Ghost (1990) ☆ 👁

(Jerry Zucker)

amerikai dráma, fantasy, krimi, szerelmi történet

3,6

2023-03-14 14:25:27 Norbert Simon (3) #22

Hosszú idő után újra felcsaptam ezt a kis filmet mint valami könyvet. Hát az eredeti varázsa amely annó még hatással volt rám az már megkopott de nagyon jó volt nosztalgiázni rajta.

2016-04-27 06:43:49 Jereváni Rádió (3) #21

Hatalmas giccsre számítottam, meglepően fékezett habzásút kaptam. Jót tett a filmnek a komédia vonal, sőt igazából ez menti meg az alapvetően egyszerű történetet. Hannibal Lecter elemzésbeli megállapítása tökéletesen igaz: Whoopi Goldbergnek ez tökéletes jutalomjáték volt, magasan lejátssza a két főszereplőt, mondjuk ez nem lehetett nehéz neki. Szegény Patrick Swayze, Isten nyugosztalja, nem volt valami tehetséges színész, Demi Moore meg Demi Moore (ezt kéretik azzal a hangsúllyal figyelembe venni, mint amikor a betépett Melanie-t játszó Bridget Fonda a Jackie Brown-ban kiejti a nevét a tévé előtt ülve), szódával elmegy a játéka. A film pedig? Egyszer simán nézhető. Erős közepes.

2013-06-16 16:45:17 Tenebra (4) #20

Sok momentuma volt, ami maitt Aranymálnát kap, ha túlzásba esik. :D Pl. ha a kezdő és záró képsorok tónusa válik uralkodóvá, simán megérdemelte volna. De szerencsére nem így volt.

2013-06-16 16:36:54 csabaga (3) #19

Hasonló filmek sokszor Arany Málna jelölést kapnak.Ezt meg Oscar-díjra jelölték.Ki érti ezt...:)

2013-06-16 13:12:02 Tenebra (4) #18

Mostanában véletlenül ráakadtam az Unchained Melody-ra youtube-on, és mondom jé, nem is láttam még a Ghostot soha, csak hallottam róla.

Egy hipernyálas filmre számítottam, melyben végig folynak a könnyek és csöpög a szerelem. Szerencsére pozitívan csalódtam, mert végülis egy izgalmas, valóban sokféle műfajt keverő sztorit kaptam. A műfajok közül inkább a thriller domborodott ki, ami külön jó volt.

Az alapkoncepció tetszett, a halál utáni lét mindig is érdekelt, érdekesnek tartottam, így már csak ez a része is izgalmas volt.

Viszont az amcsi filmek hülye kliséivel és logikátlanságaival ezt is elrontották, így nagyon ki kellett kapcsolnom az agyam, hogy élvezni tudjam a filmet. Például ott van az, hogy az emberi szellem elvileg teljesen más minőség, mint a test. Magyarul: elég nagy baromság, hogy halála után így rinyál, meg úgy viselkedik, mint egy tökkelütött. Holott -legalábbis hitem szerint- a halál után az, ami az emberből marad, tökéletesebb. A halál után mintegy megvilágosodik az ember, és nem úgy gondolkodik, mint egy halandó lény. Persze azzal próbálták magyarázni az egészet, hogy igen, a halál után, ha van valami rendezetlen ügy, akkor az ember még mindig élőnek érzi magát stb. De akkor is elég gügyén volt ábrázolva a szellemi lét. Mi értelme akkor a szellemi létnek, ha az ember ugyanolyan maradi és idióta marad, mint emberként? :D

Illetve borzasztó klisés volt a túlvilág érzékeltetése. :D Persze ok, ez egy közönségfilm, popcornmozi, nem szabad tőle spirituális mélyfilozófiai eszmefuttatásokat várni. Így nyilván a keresztény mitológia elemei jelennek meg benne: Mennybe menés, égi fény, lépcsők, mint a Tom és Jerry-ben. A gonoszokért meg jönnek a fekete ördögök, és leviszik a Pokolba. :D Gyermeteg, naiv elképzelés. De végülis ennek a filmnek megbocsátható, mert nem is akar komplex lenni.

És így tovább. De mégis működik ez az elegy összességében. Van itt tényleg minden: vígjáték, horror, thriller, meg még a harcművészeti filmek kliséi is beköszönnek (mikor megtanulja, hogy kell tárgyakat mozgatni - mintha egy zsanklód sztívünszegál filmet néztem volna :D).

Ja, és igen, ami feltűnt: eléggé sztereotip. Ez még bőven a 80-as évek reagani korszakához tartozik. Van a felső tízezer, a fehérek, ezek a főhősök. És vannak a bűnözők, az aljanép: puerto ricoi a gyilkos, néger a jósnő és "buta, babonás niggerek és mexikóiak" járnak hozzá. :DD A "felvilágosult fehér" csaj viszont nem hisz ebben, ilyen vudu butaságokban. Ráadásul a fekete nő karaktere csaló, rendőrségi akta is van róla. Haha.
Ok, azért a végére kompenzál valamit a film ebből a szempontból, mert végülis kiderül, hogy a fehér barát volt a szemét, a fekete jósnő meg baráttá, segítővé vált.

