Gisaengchung (2019) ☆ 👁

(Bong Joon-ho)

dél-koreai dráma, thriller, vígjáték

4,4

2020-01-20 08:05:39 Szabó Dániel (5) #48

Szerintem pont ezért volt baromi ütős a vége. Valszeg sose fogja látni az apját újra.

előzmény: kajaktej (#47)

2020-01-19 23:13:29 kajaktej (5) #47

Először úgy gondoltam, hogy a vége túl van írva, azt hittem, hogy a vérfürdő után lesz vége, majd azt, hogy az édesapa morze-üzenetével ér véget a film, majd azt, hogy a zárókép az lesz, amikor a fia megveszi a házat, de akkor már kicsit húztam a szám, hogy ez így nekem sok, túl van bonyolítva, csak hogy egy felejthető happy end legyen a vége. És akkor az utolsó kép idézőjelbe teszi a fiú tervét, hiszen valójában csak álmodozik arról, hogy a terve sikerrel jár, és egy nap majd megveheti azt a házat...

2020-01-19 16:36:19 DevilTakeU (5) #46

Az ilyen dramaturgiai húzásokra azért szerintem rá lehet érezni,annyira el volt túlozva ott az italozás-dajdajozás,hogy nekem már egy perc után vijjogott az alarm,na most állítanak be,na most állítanak be..! :) Ehhez képest Joon-ho elég rendesen elhúzta azt a jelenetet,volt vagy öt perc.

előzmény: Xaos (#44)

2020-01-19 16:10:13 Szabó Dániel (5) #45

Én amikor hazajött a házvezetőnő és hirtelen átment sötétbe a film (még semmi konkrét nem volt erre, csak az hogy ott vizesen és láthatóan nagyon gondterhelten ott állt engem már az nagyon nyugtalaított), és le akart menni a pincébe, azt hittem, hogy az lesz a fordulat, hogy a látszólag gazdag rendes család azért ilyen pénzes, mert feketén valami rabszolga bizniszt folytatnak a pincében vagy valami ilyesmi. Egyáltalán nem sejtettem ami valójában volt.

2020-01-19 15:20:22 Xaos (5) #44

Na és miből feltételezted, hogy a család váratlanul megszakítja a mininyaralást és hazajön? A zuhogó eső miatt gondoltad?

előzmény: Doc (#37)

2020-01-19 15:12:17 DevilTakeU (5) #43

Abban egyébként van igazság,és ez már első nézéskor is kilógott picit,hogy nem kellett volna feltétlenül beengedniük a házvezetőnőt,viszont végülis ők rúgatták ki,a munkanélküliség tombol - lelkifurdalás,szánalom? (Már ha egy parazitának van olyan.)

előzmény: Doc (#40)

2020-01-19 14:57:11 SoZi (5) #42

Az a helyzet a filmes fordulatokkal, hogy már az is tompít az élményen, ha előre tudni, hogy lesz benne. Mert akkor onnantól úgy nézed, és ami normálisan van megírva, arra rá is lehet jönni, mert az ilyen általában nem futhat ki sokféle csavarra (Hatodik érzék pont ilyen). Akkor üt nagyot egy fordulat, ha nem is sejted, hogy bármi jöhet. És ebben a filmben ez bizony nem volt benne. Ezért ütött nagyot a fesztiválokon. Aztán híre ment, hogy mennyire megforgatja a nézőt, drámából thrillerbe stb. Innen már úgy gondolkodsz közben, hogy mindig ott van benned, hogy jó, de mi ebben a különleges?
Innen nézve, már persze, hogy tudni lehetett, amikor a régi nő visszajött, hogy vmi nincs rendben (mert itt zökken ki először a film a megszokott medréből). Aztán percről percre haladva mindig egy kicsit előbb rakod össze, hogy mi van, mint ahogy látod. De mindig csak a következő lépést. Ez azért messze van attól hogy "előre lehetett tudni."

2020-01-19 14:36:04 Jereváni Rádió (5) #41

Nekem azért nem volt gyanús, hogy sokat eszik, mert a házvezetőnő amúgy elég korpulens személy volt.

De azt, hogy amúgy x éve lejár a gazdag család által sem ismert pincerendszerbe, hogy az uzsorások elől rejtőzködő férjét etesse, na annak semmi jele nem volt. Én legalább is a "sokat eszik a házvezetőnőből" a büdös életbe nem jöttem volna erre rá.

