Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.
Szerintem jó volt a díszlet, a kosztüm, egész jó volt ez a budapesti hangulat, stb.
De amit nem teljesen értek, hogy miért olyanok a párbeszédek, a színészi játék, mint amikor az iskolában el kellett játszani március 15-én valami 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik jelenetet. Pedig azért olyan színészek is játszanak benne, akikre nem ez a jellemző.
amikor a végén azt mondja a zsidó bácsinak, hogy ez Budapest, itt nem lehet baja ; mint utolsó lezáró mondat, elég erősnek érzem.
Moziba nem tudtam megnezni, de az rtlmost jovoltabol most igen. Hat nekem nagyon tetszett:) Bar, azt mar megfigyeltem, hogy amelyik filmben Kulka Janos feltunik, az nagyon jo:) En nem vagyok egy nagy krimi rajongo, igy igy az en lelkivilagomnak ez meg pont nezheto volt. Kolovratnik Krisztian nagyon jo volt a foszerepben. Nem is tudtam, h ilyen jo szinesz:) A hangjaba meg egyenesen szerelmes lettem:)
Egyetlen negativum talan h kicsit gyorsan peregtek az esemenyek, de igy legalabb nem ult le a sztori.
A masik furcsasag, ami lehet csak nekem volt az, de 1936-ban szerintem meg nem volt divat nok koreben a tetovalas. Mar az elso agyjelenetnel furcsa volt es egybol kizokkentett az illuziobol h egy kvazi szazadfordulos filmet nezek.
De alapvetoen klassz kis film, es mivel a foszereplo igen helyes pasi, ezert biztos ujranezem:)
Olyan, akár egy közepesen gyenge Kémeri-epizód a nyolcvanas évekből.
Kényes kékfénybe illő téma fülledt hangulat....
Nekem csalódás volt. Bár a könyvet nem ismerem. De szerintem egy jó krimit /noirt/ thrillert össze lehetett volna rakni. De itt minden rossz volt. Talán a képi világ nem. De a film tempója, dialógusok, színészi játék, szineszvezetes. Hát kár érte.
Gratulálok a tízezredik kommentjéhez/kommentedhez! :)
előzmény: Olórin (#16)
Te hozakodtál elő azzal, hogy TV filmként jó. Critixx csak arra reagált, hogy nem feltétlenül költséghatékonyan érte el azt az eredményt... és amúgy meg mozifilm.
előzmény: o0o (#19)
Gondolom, annál az 5000 filmnél, amiket eddig értékeltél (minden tiszteletem amúgy!), mindegyik esetben ugyanilyen gondosan számba vetted és mérlegelted a költség-megtérülés mutatókat mint fajsúlyos filmesztétikai szempontot...
előzmény: critixx (#18)
Csak nem mindegy, hogy ezt tévéfilmként készítik el 150 milliós büdzséből vagy mozifilmként 1,3 milliárdból ugyanazon a színvonalon.
előzmény: o0o (#17)
Az elmúlt 20 év magyar filmjének teljesítménye után nem igazán értem, hogy miért kell ezt most ennyire szanaszét fikázni... Igen, mozifilmnek kevés (de a kb. tíz évvel ezelőtti magyar mozis mezőnyt még így is kenterbe verné), tévéfilmenk viszont több mint jó! Általában, amit "történelemként" ismerünk, az szinte mindig az elitek, királyok, vezető politikusok, az ő döntéseik, háborúik stb. történeteként jelenik meg. A Noir nagy erénye, átélhető módon mutatja be, milyen volt a hétköznapi élet (egy bizonyos szeglete) a 30-as évek Budapestjén – ami azzal együtt is nagyszerű és fontos dolog, hogy teljesen fiktív a történet.
Szégyen - a kínos-modoros-keménykedős dialógusoktól Krisztina kiherélt karakterén át az erőltetetten szomorkás szaxofonszólóig, ami kb. a '60-as években ment el utoljára noirban nem paródiajelleggel. Még Ragályi Elemérnek is mintha csak a fél szíve lett volna benne, pedig nemrég estem hanyatt az 1945-től.
Noir hangulatot csak nyomokban tartalmaz. Az alkotóknak sem az atmoszférát, sem a feszültségkeltést nem sikerült eltalálniuk. Tehát igen csak gyenge lábakon áll a kivitelezés, viszont a 30'-as évek Budapestjét korhűen lemásolták. A színészek egész jól játszanak, és Kolovratnik is jó választás volt a főszerepre. Amit ki lehetett hozni ebből a laza, züllött karakterből, azt ő kihozta, még 1-2 jobb beszólást is viccesen előadott, vagyis nem miatta lett teljesen középszerű alkotás a nagy sikerű regény filmváltozata.
Teljesen jó volt ez a film, jó színészekkel, jó atmoszférával, a fanyalgás alapján rosszabbra számítottam.
