Duminica la ora 6 (1966) ☆ 👁

(Lucian Pintilie)

román dráma, szerelmi történet

4,7

2020-11-04 04:57:27 elzablues (5) #31

Előre is nagyon köszönöm. :)
(És akkor most ismét kint lészen a cím egy kicsit.)

előzmény: mimóza (#30)

2020-11-03 18:17:23 mimóza (5) #30

Mindig nagyon boldog vagyok, amikor a főoldalon tűnik fel kéken ez a cím.
Mert ez azt jelenti, hogy valaki ismét rátalált. :)

előzmény: elzablues (#29)

2020-11-03 17:43:58 elzablues (5) #29

Ez lesz az 1000. filmem, holnap. Köszönöm, h csak át kell innen fordulnom amoda.

2020-02-14 17:32:34 mimóza (5) #28

Itt a KT-n nyilvánvalóan mindnyájan tudjuk, hogy a szeretésre nem szükséges külön napokat elkülöníteni, így, ha ma estére kicsit/nagyon/teljesen (a megfelelő fokozat behelyettesítendő) elegetek lett a kéretlenül is mindenfelől ömlő rózsaszín mázból, akkor kuporodjatok egy fotelbe, és feledkezzetek bele ebbe az igaziba!!

És a világ helyrebillen...

(Ismeretlen gyöngyszemeink 11. helyezettje.)

2020-01-01 17:53:36 offerus (5) #27

Köszönöm! Az ajánlott link tényleg kincsesbánya. Van benne egy szovjet-orosz társoldalra való hivatkozás is – gondolom, az külön előfizetést jelent, de így is megéri.

2020-01-01 15:58:03 zéel (5) #26

Egy szinte ismeretlen jugó filmremeknél (Csak egyszer szeretünk) már ajánlottam a ká európai filmek (fizetős) kincsesbányáját.

Üdv a Pintilie rajongók/tisztelők kicsiny, de lelkes táborában!:)
...és kösz a filmről írt (hozzászólásnak álcázott) elemzésed!

előzmény: offerus (#25)

2020-01-01 15:36:35 offerus (5) #25

Íme valaki, aki készen lépett elénk. Valószínűtlen, legalábbis váratlan film ebből a korszakból, ebből az országból. Nem csak mi nem fedeztük fel, Európában is átaludták. Egészen Argentínáig kellett mennie az elismerésért. Persze lehet, hogy Lucian Pintilie-t akkor már tudatosan tartották távol az ismertségtől. Többször meggyűlt a baja a rendszerrel. Visszavont, betiltott filmek, színházi előadások kísérték a pályafutását, míg 1974-ben végleg elhagyta az országot és csak a diktatúra bukása után tért haza és alkothatott hazájában ismét.

Ez a filmje szinte téren és időn kívüli ábrázolása a diktatúra működésének. Lehet, hogy ennél konkrétabb hivatkozások nem is tették volna lehetővé a film elkészültét. De nem a nyugaton divatos, disztopikus ábrázolásmódot láthatjuk és nem is a nálunk megszokott rettegős, komor világot. Itt (még) élet van, működnek a kis körök, a család, a barátok, a munkahely (milyen remek a sztrájkjelenet például). A táncmulatságból kidobják a fölényeskedő gárdistákat. Gyakran meglesett (nekem az az érzésem, hogy sokszor nem megrendezett, hanem a megfelelő pillanatban elkapott) élethelyzeteket, gesztusokat látunk. Mindez már Pintilie életigenlése (meg az operatőr remeklése). Az élethez pedig hozzátartozik a szerelem kibontakozása is, itt a maga lassú, szemérmes, tétova módján. A szerelmi szállal párhuzamosan egy tudatos szerkesztési elv is kíséri a filmet. Szinte a legszebb pillanatokban megjelenik egy-egy oda nem illő kép. Többnyire a körfolyosós házat látjuk, ahol a gangon összecsődült lakók bámulnak lefelé. Ahogy a kamera a lifttel együtt mozog, megfigyelhetők. Először nem érti az ember a jelenetet, majd elkezdi sejteni, majd már tudja, hogy ez a rémület pillanata. Igen meg volt írva ez a történet előre. Nem flashback-eket látunk, hanem a jövő mutatkozik meg egy-egy pillanatra. Nevezzük pintilie-i suspense-nek. A háttérben ott vibrál az erőszak. A hatalom ellenpólusaként pedig szerveződik a konspiratív ellenállás. A konspiráció szigorú szabályai és a szerelem szertelen szabálytalanságai azonban összeegyeztethetetlenek. Együtt halálos elegyet alkotnak. A végén pedig eldördül a mindent megváltoztató lövés.