Ezért volt számomra döbbenetes.

Az, hogy apa a pincében maradt, valóban nem egy nagy csavar. Inkább tök kézenfekvő, logikus. Bong Joon-ho szerintem ez utóbbit nem is csavarként rakta bele - annak tényleg gyenge lenne - , hanem a szomorú lezárás végett.

előzmény: Doc (#40)

2020-01-19 14:28:33 Doc (3) #40

Annál a jelenetnél bennem az volt, hogy "nem, nem, nem lehetnek olyan hülyék hogy beengedik, azt kellene mondani, hogy jöjjön vissza amikor a család itthon van", aztán meg hogy "nem, nem, nem létezik, hogy leengedi egyedül a pincébe...".
Gyanítom, hogy pont azért esett le a tantusz, mert ez annyira életszerűtlen volt, hogy fordulatot kellett felvezessen. És miután a házvezetőnő azóta élősködő-gyanús volt, hogy elmondták róla, hogy rengeteget eszik...

előzmény: DevilTakeU (#39)

2020-01-19 14:05:17 DevilTakeU (5) #39

Hiszek neked,főleg mivel én ugyanígy jártam 20 évvel ezelőtt a Hatodik érzékkel (amikor a premieren 5 perc után sajnos picit hangosabban bemondtam a partneremnek hogy szerintem mi lesz,majdnem megvertek). Elég furcsa dolog amikor neked valami egyértelmű,és nem érted hogy másnak meg miért nem az. :) A Parasite kapcsán becsszóra mondom hogy nem gyanakodtam a házvezetőnős-férjes dologra,sőt egyenesen megdöbbentett,annyira váratlanul ért. Krimiknél alapból gyanakszom mindenre és mindenkire,meg kombinálok ezerrel,itt eszembe sem jutott mivel az addigi történések miatt a főszereplő családra koncentráltam. (Annyi villant be,hogy félve a lebukástól beengedik ugyan az öreglányt,de aztán eltűntetik - ha így nézem,Joon-ho megvezetett,de mesterien.)

előzmény: Doc (#37)

2020-01-19 13:36:25 mimóza (4) #38

Lehet, hogy ami a filmek forgatókönyvét, cselekményét, frappáns csavarjait illeti, már túlságosan is igényes lettem KT-s születésem óta, mert bennem némi elégedetlenség is volt a záró képek után. :D Még vártam volna, hogy a kirúgott sofőr is visszalép a sztoriba valami elképesztő saját titok-leleplezés erejéig, de nem. Ez még hiányzott nekem - mondom nekem -, s ha még a mészárlás is egy picit kevesebb lett volna - nem szelídebb, csak kevesebb -, akkor adtam volna rá a kitűnőt. :)
~~
Magán-zúgolódásom vége. :D

2020-01-19 13:28:48 Doc (3) #37

Ez most komoly? De hát mind a négyen több ezer filmet láttatok már, nem létezik hogy meglepett benneteket?!
Na jó, most hülyén maradtam...
Nekem ezek annyira nyilvánvalóak voltak, hogy szabályosan vártam, hogy mikor áll már elő vele végre.
De akkor ez valószínűleg magyarázza is azt, hogy miért tetszett nektek jobban. Én is szeretem ha egy filmben váratlan csavarok vannak, csak ez most nem nagyon jött össze.

előzmény: DevilTakeU (#36)

2020-01-19 09:44:05 DevilTakeU (5) #36

"...vagy hogy az előző házvezetőnő is élősködő volt, vagy hogy az apa a pincében maradt."

Nekem ez a kettő konkrétan az elmúlt 10 év legnagyobb filmes WTF-ja. :) (Na jó...benne van a top5-ben.)

2020-01-19 09:33:58 Ugor (4) #35

Én is felteszem a kezem. Mert volt, ami meglepett és a vége felé egyre többször. :)

2020-01-19 09:26:50 Ágó (5) #34

Felteszem a kezem. Engem ezek közül volt, ami meglepett. :)

2020-01-19 08:03:45 Jereváni Rádió (5) #33

Én felteszem a kezem. Engem meglepett. :)

2020-01-19 00:00:48 Doc (3) #32

Nem maradsz egyedül - nekem sem tetszett túlzottan. Meg lehetett nézni, nem volt teljesen híján a mondanivalónak, de hogy zseniális lenne...