Gyenge négyes lenne, de inkább erős négyes a két poénért:
1. Erdei "Madár" Zsolt mint boxbíró
2. Gerő Ernő mint veszélyes kommunista agitátor
Nem volt olyan elementáris olvasmányélmény Kondor Vilmos azonos című krimije, hogy tűpontosan visszaemlékezzek rá, de még így is, a kissé homályos emlékeim alapján bizton állíthatom, hogy a könyv nagyságrendekkel jobb, mint a film! Pedig a forgatókönyv egyik írója maga a szerző. Nem értem, hogy mehetett bele a könyve zanzásított filmváltozatába. Legjobb esetben is egy odakent TV-játék színvonalát sikerült hozni. Gondolom, hogy elsősorban a rendezőnő a hibás, mivel Éva Gárdos (sic!) ex vágóként vajmi keveset ért a direktorsághoz, neki eddig az volt a feladata, hogy a rendező utasításai alapján vágja és összeillessze a snitteket. Nem éppen a legalkalmasabb iskola! Vajon miért őt bízták meg a rendezéssel? Amerikából jöttem és mindent tudok a filmkészítésről? Itthon pedig a sokkal tehetségesebb igazi filmrendezők sorra kapják vissza az elutasított filmterveket. Felvetődik az a kérdés is, hogy, ha már nem is kevés (900 millió!) magyar pénzből született, nem kellett volna valamilyen ténylegesen megtörtént magyar bűnügyet a vászonra vinni, sajnos jócskán van belőlük. Ehelyett az epigon Humphrey Bogart jelent meg a vásznon Kolovratnik Krisztián reszelős hangján, nehezen érthető beszédjével. Az az indoklás, hogy egy noir jellegű darab külföldön is érdeklődést kelthet, meglehetősen csalóka, hiszen ha egy néző hamisítatlan film-noirt szeretne, garmadával talál angolszász darabokat, benne jól ismert sztárokkal, nem ilyen - hazánkon kívüli - noname szereplőkkel (bocsánat a kifejezésért!) Amennyiben még élne Dashiell Hammett, és kitalált nyomozó hőse Sam Spade plágiumot emlegetve berzenkednének, hiszen a „Véres aratás” számos ponton – fogalmazzunk enyhén! – hasonlít a filmre, egyes figurák szinte annak a könyvnek a lapjairól vállaltak „vendégszereplést”, lásd Vörös Margó figuráját. Ezzel a darabbal a magyar közönségfilm csak veszített, bár eddig sem voltunk elkényeztetve.
Valaki árulja el légyszí,hogy csak én nem figyeltem és elhangzott a filmben,hogy a főhős tatáját Mórnak hívják,vagy tényleg nem hangzott ahogy én emlékszem.
Mert akkor nem értem,hogy a stáblistán miért írják Mórnak és nem tatának a kisöreget,mert így az egyszeri nézőnek,aki nem olvasta a könyvet fogalma sincs arról,hogy ki az a Mór.
(Egyébként azt se nagyon értem-de itt bennem van a hiba-hogy miért Éva Gárdosként szerepel a rendezőnő neve(tudom,igazából amerikai),de ezzel az erővel Király Viktor is szerepelhetne úgy,hogy ő Viktor Király.)
A kritikák után, rosszabbra számítottam... de remélem ha lesz folytatás (és remélem lesz) mást kérnek fel rendezőnek, mint pl. az említett Sopsitsot... tényleg a regényhez képest sok minden kimaradt, és meg lett változtatva, meg egy hosszabb játékidő jót tett volna neki. A színészek jók voltak szerintem, de tényleg úgy lett megcsinálva, mint egy tv film. Reménykedjünk a Bűnös Budapestben :D
A két világháború közötti Budapest tökéletes helyszín egy film noirnak. Jó lenne egy sablonoktól és közhelyektől mentes, nem erőlködő, pergő sodrású, izgalmas krimi, ami képes megpendíteni érzelmi húrokat is. Na, ez a film nem az.
A film védelmében megjegyezném, hogy a film noirok korában tucatszámra készültek az ilyen filmek, mégiscsak maréknyi maradt meg klasszikusnak. A többsége azoknak is ehhez a filmhez hasonló unalmas, langyos, erőlködő utánzat volt.
annyira azért nem volt rettenetesen fosadvány. Budapest persze nem volt, noir még kevésbé, risszrossz magyar tévéfilm annál inkább. semmit nem vártam, ingyen volt nyilván, a végén már nagyon kellett pisálnom. ennyi jut eszembe.
Pont őt akartam javasolni én is. :-)
előzmény: Korben (#7)
Pl. Sopsits Árpád-ot rendezőnek! Nálam A martfűi rém-nél ngyon jó munkát végzett!
előzmény: critixx (#6)
Esetleg nem egy vágót kellett volna Amerikából idehívni rendezőnek, hanem egy tehetséges magyar rendezőnek adni a filmet, esetleg még valami eredeti is kisülhetett volna belőle.
előzmény: ChYga (#5)
A könyv sem volt kedvencem, de tökéletes alapot adott volna egy vérbeli noir-hoz. Ez viszont csak egy korrektül levezényelt mezei krimi (TV film színvonalon).
Nagyon nagy kihagyott ziccer.