Ami ezután történik, már csak utójáték a fiú eljut tengerhez, de a küldetését már nem tudja beteljesíteni. Elárulják. A konkrét sorsát már nem látjuk, de mindegy is. Mehetne akár a tenger felé. Értelme már úgy sincs az életének.

A film a Pintilie által rendezett 11 játékfilmből valamiért a legalacsonyabb értékelést kapta az imdb-n, amin csodálkozom. Vajon milyen lehet a többi?

Filmjeinek gyűjteményes kiadása kis példányszámban megjelent 2012-ben, angol felirattal. Itt van egy kép a mesterről és a műről: Ez a kép számomra az alkotó utólagos elismeréséről is tanúskodik. A gyűjteményhez gyakorlatilag lehetetlen hozzájutni. Aki tud linkeket, kérem ossza meg.

Amúgy boldog új évet Mindenkinek!

2019-02-07 14:51:01 oscarmániás (5) #24

Míg ezt a filmet néztem, az járt a fejemben, hogy Lynch. És igen : Bulgakov és Les quatre cents coups. Olyan az egész, mintha gerilla módszerrel forgatták volna - a jövendő nemzedékeknek. Egy időkapszula, amit az utódoknak kell megtalálni. Persze ez csak kombinálás, és csak az nézze meg, aki fogékony az ilyenre. Nincs robot, vámpír, pornó (nyomokban talán egy villanásnyi) ellenben fekete-fehér, sivár, szaggatott.

2019-01-12 21:45:50 Ugor (5) #23

Szóval, hogy... valami értelmeset is megkíséreljek erről mondani, megrökönyödtem a film ismertetőjén. Úgy kezdődik, hogy 1940 meg fasizmus... a fenét. A jelenetek, a ruhák, a körülmények a francokat volt 1940. Ez egy globális utalás, nem egy országra, nem egy történelmi kora vonatkozik. Bármiféle elnyomókra, elnyomatásra, hatalomra, hatalommal való visszaélésre, illegalitásra, az izmusra, meg az emberben élő, ezt überelő vagy nem überelő érzelmekre. Mit érdemes feláldozni miért? Elképesztő, bivalyerős képi megoldások, hiteles kontúrerők. Miért nem tudtunk erről? Tudtunk a cseh, lengyel, esetleg a szerb filmművészetről, a románról szinte semmit. A környezet, a világ azt sulykolta, hogy analfabéta szőröstalpú barbárok, semmijük sincs, még kultúrájuk meg történelmük se... aztán tessék, itt van ez is. Hát, valami történt, tényleg!

2019-01-12 19:46:18 Ugor (5) #22

Úristen, ezek mind mi vagyunk! És talán sohasem ér véget.

2019-01-12 15:42:08 tomside (5) #21

Jó nagy marhaságot sikerült hozzáírnom korábban.

Félelmetesen gyönyörű.

2018-10-02 10:36:36 mimóza (5) #20

Értem én, persze, "egy filmet egyszer osztályozunk"... muszáj értenem, hogy szükséges a szabály, a korlát, hogy elkerülhető legyen az áradás, de mégis, MÉGIS... hadd adjak annyiszor kitűnőt erre a transzcendens tartalomra, ami ugyanúgy van odakinn, mint idebenn, fennsík-élményként meghaladva a határaimat... ahányszor csak elvarázsol, megbabonáz, és a középpont felé repít!

2018-03-12 10:25:54 tomside (5) #19

Hamarosan... ;)

előzmény: dikalosz (#16)

2018-03-12 09:37:43 zéel (5) #18

...akkor említenék egy másik Lucian Pintilie filmet is: ez "A helyszíni szemle" (1968). (Elérhetőséget lásd ott!)

2018-03-12 06:03:48 mimóza (5) #17

Bizonnyal állítom, ennek at alkotásnak évek múlva is kimagasló átlaga lesz. Egyszerűen nincs miért lehúzni.

