Wonder Woman (2017) ☆

(Patty Jenkins)

amerikai akciófilm, fantasy, kalandfilm, sci-fi

3,4

2017-12-12 20:31:55 unfamous (1) #49

Ritkán adok 1-est.... Nálam ez annak jár, amit végignézni sem bírok. Gal Gadot olyan szép, mint ha Walt Disney rajzolta volna, de ez sem menti meg ezt a (számomra) fájdalmason rossz, cukormázas giccsparádét. Felsorolni sem bírom, mennyi kínos jelenet volt az első fél órában! Könyörgöm, miért nem lehet komolyabbra venni a dolgot, miért kell eszetlenül kontrasztos képvilágot teremteni, és abban F kategóriás színészekkel halál komolyan eljátszatni a tutit? Felfoghatatlan, hogyan lehet ennyi elcsépelt klisét, ostoba konverzációt, és kettő perc alatt felépített erkölcsi világbajnok karaktert belezsúfolni egy filmbe. Az egész DC univerzumot be kéne szántatni, és sóval behinteni!

2017-11-26 19:22:19 The Cortez (5) #48

A stúdiónak azért itt is sikerült valamennyire telibeszarnia a koncepciót. A Themyscirán játszódó, zöld füvön edzős részek alá simán bevághatták volna Mungo Jerrytől az In the summertime-ot, a tengerparti harcjelenet alá pedig az Inner Circle-től a Sweatet, mivel ezek a képsorok olyan szinten nyárias színorgiák voltak, amilyeneket nem láthattunk a Galaxis őrzői filmek óta. De a kezdés után a mozi szerencsére összekapja magát tónusilag, és rendesen besötétedik a screen.
A Wonder Woman kellemes csalódás, sőt, az eddigi DC alkotásokhoz képest ez egyértelműen mestermű. Itt van átgondolt, izgalmas, összeszedett forgatókönyv, erős hangulat, meg érthető motivációk. Nincs összecsapott eredettörténet, se erőltetett komolykodás, se antiszínészekből álló csapat, ráadásul senkit sem hívnak benne Marthanak. Itt végre van súlya a drámának, a cselekmény jól megírt, kellően érzelmes, helyenként feszült és poénos. Persze akadnak benne sablonos nyálaskodások, de legalább nem kínosan izzadtságszagúak, és nem is tolják túl őket. Azt lehet mondani, hogy az alkotás minőségileg a 2 eddigi legjobb Marvel mozi – a Winter Soldier & a Civil War – színvonalán mozog.
Gal Gadot is nagy meglepetés. Én hittem benne a legkevésbé, nem gondoltam volna, hogy meggyőzően tudná alakítani Wonder Womant (vagy hogy bármilyen más szerepet hitelesen eltudna játszani), de annak ellenére is sikerült neki, hogy alkatilag még mindig nem az igazi. Jól hozza az idealista, kissé naiv, ám a céljait tekintve teljesen azonosulható szuperhőst. Chris Pine szimpatikus mellékszereplő, és kurva jó a kémiája a főhőssel. Az ismertebb angol arcok szintén remek választások voltak. Az ellenségeket eltalálták (bár érthetetlen, hogy Danny Huston mit keres itt az X-men Origins után), ráadásul még 1 csavar is kötődik az egyikhez, ami a játékidő közepe táján kitalálható. Na jó nem az, de én valahogyan megsejtettem.
Ami még hatalmasabb pozitívum, az az, hogy a Wonder Woman nem politikai propaganda film! Éppen ezért csalódást okozhat azoknak, akik az utóbbiban reménykedtek, na meg abban, hogy Diana 1 turházós, suttyó Oláh Ibolya lesz. Ezzel simán agyon lehetett volna vágni az egészet, de szerencsére nem történt meg, ellenben hallhatunk 1 zseniális kritikát a házasságokról/párkapcsolatokról, ami nagyon nagy szó 1 hollywoodi blockbuster esetében.
Hibaként 2 koppintott jelenetet lehet kiemelni: az egyik Gal Gadot és Chris Pine utolsó közös jelenete ezt már láttuk az Amerika Kapitány 1. részében, csak ott fel voltak cserélve a nemek, a másik pedig Ares & Diana látomásos párbeszéde ezt szinte ugyanígy láttuk a Man of Steelben. Cameok nincsenek, de itt hülyén is néztek volna ki. Viszont 1 másik DC karakter emlegetésével ügyesen keretbe zárták a sztorit.
A hasonló jellegű Amerika Kapitány 1. része sajnos nem tudott ennyire komplex lenni, mint ahogy a Wonder Woman előtti DC agymenések sem. Nagyjából ezen a szinten kellett volna mozogniuk a mozijaiknak, és akkor mára 1 komolyan vehető stúdió lennének. Kár, hogy már évekkel ezelőtt elcseszték a filmes univerzumukat.

2017-10-12 00:18:36 ChrisAdam (3) #47

2012 óta sok víz lefolyt a Dunán, de még a Tiszán is. Akkor láttam elsőnek Az első bosszúállót és akkor még kifejezetten kedveltem a szuperhősfilmeket (és pozitívan álltam hozzájuk). Azóta egyszer láttam is félig meddig, nem szándékosan. Akkor döbbentem rá, hogy ez hármasnál nem jobb. Kábé egy éve meg revideáltam a Marvel értékeléseimet. Nem mondom, hogy kifejezetten rossz film az, de visszagondolva rettenetesen papírvékony és bénácska. (A hármast meg a többi miatt vontam meg tőle, mérlegelni kellett és kompromisszumokat kötni, ilyenkor hiányzik a tízes skála.) A Wonder Woman jobb, bár lehet csak a főszereplő karakter miatt gondolom így. Mindenesetre én is azt mondom, hogy nagyon hasonló a két film, ha szavazatban el is térnek egymástól, százalékban nem messze vannak, ez egy 55, az egy 40 kábé, de hát meg kéne ahhoz nézzem, hogy naprakész legyek vele kapcsolatban. :)

2017-10-11 23:40:09 BonnyJohnny (4) #46

ez nagyságrendekkel jobb film, mint az
Nagyságrendekkel?
Szerintem a két film elég hasonló. Persze a fő különbség, hogy annak főhőse emberi, itt meg isteni, tehát alapjaiban különbözik a két film hangneme, hozzáállása bizonyos dolgokhoz. De amúgy hasonló. (Egyesek szerint pofátlanul ugyanaz.)
Minőségben is. Régen nálad is jobban állt még a CA. Hogy (és miért) lett abból kettes?

