Testről és lélekről (2017) ☆

(Enyedi Ildikó)

magyar dráma, szerelmi történet

4,2

2018-05-21 23:22:18 Xaos (4) #143

Igen, ezért csak 4 és nem 5 nálam a film, mert egy kicsit már "limonádé" a történet.

2018-05-21 22:55:25 Xaos (4) #142

Volt egy alig fél perces jelenet a telefonbeszélgetés után, hogy bekötözi a karját, utána jött a szexjelenet. Szerintem nem halt meg.

2018-03-17 10:14:23 macready (4) #141

A Testről és lélekről vizuális effektjei:

2018-03-15 23:56:30 ChrisAdam (5) #140

Nem szoktam én feltétlenül asszisztálni Ugornak, most se miatta írtam, hanem Neked írtam és nem emlékszem, amikor lekezelő voltam veled korábban, de ha igen, sajnálom.
És válaszolok most is: szerintem te egy totálisan, teljesen más filmet vártál. No shit, Sherlock. Ennél a filmnél - szerintem - az álom és a szarvasok másodlagosak, első a férfi és nő közti szerelem, aminek persze helyet ad az álom és a szarvasok. Ez nem sci-fi, hanem egy szerelmi történet, melynek van egy elvont narratívája. Sajnálom, hogy nem így jött le számodra, de no offense, elfogadom a véleményedet. :)

előzmény: Mizi (#138)

2018-03-15 23:41:40 Bubu (5) #139

Szerintem nem behódolás a film végi jelenet. Egy autista az érzelmeit nehezen mutatja ki, de ez nem jelenti azt, hogy nincsenek érzései. Viszont, ha nem szeretné, egyenesen, direkt megmondaná. Mert nem ismeri a hétköznapi ember játszmáit. Abban egyetértek, hogy a másik félnek ez nem-reagálás furcsa lehet, és erre valóban nem reflektált a jelenet.
Az pedig, hogy miért nem arról szól, nem tudom, de az egy másik film lett volna. Nem hiszem, hogy véletlenül lett szerelmi dráma. Szerintem ahhoz, amit szerettél volna, lehet, nem is volt elég ötletük.
Ez így megmarad egy metaforának: amit álmodunk, elképzelünk, az a valóságban máshogy fest, és amint valóra váltottuk, megszűnik álomnak lenni. És állatként egyszerűbb lenne a kommunikáció, mert nem szorítanak a társadalmi szabályok, mehetünk bátrabban az ösztöneink után. Így a konvenciók, beidegződéseink, félelmeink rabjai vagyunk, szemben az álombéli szabadsággal.
Igazad van abban, hogy ez egy teljesen más történet, de nem mindenki szemében pazarlás, vagy kihagyott lehetőség. A sci-fik is valahol arról szólnak, mit jelent embernek lenni, csak ezt az ötletet inkább a dráma felé vitték. Van, aki erre fogékonyabb, van, aki arra. De ez nem akadály, hogy megalkothassa róla mindenki a maga verzióját, miért, és hogyan működik a tudatunk, vagy épp a tudatalattink.

előzmény: Mizi (#131)

2018-03-15 23:06:00 Mizi (2) #138

Hogy ne floodoljak, egy kommentben válaszolok mindenkinek.

HejjaX: Nem plusz jeleneteket szerettem volna, nyilván félreérthető voltam. A filmben az álom nem tudatalatti dolog, vagy legalábbis a tudatalattink képes kapcsolódni mások tudatalattijával. Miért? Hogyan? De ha erre nincs is válasz, miért csak egy morzsát kapunk egy hatalmas emeletes tortából?

Ugor: Attól még, hogy a szívednek kedves ez a film, nem kell lekezelőnek lenned azzal, akinek nem tetszett és kritikát fogalmaz meg vele. Bár ez a stílus már tőled már megszokott.

Chris: Ugyanazt neked is üzenem, mint Ugornak, akinek szokásodhoz híven asszisztálsz. Úgy érthető, hogy ha valakinek van egy kiváló fantasy/sci-fi alapötlete, akkor szerencsésebb nem egy szerelmi dráma mellékszálaként "elpazarolni"? De ez csak egy vélemény, nem kell vele egyetérteni, de kiforgatni sem kéne.

St4nt0N: Nem. :)

Mindenkinek: Bár sajnáltam, hogy nem abba az irányba vitték el a filmet, mint szerintem kellett volna, nem éppen ezért kapott tőlem rossz osztályzatot. Ez csak egy megjegyzés volt, ami nagyobb port kavart itt, mint gondoltam. Érdekesebb lett volna, ha a hsz-em másik felére érkeznek válaszok, észrevételek, vélemények.

2018-03-15 22:15:23 St4nt0N (4) #137

Te civilben nem miniszterelnök-helyettes vagy véletlenül?

2018-03-15 21:05:30 ChrisAdam (5) #136

Ezt a párhuzamot távolról sem értem. A film címe nem "Szarvasokról", de még csak nem is "Magyar Szarvasrezervátum", ez egy szerelmi dráma egy férfivel és nővel, nem pedig kalandfilm látvanyos szarvasakciózással. Szezont a fazonnal. :)

2018-03-15 20:56:06 Ugor (5) #135

Én egy pillanatig sem gondoltam, hogy ez a film a szarvasokról szól, de ezek szerint van, aki így gondolja. Hát így járt szegény film.

2018-03-15 20:06:15 HejjaX (4) #134

Ennek vélhetően az volt az oka, hogy szarvasokkal forgatni mocskosul problémás. Nyilván Enyedi Ildikó is meg tudott volna álmodni pár igen látványos jelenetet ezekkel a pompás állatokkal, azok az állatok azonban más véleménnyel vannak a művészetről és inkább az ösztöneikre hallgatnak a rendezői utasítás helyett. Szídzsíáj szarvasokra meg nálunk nincs pénz.

2018-03-15 19:56:36 Mizi (2) #133

Szerintem ez olyan, mintha a Jurassic Park arról szólt volna, hogy tudósok klónoztak egy csapat Gallimimust, de azokat csak összvissz háromszor mutatják néhány pillanatra, mert a film nagy részében a szigetre érkező paleontológus nő románcát kéne néznünk a park Costa Rica-i gondozójával, és azon kéne izgulnunk, hogy a szerelemük vajon beteljesedhet-e a hatalmas társadalmi különbségek ellenére.
Remélem így érthető, jobb most nem jutott eszembe. :)

2018-03-15 16:36:42 Ugor (5) #132

Elfér hát. De biztos, hogy ugyanarról a filmről beszélünk? Hogy semmi érdekeset nem kezdtek vele? Jó ég, hogyan lehetett volna még ennél is érdekesebb?

előzmény: Mizi (#131)

2018-03-15 12:40:55 Mizi (2) #131

Elfér itt egy negatív vélemény?

Nekem nem tetszett, pedig bíztam benne, hogy tetszeni fog. Amúgy nagyon profi film, az operatőri munka kiváló, a vágás is ésatöbbi. Viszont engem nagyon bánt, hogy egy ennyire jó és érdekes alapötlet, vagyis az álomban való találkozás állati "testben", el lett pazarolva, mert tulajdonképpen semmi érdekeset nem kezdtek vele, és ez szinte bűn.
A filmben lévő szerelem is problémás. A filmvégi szex tulajdonképpen behódolás, az aszexuális fél önmagának teljes feladása. Csak itt ez a pozitív végkifejlet... Nekem a Két pasi meg egy kicsi "Kinda Like Necrophilia" című epizódja ugrott be. Alan reakciója sokkal emberibb szerintem, mint itteni főhősünké.

