I, Tonya (2017) ☆ 👁

Én, Tonya

(Craig Gillespie)

amerikai dráma, életrajzi film, sportfilm, vígjáték

4,0

2019-02-09 11:51:46 ChrisAdam (5) #24

Margot Robbie csodálatos. Pár éve még nem gondoltam volna, hogy ilyen makulátlan játékot tesz le az asztalra. Lám, az előítéletek. Allison Janney is brutális, ami teret kapott, azt kegyetlenül kihasználta.
És a film! Valahogy bennem van mindig a biopicek általi örökös ódzkodásom, ritkán látok úgy igazán jót. Viszont ez! Tonya Harding vitatott sodrású élete egy ízig-vérig izgalmas, lendületes dráma, ami hemzseg a szatirikus momentumoktól és az amerikai álom és nemzeti öntudat kritikájától. Nagyon ötletes a történet felépítése is, értve ezalatt elsősorban az interjúkat. Részletgazdag a milliő, a korszakok megjelenítése, technikai téren is. Igazán igényes alkotás. Féltem, hogy esetleg giccses lesz, de amikor teret is engedne a giccsnek, egy huszárvágással ügyesen egyensúlyozza (egészen megdöbbentő az anya újbóli érkezése, vallomása, majd hangrögzítő készüléke, brutális).
Hatalmas meglepetés, kitűnő film, az ötös nem kérdés: bár tény, hogy ez elsősorban Margot Robbie nélkül nem lenne az. Ja, és a Női Vapiti nem kérdés már.

2019-01-30 02:11:37 Ugor (4) #23

Pótoltam. Margot Robbie nem csak szép, de korunk egyik nagy színésznője is. Tahónak is remek. Ez így nálam 4 és fél. Valahogy nem volt elég az anyag ahhoz, hogy végig egyenletesen gördüljön a film. Amúgy emlékszem az igazi sztorira, össze-vissza szivárogtak hírek, innen-onnan. Amolyan nem biztos, hogy úgy volt eset marad örökre. Szépen megidézte a kort, a zenéket is jó helyre tették. Jó élmény ez. (De, hogy ebben mi volt a vígjáték??)

2019-01-21 20:57:28 tangerine (3) #22

Pedig a képeit nézve kiköpött Mare Winningham. Keresve sem találtak volna hasonlóbbat.

2019-01-08 08:13:40 agymosott09 (4) #21

"Tonya Harding, a páratlan versenyszellemmel rendelkező korcsolyázónő sikeresen az élre küzdi magát, ám sportolói karrierje mégis bizonytalan lesz, ugyanis a barátja közbeszól."

Na ezt a hülyeséget ki követte el? És miért? Látta a filmet?

Csak azért kérdezem, mert a filmből világosan kiderül, hogy Tonya Harding nem küzdötte magát az élre sikeresen, csak egy rövid időre - hiszen a bírók minden alkalommal belenyúlnak, nem akarnak redneck bajnoknőt - és amikor a támadás megtörténik, már elbukott egy olimpiát, nincs a csúcson. Alapvetően a legnagyobb akadály a csúcsra jutásban a bírói kar hozzáállása és az anyja, aki a kezdetektől fogva gyűlöli őt. És a filmben arra is van utalás, hogy Tonya minden állításával ellentétben igenis benne volt a támadás megszervezésében.

2018-08-15 16:29:35 critixx (?) #20

Nem csak Hollywood. Érdemes megnézni Fekete Ibolya dokumentumfilmjét, az Apokalipszis gyermekeit, majd a rendező néhány évvel később ez alapján készített játékfilmjét, a Bolse Vitát. A főhős orosz zenész srác angol barátnője a valóságban egy túlsúlyos, közepes csúnyácska vöröshajú nő, a fikciós változatban egy angyali külsejű színésznő játssza. De a Tonya / Margot Robbie párhuzam kapcsán eszembe jutott az is, mikor Deborah Lipstadt-ot Rachel Weisz-el játszatták el.

2018-08-15 15:21:50 csabaga (5) #19

Komoly USA kritika, egy remek korisnak nincsen szponzora, mivel nem 'csini', nem minta familia van otthon.Emiatt nem is jutott el az Oscarig, pedig teljesen egyedi, sokkal jobb, mint pl. a Harcos.

2018-08-10 18:36:49 Ehun69 (3) #18

a főszereplő jól korizott, de valahogy nem hittem el soha hogy 23 éves...

2018-07-27 22:14:34 Corso666 (3) #17

Szépen megcsinált film, parádés alakításokkal, de üres volt nekem. Egy mezei életrajz, semmi pluszt vagy tanulságot nem adott. Kár érte :(

2018-06-11 22:40:14 Rorschach (4) #16

Nagyon-nagyon közel van az ötöshöz, nem számítottam rá, hogy ez egy ilyen jó film lesz. Parádés alakítások, fantáziadús szerkezet, okos rendezés - sokkal több embernek tetszene, mint ahányhoz végül eljutott. Mondjuk én is ültem rajta egy fél évet, szóval meg tudom érteni, ha valakinek nem ragadta meg a képzelőerejét, viszont ki ne hagyjátok, mert bőven érdemes megnézni!