A szinészek jók egyet értek és akkor ezzel el is mondtam minden jót a filmről. Szeretem a magyar filmeket, és van rá példa hogy képesek tudnak jó filmeket csinálni Ez most sajnos nem sikerült a könyv után csalódás volt.
meglepett a film azok után a negatív kritikák után, amiket több helyen is olvastam.
szerintem teljesen rendben van, korrekt tisztességes anyag. persze vérszegényebb a regényhez képest, és sajnos az is tény, hogy az a miliő, atmoszféra, amit a kor budapestjéről megfest a könyv, az itt nincs meg olyan erősen..
a színészek viszont gyakorlatilag egytől egyig remekelnek. kolovratnik krisztián is.
hiányoltam a regényből a vidékre utazós részt a filmben..
szóval egyszeri kikapcsolódásnak tök jó. nem az a vérbeli film noir, de bőven élvezhető, még ha kissé tv filmesebb is.
jóindulattal négyes részemről.
Az első előzetestől nem lettem okosabb...
Olvastam a teljes sorozatot és jobbnál - jobbak, számomra hiánypótló volt és hatalmas élmény. A filmtől nagyon félek, szerintem nagyon könnyű elrontani. Ráadásul nem ismerem Gárdos Évát nem tudom mennyire tud felnőni a feladathoz és stílusos eszközökkel dolgozni.
Film-noir digitális kamerával forgatva? Hangulatgyilkos megoldás,egy kicsit koszosabb (neadjisten fekete-fehér) látványvilág nagyot dobhatott volna az élvezeti értékén. Már eleve a noir kitétel megtévesztő,a film háromnegyede nemhogy éjsötét,de egyenesen színes,szagos,habos-babos (bár a kettőnek köze nincs egymáshoz,párszor mégis a Liza,a rókatündér ugrott be),félhomályos-sejtelmes képeknek nyoma sincs,éjszakai jelenet is jó ha 5 percnyi akad,éjszakai Budapest-nagytotál pedig kereken nulla darab...mindez egymilliárdból tévéfilmnek pazar,mozifilmnek kevés. A korrajz úgy-ahogy hiteles (autók,díszletek, kosztümök),cinizmus, melankólia, szorongás,kilátástalanság pipa,ahogy a zsánerre jellemzően minimum megkérdőjelezhető lebratyizások,a tonnányi cigifüst,valamint a főhős előtt (számomra érthetetlenül) elaléló hölgyek is (90 perc alatt legalább három darab,mindez két nyomozás és egy agyonverés között,szééép). Ha már szóba került a játékidő: ritkán mondok ilyet,de legalább még 20 percet elviseltem volna,kapkodó,nem rendesen kifuttatott jelenetek akadnak szép számmal,pedig még autós üldözést,bunyót,és mint említettem,vadromantikát is láthatunk. Sajnálom,valószínűnek tartom hogy ez a kereken (!) 90 perc valahol, valakik által el lett döntve,és ebbe bele kellett férni - amire én meg azt mondom,hogy ha valakinek nincs rá ideje, kedve, pénze, tehetsége, akármije,az inkább ne csináljon filmet. Rettenetesen zavaró a dobozérzet,szinte mindig egy viszonylagosan szűk képet látunk - szobabelső, kocsmabelső,irodabelső, folyosó,lépcsőház,tetőtér,még a Szöllősy-villa belső,de sőt,még a pályaudvari jelenet is egyszerűen valahogy kicsi. Még a külsős felvételek is,visszasírom a Pogány madonnát,amikor vagy 15 méterről láthattuk Csöpi működését a zsűrihajón.
Gordon emberkedései nekem több mint visszásak,elmegy és befenyít egy főstricit csak úgy? Valószínűnek tartom hogy ott elásták volna helyben - persze a tag kitálal,sőt még segít is,furcsa hogy bár úgy tűnik,mindenki akadályoz meg titkolózik,valahogy mégis csöpögnek az infók. A történet legnagyobb butaságáról hiányosságáról meg csak annyit,hogy eltűnik a lány hullája,és PONT a boncmester nem tud róla,mikor a tettesünk szó szerint MINDENKIT megvett kilóra? Ne már...
A színészek zöme tetszett,Mucsi hálás szerepet kapott,élt is vele,Dobó Kata combja már önmagában +1 csillag,és sokakkal ellentétben szerintem Kolovratnik is jó választás volt. Kis szerepekben Bánfalvy Ági,Fodor Tamás,Anger Zsolt,Rátóti mind remekeltek,Thuróczy viszont takarékon,és sajnos Kulka is,Kováts Adél kiborulására még aludnom kell egyet. A zene remek,fun fact: a film elején,úgy 5 percnél Lusta Dick nótája szól a Macskafogóból,egy picikét átvariálva,és a későbbiekben is felcsendül még egyszer pár taktus belőle.
Nincs szívem közepest adni rá,mert mindezek ellenére jól szórakoztam,furcsa ezt megfogalmazni,de valahogy mégis többet,jobbat kaptam mint amire számítottam.
6.5/10