2018-03-11 23:26:41 dikalosz (5) #16

Egy szavazat, és jön az átlag... :)

2018-02-17 14:32:14 Ugor (5) #15

Most már engem is. ))

2018-02-17 14:11:12 tomside (5) #14

De. Már elkezdtél. :D

2018-02-17 13:36:53 ChrisAdam (4) #13

Nem kezdek el gondolkodni, hogy mit jelenthez ez. :O :D

2018-02-17 13:34:38 tomside (5) #12

Alig várom, már most, szinte szexuálisan vonz. :D

2018-02-17 13:13:33 ChrisAdam (4) #11

Tényleg kiemelkedő alkotás, a finálé hatalmasat üt, ahogy bezárul a kör, az utolsó jelenetek libabőrösek. Kicsit nehezen indult be számomra és nem nyúlt igazán értem a film (vagy én nem engedtem neki?), de legszívesebben ötöst adnék neki, mert a 'jó' túl snassz ehhez az alkotáshoz, ám nem érzem azt a pluszt. Az viszont biztos, hogy megjegyzendő és erősen ajánlott film, úgyhogy nézzétek.

2018-02-16 07:06:57 bakocsa (5) #10

Elképesztően szép film, köszönöm én is a feltöltést!

2018-02-15 19:08:05 Havierez (?) #9

Szeretem a művészfilmeket és kedvet kaptam ehhez a filmművészeti remekhez!

2018-02-15 14:01:14 zéel (5) #8

Akinek kétségei lennének afelől, hogy a filmMŰVÉSZET létezik, nézze meg ezt a filmet! Ezt az ismeretlen gyöngyszemet!
Köszönet a film felfedezőjének, feltöltőjének!

2018-02-15 10:38:22 mimóza (5) #7

Amikor egy ilyen IGAZIT látok, jön az ellenállhatatlan késztetés, hogy visszamenőleg is lepontozzak szinte minden egyéb, általam ötösre értékelt filmet. (Kivéve a kevés IGAZIT persze.) Lehet, meg is teszem, még átlátható az a 260 alkotás, amit értékeltem.
Továbbá: ma lettem itt törzstag (KÖSZÖNÖM!!!), és nagyon-nagyon örülök, hogy egy ilyen csodával ünnepelhetem meg ezt a napot. (Jönnek az idézetek tőlem... az már biztos. Kukkants be máris itt a megfelelő fül alá...)

Vasárnap 6 órakor ...
Vészesen csodás és félelmetesen gyönyörű mozgókép ez. Az a fajta, ami után a földön maradsz fekve, mert mindent adott és mindent elvett egyszerre. De mégis: kínosan felemelő katarzis ez, mert érzed, hogy egy részed megtisztult - majd kiderül, hogy melyik.
Végig nem tudtam kiverni a fejemből Bulgakov Mester és Margaritájának híres mondatát: Annuska már kiöntötte az olajat.
Párhuzamosan e filmre vetítve: a csörlők és sodronyok már indulni készek.
Anca, kedves, ha az őrangyalod helyében lettem volna, én biztosan addig nógatlak, amíg meg nem fogadod, hogy veszteg maradsz, és szépen eltanítgatsz te is élethosszig akár a kisszobában, hiszen édesapád tehetségét biztosan örökölted. Fuvolát, olvasást, írást, mindegy, mit.
De nem, annak az őrzőnek nem lehetett könnyű dolga veled... naiv, lázadó, de erős lelkeddel TÁRSRA találván az egész konok, kegyetlen, rideg világ ellen vetted fel a harcot. Jól tetted, nagyon JÓL. Végig ott voltam veled. És szívem mélyéig büszke voltam rád!

2018-02-14 17:58:45 hhgygy (4) #6

Nincs mit!
Ha kell, írj :)

előzmény: mimóza (#2)

2018-02-14 13:31:44 mimóza (5) #2

A 6-os számú kórterem után és okán biztosan jövök a nézők sorába. Köszi a feltöltést a bázisba!

2018-02-14 12:37:01 dikalosz (5) #1

Úgy érzem, a legjobb első film díján most már osztoznia kell Lynchnek és Pintiliének. Embertelenül erős..