Dom za vesanje (1988) ☆ 👁

(Emir Kusturica)

angol-jugoszláv-olasz dráma, krimi, vígjáték

4,4

2020-10-18 12:40:02 Prüstü (4) #18

Egyértelműen hiteles és meg nem alkuvó film, ráadásul művészileg is nagyon magas színvonalat képvisel, ebben a filmben érződött ki leginkább, hogy egy igazi Européer a rendező, aki a komplett Balkán szellemét és kultúráját jól ismeri. Az álomjelenetek allegorikus képei, főleg a folyóparti, egyértelműen Tarkovszkij Andrej Rubljov világát idézi, sőt el is éri azt a színvonalat.

2018-06-10 00:28:49 Ugor (5) #17

És így azután hányas lett?

előzmény: KovacsFerenc (#16)

2018-06-09 18:08:15 KovacsFerenc (?) #16

Korábban már láttam Kusturica Macskajaj című filmjét,amiben lenyűgözött a komikum és a lehetetlen körülményekkel teli élet vegyített ábrázolása. A film legeleje (a hosszú szinte vágás nélküli,a falut végigjáró jelenet)még egészen hasonlított a Macskajaj hangulatára és stílusára,de onnantól teljesen mást kapunk. Maga a témaválasztás már erősen drámai és tragikus. Különösen erős eszköz az,hogy a mindenféle büntényeket és űzelmeket a rendező szinte egy realista dokumentumfilm pontosságával mutatja be. Érdekes,hogy ezzel mennyire ellentétesek (a realitás szempontjából) a mesésen fényképezett és tartalmukban is mesés( a filmbe mégiscsak jól illeszkedő) álomjelenetek. Néhány jelenet felkavaróan erős (gyerekeket látunk ugyanis legtöbbször rossz és szorult helyzetben) és valóban precíz és átfogó képet kapunk a szervezet bűnözés egyik csúcsáról,a Balkánról kisgyermekeket visznek el például egészen Rómáig ott pedig prostitúcióval és szervezett koldulással (testi fogyatékosságokat szimulálnak) kell minél több pénzt szerezniük,lényegében a gazdáik számára. Azonban emellett se érződik az a lihegés,hogy a rendező a szolidaritásunkat szeretné kivívni az események bemutatásával!
Az álomjelenetek metaforikus és allegorikus képei gyönyörűek és izgalmas fejtegetéshez adják fel nekünk a leckét,melyik mikor jön be, és miért,mit vetít előre,mit ábrázol valójában. A folk alapú zene pedig gyönyörű,és eredeti.
Ennek a népnek a megfestése egyszerűen gyönyörű. Nem sztereotípiákat,vagy azok mutogatott megcáfolását kapjuk,hanem a népet magát szokásaival,természetével,kultúrájával,stílusával és zenéjével együtt!
Nehéz film,az biztos,de gyönyörű tabló,igényes,részletes,pontos,mesés, a film humora pedig szintén imádnivaló,jóval visszafogottabb,mellőzi a Macskajajban látható szatirikus elemeket. És a pontosan megalkotott rajzok mellé egy komplex felnövés és egyszersmind karriertörténetet is kapunk,ami pörög,és amin át az egészet megérthetjük,hogy itt kiből mi lesz (mert szélsőségesen eltérnek a sorsok) és miért.

2016-09-07 21:35:59 tino87 (5) #15

Nekem a kedvenc filmem..

2014-11-16 18:05:55 Kalevala (5) #14

Eddig is tudtam, hogy maffia-szerűen szervezett koldus bandák kéregetnek a nagyvárosok utcáin, da ha most, e film után látom ezeket a szerencsétleneket, manapság tényleg testileg megnyomorodott, ronygyokba bugyolált kéregetőket, akik az arcodba tolják az éhes vagyok cédulát, biztos, hogy eszembe fog jutni a film. Remekül gyümölcsöző iparág lett a kéregetés. Ha belegondolok, hogy ezeket a szerencsétlen embereket valahol Románia vagy a volt Jugoszlávia nincstelen vidékein összeszedik, egy elviselhetőbb lét reményében autóba tuszkolják és kiteszik a jólét nagyvárosainak az utcasarkaira, hogy a maffia-boss-ok gazdagságát gyarapítsák, hát akkor csak ámulni tudok az emberi gyarlóságon. De aki ebből a miliőből jön, ahol nincs más, csak nyomor, akkor a nyomort kell kamatoztatni. Milyen érdekes ellentmondás. Még az emberi nyomorúságból is lehet pénzt csinálni. Ha képes rá az ember.

2013-02-07 16:04:47 mephisto5 (5) #13

Különleges film, különösen a zenéje ragad magával.

2012-11-03 12:18:05 gellert01 (5) #12

Számomra eléggé kemény drámai élmény volt. Tipikus Kusturica film, tele aktualitásokkal és sajnos a valósággal is.

2011-07-26 23:10:47 dorothygale (5) #11

Ez egy nagyon érdekes , valóságos film.

2011-01-27 18:57:11 terika (5) #10

Felérne egy dokumentumfilmmel is. Megrázó alkotás és időszerű még mindig.

2009-11-27 16:52:03 Il Matto (5) #9

Há dikmá' more, te mér nem bazseválod akkó azst azs öt pontotot, hogy a devla szájjon belíd?

előzmény: Mr. Bandi (#8)

2009-11-27 13:11:22 Mr. Bandi (?) #8

Oszt mijjen fím ez mán, geco? Rák a mejjeteket, ha nem bazseváltok rá öt pontot, dikmán!

2009-09-19 20:09:05 nejmed (4) #7

Nagyon kemény film, engem Kusturica filmjei mindig földbe döngölnek. Nagyon kemény dolog, ha az ember arcába tolják azokat az emberi tragédiákat, amik - ha nem is ilyen kacifántos módon - de rengeteg emberrel megtörténnek, megtörténhetnek. Ebből a szempontból az Underground keményebb, az után egy hétig nem tudtam egy filmet sem megnézni, annyira lesújtott. Mondjuk ez korábbi filmje, én bajom, hogy ezt láttam később, de nem tudok attól a másik katarzisától elvonatkoztatni. Mindenesetre ez után is a "nulla Kelvin típusú érzés" kerített hatalmába. Ilyen egy jó dráma...

2009-09-03 17:28:29 pókmacska (4) #6

Különleges film, egészen másfajta álomvilág, mint más filmek álomvilágai

2009-03-01 21:04:22 bearney (5) #5

Hihetetlenül jó film! Nem először látom, de most is magával ragadott a film! Pontosabban a képernyő elé szegezett! Akármilyen hosszú is, de szét vetett volna az ideg, ha ezt egy kereskedelmi adón adják le, és telenyomják reklámokkal..

2009-02-27 18:06:55 a6notes (5) #4

Igazán szomorú történet, nagyon jó film.

2009-01-13 15:12:24 Enzo Cortello (5) #3

Eredeti Kusturica film,tele jó zenével,jó színészekkel! TESCO-ban is megvehető potom pénzért!
Aki szereti Emir K. filmjeit,mindenképp nézze meg!

2006-03-21 09:00:13 Daemiaen (3) #2

No, befejeztem a Kusturica-életművet az Emlékszel Dolly Bellre? cíművel kezdődően, és ki kell jelentenem: Kusturica nem az én rendezőm.

2004-08-09 13:34:02 angel (4) #1

Nagyon jó a zenéje, a többi jó zsíros cigány-sztori. Igazi, kusturicás...