2018-03-15 11:17:04 mimóza (5) #130

2018. március 13. A Testről és lélekről két színésznője Borbély Alexandra és Tenki Réka is Jászai Mari-díjban részesült. Gratulálunk!

2018-03-12 17:08:46 Bubu (5) #129

Egy hete egy teljesen más okból kifolyólag utánanéztem a szarvasok szimbolikájának. Röviden összegezve a szarvas az újjászületés, a csillagos ég, a nap jelképe, amit agancsának köszönhet, ami értelmezhető koronaként, szoláris szimbólumként, így fényhozóként is. A hun legendában Hunort és Magort termékeny vidékre vezette. A keresztény mitológiában pedig amikor a sárkányok (=a sátán) előbújtak a földből, egy szarvas taposta szét őket. Ez remekül megmutatja, egy szarvas véget vethetnek egy sötét kornak, kivezethet a fényre.
Erre a filmre értelmezve: a két szarvas az álomban vezeti egymáshoz, a fényhez Máriát és Endrét. Az egyik értelmezése a végének: elvezették őket egymáshoz, már együtt vannak ébren, és ez az új élet együtt szükségtelenné teszi a régit. Küldetésük teljesítve...
Bár szerintem sem vesztett elég vért a halálhoz, de lehetségesnek tartom én is, hogy Mária meghal, csak szerintem akkor, amikor a zene félbeszakad. A hirtelen hívás, egymásra találás pedig az ő utolsó álma, ami elviszi őt az örök fénybe. Így nincs tovább álom, mert nélküle nincs értelme.
Az álmokról: lehet ezeket mítosznak, mesének értelmezni, de vannak valós jelenségek, amelyek megcáfolják ezt. Újraélsztett emberek, akik kívülről látták, hallották, mi történt velük, pl. Vagy ikertestvérek, akik érzik, ha a másikkal történik valami.
Ami ebben a filmben különleges, hogy előbb alakul ki közöttük ez a spirituális kötődés, mint bármi más kapcsolat. És így, vagy úgy, de Mária megtalálja a kiutat a magányból. A meg nem értettségből sajnos nem hiszem. Ahhoz a kommunikációjuknak sokat kell még fejlődni.
A vágóhíd pedig kitűnő metafora arra, hogy sokszor magunk is csak vonulunk szép sorban végig az életen, közben alig látjuk egymást, a napfényt, és nem is vesszük észre, mikor már ott van a guillotine a nyakunk körül. Csak tehetetlenül sodródunk a többiek között, magányosan a tömegben.
És ebben a tömegben, ha valaki ránk mosolyog, nem számít, hogy béna akarja, hogy nem egy Adonisz, csak a kedves mosoly, amitől gyönyörűnek látjuk. Szerencsés az is, akire így mosolyognak, és az is, aki ezt meglátja. Rajtunk múlik, bízunk-e az ösztöneinkben, az álmainkban, akkor is, ha mindenki más csak a furcsaságainkon gúnyolódik. Ahogy rajtunk múlik az is, visszamosolygunk-e, odamegyünk-e.
Néha nem a zsetonon kell aggódni, hanem be kell tenni a kezdő tétet, és be kell szállni a játszmába, akkor is, ha a szabályokat nem ismerjük.

Ezek, és még sok más miatt nagyon különleges film a Testről és lélekről, amit érdemes megnézni. Csak gazdagabbak leszünk tőle...

2018-03-11 23:51:42 Ugor (5) #128

A Testről és lélekről kapta a 3. Magyar Filmdíj legjobb filmért járó elismerését.

2018-03-06 17:17:18 qanic (4) #127

A színészek nagyon jók. Ha egy fél órával rövidebb lenne, az sokat segítene rajta.

2018-03-05 22:50:12 ryood (5) #126

a zsenialitás is szubjektív.
szerintem az, sokan mások szerint is. szerinted nem.
ennyike.

előzmény: angel (#125)

2018-03-05 22:49:01 angel (3) #125

Akkor se annyira zseniális.
Nekem csak néhány színész játéka tetszett benne.

2018-03-05 22:45:32 Ugor (5) #124

És nem csak itt szereti, hanem számtalan országban szereti.

előzmény: angel (#122)

2018-03-05 22:44:20 ryood (5) #123

mert a többség szereti.

előzmény: angel (#122)

2018-03-05 22:41:32 angel (3) #122

Mi a bánatért értékelik fel ennyire ezt a bizarr filmet?!
A vágóhíd, mint a szerelem kibontakozásának helyszíne -elég erőltetett. Nem izgat, hogy milyen medvét kapott, akár gyémánt is lehetett- ez a film idegesítő és bosszantó.

2018-03-04 22:02:35 TheDriver (4) #121

Nyilván drukkolok neki én is, mert magyar, de ha nem vagyok elfogult a jelöltek közül még láttam A négyzetet, illetve A szeretet nélkült és mindkettőt jobb filmnek tartom.

előzmény: Bogár Bence (#120)

2018-03-04 21:56:23 Bogár Bence (5) #120

Részemről egyértelműen megkapja az ötöst. Nagyon megérdemelné az Oscart!

2018-02-12 18:02:40 kovilaci89 (4) #119

Szerintem is jól kifejtetted a lényeget. Annyiban egészítenélek ki, hogy szerintem az "egymásra találás illúziója" halt meg a film végén, az egymás kerülgetése és annak minden negatívuma és pozitíva. Sablonosan hangzik de minden új kezdet az eddigi a végét jelenti.

2018-01-26 21:35:55 angel (3) #118

Nekem maga a történet nem tetszik. A sok jó színész miatt jó,de nem fog Oscar-t kapni,szerintem.

2018-01-23 21:02:39 Ugor (5) #117

Bizony! ))

előzmény: dittike (#116)

2018-01-23 20:46:53 dittike (5) #116

Ugye hogy érdemes ébren álmodozni

2018-01-23 14:54:35 Ugor (5) #115

A nap híre!! Éljen!!

2018-01-23 14:49:39 dittike (5) #114

Szuper hír előre az Oscar felé

2018-01-23 14:47:48 Ágó (4) #113

Ez az!!!! Igen!!
Fantasztikus! :))

2018-01-23 14:46:01 tomside (5) #112

IGEN, MEGVAN!
Jelölték az 5 közé Oscarra!
Hajrá!!!

2018-01-23 12:20:05 dittike (5) #111

Nagyon köszönöm igyekszem megélni álmaim.

2018-01-22 03:23:44 Ugor (5) #110

Hát akkor álmodj ébren. Sok sikert hozzá!

előzmény: dittike (#109)

2018-01-22 03:14:12 dittike (5) #109

Szerintem abszolút hiteles hisz álmainkban a szarvasok találkozása lehetséges sőt az is hogy két ember találkozzon így. Velem sajnos nem történhetne meg mert nem jó alvó vagyok.

