Kölcsönlakás (2019) ☆ 👁

(Dobó Kata - Gulyás Buda)

magyar szerelmi történet, vígjáték

2,1

2019-07-07 22:24:59 gerbence (2) #21

Nem annyira meglepő módon ez a film olyan, mint egy Szeszélyes évszakok bohózat, mondjuk Trunkó Barnabás tollából. Csak mindezt olyan formában, ahogyan Móricka, illetve Dobó Kata elképzeli a középosztálybeli pesti vállalkozó családok életét és körülményeit. Azaz díszes, csiricsáré és ízléstelen külsőségek között (mint amikor viszonylag olcsón szeretnék a drágaság benyomását kelteni), mondjuk ez nagyjából egyetlen lakást jelent. Na jó, néhány percre látunk még egy prémium autót, egy jógastúdiót és egy kocsmát is.
A rendezés ennek a kategóriának megfelel: a vágás legtöbbször ritmustalan, de a kuszálódó szálak jól követhetők, a történetvezetésbe senki bicskája nem fog beletörni. A filmzene a leggagyibb, kilencvenes évekbeli amerikai családi vígjátékok legmegavasodottabb receptjét követi, a stáblistára még jut egy szokásos "magyarvígjáték-sláger", ami szerintem mindig ugyanaz, csak az aktuális színészekkel énekeltetik fel újra.
Egyébként a színészek a legérdekesebb pontjai az egésznek, nagyjából rajtuk múlik minden, hiszen mind a sztori, mind a körítés annyira sablonos, hogy azon túl sok pontoznivaló nincsen.
Ezen a téren viszont elég színes a paletta, és meglepő módon nem csak a szégyen ötvenezer árnyalata jelenik meg - egészen különböző ligák kerültek itt egy pályára. Összességében azt el lehet mondani róluk, hogy alapvetően a színészek miatt nézhető végig az egész film.
Balla Eszter egy kimondottan jó színésznő - én a Moszkva tér óta bírom - amellett, hogy már vagy 20 éve ugyanolyan szexi, azzal együtt (ill. talán éppen amiatt), hogy tökéletes szinkronban van az idő múlásával. Az ő - jobbára - életszerű reakciói néha elhitetik velem, hogy egy mozifilmet nézek, nem egy tévészkeccset.
Mellette a legjobb alakítás Ganxsta Zolié, aki itt a szegény ember Mucsi Zoltánjaként szórakoztatóan hozza a rezignált csapos rejtőjenői figuráját, és a tekintete képes némi hitelt is kölcsönözni a jeleneteknek, amikben szerepel. Csúcsmásodpercek jutnak még Gosztonyi csabának Répa Béla szerepében (az övé volt az az egy jelenet, ami tényleg mosolyt csalt az arcomra).
Mellettük még Kiss Ramóna hozza jól a szintén nem túl bonyolult mellékszerepét, illetve a főszereplők közül Martinovics Dorina az, aki úgy tud belesimulni ebbe az egész kellemetlen produkcióba, hogy azt pár centivel a komolyan vehetőség felé kormányozza.
Haumann Máté, Klem Viktor és Szabó Simon tökéletes sablonfigurákat, típuskaraktereket hoznak: Haumann a Valami Amerika Pindroch Csabáját, Klem pedig a Szabó Győzőjét jeleníti meg, se jobban, se rosszabbul; Szabó Simon pedig nagy meglepetésünkre Szabó Simon figuráját bábozza el tetszőleges filmjéből. Akiket megnyugtatnak az ismerős formák pasztellszínekben felfestve, most is elégedettek lehetnek.
És az alsókategóriát, aki az egész produkció szellemiségét a legpontosabban jeleníti meg, és ezzel tökéletesen egyensúlyozza vissza azt a tehetségesebb színészek próbálkozásai ellenszelében a Mikroszkóp-színpad porondja felé, ezúttal (is) generációjának Csala Zsuzsája, Oroszlán Szonja képviseli. Az ő megjelenéséig szinte még a 3-as osztályzat lehetősége is mintha a végtelennél kisebb távolságra lett volna (noha nem sokkal), de színre lépését követően egy Bajor Imre-Ihos József ágyjelenettel sem lehetett volna lejjebb rúgni a lécet.
Az egyest indokolatlanul szigorúnak érezném, egyrészt mert végig tudtam nézni (amúgy különösebb fájdalmak nélkül), másrészt tényleg vannak itt korrekt alakítások jó színészektől, a hármas viszont túl megengedő lenne egy olyan filmnek, aminek tökéletesen nulla hozadéka van minden szinten.
Ha ez egy számvitel szigorlat lenne, azt mondanám, az egyik legjobb jegyet kapja... elégséges.

2019-07-02 07:44:17 Nagy Tamás (1) #20

Borzasztó egy film, a színházi verzió sokkal jobb! Ez nagyon erőltetett lett :(

2019-06-25 23:15:59 BonnyJohnny (1) #19

Szabó Simon beleragadt a tahó szerepbe, amit a Moszkva téren felvett (ahogy Mucsi Zoltán Kapa karakterébe), hogy mennyire jó színész, azt nem tudom megítélni, de a bamba nézése, a bunkó hangja, és az öntelt tahó megjegyzései még mindig több komikummal ruházzák fel, mint a többieket. Ezen állításom mellett kitartok. Az, hogy ez egy kettes színvonal lenne, arról nem tettem említést. A többieké az egyes, Oroszlán Szonja és parókája viszik mínuszba a dolgot. Így átlagolva kijön az egyes osztályzat. :P

előzmény: HejjaX (#18)

2019-06-25 23:09:08 HejjaX (2) #18

Szabó Simonnál rosszabb magyar színész nincs. Óriási fegyvertény, hogy Oroszlány Szonjának ebben a filmben sikerült őt alulmúlnia.

