Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.
Többen is írtatok az alábbi kérdéssel (mikor volt a bemutatója) kapcsolatban.
The Hungarian kollégának hála kinyomoztuk, hogy a filmet a VICO adta ki először, feliratos videókazettán 1989-ben. Ők pedig a budapesti Graffiti moziban rendszeresen vetítettek videóról (vagyis nem kópiáról). Így sok híres akciófilmet, kalandfilmet (pl. Conan, a barbár) meg egyebet meg tudtak nézni mozis körülmények között az érdeklődők. A Brian életét is sokszor pergették 1989-től a '90-es évek közepéig. Mivel azonban ez nem "rendes bemutató" volt, nem került az országos mozihálózatba, statisztikákban sem szerepel, premierdátumot sem jegyeztek fel neki.
Így van, a filmnek korábban nem volt hivatalos magyar mozis premiere. 1994-ben jött ki VHS-en, a hazai közönség akkor láthatta először.
előzmény: peti0290 (#54)
Gondolom azért, mert Magyarországon most volt a hivatalos mozibemutatója.
előzmény: arylacee (#52)
Kár, hogy nem sikerült George Lazenby-t leszerződtetni Jézus szerepére, ahogy eredetileg tervben volt.
előzmény: Edwest12 (#51)
Miért van ez itt a 2024-es legjobb első helyen és miért nem 1979-es helyen?
Így igaz. Valahol olvastam, hogy az külön szempont volt, hogy Jézus megjelenjen, és a személye még véletlenül se legyen karikírozva. Talán épp azért, hogy elkerüljék még a látszatát is annak, hogy Jézust gúnyolják. Aztán ahogy távolodik tőle a kamera, megjelennek a bumburnyákok, és onnan már nincs megállás. :D
Szerintem egy olyan mű, ami - számomra - egyszerűen nem tud veszíteni a humorából. Valljuk be, sok olyan film van, amit újra nézve már nem értjük, mit is ettünk rajta. Engem tán még némi szégyenérzet is meglegyint néha. :) Na, ez nem olyan! A borókabokor csodája, az exleprás, a vásártéren prédikáló "próféták"... és még hosszan sorolhatnám.
előzmény: kistroglodita (#49)
Újranézve lecsúszott az ötösről. Úgy emlékeztem, hogy picit szebb íve van, mit elődjének - de igazából a sztori nem sokkal koherensebb, és némelyik poén ugyanannyira fárasztó. Azért összességében mindig jól szórakozom rajta, kellően agyament és tét nélküli másfél óra, végig idézhető kontenttel.
Szerintem tévedsz. Nem Jézust és a Bibliát parodizálják, hanem az általános emberi hülyeséget. Jézus megjelenik a film elején, de belőle nem űznek gúnyt, mivel nem a vallásgyalázás a céljuk.
előzmény: chaplinfann (#32)
4 éves koromban néztem meg először. Azóta ötvenszer láttam és kívülről tudom, de valahogy még mindig röhögök rajta! :D
A gyalog galopp és a Picasso kalandjai számomra nézhetetlenek, ez még inkább, egy 4-esre jó volt, de ebben a tisztelet is benne van, hisz kult film, de egy Guy rtichie-Tarantinon-Üvegtigrisen jobbat tudok nevetni, biztos ez az én defektem
Én ezt tartom a leggyengébbnek a 3 Python-film közül (tudom ezzel 1-2 embert megbotránkoztatok, de ez van...)
Legjobb hozzászólás: acidphase #33 "kb minden" sírtam a röhögéstől :D :D és teljesen egyetértek vele. Egyébként Tenebra véleményén vagyok, ehhez a stílushoz kell egyfajta humorérzék. Van akinek bejön és van akinek nem. Pl. a párom ki nem állhatja, de nem próbálom meggyőzni arról, hogy ez miért jó. Aki vevő erre a humorra, szerintem bármikor, bármennyiszer képes megnézni, mert tényleg ez a műfaj egyik legjobbja.
"Na te sem vagy piskóta orrmányos... Honnan jöttetek ti, Orrmányságból?" :D
Tudom. Ez a mondat (és különböző variációi) nálunk is szállóige. Nem is akartam én védeni a rómaiakat, csak egyes történelmi tévhiteket akartam tisztázni.