2018-01-21 21:38:40 Ugor (5) #108

Érdekes a te véleményedet is olvasni, dittike. Olvastam, amit írtál magadról a profilodban. Te mennyire érzed hitelesnek ezt a filmet és mennyire fantáziánk? Megtörténhetne mindez veled is?

előzmény: dittike (#107)

2018-01-21 19:32:40 dittike (5) #107

A Testről és lélekről egy olyan különleges szerelmi kapcsolat kibontakozásának filmje melyhez hasonlót még nem láttam, főleg abból a szempontból hogy a főhősnő autista és ezért párkapcsolati szinten fejletlen bukdácsolása viszont egyre előrébb viszi a szerelem teljes végkifejledtéig mely csodálatos és a szarvasok az álmokban csak színesítik azt.

2018-01-18 21:22:28 ChrisAdam (5) #106

Napok óta szeretnék valami igazán jót írni ide, de nem tudok. Nem azért, mert nem tetszett, hanem mert nehéz róla írni. Nagyon fontos film és az egyik leggyönyörűbb szerelmi történet, amit az utóbbi időben láttam. Érzéki és precíz, nyugalmat ad és boldogságot. Szépnek látom ezt a filmet.

2018-01-04 01:05:10 Újpest Ostora (5) #105

És mi akasztott ki ennyire a szarvasmarhák feldolgozásának bemutatásában? Tényleg érdekel, nem cinikusan kérdezem.

előzmény: Ehun69 (#104)

2018-01-03 22:10:07 Ehun69 (2) #104

10 percig néztem, a vágóhidas résznél lekapcsoltam...pedig nem vagyok vega

2018-01-02 19:05:10 sztich (5) #103

Mestermű. A stáblista megy, és könnyezem.

2017-12-31 16:12:51 kovi1970 (4) #102

Néha nem lehet érteni mit motyognak a színészek.

2017-12-31 14:01:31 mbazsa (5) #101

Szinte vitathatatlan, hogy az idei év legjobb (magyar) filmje. Hál'istennek, van élet Tarr Béla után a magyar filmiparban, legalábbis ezt bizonyítják a nemrégiben megjelent és nem csak Magyarországon is elismert magyar filmek (pl. Saul fia, 1945). Ez egy nagyon szép film a szerelemről, és úgy mutatja be, hogy közben nem lesz túl szentimentális és negédes, sőt, még egy kis humort is belecsempész az egészbe. A színészek közül egyértelműen Borbély Alexandra játéka magaslik ki (nem véletlen, hogy Berlinben elismerően díjazták). Szégyen, nem szégyen, de nekem ez volt az első Enyedi Ildikó filmem. Ezután kíváncsi vagyok a rendezőnő korábbi alkotásira is.

2017-12-24 09:42:30 Kogaledo (5) #100

Köszi, azóta tovább agyaltam a filmen, és egyre zseniálisabbnak gondolom, ahogy telik az idő. Már azon is elgondolkodtam, tudatos volt-e a férfi főhős ápolatlansága és esetlensége, amit az amatőr színészválasztás még jobban kihangsúlyozott, nyilván, de akkor ez megint ad egy plusz jelentést a béna karral együtt a vágóhídon. Megfigyeltem már Jarmuschnál is, sokszor tök mást kommunikál a filmjeiről, mint ami az emberben automatikusan lecsapódik, mint valami rejtvény: van a mainstream jelentés és alatta sokszor épp annak az ellenkezője.

előzmény: Jereváni Rádió (#96)

2017-12-20 20:59:09 St4nt0N (4) #99

Az előbb együtt villamosoztam a rendezővel...

2017-12-20 16:31:59 Demóna (4) #98

Fura de jó film és a történet nagyon érdekes.

2017-12-16 21:03:26 caulfield (5) #97

A happyend kifejezés persze egyáltalán nem illik ide, de a szarvasok eltűnése a rideg Paradicsomból sem hat egyértelmű kudarc, vagy veszteségként, sőt. Mária és Endre valóságosabbak lesznek a film végére. Szabadabbá válnak azáltal, hogy felszámolják az álmaikat, így már egymás felé köteleződnek el és kitörnek illúzióik rabságából. Lehetőségük nyílik arra a bizonyos happyendre, amiről csak ábrándozni mertek. A film végén inkább azért ébrednek álom nélkül, mert egymásban nyugalomra leltek, a szükség megszűnt, valóban egy hullámhosszra kerültek, kinőtték a gyerekbetegségeiket és érettebbé váltak. Álmodnak továbbra is, de már megtanultak felejteni.
Persze az igazi munka csak a végső vágás után kezdődik.

2017-12-16 16:08:28 Jereváni Rádió (4) #96

Ragyogó észrevétel!

2017-12-16 09:42:39 Kogaledo (5) #95

Elmondom az én interpretációmat, mert ezt senki nem írta, hátha mégis van, akinek ez jött le. Kicsit hosszú, bocs.

A film vágóhídon játszódik, ahol szarvasmarhák élnek, akik csak arra várnak, hogy egy napon ott lógjanak azokon a kampókon. Talán páraknak ismerős a kép már máshonnan... Itt dolgozik a két hős, akik álmukban szarvasok, ami a szarvasmarha szabad verziója, ha fogalmazhatok ilyen bénán. Ezt a film eleje mutatta meg nekünk, a felütés, ami kvázi vázolta ezt az ellentétet, amit a cím jól meg is támogatott verbálisan. Ott voltak a bezárt marhák egymáshoz préselve, nézték a rácsok mögül a napot, stb., miközben szarvas társaik korlátok nélkül bolyonganak egymással harmóniában az erdőben. Ha a szarvas az ember kivetülése az álomban, akkor a szarvasmarhának is annak kell lennie, csak itt az „életben”. Magyarán a fizikai és szellemi sík futott parallel végig a filmen, és a két főhős hangsúlyai inkább a másik, a nevezzük úgy, szellemi síkra helyeződtek, azért voltak ilyen esetlenek, bénák a vágóhídon. Mária autisztikus vonásai igazából számomra nem egy betegség tünetként csapódtak le, hanem fordítva: az őt körülvevő világot láttam betegnek a maga harsányságával, taplóságával (ld. Jenő), míg ő a rendre, a tisztaságra (fehér szín) és az igazságra törekedett (becsomagolatlan szókimondás). Az érintéstől irtózás is azt sugallta számomra, ő nem feltétlenül a testi síkon élte meg önmagát, és ezért nem igazán érti a fizikai világ kódjait. A férfi szintúgy, csak a különbség köztük az, hogy ő egy idős ember, és neki ez a fizikai sík volt a fő tapasztalati közege. Ám csoda történik velük, a másik síkon együtt vannak, és ez kiderül itt is. A pszichológusnő is jól megmutatta, hogy ez olyan misztikum, amit sokan csak irigykedve figyelnek. Szeretnék ezt megélni a „vágóhídon” is, csakhogy ez nem olyan egyszerű, mert ez nem az erdő. Mindig zaj volt, megfigyeltétek: tv, rádió, utcazaj, gépek, telefon stb. És minden félremegy állandóan. Az erdőben meg csend és megértés van. Tudnám még ezt részletesebben elemezni, de a vége: az a szex jelenet iszonyatosan gépies volt, ráadásul előtte a faszi meghág egy nőt, Mária meg pornót néz. Ez sem véletlen azért. És az arca a szex alatt mindent elárul, ez nem egy boldog, igazi szerelmes egymásba borulás volt. És eltűnt a szép álom, oda az erdő, a szarvasok, a patak, a szabadság, maradt a vágóhíd. Milyen arcot vág Mária, amikor rádöbben a legutolsó jelentben, hogy nem álmodott? Ez nekem nem arról árulkodott, hogy boldog lett. Remélem érthető, szerintem a film vége kifejezetten nem happy end. Enyedi nyilatkozta is a Simon mágus kapcsán, hogy a földi létet a teremtés egy elfuserált terepének tekinti, fent van a Youtubon, rá lehet keresni. Mindenesetre egyet értek a zseniális rendezővel: jó lenne megtartani a lelki síkot is magunknak, és nem állandóan lerántani a vágóhídra, kinyírva ezzel, hisz testben is és lélekben is megélve lenne teljes a létünk.