2017-10-11 19:18:19 ChrisAdam (3) #45

Na már megint megszegtem a fogadalmamat, miszerint nem nézek több DC szuperhősfilmet. Csak aztán láttam a múlt héten egy interjút Gal Gadottal, amiben igencsak felismertem, hogy milyen csinos nő is ő; érdekes, hogy vannak nők, akik pillanatképen annyira nem tudnak megfogni, aztán ahogy mozgóképben látom őket, már beléjük is szerelmesedek. Na nem volt azért szerelem, de önkéntelenül is betelefonáltam a torrentékába, hogy megvan-e már HD-ban a Wonder Woman és azt válaszolták, hogy igen.

Azért egy rakat szerencsétlen kínlódás után szegény DC örülhet, hogy kidobott egy középszerű filmet, amit lehet is szeretni és nem csak hajtépésre jó. A filmnek a legtöbb erénye Gal Gadot körül keresendő, kezdve azt, hogy a megtestesült szuperNŐ tud lenni, mind megjelenésében, mind viselkedésében, minden pillanatában nagyon is jól tudja visszaadni azt, amivé Diana hercegnőt megálmodták. Ha egy filmnek van egy nagyon is szerethető főszereplője, aki kiemelkedően jó a szerepében, akkor onnantól történjék bármi ebben a filmben, kezdve a sablonos kezdéstől a sablonos közepén keresztül a sablonos végig, a film egy jó kikapcsolódás lesz.

Jót tesz a filmnek az is, hogy nem járatták túl (szerintem) a szerelmi szálat, ha az a vásznon volt, akkor jól működött, a végén még meg is lepődtem, hogy sikerült belevinni egy kis valamirevaló drámát (ami persze újfent totál sablonos végkifejletből adódik, de ezen már fenn se akadjunk), ami kapcsán még a film egy nagyon jó morális tanulsága is az ölünkbe pottyan. A halandók nem érdemlik meg a szeretetet, de az istenek mégis adják. Mert megtehetik. Habár valóban gagyi volt a fináléban az istenek harca, ez a kis apró jelenet tetszett - ahogy Árész Dr. Méreg meggyilkolására ösztönzi Dianát. Akkor valahol tényleg sikerül a szuperhősnek istennek lennie, abban a jelenetben egyszer ki is rázott a hideg. Valahogy nagyon jó helyen voltak egymás után a dolgok, kár, hogy az akció nem működött, de én ezt már nem is sajnálom annyira.

Viszont észrevettem azt, hogy amikor akciójelenet következik, akkor önkéntelenül is elkezdek mást csinálni. Többen írtátok lent, hogy jöhetne valami új, mert az akciófilm legunalmasabb része maga az akció. Tenebra írta alább, hogy tovább lehetne fűzni a szuperhősfilm gondolatát is. És a Wonder Womannek nem sikerült, csak részben. Itt sikerült valóban istenekként bemutatni az isteneket - leginkább Dianát, ez baromira tetszett és nagyon jól fűszerezte a sztorit - valamint az, hogy Árész valóban létezik, erre nem igazán számítottam, bár egy halvány sejtésem volt, hiszen túl sokszor forszírozta Diana az ő létezését, gondoltam, hogy lesz vele kapcsolatban még valami. Ezen túl viszont még mindig tele van a DC előző filmjeinek gyermekbetegségeivel, az ordenáré lassítások is csak azért jobban nézhetőek, mert Gal Gadot ugrál és verekszik lassítva, ami nem mindennapi élmény. A látványvilág persze messze jobb, mint Snyder CGI szülései, de még mindig meg kell tanulnia a DC-nek color gradelni. A történet pedig ugyancsak nem az, amit már korábban láttunk - nem egyszer ugrott be az Amerika Kapitány, bár ez nagyságrendekkel jobb film, mint az.

Tehát összességében kellemes csalódás, bár a vélemények és számok azt jósolták, hogy jó filmet fogok látni, hármasra is számítottam. Gal Gadot személye a film legnagyobb (és majdnemhogy egyetlen) erénye, minden más körülötte középszer és sablonmassza, de legalább ő a film 92,4%-ban szerepel, ami nem rossz és élvezhetővé, szórakoztatóvá teszi a filmet. Diana, Wonder Woman karaktere pedig reménykeltő, az első DC karakter, akit lehet szeretni, akit öröm nézni a vásznon, ez a korábbi karakterekről nem mondható el (az Acélember óta). Tehát Gal Gadotot üdvözlöm, mondjátok meg neki, hogy jól vagyok és tetszett és örülök és majd szívesen látom újra, de nem az Igazság Ligájában, mert annak az előzetesének első felétől már ugrottam az ablakon kifele, Snydertől filmet többet nem nézek (aztán úgyis lesz az a mazochista pillanat).

2017-10-10 11:28:10 terika (3) #44

Ez a film olyan kis gagyi. Több helyen szabályosan felröhögtem, vállalhatatlannak minősítettem részeket magamban. Mondjuk nem voltak nagy elvárásaim, egy eredettörténetet láthattunk és kész. Gal Gadot igazán látványos, nekem személy szerint nagyon tetszett, a buta kis naivságát még imádtam is. Én személy szerint örülök neki, hogy vannak ilyen háttér sztorik is, mert egyetlen képregényt sem olvastam.

2017-09-21 00:32:20 Amokh (2) #43

Rég láttam ennyire ostoba, klisékkel
telerakott rossz filmet.

