Pilátus (2020) ☆ 👁

(Dombrovszky Linda)

magyar dráma

4,0

2021-02-25 03:35:04 The Cortez (4) #29

Lassú sztorivezetésű, melankolikus családi dráma, ami a gyász és a környezetváltás mellett, egy durva anya-lánya kapcsolatot helyez a középpontba.
A mucsáról Pestre költöző öregasszony hitelesen reagál az új lakhelyére, valamint a szokatlan, felgyorsult életre, viszont a nagyvárosban sétálva már inkább röhejesek, sőt egyenesen középkoriak a reakciói. A cselekmény előrehaladtával az őt magázó, törtető, fasisztoid lányával való viszonya egyre keményebbé, közös jeleneteik pedig egyre feszélyezőbbé válnak. A teljesen deep történet fejezetekre van bontva, azok meg egyszerű, de súlyosan ütős címekkel vannak ellátva.
A film erős szimbólumokat használ, melyek közül a lezárásban látható, a mű elnevezésének is értelmet adó az egyik legbriliánsabb. A hatalmas pozitívumok közé tartozik még a színészek (főként Hámori Ildikó) alakítása, a nyugis kameramozgásos fényképezés, a villanásnyi flashback-ek megvalósítása, továbbá a drámai zene.

2021-02-23 10:28:58 kaamir (4) #28

Azt hiszem, még életemben nem láttam ennyire rideg, szeretetmentes szülő-gyerek, pláne anya-lány viszonyt mozgóképen. Döbbenetes, és tartok tőle, hogy egyáltalán nem egyedi. Emiatt "kötelezővé tenném" minden szülőnek, leendő szülőnek, azzal a felkiáltással, hogy Engedd közel magadhoz a gyereked, ha nem akarod így végezni!

2021-02-20 21:40:32 wim (4) #27

De jó, hogy mondod a zenét, ezek szerint nemcsak én éreztem úgy, hogy sokkal több csönd kellett volna ebbe a filmbe. A zene szinte tolakodó volt, főleg eleinte - később talán már kevésbé, de lehet, hogy csak megszoktam addigra. Ami még zavart, hogy folyton ugyanazt a témát ismételgette ezzel a lendülettel.

előzmény: Xuja (#26)

2021-02-20 17:51:57 Xuja (4) #26

Lírai, kifinomult dráma fojtogató atmoszférával és brillírozó színésznőkkel. Hámori valóban a tavalyi év egyik legjobb alakítását nyújtja ebben, de Györgyi is kiváló. Nem vagyok a filmes szimbólumok ismeretének a mestere, de az a madár a kalitkában.. Gyönyörű metafora.

Ami viszont negatívum (és emiatt csúszik le az ötösről) az Iza karaktere, akit szerintem is lehetett volna bőven árnyalni, hogy még inkább tragikus legyen a film összességében. A másik a szép, de talán túlságosan sok zenei kíséret: itt a nyomasztó csenddel kellett volna (többet) játszani. Erős négyes.

2021-02-15 22:39:27 wim (4) #25

Szóról szóra leírtad a fenntartásaimat a filmmel kapcsolatban (illetve részben offerus is erről beszélt).

Egy adaptációnak természetesen meg kell állnia a saját lábán, így nem szerencsés dolog az összehasonlítgatás, a szöveghűség számonkérése, az a fajta leegyszerűsítés viszont, amit itt tapasztalunk, magának a filmnek is árt: Iza árnyalt, összetett regénybeli karakteréből szimplán egy rideg, érzelemmentes perszóna lett, Szabó Magda finom ábrázolásához képest a filmbéli szituáció bántóan egysíkú.

Hámori Ildikó alakításában az anya valóban sokkal "urbánusabb", kifinomultabb, de a film nem is játszik rá úgy a falu-város ellentétre, a néni esetlenségére a városi környezetben, mint a könyv.

előzmény: macready (#21)

2021-01-25 16:06:36 franci (4) #24

Pótlom a Vapitis elmaradásaim. Az első körben nem szavaztam még, de ha megtettem volna, Hámori Ildikónak biztosan helye lett volna a Női ezüst kategóriában. A szűkített listában szerencsére helyett kapot, övé is lesz a szavazatom.
Számomra személyes dolgokat és eseményeket tép fel a film, egészen néhány évvel ezelőttig én voltam Iza. Egyszerre belülről, és már kívülről látni a karaktert... Eléggé velőtrázó.

2021-01-13 21:50:06 offerus (4) #23

Hát Hámori Ildikónak azért én is megajánlom a Vapitit. Igaz, a három helyből csak az egyikre :)

Amit egyébként még hiányoltam a filmből (de a könyvből is), hogy nincs még utalás se arra, hogy mi vezetett ide.

Aki pótolni akarja, itt megteheti.

