Dazed and Confused (1993) ☆ 👁

(Richard Linklater)

amerikai dráma, vígjáték

3,9

2021-11-21 05:45:00 The Cortez (4) #32

Ez az őrületes tini- és party vígjáték a 70-es években játszódik, de teljesen 90-es feelingje van. A karakterek kedvelni valóan röhejesek, a színészi játék annyira idétlen, hogy már jó, a beszólások végigröhöghetőek, a sztori pedig szintén vicces, ám azzal spóroltak az alkotók, mivel ez egy maximálisan hangulatközpontú alkotás, ami a fiatalos-gimnazista életérzést adja el, miközben egyfolytában szólnak a faszályosabbnál faszályosabb retro track-ek. A cselekmény egyébként csak a végére komolyodik el valamennyire. Több, később híressé vált arc is feltűnik benne. Közülük Ben Affleck a legfelismerhetetlenebb, mert itt inkább hasonlít Till Attilára, mint saját magára.

2015-12-28 16:55:57 St4nt0N (?) #31

Nálunk a 12-es karika kedvéért megszelidített változat jött ki DVD-n. Többnyire nem komplett jelenetek maradtak ki, inkább párbeszédrészletek: vaskosabb káromkodások, trágár beszólások, a fű (drog) és a szex explicit megemlítései hullottak el a vágóasztalon. Összesen úgy 6-7 perc, azt hiszem. Aki a csonkítatlan filmre kíváncsi, a Flashback Edition-t keresse.

2015-10-20 14:18:37 ChrisAdam (5) #30

Hú, tényleg. Azt is csekkolom ennek örömére. Köszi a korrigálást és a figyelemfelkeltést!

előzmény: Zalaba Ferenc (#29)

2015-10-20 14:14:50 Zalaba Ferenc (4) #29

Linklater első munkája a Henyék.

2015-10-19 21:27:25 ChrisAdam (5) #28

Tegnap este csak úsztam a filmben, aztán teljesen el is merültem.
Zseniális hangulatú, nem kell ide történet vagy akármi - ez egy nap éjszakája, amikor a fiatalok buliznak, felnőnek, vagy csak azt hiszik, hogy felnőnek. Isznak, csajoznak és pasiznak, vad rocknrollt hallgatnak, nevetnek és őrültködnek - egy kort megörökítenek. Ha tehettem volna, itt lettem volna fiatal. :)

Zseniális, Linklater első munkája már szenzációs!

2015-02-21 21:37:17 TheDriver (2) #27

Nem értem mit esznek ezen a filmen...semmi sztori, csak céltalan lógás az egész. Nagyon untam.

2011-12-20 11:24:20 BonnyJohnny (5) #26

Az American Graffitit emlegetni a film kapcsán nekem is eszembe jutott. 20 évvel Lucas '50-es évek filmje után Linklater megidézte a '70-es éveket. Hasonlóan jó és életszerű karakterekkel és helyzetekkel, és talán még jobb szövegekkel (ettől függetlenül az egész filmet egy kicsit az American Graffiti mögé helyezném). Mondjuk egy kicsit talán sok is volt a karakterekből, eltartott egy darabig, amíg mindenkit beazonosítottam, és elhelyeztem a hierarchiában, de szerencsére mindegyik szereplő igazi karakter, és jól elkülöníthető a többiektől. A korhangulat, a fiatalok életérzése, valamint a fantasztikus soundtrack elviszi a filmet (számomra egészen a zseniális értékelésig).

2011-09-21 17:21:02 Kalti (4) #25

Valóban nincs a hagyományos értelemben vett sztorija, szinte semmi, ezt kár tagadni, de nem is hiányzik, ez a film nem akar semmi egetrengetőt közölni, inkább egy korképet fest, és annak életérzését akarja közvetíteni, márpedig ezt szenzációsan teszi.

előzmény: Jereváni Rádió (#24)

2011-06-18 23:03:02 Jereváni Rádió (3) #24

Gyönyörű fényképezés, jó zenék, a kor abszolút hű megidézése, hangulat is van rendesen, csak épp a sztori hiányzik fájón. Mintha a készítők is túl sok füvet szívtak volna közben, és egyszerűen elfelejtették volna megírni tisztességesen a forgatókönyvet. Hiába a megannyi pozitívum, nem tudok rá jobbat adni, mint egy hármast. Többet vártam tőle.

