Battlefield Earth (2000) ☆ 👁

Arany Málna 2005
Az elmúlt 25 év legrosszabb drámája

Arany Málna 2010
Az évtized legrosszabb filmje

És még vagy ugyanennyi Legrosszabb-díj nyertese. Nem mondom, tényleg nem egy Kuroszawa-minőségű film. Viszont alaposan túltoltnak érzem a lehúzást: „az évtized legrosszabb filmje”? Tényleg? Ebben nem értek egyet a Málnával.

Ahogy látom, eléggé sokan láttátok már a szóban forgó posztapokaliptikus sci-fit. Aki még nem látta, hát nem sokat vesztett, de egy másik szemszögből pedig mégiscsak, tekintve, hogy a 2000-es évek elején olyan szintű fikázást kellett elviselnie szerencsétlen filmnek, hogy már csak emiatt is megéri megnézni. Hirtelen nem is jut eszembe még egy olyan mozi, amelynek pusztán csak a címe is szitokszóvá vált volna a töménytelen savazástól. Én még jó 20 éve átestem a tűzkeresztségen és bevallom, akkoriban sokkal hitványabbnak éreztem, mint manapság. Szépíteni nem fogom, hiszen tényleg rossz film, de nálam a bűnös élvezet kategóriájába esik.

A látványra, effektekre nem igazán lehet panasz, ez főleg a film első felére értendő. A CGI szerintem tisztességes, a látványtervezők kitettek magukért, pl. a Psychlo bolygó monumentalitásának képi visszaadása teljesen korrekt. Nekem a zene is tetszett: kalandos, monumentális, kissé túl is nő a filmen.

A gondok az egyébként remek regényből adaptált pocsék forgatókönyvvel kezdődnek, Travolta ripacskodásával folytatódnak, tetézve a bajokat a játékidő 90 százalékában folyamatosan ide-oda dőlő kamerával és befejezve a komplett filmet lefedő gagyisággal.

Mindenesetre ahogy írtam is, szerintem a maga agyament, gagyi színvonalán, egyszeri szórakozásnak elmegy. Néhány szó a regényről: Az író az az L. Ron Hubbard, aki a szcientológia-egyház alapítója, egyben sci-fi író. A szcientológia kifejtésébe nem megyek bele, elég sok mindent lehet róla találni a neten.

A Háború a Földön című regény egy közel 1300 oldalas, monumentális sci-fi eposz, mely úgy gondolom méltán lett világhírű. Sokak kedvenc sci-fi regénye, amit teljes mértékben megértek, az én top 10-es listámon is előkelő helyet foglal el. A recept egyszerű: akció, kaland, és (ál)tudományos fantasztikum robbanóelegye. Könnyen olvastatja magát és gyakorlatilag tényleg nehéz letenni. Leginkább az első fele, vagy az első könyv az ami bravúros. A második részben a lendület kicsit alábbhagy és a sztori összekuszálódik, de még így is bőven szórakoztató. Ezért is érthetetlen, hogy ebből a remek könyvből hogyan sikerült egy olyan rossz filmet készíteni. Én mindenkit biztatnék, aki szeret olvasni és szereti a sci-fi irodalmat, hogy tegyen egy próbát ezzel a regénnyel, szinte tuti, hogy nem fog csalódni.

A film elkészülésének hátteréről olvasva kiderül, hogy a produkció születése eléggé viharos volt: anyagi, művészi és minden egyéb problémáktól terhes. Ez persze nem menti fel a készítőket a felelősség alól, de némileg árnyalhatja a képet. Úgy gondolom, hogy a Háború a Földön egy tévésorozatban tudna, vagy tudott volna kiteljesedni, ugyanis 1300 oldalt egy kétórás mozifilmbe belenyomorítani nem egy jó húzás. Egy esetleges sorozat létrejöttének esélyét viszont majdnem nulla százalékban látom, tekintve hogy Hubbard és a szcientológiai egyház mekkora hírhedtségnek örvendenek. Hollywood és gyakorlatilag minden egyéb filmnagyhatalom szerintem még csak megfontolás tárgyává sem tenné, hacsak Tom Cruise és Travolta nem gondolnák úgy, hogy bevetik minden bájukat egy ilyen sorozat készítése érdekében.

2012-03-24 21:21:43 Karesz84 (2) #9

Kevés ennyire ostoba, logikai bukfencekkel teli (pl. 1000 év után is működőképes vadászrepülők, atombomba, stb.) filmet láttam eddig. Egyszerűen nem lehet komolyan venni. Egyetlen pozitívuma talán a látványvilág.

2009-06-15 01:57:23 terika (1) #8

Úristen, ezt a filmet látnom kell!!! És 5-re fogom osztályozni már előre látom. :D Ennyi málna még a kerti málna-bokromon (najó van, sokkal több és ehető) sincs...LOL

2009-06-06 07:39:38 limupei (1) #7

Mivel az az ember írta, aki a vallásukat alapította, így gondolom ezért vállalták el. Még az a csoda, hogy Tom Cruise nem tette tiszteletét.

előzmény: -senki- (#6)

2009-06-06 04:56:44 -senki- (?) #6

Csak azon gondolkoztam, hogy vajon bennük felmerült hogy jó lesz a film, vagy csak jól fizettek?

előzmény: puttancsospeti (#5)

2009-06-06 04:18:01 puttancsospeti (?) #5

Elég egyöntetű az átlaga...

előzmény: -senki- (#4)

2009-06-06 04:12:28 -senki- (?) #4

Azért Forest Whitaker és John Travolta bevállalta... :D

2009-06-06 00:59:15 acidphase (?) #3

pl egy medvének biztos

előzmény: sokos (#2)

2009-06-06 00:57:36 sokos (1) #2

Azért igazán figyelemre méltó az a hét Arany Málna díj... mégis csak jelent valamit!

2006-07-06 19:07:39 Olórin (1) #1

Roger Christian Uwe Boll elődje, kár, hogy neki nem jutott ilyen nagy figyelem:) amúgy ez a világ egyik legszarabb filmje. Totálisan nulla. Azon kevesek egyike, amiket nem tudtam végignézni.