Erről jut eszembe: az egyik legnagyobb tabutörés van ebben a filmben, csak éppen senki nem figyel rá, mert a film képileg nem azt mutatja. De valójából nagyon durva dolgok történnek. Mikor a végén Whoopy Goldberg karaktere megengedi, hogy Sam belészálljon. S elkezdi simogatni Sam a fekete nő bőrébe bújva kedvesét... :DD Ez kemény. Nemcsak interracial, de leszbikus felhangok is vannak ebben. Persze a film Samet mutatja, meg ok, "átlényegülés", de, ha belegondolunk, iszonyat durva tabutörés ez, hiszen rasszok közti homoerotikus jelenet zajlik itt tulajdonképpen. :D Igaz, film lényege pont az, hogy hinni kell, hogy a nem látszó dolgok ott vannak, meg a dolgok mögött valami más rejlik. De akkor is...

Igazából egy élvezetes fantasy-thriller ez, mely csak a végén kezd el nyáladzani (meg azért az elején a köcsögkészítés is eléggé hatásvadász jelenet), de amúgy végig szórakoztató. Egy gyenge 4-est megérdemel így elsőre.

2011-06-22 18:05:42 csabaga (3) #17

Sci-fi,horror,krimi,romantika,vígjáték,komédia.Van itt minden műfaj.Alighanem ezért is működött a maga idejében.
Azon gondolkozom,mi lett volna,ha igazi(jó) színészek szerepelnek benne?Bár tervezték,de senki sem vállalta.
Rám is hatott régen,de ma már inkább csak megmosolyogtató.

2009-12-06 11:15:00 [: Azuroo andrew :] (4) #16

Röviden igen, a Ghost ettől működik, egyébként olyannyira hogy 90-es évek egyik legjobb filmjének számít(nálam nem)

előzmény: Bruce94 (#15)

2009-12-06 01:09:59 Bruce94 (3) #15

Jó egy picit giccses és akkor mi van?
Ez a film jól ötvözi a romantikát az izgalmat és a humort.

előzmény: angel (#2)

2009-01-19 06:17:54 Szatyor (5) #14

kevés film szól jól a halálról és annak a feldolgozásáról.
ebben a filmben benne van a felfoghatatlan és az elfogadhatatlan érzése.
és van benne feloldás, hogy ha véget ért is, sem ért véget...

2008-07-01 20:52:25 Rea (5) #13

Fantasztikus film, én se tudok rá más szót használni.
Történet 5-ös
Zene 5-ös
Szereplők 5-ös
Egyik kenvenc jelenetem, mikor Sam elviszi Ida Mae-t a bankba, ő meg elírja a nevét, utána meg nem akarja odaadni a pénzt az apácáknak. :)
Nagyon szép és megható film, és még pityeregni se ciki rajta, majdhogynem kötelező. ;)

2007-10-22 19:28:25 Hannibal Lecter (4) #12

Hagyjuk már ezt a fektetős érvet. Fektessük le azt, aki ilyesmire kíván vetemedni - egy kiadós orrbavágással. A film - akárki akármit mond - hatásos, kellemes, megható, és még a zenéje is remek.

2007-10-22 19:13:49 imhouse (5) #11

Jah, még valami. Ha valaki ezzel akar lefektetni egy lányt, nagyon rossz úton jár...Ettől a filmtől ugyanis inkább bújós hangulata lesz! :P :)

2007-10-22 19:12:53 imhouse (5) #10

Szerintem aki volt már igazából szerelmes, az nem mondja azt egy ilyen filmre, hogy nyálas. Szerintem pont megtalálta Jerry Zuker a határt. Számomra azért zseniális, mert több műfajban alkot kiemelkedőt (romantikus, krimi, thriller). A zenéjéről pedig nem is beszélve. Nálam az Unchained melody legalább egy osztalyzatot felnyom a filmen. Szerintem is kötelező!

2006-02-01 08:37:53 Daemiaen (5) #9

Így van. Simán.

2006-01-30 21:07:46 Hannibal Lecter (4) #8

Done :) Ez esetben kicsit elbizonytalanodtam, mennyit dobjak rá, de végül is bőven megéri az ötöst.

2006-01-24 10:32:19 Daemiaen (5) #7

Így van. Fantasztikus alkotás. De akkor adhatnál rá 5-öst. :)

2006-01-21 19:28:36 Hannibal Lecter (4) #6

Trib: nagy ívben le tudnám hányni az illetőt, aki erre használ fel egy filmet. A film időtálló remekmű, Zucker csupán záráskor enged a giccsesség diktálta hatásvadász elemeknek, közhelyes dialógusoknak és eseményeknek, a témát pedig úgy gondolom, minden egyes halandó a szívén viseli, egészen addig, amíg nem lesz részévé ő is a Sam által kitapasztalt köztes világnak, amely részint a keresztény szimbolizmusból, részint a spiritiszta tanokból merít. Fantasztikus alkotás, mindenkinek melegen ajánlott!

2005-08-16 08:09:16 Daemiaen (5) #5

A Ghost überkirály film. Giccses, nyálas, de félelmetesen egyben van.

2005-08-14 15:48:54 Leslie (4) #4

Nem mondanám, hogy rá, hogy nyál. Egyáltalán nem. Romantikus filmhez képest meg kifejezetten szórakoztató és helyenként vicces.

2005-08-14 15:40:30 Trib (4) #3

Lehet, hogy nem éppen egy férfi film, de tudni kell az ilyet is értékelni. Szerintem szép film és ha le szeretnél fektetni valakit akkor nagyon ajánlatos ezt a filmet megnézni!

2005-08-13 18:31:09 angel (2) #2

Jaj de nyál ez a film!

2004-08-06 00:52:42 Sellei Zoltán (5) #1

Zseniális szerelmi történet, az egyik legmeghatóbb, azonban sajnos a szellemnek árnéyka van...