Dehogynem mond: a szegények büdösek, és szegénynek lenni szar. A gazdagok szépek és illatosak, és ugráltatják a szegényeket. Közhely közhely hátán.

És közben totál hiteltelen is: aki képes ekkora energiabefektetésre, amivel a szélhámosság jár, az nem ott tart az életben, ahol ezek.
Ez is teljesen igaz, de nemcsak ez a rész hiteltelen: ha egy cégvezető ennyire naív és nem hisz a saját orrának, az nem lesz sokáig cégvezető...

Ráadásul az elején baromi vontatott, a fordulatok egy része pedig teljesen kiszámítható volt: tegye fel a kezét, akit meglepett, hogy a család váratlanul hazajött, vagy hogy az előző házvezetőnő is élősködő volt, vagy hogy az apa a pincében maradt!?

Összefoglalva: hmm, ja nem volt rossz - csak éppen jó se

előzmény: agymosott09 (#21)

2020-01-16 09:58:25 ChrisAdam (4) #31

Én is teszek ide egy +1-et. Izgalmas, fordulatos, jól néz ki, van is mondanivalója, de messze nem elég ahhoz, hogy szuperlatívuszokban beszéljünk róla.

2020-01-14 19:54:10 Rorschach (4) #30

Ide kell nyomnom egy +1-et.

Baromi jó film, de hogy a társadalomkritika modern bajnoka lenne, az túlzás. Nekem iszonyatosan tetszett, ahogy a terekkel bánt, nagyon meg van rendezve a Parasite, de a bunkerben élést meg a szegény szag miatti döfést kicsit jobban is előkészíthették volna, mert ezeknél a pontoknál azért rezgett a léc.

Plusz nem nagyon bolygatja a film a status quo-t. A szegények gyakorlatilag vagy teljesen el vannak korcsosulva, vagy minimum jó úton haladnak afelé - amit még át is éreznék -, viszont a gazdagok makulátlan emberek, akiknek egyetlen jellemhibájuk, hogy naivan bedőlnek a csúnya csóróknak. Hát... nem tudom elképzelni, hogy így lesz az emberből cégvezető, de legyen.

2020-01-14 19:00:00 zsandar filip (3) #29

Hasonlóan értékelem, értékelem a társadalomkritikát, a szatírikus elemeket, a szereplőket és az ötletet... Rendben.

2020-01-14 00:15:57 Ugor (4) #28

Kissé zavarban vagyok, mert én nem találtam az akkora nagyszerűséget, amit mások. De ez nem azt jelenti, hogy másokban van a hiba, csak töröm a fejemet az okán. A kezdeti semmitmondós részen átlendülve valóban érdekes, helyenként izgalmas, fordulatos, nézhető film. Határozottan jóvá válik. De azért azt nem gondolnám, hogy bármilyen kategóriában bekerülhetne a világ legjobb filmjei közé. De nem bántam meg, hogy megnéztem. Az átlagfilmek közül azért kiemelkedik bőven.

2020-01-13 23:37:47 The Cortez (5) #27

Igényesen elkészített, erősen társadalomkritikus mű, egyenesen a nevetséges K-pop hazájából. Az első fél óra egy halál unalmas filmet sejtet, ami 2 család példáján keresztül, a gazdagok és szegények közti különbségekről akar mesélni, miközben a koreai színészek vicces, éneklő akcentussal dumálnak. Szerencsére nem csak ennyiről van szó, mivel a sztori okos húzások tömkelegét felvonultatva, fokozatosan felépül, majd átcsap egy váratlan, odabaszós fordulatba, amelyet hasonlóan izgalmas-feszült jelenetek követnek.
A műfaját tekintve dráma, a sok poén miatt részben vígjáték, az újszerű lakásfoglalós thriller jellege végett pedig bizonyos mértékben thriller. Mindezek mellé kapunk romantikus szálat, valamint hatásfokozásként slasher-horrorba illő vérengzést, ám ezek csak kiegészítő elemként funkcionálnak.
A 2019-es év forgatókönyvírói bravúrja, ami valószínűleg az esőt, a vizet, na meg a WC-ből feltörő szart is szimbólumként használja.

