Saint Maud (2019) ☆ 👁

(Rose Glass)

angol dráma, horror

3,5

2024-02-12 00:17:12 janni (1) #14

ez egy borzasztó film. ne nézd meg!

2021-05-09 21:32:26 Ubul (4) #13

nem tudom, én úgy éreztem, hogy az az 1 mp kellett, elég erősre sikeredett (tudom, szájbarágós rész, de itt most épp nem éreztem feleslegesnek)

A film durván feszült, nyomasztó hangulata most egy ideig nem hagy aludni, főleg hogy a tegnapi Relic épp hagyott elég gondolkodni valót maga után

2021-03-12 18:20:45 Dió (4) #12

Igen, ezt az érzést ismerem, sőt, nekem is bejött annyira a film, hogy a lentebbi szőrszálhasogatásomtól eltekintve szimpatizálni akarjak a mentegetős éneddel. :)

2021-03-12 14:52:07 tomside (4) #11

Igen, én sem adtam rá zseniálisat. Meg általában a mentegetős énem aktiválódik, ha egy darab elnyeri a szimpátiámat, és ez elnyerte. :)

2021-03-12 14:22:18 Dió (4) #10

"Egy pillanat alatt elemi erővel tolja az arcunkba, micsoda kontraszt van egy őrült világlátása, érzékelése és a valóság között."
Igen, ez a film vége, és mint ilyennel, nem lenne baj, de soha sem értem az ilyen filmek esetében, hogy MIÉRT muszáj kényszeresen az "ARCUNKBA TOLNI"? :) Miért nem bízik meg bennem annyira a rendező, hogy saját magam befejezzem ezt a fejemben? Hidd el, a jelenet explicit megmutatása nélkül is el tudtam volna képzelni magam mindezt:), anélkül, hogy közben kiherélődjön a történet addig olyan szép metaforikus éle.

2021-03-12 11:01:06 tomside (4) #9

Az unokahúgommal néztem, kötni szokott közben, ott nála is megállt a munka... :D

előzmény: Xuja (#8)

2021-03-12 10:11:28 Xuja (4) #8

Igen, az az utolsó másodperc nekem se tetszett - bár kétségkívül groteszk volt - de nekem ilyen szájbarágós, még a leghülyébb nézőt is kiszolgáló mozzanatnak tűnt . A másik ilyen az "Istennel" való beszélgetés, ami szintén nem tett semmit hozzá. (A démon viszont zseniális volt, majdnem magam alá szartam :D)

2021-03-12 10:02:36 tomside (4) #7

A film végi mennybevétel pedig egyenesen zseniális. Szűz Mária mennybevételét kopizza, aki bűn nélkül való volt és testestül-lelkestül a mennybe vétetett. Az egy másodpercre bevillanó égő test miatt lehet haragudni, de szerintem az is túlmutat önmagán, mert egy pillanat alatt elemi erővel tolja az arcunkba, micsoda kontraszt van egy őrült világlátása, -érzékelése és a valóság között.

2021-03-12 09:30:54 Xuja (4) #6

Éjfekete lélektani horror fojtogató atmoszférával és némi brit függetlenfilmes beütéssel. Az egyik erőssége a főszereplő remekbeszabott játéka: a mentális és fizikai leépülése nagyon érzékletesen és könyörtelenül kerül ábrázolásra. Bár jóval inkább a drámán van a hangsúly, mint az ijesztgetéseken, de egy-két jumpscare azért a frászt tudja hozni a nézőre. Nem tetszett viszont az időnkénti szájbarágóssága, sok esetben ezek a már nyilvánvalót boncolgatták, de a stabil négyes így is jár neki.

2021-03-07 15:36:11 Dió (4) #5

Bár ez így logikai szempontból védhető, ettől még a szememnek szar volt. :) És egyébként nem az első szárnyas jelenetre gondolok, hanem a tengerparti CGI szcénára.
De amúgy a kommentem ezen része csak a film végét illeti, mert amúgy ezt félretéve tényleg nagyon ügyesen helyezték a hangsúlyt a jumpscare ijesztegetések és a fröccsöntött gagyi helyett arra, amire ma nagyon kevés horrorfilm képes: egy intelligens és jól megírt lélektani horror/drámára.

2021-03-07 12:56:25 tomside (4) #4

Nagyon jó amit írsz, annyi, hogy szerintem a CGI faszásan telitalálat volt! Nem volt célja, hogy élethű legyen, azt kellett mutatnia, amit és ahogyan a csaj képzel. Hogy pl. ő milyennek képzeli el a szárnyait! Épp ezért a CGI a film egyik kurva erős pontja szerintem.

2021-03-07 12:32:44 Dió (4) #3

Akinek tetszenek azok a horrorok, ahol az igazi borzalom nem a természetfelettiből, hanem belülről jön, annak bátran ajánlom ezt a múvit. Egy nagyon ízletes horrorba csomagolt karakterdráma ugyanis a Saint Maud, ami Morfydd Clark alakításának és a brutális lezárásnak köszönhetően nálam odakerült a Babadook és a Relic mellé. Sajnos sok helyütt nyúl langyos megoldásokhoz is, illetve a finálé egy-két kulcsfontosságú részletét én máshogy oldottam volna meg (pl. sokat ront a katarzison az okádék CGI, illetve sztori szempontjából az utolsó egy másodperc, ami kényszeresen egyértelműsíti a sztori egész odáig elvitt gyönyörű kétélűségét, szerintem tök fölösleges). Ugyanakkor a lezárás után még így is csak bambultam magam elé, azon gondolkozva, hogy egy ilyen emberi sors hogyan futhat ki erre, és hol marad a társadalmi felelősségvállalás, ami megakadályozhatta volna azt, hogy egy ártatlannak induló nő mentálisan összeomoljon, gyilkosságot, végül pedig öngyilkosságot kövessen el. Nem hibátlan, de sajnos nagyon életszagú és erős dráma.

2021-02-23 22:55:43 tomside (4) #2

Nem kap helyet a legelső sorban, de mindenképpen több figyelemre érdemes. Engem a Starry Eyes-ra emlékeztetett amennyiben egy fiatal nő lelkét követjük a horrorba, aki egyébként korábban nem volt ismert, mégis egyből elvinne a hátán egy egész filmet ( - habár a film erre nem szorul rá, mert szerencsére bőven vannak egyéb érdemei is.)
Csak nem-félősöknek. Elég durva ugyanis.

2021-02-12 08:13:24 Benny Bug (5) #1

Ez elég erős volt... Ügyes szimbolikával átitatott art horror-dráma, ami az első pillanattól kezdve olyan nyomasztó hangulatot teremet, amit végig fenn is tud tartani. Hihetetlen, hogy ezt egy elsőfilmes rendező hozta össze, elképesztő teljesítmény. Persze akinek a zsáner nem kenyere, az nem fogja szeretni, de egyébként minden elemében profin összerakott, miközben hidegrázósan bátor témákhoz nyúl, a vége pedig elképesztően feszült és nem hoz feloldozást. Morfydd Clark pedig zseniális alakítást nyújt, érdemes lesz rá figyelni a jövőben. Nem hagyományos horror, pár szuggesztív jelenetre visszagondolva mégis ver a víz rendesen még most is. Megérdemeli az ötöst.