Kontroll (2003) ☆ 👁

(Antal Nimród)

magyar dráma, thriller, vígjáték

4,1

Lecsó: Az a baj, hogy má' megint esélyünk se volt.

Bulcsú: Amikor már évek óta úgy kelsz föl, hogy minden áldott nap, minden csatát meg kell nyerni, mindig be kell bizonyítani, hogy te vagy a legjobb. Nagyon elkezdtem félni, hogy...mi van, ha nem én vagyok a legjobb? Nem akartam félni...

Tibi: Mi az a sínfutás?

Professzor: Ha gondolod le is hugyozhatsz.

A most következő filmalkotás fiatal művész munkája, akit szeretnék barátomnak tudni, bár nem régen ismerjük egymást. Mint azt hosszú beszélgetéseink alkalmával elmondta, őt a jó és a rossz küzdelme foglalkoztatja. Amit játékfilmjében ábrázol az fikció, fiktív föld alatti világ. Sem maga a helyszín, sem az ott történő események, sem az események szereplői nem köthetok a BKV-hoz, mert univerzális gondolatokat tükröznek. Sokan óvtak attól, hogy a budapesti metrót átengedjük a forgatásokhoz, féltek attól, hogy a filmben lejátszódó jelenetek és szereplők rossz fényt vetnek társaságunkra. Én ezt másként látom. Büszke vagyok arra, hogy egy első filmes rendező munkáját segítettük azzal, hogy a metró különleges atmoszférájú helyszíneit a művész rendelkezésére bocsátottuk. Meggyőződésem, hogy a nézők el tudnak vonatkoztatni a konkrét helyszínektől, és a szereplőket sem azonosítják a BKV ellenőreivel, hiszen a világ amelyben a cselekmény lejátszódik nyilvánvalóan szimbolikus.
Aba Botond (BKV Rt. vezérigazgató)

- Hogy tudod te lenyelni ezt a szart kora hajnalban? A telített zsírsav lerakódik az artériádban és...

- A kutyára soha ne mutass!

- Mi az a sínfutás? Hé, hallod, mondjad már, mi ez?
- Bulcsú mit mondott?
- Semmit. Azt mondta, hogy ez valami verseny.
- Inkább olyasmi, mint az orosz rulett.
- Aha. És? Hol vannak most?
- Valahol mögöttünk. Futnak a vonat mögött. Abban a másodpercben, amikor a vonat kihúzott az állomásról, leugrottak a sínekre, és elkezdtek futni utána. Ez nem olyan egyszerű, mert a talaj tele van csövekkel, vezetékekkel, meg ott vannak a sínek is. Grafitporral megtelik a tüdőd, és nem kapsz levegőt. A probléma a következő vonat.
- Várj. Ez az utolsó vonat, nem?
- Az utolsó, ami utasokat szállít. Mögöttünk jön még az Éjféli Expressz.
- Éjféli Expressz? Az meg mi?
- Az az igazi utolsó szerelvény. Az utolsó vonat, ami bemegy a garázsba.
- Azt akarod mondani, hogy...
- Bizony. Jön mögöttünk egy másik metró. A baj csak az, hogy az Éjféli Expressz nem áll meg sehol.
- Várjál már, hallod? És ki nyer?
- Ki bazmeg, az első!

- És szeretsz itt lent dolgozni?
- Megszokja az ember.
- Á... sohasem gondoltam volna.
- ... mit?
- Hát ... hogy milyen nehéz lehet nektek.
- Minket mindenki utál.
- Na jó, ez egy kicsit paranoiásnak hangzik ám!
- Nem, ez teljesen tiszta. Minket mindenki utál.

Gonzó: Félek!

Professzor: Tudod, mi a lényege ennek a dolognak? Fegyelem, éberség, kitartás. És mindenekelőtt önuralom. (Tibinek) Fordítva vetted fel azt a szart! És különben is, csak akkor vesszük fel, ha már a kocsiban vagyunk, világos?
Tibi: Bocs.

Gonzó: Jegyeket, bérleteket kérném.
Muki: Nem veszünk semmit, köszi.
Gonzó: Olyan hülyék vagytok, hogy bérletet kéne vetetni veletek. (kis szünet) Hé, Bulcsú! Sínezünk ma este?
Bulcsú: Ez kihívás volt?
Gonzó: Igen. Mi az, beszartál?
Bulcsú: Én nem szartam be, én már háromszor megcsináltam. Te vagy az amatőr.
Gonzó: Érdekes, hogy ezt mondod, mert én még nem láttam, hogy megtetted volna. Ami azt illeti, senkit se láttam.
Muki: Én már láttam!
Gonzó: Csak álmodtad, Csipkerózsika! Menj szépen vissza szunyókálni, hülyegyerek!
Muki: Anyáddal szórakozzál, te majom!
Gonzó kopasz társa: Te vagy a majom! Te... Majom!
Bulcsú: Mikor?
Gonzó: Ma este.
Bulcsú: Válaszd ki az útvonalat!
Gonzó: Nem. Te válaszd ki!
Bulcsú: Legyen a keleti vonal, ötödik megálló. Az a leghosszabb.
Gonzó: Oké.
(Bulcsúék elsétálnak, valaki még visszaszól)
Lecsó: Szarosseggű páviánok!
Gonzó: Marhák.

Muki: Micsoda szar nap ez a mai! És még csak el se kezdődött igazán!

Béla: Mondd csak, fiam! Te szereted szagolni a saját szarodat?
Muki: Megyek, megkeresem a többieket!

Professzor: Muki a környezet produktuma.

Ha iszik, ne autózzon, jöjjön le és metrózzon!

(Felirat egy kocsironcs fölött a metróállomáson.)

- A medvének volt jegye?
- Volt!

Szofi: Nézd csak!

Lecsó: Szórakozol velem bazdmeg? Húzz innen kifelé vagy levágom azt a büdös drogos kezed azt' a hátadba állítom!

Bulcsú: Te a Bélának vagy a lánya?
Szofi: Igen, miért?
Bulcsú: Én nagyon szeretem a Bélát.

Lecsó: A képet nézd! Vagy nem tudod, hogy hogy kell egy képet megnézni, baszod? Így! Ennyi! A dátum nem stimmel.
Professzor: Köszönöm, hogy segítettél! Tuti, hogy meg fogom nézni. Oktassál ki az utas előtt, hogy mit csináljak, jó?!