2017-09-09 12:23:44 ifj. Ó. Posszum (3) #42

Bájos, könnyed kis mese, jól megírt karakterekkel, de mégis, annyira súlytalan az egész, hogy elhaladt mellettem, hiába a kamerába visító gyerek, meg az elgyötört nép. Wonder Woman naivitásából fakadó humor pedig szintén cuki, de összességében inkább lassítja a film tempóját, mint színesítené, ritmizálná. Amerika Kapitánynak ez jobban ment, a bárgyú, de tiszta szívű átlag amerikai meséje, aki megvalósítja a nagy amerikai álmot. Ezzel szemben Diana, csak egy édes naiva, aki nem ért semmit a világból és próbál nővé cseperedni, de ez még valamiért nem volt elég, a szív hiányzik belőle, ami amcsikapcsi esetében megvolt. Nekem kifejezetten hiányzott a DC borúja, amit Batmannél és Supermannél olyannyira szerettem.

2017-09-09 09:21:29 Lanie (3) #41

Nagyon szerettem volna szeretni, Gal Gadot egy tünemény, de sajnos színésznőnek nem a legjobb még egy szuperhős adaptációba sem. Abszolút felejthető film élmény, annyira nem kötött le, hogy két részletben néztem végig.

2017-07-06 21:19:27 The Hungarian (4) #40

Nem akarok hülyeséget mondani, de nekem úgy rémlik, a Suicide Squad végén is ott van ez a köszönetnyilvánítás. Akinek megvan, meg is nézhetné akár, hogy nem csal-e az emlékezetem...

előzmény: SoZi (#39)

2017-07-06 19:25:13 SoZi (4) #39

Ez jó, ennek a hátteréről még nem hallottam. Kíváncsi vagyok tud-e róla valaki valamit.

előzmény: bambula (#38)

2017-07-05 08:02:07 bambula (3) #38

Azt valaki meg tudja mondani,hogy a stáblista vége felé,miért mondanak köszönetet az alkotók a Magyar Nemzeti Filmalapnak?
Nem tudtam,hogy kis hazánkban is forgattak volna a filmhez jeleneteket.

2017-06-15 20:54:15 Ugor (4) #37

Bevallom, hogy félszemmel néztem ám, hogy jókat írtok róla, szóval hittem nektek, és hát ismerjük be, qwjó! Én aztán igazán nem vagyok oda általában a malaclopóban röpködő szuperhősökért, mert egy kicsit kétszer annyi van mostanában, mint amennyi kellene, de ez nagyon! Szerethető, izgulható, telerajzolja az ember fantáziavilágát mindenféle csodával, és hát a csúcsjelenetek meg brutáljól foghatók! Az üzenete is nagyon rendben van. Szóval ok! Amúgy hát, amit nem annyira szeretek, hogy mindenféle réteget ki akar szolgálni, és minden ilyen nagy hős mellé kell minden filmben néhány csetlő-botló félkegyelmű, meg néha kis alparizált poénok... izé, értem, persze, de nekem egy kicsit rontotta a végtermék összértékét. De Gal Gadot… ööö… na, igen.

2017-06-12 12:56:10 Xuja (4) #36

Az elején kicsit megijedtem, mert elég suta a felvezetés, de aztán szépen magára talál a film, és egy megindító, grandiózus, érzelmes és izgalmas szuperhőseposzt kapunk. A végén viszont megint kilóg a lólába főgonosz megcsavart kiléte egy felesleges fordulat, ráadásul úgy ánblokk máshogy oldottam volna meg ezt az egészet.. Szóval kicsit felemás az összkép, szerencsére azért a pozitív dolgok vannak túlsúlyban.

2017-06-09 19:17:20 ender1112 (5) #35

A kettő nem zárja ki egymást...

előzmény: gerbence (#34)

2017-06-09 16:24:50 gerbence (3) #34

Nem igazán értjük egymást szerintem. Te súlycsoportban megfelelő ellenfelet keresel a boxmeccshez, én meg azt mondom, engem ringen kívüli történések érdekelnének. :)

előzmény: ender1112 (#33)

2017-06-09 15:47:03 ender1112 (5) #33

Oké, de vannak olyan szimpla hősök, akiknek lehet adni sima emberi ellenfelet, mert az úgyis izgalmas lesz, lásd pl tv-ben Daredevil, ill filmben Marvelnél lehetne pl a Fekete Özvegynek (mintha akarnának szóló filmet tőle, nem?); és vannak, akiknek nem, WW biztos ilyen, ill a Marvelnél a teljes Avengers csapat is túl erős ehhez.

előzmény: gerbence (#31)

2017-06-09 11:39:00 MicaHiro (5) #32

Egyetértek a cikkel, de még így is csomó mindent nem vesz figyelembe. Wonder Woman egy rendes világban szükségképpen minden hátrányos helyzetű kisebbséget kellene hogy reprezentáljon, így kövér, süket, fekete bőrű törpe nőnek kellene lennie.

2017-06-09 00:28:34 gerbence (3) #31

"A Civil War-nak pedig pont ez volt az egyik baja: adott egy rakat hős, elképesztő képességekkel, oszt hülyére veszi őket egy hétköznapi fószer."
Szerintem meg éppen ez hozza vissza őket a földre. Hová, meddig lehet még fokozni a "földönkívüli hadurak másik dimenzióbeli hadseregek élén a szuperhősök, istenek és mágusok ellen" dolgot...? (Majd az Infinity War-ban megtudjuk persze.) Szerintem kellett ez a kis ellensúly, hogy ne szálljon el a semmibe ez a héliumos lufi.

2017-06-08 14:43:18 Tenebra (3) #30
2017-06-08 13:22:36 ender1112 (5) #29

Egyik baja, hogy egy csapat szuperhős ész nélkül harcol ;)

2017-06-08 12:54:52 BonnyJohnny (4) #28

Ciwil War baja, hogy az ellenfél hétköznapi, és ésszel harcol erő ellen?