(Az érfelvágós jelenet rendben van, párom orvos, kifejtette, ha a könyökhajlatban vágja el a karját, az durván spriccel, de ez így teljesen reális, ennyi vérveszteségtől nem hal meg senki. Ez a vér csak keret volt, az elején a szarvasmarha csurgó vére és Máriáé ugyanaz a vér. Mária fizikailag nem halt meg, szerintem semmi ilyen nem volt ebben a filmben, nem ő halt meg, hanem a szerelem, s ezzel benne is meghalt valami fontos, ahogy elakadt a zene is a lejátszóban.)

2017-12-12 16:53:13 Ugor (5) #94

Hát imádom is!! Így, ahogy van!

2017-12-12 15:23:28 zéel (5) #93

Borbély Alexandra átveszi a legjobb európai színésznőnek járó elismerést (ez majdnem jobb, mint a film!:)

2017-12-10 22:16:20 erahurka (4) #92

A végével kapcsolatban:

Olyan semmiből jövőnek éreztem a csávó hívását, aztán elkezdtem gondolkodni... És arra jutottam,
hogy amikor tönkrement a rádió, talán meghalt a lány. Ezt pedig már csak az utolsó gondolatfoszlányaival képzeli be, mármint a telefont és hogy végül összejönnek.

Egyébként a lány robotszerű beszéde végül is értelmet nyert, de a csávó iszonyú béna hangsúllyal beszélt sokszor. Egyszerűen így nem beszél senki, iszonyúan ki tudott néha zökkenteni. Tipikus magyar filmes dolog, de ez a film minden más tekintetben annyira felül tudott emelkedni... Angol szinkronnal szerintem simán el lehetne adni amerikai független filmnek.

előzmény: mimóza (#90)

2017-12-10 22:04:29 Jereváni Rádió (4) #91
2017-11-25 12:21:57 mimóza (5) #90

"Az én filmem" - mondhatom, zsigerből magaménak érzem, többféle okból. Esztétikai szempontból a gyönyörű pasztellszínek fogtak meg, s ezek végigkísérték - szerencsére - az egész alkotást. A drámai ellentételezést - vágóhíd, hangtalanul szenvedő állatok, vér - a szimbólumrendszer és előremutató, jelzésszerű szerepük miatt, szintén fogtam az antennákkal. A lány által megjárt, veszélyes mélységeket is abszolút átéli a főszereplővel együtt mindenki, aki csak ujjheggyel mer hozzáérni a külvilághoz. (Legyen az ok autizmus, Asperger, túlérzékenység, introvertált személyiségtípus, stb.) Ám itt jön be a misztikusnak ható szál, az álmok világa, az álmok összecsengése. Mese - mondtátok előttem -, igen, sokaknak az, én ellenben halkan és tisztelettel hozzáteszem: csak annak, aki (még) nem élt át ilyen mélységű szinkronicitást. Aki viszont átélte/átéli, annak valóság. Konkrét példákkal: még ha több száz kilométerre vagy is a Szeretett Személytől, akivel összetartozol, ugyanabban a percben ébredtek fel; máskor egyszerre írtok meg egy üzenetet, amiben pontosan ugyanaz szerepel; megérzitek, ha beteg a másik, vagy veszélyes helyzetbe került; azt a könyvet veszed le a polcról, amit a másik telefonon elkér tőled fél óra múlva. Az ilyen jellegű egymásra hangolódás és odaadás ÉLTET és TOVÁBBVISZ. Habár a film legsokkolóbb jelenete láttán meggyőződésem volt, hogy ekkora vérveszteség a való életben tutira halálos, ezt az ész mondatta velem. Mindazonáltal megértem a csavart, hogy tovább élt, éspedig éppen az iménti gondolat miatt: az ilyen mélységű, elfogadó, egymásra hangoló szeretet ÁTEMEL.

Ui.: Továbbá azért is éreztem magaménak ezt az alkotást, mert a filmre vett szarvasok itt élnek pár kilométerre tőlem, kedvenc erdeimben, a Bükkben, Szilvásvárad környékén. (A stáblista végén ez is szerepel. :) ) Talán sétáim közben épp őket (is) láttam.

2017-11-19 23:05:18 Ugor (5) #89

Igen, igazad van.

előzmény: Umberto (#88)

2017-11-19 22:59:41 Umberto (5) #88

Szerintem a lefittyedt kezet inkább azért tette vissza az ágyra, mert "mindennek megvan a maga helye és rendje", ahogy egy autista gondolja. Inkább a reggelizős jelenet, a paradicsom felvágása volt olyan mozdulat, amivel egy kicsit levedlette az autizmusát a hősnő. Utána persze a morzsák összeszedésével ismét helyreállt a rend.

2017-11-06 00:25:00 St4nt0N (4) #87

Érdemes ennyire szigorúan számonkérni a realizmust egy romantikus történeten, amelynek a két főszereplője ugyanazt álmodja? Akkor azon is eltöprenghetnénk, hogy a minden este két sört elfogyasztó férfi voltaképpen alkoholista.
A szeretkezést én rendben levőnek találtam, szerintem szándékoltan volt az állatok párzásához hasonló.

előzmény: nejmed (#84)

2017-11-05 21:39:41 Ugor (5) #86

Ezt most itt cáfolnom kell, bár nem szokásom. De, de, az a vége nagyon-nagyon meghitt volt, ugyanis csodálatos módon nyíltak ki közben a valódi, igazi, eltemetett emberi érzések a lány arcán. Mindig kívül állt mindenen, nem ismerte, nem értette az emberek reakcióit, volt is betegségtudata, tehát talán megbékélt már,
hogy neki már nem is lehet. Ő nem fog úgy beszélni, nem fog úgy érezni, hallani, látni, mint mások, vagy csak nem fogja érteni, hogy mikor mit kellene éreznie. Mert kívül maradt. És itt, az utolsó jelenetben lépett át egy határt, egy szintet. Volt egy mozdulata is: a bénán lefittyedt kezet felemelte. Érte nyúlt. És ezt korábban nem tette volna soha. És innen már mindegy, hogy mi is történt valójában, mert MEGTÖRTÉNT a CSODA!

előzmény: nejmed (#84)

2017-11-05 20:41:39 somogyireka (5) #85

nem meg amiatt szorult össze a szívem ( de ez itt most JÓ összeszorulás), hogy egy ilyen kommentre érzékeny vagy rá!

