Pink Floyd The Wall (1982) ☆ 👁

Pink Floyd: A fal

(Alan Parker)

angol animáció, dráma, zenés film

4,4

2018-10-02 17:30:21 betti (5) #35

Középiskolás koromban láttam, ofőnk mutatta meg :)
Eleinte, ahogy elkezdtük nézni, nagyon akartam "érteni", látni a konkrét, végigkövethető történetet. Aztán nagy nehezen elengedtem ezt, és attól a pillanattól kezdve nagyon élveztem + rettenetes erővel hatott. Ezért az ötös, meg (talán) azért, mert azóta nem néztem meg. Emlékszem, bennem a végén már fel sem merült, hogy milyen ez mint "csak film", pláne úgy, h "csak film, zene nélkül", inkább olyan érzésem volt, mintha egy nagyon erős, nagyon hosszú klipet láttam volna.

2016-07-15 12:58:24 ChrisAdam (5) #34

Én is 16 évesen láttam először és mikor két éve láttam újra, sokkal jobban tetszett, mint elsőnek. Szerintem most, újabb két év után megint megnézem.

2016-07-15 12:55:44 critixx (4) #33

Ezt is 16 évesen láttam utoljára, illene már újranézni. Félek, ma már nem a kamaszkor varázstükrén át nézném, ezért lejjebb menne az osztályzatom is.

2016-07-15 12:52:11 ChrisAdam (5) #32

Kevés ilyen zseniális film készült, mint ez. Örülök, hogy a nap filmje!

2014-06-02 00:45:19 ChrisAdam (5) #31

Màr többször megfogadtam, hogy nem olvasok véleményt a megtekintés után, mert csak elindít bennem valami kritikusi vért meg lelomboz, most megtettem, de az elsőknél megálltam, mondván, ez most az én élményem, éljen még és viruljon, úgy, ahogy megkaptam eme zseniális alkotàstól az elmúlt másfél órában.
Mert hát zseniális film, zseniális. Tényleg, hihetetlen mennyi mindent el tud mesélni, zenélni, énekelni, rajzolni... egész végig tátott szájjal néztem és nem tudtam hova lenni a kettős gyönyörtől, egyrészt Pink Floyd zenéje miatt, másrészt a gyönyörű képi világ miatt ès persze ne maradjon ki a lényeg: a mondanivaló. Most, hogy az angoltudásom fejlődött, sokkal jobban megértettem a szöveget és a mondanivalót, mint két éve.

Terveztem itt ódákat zengeni, de minek, úgyis mindenki tudja hogy bazijó film! ;)

(Érdekesség: pont két éve néztem meg az év ugyanezen a vasárnapján néztem, amikor mentünk cseresznyézni nagyszülőhöz - ma ugyanúgy cseresznyézni voltunk és teljesen véletlen került a kezembe a film. Micsoda fun fact.)

2012-09-13 18:22:59 #NULL (?) #30

Lehet finnyás vagyok, de az egész filmben az Another brick in the wall című szám tetszett meg. A többi sem volt rossz, de ennek mégis a mondandója jobban átjön. Persze lehet azért, mert dallamos...

2012-05-28 07:51:33 ChrisAdam (5) #29

Túl vagyok 1 óra 35 aranyat érő percen. Nagyon durva ez a film, eszméletlenül magával ragad, beszippant a sötét tónusú, komor, ijesztő atmoszférája. A történetvezetés, a jelenetek, a zene (!!!), az animáció (!), mind-mind egy érzést sugároznak, világfájdalmat, szinte libabőrös lettem néha. Az animációk félelmetesen jók - az alakok, az árnyak, a világnézet. Érzése van a filmnek, méghozzá nem kicsi. A mondanivaló, a sugallat, az üzenet - megérint. Úgy néztem rá, mint egy 1982-es filmre. És sikerült úgy elkönyvelnem, mint egy látványos zenés hosszú videoklipre.

2012-05-03 21:50:54 Lil Martin (5) #28

nekem máig ez a kedvenc filmem. ha egy film maradhatna a világon és a többi megsemmisülne, én ezt menteném meg.