2020-01-03 10:47:55 Jereváni Rádió (5) #26

Nekem az idei, mert idén néztem meg. :)

Megy is az Arany Vapiti jelölés!

előzmény: nightrace (#25)

2020-01-03 07:29:30 nightrace (5) #25

Nem az idei, hanem a tavalyi év egyik legjobbja...

előzmény: Jereváni Rádió (#24)

2020-01-02 23:22:01 Jereváni Rádió (5) #24

Nem vagyok az a típus, aki minden héten látja az év filmjét, azonban ez most kivétel. Január 2-a van, és máris láttam az év filmjét. Kötve hiszem, hogy ennél jobb film lesz ebben az esztendőben.

Lenyűgöző alkotás az Élősködők, az Oldboy óta nem láttam ilyen jó dél-koreai filmet. Bong Joon-ho-t eddig is jó rendezőnek tartottam, de valami mindig hiányzott az igazán zseniálishoz, lehet a különböző stílusok keverése (általában a komédiától a horrorig) feküdte meg eddig a gyomromat, de ebben a műben végre tökéletesek az arányok. Úgy döbbensz, hogy röhögsz, úgy nevetsz, hogy közben nyomaszt.

2019-12-31 23:08:17 hhgygy (5) #23

Az év utolsó napjára jutott ez a besorolhatatlan műfajú film, társadalomkritikus szatíra-slasher vagymi, tökéletes választás volt, annyira egyedi, hogy nem lehet nem 5-öst adni rá. És akkor még nem is ittam pezsgőt.

2019-12-27 23:30:49 sleepingdancer (3) #22

Érteni vélem, hogy miért tetszik sokaknak, de kevesebb több lett volna. Ezt az előttem szóló agymosott09 kolléga szépen részletezi is. És az ő zseniális félmondatát muszáj megismételni: "pontosan becélozza a totális felületességnél egyetlen félemelettel valóban mélyebb senkiföldjét, amitől mindenki úgy érzi, hogy ez már igen, ez már valami". Hát valóban. Ez egy nagyon jól összerakott (bravo!) profin kisakozott (bravissimo!) építmény, ami sajnos recseg-ropog a hamisságtól. Mennyivel jobb volt a Gyújtogatók, ami szintén friss, dél-koreai film, és ugyanerről szólt, viszont hihetően, emberien és költőien. Az egy dolog, hogy a közönség zabálja ezt a mutatványt, na de a cannes-i zsűri? 6,5/10

2019-12-21 23:49:19 agymosott09 (3) #21

Maradok egyedüli ellenvélemény a jelek szerint, de ahogy eddig az összes általam látott dél-koreai film, úgy ez sem tetszett. Bravúrkodás, technikázás, mesteri felvezetés, tökéletes megvalósítás, aztán az egészből nem jutunk sehova, lesz egy DRÁMAI végkifejlet, ami nagyon MÉLY és MŰVÉSZI, aztán másnap elfelejtjük az egészet, mivel nem szól semmiről az egész, nem mond semmit a szegényekről, nem mond semmit a gazdagokról, nem mond semmit a munkáról, nem mond semmit még a szélhámosokról és a becsületességről sem, ellenben pontosan becélozza a totális felületességnél egyetlen félemelettel valóban mélyebb senkiföldjét, amitől mindenki úgy érzi, hogy ez már igen, ez már valami.

2019-12-19 11:17:17 Szabó Dániel (5) #20

Az utóbbi evtizedben nagyon kevés filmnél éreztem azt hogy az valami különleges. Hogy amikor valaki evtizedek múlva mondja hogy az egyik kedvence a korszakbol, akkor az lesz rá a reakció, hogy "hát igen", nem pedig az hogy "igen??hmm, ja nem volt rossz". Ennél a filmnél ilyet érzek, persze bele lehet kötni helyeken de az nem vesz el a film erejéből mert alapból annyira erős. Nagyon koreai, semmi amcsi hatadvadaszat. Nagyon tetszett.