2017-11-05 20:00:33 nejmed (4) #84

Én alapból nem mertem ötöst adni rá, mert nem értettem a végét. De lehet pont emiatt a megható komment miatt fogok mégis ötöst adni, emiatt világlott fel az értelme annak a szerintem meglehetősen arcpirító közösülés jelenetnek, ami szerintem egyáltalán nem volt meghitt, sőt leginkább szánalomra méltó. Ebben azért kódolva van egy ilyen tragédia, amiről beszámolt ez a kedves youtubozó.

2017-11-05 19:12:13 Dió (5) #83

Többek között ez is a gondom a végével, amit ez az illető ebben a valóban megható kommentben leírt. Ettől függetlenül így fél év távlatából visszapakoltam mégis csak ötösre, mert amit odáig nyújt a film, az annyira erős, hogy azt az utolsó 15 perc csúnya baklövésével sem tudja már elvenni.

2017-11-05 17:13:13 Ugor (5) #82

Uhh.. az enyém is.

2017-11-05 17:05:35 nejmed (4) #81

A video alatti kommentekbe beleolvastam, és elszorult a szívem...
"This was one of the best and most touching films I have ever seen. I have some sort of autism too and I felt this film could be about my life. I could feel every scene and her pain and thoughts and fear sooooo deep. And the end is an happy end, thats really nice like a fairy tale. But in real life it is sadly not realistic. A normal man would not bear a relationship with an autistic woman. Sooner or later she would bore him. I suffered that too. There was a lot of hope at the beginning also because he thought me to be so pretty and nice but in the end he said I had nothing to offer and just want to take. That broke my heart because it is not true. My life with this disorder is so hard and now I try to live a life in loneliness because I have fear that no one can bear me.
But thanks again for this beautiful touching movie. There is a happy end at least in the fiction..."

előzmény: somogyireka (#75)

2017-10-19 16:51:40 Ágó (4) #80

Remek kérdés.
Februárban még arról cikkeztek a weboldalak, hogy több amerikai forgalmazó is verseng Enyedi Ildikó filmjéért. Azóta viszont semmi.
Mécs Mónika, a Testről és lélekről producere sejtelmesen azt nyilatkozta szeptember utolsó napjaiban, hogy október első hetében várhatóan lezárul az a több hete tartó tárgyalássorozat, amely az egyik nagy amerikai forgalmazó céggel zajlik. Úgy tűnik, még mindig nincs megegyezés...
A jó hír viszont, hogy ezek szerint még most is van érdeklődés a film iránt.

előzmény: adikaland (#79)

2017-10-19 16:34:33 adikaland (4) #79

Gondoltam, hogy ebből nem lesz Oscar, de azt tippeltem, hogy egy arany medvével a 9es listáig elmegy a film, de túl nagy a csend.
Valaki érti ezt? Miért nincs amerikai forgalmazó még?

2017-06-18 19:46:53 Ugor (5) #78

És igen! Enyedi Ildikó filmje nyerte a Sydney filmfesztivál fődíját!

2017-05-27 16:12:22 HejjaX (4) #77

Őszintén remélem, hogy ezt nevezzük az idegennyelvű Oscarra jövőre.

2017-05-13 09:25:42 budaik (5) #76

Szerintem láttam az előzetesét, különösen nem szoktam előzeteseket nézni amúgy, meg láttam az Alinda interjú kapcsán a filmből jeleneteket.

Az én prekoncepcióm sokkal művészkedőbb filmet sejtetett. Viszont , a dráma és a zseniális sztori ellenére nagyon erős humora van a filmnek. Nagyon tetszett a főszereplő nő alakítása, nekem talán a főszereplő alakítása billeget.

Gratula mindenkinek , aki készítésében részt vett, tényleg nagyon szép és jó film... Hajrá !!! :)

2017-04-17 22:41:54 miraculum (5) #74

Osztom -senki- kritikáját, és amit lejjebb adikaland Mária karakteréről írt, szintén találó, emellett rengeteg apró, picike problémám van, de összességében képtelen vagyok nem egy nagy ötöst adni neki a végtelen humanizmusa, a rengeteg eltalált beállítás, jó időben elhangzott szó és félmondat, és a fantasztikus érzékenysége miatt. Önmagában már szinte a szarvasok élete a patak mellett mint metafóra filmre gondolása megérne egy ötöst, de szinte minden fő eleme a filmnek magával ragadott. Kicsit maradt hiányérzetem mindemellett, úgy érzem, életem egyik legjobb filmje is lehetett volna, de ahhoz sok helyen botladozott aprókat, marad az erős ötös.

2017-04-16 00:43:50 Kalti (5) #73

Maximum annyit mondanék, hogy képessé vált megnyílni, valódi emberi érzelmeket megélni, de nem azt, hogy egy teljesen másik Máriát látunk. A finálé általad felvázolt értelmezése kétségkívül izgalmas, és lehet azt mondani, hogy mennyivel bátrabb húzás lett volna, amennyiben igaz lenne, mint az eredeti "megúszós" befejezés, csak egy bajom van vele, hogy a film egész addigi koncepcióját, mondanivalóját döntené romokba számomra.

2017-04-16 00:08:14 Ugor (5) #72

Na, akkor így jártunk. Nem fogadtuk el. Rendben.

2017-04-15 23:56:06 Dió (5) #71

Ez az az érv, amit általában a legkevésbé sem tudok elfogadni... mert ennyi erővel, ha az erre rá következő jelenetben Pókember maga kezdene el leugrálni az erkélyről, én is ugyanígy mondhatnám rá, ahogy most Te, hogy "dehát ez nem kell hogy valóság legyen" (béna egy példa, de érted). Úgyhogy maradjunk abban, hogy a valóságtól és természetességtől való elrugaszkodás csak addig van rendben, amíg azzal a film nem lépi át a saját maga által felállított racionalitás finom határmezsgyéjét. Nálad még belül volt, míg nálam már nem:) De amúgy sem emiatt raktam vissza négyesre (ez csak apróság), hanem mert - ahogy most senki is írta - a könnyebb utat választotta a forgatókönyvíró a fináléra. Talán egy újranézéssel majd ezzel is megbékélek.

2017-04-15 23:13:50 Ugor (5) #70

Hát tényleg az a legjobb, ami annyira nyitott és annyira tág helyet ad, hogy azt gondolunk bele, amit akarunk. Amúgy ez egy fantasztikus dolog, hogy mennyire másképp működik emberenként. Én néha teljesen elképedek, hogy itt mit látott az, aki leírt valami véleményt... azaz, hogy mit értett meg belőle.. de itt most nem rólad van szó, de tényleg a legjobb, ha ránk van bízva a döntés. A fehér pl. amit kérdeztél, lehet az is, hogy kiégett a film... az álom filmje. Elszakadt, elégett, mint régen a moziban. És ezért maradt a világos folt a helyén. De ez lehet, hogy csak az én értelmezésem. Sőt.

előzmény: -senki- (#69)

2017-04-15 22:58:26 -senki- (4) #69

Na és a fehérre mit mond a felnőtt?
Az ügyes rendezők ilyenkor mondják hogy azt szerettem volna ha mindenki azt gondol amit akar. :)

2017-04-15 22:55:05 Ugor (5) #68

Azt hiszem, a téli erdő kitavaszodása egy kicsit azt jelentette volna, hogy bebebeeee, hülye néző, ez is csak egy Pöttyös Panna regény volt, bruhaha... szerencsére a vége után is megmaradhattunk felnőtteknek, Enyedi Ildikó jóvoltából. A szex meg hát... gyönyörű megoldás volt, hogy csak az arcukon látszódott az egész. És milyen szépen! Felmagasztosult az egész jelenet, a szemek tükrében. Pedig ott volt a mélyben a szex is, páratlanul szép volt a női kéz lenyúlása az ágy mellett lógó béna kézért.. szebbnél szebb megoldások!

előzmény: -senki- (#67)

2017-04-15 22:48:02 -senki- (4) #67

Remekül összerakott film, egyedi elemek jól illeszkednek egymáshoz szarvasok-szarvasmarhák-vágóhíd-emberek-szarvasok-természet-civilizáció. A megvalósítás is kitűnő, formanyelv, fényképezés, színészi játék - de én úgy éreztem a írónő nem tudott igazán mit kezdeni saját történetével. És mit oly sokan mikor a film a fordulópontjához ér nem meglep minket egy még nagyobb revelációval hanem csak a legbiztosabb menekülő úton lerakja a kötelezőt.