2009-09-13 01:40:55 bothbenedek (5) #23

nagyon finoman elkapott, megunhatatlan karakterek...

2009-08-30 00:22:32 VVega (5) #22

Fantasztikus hangulatú alkotás, egyedül a '80-as évek legjobb tinifilmjeivel említhető egy lapon. Olyan mintha saját magadat látnád a gimiből, szinte dokumentumfilm :)

2009-08-23 01:12:02 Kalti (4) #21

Nagyon tetszett, igazi "feel good' múvi, szimpatikus szereplőgárdával, és az egyik legtökösebb soundtrack-el, amit eddig hallottam. Linklater-ben sosem kell csalódni, erről a filmjéről bevallom néhány héttel ezelőttig nem is hallottam, még szerencse, hogy QT egyik kedvence, így kedvet kaptam hozzá :). Akadtak remek párbeszédek, de bennem nem is ezek hagyták bennem a legmélyebb nyomot, hanem az egésznek a hangulata, ahogy kiválóan megragadta a 70-es évek életérzést. Én is szívesen lettem volna, akkor tizenéves, sajnos egy kissé unalmasabb, prűdebb korba születtem.
Egyelőre egy nagyon erős 4-est adok rá, de alszok egyet rá és lehet, hogy 5-ös érik belőle :).
Amúgy aki hasonló hangulatú, szintén nagyszerű filmet keres, annak ajánlom a Majdnem hírest, sok helyütt juttatta eszembe annak az atmoszféráját.

2009-03-31 15:55:19 Leslie (5) #20

Akkor ezek szerint 10 percet vágtak ki. Így nem veszem meg.
Nem értem miért nem lehet ilyen filmeket normális változatban kiadni. Egy duplalemezes változatnak nagyon örülnék magyar feliratos extrákkal.

előzmény: Alan Smithee (#19)

2009-03-31 04:21:10 Alan Smithee (5) #19

Szerintem Jovovich azért van annyira előtérben, mert ő volt akkor az egyetlen igazán ismert szereplő, már majdnem sztár, plusz akkoriban kezdett alakulni a zenei karrierje, emiatt volt "gitározó kellék". Ha Ben Affleck akkor már Oscar-díjas lett volna, nyilván vele "adják el".

Nagy Linklater-fanként sajnálom, hogy csonkolt a DVD (én is megvettem, nincs rajta vágatlan logó, egész pontosan csak 1:32:54 hosszú), mert a vágatlant már nagyon régen láttam, nem emlékszem a kimaradt részekre.

2009-03-30 22:44:05 Dió (5) #18

Két-hármat számoltam, most így hirtelen a legfájóbb, amit mondani tudok, az az, amikor Adam Goldberg az erdőben tartott bulin összeszólalkozik az egyik füvezős tirpákkal. Ez egyébként pont az, amit az idézetek szekció legtetejére is beírtam - kb a felső pár sor az, ami benne van, a többi kimaradt (pont a legjobb rész - "Két dolog miatt jöttem ebbe a buliba; sört inni, és seggeket szétrúgni. És ami a sört illeti, kezdünk kifogyni belőle").

2009-03-30 16:01:32 Leslie (5) #17

Pedig épp mostanában terveztem megvenni.
Az imdb-n 102 perces, a netes dvd-áruházakban viszont tényleg 95 vagy 98 perceket írnak.
Akkor ezek szerint a szinkron csak ilyen vágott változathoz van, ami nagyon szomorú lenne. Persze gondolom a dvd hátulján rajta van a címke, hogy vágatlan. :)
Melyik jelenetek maradtak ki?

2009-03-30 15:39:06 Dió (5) #16

Megvettem a fél éve kijött dvd-t, aminek a megvásárlásától ezúton szeretnék elrettenteni mindenkit, aki kicsit is szereti ezt a filmet.
Először is a magyar felirat (másfajta nincs) néha olyan, mintha egy másik filmhez csinálták volna:
"Oh man, I'm so fuckin' wasted" (Oh öreg, totál be vagyok tépve) helyett például "Sziasztok!", és rengeteg ilyen van, másodsorban néha úgy éreztem, hogy egyes jelenetek hiányoznak belőle, aztán ez akkor be is bizonyosodott, amikor az egyik kedvenc jelenetem tényleg nem volt ott, ahol kellett volna. Olyanok nem kerültek rá a dvd-re, hogy ölni tudnék, és nem hiszem, hogy én korábban rendezői változatot láttam volna. Egyszerűen szégyenteljes.