2019-12-14 17:42:47 kaamir (4) #19

Ami az Us-nak csak nagyon nyögvenyelősen ment, az az Élősködők csont nélkül hozza: maró szatíra, dráma és horror az egyre nagyobbra nyíló társadalmi ollóról. Már a cím is pazar, mert nehéz eldönteni, hogy pontosan ki élősködik kin. A szegények a gazdagokon, vagy épp fordítva? Dzsunho nem is akar ebben igazságot tenni, mindkét fél a maga módján teljesen normális és totál érthető indokok és motivációk mentén cselekszik. Nem vagyok különösebben nagy híve a távol-keleti filmeknek, mert sokszor esnek túlzásokban és tolják túl a biciklit. Az Élősködőkben viszont erről szó nincs, nem akar mindenáron nagyot mondani vagy polgárt pukkasztani.

Lehet, hogy idővel majd ötösre is felkúszik, most úgy érzem, egy kicsit azért lehetett volna feszesebb, ill. egy-két dolog azért hihetetlennek tűnt: az összes családtag annyira jó a munkájában, hogy a házigazdák simán elhiszik, hogy vérprofik. Mindenki úgy végzi a munkáját, mintha világéletében ezt csinálta volna. Akkor ezt a tudást miért nem hasznosították eddig? A másik, hogy az árvíz után kinyalva, tökéletes külsővel és ruhában jelennek meg a partin. Hát ezt vajon hogy csinálták? Na, mindegy, ezek csak apróságok, amik néha kizökkentettek.

2019-12-13 23:11:50 Ugor (4) #18

Akkor most ilyen lett.

2019-12-13 23:10:46 zéel (5) #17

...továbbá az is kiderül filmből, hogy az apának már hány (becsődölt) munkája, munkahelye volt korábban.

előzmény: manuva (#16)

2019-12-13 22:42:15 manuva (4) #16

Az sem igaz, hogy mindent megtesznek, csak dolgozni ne kelljen, hiszen dobozt hajtogatnak.

2019-12-13 22:34:48 zéel (5) #15

...akkor egy javaslat:
Kim Ki-taek családja igazi csórókból áll. Munkanélküliek. Majd egy váratlan szívességet követően bebocsátást nyernek egy luxusban élő család házába és életébe. Aztán a történet váratlan fordulatokat vesz.

2019-12-13 22:18:52 Ugor (4) #14

Na, akkor pontosítsunk. Legyen közmegegyezéses tartalom-megoldás. Tehát?

2019-12-13 21:10:55 zéel (5) #13

...akkor egy kicsit vitatkozzunk!
Szerintem a magyar tartalom-ismertető durván előítéletes (hangsúlyozom: a magyar!). Vagy megengedőbben fogalmazva: nem látták a filmet. (Ez sem sokkal jobb variáció.)
Mi az, hogy igazi semmirekellők?
Mi az, hogy ördögi tervet eszelnek ki?
Az IMDb is csak annyit ír, hogy munkanélküliek. Nem minősít. Helyesen.
Nem akarok spoilerbe belemenni, úgyhogy nem részletezem tovább.
Az "ördögi" tervről pedig előbb DevilTakeU kolléga írt. Egyetértek vele.

2019-12-13 20:02:54 oscarmániás (5) #12

Szerintem nem gond. Így érdekesebbé válik menet közben.
Az első öt perce tetszett a legjobban. Azt elnéztem volna két órát is. A többi az csak ráadás volt.

2019-12-13 18:55:45 DevilTakeU (5) #11

Sejtem hogy mire gondolsz...az "ördögi tervet eszelnek ki" lesz a probléma,és igazat is adok. Az oké hogy nem a legtisztességesebb módon ügyeskedték be magukat a naiv család kegyeibe (gondolok itt a sofőrre meg a bejárnőre),igaz erre is mondhatja bárki hogy az éhezés (*vagy a lustaság? ezt kifejtem) nagy úr,ám ATTÓL a bizonyos ponttól kezdve csak sodródnak,mondhatni a körülmények áldozatai. Az öreg is,hiába hajtogatja még az árvíz után is a tornateremben hogy van egy tervem,van egy tervem - dehogy van,fogalma nincs. Én úgy gondolom,hogy bár tisztességtelenek ugyan,de nem aljasok.

*be van ugyan lebegteteve a hatalmas munkanélküliség,de a családfő nem is szakadt meg hogy valami normális munkát találjon,ezt az egyet hiányoltam. Legalább lett volna egy-két jelenet,vagy akár bevágás ahol meghallgatáson van 20 másik emberrel,vagy képzettség híján elküldik,de így az jön le,hogy simán léhűtő,így viszont sajnálni is nehezebb.