A némileg, (szerintem feleslegesen) túl horrorisztikusra hangszerelt öngyilkos jelenetből kissé (?) megalapozatlanul jött a szerelmi vallomás, majd a számomra szintén szükségtelenül elnyújtott szex jelenet ami a megfelelően felépített intimitás nélkül nem neveznék szeretkezésnek. Bár elvileg a szerelemről szólna a film, a szerelem nagy rejtélyére (persze esetleg túlzás is lehet elvárni) nem ad saját választ Enyedi Ildikó - szerintem. Mikor elalszanak az együttlét után vártam nagyon hogy visszajön egy még durvábban szimbolizáló szarvas-jelenet, de az utolsó ziccer is kimaradt. Számomra inkább az volt az érzés az erdő kifehéredéssel, és az álom eltűnésével hogy amit keresünk a "boldogság" tulajdonképpen nincs is. Bár ez nem igazán illeszkedik a többi elemhez. Talán kézen fekvőbb lett volna egy téliből tavaszi erdőbe való áttűnés, bár az kissé giccses is lett volna.
Mindenesetre a filmben az út sokall érdekesebb mint ahová eljut.
Érdekelne mások mit gondolnak ezekről.

2017-04-15 22:34:51 Ugor (5) #66

Minden hétköznapi, szürke, sivár, valóságos, stb. esetben nem természetes, a hétköznapi természetes magatartás, az orvoshoz való visszamenetel, több napig való pihenés, lábadozás, gyógyulás. De megismételném: ez egy film, nem egy realista film, nem arról szól, hogy Ványa és Másenka találkozik és varrnak a varrodában szép takarókat, hanem egy szerelmi mítosz vetülete. A valóságban nincs ilyen város, nincs ilyen üzem, nincs ilyen néni, nincs ilyen, álom, nincs ilyen szarvas. Tehát ez egy film. Nem dokumentumfilm, hanem álommese és költészet. Tündérország sem volt valóságos a János Vitézben.

2017-04-15 21:54:46 Dió (5) #65

Az szerinted természetes, hogy amikor a férfihez beállít a nő egy elvérzéshez közeli, saját maga által okozott sebbel, akkor az első reakció az, hogy lefekszik vele?:)

2017-04-15 21:45:44 Ugor (5) #64

Az, hogy az orvostól felkelt és elment a pasihoz, teljesen természetes volt. Nem mondott ez ellen semminek. Enyedi Ildikó valahogy úgy fogalmazott a film utáni beszélgetésen, hogy teljesen mélyen el akarta süllyeszteni ezt a nőt, egészen a végsőkig, már a medence fenekéig... ezért sok vér és a sok eltelt idő! De újra hangsúlyozom ez a film nem valóság! Ez egy vetület, testről és lélekről, pontosan úgy, ahogy a címe szól. A részleteknek semmi közüknek nem kell, hogy legyen a valósághoz, hiszen az egész példázat, pontosabban a szerelem himnusza látvánnyá téve. Kit érdekel, hogy van-e ilyen típusú kocsi, van-e ilyen CD-bolt, lehet-e ilyen étterem vagy létezik-e ilyen kaja, vagy a valóságban lehetséges-e ez vagy sem. Film. Káprázatos szimfóniája a képzeletnek, az áttételes üzenetnek, a valamennyiünkben lappangó bajnak, vágynak, annak megélésének és megvalósulásnak és megváltásnak.

2017-04-15 21:37:14 Ugor (5) #63

Szóval nem élet-halál kérdés volt a film, hanem álom-élet!

2017-04-15 21:36:43 Dió (5) #62

Hát, az orvostól konkrétan felkelt és elment, a pasihoz. Számomra látható volt, hogy semmi sem tartja ott, tehát szerintem nem telt el semmilyen idő:) Emiatt is okoz csalódást a férfi reakciója. Ami a többit illeti, örömmel vettem, hogy nem csak nekem tetszett volna a második verzió. Kevésbé örülök, hogy a rendezőnő maga jelentette ki, hogy szó sem lehet ilyenről. Ezért marad a négyes. De egészen odáig zseniális film:)

előzmény: chervoice (#60)

2017-04-15 21:35:54 Ugor (5) #61

De nem… akkor egészen másról szólna a film. Persze, hogy nem halt meg. De emberek, hát nem is ez a lényeg, hogy meghalt vagy nem, sokkal fontosabb a történés, a normálisnak vélt vagy normálisnak hittel való párhuzamos valóság összevetése a képzelettel! Nem életről és halálról szólt, hanem végig életről! Mindegy, hogy mi volt a baja a nőnek. Nem tudott élni. A szó tágabban vett értelmében. Vegetált és nem értette a világot, de tudta, hogy ő más. Az álomban normális szarvas volt. Az álom élete végéig kitartott volna, normális szarvasként, menedékként az idegen világ elől. Nyilván a fikcióban az a szép, hogy az életben, az idegen vadonban megtalálta a maga normális szarvaspárját! Még ha a normálisnak mondott életben az egy „béna” öregebb ember volt is.. És a film végén nem az életnek lett vége, az álomnak lett vége!! Megvalósult! A normális, érzelemmel teli, valóságos életbe való visszatalálás! És ez semmiképpen nem egyenlő a halállal. A szimbolikus gyógyulás az nem halál. Az inkább az újjászületés.

