The Haunting (1963) ☆ 👁

(Robert Wise)

angol horror

4,1

2022-06-24 11:41:00 Xuja (4) #34

Ez a horror még ma is hatásos, és ami különösen bravúrossá teszi, hogy mindezt egyetlen csepp vér nélkül, szinte nulla erőszakkal és hatásvadászat nélkül hozza. A koncepció és a kivitelezés is eléggé emlékeztet a két évvel ezelőtti Innocents-re, de azért van annyi csavar a részletekben, hogy így is egyedi élmény a megtekintése.

Wise rendezése bravúros: az aprólékosan kidolgozott jelenetekben a képi világ és a zene is tökéletesen leköveti a szereplők lelkiállapotát. Harris nagyot alakít (a színésznő és a szerep is eléggé emlékeztetett a Rebecca hősnőjére), de a többiek is jók, átélhető, hús-vér karakterek. Bloom nem csak gyönyörű, de egy baromi ellentmondásos karakter is: zseniálisan mediál a gondoskodó nővér és a rosszindulatú hárpia között - a végén azért elbillen a mérleg. Erős négyes.

2020-04-28 00:48:12 critixx (4) #33

Elég lassan indul be, de az utolsó félóra kiváló. Julie Harris végig remek. Az operatőri munka is bravúros.

2019-09-14 17:44:45 Norbert Simon (5) #32

Az Ártatlanokkal karöltve is meg külön is zseniális a film.

2019-07-30 13:50:48 offerus (4) #31

Jó a magyar cím. A maga korában valóban ijesztő film lehetett. Pedig talán nem is annyira az ijesztgetésről akar szólni, hanem a szereplők saját magukkal és részben egymással vívott küzdelméről. A négy főszereplő mindegyike kidolgozott figura, de még a mellékszereplők is jók (főleg a házvezetőnő brrrr). Én a befejezésre sem panaszkodnék, a ház megkapta, amit akart. Ez egy régivágású film, pazar díszletekkel, szinte mindig elegáns szereplőkkel, akik még szépen is beszélnek. Az operatőri munka is jó. A többek által említett Ártatlanok egyébként szerintem is félelmetesebb film, bár mind a kettő 12-es besorolású, de hát azóta változott az ingerküszöb…

Érdemes említést tenni az íróról is. Számomra nem annyira régi kastélyhorrorok szerzőjeként él – bár a The Haunting of Hill House c. regénye, amelynek több filmfeldolgozása is készült (legutóbb a Netflix sorozata), valószínűleg a legismertebb. Novellái viszont kifejezetten modernek, elveszett emberekről szólnak. „Shirley Jackson ijesztő látomását a bomlásról és az őrületről, az elidegenedésről és a befelé fordulásról, a kegyetlenségről és a rettegésről sokan saját neurotikus lázálmának tekintették. Pedig ez a látomás századunk érzékeny és pontos elemzése, koncentrációs táborokkal és atomfegyverrel terhelt, ijesztő korunk kifejező szimbóluma … novellái apró, jelentéktelennek látszó hétköznapi dolgokról, eseményekről szólnak, s kivétel nélkül meghökkentő, bizarr vagy rémületbe ejtő befejezésbe torkollnak … világképében nincs meghittség, biztonság, emberség. Hősei mindig úton vannak, de nincs hová menniük.” (részlet az egyetlen magyarul megjelent novelláskötetének fülszövegéből)

Írásainak egy magyar filmfeldolgozásáról tudok: Janisch Attila Hosszú alkony c. filmje az író A busz című novellája alapján készült Törőcsik Mari kitűnő főszereplésével.

2019-05-03 14:39:22 oscarmániás (4) #30

Legelső horrorszerű filmélménynek ezt a remeket ajánlanám, annak, aki most kezdi a műfajjal való ismerkedést!

2016-09-02 15:01:45 csabaga (4) #29

Csalódás.A történet kevés,nem is igazán érdekes,az egész szétszórt,művi,nem különösebben karakteres színészekkel.Sima ijesztgetéssel engem meg nem lehet megfogni.Én abban bíztam,a befejezés ad többféle értelmezési lehetőséget...Az újabb változathoz képest persze zseniális,de ez kevés.

2014-09-08 07:09:05 Ubul (?) #28

hm, akkor megkéne nézni már ezt is a régi "klasszikusok" közül. :)

előzmény: flake (#26)

2014-09-07 23:34:11 tomside (4) #27

Mert az! :)

előzmény: flake (#26)

2013-06-27 11:14:43 flake (5) #26

Lehet az én hibám, mert a horror-t én egyszerűen nem tudom a helyén kezelni. Műfajilag persze igen, de a szubjektív élmény, amit ad az általában nálam ezt felülbírálja. Végül is a What Ever Happened to Baby Jane? is inkább thriller, mint horror. Nekem mégis úgy él a fejemben, mint az egyik legbetegebb horror klasszikus :)

2013-06-27 11:10:53 BonnyJohnny (4) #25

Én is kapásból az Innocentset ajánlottam volna, viszont az inkább thriller szerintem, sőt helyenként inkább dráma.
Mellesleg az szerintem is zseniális alkotás (ez "csak " erős jó).

előzmény: flake (#24)

2013-06-27 11:08:18 flake (5) #24

Akkor most jöhet a The Innocents :) Nekem az sokkal parább film, sőt talán az egyik legparásabb, amit valaha láttam.