2012-04-12 22:43:27 critixx (4) #27

A probléma ott van, hogy Waters nem látta be, hogy ő egy zenész, Parker pedig filmes, és hagyta volna őt dolgozni. Egyébként én utoljára gimnazista koromban láttam a filmet, akkor tetszett (a Pink Floyd zenéjét máig nagyon kedvelem), főként az atmoszférája. Ellenben félek újranézni, mert lehet ma már más szemmel látnám és sokmindent, ami akkor elbűvölt, ma már olcsó hatáskeltésnek látnék.

előzmény: Simpleton Larry (#26)

2012-04-12 22:07:18 Simpleton Larry (3) #26

Ha jól emlékszem maga Alan Parker mondotta anno, hogy ez talán a legdrágább tanulófilm ("the most expensive student film ever made"), amivel találkozott. És valóban, nagyon érződik, hogy Parker akarta filmmé tenni, de Waters folyamatosan piszkálta a saját ötleteivel, ami pedig a filmnek az amatőr, kusza jellegét kölcsönözték (ezt sokan szándékosnak tulajdonítják, és éljenzik érette a filmet). De amilyen kettősséget hordoz a film, épp olyan megosztott a feléje mondott vélemény; a nyers erő, a finom kéz munkájának hiánya piszkál sokakat (pl. Parkert is), de ugyanezért dícsérik, akik szeretik. Még én is megjártam mindkettőt, mivel első nézésre engem is letaglózott, de pár megtekintés múltán már úgy érzem, lehetett volna ezt jobban, finomabban, profibban - ha Waters hagyta volna.

Igazából én inkább tudnám videóklipnek tekinteni. Mert ha a zenét elvesszük, filmként rögtön egész másként jelenik meg, nem veszi fel a versenyt más, hasonló pontszámmal bíró filmekkel. Filmek megítélésekor nem is szokott a zene akkora hangsúlyt kapni, mint ez esetben - ez inkább klippekre jellemző.

2012-04-12 20:46:29 Kalti (5) #25

Mit találtál benne giccsesnek? Sztem végig elég sötét hangulatú, az animációkról nem is beszélve, a giccs meg cukormáz az utolsó, ami eszembe jut róla.

előzmény: nandras (#24)

2012-04-12 19:58:56 nandras (4) #24

amikor magyarországon be lehetett szerezni a (dupla) albumot, sikerült vásárolnom egyet.
azután hetekig más sem volt feltéve a lemezjátszóra, és szólt, ami a csövön kifért.
azután, egy este a tv- ben szembetalálkoztam a filmmel, és elakadt a lélegzetem- mégpedig két okból:
1.- ezt afilmet hogyan engedhették meg bemutatni nálunk?
(ne feledjük, a kora nyolcvanas években jártunk akkoriban...)
2.- lenyűgöztek a képi megoldások, a jelenetek, az egész film.

nos, ez a véleményem sokáig nem változott, azonban ma, valami kideríthetetlen oknál fogva elővettem a dvd- t és megnéztem ismét, jónéhány év után.
a zenéről alkotott véleményem nem változott semmit, de a film... na, itt már némileg átértékeltem az eddigi véleményem.
érdekes ötvözete a film a zseniális meoldásoknak, és legrosszabb hollywood- i giccshalmaznak. néha megborzongtam a képek erejétől, néha pedig a sikítófrász kerülgetett a képernyőről áradó színes- szagos cukoráradattól, a tömény disneyland attaktól.
kár, hogy nem lehet két jegyet adni, így kénytelen vagyok átlagolva, csak és csakis a zene miatt egy közepest adni, na jó, legyen egy nagyon gyenge négyes, mert azért vannak a filmnek ihletett pillanatai is.

2012-04-01 00:33:44 grofjardanhazy (5) #23

A Youtube-on eltévedve ráakadtam egy felvételre, amiben Gilmour egyik koncertjén Bob Geldof az In The Flesh-t adja elő. A dalszöveget egy A4-es lapról olvasva. Rettenetesen rosszul.