2021-01-12 21:22:45 zéel (5) #22

(Akinek más a véleménye az adott filmről...úgy látom, hogy ez nem lesz troll-kategória. Ezen felbátorodva...:)
1. Regény alapján készült filmnél tkp. elkerülhetetlen az összevetés. Bár sok értelmét nem látom, mert két különböző, önállóan is értékelhető, értékelendő alkotásról beszélünk. Két különböző műfajban.
Nekem ez a film, önállóan/filmként abszolút megállja a helyét. (Ráadásként kedvet csinált a regény elolvasásához.)
2. Hámori Ildikó zseniális. Mindenestől, Finomságával, elegánsan visszafogott öltözetével stb. stb. Ő nem egy egyszerű falusi nénike, ő egy vidéki orvos kedves, tiszteletreméltó felesége.

2021-01-11 19:20:02 macready (4) #21

Offerus meglátásaihoz csatlakoznék, mert nekem is maradt némi hiányérzetem:
„A film egy idős nő drámája lett, akit lelketlen lánya üldöz a halálba. Szabó Magdánál viszont ennél sokkal több a réteg: Iza igenis próbál kapcsolódni, úgy, ahogyan ő tud, és meg akar adni mindent az édesanyjának. Mert ő azt gondolja, ez a szeretet. Iza lelke sérült, és nem tudja, hogyan kell szeretni. A film pont azt nem láttatja, mennyire visszautasítva érzik magukat mindketten.
Hámori Ildikó pedig annyira finom és elegáns nekem még ebben a szerepben is, hogy az összes szereplő közül a legkevésbé illik a vidéki házba.”
Jóindulattal maximum 7 pontot tudok rá adni.

2020-12-17 13:54:36 zéel (5) #20

Tegnap este egy nagyon jó kis beszélgetés volt a Pilátusról ITT.

2020-11-16 18:58:40 zéel (5) #19

Nekem még ma is működik ITT ez a link!:)

2020-11-14 19:37:34 Rituska (5) #18

Fájdalmasan szép film. Külön erénye, hogy viszonylag ritkán látott zseniális magyar színészek tűnnek fel, és világszínvonalú alakítást nyújtanak. Szabó Magda nagy kedvencem, mennyi sok érzelem van ebben a történetben is.....
Izát nehezen mentem fel, ilyen mértékű empátiahiányra azért nehéz bármilyen mentséget találni.
A zenére is jár a csillagos ötös, végig magával ragadó volt.

2020-11-12 16:49:01 Danesz99 (5) #17

Voltaképpen megszűnt minden.
És ez van a filmben olyan finoman és érzékenyen, tökéletesen megjelenítve.

2020-11-12 12:18:25 zéel (5) #16

Hogy hogyan ne óvjuk, hogyan ne szeressük idős szüleinket, nagyszüleinket? Hogy mi baja volt Annának (Hámori Ildikó) a lányánál, a fővárosi aranykalitkában?

Idézek Szabó Magda könyvéből:
Soha életében nem volt ennyi ideje.
Mióta csak megvolt, mindig kitöltötték a tennivalók a napját, estére nem kellett ringatás.
Most nem volt háztartás, beosztás, gondok, ismerős kofákkal való tárgyalás, a piac gondos megszemlélése, a mérlegelés, megveheti-e valóban a hibátlan almát vagy csak a másodrendűt.
Voltaképpen megszűnt minden.

2020-11-11 23:05:26 zéel (5) #15

Kedvet csináltál Szabó Magda könyvéhez.
Már olvasom is a Pilátust!

előzmény: offerus (#14)

2020-11-10 21:51:18 offerus (4) #14

„Mindene megvolt, mégis azt érezte: kirabolták”

Nagyon vártam ezt a filmet, a bemutató napján meg is néztem. Megfogott, de azért akkor lett egy kis csalódás is bennem. Sok erőssége van a filmnek, ahogy leírtátok és ahogy az eddigi díjak jelzik is. Valamennyire ismerve Szabó Magda stílusát, szövegeit a negatív főhős, az orvosnő karaktere, reakciói, a következetes ’lelketlen szeretet’ nekem eltúlzottnak tűnt. Helyenként mintha már thrillerbe hajlott volna emiatt a film. Miért? Valóban ezt a karaktert alkotta meg az író? Azóta meghallgattam az eredeti művet is hangoskönyv formájában (egyébként az Izát játszó Györgyi Anna olvasta fel és mivel a regény legtöbbször az anya nézőpontjából íródott, kifejezetten érdekes volt a két alkotás összevetése). Bár az irodalom többnyire előnyben van e tekintetben, a karakterábrázolás a regényben sokkal kifinomultabb, Iza viselkedése ott inkább sajnálatot, míg a filmben inkább értetlenséget, illetve elutasítást váltott ki. Lehet elmélkedni a pokolba vezető útról, meg arról, hogy mindenki úgy szeret ahogy tud. Ettől a döccenőtől eltekintve szerintem rendben van a film. Tegnap este újra megnéztem és egyelőre – maradt a négyes.