Nincs több kérdésem... :P

2017-06-08 12:18:35 ender1112 (5) #27

Módosítok, nem WW célja volt teljesen emberi, hanem az indítékai és az érzelmei, mert hát ugye az a cél az tényleg nem egyszeri embernek való volt :)

2017-06-08 12:10:49 ender1112 (5) #26

A probléma az, hogy WW (és még jó néhány másik szuperhős) gyakorlatilag isteni erővel rendelkezik. Ha neki pusztán hétköznapi emberi ellenfele lenne, az olyan lenne, mintha egy Batman film arról szólna, hogy Batman nek a hightech cuccaival egy kocsmában egy kötekedő részeget kellene megfegyelmeznie. Mismatch, ahogy a művelt francia mondja :)
De attól még, hogy WW szupergonoszokkal küzd meg, attól még a céljaik lehetnek nagyon is emberiek, mint ahogy ebben a filmben WW-nek kifejezetten azok voltak, még ha a szupergonosznak nem is.

előzmény: gerbence (#23)

2017-06-08 10:08:51 BonnyJohnny (4) #25

Lentebb írtam egy megoldást: Ha már mindenképp össze kell ereszteni a háború istenével, akkor veszítenie kellett volna. Persze túlélnie is, de elbukni (mint Yoda Palpatine ellen).

előzmény: gerbence (#24)

2017-06-08 09:29:14 gerbence (3) #24

Pontosan, és hát tudjuk is: nem lett vége a háborúzásnak a Földön.
Éppen ezért nincs tétje az ilyenfajta ütközeteknek: az adott filmen belül mindig ezzel "megmentik a világot", "megtisztítják a gonoszságtól/bűntől/háborútól/stb.", de épp csak a következő fejezetig. Ez a tét látszólagos felsrófolása, de valódi tartalom nélkül - lufifújás és kipukkasztás. Így nem is szól annál nagyobbat.

2017-06-08 08:56:16 gerbence (3) #23

Na látod, én ezzel nem értek egyet. És tűkön ülve várom azt a képregényfilmet, amiben ez nem így történik majd. Éppen ez a sablonos, "kötelező", "ennek egy ilyen filmben így kell történnie" felfogás az a készítők részéről, ami a szuperhősös képregényfilmeket újra és újra száműzi a felnőttek világából és visszapaterolja a gyerekfilmek gettójába (amit egy kopottas, valaha harsány színekkel kifestett, mára rozsdálló, szedett-vedett vidéki vándor vurstliként képzelek el, ahol lejárt szavatosságú, de harsányan tolt slágerzene leplezi el a sivárságot).
Részben az általam meg is említett Polgárháborúban ezt meg is kaptam - azt gondolom, például ilyen egy intelligens befejezés egy ilyen filmnek: nem maradtunk bunyó nélkül, de a "főgonosz" teljesen emberi, és nem is őt kell legyűrni, hanem tulajdonképpen belső, morális, világnézeti ütközés van leképezve pofozkodás formájára.
Én a magam részéről várom azt a filmet, ami ennél is tovább lép, és a "kötelező" bunyót elhagyva, illetve annak a helyére valami igazi, érzelmi (neadjisten: intellektuális) katarzist illesztve, drámában tudja kifuttatni a cselekményét. És meg fogom lengetni a kalapom, ha megkapom.

előzmény: ender1112 (#13)

2017-06-08 08:37:08 MicaHiro (5) #22

Tenebra is pont azt mondja, hogy Árész kell :D

És ezzel egyet tudok érteni én is. Szerintem Árész kellett volna, de az isteni külsőségek nélkül. Legyőzése után pedig kiderülhetett volna, hogy valójában ha ő nincs, akkor sincs minden megoldva. Szóval tulajdonképpen az első gonosz kellett volna, de a 2. képességeivel, vagy ilyesmi.

előzmény: ender1112 (#21)

2017-06-08 00:56:27 ender1112 (5) #21

"Szóval én totál feleslegesnek érezem továbbra is a harmadik gonoszt. :D Árész kell, de más formában."
De ha nincs Árész, hogy derült volna ki WW-ről, hogy nem pusztán anyuci szép kislánya, hanem ő az istenölő fegyver az amazonok kezében, és ettől van egy csomó szuperereje? Ebből még amúgy lehetett otthon veszekedés, amikor WW hazament ;)

2017-06-07 21:30:42 Tenebra (3) #20

Szerintem egyébként a két német szarkeverő, Ludendorff és Doctor Poison éppen elegendők lettek volna főgonosznak. Iszonyat nagy ziccer volt, hogy a két nőt nem eresztették össze, hiszen a doktornő klasszikus szupergonosz szerintem: totális antitézise Wonder Womannek. Míg Wonder Woman a szépség, az élet, az igazságosság megtestesítője, addig Poison arca deformált, már nem is a hatalomvágy hajtja, hanem pusztán a mérgeinek a hatásában szeretne gyönyörködni. S míg a Wonder Woman gyönyörű, idilli szigethez kötődik, és egy közösségben él, ami a szabadságot, a női függetlenséget jelképezi, addig Doctor Poison Ludendorff alávetettje, megszállottja, és koszos, méregtől bűzlő gyárépületben dolgozik megszállottan a nap 24 órájában. Szóval ő legalább annyira "Árész", mint Ludendorff vagy Árész. :D Alvilági figura. És biztos ki lehetett volna találni valamilyen mérget, amivel Wonder Woman legyengíthető, akár Superman a kriptonittal, ha már készített egy olyan löttyöt,
amivel Ludendorff ideiglenesen szupererős lesz

Mondjuk amúgy a Ludendorff elleni csata is elég gyengére sikeredett szerintem,
de mivel a filmben akkor és ott már tudtuk, hogy valószínűleg nem ő Árész, hanem majd csak ezután fog feltűnni, így nem is volt ez akkora gond. Aztán persze jött a szép nagy csalódás a szokásos CGI-puffogással, az erőtlen csetepatéval az igazi Árész és Wonder Woman között.