Szomorú.

előzmény: jesi (#13)

2011-06-15 22:24:38 Dibon (5) #22

Kegyetlen jók lettek az animációk, rendkívül beszédesek és allegórikusak, főleg az átalakulások bemutatása. A zene szintén jó, ez nem is kérdés, feliratozott dalszöveggel néztem, ami így plusz élmény. Viszont több helyen volt benne üresjárat, ami a zenéhez nem sok pluszt tett hozzá, vagy éppen túl egyértelművé tette az allegóriát. De úgy is mondhatnám, hogy a képi világ és a zene együtt már túl erős volt, ezért csak 4-es.

2009-07-05 23:12:09 Livcsy (4) #21

hát el is hiszem! ahogy elképzellek: egy 18 éves fiú tele érzelmekkel, amelyek mögött nincs - vagy csak hiányos és kevés - tapasztalat van... de lehet, hogy rosszul látom. nekem mindenesetre volt ilyen korszakom és persze van is, de kezdek kiszédelegni belőle... :)

előzmény: puttancsospeti (#20)

2009-07-05 23:05:58 puttancsospeti (2) #20

Én akkor elszédültem tőle. Nagyon is.
De aztán borzasztóan didaktikusnak éreztem.
Akárcsak a főszereplője.

előzmény: Livcsy (#19)

2009-07-05 23:05:01 Livcsy (4) #19

de remélem, érted, mit akarok... és nem azért mondom, amit mondok, mert bántani akarlak: ez inkább féltéssel vegyes csodálat :D
annyira nem jó ez a film... én is 18 évesen láttam, de nem szédültem el tőle. elment...

előzmény: puttancsospeti (#18)

2009-07-05 22:58:54 puttancsospeti (2) #18

18 éves koromban majd megőrültem érte. Ha nem néztem meg tizennyolcszor, akkor egyszer sem!

előzmény: Livcsy (#17)

2009-07-05 22:53:20 Livcsy (4) #17

látom, megint árral szemben úszol :D a személyeskedő megjegyzések pedig csupán azért születnek, mert nagyon provokatív vagy. ezt amúgy kedvelem benned, mert sok mindent nem tudnék olyan szépen megfogalmazni, mint Te és általában az érveim se állnak olyan stabil lábakon, mint a tieid.
DE: ne feledd: ha ilyen szinten kimutatod az érzelmeidet, akkor amellett nem mennek el az emberek. pontosan tudom, mit érzel: én is ilyen vagyok. sőt! még azt is tudom, milyen érzés olyan filmeket gyűlölni, amiket mindenki (vagy majdnem) istenít.
amúgy meglep, hogy nem tetszik A fal.

végül is tetszik ez a film, de nekem elég volt belőle egyszer, úgy érzem. pedig a családból azt hoztam, hogy ezt a filmet mindenekfelett szeretni kell. nálam elment, de biztos nem ezt teszem be, ha egy jó gondolkodós, zenés filmre vágyom...

előzmény: puttancsospeti (#11)

2009-07-02 11:46:58 pókmacska (5) #16

(Ha egyszer neki szar, akkor szr...ezt arra értettem, hogy neki akkor az, és el kell fogadni)

2009-07-02 11:46:20 pókmacska (5) #15

Zárójeles megjegyzés...ha valaki ki meri mondani egy filmről nyilvánosan a véleményét (Bob Geldof), az becsülendő. Ha egyszer neki szar, akkor szar.
Az viszont, hogy ilyen egyértelműen kijelentette, hogy a főszereplő, és önmaga között semmi hasonlóság sincs, az egyértelmű jele annak, hogy van...ha tudom magamról, hogy mondjuk hisztérikus alkat vagyok, és valaki egy film főszereplője kapcsán megkérdezi, hogy "nincs bennetek valami közös?"...védekezésből lehet, hogy rávágnám, hogy áááh, dehogy.
Persze lehet, hogy nem így van...

2009-07-01 13:21:47 puttancsospeti (2) #14

A zene valóban jó, azt nem is vitattam.
Az animációs részek is jók, miattuk nem adtam karót.

De itt most nem a The Wall c. albumról van szó-amely szerintem a már a Pink floyd vízválasztója volt-egyrészt a legkiforrottabb album, másrészt a későbbi hígulás jeleit már egy picikét sejteni lehetett belőle- hanem a a filmről.

Tinédzser koromban tetszett, de aztán később megtekintettem és nem bírtam végignézni.

Döbbenet volt számomra.

