eXistenZ (1999) ☆ 👁

(David Cronenberg)

angol-francia-kanadai sci-fi, thriller

3,5

2022-09-18 21:07:23 Norbert Simon (4) #43

Egy nagyon fantáziadús, kreatív, ötletes, egyedi alkotás a kilencvenes évekből. Élveztem a filmet, nagyon bírtam a hangulatát, a színészek is mind remekek, megjegyzem szerintem a mellékszereplők is beleadnak apait anyait. Willem Dafoe fantasztikus. Jennyfer Jason Lee és Jude Law duónak pedig csillagos ötös jár. Ami a sztorit illeti valóban kár a kiszámíthatósága főként a vége felé éreztem de nekem a négyesbe simán belefér. Nekem ez a film nagy szórakozást nyújtott.

2018-01-03 11:19:29 ChrisAdam (3) #42

Baromi jó film lehetne, de valahol a felétől kezdve nincs tét és kiszámítható is. Bár aláírom, 1999-ben azért még javában hajnalán voltunk az ilyen nyitott végeknek, de sajnos a mai szemet kevésbé döbbenti le. A film erőssége, hogy baromi jó a hangulata, a tempójával se volt bajom, illetve egyedi világot épít fel maga köré. Így aztán hiába unalmas a sztori, jó nézni. A filmes hatások igencsak működnek. De ez összességében nem jobb egy hármasnál. 60%

2017-02-02 14:19:19 necksprain (4) #41

nem tudom, hogy melyiket mikor szinkronizálták (mivel a gyűrű szövetsége két évvel későbbi), és hogy fordítói geg, vagy teljesen véletlen, de jót röhögtem, mikor Ian Holm úgy köszön meglátva régi ismerősét, hogy "drágaságom".

2016-09-05 18:33:59 -senki- (2) #40

Egy nagyon gagyi ótvar, sótlan, unalmas stb... Inception a film. Jó előbb készült, kitudja honnan az alapötlet, de Nolanék hihetően nyúltak a témához.

2015-09-08 16:06:11 Spirit (5) #39

Allegra Geller függő. Ha meglát egy általa kreált játékot, nem bírja ki, hogy ne menjen be eXistenZ-be. Mert menekül a fenyegető valóság elől. Amíg játszik, addig teste békésen pihen egy ágyon, biztonságban. A játékában vannak NPC-k, akik csak a megfelelő válaszra várnak, hogy továbbgördítsék a sztorit. És vannak a játékosok, céljuk megölni Allegra-t. Mert fel akarnak ébredni. Hányadik szintű játékban játszódik a történet?

2014-01-04 16:50:26 Karesz84 (2) #38

Cronengerg ezzel a filmjével nem győzött meg.

'99-ben ugyanebből a költségvetésből forgatták
az American Beauty-t is (elsőfilmes rendezővel ráadásul).

Tudom, hogy nem lehet a kettőt egy lapon említeni,
mégis elgondolkodtató, hogy egy ekkora tapasztalattal
bíró rendezőtől ennyi telik.

2013-10-01 19:02:38 Frozen (?) #37

szerintem arra gondolhatott, hogy akkor ez a téma még nem volt elcsépelt.

előzmény: McCl@ne (#36)

2013-09-28 07:15:11 McCl@ne (4) #36

Megkérdezhetem, hogy ezt hogy érted? :)

előzmény: timcsiy (#35)

2013-09-28 02:29:58 timcsiy (3) #35

Korához képest nem rossz.

2013-05-30 14:43:40 JohnnyJohnny (4) #34

Nem tudom te hogy vagy vele, de pl. én az elcseszett, üres párbeszédeket nem igazán favorizálom. Most attól, hogy egy álomvilágban vannak a szereplők még nem kellene néhol szó szerint a semmiről beszélni. Az Inception grandiózusabb, monumentálisabb alkotás, mint ez, legalább is az én agyamat is intenzívebben mozgatta meg.

2013-04-30 10:37:26 BonnyJohnny (3) #33

Annak a sztorija is belefért volna egy Twilight Zone-epizódba. :D
Ez igaz. De az kitölti a játékidőt (akcióval). Ez nem.

