Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution (1965) ☆ 👁

(Jean-Luc Godard)

francia-olasz dráma, sci-fi, thriller

3,5

2022-10-12 20:18:33 Xuja (5) #12

Tényleg baromi jó szerzői műfajkeverék. Egyfelől nagyon ügyesen építi be a B filmes (sci-fi horror, noir) hatásokat, és teremt egy nyomasztó, nyugtalanító, de valahol mégis szórakoztatóan sötét atmoszférát, másrészt pedig hamisítatlan Godard film is azzal a rengeteg elmélkedéssel a művészet mibenlétéről. A sötét, orwelli disztópia csupán egy setting, a rendezőzseni sokkal inkább a jelenkor elidegenedéséről és elgépiesedéséről beszél, ezt tovább erősíti a futurisztikus díszletek hiánya is.

A karakteres arcú Constantine remek vonás volt a főszerepre, de ami viszont igazán lenyűgözött, az Karina érzéki, csupaszív játéka, őt valóban érdemes megmenteni ebből az enyészetté váló világból. Minden pozitívuma ellenére a filmnyelvi kísérletezgetés itt kicsit háttérbe szorul - ez önmagában egyébként nem gond, de a lassabb jeleneteknél kicsit papírízű lesz a dolog. Így is Godard (addigi) legjobbja a Kifulladásig után. Gyenge ötös.

2022-09-18 16:07:28 critixx (4) #11

Ez volt az első Godard-film, amit valaha láttam.

2022-09-18 04:45:32 dittike (5) #10

Godard emlékvetítésen néztük meg néhányan ezt a filmet egy kis filmklubban, hogy lerójuk kegyeletünket a Mester előtt.

2020-05-27 19:39:50 ryood (2) #9

engem rendkívüli módon idegesített, kifejezetten rossz élmény volt ez a film. mondjuk én egy-két kivételtől eltekintve, kifejezetten nem kedvelem Godard filmográfiáját (enyhén szólva).

előzmény: Mikkey (#6)

2020-05-27 19:32:33 Paul Ricard (4) #8

Amennyiben úgy készülsz rá, hogy ez azért elsősorban egy Godard-film, és csak másodsorban műfaji film, nagy csalódás már nem érhet.

előzmény: Mikkey (#6)

2020-05-27 19:18:12 csabaga (?) #7

Komolytalan lista.A filmek egy része nem is igazi sci-fi, csak vannak ilyen elemei is.Hogy legalább a 20-as lista meglegyen, javaslom bele a Majmok bolygóját, a Sztalkert és a Harmadik típusú találkozásokat.+1:1984

2020-05-27 18:44:38 Mikkey (?) #6

Egy bizonyos Toplistán kihozták ezt a filmet, mint minden idők legjobb sci-fije..
Vélemény? :) Arra mindenesetre jó volt, hogy értesültem a létezéséről :)

2019-01-02 22:37:50 The Cortez (2) #5

Godard noirral kevert disztópikus sci-fije akár érdekesen is elsülhetett volna, de természetesen nem így történt (ki gondolta volna?). A hasonló műfajvegyítés és az MI-téma miatt a '82-es Szárnyas fejvadászra, a sztori fontos részei által pedig a 2002-es Equilibrumra hajaz a leginkább. Az Alphaville meditatív, rohadtul vontatott, filozofikus és politikai felhangokat tartalmaz.

Legnagyobb negatívumok: a központi számítógép színvonaltalan, álmosító hangja, na meg a fárasztó marhaságai.

2010-12-17 11:39:03 Bolond Pierrot (?) #4

Láttad a Lemmy Caution-féle francia James Bond-filmeket?

előzmény: Ivan/ (#1)

2010-12-17 08:36:51 sleepingdancer (3) #3

Ellentmondásosan érdekes film: úgy követ műfaji és tematikus hagyományokat (sci-fi, kémfilm, negatív utópia), hogy végeredményben hatalmas távolságot is tart tőlük. Nem a logika uralta elgépiesedés (stb) és a művészet, érzelmek (stb) romantikus és régóta ismerős szembeállítása izgalmas itt, hanem a filmnyelv egyénien új használatával elért atmoszféra, a költőiség és némelyik kimagasló jelenet pl. az úszómedencés. A film ott ér véget, ahol majd a következő Godard-film, a nagyszerű Bolond Pierrot tulajdonképpen elkezdődik.

2010-05-01 11:42:55 critixx (4) #2

Nekem Godard munkáival kapcsolatban elég polarizált a véleményem. Vannak azok a filmjei (szinte kizárólag a korai, újhullámos művek), amiket nagyon szeretek, és vannak azok, amiket álművészieskedő nézhetetlenségnek tartok (újhullám utáni munkái - amiket láttam - abszolút a második kategóriába tartoznak sajna, főleg a marxista erőlködései).

Az Alphaville korrekt munka, ügyesen ötvözi a B-kategóriás krimiket, a film noirt és a sci-fit egy ötletes Orwell / Huxley-féle antiutópiában. Tarantino nem véletlenül hatalmas Godard és Truffaut rajongó. Tudni kell, kit utánozzon az ember...

előzmény: Ivan/ (#1)

2010-04-30 20:42:28 Ivan/ (1) #1

Egy újabb számomra tökéletesen befogadhatatlan Godard mestermű! Egyszerűen képtelen vagyok ezt a rendezőt megszeretni! Ez a filmje is teljesen értelmetlen, tele üres (gondolom rajongók szerint baromira ütősnek számító) dialógusokkal, követhetetlen történettel és ez így összességében egy dögunalmas álmosító filmet eredményezett nálam. Ha gonosz akarnék lenni Godardot ezek után kikiáltanám a filmtörténet legnagyobb blöff mesterének!:)