Volt egyszer egy téka (2018) ☆ 👁

(Csizmazia Gábor)

magyar dokumentumfilm

4,2

2020-04-08 02:46:11 dittike (5) #17

Annyira szubjektíven tudom szemlélni ezt a filmet, amennyire csak lehet hiszen vannak olyan szereplők benne akikkel volt szerencsém eddigi létem során személyesen is találkozni, összefutni, egyetemi előadásaira beülni, mint szenvedélyes mozistalány úgy érzem, hogy egész életemet meghatározzák/meghatározták/meg fogják határozni az ovimoziban látott, videótékából / dvd tékából / könyvtárból/ban nézett kikölcsönzött filmek és persze a NAGYBETŰS MOZI , ami lehet celluloid alapú vagy digitalizált de nekem ez az ÉLETEM-

2020-02-01 18:38:20 somogyireka (5) #16

az a régi szép ignorálom gomb..

2020-02-01 16:33:09 Kempesbaba (3) #15

,,nem akarod",,nem tudhatod" ,,mindegy". Így van,mindegy...

2020-02-01 14:42:56 ryood (5) #14

nem vagyunk egyformák. ami nem is baj...
te így látod. más pedig tényleg élvezte ezt az egészet. szerette. és a filmben sem csak az édes nosztalgia van jelen. egyáltalán nem csak az. annál sokkal többről szól. nem kezdem el felsorolni, mert már lentebb leírtam, és valamiért nem akarod észrevenni ezeket a filmben. mindegy.
azt pedig nem tudhatod, kinek milyen élményt nyújt a film. neked azt nyújtotta amit. más meg lehet fellelkesül általa, aki nem élt akkor, és szeretne többet tudni erről az egészről.

előzmény: Kempesbaba (#13)

2020-02-01 14:34:48 Kempesbaba (3) #13

Kényelmetlen és körülményes volt a tékázás,a premier filmekre (ha nem volt haverod a tékás) hetekig kellett várni,a VHS minősége legtöbbször meg sem közelítette a moziét,stb,stb,stb. A közösségi élmény mint pozitívum? Az megvolt egy kocsmában is. Komolyan olyan érzésem volt a film nézése és az itt folyó diskurzus olvasása közben,mint mikor nagyapám mesélte a háborús sztorijait. Az idő,meg a nosztalgiára való hajlam sokak emlékeit megszépíti. És még mindig fenn tartom a véleményem,ez a dokumentumfilm semmiféle élményt nem nyújt azoknak,akik nem éltek a VHS korszakban,sima nosztalgikus sztorizgatás.

2020-02-01 13:57:45 ryood (5) #12

a film felelevenít egy korszakot, emléket állít, és teszi azt teljes méltósággal, szuper minőségben, értelmezve-elemezve, mélyebbre menve a jelentőségében, és lehetetlen erről a nosztalgikus hangulatú filmről a saját élmény nélkül reagálni. sőt, itt talán az még fontosabb is. ha nem lenne jó a film, akkor nem ezt váltaná ki az emberből. persze, nem mindenki tud ehhez kapcsolódni.
de miért ne lehetne így írni egy filmről? végül is "az objektivitás a szubjektivitásban rejlik".

(PS: Réka amúgy mindig így ír, minden filmről, gyakran én is.)

előzmény: Kempesbaba (#11)

2020-02-01 13:47:32 Kempesbaba (3) #11

Látod,te sem a filmet dicséred,hanem általa visszarévedsz a múltba és felülsz a saját nosztalgia vonatodra. Nem más ez a dokumentum film,mint egy érzelmi katalizátor.
Nálam legalább is ekként működik.

előzmény: somogyireka (#8)

2020-02-01 13:27:10 ryood (5) #10

"Amikor vég vissza kellett tekerni a kazettát.. amikor még kincs volt a fővárosban egy-egy nagyszerű film, sorba kellett állni értük és hetekkel előrejegyezni, amikor még közösségi élmény volt, mert nem volt minden háztartásban videólejátszó, se film. Amikor még kislány voltam..amikor, amikor, amikor..."

volt ennek az egésznek valamiféle szakralitása. ma meg fél perc alatt letölt az ember 37 filmet, legyen az 1924-es német expresszionista, néma börleszk, 60-as évekbeli avantgárd, új-hollywood vagy kortárs román film, de akár egy blockbuster...minden elérhető, még kart se kell nyújtani, elég a kisujjat megmozdítani picit...és máris lehet fogyasztani a kultúrát a meleg lakásban. és persze szeretem ezt, mert tagadhatatlanul előnyös tud lenni, de még sincs már meg az a meghitt átszellemlt állapot, katarzis, mint mikor végre nagy nehezen kikölcsönöztem vagy megszerezte a szomszéd külföldről, esetleg megvettem eredeti kazettán, egye-fene dvd-n... a mozi él még szerencsére, s remélhetőleg a mi életünkben ez így marad, csak hát egyre ritkább már az olyan közösségi élmény, mint akkoriban...

egyébként én mindig visszatekertem, és bizony volt, hogy feliratos, eredeti hangos verziót kölcsönöztem ki.