De nem muszáj akcióval. A 13. emelet krimivel tölti ki.

AZ Eredet egy látványos akciófilm, de szerintem unalmasabb sokkal, mint ez.
Na mondjuk itt a különbség kettőnk véleménye között: Szerintem nem.

2013-04-30 10:27:35 Tenebra (4) #32

Ez a film szerintem ezerszer következetesebb és összeszedettebb, mint Nolan filmje. :D Az már annyira akciódús, pörgős, rétegzett akar lenni, hogy átsiklik egy másik végletbe. Én nem tudtam élvezni a sci-fi vonulatot, mert örökké ment a betörés, az epikus akciózás. Itt ez a nyugisabb, epizodikusabb, lassabb szerkezet teljesen jól működik. Atmoszférát teremt, és sokkal eredetibb is, mint az Eredet. Igaz, ez nem álomról szól, de a videojáték hasonló, mint az álom. Virtuális világ mindkettő. Ez sokkal kreatívabb, betegebb volt. AZ Eredet egy látványos akciófilm, de szerintem unalmasabb sokkal, mint ez. Annak a sztorija is belefért volna egy Twilight Zone-epizódba. :D

Na, meg persze személy szerint a tartalma, az "üzenete" maitt is jobban tetszett ez nekem, mint Nolan felpörgetett álomjátéka.

2013-04-30 10:00:06 BonnyJohnny (3) #31

Igen, ezt értettem utalások alatt. A mentőövek nélkül nem tudsz együtt gondolkodni a filmmel, csak meglepődsz rajta... először.

előzmény: JohnnyJohnny (#30)

2013-04-30 09:51:35 JohnnyJohnny (4) #30

Azért kell, hogy legyen egy mentőöv amit a készítők a nézőnek dobnak, pláne az ilyen alkotásoknál. Ha ez nem történik meg, biztosan nem lesz meg a motiváció az újra megtekintéshez. Az én esetemben ilyen volt a Primer, egyszerűen annyira "összetett" volt, hogy gyakorlatilag semmit nem értettem belőle, de ezzel még nem is lett volna baj, ha a körítés parádésan lett volna tálalva. Jó ellen példa a Donnie Darko, aminél a tálalás viszont zseniális volt, bár a történet egy lsd trip szintjén mozgott.

előzmény: whiteman 01 (#28)

2013-04-30 09:44:15 BonnyJohnny (3) #29

Jó, először meg is lepődök. Jobban, mint amott, ezt is elismerem. De aztán annyi. Ezért írtam, hogy szerintem ez egy Alkonyzóna epizódnyi hosszban működne. Másképp fogalmazva, szerintem ez a film nem tölti ki a játékidejét.

előzmény: whiteman 01 (#28)

2013-04-30 04:13:02 whiteman 01 (4) #28

"egyszer csak jön a csavar, hogy ez játék volt."
Egy ilyen jellegű dramaturgiának pontosan ez a lényege. Nem kell az első egy órát azzal tölteni, hogy magyarázom, szájbarágom a játékszabályokat, mint az Inceptonben, mivel pontosan ezzel lehet tönkrevágni egy ilyen film mindfuck jellegét. Ami itt tökéletesen működik.

2013-04-29 18:35:25 BonnyJohnny (3) #27

Egyetértek azokkal, akik szerint a film nem fut ki sehová, csak újra és újra csavar egyet a dolgon, folyamatos kétségben hagyva a nézőt, hogy játék-e vagy valóság.
De addig is unalmas a cselekmény, és rosszak a színészek. Összességében szerintem egy túlhúzott, túlcsavart film, ami egy Alkonyzóna epizódnyi hosszban működne a legjobban.
És az Inceptionnel összevetni csak szerkezet szintjén sincs értelme. Mert ott többször is járnak föl le a szinteken, megy a helyezkedés, a szintek közötti egymásra hatás, és folyamatos utalások. Itt nincsenek utalások, csak egyszer csak jön a csavar, hogy hopp, ez játék volt.

