IV. Károly király koronázása (1916) ☆ 👁

(Michael Curtiz (Kertész Mihály))

magyar dokumentumfilm, némafilm

?,?

2020-01-13 19:07:07 Ugor (4) #2

Pazar élmény! Látni Zita királynét meg Károlyt, akik nem színészek, ők magukat adják élesben! Talán nem egészen kompletten kerek ez a film, talán nem a rendezőn múlt, hogy néha jó helyen volt a kamera vagy sem, nem tudom, milyen jogai voltak akkor egy megbízott filmrendezőnek, újságírónak, operatőrnek. Mindenesetre különös érzés látni ezt az egészet. 1916 van, az ország (és a világ) hadban áll éppen. Kegyetlenül véreznek a közemberek valahol a horizont alatt. Ez a temérdek parazita pedig itt kuruc jelmezekben és labanc királyt koronáz, eget-földet rázó diadalüvöltéssel, süveglengetéssel. Változó a kor, már van autó is, de a ceremónián azért zömében klasszikus hintók vesznek részt. Néha bizonyos lovaknak nem tetszik a seregszemle, de azokat próbálják fegyelmezni itt-ott, útközben. Néha a maskaraparádéban fel-feltűnnek civilek is, keménykalapos, elegáns urak, néha pedig, mint forgatási szünetekben a statiszták, a jelmezesek is odaállnak pózolni a kamera elé, zsebre dugott kézzel rágyújtani, röhö9gcsélni… hiába na, emberek ők is valahol. Károlyra egy kicsit nagy a korona, néha úgy néz ki, mint egy építkezési munkás biztonsági fejvédőben. De azért állta a sarat, eskü után még hajlongott is, mint jó előadó celeb. Szóval, tisztelet, ámulat a készítőknek, a megtalálóknak, a retusálóknak, a megőrzőknek ezért az egészért! Nagyon érdekes!

2020-01-13 14:14:35 Ugor (4) #1

Itt