Naked Lunch (1991) ☆ 👁

(David Cronenberg)

angol-japán-kanadai dráma, fantasy

3,8

2020-05-29 16:10:44 desmond (5) #8

Az Interzóna Tanger városa, ami akkoriban nem volt Marokkó része, hanem nemzetközi felügyelet alatt állt. Borroughs nagyjából egy évizedig élt a városban, ideje nagy részében totálisan belőve vagy kiütve. Az őt körülvevő figurák is megfeleltethetőek valós személyeknek, mint például Jack Kerouac vagy Allen Ginsberg.
Valójában a Meztelen ebéd legalább annyira életrajzi film, mint amennyire adaptáció.

előzmény: lizardking (#3)

2017-05-01 20:29:18 Easy84 (3) #7

Nos...ezt is láttam. :D

2014-04-18 07:27:49 tomside (3) #6

Szépen rétegzett mű, amit a történethez szokottak nem igazán, de a hangulatokat, atmoszférákat kedvelők annál inkább kedvelHETnek. Beteg képi világa tetszett, de a témája, a drog és a hangulata is távol áll tőlem.

2013-04-27 19:44:03 Szaracén (5) #5

A könyvet épp olvasom.....nagyon beteg.... A filmet látni akarom! :D

2012-04-22 14:20:54 Kalti (2) #4

Hát, én örülök, ha valaki talált benne egy minimális értelmet, azon kívül, hogy a film alapjául szolgáló könyv alighanem homoszexuális írójának drogos hallucinációit követhetjük két órán keresztül. Peter Weller nagyon jó és az elképesztően gusztustalan és bizarr rovarfigurák is tetszettek, amúgy az egész egy fárasztó, összefüggéstelen katyvasz, persze értem én, hogy egy drogos trip milyen legyen, ha nem épp ilyen szürreális és megfoghatatlan, de nálam ez mégse működött. Én a magam részéről semmilyen fogást nem találtam a filmen, hogy amit láttam, az mi volt és legfőképp miért ? Talán egyszer még kap egy esélyt, mert alapjáraton kedvelem az ilyen elborult dolgokat, ha kevésbé unatkoztam volna rajta, akkor talán valami elkapott volna az atmoszférájából.

2011-04-06 12:25:21 lizardking (5) #3

Látom, hogy nincs túl sok vélemény és az elemzéssel sem próbálkozott meg senki :) Mondjuk nem lenne könnyű dolog, az biztos. Másodszor néztem meg a filmet és pár hónapja olvastam a könyvet is. A regény az sokkal súlyosabb, érthetetlenebb. Igazából összefüggéstelen. Vagy csak nagyon minimális összefüggések vannak benne. Egymás után következő ocsmány "jelenetek", amikben volt úgy, hogy találtam értelmet, volt, hogy nem. Ezzel ellentétben a filmnek van valami történet szerűsége. Viszont, ahogy a tartalomban is írva van, merít a való életből is. Mint pl. a Tell Vilmososdi, vagy magának a Meztelen ebédnek a megírása, amit eredetileg Bill a jelentéseinek szánt. Meg a függőség is, ugye. De összegezve, nem tudom biztosan összeilleszteni a dolgokat. Egy olyasmi story látszik kibontakozni, hogy Bill Lee és felesége bogárpor-függők, ami egy rovarírtó szer, ezért Bill elmegy egy Benway nevű orvoshoz, aki a helyett, hogy kigyógyítaná, egy leszoktató szernek feltüntetett, de valójában drogként működő cuccot ad neki, amit egy brazíliai százlábú szárított állagából nyernek ki. Bill belőve, véletlenül megöli a feleségét, ezért elmenekül Interzónába, (?) ahol fura alakokkal ismerkedik meg, akik valamilyen szinten, vagy csak közvetetten benne vannak a cucc-bizniszben. Súlyos hallucinációk gyötrik a szerektől, és azt képzeli, hogy az írógépek életre kelnek és a közvetítő szerepét töltik be közte és a megbízói között, ugyanis ügynöknek hiszi magát, akinek le kell buktatnia Benwayt és a többieket a kábszer üzelmek miatt. Dióhéjban valami ilyesmiről van szó, de, hogy ebből mi igaz, és mi hallucináció, azt nem tudom. És mindez meg van fűszerezve a való életből, pontosabban a Meztelen ebéd írójának; William S. Burroughs-nak az életéből vett elemekkel. Ez a max, amit ki tudtam hozni a dologból, ha valakinek van valami elképzelése, szívesen venném, ha megosztaná, hátha többre jutott, mint én.

2010-10-29 22:15:17 acidphase (5) #2

kemeny film :D

2010-05-06 14:29:11 amorphka (4) #1

Egeszen elmebeteg ez a film :) Nem is csoda, ha ez egy olyan ember oneletrajzi muve, akirol ezt irja a wiki: "...primarily drawn from his experiences as an opiate addict, a condition that marked the last fifty years of his life..." Ez az attitud alapvetoen meghatarozza a film hangulatat is. Tulajdonkeppen ez egy dorgos deleriumos latomasai, szurrealis kepekkel es belso monologokkal. Az egesz filmet vegigkiser egyfajta fojtogato szorongas, amit nem ertek, hogy mibol adodik, de engem elegge belenyomott a szekbe.
Ha oszinte akarok lenni, akkor nem is ment egyszerre a film, masodik nekifutasra tudtam csak legyurni :) De ettol fuggetlenul elveztem, mert egeszen uj dimenziokat nyitott meg...