2013-04-08 22:46:08 Sántha Orsolya (3) #26

Talán ha 10 évvel ezelőtt látom, jobb osztályzatot adok. Így csak azért nem kap kettest, mert anno nagy lehetett az újdonság ereje a mondanivalójában és a felépítésében is. Kár, hogy most láttam először, mert így teljesen kiborítottak a rém rossz dialógusok (lehet, hogy csak a szinkron ennyire gáz, nem tudom), ez tönkrevágta az egészet.

2013-03-10 12:17:29 JohnnyJohnny (4) #25

Ritka beteg film, ami ennek ellenére tettszett, ahogyan az is, hogy itt legalább kapunk esélyt a film megértéséhez. Nem úgy, mint a hasonlóan groteszk meztelen ebédnél... Elgondolkoztató alkotás... Viszont egy bajom van Cronenberg filmjeivel, hogy a dialógusok sokszor lógnak a levegőben, a szereplők pedig általában egy betépett tinédzser agyi szintjén helyezkednek el.

2010-12-30 12:53:28 leplesbitang (4) #24

Jogos. Az Eredet a későbbi...
Mondjuk a kronologikus sorrend mellett az is fontos, hogy milyen sorrendben látta őket az ember, attól függetlenül, hogy mikor jelentek meg.

előzmény: VVega (#22)

2010-12-28 21:46:36 MicaHiro (2) #23

Írtam előtte, hogy szerintem az álomszerűség nem koncepció. Ennek magyarázataként írtam, hogy azért gondolom így (tul. képp. nem hiszem el, hogy volt mögötte komoly koncepció), mert amúgy sem szeretem a filmjeit, úgyhogy, ha szabad így fogalmazni, nincs nálam "hitele".

De amúgy sem értem így belegondolva, ha egy rendező filmjei nem tetszenek nekem, az az én szempontomból csak hiba... direkt nem mondtam hogy rossz vagy valami, csak nekem nem jön be.

2010-12-28 21:40:39 VVega (4) #22

Azért az legalább véleményes, hogy következetesen úgy fogalmaztok, az eXistenZ hasonlít az Eredetre, és nem fordítva. Hibának felróni a rendező felé, hogy neked nem tetszenek a filmjei, az pedig egyenesen bátor dolog MicaHiro. Véleményem szerint ez a film gondolati síkon jóval fajsúlyosabb és többet nyújt, mint a mindössze okosan összerakott, de egyáltalán nem gondolatébresztő Eredet.

2010-12-28 20:21:23 MicaHiro (2) #21

Gondolatilag szerintem kb. ugyanaz a két film, csak az egyik álom az álomban , a másik játék a játékban, és még a csattanó is hasonló. Szóval ebben túl nagy különbséget nem érzek.

"De még ezzel együtt is álomszerűbb ez a groteszk, direkt "lapos", szanaszét szabdalt álom-narratíva, mint az Eredet pontos valóság-másolata."
A történések, a világ működésének bizonyos szabályai (jelzem, emlékeim szerint az eXistenZ-ben sokkal kevesebb a konkrét, világos szabály a maga által alkotott világról)
megfelelően álomszerűek az Eredetben is. Amit említesz, a narratíva az valóban álomszerű az eXistenZ-ben is, csak én ezt nem koncepciónak tudom be, hanem az elhibázott rendezésnek és rossz színészeknek, de ez relatív.

Amiért pedig inkább a rendezőt hibáztatom, az az hogy eddig egy filmje sem jött be, amit láttam, úgyhogy tapasztalataim szerint nem az én emberem, hogy úgy mondjam. Ebben a művében egyébként kifejezetten erőltetettnek éreztem több látványelemet és gyomorforgató jelenetet is. És a különbség még az, hogy míg itt a "mi a valóság" gondolat igazán csak a végén merül fel, az Eredetben végig ott van valamilyen szinten.

2010-12-28 17:41:50 leplesbitang (4) #20

Lehet, hogy hasonlít az Eredetre, és mivel ott is ezeket a csavarokat lövik el, ezért itt már laposnak tűnhetnek. De szerintem itt sokkal komplexebb a valóság rétegződése, és az áthajlások.