Amúgy szerintem egyik nép sem volt jobb a másiknál, mint ahogy manapság sem az. Bár a történelem minden korszakában divatba volt minden népnél, hogy saját magát különbnek tartja, mint a többieket.
előzmény: Leslie (#42)
Ez a mondat bennem is megmaradt és nagyon igaz. :D Viszont másfelől meg az is, hogy az elnyomók, agresszorok, rendelkezzenek már hatalmas fejlettségi szinttel, elnyomók maradnak és harcolni kell ellenük. A rómaiak pedig nem keveset tettek e térség (Izrael, Palesztína, Júdea stb.) kulturális, vallási elnyomása ügyében. Igaz, idővel azért tolerálták a zsidó vallást, na de azért mégiscsak elnyomók voltak.
De pont azért jó ez a film, mert egyik oldalt sem menti fel, és egyiket sem gúnyolja kevésbé. :D
előzmény: Leslie (#42)
"Jól van, de eltekintve a csatornától, gyógyászattól, oktatástól, bortól, közrendtől, öntözéstől, utaktól , vízvezetékhálózattól... mit tettek a rómaiak értünk?"
:)
előzmény: BonnyJohnny (#41)
olyan nép uralkodhatott a másik felett és próbált világhatalomra törni, amelynek vezetői legalább olyan "ostobák" voltak, mint az általuk elnyomott országok egyszerű népe.
Azért a köznép az ókorban igencsak tanulatlan volt. Különösen a vezető beosztásba kerülő jómódúakhoz képest. De, ha már itt tartunk, a köznép és a tanultak közti szakadék pont a rómaiknál volt a második legkissebb az ókorban. Adott esetben egy római patrícius lehetett annyira tanult, és értelmes, mint Heródes király. (aki a római kultúrát majmolta az udvarában, többek között ez sem tetszett a zsidóságnak.)
Tény azonban, hogy a rómaiak nagy többsége nem volt tanult, hanem csak begyüjtötték az okos embereket
A római polgár gyerekek többsége tanult írni-olvasni az iskolában, vagy házi rabszolgáktól (méghozzá az alaptörvény szövegén!) az egyiptomiak, perzsák, arabok többsége nem. A tudatlan és befolyásolható plebs persze szinte szállóige szerű, de azért a despotikus irányítás alatt álló néptömegek szerintem még mindig befolyásoltabbak voltak.
idegen nyelveket sem tanultak, mondván nekik minek
A rómaiknál a műveltség minimum követelménye volt a görög nyelv tudás. A (természetesen erre szakosodott) rómaik jeles nyelvészek voltak, és az idegen nyelvek nagy szakértői. Különösen a népvándorlás korában. Az összes(!) ókori nyelv (beleértve a germán nyelveket is), aminek nem maradtak fenn írásos emlékei, római közvetítéssel maradtak fenn.
A római tudósok, művészek felsorolásába nem megyek bele, mert hiába lenne hosszabb a sor a görögöket leszámítva minden ókori népnél, nem bizonyítana semmit, csak, hogy több maradt fenn abból a kultúrából, amire az egész nyugati világ kultúrája máig épül, mint az "ellenfelek" kultúrájából.
előzmény: Kuncz Melinda (#40)
Tanultam történelmet Angliában és az a vicces, hogy tananyagként szerepelt a film elemzése, ugyanis, míg sok keresztény botrányfilmnek tartja és azt hiszi, hogy ez a film Jézus életét parodizálja, addig az igazság, az, hogy pont ellenkezőleg! A film azt mutatja meg, hogy abban az időben olyan nép uralkodhatott a másik felett és próbált világhatalomra törni, amelynek vezetői legalább olyan "ostobák" voltak, mint az általuk elnyomott országok egyszerű népe. Legalább is az angol töri tanárom szerint. Én azért elismerem a rómaiak középkori csatorna-rendszerét illetve az építészetét, (de ezt neki ne mondjátok meg). Tény azonban, hogy a rómaiak nagy többsége nem volt tanult, hanem csak begyüjtötték az okos embereket úgy, mint most Amerika, illetve idegen nyelveket sem tanultak, mondván nekik minek (kb úgy mint most az amerikaiak). Ebből a szempontból a film gúnyolja az amerikaiakat is, csak nekeik ezt nem mondták még meg, így nem tudnak róla.
Azóta feltornászta magát egy erős ötösre - 93%
előzmény: ChrisAdam (#37)
A Pythonokhoz nálam hangulat is kell.
A Gyalog galopp néha egyáltalán nem tetszik,máskor meg kétszer is megnézném egymás után.