2009-03-10 09:52:33 Dió (5) #15

Nem minden film működik úgy, hogy egy központi karakterre húz fel a filmet, ez ráadásul pláne nem, ez úgy nem is lenne jó. Pont az a cél, hogy sok-sok fiatal és szimpatikus karaktert megismerj, megteremtve ezzel annak a közösségnek az érzését, amiben mi is - mint minden iskolás egyén - benne voltunk. Ez nem egy jellemfejlődést mutat be (mint az általad számonkért egykarakteres filmek), itt a közösségen van a hangsúly. Elfogadom, ha Te nem találtál szimpatikus karaktert, én mindenesetre csak azokat találtam, már a huszadik percben odavoltam értük. És azért a rendelkezésre álló időben szerintem keményen dolgozik rajta a film, hogy mindegyiket megmutassa pont annyira, ahogy egy ilyen filmben kell.
Milla Jovovichnak nem sok szerepe volt, bár nekem kapásból hozzá fűződik az egyik kedvenc jelenetem:) (amikor Jovovich beszívva gitározik, a mellette ülő srác a daltól megihletve elnyomja a film egyik legemlékezetesebb dialógusát). Az, hogy a dvd borítón hol kerül feltüntetve, inkább a forgalmazón, mintsem a filmen kérd számon!
A dialógusokról: ez egy ifjúsági film. Mégis mit vártál, magvas lexikális gondolatokat? A film célja annyi, hogy közel hozzon egy olyan réteget a nézőhöz, amiben ő is benne volt anno. Ezt az adott réteg saját nyelvezetén keresztül teszi meg (hogy máshogy kéne?), és ha Te csak "szétrúgom a segged"-féle dialógusokat találtál, kezdésként nézd meg az idézetek szekciót, aztán utána az egész filmet. Még ha visszatérő sor is ez a stílus, ez sokszor csak a felszín.

előzmény: hattori (#13)

2008-08-14 18:04:21 hattori (3) #14

bocs, másképp akartam : idegesítő, kiforratlan jellemrajzot találtam csak.

2008-08-14 17:59:32 hattori (3) #13

Értem én,értem.De viszont...felsorolom inkább,hogy mit nem értek a filmmel kapcsolatban:
-miért nem volt legalább egy központi vagy akár csak annak tűnő figura sem a filmben?
-Milla Jovovich-nak mi volt a szerepe a filmben?(ha már az egyik főszereplőnek tüntették fel a DVD-borítón legalább megszólalhatott volna eccer...)
-nekem tetszett az American Graffiti, sőt nagy kedvenc, de ott húsz perc alatt megismerjük az
összes figurát, mintha mindig is ismertük volna őket, itt pedig szimplán idegesítő alakokat találtam csak
-jah és miért vagyok demagóg? a "SZÉTRÚGOM A SEGGED TE DISZNÓ!" legalább hetvenszer elhangzik a filmben, a magvas gondolatokat(kb. 2 mondat)ezek közé pásszintotta be ez a link alak:)

2008-08-14 17:27:19 Olórin (4) #12

Nem azért írtam, hogy ha Linklater akkor automatikusan jó. De az ő dialógusainak általában van egy baromi magas színvonala. Itt is. Az általad idézett mondatok... hát ez már kimeríti a demagógia fogalmát.

2008-08-14 17:21:31 hattori (3) #11

Nekem ez a sok -"SZÉTRÚGOM A SEGGED TE DISZNÓ!" és "passzolod a dzsoját?"-szöveg nem jön be.
Van hangulata a filmnek az tény, de nem nőttek a szívemhez a szereplők,az tuti.
Linklater túl sok szereplőt mutat be, de igazából egyiket sem tudja igazán közel hozni a nézőhöz.

"Ez Linklater..." Felőlem a Dalai Láma is rendezhet valamit,ha nem tetszik,akkor a neve miatt nem fogom rávágni az 5-öst.

2008-08-14 17:01:15 Olórin (4) #10

Gyenge dialógusok? nonsense:) Ez Linklater...