2017-04-15 21:17:17 chervoice (5) #60

Én abszolút úgy érzékeltem, hogy a vágás és a szex között valamennyi idő eltelt - volt orvosnál stb. Én sem gondolnám, hogy simán elmegy szexelni, főleg ha az orvostól nem akarták elengedni...és gondolom a pasinak is feltűnt volna egy véres zacsiba csomagolt kéz. Nekem ugyanakkor tetszett, hogy neked így jött le a film (Dió), újra fogom nézni emiatt. Számomra mindkét befejezés megállná a helyét. Ha valóban meghalt volna, és képzelgés lett volna az utolsó pár jelenet....nos...az észbontóan beteg lett volna :D akkor nálam több lenne egy 5-nél

2017-04-15 21:11:16 Dió (5) #59

"nyilván nem tűnnek el egy csapásra Mária kissé autista beidegződései"
Számomra pont az ellenkezőjét sugallja a reggelis jelenet (elsősorban a főhősnő megnyilvánulásaira gondolok), és ezért zavar - az a jelenet mintha egy másik filmhez készült volna. A szarvasos értelmezés nem rossz, azt elfogadom. A többi valószínűleg már csak ízlések és pofonok:)

előzmény: Kalti (#58)

2017-04-15 20:55:42 Kalti (5) #58

Ahogy írtam, a vége reményteljes, pozitív, de távolról sem olcsó happy ending véleményem szerint. Ahogy azt az utolsó jelenet is sugallja, nyilván nem tűnnek el egy csapásra Mária kissé autista beidegződései és a férfi karakter sem lesz egy egyszerűbben elviselhető figura. Valószínű, hogyha a kapcsolatuk tartósnak is bizonyul (amit kétlek), ahhoz kőkemény küzdelemre lesz szükség mindkét oldalról. Szóval bennem nem az jött le, hogy innentől boldogan élnek, míg meg nem halnak. A szarvasos álomjelenetek nálam - kissé leegyszerűsítve - nálam arról szóltak, hogy ennek a két rendkívül különböző, ám egyformán zárkózott embernek a kapcsolata először ebben metafizikai térben képes csak kibontakozni. Az közös álom, illetve a szarvasok eltűnése az érzelmeik evilági beteljesedését jelképezi.
Nem egészen világos, hogy miért menne bármi is veszendőbe, ha Márai nem hal meg a végén. Nálam épp az venne el egy osztályzatot, ha a te verziódat fogadom el :), egyáltalán nem éreztem, hogy a történet valamiféle tragédiára akarna kifutni, annak belebegtetése csak egy dramaturgiai fordulópont.

2017-04-15 20:21:59 Dió (5) #57

Köszi a kiegészítést, mindenesetre sajnálom ezt olvasni, már ha ezt tényleg nem más, mint a rendező mondta. Ezzel ugyanis számomra gyakorlatilag megy vissza négyesre. Az egész történet előkészít valami nagyot a fináléra, pláne az utolsó 20 percben. Ehhez képest, ha jól értem, egy olcsó happy ending az egész (tényleg nem értem, az önfeledt paradicsomozásban hol lehet "keserédes él"), és még a zseniális metaforikus vonulat is megy ki az ablakon (pl. az utolsó álomjelenet is csak dísznek volt ott akkor?). Arról nem is beszélve, hogy baromi mély sebet vág a karján, és hát nem kevés időt tölt a kádban. Utána még leül telefonálni, és ott is patakzik a vér a karjából. Ha azt akarjátok mondani, hogy ezután saját lábán vígan rohangálni és szexelni is tud, akkor azzal már konkrétan a hitelesség is sérül számomra, és ez számomra groteszkebb, mint az én megoldásom.

előzmény: Kalti (#56)

2017-04-15 19:18:10 Kalti (5) #56

Fú, ez már nekem túl groteszk lenne, hogy a szexjelenet közben kvázi épp haldoklik a csaj... Amúgy én egy közönségtalálkozóval egybekötött vetítésen láttam filmet, ahol a film után volt egy beszélgetés az alkotókkal. Elhangzott egy olyan kérdés, hogy volt-e olyan verzió a forgatókönyv írása során, amelyben Mária karaktere meghal, erre Enyedi Ildikó azt válaszolta, hogy ez a koncepció fel sem merült benne, az öngyilkossági kísérlet azt a mélypontot jelzi, ahonnan a főkarakter egy normális emberi kapcsolat iránti kudarcba fulladt kísérleteit követően már tényleg nem lát más kiutat. Ezzel együtt megölni nem akarta. Ettől függetlenül lehet egy releváns interpretáció a tiéd is. Amúgy én nem féltétlenül értelmezem a befejezést klasszikus happy endként, nyilván pozitív sugallatú a záróképsor, de azért némi keserédes él is vegyül bele.

2017-04-15 14:30:33 Dió (5) #55

Ha igaz, amit írtál, akkor az is lehet, hogy pont én nem vettem észre valamit. De jó lenne, ha nem így lenne, mert akkor meg nálam megy le egy osztályzatot, mint lentebb írtam:)
#54es hsz szerk: úgy értem, hogy a szexjelenet és a reggeli jelenet között történt. Az utóbbi már szvsz kizárt, hogy valós legyen, legalábbis nagyon remélem, hogy nem az.

előzmény: somogyireka (#52)

2017-04-15 14:29:28 Dió (5) #54

Azt én még valósnak gondoltam (bár az furcsa, hogy a férfi észre sem veszi, mi történt vele), gondolom utána történt...

előzmény: somogyireka (#53)

2017-04-15 13:59:50 somogyireka (5) #53

Szerinted hol hal meg? Mert írod ekkora vérveszteséget nem él túl, de a szexjelenetet még valósnak fogadod el, vagy rosszul olvasom?

2017-04-15 13:54:50 somogyireka (5) #52

Érzéseim szerint, olvasva az eddigi hozzászólásokat ezt te vetted eddig észre egyedül, szóval elég jó a szemed vagy mid. Így nekem ennek tudatában, amit nálad olvastam akkor már hatos ez a film. Újra kell néznem a végét valahol.

2017-04-15 13:28:03 Dió (5) #51

Teljesen egyértelműnek én sem nevezném (és emiatt is nyomtam rá a zseniálisat), de olyan sok az apró, erre való utalás, hogy meglepne, ha nem lenne tudatos. Az aktus után a nőn látszik, hogy nincs teljesen jól - ezt szóvá is teszi. Az utána lévő reggeli jelenet számomra egyértelműen képzelgés (pl. a paradicsomra való reakciója), egyben az újonnan kapott boldogságának továbbképzelése életének utolsó pillanatában... egy rezignált, ám boldog búcsú. Az utolsó álomjelenet pedig a halállal való találkozása. Az összes addigi álomjelenet a valóság leképzése volt, és ez is az: nincsenek már szarvasok (hiszen nem lehetnek már együtt, mivel csak ő halt meg), helyette van élénkülő fehér fény, ami pedig szintén tudjuk mi. De ha az egész metaforát kiveszem, nálam az is egyértelmű, hogy ilyen fokú(!) vérveszteséget senki sem élhet túl - az orvos sem hiába mondta, hogy szó sem lehet hazamenetelről.
Most már csak azt nem tudom, hogy mivel az eddigi hosszú kommentek közepette erről senki sem értekezett, most mindenki ezt gondolja, vagy senki se?:)
Ha nem ez (lenne) a film vége, akkor maradtam volna a négyesnél, mert az odáig zseniális metaforikus él, az egész történet lépcsőzetesen építkező fonala, az abban rejlő tragédia, stb., mind menne ki az ablakon.

előzmény: somogyireka (#50)

2017-04-15 11:54:19 somogyireka (5) #50

Azta..erre a spoilerre nem is gondoltam. A te olvasatodban akkor hol folytatódik a film? Mert pörögnek a filmkockák tovább. "Hol van az a hely??" De szerintem, ez Enyedi Ildikó számára sem tudatos, sokszor az alkotó sem tudja, mit csinál..nagyobb a műve, mint ő.