Régen láttam, nem is nagyon emlékeztem rá, csak egy-két poénra. Tegnap este teljességében újranéztem és jót szórakoztam rajta. Őszintén szólva, az istállós jelentnél majdnem kikapcsoltam, mert máris idegesített, de aztán megszoktam. A film igazából a nagyorrú után indul be. Jó poénok vannak, szerethető, de nem egy egetrengető film...
Egy nagyon gyenge ötös.
79%
Rengeteg más is parodizálva van itt.Mondjuk Zeffirelli Rómeó és Júliája.
Általános politikai szatíraként is lehet nézni a "belső ellenség" ellen harcoló "frontokat".
előzmény: chaplinfann (#32)
Nem tudom nekem egyáltalán nem tetszett, lehet nem is a megfelelő hangulatban kezdtem el, majd egyszer biztos végig nézem!:) Én inkább Kabos humorát szeretem, Chaplint, Buster Keatont... Nekem ez sok volt, az első 10 perc tényleg nagyon tetszett, de az utána lévőek nem... Egyszerűen nem kötött le.
Nem Jézust parodizálja, hanem az ál-Messiásokat és a "minden új ellen lázadunk"-attitűdöt... (Ez szerintem nyilvánvalóvá válik akkor, mikor az egyik "nemzeti front" különítmény kifejti, hogy utálják a rómaiakat, mert... mert... kultúrát hoztak, megoldották a vízvezetékrendszert, utakat építettek stb. :D) Ugyebár Jézus idejében és a Feltámadás után is rengetegegen pályáztak a helyére, mert a zsidók akkoriban tényleg nagyon hittek benne, hogy majd valaki felszabadítja őket a római uralom alól. Így ezt szépen ki is használták (Simon mágus a leghíresebb).
A humora meg fényévekkel, vagy inkább több univerzumnyi dimenzióval jobb, mint bármelyik szar vígjátéké, FŐLEG a mai hulladékoké. Szélsőséges, abszurd. Pl. mikor üldözik a rómaiak Briant, és egy félkész toronyból leesik, majd az űrlények felkapják. XD Semmi értelme nincs az egésznek, de annyira abszurd és hirtelen, hogy engem könnyesre röhögtetett először, mikor láttam. Persze ez szubjektív. Van, aki az Adam Sandler-féle humoron szakad nagyokat, vagy Kabos vígjátékai a nonplusultrák. A Monty Python-hoz is kell egyfajta humorérzék.
előzmény: chaplinfann (#32)
kb minden.
előzmény: chaplinfann (#32)
Én kb. 20-30 percig bírtam a filmet, az elején, amikor jött a 3 király még volt benne pár jó poén, de utána... Mi ebbe a vicces valaki magyarázza el nekem! Jézus életét kiparodizálni? A Bibliát kiparodizálni? Szerintem semmivel se különb ez a film, mint a többi mai gagyi paródia... Ismétlem SZERINTEM. De kíváncsi lennék valami hozzáértő ember véleményére, hogy mi ebben a vicces?
Én Benny Hill-t nagyon utálom. Elég primitívnek is tartom a humorát, ami nagyjából abból áll, hogy rohangálunk és a nők seggét fogdossuk. A Monty Python ezzel ellentétben az abszurd (és intellektuális) humor nagyágyúja, igazi klasszikus. A Brian kicsit közelebb áll hozzám mint a Gyalog galopp, de mindkét film zseniális, ahogyan a sorozat is.
"Menj egyenesen, fordulj balra, és fogj egy keresztet! Kövi!"
előzmény: simijohnny (#28)
Elnézést, nem is vettem észre a kérdést, de ahogy Mrc90 is mondta... azokat például szeretem, de ezek a filmek konkrétan felidegesítenek.
előzmény: Kalti (#26)
Azért az angol humornak is van több vállfaja, például a Benny Hill show vagy Mr Bean, amik azért nagyban különböznek a pythonok stílusától. Egyébként nálam is a Monty Python az ami a humor netovábbja... :)
előzmény: Kalti (#26)
Nem kötekedésképp, de a Monty Python az angol humor alfája és omegája, ha ez nem tetszik, akkor milyen az az angol humor, ami igen ? :)Nekem ez egyfajta paradoxon.
előzmény: simijohnny (#24)
I'll give up!