2008-08-14 15:58:41 hattori (3) #9

Értettem hogy te mi alapján hasonlítottad össze a kettőt és én pont ez alapján írtam azt, hogy nonsense
a viszonyítás, ugyanis a Donnie Darko minden mondata aranyat ér, míg szvsz a jelen film épp a dialógusok terén gyenge.

2008-08-13 21:34:34 Dió (5) #8

"Donnie Darkohoz hasonlítani meg sztem nonsense..."
Abból az aspektusból mertem összehasonlítani őket, h mindkettőben elég gyakran pofáznak némileg hibbant tinik maradandó sorokat. Más köze nincs egymáshoz a két filmnek, viszont mivel a filmben elhangzó dumákhoz kapcsolódóan kerestem hasonlítási alapot, ebben sztem oké a donnie darko, mint példa:)

előzmény: hattori (#7)

2008-08-13 20:51:07 hattori (3) #7

Nem rossz film de én épp a dumáktól nem voltam elragadtatva,meg valahogy nem volt hiteles az, hogy ezek a skacok jóbarátok.
(Jovovich-nak pedig nem értem mi volt a szerepe a filmben azon kívül hogy pittyegett valamit a gitáron a réten)
Donnie Darkohoz hasonlítani meg sztem nonsense...
(Mielőtt rám szólnátok hogy nem osztályoztam, elmondom hogy ma láttam, friss az élmény!)

2008-07-28 22:57:12 Dió (5) #6

Tetszett a "habkönnyű, mégis fajsúlyos" mondatod, hűen festi le a lényeget. Emellett - ahogy Tarantino is megaszonta:) - hihetetlen dumák vannak benne, szinte odaveri a Donnie Darkot.

2008-07-28 18:34:11 ronin07 (?) #5

Könnyű, de töprengésre késztető mondatok. Ez helyesebb.

2008-07-28 18:29:45 ronin07 (?) #4

Linklater filmjeinek sajátossága, hogy kisebb vagy nagyobb csoportokon keresztül egy életérzést, egy állapotot fejez ki. Legyen szó egy amerikai egyetemista srác és egy francia egyetemista lány időben egyéjszakás, de élmény-szinten örökkévaló románcáról Bécsben, majd 9 évvel későbbi újraegyesülésükig Párizsban, családuk dacára (Mielőtt felkel a Nap, 1994 - Mielőtt lemegy a Nap, 2003), legyen szó egy háromfős-egyhelyszínes pszichológiai ütközetről (Visszajátszás), egy létszférákat bejáró protagonista filozófiai utazásáról (Az élet nyomában) vagy egy meghasonlott kábszeres nyomozó, illetve barátai paranoiájáról egy mézes-mázosnak álcázott 2013-as diktatúrában (Kamera által homályosan), Rick-nek mindig sikerül egy baromi autentikus környezetrajzot festenie és rafkós, de elgondolkodtató mondatokat adnia figurái szájába.
'93-ban az AIDS-korszak előtti boldog hetvenes évek útkereső fiataljairól mesélt el egy habkönnyű, ám valahol mégis fajsúlyos sztorit önmagához méltón: hibátlan könyvvel, egytől egyig hiteles színészekkel és remek betétdalokkal.

2008-02-03 20:54:26 Dió (5) #3

A minap újranéztem jó pár jelenetét (csak pár részt akartam, de akaratom ellenére vhogy az egész filmet sikerült), és nem lehet nem rajongani érte... annyira kifejezi az ifjúsági évek hangulatát, mint egyik film sem, amit eddig valaha láttam... a 90% a minimum.

2007-03-25 21:50:24 Dió (5) #2

Igazi, mosolyt varázsoló és szívet melengető ifjúsági film. Az a vicc, hogyha 10 évvel ezelőtt nézem meg, nem értem miről szól, ha meg húsz év múlva, akkor már nem emlékszem a látottakhoz kapcsolódó élményekre. De a jó időben megnézve minden pillanata átélhető, az üzenetnek éppen hogy nevezhető gondolat - ami az ember agyában motoszkál a végefőcímek után - pedig kegyetlenül gondoskodik arról, hogy elhatározza, még most kell "élni". Ami pedig még ennél is viccesebb, hogy a végén derült ki, hogy Ben Afflecket és Milla Jovovichot láttam (egyedül Matthew McConaugheyt ismertem fel:).

2006-07-14 11:58:34 azazell0 (4) #1

Akinek tetszett az American Graffiti, ki ne hagyja.