2013-06-27 10:38:16 Tenebra (4) #23

Hohó, ekkoriban tudtak csak igazán jó, intelligens horrorfilmeket csinálni! :D Ha belegondolsz, igencsak "olcsó" trükkökön alapul a film (hiszen gyakorlatilag semmit nem látunk, inkább csak egy-két jól irányzott ajtóbecsapás kellett), mégis tökéletesen működik.

Érdemes összevetni az 1999-es verzióval. Én azt még nem láttam, csak részleteket néztünk belőle egyik egyetemi kurzuson annak idején, de egyszerűen kinyírták a koncepciót azzal, hogy látványossá tették a szellemjárást. :D

Szerintem az ilyenek a jók, melyekben végig csak sejted, hogy van ott valami, de bizonyosságot 100%-ra nem nyersz, illetve nem nyernek a főhősök. Lehet, hogy vannak szellemek, lehet, hogy csak az őrület hatalmasodik el, ez a nézőre van bízva. És szerintem ez sokkal hatásosabb, mintha látványosan berobbannának ablakok, meg röpködnének a tárgyak a levegőben, mint az 1999-es verzióban.

2013-06-27 06:58:07 ChrisAdam (5) #22

Igen, nagyon tetszett! Szinte el sem tudom képzelni, hogy 1963-ban hogyan tudtak egy ilyen erős atmoszférával, parafaktorral megáldott horrorfilmet készíteni. Bátran mondhatjuk, hogy a mai horrorokat egy legyintéssel lesöpri az asztalról, minden szempontból. És újra csak beigazolódott, hogy nem kell semmit mutatni ahhoz, hogy féljünk, sőt a láthatatlan gonosz a legijesztőbb fajta.
Itt pedig ezt remekül kihasználják, erre épít a film, már az elején, a prológnál megteremti ezt a kitűnő félelemérzetet és a szorongás egész végig bennünk marad, ami aztán elkísér az otthoni folyosókra is. És hogy a szorongás ne legyen elég, rátesz nyolc-tíz lapáttal olyan erős jelenetekkel, mint amikor Nell egymaga mászkál a házban, vagy amikor az erkélyről majdnem lezúg. Utóbbinál nagyon megijedtem, de ez sem az a hirtelen felrázó, gyors megijedés volt, hanem az, amikor a tarkódtól a lábad száráig végigfut a hideg bizsergető érzést hagyva maga után.

Semmi mást nem kaphat, csak zseniálisat. És igen, Bonnynak elfelejtettem megköszönni! Utoljára a Körnél paráztam ilyen mértékben, 1,5 éve.

2013-06-27 05:07:08 BonnyJohnny (4) #21

Én különösen örülök, hogy tetszett, mivel én ajánlottam. Sőt, még jobban is tetszett, mint nekem... :)

2013-06-27 00:42:53 Hannibal Lecter (5) #20

Örülök, hogy tetszett! :)

2013-06-27 00:29:16 ChrisAdam (5) #19

Hideg, sötét, csend.
Kitűnő színészek.
Robert Wise egy zseni.
Az operatőr eszméletlenül ügyes.
A ház borzongató.
Nekem meg háromszor kellett gatyát cserélni.

Plusz most aludni kellene.

2011-11-13 20:37:22 Hannibal Lecter (5) #18

Jobb későn, mint soha. :) Legközelebb Az ártatlanokat kerítem majd sorra.

2011-11-13 20:09:33 Cesare Gonzago (5) #17

Nem mondod, hogy most láttad először?!

2011-11-13 02:35:44 Hannibal Lecter (5) #16

Zseniális film. Majd' ötven év távlatából is hihetetlenül félelmetes.

2011-11-04 22:03:36 dézi (5) #15

én meg pont attól vártam kicsit többet. :)

2011-11-04 22:01:02 BonnyJohnny (4) #14

Számomra anno egy kicsit csalódás volt. Mármint a vártakhoz képest. Főleg az Innocents után.

2011-11-04 21:34:23 dézi (5) #13

engem ebben leginkább a karakterek fogtak meg, nem is igazán a horror/félelmetes vonal, bár az is mindenképpen ötletes.

előzmény: dézi (#10)

2011-11-04 19:29:26 Csende Kristóf (4) #12

Sajnos mivel a Paranormal Activity-t előtte láttam már nem sok meglepetésre számíthattam. Persze, azért így is korrekt volt, meg félelmetes, de nem annyira idegborzoló számomra. Talán ha mondjuk lettek volna benne árnyalakok, vagy halk, tiszta hangú léptek, úgy jobb lett volna szerintem. A kameramunka, mint írtátok, zseniális, ahogy a rendezés, "mesélés" is. A színészek is egészen jók (egy mellékszerepben felfedezni véltem Miss Moneypenny-t a James Bond filmekből, üdítő meglepetés volt :)).
Összességében korrekt, de ez nálam csak egy négyes... Egyenlőre...

