The Irishman (2019) ☆ 👁

Az ír

(Martin Scorsese)

amerikai dráma, életrajzi film, krimi, thriller, történelmi film

4,6

2019-11-15 14:33:18 Ágó (5) #15

Erre a filmre várt szinte minden filmkedvelő az utóbbi hónapokban. A színészlegendák pedig nem is okoznak csalódást maratoni hosszúságú filmjükkel. (Atyavilág, ez tényleg 3 és fél óra volt?) Az Irishman szerintem összességében egy merengő, töprengő, már-már melankolikus hangulatú gengszterfilm, ami sok szempontból ellentétben áll Marty korábbi munkáival. Ez nem az a Scorsese, aki a Nagymenőket készítette. Sokkal inkább az, aki már túl van a Némaságon. Érdekes módon sokkal közelebb érzem az Irishman-t ez utóbbi alkotásához. A Nagymenők és a Casino hangulata persze megvan, de feszességében (jócskán) elmarad most tőlük, emlékezetes jelenetből is kevesebb jut. Ebből bizony lehetett volna egy 2 és fél órás film is, de Scorsese ezúttal ráérősen mesél, sok mindennek időt hagy, nem kapkod el semmit. Ez a bika már nem dühöng, ez a taxisofőr már csak néha keménykedik, ellenben akkor kíméletlen. Mint maga az Irishman főszereplője, Frank Sheeran. Elegáns hattyúdal ez a film, amivel a világ filmgyártásának egy kiemelkedő alakja jelzi, hogy bizony, van még erő benne! Jóféle, nézzétek meg!

2019-11-11 11:29:45 dr. caligari (5) #14

Magyarországon mozikban 11.21-től, a Netflixen pedig egy héttel később.

előzmény: PG (#13)

2019-11-10 21:47:18 PG (?) #13

Kivancsi vagyok, mikor lesz megnezheto, ugy tunik, egy ideig uzleti okokbol blokkolva lesz.
A kritikak inkabb a szereplok nagyszeru jatekat es a jo rendezest emlitik, valamint a "digitalis smink" technikat idonkent furcsan hangsulyozzak.

2019-11-06 15:58:43 caulfield (5) #12

Igen, Pacino megszolgálja a jelölést, akárcsak De Niro. Pesci viszont meg is kaphatja azt a szobrot. A színészi jelenléte szinte már túlvilági.
A film irgalmatlan hossza ellenére feszes és magával ragadó. Bár néha olyan, mint egy megelevenedett panoptikum, valójában valamennyi legenda teljesen átvedlik a játszott karakterévé. A ráncok tengerében - némi modern, alig észrevehető grafikai segédlettel - gyöngyöződik ki Scorsese gengszter sorozatának a keserédes, de egyáltalán nem szentimentális, azonban ellenállhatatlanul karikírozott, kultgyanús jelenetekkel megpakolt antihős tablója. De a melankolikus lezárásával a Némaság párja is lehetne. A buddhista és a keresztény után, itt a katolikus ír és az olasz találja meg a közös nyelvet. A gazfickók kimúlása olyan, mint amikor sok száz éves fák gyökerei fordulnak ki a talajból. A mélyen befúródott, szinte mindent átható, halk szavú világ törvénye szerint a korona susogását túlharsogóknak kegyetlenül jár a golyó.
Egy a hitében áporodottá lett és gyarlóan komikus, de nem a Jokeri értelemben elvont, hanem emberi és egyenes történet az alvilágról.
A még mindig résen lévő nagy nemzedék hattyúdala.

előzmény: dr. caligari (#11)

2019-11-06 14:59:51 dr. caligari (5) #11

Nem, a filmben egyáltalán nem ripacs szerintem - a legjobb mellékszereplő jelölés az Oscaron viszont simán meglehet.

előzmény: caulfield (#10)

2019-10-21 10:24:50 caulfield (5) #10

Vajon Pacino járhat úgy, mint anno Nicholson, hogy egyszerre jelölik Arany Glóbuszra és Arany Málnára is a szerepért? Hoffa eljátszása tűnhet nettó ripacskodásnak.

előzmény: w.e.g.a. (#7)

2019-10-21 01:31:49 w.e.g.a. (4) #9

Micsoda? Hogy Jimmy Hoffa-t meggyilkolták és a film e köré épül? Ha máshonnan nem (20. századi amerikai történelem?), ez már az egy soros IMDb ismertetőből is kiderül. Ha az illetékesek úgy gondolják akkor tessék nyugodtan kispoilerezni, de nem hiszem hogy lelőttem volna akármilyen poént vagy részletet.

előzmény: miraculum (#8)

2019-10-20 22:08:13 miraculum (?) #8

Combos kis spoilerek.

előzmény: w.e.g.a. (#7)

2019-10-20 19:53:26 w.e.g.a. (4) #7

Sokat szidjuk a stúdiókat meg a producereket a kreativ rendezők cenzurázása miatt, de időnként azért jön egy-egy film ami rámutat hogy nem mindig kártékony ám rövidebb pórázon fogni az alkotókat... és itt nyilván a film maratoni hosszáról beszélek.
A felvezetés is kicsit bő lére lett eresztve, lehetett volna vágni pár jeleneten, a legzavaróbb viszont a finálé indokolatlan elnyújtása, ami nagyon lelassítja az amúgy sem TGV sebességgel száguldó filmet. Amikor De Niro a gyilkosság után hazamegy, (out-of-focus) leül a fotelbe a TV elé miközben a lánya (in-focus) nézi... na az egy tökéletes kép lett volna a befejezésre. Helyette kapunk még fél óra (szó szerinti) szenvedést, aminek egyszerűen semmi hozzáadott értékét nem látom.

Ennek ellenére a film jó, a rendezés, zene, operatőri munka mind ott van a szeren, De Niro és Pesci nagyot játszik, csak Pacinon éreztem hogy néhol kicsit túltolja. A gyilkosság maga is mesterien lett megcsinálva, a felvezető fél órában a légkör duzzad a feszültségtől, annak ellenére hogy a forgatókönyv ott sem kapcsol magasabb fokozatba.

A Nagymenők / Casino hangulat megvan, de feszességben elmarad tőlük az Irishman, és emlékezetes jelenetből is kevesebbet kaptunk úgy érzem. Kár érte, ez akár lehetett volna egy zseniális 2.5 órás film is.

2019-08-28 14:35:04 Bogár Bence (?) #6

A film játékideje nem kevesebb, mint három és fél óra. Ez már valami, alig várom!

2019-07-31 23:15:38 BalaKovesi (?) #5

Hmm, most újra megnézve valóban. Csak én arra számítottam, hogy ilyen 30-40-esre fiatalítják őket. Pesci meg ráncosnak tűnik, de lehet hogy filmbeli karaktere idősebb mint De Niroé.

előzmény: kaamir (#3)

2019-07-31 17:38:29 oscarmániás (?) #4

Végre !! Újra a nekik megfelelő szerepkörben, hála az égnek !

2019-07-31 15:56:24 kaamir (?) #3

Ahol DeNiro telefonál, ott láthatóan meg van fiatalítva (utolsó snitt).

előzmény: BalaKovesi (#2)

2019-07-31 14:21:03 BalaKovesi (?) #2

Tessék-lássék. Egyébként csak én nem figyeltem eléggé, vagy tényleg nincs benne jelenet a színészek megfiatalított változatairól?

előzmény: bambula (#1)

2018-11-18 07:10:21 bambula (?) #1

Nézhető lesz valaha ez a film?Hónapok óta semmi hír nincs róla.Azt hittem,hogy még az idén felkerül a Netflixre.