2019-12-13 18:37:47 zéel (5) #10

Miután megnéztem a filmet, elolvastam a hivatalos tartalom-ismertetőt. Szerintem nagyon nincs rendben. Ugyan vmi ilyesmiről szól a film, mint az ismertető, de mielőtt elmondanám, hogy mi a bajon, kíváncsi lennék, hogy mások, akik látták a filmet, mit gondolnak.

2019-12-06 02:53:50 DevilTakeU (5) #9

Most néztem meg harmadjára. Nehéz bármi okosat,eddig el nem hangzó méltatást találni,ennek a filmnek gyakorlatilag minden pillanata színarany. Az év egyik legjobbja,ez kétségtelen,egyedül Joon-ho-t "sajnálom"...már eddig is magasan volt a léc,de az Élősködőkkel egyenesen a sztratoszférába helyezte az elvárásaimat,ha legközelebb készít egy laza,kisujjból kirázott IMDb 7.7 pontos alkotást,csalódott leszek. :P

Nézzétek minél többen,nagy élmény!

2019-12-05 20:01:56 Bogár Bence (5) #8

Nézzétek, mert piszok zseniális! Nem is írok sokkal többet, aki teheti, be a moziba! Elképesztő, hogy mennyi műfaj határán mozog, s közben mégis kiváló minden egyes másodperce. Hollywood meg szégyellheti magát, mert a legtöbb idei dobásuk nagy csöndben elbújhat az Élősködők mellett! 95%

2019-10-23 18:15:27 Ragemarci (5) #7

Bong Joon-ho univerzális rendező. Úgy tud értéket teremteni és átadni üzenetet, mint kevesen. Zseniális, mennyire érti a mai filmnyelvet és persze a mai világot is.

2019-10-20 19:36:18 Rituska (5) #6

Nehéz kiemelnem azt, hogy mi az, ami leginkább megfogott benne. Tetszett a stílusa, már önmagában az, hogy dél-korai film adott neki egy ízt, profi munka. Talán egy dolgot említenék: nagyon ritka az a fajta dráma, amiben ilyen sok a humor. De mégis az első perctől az utolsóig átitatja valami nyomasztó légkör. A mélyszegénység szaga.... könnybe lábad a szemem a kilátástalan helyzetektől, a nyomortól, az irtózatos társadalmi különbségektől. A periférián élők lelki elkorcsosulása először megvetést váltott ki belőlem, majd ahogy egyre mélyebben és mélyebben haladt előre a történet átváltott sajnálatba, és a nagy kérdésbe: vajon én milyen ember lennék, ha egy nyomornegyedben kellenne élnem, a létminimum alatt?
Súlyos film, szomorú látlelet egy nem mindennapi, fordulatos sztoriba öltöztetve.

2019-10-19 10:52:02 dittike (5) #5

Brutál kis film.

2019-09-23 22:55:04 ryood (4) #4

ha kedvenc török rendezőmmel szigorú voltam a tegnapi négyessel legújabb filmjénél, akkor ezt teszem Bonggal is. pedig mindkét film nagyon jó, de valahogy elmaradt az az erejű katarzis, mint korábbi remekműveiknél. ennél a filmnél még a hármason is gondolkoztam, de aztán az utolsó fél óra erősen felhozta...

2019-08-30 05:47:35 leplesbitang (5) #3

Sokakkal ellentétben én nem vagyok igazán oda a rendezőért: A halál jelét vontatottnak éreztem, a Snowpiercer politikai allegóriáját blöffnek, az Okja esetében pedig irritált az antropomorfizáló szívfacsarás. Az élősködők viszont valóban fergeteges: az egyik legügyesebben felépített társadalomkritikai film, amit az utóbbi időben láttam. Szóval én is nagyon ajánlom!

2019-08-30 01:30:53 dikalosz (5) #2

Mesteri. Bong Joon-ho a csúcson. Én pedig nagyon szépen köszönöm!

2019-08-22 05:16:01 leplesbitang (5) #1

Nagyon szeretném értékelni ezt a filmet (mert egészen nagyszerű), de nem tudom: "Erre a filmre még nem lehet szavazni." Vajon miért, ha már nem csak moziban nézhető, de le is tölthető?