Egyébként az még tetszett is, hogy Árész az antant hatalmak oldalán volt. Ez nagyon illik korunkba, mikor teljes a káosz atekintetben, hogy a politikai hatalmat kik irányítják valójából és amúgy meg kit tartanak ellenségnek a propagandában (most ne menjünk bele, csak említsük meg Trump és Putyin egyre nyilvánvalóbb kapcsolatait). Illetve illeszkedik abba a trendbe, amit az Amerika Kapitány-filmek képviselnek mostanában, hogy az igazi szarkeverő nem az ellenség soraiban keresendő. Csak hát a Wonder Woman ezt nem tudta egy fasza kis paranoiathrillerré formálni, de nyilván nem is ez volt a cél.

előzmény: ender1112 (#19)

2017-06-07 20:20:40 ender1112 (5) #19

Amúgy pedig WW szuperhőssé fejlődése szempontjából is muszáj volt a szupergonosz, hiszen így derült ki maga számára is, hogy ki és mi ő.

2017-06-07 20:02:04 ender1112 (5) #18

"És akkor így láthattuk volna utána, hogy egy főgonosz kiiktatásával még nem tűnik el a világból a gyűlölet, az erőszak és a háború."
De hát ezt így is fogjuk majd látni a következő DC filmekben, szóval ez nem probléma. WW szupergonoszának annyi, jöhet a többieké :)

2017-06-07 18:08:12 BonnyJohnny (4) #17

Meghát, ugyebár, első világháború... és akkor az "aprajáról" még nem beszéltünk...
Szóval, ha csak Diana nem veszít Ares ellen, akkor eleve bukó a dolog. :P

2017-06-07 17:36:45 Tenebra (3) #16

Bizonyos szempontból problémás lett volna Ludendorff megölésével befejezni a dolgot, hiszen ha emellett teszi le a voksát a film, hogy Árész nincs, csak egy szimbolikus figura, a háború jelképe, és bárkiben "ott lehet", akkor felmerül a kérdés, hogy jó, de akkor kik ezek az amazonok, és mi ez a saját dimenzió, ha istenek nem léteznek.

Viszont amúgy meg el lehetett volna képzelni egy köztes megoldást, amivel az ostoba csihipuhi elkerülhető lett volna a végén. Vagyis Árész Ludendorffot szállta volna meg, és amolyan szellemi entitás lett volna. Vagy hát na, halhatatlan, így őt mint istent nem lehet megölni,
csak azt, akit megszállt.

2017-06-07 11:28:24 ender1112 (5) #15

Szerintem dramaturgilag indokolt volt, nem törte meg azt a bizonyos ívet; bár azt elismerem, hogy a kivitelezése csak közepes lett: látványra is, koreográfiára is.

2017-06-07 05:21:39 BonnyJohnny (4) #14

Nem mindig. Ide dramaturgiailag nem biztos, hogy indokolt lett volna, ellenben megtörheti a gerbence által említett (drámai) ívet, mindezt a money shot kedvéért.

előzmény: ender1112 (#13)

2017-06-07 01:32:19 ender1112 (5) #13

"...de persze nem: muszáj volt egy jelmezes papírmasé főgonoszt mégis beiktatni,"
Igen, muszáj volt, mert a szuperhősös filmek már csak ilyenek: kell bennük lenni szupergonosznak is.

előzmény: gerbence (#12)

2017-06-05 17:07:15 gerbence (3) #12

Simán rányomnám a "jó"-t, ha ott lett volna vége, ahol Kirk kapitány felnyitja a korábban tündérmesében élő naiv hősnő szemét, hogy bizony a gonoszság és a pusztítás a való életben nem egy megszemélyesített "főgonosz" műve, hanem ennél bonyolultabb, megfoghatatlanabb, és egyetlen ütközetben, véglegesen nem legyőzhető: mert ott van mindannyiunkban, az emberi természetben.
Ez egy értelmes "üzenet" lehetett volna; kiegészítve a drámai befejezéssel egy értelmes, felnőtt filmet eredményezhetett volna.

...de persze nem: muszáj volt egy jelmezes papírmasé főgonoszt mégis beiktatni, akit egy látványosnak szánt végső ütközetben le lehet győzni. Most komolyan: van még, aki nem unja ezeket a végletekig sablonos, unásig ismételt, rossz értelemben véve rajzfilmszerű, bazárivá tupírozott csiricsáré vége-cicaharcokat? Esetleg aki ezeket IGÉNYLI..?!
Minden egyes ilyen képregény-filmben (legyen akár Marvel, akár DC) rettegek a kötelező vége-harctól, ami minden egyes alkalommal menetrendszerűen és elkerülhetetlenül meg is érkezik, és tönkrevágja az élményt. Ez alól még a mindenütt (és egyebekben jogosan) dícsért Logan sem volt kivétel (talán csak az Amerika kapitány vs Vasember valamelyest: bár ott is megkaptuk, de ott legalább nem a "jó" és a "gonosz" püfölte egymást, hangzatos lózungok között, ezredszerre, így bírt lenni valamiféle valós tétje).

Minden egyéb tekintetben is tökéletesen belesimul a megszokott (és elvárt) Marvel-Disney receptbe, annak minden elemével, minden előnyével és hátrányával együtt: összességében szórakoztató, szerethető és persze kellőképpen szexi.
Amiért mégis ki tud emelkedni (a kritikai visszajelzések tekintetében is), az pusztán az, hogy ez egy DC-Warner film.

2017-06-04 13:12:01 Tenebra (3) #11

A film meg semmi extra, átlagos eredettörténet, láttunk már jobbat meg rosszabbat is. Sajnálom, hogy a DC/Warner még mindig a az agyonlassítást érti kreatív akciójelenet alatt.