Nekem pedig bejön az angol humor, de ezeket a filmeket rühellem, úgyhogy az elmélet kilőve.
előzmény: Leslie (#23)
Ez sem feltétlenül igaz. Nekem például nem jön be különösebben az angol humor, de ez a film mégis a kedvenceim között van.
előzmény: BonnyJohnny (#22)
Az a baj, hogy akinek nem jön be az angol humor (amit meg tudok érteni), akkor az angol humor ultimate alapfilmje tényleg nézhetetlen. Innentől kezdve respect a kettesért. :)
előzmény: hunty (#21)
ezt nem tudom jobban kifejteni.ezzel az egy mondattal szerintem elmondtam amit érzek a filmmel kapcsolatban és h kettest adtam rá.ez az angol humor számomra nem humor.és csak azért lett kettes mert volt benne néhány rész amin el lehetett röhögcsélni de ez a másfél órából kitett kb. 5 percet.tudom h nagyon sok embernek tetszik és egy alapfilmről beszélünk ez csak saját vélemény ezzel senki ízlését nem akarom kritizálni.
előzmény: elmouse (#20)
Ezt kifejtenéd kicsit bővebben?
előzmény: hunty (#19)
szerintem inkább ezt a filmet kéne parodizálni...
ZSENIÁLIS!
Szerintem filmen ennyit még nem röhögtem. Kicsit fárasztó, de az embert szerintem egy rosszabb napján simán felvidítja.
Számomra ez minden idők legnagyobb filmje. Több százszor láttam már, és szerintem még fogom is. Szinte már nincs olyan rész a filmből, amit ne tudnék azonnal szó szerint idézni =)
Számomra, (az Elveszett gyerekek városa mellett), a filmtörténelem legszükségtelenebb és legrosszabb alkotásai ezek a filmek. Pedig kulcsar03-hoz hasonlóan kedvelem a fárasztó dolgokat és a paródiákat. Ez persze mindig is azzal járt, hogy a közös Monty Python fogyasztások közben (vagy után), jó két órát szívtuk egymás vérét a barátaimmal. :D Szóval azért kedves élmények fűződnek hozzá.
Na ez az a film, amelyet minden karácsonyi családi összejövetelen megnézünk. Mamámtól kezdve az unokahúgomig mindenki imádja:)
akkor mégse szereted a fárasztó dolgokat meg a paródiákat.
előzmény: kulcsar03 (#13)
Furcsa, mert mindíg bírtam a paródiákat, meg a fárasztó dolgokat. Vártam is , hogy végre megnézhessem ezt a filmet, de egyszerűen képtelen voltam végignézni... :S
kimaradt jelenetek, ha valaki még nem látta volna:
[link]
a Galoppnal nem jobb, de zsenialis :)
:-))):DDD[link] Spoileres.
Aki szereti a Python-t ajánlom figyelmébe a Waczak Szálló-t John Cleese - vel az se semmi :D
és igazatok van! most, hogy lefröcsögtek, mert nem jön be nekem egy naaagy sikerfilm, egyet kell értsek veletek (még annak ellenére is, hogy mindaz, amit M.P-ék művelnek szerintem ZSENIÁLIS!)
Csatlakozom Kremy-hez.
Én magam is nézhetetlennek titulálom,ennek ellenére nem az 50 első randi tipusú filmeket kedvelem.Egész egyszerűen nem jönnek be a Monty Python filmek.Nem tudom értékelni ezt a fajta humort..Nem hinném,hogy ez megvetendő,erre inkább csak azt tudom felelni,hogy mindenki másra vevő..
Lehetne hosszú mondatokban ecsetelni,miért ez a legjobb MONTY mű/talán még a GALOPP-nál is/,de a lényeg az ,hogy meg kell nézni.Hogy hányszor...Ha már le tudod szinkronizálni,az alkotók elérték a céljukat.
Minden idők legtutibb filmje. Én eddig kb. 400-szor néztem meg, és ez még nem végleges adat...
Voltaképp az 50 első randi egész helyes kis filmecske:)
Egyébként ne vedd rossz néven, de fogsz érdemben is véleményt mondani, vagy csak azért jöttél ide, hogy leugass mindenkit, aki nem ért egyet veled, mert az összes hozzászólásodnak ez a lényege.
előzmény: lely (#1)
kattints a nevére, s nézd meg! nem kell mindenhez kommentárt fűzni!
előzmény: lely (#1)
Ki lehet az az ízlésficammal rendelkező,aki nézhetetlennek titulálja?
Annak mi lehet akkor jó?50 első randi vagy mi?????
“ Ràntott farkas mellbimbó”. :D