Nekem didaktikus, művészkedő film. Vaskosan rossz kategória.

előzmény: jesi (#13)

2009-07-01 13:14:52 jesi (5) #13

Bob Geldof ha tudott volna olyan jó dalokat írni mint a Pink Floyd, akkor beszélhetne: de sajnos gyenge dalokkal nem lehet semmit tenni. Életműve nem sokat ér sajnos
Geldof véleménye a legkevésbé sem érdekel: egyrészt nekem nagy élmény a film a zenével együtt és ha szájbarágós akkor az egész amerikai filmgyártásra is el lehetne mondani élén a borzaszó Oliver Stone-al

előzmény: puttancsospeti (#11)

2009-07-01 12:19:53 puttancsospeti (2) #12

Na?

2009-07-01 12:19:29 puttancsospeti (2) #11

Csak ne személyeskedjünk, ifjú barátom!

Nekem szájbarágós és demagóg alkotás!Nem tehetek róla, de ha azt akarjátok beszélhetek a kedvetek szerint is: "Jó! Kiváló film! fantasztikus! Éjjel neppal nézni fogom! Óriási, utolérhetetlen, űberfrankó, egy csoda!!!"

Ne? most jó?

Amikor az idős mamikák kórusa énekli, hogy "ne legyen árva a sok srác!"-akkor én tönkremegyek!

Jesi: Vitasd meg a kérdést inkább a film főszereplőjével, aki még nálam is szarabbnak tartja az alkotást! Ő biztos tud tanulságosabb érveket is felhozni? Hm?;-)
Ki legyen otthon a témában, ha nem ő?

előzmény: jesi (#10)

2009-07-01 09:01:26 jesi (5) #10

ha csak negyed ilyen filmet tudnál összehozni, már az is nagyszerű lenne. Könnyű lehúzni valamit

előzmény: puttancsospeti (#8)

2009-07-01 01:35:57 czeppelin (4) #9

Hát, pont a közhelyes és szájbarágós jelző jutna legkésőbb az eszembe erről a filmről.

előzmény: puttancsospeti (#8)

2009-07-01 01:30:13 puttancsospeti (2) #8

Ahogy Beka megfogalmazta "közhelyes és szájbarágós".
De szerintem nem néhol.
Művészkedő és manírt a legtöbbször.

előzmény: czeppelin (#7)

2009-07-01 01:18:57 czeppelin (4) #7

Szerintem nem, de ez is egy vélemény.
A karakterének a jellemzésében pedig szerintem semmi meglepő nincsen, pont ilyen figura akart lenni Pink.

előzmény: puttancsospeti (#6)

2009-07-01 00:14:36 puttancsospeti (2) #6

limupei ezt jegyezte meg a Trójával kapcsolatosan, anno:
"Csak egy érdekesség, ritkán lehet ilyesmivel találkozni: Peter O'Toole véleménye a filmről, hogy sz*r."

Nos erről a filmről pedig a főszereplő Bob Geldof nyilatkozta az alábbiakat, arra a kérdésre válaszolva, hogy mi a véleménye a filmről:

"-Az, hogy szar!

-És mi a véleménye az ön által megformált karakterről, Pinkről?

-Egy hihetetlenül önző és paranoid figura!

-Van valami közös magukban?

-Nem! Nincs semmi."

Érdekes...
Jól ráérzett a faszi, szerintem is.

2009-04-30 16:34:20 -senki- (4) #5

A fényképezés és a zene remek, a rendezés a látványterén nagyon jó, kár hogy nincs több ilyen egyedi film.

Az elég eklektikus képsorokhoz a jelentést összerakni azért nem sikerült teljesen szerintem. Néhol elég zavaros és nehezen értelmezhető, így emiatt lecsúszott az ötösről.

2009-03-18 19:23:13 Beka (4) #4

alapjában véve jó, de néhol közhelyes, néhol pedig szájbarágós. Viszont vannak benne zseniális részek.

2008-09-20 21:01:21 DOE (5) #3

betehetnék a horror kategóriába..

2007-11-12 21:59:27 pókmacska (5) #2

ezzel egyetértek!

2007-11-12 21:52:18 jesi (5) #1

zseniális képi világ, a rajzok sokatmondóak, a zene meg mindennél többet mond.