A gép gyakorlatilag nem annyira játék, mint inkább valami, ami álmokat csinál, olyan álmokat, amiknek a szövete mögül mindig kilátszanak a fogaskerekek. De még ezzel együtt is álomszerűbb ez a groteszk, direkt "lapos", szanaszét szabdalt álom-narratíva, mint az Eredet pontos valóság-másolata.

előzmény: MicaHiro (#12)

2010-09-03 11:14:36 limupei (?) #19

David Cronenberget a korai filmjei műfajának nagymestereként tartják számon. Ő ezt a műfaji keveredést vitte tökélyre.

előzmény: Gasz András (#18)

2010-09-03 10:46:41 Gasz András (3) #18

Ez igaz, de ehhez képest sokkal letisztultabbak. Pl az Erőszakos múlt egy igazi dráma gengszter elemekkel, a Gyilkos ígéretek meg egy igazi mafia film thriller elemekkel. Itt elég sok műfaj keveredik és elég groteszk az egész film látványvilága a előbb említett filmekhez képest. Épp ezért is a többi film szélesebb közönségnek szólhat.

2010-09-02 19:37:43 limupei (?) #17

Nem hinném, hogy az utóbbi két filmje lenne "letisztult", egész egyszerűen csak egy szélesebb közönség számára fogyaszthatóbb. Azért a kettő nem ugyanaz.

előzmény: Gasz András (#16)

2010-09-02 17:56:18 Gasz András (3) #16

Existenz - Az élet játék

Cronenberg furcsa világa tárult fel előttem néhol elég gusztustalan és groteszk módon.
a színészek is groteszk módon nagyon szarul játszottak, kivéve Willem Dafoet és Ian Holmot (aki még egy Köszönöm, köszönömet is elmondott miközben vizsgálta az egyik csatlakoztató szörnyet :), ha jól halottam). Jennifer Jason Leigh nagyon irritáló volt lehet hogy én is azt tettem volna a filmben amit oly sokan, ha meglátom ezt a szerepét élőben.
A történet is eléggé semmilyen és vontatott, in medias res kezdődik 1-2 dolgot megtudunk erről a furcsa világról aztán számomra leült a film picit Ian Holmig legalábbis.
A filmzene se jött be. Valahogy az egész filmet átjárta az ebből jóval több is lehetett volna mondás. Főleg ha az azonos évben kijövő Mátrixhoz viszonyítjuk mint valamennyire hasonló stílus és sztori.
A sztoriban alapvetően a Játékos elem nem volt rossz ötlet, megint a megvalósításon, a színészi játékon, a nagyon erőltetett szerzői, rendezői látásmódon dőlt el az a bugócsiga....
Cronenberg letisztultabb késői filmjei sokkal jobban tetszettek. (Erőszakos múlt, Gyilkos ígéretek)

2010-08-31 13:35:31 lizardking (4) #15

Szerintem ez egy nagyon jó kis film!Benne van az az összetéveszthetetlen Cronenberg hangulat.Az a morbid,taszító,torz és a maga műfajában szürreális hangulat.Lásd:Videodrome,Porontyok,Meztelen ebéd.A csavarra egyértelműen lehet számítani,már vártam,h mikor derül ki,h valamelyik része a cselekménynek-amiről nem hitted volna-csak a játék része.Azt viszont nem gondoltam volna,h már az első képkockától az.És talán az utolsóig is játék...Vagy mégsem?Én szeretem az ilyen filmeket,amik kétséget hagynak a nézőben.És ennek a dolognak is megvan a saját mondanivalója arról,h mennyire jó- egyáltalán jó-e? -álomvilágban élni.Az "álomvilág" alatt pedig elég sok minden értelmezhető.És ez az előadásmód,amit Cronenberg használ,ez zseniális!Eltalálja az emberekben azt a részt,amit ha ingerel,akkor automatikusan az jut eszünkbe,h nekünk erre rohadtul nincs szükségünk,de mégsem vagyunk képesek elfordítani a fejünket a képernyőről/vászonról.Persze ez sem igaz mindenkire,csak azokra a "beteg" emberekre,akiknek bejönnek az ilyen művek.