2017-04-15 07:51:03 Dió (5) #49

Fél éven belül a harmadik magyar film (a Kút és természetesen az Állampolgár után), ami csonk nélküli ötöst kap. Vagyis ebben az esetben talán inkább négyötöd, mert ahogy ti is írtátok lentebb, a felvezetés egyszerűen annyira zseniális, hogy azt a második fele már nem tudja tartani (leül a tempó, ill. nálam a finálé már talán egy kicsit túl grotesz volt - bár ezt természetesen már nem a filmnek róvom fel). Ugyanakkor a fényképezés, a színészi játékok és a választott elbeszélésmód, ill. Enyedi Ildikó filmes eszköztára egyszerűen olyan elképesztően szép, hogy magyar filmtől ezt tényleg nem vártam. Ehhez már csak annyi, hogy nem értem, mire írtátok lentebb a happy endet, az én értelmezésemben a főhősnő ezt a vágást nem élte túl.

2017-04-02 09:57:45 Jereváni Rádió (4) #48

Nagyon féltem, hogy a film bekerül a Pál Adrienn csapdájába: hogy sok lesz benne az ismétlődő, steril, lecsupaszított, néma, vagy alig pár szavas, magyarul rideg, elidegenített környezetet bemutató jelenet. De nem, hálistennek, nem ez történt. Féltem továbbá attól is, hogy a sztori ki fog fulladni úgy féltávnál, de ez sem történt meg, szerencsére. Szép és érzékeny film a Testről és lélekről. Aki az akciófilmeket, képregény filmeket, vagy habkönnyű vígjátékokat szereti, annak nem fog tetszeni, a többiek viszont tegyenek vele egy próbát: megéri.

2017-04-02 00:24:51 ChrisAdam (5) #47

Hol van a lájkgomb? De szépen írtad!

2017-03-31 22:55:44 Ugor (5) #46

De hiszen a szarvasok nem is párban élnek
Nem, azok a szarvasok bennünk élnek. Néha magányosan, néha csapattal, néha meg párosan. De nem is a szarvas a lényeg, hanem a helye önmagához vagy más szarvasokhoz vagy ragadozókhoz vagy bármihez képest. A szemük, amiben benne vagyunk, amikor látjuk őket. Ők meg bennünk vannak. Meg más szemek is. A szarvasmarhák szeme is úgy látja a napot. A szarvasok élnek, kutatják az továbbélés forrásait. A szarvasmarhák állnak az erdőtől távol és várnak a halálra. Az ember szakszerűen lebonyolítja a halált. (Ez Enyedi Ildikó mondata.) Az ember nem tudja szakszerűen bonyolítani a szerelmet. Ez meg az én mondatom. Az meg a bennünk élő szarvasok dolga.
Az élőlény egy megérthetetlen biológiai szerveződés. Semmit sem tudunk arról, mi irányítja az érzelmeit. Mi motiválja, hogy vállalja az életet és az azzal együttjáró minden nehézséget. És az életet végig lehet élni a kezdetektől a megsemmisülésig és ezerféleképpen el lehet tölteni a rendelkezésre álló időt. Nincs olyan, hogy jól vagy rosszul, hasznosan vagy haszontalanul. Csak olyan van, hogy kinek mi adatott: az üres váz, a molekulák szakadatlan célszerű működése, vagy megélni még ébren, még életben a legnagyobb misztériumot. Mint a kő, a csikorgó fém, vagy mint a belül felvirágzó, légző, látó és ható szerves agyag.
Van film, amit elég egyszer megnézni és van, ami minden órával érik, nemesedik és újra befogadva mást és mást ad. Egy olyan nyitott ajtó, ami látszólag ugyanaz, de ugyanazon a mesén át máshová vezet mégis minden alkalommal és a kijárat után mindig máshol találod magad. Ha ő kinyitja az ajtaját, csak akkor lehet azon bemenni, ha te is nyitva vagy. Mert különben minek… Ha nem találsz semmi újat, akkor csak az idődet dobod ki a szemétbe. Azt az amúgy is keveset.
De itt más van. Az emberben élő állat azzal a paradoxonnal állt elő, hogy akkor vagy igazán magasztosan ember, saját mércéddel mért felsőbbrendűnek mondott élőlény, ha elmész az animális szintre és megérinted azt, amit másképp nem tudsz megtenni, csak önkikapcsolt állapotban. Azaz álomban. És akkor a tiéd lehet. Ez a film univerzális nyelven szól, a nemzetileg beszéltek felett. Ezt bárki megértheti, akiben van egy nyitott vagy kinyitható ajtó.
Két sérült ember, hogy fizikailag vagy lelkileg sérült, mindegy, mert nem is fontos. Csak az, hogy képes a megtisztulásra. Felülemelkedni bármin, legyőzni minden akadályt, még ha hegyeket is kell eltolni lelkileg, akkor is! És néha a szimbolikus hegyet nehezebb, mint az igazit.
Enyedi Ildikó szerint a film mindenkinek mást és mást jelenthet, a jó film egyik ismérve, hogy másképp érint meg, mást ad, mást jelent és mást hoz ki. Ehhez még hozzátenném, hogy az igazán nagy film az alkalmanként mást és mást, még ugyanabból az emberből is.
Sajtóvetítés volt ma az Urániában, Enyedi Ildikó győztes csodáját, a Testről és lélekről című filmet néztem meg harmadszor. Sokan döngtek a film utáni beszélgetést követően Borbély Alexandra meg Enyedi Ildikó körül. Többen autogramot is kértek. Én csak odaálltam és 5 percig hálásan néztem őket pár méterről. Ennél többet nem adhattak volna úgy sem.

2017-03-20 12:24:40 somogyireka (5) #45

Azért ez klassz, hogy a film mindannyiunk legszebbjét hozza ki. Eléggé lenyűgöz ez a tűpontos figyelem, ahogy írsz. Megtámaszt ez a szöveg engem.

előzmény: St4nt0N (#44)

2017-03-20 00:37:17 St4nt0N (4) #44

A realitástól hangsúlyosan elemelt, kedves mese. Vizualitása helyenként a japán animét juttatta eszembe, ahogy olykor magának Borbély Alexandrának a megjelenése is. (Talán csak én láttam így.) Ő és az engem Ricardo Darínra emlékeztető Morcsányi Géza is kitűnő választás volt. Hazai filmben ritkán látni ilyen természetes és árnyalt színészi játékot, mint az övék. Nem egy mellékszereplő szintén remekel (nem Mácsaira gondolok).

Öregedő, némileg megkérgesedett, de tartással bíró férfi és hamvasan fiatal, tisztalelkű nő – érdekes, hogy a Simon mágusban lényegében ugyanez volt a felállás, itt viszont a nőt is van szerencsénk jobban megismerni. Nekem izgalmasabb lett volna, ha nem ennyire feltűnően szép, és esetleg valamivel idősebb.

Bájos, hogy egy olyan párhuzamos univerzumban játszódik a történet, ahol még létezik lemezbolt, amelyben a fiatal, külsőre „mainstream” eladólánynak Laura Marling a kedvence. Valószínűnek tartom, hogy Magyarországon senki se hallgat CD-ről Marlingot, pláne 25 éves kor alatt. Szerintem kicsit melléfogás volt ez a zene, ha feltétlenül intellektuális popénekesnő kell egy ilyen filmbe, jobb választásnak tartanám mondjuk Lykke Lit vagy Susanne Sundført.

Még annyi, hogy a játékidőt enyhén soknak éreztem, néha egy fals hang is megszólalt. Ezzel együtt bőven jó filmet láttam.