és díjszezon miatt nem tudom elképzelni, hogy a jövő évi Oscaron ne ismerjék el a filmet. A férfi főszereplő mellett akár a rendezői és Legjobb film kategóriában is.

2020-06-15 22:43:06 SoZi (5) #14

Igazából ez a kb 20mp kb semmit nem számít, mert amúgy passzol a narratívába, és formailag sem lóg ki. Igazából nagyon is odavaló, mert amikor egy-egy szereplő hivatkozik valamilyen eseményre vagy személyre, akkor bevagnak pár villanást, hogy miről is van szó. De ez itt valahogy nagyon jól áll a filmnek, és végre nem vagy teljesen vakon az utalások között a világ ezen felén sem, mint ahogy egy ilyen filmnél ez előfordul. Szóval ezért kár lenne kihagyni. Ráadásul ez Spike Lee sajátossága, mint amikor Tarantinon kérik számon az erőszakot meg a niggerezést.

Ha már valami nehéz lehet ebben a filmben, akkor az, hogy az első kb másfél óra, olyan mint valami "taták útra kelnek kalandozni" műfajú könnyedebb road movie. Aztán hirtelen válik elég súlyossá. Nagyon megéri kivárni! Én mondjuk az első felét is szerettem, mert végre normálisan beavat ebbe a történelmi helyzetbe. (Míg az eddigi filmek abból indultak ki, hogy a néző képben van a vietnami háborúval)
Az is biztos hogy nem most láttam utoljára. Gondolom mostmár nem titok, hogy nálam ez év filmje gyanús, (Knives Out ide, 1917 oda) Kicsit sajnálom is, hogy nem moziban ment.

2020-06-14 23:01:43 VVega (5) #13

Szerintem semmit sem von le az értékéből, és nem hatásvadász. Ha bármit is változtatnak a filmen, hát inkább csak felerősítik és igazolják az üzenetét az elmúlt hetek történései.

2020-06-14 20:56:07 Mikkey (3) #12

Engem nem zavar, ismerjük Spike Lee harsány stílusát, és ki legyen a szócsöve a mozgalomnak, a filmen való állásfoglalásnak, ha nem épp ő. Más kérdés, hogy ezzel formailag kilóg a lóláb, de amíg erős az alapanyag, el tudok tekinteni tőle :)

előzmény: kilépett felhasználó (#10)

2020-06-14 19:45:04 metal_face (?) #11

Én sem sietem el a megnézését, elég lehozós ez a hatásvadászat Lee-től.

előzmény: kilépett felhasználó (#10)

2020-06-14 18:55:44 kilépett felhasználó (?) #10

Volt bizony és a fél kommentszekció ki is volt rá akadva. Teljesen jogosan. Félek én ettől nagyon itt is( most, hogy kiderült a turpisság), ezért húzom a megnézést.

előzmény: metal_face (#9)

2020-06-14 18:45:08 metal_face (?) #9

Ha jól emlékszem, a BlacKkKlansman végén is volt ilyesfajta bevágás, már akkor sem bírta ki a mester. Ott én annyira nem a film hangvételéhez illőnek éreztem, hogy majdnem egy egész osztályzattal rosszabbat adtam rá emiatt. Majd hamarosan kiderítem, hogy itt hogy sült el a dolog...

előzmény: kilépett felhasználó (#8)

2020-06-14 16:30:22 kilépett felhasználó (?) #8

Na aha, valami ilyesmire gondoltam, ezért kérdeztem rá a dologra :-) Akkor mégse bírta ki a mester

előzmény: SoZi (#7)

2020-06-14 16:04:32 SoZi (5) #7

Mondjuk az érdekes, hogy nyilván nem az elmúlt hónap eseményei miatt készült a film, mégis bevágott olyan részleteket, amik egyértelműen frissebbek, mint a film készülte. Ezeket tuti utólag tette bele, hogy reflektáljon a Floyd ügyre. Ami nem baj, de kissé didaktikussá teszi. Persze ez az értékéből nem von le, Spike Lee-tol simán lehet számítani ilyesmire, csak valahogy fura, hogy az eredeti alkotói szándékon kicsit hangol utólag.

(Pl konkrétan megjelenik egy híradó szerű Black Lives Matter gyűlés, amiről lerí, hogy gyorsan beletette, mert streaming, tehát van rá idő és mód, hogy akár a premier előtt egy nappal is módosítson. Tudom hogy a BLM nem új dolog, de valahogy eddig sehol sem került elő, most meg pont itt van, amikor aktuálissá vált)

előzmény: Benny Bug (#4)

2020-06-14 15:47:35 Benny Bug (4) #6

Ebből most cikket tervezek, pár napon belül érkezik is. :D

előzmény: kilépett felhasználó (#5)

2020-06-14 15:01:06 kilépett felhasználó (?) #5

Oks köszi. Akkor rendben. Várjuk a szóbeli(yt) vagy írásbeli beszámolót :-D

előzmény: Benny Bug (#4)

2020-06-14 14:48:43 Benny Bug (4) #4

Hát, szerintem a film egyik legfontosabb közölnivalója az volt Spike Lee részéről, hogy hiába telt el aránylag sok év Vietnám óta, nagyjából ugyanazok a problémák és előítéletek maradtak meg, mint akkoriban. Maximum egy kicsit megváltoztak vagy átalakultak az évek során, de semmiképp nem tűntek el.

előzmény: kilépett felhasználó (#3)

2020-06-14 08:27:26 kilépett felhasználó (?) #3

Mindketten írtátok, hogy aktuális. Így elöljáróban kérdezem, hogy az ilyen #blacklivesmatter propaganda miatt az? (nyilván nehéz "aktuális" filmről politika mentesen szót ejteni, de mint régi antifa tagnak érdemes beszélni arról, hogy a hardcore arcokkal boneheadeket szétütnit és a no ism/religion/policy mesterhármastól, hogy jutott el a szélsőbal odáig, hogy már csak az erőszakkal az erőszak ellen kampány megy, az is érdekek által vezérelve) Csak, hogy tisztába legyek mennyire rasszista a film. Nyilván Lee jointjai át vannak vele itatva
#Do the Right Thing

2020-06-14 02:27:31 Benny Bug (4) #2

Fontos és aktuális film, miközben egyértelműen visszaköszön Spike Lee őszinte, szókimondó stílusa. Ilyen nézőpontból sem igazán láthattuk még Vietnámot, szóval mindenképp érdekes és újszerű volt. Nem mondanám, hogy könnyen adta magát, de érdemes elmerülni ebben a különös, számos érzést/érzelmet kifejező 2 és fél órában.

2020-06-14 00:04:14 VVega (5) #1

Óriási és természetesen abszolút aktuális film, így még nem láttad Vietnámot, Delroy Lindo megnyeri az Oscart. Aki valaha részt vett egy háborúban, az annak számára sosem ér véget igazán, sosem fogja teljesen elengedni.