Forbrydelsens element (1984) ☆ 👁

(Lars von Trier)

dán dráma, thriller

3,6

2006-10-24 08:51:33 Daemiaen (2) #2

A bűn lélektana (Forbrydelsens Element / The Element Of Crime, 1984, forgalmazza: Cirko Film - Másképp Alapítvány)

Na, csak elértünk a von Trier-i magba, a csírába, ahonnan minden játékfilm indult. Első trilógiájának első darabja, ami körülbelül ugyanolyan nehezen befogadható és értelmezhető, mint a későbbi Járvány, noha ezúttal azért van némi fogódzó. A bűn lélektana ugyanis zsánerfilm, méghozzá thriller is lehetne, és ezt maga a rendező is tudta, mégsem az lett, inkább egyfajta sajátos ábrázolása egy gyilkos agyának az üres, sekélyes és erőteljes határokkal bíró Európában. Azonban Lars von Trier ezúttal is, pontosabban - mivel első nagyjátékfilmjéről van szó - először alaposan túllőtt a célon: a hipnotikus erejű képek mögött a legtöbbször nem rejtőzik más, mint az alkotó vigyorgó búrája, aki azon derül, hogy a néző képtelen elfogadni, miért volt szükség ennyire absztrakt ábrázolásmódra, miért volt szükség arra, hogy a történetet többször is elfelejtve elkalandozzunk a psziché olyan bugyraiba, amelyek a kutyát sem (pardon, inkább engem, így előadva már nem) érdeklik. A bűn lélektana csak így visszatekintve tűnik némileg értékes műnek, ugyanis akár a Dogville, akár a Táncos a sötétben, akár más von Trier-filmek lélekábrázolásának alapjai találhatóak meg benne.

2005-04-23 02:47:46 esztR (4) #1

Khm...én úgy tudtam hogy a magyar cím:A bűn lélektana,legalábbis én ezen a címen láttam.