2020-11-09 23:49:30 Ugor (5) #13

Bizony, megrázóan szépet hozott nekünk! Minden nagyon ismerős volt, nagyon is érthető, "ezazéletrendje" rétegek csúsztak egymásra, és mégis, nem volt szüksége ennek a filmnek drámai túlzásokra. Megmaradt inkább a finom rezdülések rezervátumában. Onnan szépen szólt ki, igaz zenét adtak hozzá érzelmi segítségül, míg az ingaóra mérhetetlenül lassan járta a monoton kötelességet. Egy csendes, halk filmbe hegynyi konfliktus nehezedett. És, hogy mindenki ennyire értette és hozta az általa képviseltet, ahhoz egy eredendő színészi múlt mellé nagyon komoly rendezői alátét is tartozik. Szóval, jól sikerült ez így nagyon.

2020-11-09 23:27:51 zéel (5) #12

Én, mostanáig is, nehezen találom a filmhez méltó méltató szavakat.
Olyan szép, letisztult alkotás mintha egy idős, nagy rendező valami öregkori összegzése lenne. Pedig nem. Mármint, hogy egyáltalán nem egy idős rendező sokadik filmje, hanem egy ifjú hölgy első, nagyobb dobása.
Talán elég is, ha most csak annyit mondok még, hogy a film főszereplőjének alighanem élete legjobb, mondhatni zseniális alakítása látható itt. Ami azért elég nagy dicséret, ha megemlítem, hogy Hámori Ildikó, mert róla van szó, sok film-és színházi szerepen túl, már elmúlt hetven éves.

2020-11-09 23:04:05 Ugor (5) #11

Ritka kincs! Kösz, hogy szóltatok!

2020-11-09 20:43:03 Ágó (5) #10

Nagyon köszi!
Ez most mellbevágott. Aki tudja, feltétlen nézze meg!

2020-11-08 10:29:39 zéel (5) #9

Még elérhető. Nov. 9-ig!
Én szóltam!

2020-11-02 22:23:56 hhgygy (4) #8

Köszi az ajánlást, szép film volt halottak napjára, 14 éve meghalt anyám kedvence volt Szabó Magda, így legalább egy regényével megint többet ismerek, mert őszintén csak a filmfeldolgozásokból ismerem. Így legalább mostanra már megvan a Danaida, az Ajtó, a Régimódi történet és természetesen az Abigél.

2020-11-02 18:23:07 zéel (5) #7

Amikor kirepült a kismadár - a stáb egy emberként aggódott és örült, amikor sikerült megfogni. Mindnyájunk lelke benne van. (Szigeti Csilla, first assistant director)

2020-11-01 22:48:53 Jereváni Rádió (3) #6

A színészek rendben voltak, de dramaturgiailag nekem kevés volt.

2020-11-01 20:48:05 zéel (5) #5

ma 21.20kor a Duna tv-n
A film a vetítés után 7 napig megtekinthető a Médiaklikken!

2020-10-27 20:31:16 offerus (4) #4

Most olvastam (bár nem mostani hír): a filmet beválogatták a legjobb idegennyelvű filmnek járó Golden Globe-díjért versenybe szálló alkotások közé.

2020-10-27 20:19:01 Jereváni Rádió (3) #3

A beszélgetést én is hallottam, tényleg nagyon jó volt.

Hogy hol nézheted meg: November 1-jén 21:20 perckor műsorra tűzi a Duna tv!

2020-02-14 11:07:20 zéel (5) #2

Tegnap reggel a Klasszik Rádión a film női főszereplőjével, Hámori Ildikóval volt egy egészen kiváló beszélgetés. Beszélgetés, amihez ugye két ember kell: a színésznőn kívül kellett egy felkészült, intelligens, kíváncsi riporter is, aki adva volt Horváth Gergely személyében.
Az anya-lánya kapcsolatot/konfliktust középpontjába állító filmhez határozottan felkeltették az érdeklődésem Hámori Ildikó okos gondolatai, lelkes forgatási tapasztalatai.
Várom nagyon a film bemutatóját! (Aminek, sajnos, még nincs meg a dátuma.)

2020-01-31 20:08:19 offerus (4) #1

A legjobb film díjával együtt összesen öt elismerést kapott a Pilátus című magyar tévéfilm a Milánói Filmdíjak átadóján (MIFF Awards). Dombrovszky Linda a legjobb rendező, Hámori Ildikó a legjobb színésznő, Hartung Dávid a legjobb operatőr és Mezei Áron a legjobb vágó díját nyerte el.