Le quai des brumes (1938) ☆ 👁

Ködös utak

(Marcel Carné)

francia dráma, krimi, szerelmi történet

4,3

2021-11-19 21:13:04 offerus (4) #11

Au rendez-vous de la marine

Ha már nem jöttem rá a Játékban (10. forduló), hát megnéztem a filmet, a képek kíváncsivá tettek. Nem bántam meg. A filmmel kapcsolatban hangoztatott lírai realizmust ugyan nem éreztem annyira találónak, a szereplők, a történet inkább stilizált, mint realista. De hangulatfilmnek kiváló („Micsoda idő. Micsoda ocsmány idő.”), ahogy a szereplők is egytől egyik azok. Műfaji szempontból is összetettnek, illetve kevertnek gondolom. Elindul egy lecsúszott embereket mutató – akár realista – filmből, ami a gyönyörű – a környezetébe talán nem is annyira illő – nő megjelenésével noirosodik, majd a végére egyértelműen átmegy melodrámába. Úgy tudom, a filmesek közül is többekre hatott a mű. Nekem nézés közben pl. Tarr Londoni férfija, illetve a Kárhozat ugrott be. Minden eklektikussága ellenére szerethető film ez. Lehet, hogy még javul az osztályzatom.

(A cím - Randevú a tengernél - egy tengerparti kocsma, visszatérő helyszín a filmből)

Magyar szinkronnal itt.

2021-01-16 22:57:43 Xuja (5) #10

Baromi hangulatos, filozofikus, lírai thriller. Teljesen elvarázsolt az atmoszférája, a párbeszédek, a karakterek.. ha nem nagyon történt volna semmi érdemleges, akkor is jó tetszett volna, de így meg pláne. a Gabin-Morgan páros zseniális volt együtt, előbbire mintha ráírták volna a szerepet.

2016-04-08 11:21:37 Tenebra (4) #9

Igen, Jean Gabin kb. ugyanazt a karaktert hozta mindenütt. :D Ő volt a francia filmek noirhőse, antihőse. De szerintem ez nem baj, jól állt neki.

2016-04-07 17:06:32 csabaga (4) #8

Régebben untam,de most végre ráéreztem a hangulatára.

Azért érdekes,Gabin szerepe mennyire hasonlít a Mire megvirrad c. filmhez.

Ott is beleszeret egy nőbe,a nőt más követeli magának,erre megöli az egyébként aljas alakot.Bár itt van egy másik társaság is és egy eltűnt ember...

Ez a vesztes,de azért indulatos kisember volt szinte a specialitása a nem túl sok eszközzel dolgozó művésznek.
Ez a két ok miatt könnyen kiment a divatból a háború után,de végül talált új szerepeket.

2016-03-27 17:56:47 berto (5) #7

Méltón a címéhez KÖDÖS volt, bezzeg a restaurált változat, de sajnos a magyar kiadású DVD-én nem azt hozták. Annyira más ez a film, mint a korabeli komoly drámának szánt magyar filmek, és nemcsak Gabin-nek és Michèle Morgan-nak, meg az öregnek született M. Simon-nak (ritka eset, hogy rettenetesen ocsmány, negatív alakot játszott) köszönhető, hanem az egész hangulata drámai, sejteni lehet már az elején, hogy tragédiával fog végződni. Micsoda szemei voltak Michèle Morgan-nak! Jó film, méltán klasszikus, de azért nekem vannak sokkal jobban kedvelt filmjeim is.

2010-07-29 23:36:37 Hannibal Lecter (5) #6

Szívbemarkoló dráma a kiúttalanságról, a szabadság kereséséről, tönkrement életekről és hiú ábrándokról. Jean Gabin pályája egyik legnagyszerűbb alakítását nyújtja, és persze lehetetlen elfelejteni a Zabel szerepében brillírozó Michel Simon magas, rekedtes orgánumát, torz intellektusát, meghökkentő álszentségét. Feledhetetlen.

2010-06-02 20:16:07 semmes (5) #5

Eh.. Gyönyörű.

2009-03-18 21:59:27 hattori (?) #4

A globális felmelegedés miatt ma már kevesebbet esik az eső...:)

2009-03-18 21:38:14 Jill (5) #3

Hol van ma ez a fajta melankolikus, ködös-esős filmtípus? A noirban és a Melville-filmekben élt egy darabig, de manapság mintha teljesen eltűnt volna.

2009-02-16 18:14:53 critixx (5) #2

Igen, tényleg gyönyörű nő. És zseniális film.

2007-11-14 13:39:10 Ivan/ (5) #1

Azt hiszem több korai Michèle Morgan filmet kéne néznem, mert ennyire szép nőt nem igen láttam még:) Amugy maga a film se utolsó. Az egész film úgy ahogy van tökéletes, és egyszerűen képtelen vagyok bármibe is belekötni.