még egy emlékemet megemlíteném itt.
80-as évek vége felé, mikor még nem volt videólejátszónk, anyukám hozott haza a munkahelyéről egy csak lejátszót, amin egy négyszámjegyű számláló volt, idő kijelző nélkül. és akkor láttam spielberg párbaját. nem voltam még tíz éves sem, de a mai napig bennem van az a rettegés és félelem, amit akkor átéltem...és igen, ehhez kellett ez a körítés, hogy nem a youtube-ba pötyögök be valamit, hanem hoznak az otthonunkba egy csodamasinát, amiről addig csak álmoztam kisgyerekként, és akkor nézhetünk rajta egy igazi új-hollywoodi klasszikust a hetvenes évekből.

hát gyönyörű kor volt. búcsú tőle örökre, szép kis mementó ez a film.

előzmény: somogyireka (#8)

2020-02-01 13:20:55 ryood (5) #9

még egy emlékemet megemlíteném itt.

hát gyönyörű kor volt. búcsú tőle örökre, szép kis mementó ez a film.

2020-02-01 11:31:38 somogyireka (5) #8

Méltó áldozás az utolsó videótékák előtt, igazi emlékmű, mely a hatalmas időtömegből kiragad pár esztendőt, megnyitja, feltárja azt, mélyrétegeibe hatol be, bányászik, kincsre lel.
Bárcsak mikor átéltem a 80-as, 90-es éveket tudtam volna, micsoda pompás egy időszakban élek, afféle halványan pislákoló "goldene Zeitalter" volt ez, a rendszerváltás, a nyitás, de még az óvatosság és a viszonylagos lassan haladás szellemében. Az ember mikor átéli csak nagyon ritkán látja az a idő "ragyogását". A jelen trónján pöffeszkedő énje elég jól eltakarja ezt. És bőven lehet, ha itt leszek még 20 év múlva a most lesz kimért és finom és megfontolt ahhoz képest, ami felé a világ halad.
(Szívesen visszatekerném, így, hogy már tudom, merre halad, lelassítanám, szüneteltetném a film(em)et egy-egy helyen és azt hiszem, sokkal de sokkal jobban szeretném, mint mikor átéltem, mert most már, hogy ismerem nem félek tőle..)

2020-01-29 18:07:57 ryood (5) #7

nem tudom (és talán nem is akarok) belekötni a filmbe. pontosan olyan, amilyennek "lennie kell" egy nosztalgikus alkotásnak. szerencsére mellőz bármiféle érzelgősséget, giccset, mégis képes megható lenni.
megelevenedik egy kor, egy platform, egy hangulat és tengernyi élmény, amivel vélhetően minden filmet szerető embernek volt valamiféle kapcsolata. akinek pedig valamilyen oknál fogva eddig mégsem (a fiatalabb generációkra gondolok itt) annak talán meghozza a kedvét, hogy kicsit utána járjon mi is volt ez az egész.
én részese voltam kölcsönzőként, illetve dolgoztam a corvin moziban, aminek valóban nélkülözhetetlen része volt a téka, a video-könyvtár, "a kályha, ami mindenkinek egyformán meleget ad".
rohamosan fejlődik a technika, gyorsul egyre őrültebb tempóban a világ, ahol az embernek egyre kevesebb ideje van, és egyre több élményt akar halmozni. szóval a mennyiség egy ideje a minőség elé lépett. az olyan helyek, közösségek, mint a videó-tékák pedig olyan űrt hagytak maguk után, amit nem lett pótolva. így marad nekünk a melankólia, a nosztalgikus érzések és élmények felelevenítése, és most ez a film, amit remélem, sokan megnéznek majd, és talán ha valamilyen más formában, más helyen létre jön majd valami a tékák helyett, azok örökébe lépve.
köszönet a filmért a készítőknek!
természetesen csillagos ötös.

2020-01-28 09:36:51 Atazzz (4) #6

Azt hiszem a HVG360-on fent van. Első hónapra az előfizetés párszáz forint és cserébe hozzáférhet az ember egy csomó prémium tartalomhoz. (elvileg)

előzmény: Mikkey (#5)

2020-01-27 18:51:54 Mikkey (4) #5

ehhez tudna valaki dobni egy kontaktot privátban? már régóta próbálom felhajtani..

2020-01-26 19:06:08 Kempesbaba (3) #4

Csapott vállú bölcsészek és szent megszállottak belterjes,nosztalgikus sztorizgatása.
Ezek a történetek igazán csak azoknak szórakoztatóak,akik akkor és ott átélték.
Kíváncsi lennék arra hogy a következő generációknak,akik ebben a korszakban még nem éltek,mit nyújt ez a film.
Rudolf Péter jelenetei meg nagyon nem kellettek volna bele.

2020-01-26 13:59:23 bruce (5) #3

Életem meghatározó élménye volt a videokazetta és a vele járó tékába járás :) Tökéltessen adja vissza mit is jelentett akkor filmet nézni esetleg lemaradni az adott filmről amit szerettél volna megnézni de pont nem volt bent, feliratkozni és várni az új filmekre. Viszont nekem is szolgált újdonsággal a film, fogalmam se volt, hogy volt spéci kazetta visszatekerő szerkezet.

2019-10-10 12:23:58 Ugor (?) #2

Most vadászgattam hétfőn a Media Marktban, simán van, akármennyi. De máshol is.

előzmény: Atazzz (#1)

2019-10-10 11:47:36 Atazzz (4) #1

Ezt hol tudnám megnézni??