2018-05-13 00:33:11 caulfield (4) #15

Vagány kiállású és merész, köp is a szokásos életrajzi sémákra, távolról elkerüli az évszámok, helyszínek unalmas felolvasását - számomra a színészek mellett a vágó munkája a legpazarabb. Ez a hétpróbás faragatlanság, meg a bájos proliság fekete-fehér világában gyülemlő keserv imádott és gyűlölt sarjainak a nagybetűs szenvedéllyel való birkózása egyszerre tárul fel véresen komoly drámában és mulatságos cicaharcban (kár, hogy az incidens után valamelyest elcsúsznak az arányok). A nyers erő, az arénák látszólag különböző közönségeinek hol viszolygásból és renoméféltésből palástolt vagy épp nyílt vérszomja, média keselyűk és a satöbbi összeállása a nagy amerikai álomtó vékony jegén, Tonyával, aki ugye semmiről sem tehet.. Maradandó élmény.

2018-03-08 19:25:54 magichorze (4) #14

Nagyon tetszett, mert volt a filmnek stílusa, még ha nem is túl egyedi (gondolok itt némi Scorsese hatásra pl.). A karakterek szintén nagyon erősek, a fullparaszt "biztonsági szakember" lopta el a show-t természetesen :) A kivitelezés szintén parádés, a korcsolya jelenetek kiemelkedőek.

Csak hogy említsek valami negatívat is: Margot Robbie mint 16 éves Tonya... hát izé.

2018-03-05 08:34:47 kaamir (4) #13

Szeretem az ilyen hangvételű filmeket, szórakoztatóan tartalmas alkotás. Kár, hogy az "incidens" után jócskán leül, és a vége már erőltetett, vontatott. Valami okból ma minden filmnek karcolni kell a két órát, pedig rövidebbre vágva ez is jobban működött volna. Allison Janney egészen fergeteges, de a többi színész is nagyon a helyén van, ahogy a sokszor a már-már Coen testvéreket idéző ostobaság is.

2018-02-21 15:26:16 Mikkey (4) #12

2018-02-21 15:24:25 csabaga (5) #11

Szép,de a szerep miatt megcsúnyított nők nyerhettek Oscar (Cottilard,Theron,Kidman) ,bár szerintem nem nekik kellett volna játszaniuk,hanem egy valóban kevésbé szép színésznőnek.Mint K.Bates a Tortúrában.

2018-02-21 12:52:00 angel (4) #10

Ezért illúzió egész Hollywood.
Csak akkor figyelnek fel egy szerepre, ha kiemelkedően szép és pláne szőke nő játszik. :)

2018-02-21 12:51:20 angel (4) #9

Semmi köze a filmhez, de a valódi Tonya Harding egy elég csúnya nő Margot Robbie-hoz képest. Furcsállom, hogy szép nőknek adják a közepes nők megformálását. Miért nem nyerhetnek közepesen szép színésznők a tehetségükkel Oscart, ha mondjuk jól játszanak egy hasonló kaliberű nőt?! (Ez csak ilyen lamentálás részemről...)

2018-02-19 20:07:05 Mikkey (4) #8

Az utolsó kűrben, és az előtte lévő öltözős rákészülésben volt valami fekete hattyús mágia ;)

2018-02-16 20:43:50 Gameface (5) #7

a Fargo trélerparki hugicája! frenetikus, maró, keserű.

mivel Frances pont a Fargóért kapott Oscart, és azt nyilatkozta, hogy most már inkább a fiatalokat díjazzák,
az idei szobrot a prosztóság királynőjének, Margónak kéne adni.

2018-02-09 15:34:11 Olórin (5) #6

Igazából a film legszürreálisabb eleme (és ez nem is a sportvilághoz kapcsolódik) a férj elhízott, anyjával élő haverja, aki titkos szuperügynöknek vallja magát - frankón azt hittem, hogy ez puszta kitaláció, amíg a végén be nem szúrtak egy tényleges riportrészletet a fickóval, ahol egy az egyben elmondja ugyanezt.

előzmény: biri (#4)

2018-02-09 13:38:10 TheDriver (4) #5

Szerintem teljesen reális lehet. Nálam nagyon betalált a film, habár valami plusz hiányzott belőle, elsősorban a végéről, de ez a szatirikus humor és a két Oscar jelölt színésznő fantasztikusak voltak. A filmzene szintén szuper volt.

2018-02-09 13:31:24 biri (5) #4

Egyetértek.
Igazából nehéz eldönteni, hogy szürreális vagy inkább reális és őszinte ábrázolása az (amerikai) (sport)életnek.

2018-02-09 00:20:23 Olórin (5) #3

Szerintem ennek pont a legtöbbet tárgyalt aspektusa (biopic) a legkevésbé fontos és érdekes. Én ebben az amerikai álom szatírájának sokkal nagyobb és bátrabb témáját látom, innen nézve pedig zseniális - csípős, okos, vicces, abszurd, keserű, és nagyon-nagyon (szomorúan) valóságszagú.

2018-02-02 22:59:22 Mizi (4) #2

Az eleje pörgős, lendületes, a közepétől meg úgy éreztem, hogy leült a film. Néhol el tudtam volna viselni egy kis zenét (persze lehet, hogy volt, csak "nem vettem észre"), ami megtámogatja a drámai szituációkat, hogy jobban átjöjjenek az érzelmek, jobban beszippantson a film. De az utolsó pár perc nagyon frankón működik. Egy kis katarzis is befigyel.

Ami még tetszett, hogy ez azon sportfilmek közé tartozik, amelyek nem heroizálják magát a sportot, hanem egy reális és eléggé kiábrándító képet mutat, megspékelve még egy kis médiakritikával.

2018-01-02 11:28:24 bambula (4) #1

Ilyen embereknek miért adatik meg,hogy szülők legyenek?