Jórészt egyetértek, de azért megjegyzem, hogy ez a film még szolid ahhoz képest, amit Zack Snyder művel, aki tényleg minden jelenetben lassít, mert azt hiszi, ettől művészi vagy cool valami. :D Itt szerintem pont akkor lassítottak, amikor tényleg kellett: a becsapódásokkor, vagy valami extrém mozdulatnál. Azaz arra használták a lassítást, amire kellett: kimerevíteni egy pillanatot, mikor valami lényegesebb történik. Érdemes ezt összevetni mondjuk az előző Batman Superman ellen-filmmel, amiben ha Batman felnézett az égre, már azt is lassított Snyder, és persze az esőcseppek csigatempóban hullottak az arcára... :D Szerintem ez a túlzásba vitt lassítás, meg az, amit a Watchmenben művelt, hogy mikor szegény Komédiást megölték a nyitójelenetben, minden egyes mozdulatot le kellett lassítani. :D

előzmény: Jawad.Zairi (#10)

2017-06-04 12:32:41 Jawad.Zairi (3) #10

Nem tudom, nekem ez a nő továbbra sem Wonder Woman, csak egy törékeny modell. A mozdulatai, a kisugárzása, egyáltalán minden, amit Wonder Womanként tesz, teljesen hiteltelen. Majd nézzétek vissza, félelmetes, mekkora a különbség a kaszkadőrrel és a színésznővel felvett jelenetek között, két külön dimenzió. Félreértés ne essék, nem azt várom Gadottól, hogy ő maga gyakja pörgőrúgásokkal az ellent, csak simán fényévekre van egymástól az ő és a dublőrök mozgáskultúrája. Sőt, egy-két helyen színészi játékban is rezgett a léc, még ennél az egyszerűbb szerepnél is.

2017-06-02 10:28:52 Jason13 (5) #9

Ez csodálatos volt!
Alapvetően én az eddigi DC-mozikat is kifejezetten szerettem (hiába kaptak lehúzó kritikákat), viszont Wonder Woman eredettörténete volt az, ami előzetesek alapján nem igazán csigázott fel. Ennek ellenére nem volt kérdéses, hogy a végeredményt moziban tekintem e meg, hiszen maga a karakter már a BvS-ben lenyűgözött.
Szerencsére nem ért csalódás, sőt, sokkal többet kaptam, mint amire számítottam. Egyrészt itt van Gal Gadot, aki már a tavalyi Igazság hajnalában bizonyított számomra, itt viszont tényleg elképesztő, amit leművel. Az eddig se volt kérdéses, hogy ő egy gyönyörű nő, de képes volt arra, hogy a hősies amazon figuráját kellő kisugárzással és érzelmekkel töltse fel. Ennek köszönhetően Diana egy élő-lélegző karakter, akiért tényleg lehet rajongani.
A mellékszereplőkre se lehet panasz, külön kiemelném Chris Pine-t, aki kellően szimpatikus hősnőnk partnereként.
A gonosz karakterek viszont elég sablonosra sikerültek, de ilyen téren akad egy kisebb fordulat a filmben, ami engem személy szerint meglepett. Azért senki ne számítson világot rengető csavarra, de engem annyira magába szippantott a hangulat, hogy nem számítottam rá.
Az akciók kivitelezése is kiválóra sikeredett, ügyesen vannak elhelyezve a történetben és technikailag is hozzák azt a szintet, ami elvárható egy ilyen nagy költségvetésű látványmozitól. Sőt, külön kiemelném Diana első belépőjét Wonder Woman-ként, az valami csodálatos, simán az eddigi év egyik legemlékezetesebb jelenete számomra.
A film tempójával sem volt bajom, annak ellenére, hogy a játékidő közepe tájékán kissé lassabb sebességre kapcsol a cselekmény. Ezt egy szükséges lépésnek tartom, hiszen itt kapnak igazán teret az érzelmesebb képsorok, melyek egyáltalán nem sikerültek rosszra. Persze, akad egy-két momentum, mely már kacsintgat a giccs irányába, de a készítők mindig jókor húzzák be a kéziféket.
De hogy a negatívumokról is szót ejtsek, a zenei aláfestés például kissé csalódást okozott. Rupert Gregson Williams ugyan felhasználta Hans Zimmer zseniális témáját, de azon felül nem sikerült emlékezetes dallamokkal előállnia. Ez pedig egy ilyen volumenű szuperhősmozinál kevés.
És igazából ez volt az egyedüli pontja a filmnek, ami nem nyűgözött le.
Pedig itt van a mondanivaló, ami eléggé sablonos és maga a történet se egy nagy durranás, mégis, a kivitelezés annyira profi, hogy még a többször látott elemek se feltűnőek, sőt, ebben a közegben számomra kifejezetten frissnek hatottak.
Mindent összevetve, ez egy rendkívül erős szuperhősmozi, egy kiváló hősnővel, szimpatikus mellékszereplőkkel, látványos akciókkal és hatásos érzelmes képsorokkal.
Csak így tovább, DC!

2017-06-02 01:08:04 BalaKovesi (?) #8

A főtéma eszméletlen nagyot szólt a koncerten! (Majd' kiszakadt a dobhártyám). A filmbe belerakták? Eléggé megjött hozzá így a kedvem. :D

2017-06-01 12:49:07 MicaHiro (5) #7

Nem kertelek: valahogy nekem nagyon betalált a Wonder Woman.
Sok olyan dolgot tud ugyanis, amit a szuperhősfilmek sokszor nem tudnak. A legfontosabb természetesen a főszereplő karaktere. Ha kell tud teljes mértékben azonosulható, jó szándékú naiv idealista lenni, de ha a helyzet azt kívánja, isteni erővel tud lesújtani az ellenségre. Vádolható azzal, hogy túl érzelmes itt-ott, és a szeretet erejéről is hallottunk millió másik filmben papolni a hősöket teljesen súlytalanul...de ha van karakter, akitől ez tényleg hiteles, az Gal Gadot Wonder Woman-je. Ki merem mondani: egy új ikon született a filmtörténelemben.