A végére egy kis idézet a filmből: "It's Alive...".

2011-02-23 19:31:58 acidphase (4) #11

jovolt, de annyira nem vagott foldhoz. eccermegnezos.

2011-01-04 02:12:53 dézi (5) #10

csatlakozom. óriási pozitív csalódást volt ez a film, mindenkinek ajánlom, zseniális!

2010-01-26 13:13:46 deathcode (5) #9

Egy tiszta alsónemű rendel.

2010-01-02 21:41:11 Cesare Gonzago (5) #8

Akárhányszor látom ezt a filmet, sokkol. Ezúttal is kapcsolgattam a villanyt. "... in the night... in the dark..."

2009-09-11 23:27:42 Cesare Gonzago (5) #7

Az első jelenetekben magam is éreztem némi vontatottságot, de ez az érzés hamar elillant. Módosítom az értékelésemet: 10*/10.

2009-09-11 23:04:11 Olórin (5) #6

Istenkém, hát nem egy tünemény vagy, ahogy elmagyarázod a sok itteni műveletlennek, hogy mit jelenet a 'prológus' szó?:) (És a "félelmet adni a hátamba" se semmi.)

Amúgy úgy kellett ide csattanó a végére, mint púp a hátamra. Ez a modern horrorok hülyesége, hogy nem elég egyszerűen csak piszokjól elmesélni egy történetet (persze elég lenne, ha tudnának úgy mesélni), muszáj csavarni rajta egyet, mert anélkül nem film a film. Szerencsére A ház hideg szívében nincs ilyesmi, ez úgy tökéletes, ahogy van.

előzmény: Gasz András (#5)

2009-09-11 21:53:36 Gasz András (4) #5

A ház hideg szíve:

1963-ban még tényleg nem az effekt uralom számított csak a filmekben. Hanem a klasszikus fény-árnyék játék hatás, a zene felhasználása a hangulatkeltéshez és annak festéséhez. A kamera munka tényleg mesteri, ez képes egyedül nálam a film vége felé félelmet adni a hátamba. (hiányoltam a reszketést inkább a hangulat fogott meg) A 2 főszereplő nőről lerí hogy a Hill házba illettek, nagyon jól alakítanak Richard Johnson pedig szintén jó karakterrel rendelkezik.
Nekem a film első harmada szintén vontatottságot hozott és a kamera munka se volt akkor még annyira jó, nem úgy mint a fény-árnyék játék pl. a prológusban. (bevezető) A film sztorija pedig nem érte el azt amit vártam, csattanó kellett volna a végére nem kaptam meg. A hirtelen és zseniális kezdésű és végződésű Az ártatlanok jobban rám hozta a frászt és sztorija illetve csattanói is jók lettek. Hangulat terén mindkét film mesteri szó se róla. A sztori illetve a meglepik terén az abba megírt karakterek nekem kicsit jobban bejöttek Az ártatlanok esetében, ahogy a A kör is jobban rám hozta a frászt a képeivel, zenéjével. Viszont e hideg ház bemutatta hogyan kell régimódian hangulatot csinálni olykor megborzongatva az embert, és mindezt csodás képekkel gazdagítva.

2008-07-06 23:33:01 Cesare Gonzago (5) #4

Még februárban került birtokomba a DVD, de csak most néztem meg a filmet. Elképesztő. Szóhoz sem jutok. Kissé nehezen indul be, de nagyjából az első harmad után kezdett el futkosni a hideg a hátamon...

A képi világ lenyűgöző, a kameramozgásokat tanítani kellene. S valóban, sehol egy csepp vér, obszcén kifejezések sem hangzanak el, s digitális trükkökre sem áldoztak (igaz, ekkor még nem is áldozhattak) egy centet sem. "Csak" klasszikus filmes eszközökkel éltek az alkotók... Fény, árnyék, hajmeresztő beállítások, kitűnő színészek. ZSENIÁLIS!

2007-11-15 10:06:07 Olórin (5) #3

akinek ez tetszett, annak nagyon tudom ajánlani az ezzel simán egy súlycsoportban lévő, hasonló jellegű The Innocentset.

2007-11-15 10:02:49 GothMan (5) #2

Fantasztikus egy film! Olyan szinten képes hangulatot teremteni, hogy azt tanítani lehete. Hátborzongató minden szinten; és nincsenek béna digitális trükkök, se vér, se káromkodás. Hajaj, régi szép idők... ;)

2007-08-29 10:57:23 Oscee (5) #1

A The Omen ('76) után nem sokkal néztem meg, és kijelenthetem, ez sokkalta jobb annál. Hangulatilag és képi világában is.
Végig feszült, frankó misztikus sztorit bemutató film, eszeveszetten jó kameramunkával.
9/10-et megérdemli, bár csak neccesen.