2019-06-25 21:46:06 Kempesbaba (?) #17

Ezzel azt hiszem sokunk tisztában van. Kérdésem inkabb volt provokatív,,költői' kérdés :)

2019-06-25 21:23:14 critixx (?) #16

"A lényegi kérdés inkább az hogy ki és mi okból adta meg neki ezt a lehetőséget..."

Évekig élt együtt egy bizonyos pocokkal hollywoodi producerrel, aki később történetesen annak a filmszakmai, állami támogatások felett döntő szervezetnek lett az irányítója, mely ezt a filmet is finanszírozta.

"1. hogyan vették fel a filmművészetire anno"

Ez tényleg rejtély. Mondjuk ugyanezt én Csányi Sándor kapcsán sem értem.

"2. miért őt választották a miniszter félrelép mellékszerepére"

Mert annak a filmnek is a fentebb említett pocok volt a producere, akinek nyilván megtetszett az új felfedezett. A forgatás alatt jöttek össze.

2019-06-25 21:18:44 BonnyJohnny (1) #15

Háromnegyed óra után jött az első (régi) poén ebben a "vígjátékban", az is Ganxta Zoleetól... aki (a Cop Mortem után) megint csak a legjobb színész a filmben, amiben szerepel. A második Szabó Simon, aki a szokásos figurájának egy végtelenül minimalista verzióját hozza, de még így is hoz némi "humort" a filmbe.
A többiek semmilyenek, aztán Oroszlány Szonja és a parókája aztán végkép mínuszba húzzák az alkotást.

2019-06-22 12:20:30 Kempesbaba (?) #14

Ennek a nőnek egyetlen erénye a kinézete. Ezt váltja már két évtizede kapcsolati tőkére. Így 40 felett ez az erény már kopik,és most válik el hogy lesz e belőle Molnár Piroska (spoiler alert: nem)

2019-06-22 12:13:12 saatonda (?) #13

még fontosabb kérdés hogy
1. hogyan vették fel a filmművészetire anno
2. miért őt választották a miniszter félrelép mellékszerepére
jó példa arra, hogy a híres színművészetire haláltehetségtelen ember is bejuthat, ill. ilyet zéró tapasztalat nélkül is kiválaszthatnak viszonylag sikeresnek szánt tömegfilmbe.

2019-06-22 11:41:03 BonnyJohnny (1) #12

Szerintem ő kérte ezt a lehetőséget. De akárhogy is, elfogadta. Megérdemli az osztást.

2019-06-22 11:18:52 Kempesbaba (?) #11

Ti most megtaláltátok ezt a kétség kívül tehetségtelen nőt,aki pedig csak annyit tett,hogy élt egy kinálkozó lehetőséggel. A lényegi kérdés inkább az hogy ki és mi okból adta meg neki ezt a lehetőséget...

2019-06-22 11:13:56 ryood (?) #10

munkamegosztás :)

2019-06-22 11:08:51 bambula (1) #9

Köszi.Akkor ehez a protekcióhoz tényleg csak gratulálni lehet.

2019-06-22 10:25:58 critixx (?) #8

Belső információk szerint D.K. semmit sem rendezett a filmen. Beszélgetett a színészekkel, mosolygott, nézte a monitort, miközben Gulyás Buda végezte a rendezői teendőket.

előzmény: bambula (#6)

2019-06-22 08:11:50 Dangar (?) #7

Egy kis kiegészítés az amúgy helyes megállapításhoz:

Vígjáték kapcsán nem tudsz akkora szemetet mutatni/készíteni ebben az országban, hogy ne cuppanna rá a jónép.

előzmény: kaamir (#5)

2019-06-22 06:39:18 bambula (1) #6

Nagyon örültem volna,ha kiderül,hogy tévedtem a rendezőnő(?) tehetségét illetően,de sajnos kb. a feléig bírtam megnézni a filmet.
Nem mellesleg a castingos sem volt éppen a helyzet magaslatán,nem egy szerepre rosszul választott színészt,sajnos.
D.K. meg mutogathatja majd,hogy az idei év legnézetebb magyar filmjét ő rendezte,de mivel úgy néz ki,hogy idén már nem nagyon lesz kihívója magyar közönségfilm terén,így ez nem nagy dolog szerintem. :(

2019-02-20 11:29:15 kaamir (?) #5

Nagyfater elszabadul - 351 000 néző
Valami Amerika 3 - 371 000 néző

Vígjáték kapcsán nem tudsz akkora szemetet mutatni ebben az országban, hogy ne cuppanna rá a jónép.

2019-02-20 10:53:59 zéel (?) #4

Hatalmas sikert aratott a Kölcsönlakás a mozikban. Még a hollywoodi premierfilmet, a 57 305 nézővel startoló Alita: A harc angyalá-t is megelőzte.
no comment

2019-02-14 13:56:15 Atazzz (?) #3

Valamiért úgy érzem ez nagyon hitvány film lett :D

2019-02-13 21:12:22 showme (3) #2

Színházban fergeteges, de filmen... hát nem is tudom. Inkább ne lett volna.

2019-02-12 23:56:21 Mizi (?) #1

Szarrá van promózva ez az izé.