De működnek a mellékkarakterek is. Chris Pine jó párja Gadot-nak, és a mellékkarakterek is szinte mindannyian hozzá tudnak adni egy kis színt a cselekményhez. Sőt, van egy ennél is szokatlanabb dolog: nem azt érzed, hogy amit a mellékszereplők csinálnak, az tök jelentéktelen a főhőshöz képest. Ők is küzdenek a maguk szintjén, értük is lehet szurkolni, az ő tetteiknek is van valami súlyuk és tényleg kellenek ők is a győzelemhez. Wonder Woman vívja a csatát isteni szinten, de az emberek is kellenek a háború megnyeréséhez.

Itt pedig el is érkeztünk a mondanivalóhoz, ami szintén szokatlan hangnemet üt meg egy szuperhősfilmhez képest. Mert kvázi azt mondja, hogy hiába vannak köztünk isteni hősök, ők sem tudják elérni azt, hogy minden szép és jó legyen. Nem egy bonyolult tanulság, ennek ellenére úgy érzem, hogy egy ilyen filmtől ez is becsülendő. Nem úgy áll fel az ember a film után, hogy kicsit tudat alatt arra vágyik, hogy ő is hős lehessen és így tehessen valamit, hanem úgy, hogy mindenkinek meg kell tennie a világ jobbá tételéért, amit ő tud. És sokkal jobb, ha ezt visszük haza a moziból.

Sok remek apróság van még a filmben, a jó humortól kezdve a látványos akciókon át az amazonok szigetének látványvilágán keresztül az itt-ott felcsillanó érdekes és aktuális, feminista-társadalomkritikus gondolatokig.

De persze nem hibátlan a film. A nagyon gonosz náci nő karaktere nem túl erős, pedig az ő karakteréből sokat ki lehetett volna hozni. Ezen kívül a végső harc Árésszal sajnos meglehetősen fantáziátlan, és szükség sincs rá. A film mondanivalójához jobban passzolt volna, ha Árész fel sem tűnik, csak a német parancsnokot győzi le WW, aztán pedig rácsodálkozik, hogy mégsem lett vége a háborúnak. Árész behozását egyedül azért érzem kicsit bocsánatos bűnnek, mert elég merész húzás a legnagyobb gonoszt a győztes szövetségesek soraiba helyezni.

De a spoilerben említettek ellenére sem tudok haragudni a filmre. Lehet, hogy később még módosítok rajta, de ez most egy (kicsit elnéző, kicsit elfogult) ötös a részemről.

2017-05-30 22:27:51 Olórin (4) #6

De hát Batman is isten:) Mármint az istenszerűséget nem a szuperképességekre értettem (akkor a Marvel-hősök is ugyanúgy "istenek"), hanem a kiállásukra, a jellemükre, arra, hogy afféle abszolútumok. Pókember (hétköznapi zűrökkel teli kölyök), Hulk (tudathasadásos szerencsétlen), Vasember (arrogáns alkoholista), Amerikai Kapitány (man out of time) és társaik sokkal emberközelibbek. (Persze a DC-nél pont Batman az egyetlen, aki közelít hozzájuk a gyerekkori traumájával, de kétélű a dolog, mert bár plusz humánumot ad neki, ugyanakkor az teszi afféle megközelíthetetlen, megfoghatatlan, megszállott alakká is.)

Amit a mitológiákról írsz WW-ről, Thorról, értem, nem vitatom )meg nem is lenne értelme, ez ízlésbeli dolog).

2017-05-30 22:04:52 Tenebra (3) #5

Érdekes, nekem pont az a DC-hős tetszik leginkább, amelyik nem isten (Batman). :D Meg a Marvel-hősök közül is nem véletlenül az X-eket kedvelem jobban.
Amúgy számomra Superman az isten a DC univerzumban, és az ő mitológiája az totálisan modern mitológia, hiszen a huszadik századi ember az a földönkívüliek bűvkörében élt, és a Superman-mítoszban éppen egy földönkívüli jön el, aki kvázi tapintható, létező istenséggé válik. A görög mitológia viszont csak allegorikus formában, áttételesen szól a modern emberhez. Superman viszont az emberiség konkrét vágyait és félelmeit foglalja magában. Ezért is bírom őt Batman után a leginkább a DC-hősök közül, mert bár antik mítoszokból és keresztény szimbolikából is építkezik az alakja, de mégis modern. Valahogy így tudnám megfogalmazni azt, miért nem bírom én túlzottan se a Marvel Thorját, se Wonder Womant mint hőst. Ez a film még egész jól megoldotta a mítosz és a történelem összeillesztését, sokkal jobban tetszett ebből a szempontból, mint a több sebből vérző Thor-film annak idején, ami kifejezetten bugyután próbálta meg a XXI. századot és a viking mitológiát összefésülni.

Elkezdtél visszafelé öregedni, és most megint 13 vagy?:)

Ezzel szerintem a legtöbb férfinéző így lesz Themyscira szigete láttán. :D

2017-05-30 18:23:03 Ubul (3) #4

"(BTW, az RT-pontszám nem 9/10, hanem 7.8/10 - én azzal nagyjából kiegyezem.)"
épp írni akartam már én is, hogy az average-et éri meg nézni, mert az a konkrét kritikusi pontozás

2017-05-30 16:57:24 Olórin (4) #3

Nekem pont az tetszett benne, ami neked nem:)
A DC-hősök (a marvelesekkel ellentétben) "istenek", és ezt eddig egyetlen film sem tudta ilyen jól megfogni. Diana (hála Gadot alakításának is) maga a fenséges, erőt és reménységet sugárzó emberfelettiség. Vannak hibái a filmnek, nem is egy, de már csak azért az ábrázolásmódért és azért az iszonyú inspiráló lövészárkos rohamért is megérte.
(BTW, az RT-pontszám nem 9/10, hanem 7.8/10 - én azzal nagyjából kiegyezem.)