2010-08-02 11:46:52 JeszKar (3) #14

Bár nálam ennyire nem tragikus a helyzet, de tényleg nincs sehol a Mátrixhoz és a Dark City-hez képest. És ha jól rémlik még a szintezést is elrontják.

2010-08-02 11:32:13 Brumi (1) #13

Az Inception kapcsán sokan említették a The Matrix-Dark City-eXistenZ sci-fi triumvirátust a 90-es évekből és mivel eddig még csak a Wachowski tesók mesterművét láttam, így gondoltam bepróbálom Cronenberg alacsony költségvetésű vízióját. Bár ne tettem volna! A menetrendszerűen érkező csavarok a "WTF-hatás" helyett sikeresen semlegesítik az ígéretes ötleten alapuló - amúgy papírvékony - cselekményt, a robotpilótán navigáló színészek sem segítenek sokat a "mélyebb rétegek" feltárásában, ráadásul az egész film tele van öncélúan gusztustalan momentumokkal. Rendesen rossz volt nézni. Egy ilyen hülye játék már a demo alapján Shift-Del-t érdemelne.

2010-07-30 23:23:48 MicaHiro (2) #12

Huhh, épp most néztem meg, és hát nagyon nem tetszett. Bár gondolatiságában, meg a végső csavart tekintve bizonyos szinten hasonlít, ezt elismerem. De hogy túllépett volna rajta? Pontosan miért is?

Amúgy ha már összehasonlítás, elmagyarázom a 2-esemet is: az Eredetben jó színészek vannak, és a gondolatiságon kívül még szórakoztató is, valamint a forma sem öncélú, ellentétben az itteni random vérengzésekkel.

2010-07-30 23:20:47 [: Azuroo andrew :] (5) #11

Egyetértünk.

előzmény: pepo05 (#10)

2010-07-30 23:19:36 pepo05 (4) #10

Sőt, a gondolatiságban túl is lép rajta.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#9)

2010-07-30 23:18:01 [: Azuroo andrew :] (5) #9

Bár tagadhatatlan hogy szerényebb eszközökkel és képi világgal kápráztatja el nézőjét, de bizonyos pontokon hasonlatos az Eredethez.

2009-11-10 22:25:12 jude_law (2) #8

Valaki magyarázza már el nekem, miért is élvezetes egy ilyen játékot játszani?

2009-10-18 13:51:49 bothbenedek (4) #7

Talán csak az volt zavaró a filmben, hogy időnként olyan dolgokat is verbalizált, ami felesleges és kicsit banális volt, de mindezt ellenpontozzák a vizuális motívumok, amelyek nagyon erősek. És a befejezés is nagyon szépre sikerült.

2009-07-03 17:08:16 Rituska (2) #6

Hát.... Egyáltalán nem voltam, - vagyok - elájulva tőle. Nagyon felejtős.

2009-02-27 15:27:13 a6notes (1) #5

FIGYU!!!
Elkaffantottam!
SPOILER
van az elábbi kommentemben. Csak az első sort olvasd el. Bocsesz!

2009-02-27 15:25:54 a6notes (1) #4

Életem legrosszabb filmje.

Folytassam? Talán a hajszálgyenge színészi alakítások, halott párbeszédek mellett a legnagyobb gondom az volt, hogy kb. az első fél óra után vége lehetett volna, mert akkor is ugyanúgy ér véget, mint ahogy a végén tette: hogy nem tudod igazából. De hogy a maradék órában tíz percenként fordítani 180-at a sztorin, semmi értelme. Soha nem éreztem annyira kidobottnak az időt, mint ezután a film után. Sajnálom.

2008-11-07 23:50:55 GothMan (3) #3

Csak azt a béka-evős jelenetet tudnám feledni... ;)

2008-11-07 23:47:38 [: Azuroo andrew :] (5) #2

vigyázz ! veszély lentebb

2008-11-07 23:46:22 [: Azuroo andrew :] (5) #1

Sokadik megtekintés után csak tovább erősödött bennem : a képi megoldások (gondolok itt a vélt valóság és játék fikciódimenziója közötti átmenetekre, ugrálásra)és a film befejezése (? - már ha itt vége van...) igen erősre sikeredett.