Egyébként...
"a nyitójelenet elég sok geeknek okoz majd nemcsak kéznedvesedést a hiányos öltözetű, hosszú combú, dúskeblű, karddal és íjjal hadakozó amazonok látványa miatt :D"
Elkezdtél visszafelé öregedni, és most megint 13 vagy?:)

2017-05-30 16:28:04 Tenebra (3) #2

Azért én jónak nem nevezném, és a 96% egészen erős túlzás. Hogy mit ne mondjak: görög mitológiába illő meskete, hogy ez a film akár 9/10 is legyen. :D

Szerintem tisztességes középszer. Jó, megmondom őszintén, nem rajongok ezekért a karakterekért. Nekem mind a DC-ben, mind a Marvelben a Batman, Superman, Vasember, Pókember, Amerika Kapitány és az X-csapat a még élvezhető kategória, de mikor már a mitológiát mitologizálják, az nekem már valamiért sok. Azaz se Thor, se Wonder Woman nem hoz lázba, jóllehet, Wonder Woman még inkább, mert dögös, és Gal Gadot tényleg dögös (ahogy a többi amazon is - a nyitójelenet elég sok geeknek okoz majd nemcsak kéznedvesedést a hiányos öltözetű, hosszú combú, dúskeblű, karddal és íjjal hadakozó amazonok látványa miatt :D ). És jól tudom, hogy konzervatív köcsög vagyok, hiszen már a görög mitológia és az északi mitológia és minden mitológia gyakorlatilag szuperhősökről szól. Csak hát nekem a szuperhősök modern mítoszok, Thor meg Artemisz / Diana klasszikus mítoszok, és én nem szeretem keverni a kettőt.

Ez persze az én bajom. Az már a film baja, hogy amúgy olyan, mint bármelyik szuperhősmozi az elmúlt évtizedből. Az alkotók csak "skincserét" hajtottak végre gyakorlatilag. Helyettesítsd be a Thor-sztorit vagy akármelyik másik eredetsztorit görög mitológiával és I. Világháborúval és nácik helyett ezúttal központi hatalmakkal, és meg is van a Wonder Woman.

És továbbra is azt mondom, amit a Batman v Supermannél vagy az Igazság Ligája trélernél: a DC maradjon már DC. Nem áll jól neki, hogy próbál "kúl" lenni. A DC-t pont azért szerettem jobban a Marvelnél mindig is, mert ha nem is volt komolyanvehetőbb sokszor, de darkosabb, karcosabb volt. Ez meg tényleg inkább a negédes Thor felé közeledik.

A csipetnyi eltérések teszik ezt valamivel élvezhetőbbé az átlagnál. Például az a I. világháborús közeg szerintem sokat dob ezen a klisés sztorin, és Doktor Méreg (juj, de félelmetes név! :D) meg a német tábornok (aki amúgy vicces, hogy az X-Men: Origins Wolverine-ben Strykert játszotta - itt sem kell megerőltetnie magát, hasonló a karakter) egész jó főgenyók voltak egy darabig a harci gázzal. Meg még valamennyire a Steve-Diana kapcsolat is működött, csak hát ez is tele volt nyomva ostoba szerelmi szálas klisékkel, melyeket eleinte poénokkal próbáltak elkerülni (persze nem vicces már ezredszerre pl. a tökös nő előtt szemérmeskedve ügyetlenkedő meztelen férfi látványa), de a végére megadták magukat a készítők.

Tetszett még a feminista beütése is a sztorinak, bár végső soron Wonder Woman egy naiv fétistárggyá nőtte ki magát. Avagy mikor igazán ízesen be lehetett volna szólni a XX. század eleji konzervatív angol lordoknak, akkor a film áttért a frontvonalra, és minden férfi szájtátva nézte, ahogy ez a dögös amazon szétgyak mindent. Szóval igazából nem sok jelentősége volt annak, hogy Wonder Woman nő, mert gyakorlatilag a készítők leegyszerűsítették az egészet, és Steve-et kvázi nővé, Diana-t meg kvázi férfivá tették. Olcsó trükk ez is amúgy.

Apropó, naivitás: ami úgy igazán nem tetszett, az a főhősnőnk naivitása. Ami ugyan a sztori vége felé kicsit bomladozni kezdett, de a végső harcnak pont az volt a lényege, hogy mégsem. :D

Tehát azért egy középszer ez a film is szerintem, mert bátortalan, mint az elődje vagy bármelyik szuperhősmozi az átlagból. Bedob érdekes témákat, de vagy agyonvágja álfilozófiával, vagy behódol a klisés látványfilmnek. Így sok értelme nem volt ennek a sztorinak azon kívül, hogy felvezesse a karaktert. Azt tisztességesen meg is teszi, csak hát én valahogy az X-Menek és a 2000-es évek Batmanjei és Pókemberjei óta nem vagyok elégedett ezzel. Szerintem túl vagyunk már azok, hogy leesik az állunk az időlassításos harcoktól (az a jelenet tényleg fasza, mikor Diana beleveti magát a csata sűrűjébe - és egyébként az összes harc rendben van leszámítva a végső párbajt, az olyan gyenge lett, mint a Batman v Supermané), meg ilyenektől. A némafilmkorszakban is egy ideig ugye westernt azért csináltak, mert látványos üldözéseket lehetett a műfaj keretei között bemutatni. Aztán ez már nem volt elég, már kellett a jó sztori és a karakterek, és az ötvenes-hatvanas évekre a western gyakorlatilag egy intelligens műfajjá vélt. Az Amerika Kapitány-sztorik is megmutatták, hogy lehet politikai témákat is feszegetni, de az X-Menek és a Nolan-féle Batmanek is bebizonyították, hogy a szuperhősfilmek sem az olcsó puffogásról szólnak. Szóval ennél nekem már több kéne. És a Wonder Woman nem több. Ez persze van, akinek pont így jó. Nekem már kicsit (nagyon) unalmas.

előzmény: kwzatz (#1)

2017-05-30 15:50:52 kwzatz (4) #1

Valahogy éreztem a trailerek után, hogy ez jó lesz, de ezt a 96%-ot Rottenen (54 kritika alapján) nem gondoltam volna, hogy lehetséges.